ide D 30, Boes. ARDING". IREE iG 15 NOVEMBER A.S., loop BAL. alaas DEW HERDER, NICOLAAS jtiekvereeniging Donderdag 17 November 1910 Zesde Jaargang. OLSNAREN. XKER - Turfkidi - o co er ui o olaadletters, colaadappel jein Borstplaat Wormerveer. |ji CONCURRENT. (erksfraaf A 111, Goes, inboedel tegen DIEFSTAL Ie Amsterdam. Verschijnt eiken MAANDAG-,JENSDAG- en VRIIDAGAVOND. BUITENLAND. UIT ZEELAND. Jio. 136. medewerking van ÏNHOUTS van Vlissingen. avonds te 7Va uur, vburgzaal der Soc. V. O. V. te Goes, 0,35. et Heer f 0,50. HET BESTUUR. SPECIALE SOORTEN, inde door reine stemming en duurzaamheid. kar bij LU cc CS LU ca hl M tL|jJ ch —i O LU !2 cs <c a co o O lil UI ■geachte publiek van Goes en cistreken maken we bekend, len hoek van de Beestemarkt ft gevestigd de winkel genaamd [„De Concurrent". je voor je groote en ook voor [je kleine went Ie borstrok, broek, trui of hemd [voor een paar cent, In het gebruik over zult wezen [zeer content, leken, blouses, sporthemden garen [en band daar bjj hoort, is bjj de hand' Jenierswaren eerste klas, ■gens 'geen beter was. minzame aanbeveling, Uw dw. Dnr., dagelijks versch 60, 50, 30 Ct. de 5 ons. jrletters dagelijks versch, als- ocolade en Suikerwerken. Doozen. in verband staande werkeloosheid, elde schaden aan te bevelen. Zie Len vertegenwoordiger Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraat C 209, GOES. Reclamebericfeton 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prjjs, Advertentiën van 15 regels f 0,50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x flerefcend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct, A contant. DDITëOHLAirO. Do keizer te Beuron. Zondag middag om 3 uur kwam keizer Wilhelm met zijn gevolg in acht automobielen te Beuron aan om een bezoek te brengen aan het wereldberoemde klooster der Be nedictijnen aldaar. Aan de kloosterpoort werd de keizer begroet door den aartsabt Ildefons Scho- ber, die een welkomstrede hield, waarop de keizer antwoordde. Daarop volgde be zichtiging van de kerk, het koor, het door den keizer gegeven kruis, de kerkelijke kunstvoorwerpen, de woning van den aartsabt, de kunstateliers en de overige vertrekken van het klooster, terwijl door de hooge gasten een gedeelte van de plechtige Vespers werd bijgewoond. Om half vijf reed het gezelschap onder het gejuich van de bevolking naar Do- naueschingen terug. FBiHKKUK. Abbé Hu tin. Naar de „Temps" ver neemt heeft abbé Hutin, die indertijd zoo veel van zich heeft daan spreken, o.a. door het oprichten van een association cultuello te Culey, aan den bisschop van Verdun, in tegenwoordigheid van twee getuigen, zijn onderwerping aangeboden. De abbé moet nu van alle kerkelijke straf fen, die hij beloopen had, ontheven zijn. Een congres van Katholieken. De Katholieken van de departementen Nord en Pas-de-Calais hebben te Rijsel een schitterend congres gehouden, dat be ëindigd is met een bijeenkomst in het hippodroom. Daar voerde kardinaal Lu(;on het woord over de schoolkwestie. Het gevolg van het congres is de op richting van een „union diocésaine des catholiques du Nord", waartoe alle „Ka tholieken van goede wille" zullen toe treden. De Watersnood. Met groote be zorgdheid ziet men te Parijs het water van de Seine ieder uur liooger stijgen, in bange vrees, dat zich de ramp van Januari j.l. zal herhalen. Reeds hebben de kleine stoomboot jes, die het verkeer op de rivier onder houden, grootendeels den dienst moeten staken, daar zij niet meer onder de brug gen door kunnen varen en ook de zware aken zullen binnenkort stil moeten blijven liggen. De bewoners van de buitenwijken, wien in den vorigen winter door de o-verstroo- ming zooveel schade en ellende is be rokkend, verlaten reeds weder hunne wo ningen. De kelders hunner huizen staan reeds vol water. Wat de overheid doet om het gevaar af te wenden, woudt door de bladen on voldoende geacht. De wierken, die men wil aanleggen om Parijs geheel en al te beveiligen tegen averstroomingen, zul len niet minder dan zeven jaar eisehen. De