TER", onale Hypotheekbank No. 185. Dinsdag 15 November 11910 Zesde Jaargang. |p ei Verven alles. Americaansche Strijkinrichting VERBEEM. Verschijnt eiken MAANDAG-,JMAG- en VRIIDAGAVOND. BUITEÜIAND, f EUILLETON. ELS A. OES. wed. f. N. Corfhals. e bijtende middelen. (0 BuJU&JLw. u G A Z IJ N ige aanbiedingen: Jzeren Ledikant met een ssen, tezamen f7.—. ar IJzeren Ledikant met rassen, tezamen f9.-- ld 2-persoons Kapokbed, Kussens, gevuld met Ie lok, tezamsn f 18. [>ok-Bedstel met 3 Dekens, Sitsen en I Molton-Oeken, sstel Matrassen, tezamen f 29 Jaeren-Bedstel, Bed, Peluw fs, I Wollen Deken, I Sitsen riolton Deken en I stel Issen, tezamen f 35.—. [liteit onverbeterlijk. Zwaar gevuld. len-Bedstel met 3 Dekens, Itrassen en een overtrek en Peluw, alles betere en zwaarder Bedstel, lezamen f 45 «GEWOON PRACHTIG leeren-Bedstel, Bed, Peluw, lens, met zeer mooie Vee- Id, prachtige Wellen, Sitsen, ]i-Deken, Overtrek voor Bed en een stel Matrassen, te zamen f55.—. f|en naar buiten worden pitgevoerd met vrij zicht, verpakking. Zakken vrij. Stoomgoed binnen 8, bd binnen 12 dagen, letten ons direct franco (gezonden, zen-, 1 wij franco te rug met IO°/o korting APELDOORN. ink geeft 5 P A N D- J E N uit tegen den koers 1/2 °/0 plus loopende rente len van f 2500, f 1000, f 100. baar ten kantore der Bank en UTER HORDIJK S BANK, Goes JOSENDAALSCHE Isch- en ingericht naar de laatste eischen met de nieuwste machines op 3voordeelige conditiën, zoowe e als opgemaakte wasschen. kGENT VOOR GOES NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Aboonementsprqs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 10.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent Advertenüën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorlstraat C 209, GOES. Reclameberiefeten 25 Ct,- p. r, Bjj abonnement speciale prqs, Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X nerekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, h contant. IT AI, IK. Z. H de Paus heeft eene som van 200.000 lire geschonken om te Rome een katholiek Volkshuis te bouwen. Z. H. noo- digde voorts de kardinalen, prelaten en de congregaties uit, inschrijvingen te ope nen voor de oprichting van dergelijke Volkshuizen te Milaan, Veronese, Berga mo, Venetië, Turijn, en Napels. Het doel van den H. Vader is, de pro paganda te bestrijden, die gemaakt wordt in soortgelijke door de socialisten opge richte gebouwen. PORTUGAL. Do republikeinsche regeering fabriceert wetten met stoom. De reinste dictatuur! Het jongste product is, zooals men wetet, do wet op de echtscheiding. Zoo heeft men nu reeds een geheele reeks van wetten en bepalingen, uitgevaardigd dqor deze regeering, en die in dit zoo genaamde katholieke landgeïnspi reerd zijn door louter lraat tegen den katholieken godsdienst en de vertegen woordigers er van. En wanneer men nu bedenkt, merkt de „Osservatore Roma no" met recht op, „dat deze wetgevende arbeid wordt verricht door een regeering, die óók tegenover het buitenland slechts een voorloopig karakter draagt, kan men begrijpen, door welken geest zij zich blin delings laat leiden. Zelfs verscheidene liberale bladen oordeelen het optreden der Portugeesche regeering „aanmati gend" en „gewaagd". Koningin Maria P i a. Het heet dat de Portugeesche regeering aan den mar kies Di Calboti, gezant van Italië te Lis sabon, medegedeeld heeft, dat de regee ring bereid is, aan de koningin een pen sioen van 337.000 frs. te verieenen, zijn de het bedrag, dat zij tot dusver van de civiele lijst heeft ontvangen. BELGIË. Prinses Clementine. Prinses Cle mentine van België, wier huwelijk he den (Maandag) te Moncalieri in Italië voltrokken wordt, heeft Vrijdagavond Brussel verlaten. In Luzern zal de bruid haar tante, de gravin van Vlaanderen, treffen, met wie zij de reis voortzet. Met haar bruidegom, prins Victor Napoleon, heeft prinses Clementine vijfduizend frank geschonken aan den burgemeester van Brussel voor de armen der stad. ËAGELAAI). Mislukt. Men herinnert zich, dat juist vóór den (lood van koning Eduard in En geland