OLM-, ESSCHE- en 1TEB00MEN, fle fisscïei ei Kaphout, DE SMEDERIJ, nieuw, ruim Woonhuis, DINSDAG 22 NOVEMBER 1910, DINSDAG 15 NOVEMBER 1910, DONDERDAG 17 NOVEMBER 1910, BAKKERIJ BUITENIAHD. ADVERTENTIEN. publiek verkoopen: 19 Esscheboomen 13 Esscheboomen 31 zware zacht© Olmeboomen 10 zeer zware harde Olmeboomen 6 zware harde Olmeboomen 9 harde Olmeboomen 13 zware zachte Olmeboomen 33 zware zachte Olmeboomen 22 zachte Olmeboomen 1 zware Noteboom 12 harde Olmeboomen Maandag 14 November 1910, publiek verkoopen: Openbare Verkooping. Donderdag 24 November 1910 193 Ganadaboomen, Openbare Verkooping. Maandag 14 November 1910, verkoopen: 840 Canadaboomeu, Openbare Verkooping met Woonhuis en Erf, zwaar Olmenhout Woensdag 16 November 1910, OLMEBOOMEN OLMEBOOMEN OLMEBOOMEN publiek veilen en verkoopen met Winkel- en Woonhuis, Schuur, Erf en Tuin, Openbare Verkooping, op Vrijdag 25 November 1910; Maria Louise en de hertog van Reichstadt, de zoon van Napoleon Die naam brengt allen in beweging, wij fluisteren elkaar toe en ik hoor het woord „aiglon" lispelen. De oogeu zijn gevestigd op beide kisten op die dor moeder, die zoo weinig om haar kind gegeven heeft, en op die des zoons die zoo ongelukkig geweest is, Een paar bloemetjes lagen op diens kist, misschien wel neergelegd door een paar Franschen. Toen Keizer Napoleon op den 5den October 1809 's avonds laat aan de poort van het klooster klopte, om den grafkelder te zien, heeft hij weinig vermoed dat zijn zoon daar eenmaal rusten zou en dat de toekomst van zijn keizerlijke macht in dien kelder zou begraveD worden. Maar hij was nog machtig toen de pater den hem on bekenden vreemdeling binnenliet, en, ver nemende wie hij was, naar den grafkelder geleidde. Maria Theresia was nauwelijks 25 jaren dood en met uitzondering van Jozef II waren de meeste vorsten, die later in het gewelf kwamen te rusteD,nog levend of nog niet geboren. En daar stond nu Napoleon, ernstig en vol aandacht in den kring van Maria Theresia en hare kinderen, misschien toen reeds met het plan om een Habsburgscbe prinses te trouwen en toegang te krijgen tot een familie welker eerwaardigheid voor den zoon der revolutie buiten kijf was. Maar veel tijd' om over al die lotswisse lingen na te denken is er niet. De stem van den pater dwingt ons tot verder gaan. Onze geleider blijft staan voor de kisten van Keizerin Elisabeth en haar zoon Ru- dolf. Zij zijn met bloemen bedekt en een bidstoel staat aan het voeteneinde. Men voelt dat beide figuren nog in contact staan met het leven, dat zij nog niet vergeten zijn. Een paar passen verder hooren we den pater zeggenHier ligt Keizer Maximiliaan van Mexico, en plot seling rijst het treurspel van Queretaro op voor mijn goesf, hoe die ongelukkige keizer, na het terugtrekken der Franschen uit Mexico, liever verkoos het bittere einde door te maken, dan als een „roi en exil" terug te keeren. Hij had anders gekund, maar het „noblesse oblige" verbood het hem, en zoo viel hij, doorboord door de kogels van een executie-peleton. Zijn lijk is tenminste naar zijn vaderland teruggebracht, hij rust weer bij zijn familie en heeft het toch nog beter gehad dan Maria Antoinette, die hier ook behoorde en wier lot nog treuriger is geweest. Aan dit alles dacht ik bij mijn bezoek Jammer maar dat de pater, wetende dat daarbuiten nog vele ongeduldigen wachtten, voor zulke overpeinzingen niets voelde en de achterblijvers met luider stem vermaande om wat haast te maken. BELGIË. De begrooting voor 1911 is bij de Bel gische Kamer ingediend. Het eindcijfer is eenbatig slot en dan maakt de minister daarbij nog de opmerking, dat sedert 1895 de begrooting al den last draagt van den dienst der schuld ien der buitengewone