Seine heeft alle kademuren over stroomd. De karren, die materialen weg brengen ,gaan tot de assen in het water. Een goederentrein moest te Maison- Blanche stoppen, omdat de lijn naar Bar- sur Seine ander water staat. De Seine heeft* de wegen tusschen Ri- savangis, Juvisy en Choisy le Roy over stroomd. Te Choisy le Roy zijn eenige huizen ernstig beschadigd. Te Epernay is de toestand zeer onrust wekkend. Tusschen Aryay en Cumiëres en de sluizen van üizy en Hautvillers is alle vlakke land met oen angstwekkende snel heid ondergeloopen. Te Magenta en Vil- laddy zijn tal van huizen ondergeloopen. De Seine stijgt steeds sneller. Op de Alexanderbrug is het etectrisohe licht uit gegaan, omdat de transformator, die on der aan de brug bevestigd is, onder wa ter staat; thans wordt met acetyleenlamv pen in de verlichting voorzien. Het water is de wijnbergplaatsen van Petit Bsröy hinnengeioopen. Twee pompen werken voortdurend om het stijgende water uit de riolen te houden. Men is begonnen de kaden op te hoogen. Volgens de couranten zijn de kelders van de prefectuur van politie naar het paleis van justitie leidend, de sousterreins en het portiershuisje ondergeloopen. De post bij de Porte Auteuil is tengevolge van een verzakking van den grand inge stort, de boomen in de nabijheid wierden ontworteld, een riool is doorgebroken. Volgens ingekomen berichten van de verschillende meteorologische stations, zal de Seine waarschijnlijk haar hoogsien stand heden (Woensdag) of morgen (Don derdag) bereiken. Men verwacht nog een was van 30 a 4 centimeter. Naar boven valt de rivier bijna overal. De Marne valt. Sommige wijken staan nog onder water; do g-ebaele landstreek tusschen Saint Martin en Juvisy staat onder water. Gisteren (Dinsdag) steeg het water 5 centimeters. Dio kelders van de kaden De- billy en Possy zijn ondergeloopen. In de kelders van de militaire bakkerij staat 40 centimeter water. Te Toulon heevscht langs de geheel© kust van* de Middellandsche Zee slecht weder. Een ballastschip beeft schipbreuk geleden. De bemanning is gerei BELGIË. Het huwelijk van prinses Clementine, dochter van wijlen koning Leopold II, met prins Victor Napoleon heeft Maandag j.l. plaats gehad op het kasteel te Montca- lieri in Italië. Het huwelijk werd in de slotkapel voltrokken en ingezegend door den bisschap van Biella, die een korte preek hield. Vooraf had de burgerlijke voltrekking plaats gehad ten overstaan van ridder Trotti en 2 secretarissen. Een dejeuner volgde nadien. Daarbij werd door den hertog van Aosta namens den kaning van Italië een toost uitge sproken ter gelukwensching van het jonge paar. EAGELABI». De Crippen-zaak. Een telegram uit Winnipeg (V.-S.) meldt: „Een opzienbarend bericht is hier ont vangen uit Alix (Alberta). Gemeld wordt, dat eene vrouw, die volkomen beant woordt aan de beschrijving gegeven van Bile Elmare, daar Woensdag aankwam. Men zegt, dat zij erg geheimzinnig op trad en een flauwte kreeg toen zij hoor de, dat Dr. Crippen zou opgehangen wor den. Toen zij een vierslag las van de behandeling der Crippen-zaak viel zij op nieuw in zwijm. De politie houdt de vrouw goed in het oog, daar men gelooft, dat zij Belle Elmare is. Als bet waar is? Inmiddels is dit bericht, als geheel uit de lucht gegrepen, tegengesproken. AMLiiiKA. De ondergang van de „Maine". Zooals wij eenigen tijd geleden meldden, waren onder leiding van het ministerie van oorlog de werkzaamheden begonnen tot lichting van het wrak van de „Maine", dat nog altijd in de haven van Havana lag. Men weet dat de ontploffing van de „Maine" op 15 Februari 1898, waarbij twee officieren en tweehonderd man het leven verloren, dien oorlog tusschen Spanje en Amerika verhaastte. Algemeen werd toen aangenomen, dat de ontploffing het werk was der Spanjaar den en een onderzoekingsraad door de Amerikaansche regeering ingesteld kwam tot de conclusie, dat de ontploffing was toe te schrijven aan een onderzeesche mijn. Men vond geen aanwijzigingen die de schuld van den bedrijver konden vast