oen zware strijd werd gestreden tusscken het Lager- en het Hoogerhuis, waarbij de regeering voor 't eerste partij koos. Er was quaestie geweest over de vraag, of het Hoogerhuis ook het recht had een begrooting te verwerpen en om 64. Haie Engelsche peoisionaat-vriendininem hadden steeds met trots van de bekoor lijkheden harer „homes" gesproken; de Duitsche pensionaries in Parijs konden het genot der Duitsche huiselijkheid niet genoeg roemen; Ines voelde zich terugge zet, wijl ze geen eigenlijk vaderland had. Nu leidde de vader zijne dochter in een eigen huis, wat hij tot nu toe niet had gedaan; hij zeide haar, dat ze naar welgevallen kon gebieden en ordenen en haar wil hier wet was. Ze nam zich voor om hier lang te blijven. Hier wilde ze zich eene eigene, kleine wereld scheppen; van hier uit het leven der groote wereld gadeslaan, die hier denkelijk nog wat nieuws bood. Ines gevoelde zich vermoeid. Den laatsten tijd had ze in genietingen doorgebracht, zoo als gezelschap en 'kunst die aanbieden. Den vader had ze eerst geschreven haar af te halen toen haar alles eentonig en geestdoodend begon te schijnen. Was het misschien toch waar, wat de dichters zoggen, dat het geluk slechts deze zaak voor goed uit te maken, diende de regeering een wetsontwerp in, waar bij werd bepaald, dat een finantieol wets ontwerp, hetwelk niet binnen eien maand na zijn aanneming in 't Lagerhuis ook in den Senaat zou zijn goedgekeurd, enkel door koninklijke goedkeuring kracht van wet zou verkrijgen. I11 een „inleiding" bij dit ontwerp ver klaarde de regeering, dat zij eigenlijk dien geheeien grondslag van 't Hoogerhuis had willen wijzigen en er een gekozen Eer ste Kamer voor in de plaats wenschte te stellen. Maar dat kon niet zoo opeens en daarom kwam nu enkel dit Voorstel betreffende finantieele ontwerpen. De Engelsche katholieken waren ovier de quaestie verdeeld van inzicht. De Ieren daarentegen sterk geneigd om de regee ring te steunen, maar alleen omdat ze door verzwakking der macht van 't Hoo gerhuis den weg denken te hanen voor zelfbestuur van hun land. Toen stierf de koning; vanzelf werden in dien tijd de politieke vijandelijkheden geschorst en in de daardoor ontstane kalmte kwam men op het sympathieke echt Engelsche denkbeeld, in een con ferentie van partijhoofden te trachten, ©en weg ter oplossing te vinden. Eenige maanden is die conferentie be zig geweest; ©r was besloten, dat haar verhandelingen geheim zouden blijven, maar de laatste dagen lekte er ©en en ander van uit en dat wees helaas op een teleurstellend einde. En nu is officieel medegedeeld, zooals wij reeds in 'tkort in ons vorig nummer vermeldden, dat de conferentie van de leiders der regeering en der oppositie, die verscheiden maanden beraadslaagd heeft over een regeling van de constitutioneele quaestie, tot geen re sultaat heeft geleid. Het is zeker te betreuren, dat een zoo sympathieke poging tot politieken vrede niet slagen mocht. En er kan thans op nieuw een felle strijd warden verwacht. OLTTSCHLAA'IL Sneeuwstormen. Terwijl Weste lijk Europa door stormweer en hooge wa tervloeden geteisterd wordt, heeft in Duitschland de winter zijn intrede ge daan. I11 Berlijn heeft het Vrijdagnacht vrij sterk gevroren en tegen den middag is het hevig beginnen te sneeuwen. Ook in Midden- en Noord-Duitschland is Vrijdag een geweldig pak sneeuw gevallen, waar door overal storing in 't telephoon- en telegraaibedrijf werd veroorzaakt. De sto ring was van dien aard, dat de Duitsche hoofdstad geheel van bet verkeer met het buitenland was afgesloten. Goud in de Rijnprovincie. Dicht hi) het station Monteau, aan do spoorlijn van Aken naar St. Vith, ligt een reeks heuvels, ;die zich tot aan de Belgische grens uitstrekken. Een mijinwierkersbaas, zekere Jung uit Eitorf, bekeek die heu vels, toen hij jaren geleden voor tden, aanleg van een spoorweg in de streek kwam, eens nader en uitte het vermoe- in liefde, in het huishouden gevonden wordt? „Wat zou je er van denken mijn doch tertje, wanneer we ons hier voorgoed vestigden, en gij een