stellen. Volgens een bericht aan de „New York Herald" is 'thans echter onder en om de ramp van de „Maine" een groote hoe veelheid koperdraad gevonden, zooals ge bruikt wordt voor electrische ladingen van zeer hooge spanning. Daardoor zou de uitspraak van den on derzoekingsraad, dat de „Maine" door een ontploffing van buiten at zou verongelukt zijn, sterk bevestigd worden. De Zwarte Hand. Mag men een bericht uit New-York* aan de „Evening Standard" gelooven, dan heeft de be ruchte Zwarte Hand nu een complot op touw gezet tegen den olie-koning Rocke feller. Deze moet tenminste een brief ge kregen hebben, waarin 10.000 dollars van hem warden geëischt, ©n anders In verband hiermede is oen man ge arresteerd, die met de Zwarte Hand in relatie moet staan, en die was afgestuurd om het geld in ontvangst te nemen. Een protest. Naar uit Rio-de-Janeiro gemeld wordt, heeft een damescomité bij den president van Brazilië, Peeanha, ge protesteerd tegen het verbod aan uit Por tugal verbannen geestelijken, ,om in Bra zilië te landen. In zijn antwoord be weerde de president, dat dit verbal alleen was uitgevaardigd met het oog op de „openbare orde". Wat een oudbakken praatje I 'tZou geen kwaad kunnen, als men het protesteeren niet alleen aan dames overliet. Ook van de mannen wordt een kloek protest verwacht. liDtiLAKD. T o 1 s t o i's vertrek. Omtrent die aanleiding tot graaf Tolstoi's voornemen om zich uit de wereld terug te trekken, wordt verhaald, dat dit is toe te schrij ven aan familieoneenigheden. En een der voornaamste redenen van deze oneenig- heid met zijn familie moet daarin gele gen zijn, dat Tolstoi weigerde die rech ten op zijn werken voor een millioen roebels te verkoopen. De eigenlijke aan leiding is echter niet bekend, zoodat alle beweringen over de oorzaak van zijn ver trek niets anders dan gissingen zijn. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag. In deze zitting werd de behandeling der Indische begrooting voortgezet. Uitvoerig werden de koelietoestanden op de oostkust van Sumatra besproken en in verband daarmede de door mr. Van Bloomeslein ontworpen nieuwe koe lie-ordonnantie, waaromtrent op het oogenblik, zooals Minister De Waal Male- fyt mededeelde nog overleg wordt ge pleegd. De heer Schaper keurde af dat in het ontwerp het voorschotstelsel en straf baarstelling van contractbreuk wordt ge handhaafd. De heeren Colijn en De Meester oordeel den die poenale sanctie vooralsnog on misbaar en gaven, evenals de heer Van Asch van Wijck wenken tot wegneming der misstanden. Een p rtret der Koningin Omtrent een nieuw, door thérèse Schvvartze geschilderd portret kan het „N. v. d. D.' 'het volgende melden: Het portret, van zeer groote afmeting, vertoont Hare Majesteit, zittende in een hoogen leunstoel, in gala-kleeding, met een mantel, die van de schouder is af gegleden. De Koningin is getooid met de vorstelijke diadeem, een paarlen hals snoer, fraaie armbanden en een zeldzaam kleinood aan het corsage. De Koningin heeft met een edel gebaar het hoofd naar den toeschouwer gekeerd, terwijl zij in een houding vol majesteit hoog opge richt zit: ter rechterzijde is ©en venster geopend en heeft uitzicht op de gebouwen van het BinnenhoE met den Hofvijver. Dit portret van een majestueuse deftig heid, is bestemd als een geschenk van Hare Majesteit aan Haren zwager, ©en broer van Prins Hendrik Hertog Johami Albrecht, den Regent van Brunswijk. Het zal waarschijnlijk geplaatst worden in de portrettengalerij op het slot to Brunswijk. De 40 millioen. In verband met hot ingediende wets ontwerp tot instelling van een fonds van 40 millioen voor verbetering onzer kust verdediging heeft de Koningin een com missie benoemd ter bestudeering van zwaar geschut en de opstelling daarvan in geschutfabrieken te Le Creuzot, St. diamond, Pilsen, Maagdenburg, Essen, e. a. De commissie, die hare werkzaam heden reads in deze maand aanvangt, bestaat uit de hoeren J. Z. Staten, lui tenant-kolonel der genie; L. Tid-enius Kruythoff, majoor Oost-Indisch leger; J. C. ten N oever de Brauw, kapitein der artillerie; A. D. J. Berkhout, kapitein der genie, en F. W. J. Groeueboom, luite nant ter zee le klasse. Onze Schatkist De cijfers in den staat van de rijks middelen van de afgeloopen maand ko men merkwaardig veiel avereen met die van dezelfde maand in 1909. Oct. 1910 behoort dus niet tot de gunstige maan den. Er werd in het geheel ontvangen f 16.397.390.395 tegen f 16.331.843.25 in Oct. in 1909. Dus slechts f65.547.145 meer. Meer leverden op: de accijns op gedistilleerd f329.000, de bedrijfsbelas ting f 188.000, de posterijen f 113.000, de registratierechten f 75,000, de invoer rechten f 63.000, de rijkstelegraaf, f 23.000, de zoutaccijns f20.000, die op het ge slacht f 15.000, die op bier en azijn f 10,000 en de loodsgelden f 12.000. Minder werd iOntvangen: uit den sui keraccijns f301.000, de vermogensbelas ting f 132.000, de zegelrechten f 95,000, de successierechten f88.000, de staats loterij f 82.000, de grondbelasting f 28.000, de domeinen f 27.000, het personeel f 24.000, het recht op de mijnen f 18.000. In het geheel werd dit jaar ontvangen f 141.231.282.225, en in de eerste tien maanden van 1909 f 131.566.616.016, zoo dat er thans f 6.664.666.21 meer is op gebracht. De Oorlogsbegrooting voor 191). 't Ligt in het voornemen die oorlogsbe grooting voor 1911 dit jaar vroeger in de Tweede Kamier te behandelen dan ten vorigen male, toen de beraadslaging zeer kort vóór het Kerstreces kon gehouden worden. De verdediging van Vlissingen. In de „Indépendance Beige" van Zon dag komt weer een artikel voor van Ro land de Marès over bovenstaand onder werp. Hij zegt daarin, dat men hem ver weten heeft de zaak niet onpartijdig te bezien, maar uit een oogpunt van per soonlijke sympathie voor Frankrijk. Dat is echter een insinuatie: zijn persoonlijke sympathie voor Frankrijk heeft bem nim mer verhinderd alle problemen, die zich voordoen aan de aandacht van de lezers van een blad met internationale strek king, zooats de „In-dép. beige" dat is, nauwkeurig te onderzoeken. Het betreft hier een idee, dat ieder oprecht vriend van den vrede moet ver dedigen: het evenwicht in het Westen; en de versterking van Vlissingen kan dit evenwicht in gevaar brengen. Het Sart, dat men bij Vlissingen wil bouwen, kan in geen geval Nederland ter verdediging strekken. Het „Vaderland" schreef, dat met bet aanhangig© plan wél de Duitsche belangen maar niet de onze gediend worden. Want indien de Duitsche troepen het Belgische territoir schonden, zouden de Beigen ongetwijfeld hun heil zoeken in de forten van Antwerpen; van daar uit zouden ze dan den rechtervleu gel van het Duitsche leger kunnen besto ken, en dit zou van groot nut zijn voor het Engelsohe leger, dat hen te hulp wil de kamen. En, zoo vraagt nu het „Vaderland", zou het dan in ons belang zijn groote kosten te spemdeeren aan een fort, dat de En gelsche vloot, die onze Zuidelijke nabu ren te hulp wil komen, en die ook ge- roepon kan worden om m/et ons samen te werken tot bevrijding van ons eigen land, zou moeten verhinderen de Schelde op te varen? De Haagsche corr. van do „Patriote" zegt: het Noderlandscbe gouvernement wil alleen de kusten van zijn land verdedigen tegen iederen aanval, die het van de zeezijde verwachten kan; en dat Vlissin gen in dit plan is opgenomen komt, om dat dat het meest Zuidelijke punt van de kust is. Deze meening zegt R. d. Marès is onjuist: immers de vesting Holland eindigd bij den mond van de Maas, en Vlissingen ligt dus geheel buiten dat verdedigingscomplex. De corr. van de „Patriote" had ook gezegd, dat men het Nederlandsche gou vernement buitensporige plannen toe dichtte, als men beweerde, dat het Vlissin gen versterkt, teneinde Engeland te ver hinderen België te hulp te komen. Maar aldus R. de Marès we dich ten het gouvernement van Nederland geen enkele bijbedoeling toe, maar we con- stateerein alleen, dat, wanneer het defen sieplan verwezenlijkt wordt, praktisch En geland verhinderd wordt hulp te bren gen aan België, dat