grootwaardigheids- bekleeder van den Khedive of een adel lijken Arabischen hoofdman trouwdet?" vroeg hij. „Dat zou natuurlijk een© groote eer zijn!" Het schoonq mieisje zag er betoove- rend uit met den glimlach, die nu haar gezicht opvroolijkte, hetwelk gewoonlijk somberheid en trots uitdrukte. Voor Clinton betöekende zulke zeld zame vroolijkheid eene vreugde, waarnaar hij lang verlangde. De bedienden, deels Arabieren, deels Fellah's en staande onder een Engelseh bediendenpaar, bereidden de Omstan digheden in aanmerking genomen -zeer vlug een deftig d'ner- Uit beginsel had Clinton niet gemeld, wanneer hij aa|i\- kwam; ook wist men pas ©en uur van te voren, dat hij vertrekken zou. Nadat het genuttigd was, verzacht Ines om in de koelte van den avond nog ©en uitstapje naar het zoo nabijzijnde graf der vergankelijkheid te doen. Bereidwillig stemde de vader toe. „Het is aardig van je, mijn dochtertje, dat ge vandaag nog een uitstapje naar Karaak den, dat men met oude goudwasserijen en niet, zooals men beweende, met hun- nengraven te doen had. Jaren lang deed hij moeite om een ontginning te onder nemen. In 1902 werd hem ook conces sie verleend, maar bi) gebrek aan geld kwam de zaak niet verder. In dit jaar kwam hij te overlijden, en nu pakte zijn zoon, Frits Jung te Iveldingen, de zaak doortastender aan. ,Er werden onderzoe kingen gedaan, die volgens de Kölnische Zeitung, de stoutste verwachtingen over troffen, en nu is reeds een van de vijf tien velden, waarvoor concessie verleend was, door ondernemers van elders ge kocht en is daar het boren begonnen. Het goud, dat men onmiddellijk onder het maaiveld gevonden heeft, is van zeer goed gehalte; men zegt, dat het 960 fijn is. De heel© concessie van Jang beslaat een oppervlakte van 2.189.050 vierkante meters. Men verwacht dat de ontginning van alle goudvelden in de eenzame streek, spoedig in vollen gang zal zijn. BËËLAS». De „geheime politie." De Russi sche politieautoriteiten hebben langzamer hand loeren inzien, dat het tot dusverre gevolgde stelsel om de gangen der re volutionairen idoor geheime agenten, die tevens „agents provocateurs" zijn, te doen nagaan, niet aan zijn doel heeft beant woord. Het gebeurde met Azef, Hartung e. a. is een harde les -voor haar ge weest. De chef van het corps gendarmerie, generaal Koerlof, heeft nu een geheime aanschrijving gericht tot de officieren van de gendarmerie, waarin hun wordt mede gedeeld, dat zij in bet vervolg ook dienst zullen moeten doen als geheime agenten. Dit schrijven heeft onder die officieren groote ontstemming gewiekt, daar zij; van meening zijn, dat het praesteeren van dergelijke diensten zou indruisehen tegen hunne eer als officier. Bovendien zouden zij een zesmaandelijkschen cursus moeten volgen en ook daartegen hebben zij groote bezwaren. AFRIKA. De hertog van Connaught in Zuid-Afrika, De ontvangst van den hertog van Connaught te Bloemfontein is hartelijk geweest. Ongeveer honderd Bazoetohoofden kwamen hem hun op wachting maken. De heeren droegen Euro- peesche kleeren, die varieerden van een gekleed© jas tot een jachtbuis met slopkou sen. Zij boden den hertog een adres aan, waarin zij zeiden, dat zij gaarne nuttige burgers van het Rijk wilden wonden, en hun plaats in de Unie wilden innemen, maar dat zij thans daartoe nog te zeer be- wust waren van hun tekortkomingen, te onopgevoed ©n te weinig op de hoogte van de gewoonten van de beschaving. Op het «ogenblik zou toetreden tot de Unie nog gelijkstaan met nationalen zelf moord. Zij hoopten echter, dat de tijd hierin verbetering z,ou brengen ©11 omdat zij gevoelden, dat hun nationale en oeco- nomische bestaan van dit vraagstuk af- voorstelt", zei hij goedgeluimd. „De tempeltuinen van Luksor zijn in een kwartier te bereiken; dus voor waarts „Laat ons wachten tot de maan op kamt en zoolang onder de veranda gaan zitten". Ines' stem klonk zoo vleiend, dat Clin ton eene poging zou gedaan hebben de maan te voorschijn te halen, indien ze het verlangd had. De avond viel. Zachtkens waaiend en met verfrisschende koelte naderde de nacht: de maan steeg op; eene glanzende, lachende, volle maan, onbewolkt, die de helderheid van den dag bracht. In haar helder, scherp, wit licht tee kend© zich de schaduwbeelden der pal men tegen den klaren hemel af; de plan ten en bloesems, dc neerstortende water vallen, het glinsterend zilveren water der bekkens waren scherp omlijnd. De kale hoogten glansden in een wonderbaar ro zig tintelend licht; blinkend wit stroomde de Nijl; zacht murmelden zijne machtige wateren; over de onmetelijke woestijn lag een blauwig, dof glinsterend waas. Alom een zee van licht, een geheimzinnig wer ken van ongeziene krachten, die de wierold een plechtstatiger aanzien trachten te ge- yen dan waarin het daglicht ze ons toont. hing, openden zij hun harten als kinderen tegenover den hert®g, den vertegenwoor diger van den Koning, hun Vader. De hertog sprak deze „kinderen" van zijn koninklijken neef vaderlijk toe, wees hen er op, dat het Bazoetovslk nog een zeer jong kind was onder de vele volke ren van het Rijk, en dat de Bazaeto's dus maar moesten vertrouwen op de wijsheid van den Koning en diens raads lieden. De hertog, de hertogin en prinses Pa tricia kregen prachtige geschenken. Dien hertog werd ©en adres van welkom van den gemeenteraad aangeboden in ©en kistje van Zuid-Afrikaansch hout, met een gouden plaat er op, waarin vier onbe werkte diamenten waren gevat. De her togin werd verblijd met een heel© karos va.n huiden van den zilverjakhals, en Prinses Patricia kreeg prachtige struis- veeren (voor een Chantecteer-hoed Red.) die bijeen gehouden werden in een zil veren koker, waarop het wapen van den Vrijstaat gegraveerd stond. HBXIHO. Het moet er in Mexico heel leelijk uitzien! Meer valt er niet van te zeggen, daar de regeering een uiterst gestrenge .censuur toepast op de telegrammen. Deze maatregel op zich zelf kenschetst den toe stand reeds duidelijk genoeg. Volgens een gerucht zou een volksmenigte getracht hebben den Amerikaanschen gezant Wil son te vermoorden. Deze heeft zich bi) zijn regeering erover beklaagd, dat de Mexicaansche politie wei'keloos bleef, toen dezer dagen de Amerikaansche vlag werd heleedigd, verscheurd en vertrapt. Doch de Mexicaansche politie verklaart gedaan te hebben wat zij kon, en beweert o.a, niet minder dan 217 personen in hech tenis te hebben genomen. Te Washington is men natuurlijk zeer ontstemd over de jongste gebeurtenissen in Mexico, wijl daaruit blijkt, hoe onpo pulair de Amerikanen in dat land zijn. Ook vreest men dat de anti-Amerikaan- sche beweging van ide stad Mexico zal overslaan naar andere plaatsen. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrgidag. Vrijtdag j.l. was de minister van Ko loniën, De Waal-Malefij't, aan het woord om de verschillende sprekers te beant woorden, die hun meeningen omtrent de Indische begrooting hadden geuit. Ook de minister bleek van meening, dat de financieel© toestand in ons In disch bestuur niet ongunstig is, maar toch voortdurende zorg vereischt. Ook hij verwacht echter voel van de opening der buitenbezittingen, welker vruchtbaar heid van bodem, zoowel onder als op de oppervlakte ©r op aangewezen schijnt, om de buitengewone uitgaven, in het be lang der ontwikkeling gemaakt, ruim schoots te vergoeden. De ruïnen van den tempel warden in zulke nachten veelvoudig en dikwijls in groote gezelschappen bezocht. Heden wa ren ze verlaten; zwijgende en onder den indruk der geheimnisvolle schoonheid trad Clinton met Ines binnen. Voor de eerste maal bemerkte hij, dat toch iets ©en diepen indruk op hkar kon maken. Hij herinnerde zich zulk een nacht, waarin hij met hare moeder den Ganges hoorde ruischen gelijk nu den Nijl. Hij rilde. Dat was kort voor dén tijd geweest, toen Dolores waanzinnig werd en aan de gevolgen stierf. Als zijn dochter hem ook eens ontviel? Weg met zulke akelige gedachten! Dat zou hij niet hebben kunnen verdragen. Doodelijke stilte heerschte rondom. Ines zag bleek in het witte licht; hare oogen zeiden het dat indrukken haar bestorm den, zooals nooit te voren. Was het al leen dit beeld