zoo-doende wondt af gesloten. En zelfs, al had Holland niet een zoo danige opvatting van zijn plicht de neu- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 17 Nov.: Matige tot krachtigen, later afnemende noordwestelijke tot westelijken wind. Zwaar bewolkte lucht. Aanvankelijk nog buiig. Weinig verandering van temperatuur. traliteit van de rivier ite bewaren, dat het zich verzetten zou tegen een opvaren van de Schelde door die Engelsche vloot, wie kan ons Belgen dan nog die verzekering geven, dat het de Hollanders zullen zijn, die op de basis van het ver sterkte Vlissingen zullen apereeren? Im mers evenzeer als België is ook Holland blootgesteld aan een invasie van Duitsch- land in geval van .oorlog, en tegen zijn wil zouden het dus de Duitschers kun nen zijn, die, dank zij het fort Vlissin gen, den toegang tot de Schelde aan de Engelsche troepen ontzegdien. De mogelijkheid, dat Engeland België te hulp komt langs de Schelde, is volgens de Marès de hoogste garantie voor zijn onafhankelijkheid en zijn politieke waar digheid. W,ardt die garantie weggenomen, dan is België aan handen en. voeten ge bonden en overgeleverd aan deugen© hier machtige naburen, die pivier zijn grond gebied wilde trekken pan een vijand te bereiken. En deze garantie mag Holland niet illusoir maken door de Schelde voor de vrienden van België af te sluiten. Deze garantie maakt deel uit van de onafhan kelijkheidsverklaring van België in 1839. Men spreekt in Nederland veel over een mogelijke ontscheping van Engelsche troepen in Vlissingen om .tegen Duitsch- land op ,te trekken, dwars over Hollaiidsch grondgebied. Maar zelden spreekt men er ©n dat is vreemd over een plotseling optrekken van het Duitsche leger naar Vlissingen, en dit zal toch zoo gemakke lijk zijn, daar op de IlollandschDuitsche grens geen enkel verdedigingswerk 'is ten daar de weg van die grens naar Vlissingen geheel buiten de „vestingHolland" ligt, dus om zoo te zeggen open voor de Duit sche troepen, die Vlissingen als operatie basis zouden willen hebben om zoo doende den toegang tot de Schelde te kunnen beheerschen. Dus zelfs al wil Holland zelf het fort Vlissingen niet gebruiken tegen vreemde troepen, die Bielgië te hulp wilden ko men, dat zon het toch in ieder geval Duitschland gelegenheid geven zulks te doen. W© kunnen nog steeds niet gelooven zoo eindigt de schrijver in de „Indép." dat het i\ ederlandsche volk, dat in geval van een conflict op het vasteland onge veer dezelfde belangen zou hebben als het Belgische om zich aan vreemden druk te onttrekken, een fout zoude begaan, waarvan de gevolgen in de gegeven om standigheden zouden zijn een vernedering voor Holland, een vernieling voor Bel- gie- (Msbode.) Goes. Voor een vrij: volle zaal gaf de Gymnastiekvereeniging „Volharding" al hier Dinsdagavond hare soiree in de zaal der Sociëteit V. 0. V. De verschillend© oefeningen aan brug, rek en met de staaf werden zoowel als de vrije oefeningen èn door ide leden èn door de jeugdige adspi- rantleden vlug, correct en sierlijk uitge voerd, al sloop- dan ook nu en dan wel eens een fout in de ensembi-ebewegingen. De directeur, de heer D-entz, mag trotsch zijn op zijne vereeniging en wie zijn „jon gens" heeft zien werken, verwondert er zich niet pi-eer over, dat aan het vaan del van „Volharding" een dertigtal me- daljes hangen, als zoovele zegeteekenen in den wedkamp behaald. Doch de leden van -deze wakkere gym nastiekvereeniging hebben niet alleen het succes van de soirée, maar moeten dit deelen met de heeren accompagnateurs op piano en viool, die onvermoeid hun klankvolle akkoorden in de zaal lieten weerklinken -en „last not least" met den h-eer P. L-eenhouts uit Vlissingen, die zich als een talentvol humoristisch declama tor deed kennen en in zijne creatie van „Ouwe Si-entje" op verrassende en hoogst ingenieuze wijze het oude maar nog le venslustige bestje typeerde. Hem komt voor zijn optreden in dez© soiré© ©en woord van lof toe.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1