van verval; waren het deze reusachtige pujnen, di© voor de eeuwigheid gebauwd schenen; diie won derlijke v.ormenin het golvende licht was het die stilte, welke haar zoo diep roerde Het was dezelfde gewaarwoording, die ze op den Nijl had, toen ze in den zonne schijn de ruïnen „beschouwde, die haar Welk weder zullen wij hebben? Vewachting tot aan den avond van 15 Nov: Stormachtige tot krachtigen zuidwestelij ken wind Meest zwaarbewolkte lucht. Regenbuien. Kouder, Ook tegen de opdrijving van salarissen beloolde de minister zich te zullen kan ten. Een heel© verbetering in hel inzicht der Indische financiën zal waarschijnlijk mogelijk zijn, als de boekhouding der gouveraementsbedrijven eens op wat meer moderne en comimerciëele leest zal zijn geschoeid. Do Minister deed daaromtrent belangrijke toezeggingen. Wat de economische en sociale poli tiek aanbelangt, de Minister is bezig met een herziening van de regeling der rechts positie ider vreemde Oosterlingen, terwijl hij er ook naar streeft geleidelijk een be- stuurshervorming voor te bereiden in dien zin, dat langzamerhand het Europeesche ambtenarendom zal worden ingekrompen en vervangen door inlandsch element, dat op voldoend intellectueel peil staat. Ook de juiste beteekenis dor circulai res over de Zondagsrust en het houden van passars op Zohdag werd door den minister in het licht gesteld en verde digd togen de ongemotiveerde aanvallen der linkerzijde. De Indische p'ors, welke de heeren der linkerzijide getrouwelijk napraten, heeft, dom en lichtvaardig als zij; te werk gaat, in de circulaire een heel andere bedoe ling gelegd, jdan er in staat en het erg ste is nog wel, Idat geen enkele dezer, persorganen eens op de gedachte schijnt te zijn gekomen, om te bevoegder plaatse vooraf -eeris te informeeren. Ze trekt maar op ruwe wijze te velde tegen het hoofd van den Staat, alsof Zij niets beters te doen heeft, dan diens gezag ook in de oogen der inlandscbe bevolking te ondermijnen. Weinu, men wete het nu, dat die circulaire absoluut geen partij kiest voor ©en soort van op gedrongen Zondagsheiliging. De Gou verneur-generaal wteet heel goed, dat dit trouwens toch niet gaan zou eu de Mi nister heeft ld©n heeren ten overvloede nog eens verzekerd, dat die Zondagshei liging te bevorderen z. i. zelfs niet eens ligt op iden weg van de wereldlijke over heid. Het „dwingt hen, om in te gaan" wat ook al smalend gebezigd is, o.a. door den heer Tydeman, is dan ook wel aller minst op zijn plaats, daar eenvoudig nie mand wordt gedwongen om iets te doen, hoogstens om iets n.L het officiéél of sembofficiëel op den Zondag deelnemen aan openbare feesten, na te laten. Bij Ide bespreking van de Leger des Heils-circulaire (de minister had zoo als men weet dit philantropisch genoot schap hij de Christelijke godsdiensten in gedeeld) bestreed de minister o.i. min der gelukkig de meening van den heer Bögaardt, dat de doop het crite rium is van het Christenzijïi. Zijn er niet vele Europeanen, die ook zoo geheimzinnig toefluisterden. Stemmen schenen .haar nu te zéggen, dat ook zij met haar schoonheid en schat ten maar stof is; dat haar leven op dat der zondags-vliegen gelijkt, als men be schouwt, wat hier eens monschenhanden wrochtten; eindelijk, dat het groote woord, hetwelk al het geschapene heheerscht, vergankelijkheid heet En dan dacht ze: „W,at was tot nu toe het leven?" Had ze in al het gehot ge luk gevonden? Doorzag ze nu al niet de wereld en de machten, die haar regee- ren? Kende ze niet die fiere verachting en den spot, die haar kenteékenen van geest schenen? Ongekend© weemoed, een zoete droomèrij overviel haar, toen ze den tweeden voorhof betrad. Een bosch vaïï opwaarts strevende zielen, omringde haar; daar tusscben stonden reusachtige gestalten in steen; veroude godsbeelden, standbeelden van. heerschers, scherp be licht. Als spottend omspeelde de zilveren glans der zich eeuwigvernieuwde maan dit alles. Zelfs de hieroglyphen en orna menten der wanden waren duidelijk te onderscheiden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1