uitgaven, die men on der buitengewone had kunnen brengen en zoodoende de, gewone begrooting mer kelijk ontlasten. Bovendien zullen de inkomsten nog wel wat meevallen, gelijk ze ook 't vorig jaar grooter waren -dan waarop gerekend was, zoodat er een batig saldo van 1909 is overgebleven van 7 millioen. „Op het oogenblik dat de oppositie hare wapenen scherpt en zich gereed maakt om storm te ioopen, met straat- lawijd en groote woorden, is het met feiten dat de regeering een beroep doet op den gekenden gezonden zin der be volking. Tusschen hare wijze politiek en de po litiek van avonturen die de oppositie al leen bij machte is te volgen, is er wel geen aarzeling mogelijk", zegt het „H. v. A." terecht. Een merkwaardig feit, dat door de be grooting openbaar wordt, is nog de ge stadige vermindering van het alcoholge bruik, dat 't vorig jaar 5.50 liter per hoofd bedroeg, en thans 5.16 liter. Als men daarmee vergelijkt het gemiddeld cijfer over de jaren 1890—'95, toen het verbruik ruim 10 liter was, kan gerust van goeden vooruitgang worden gespro ken. Resultaat goeddeels van de stelselma tige drankbestrijding. En een bemoedigend voorbeeld voor allen, die wanhopen aan de mogelijkheid om ook andere volkszonden te bestrij den. Van België's toenemende welvaart ge tuigt ook het verslag der „Postspaar bank", de Caisse générale d'Ejrargne. Einde 1909 waren in omloop bijna 2.710.000 boekjes, met bijna 895.000.000 frs. inleg. Staatsschuldboekjes waren af gegeven tot ©en bedrag van 501 milli oen frs., waarvan 340 millioen frs. aan particulieren, (124.348) boekjes). Kardinaal Mercier heeft aan de priesters van zijn diocees verboden te ontvangen, te lezen, te steunen of te ver dedigen het blad Ons Recht", orgaan der schismocraten Planquaert, Fonteyn enz. Z.Eminentie beeft het blad reeds meer malen doen waarschuwen, maar het gaat voort lasterlijke' beschuldigingen en valsche verwijten te doen. Het blad zelf beweert, dat het bestreden wordt otndat bet voor bet Vlaamsch opkomt. Alsoi niet tal van goede katholieken en Kardinaal Mercier zelf het Vlaamsch zeer goed gezind zijn. De sluiting der tentoonstelling te Brussel is niet zoo glorievol geweest als de opening, in verre na niet. Zrj is ontaard in eene walgelijke wallebakkerij, waarvan de tentoonstelling bet voorgaande nog niet gezien had. Da r er nergens nog iets te zien of te doen was, had alles zich verzameld in Oud-Brussel en zelfs daar stonden de stoelen reeds opgestapeld, flesschen ingepakt, in vooruitzicht van deu verhuis. Kwamen er nog kalanten, die moesten dan maar blijven staan. De dorpsfanfare komt aan een lokaal een deuntje spelen de baas is hiervoor dankbaar en laat een half dozijn flesschen leegsehenken. Van daar naar een ander lokaal en zoo voort van herberg tot herberg. Kalanten, die men vroeger nooit zag, slibberen tus schen de muzikanten om kosteloos mee te drinken en ten 10 uur is elkeen dronken Men zingt de Carmagnole, men schreeuwt a bas la calotteen meu wacht niet meer tot de lokaalhouders trakteeren men steelt de flesschen, men rukt de blikken of kartonnen reclaamberichten af, men slaat er op met de leege flesschen, men maakt een helsch lawijd, kortom het is geen Bruxelles-Kermesse meer, het is Bruxelles Carnaval, zegt de XXe Siecle. En de tentoonstelling sterft, niet den roemvollen dood, die haar toekomt, maar verstikkend in slijk en beestachtige dron- (Hbld. v. Antw.) PORTUGAL,. De dictatuur der regeering. Stonden de meeste Engelsche bladen aan vankelijk aan de zijde der voorloepige Portugeesche regeering het optreden van minister Grev was voor hen een wacht woord thans laten enkele hun vroegere houding varen en toonen verachting over het brutaal en willekeurig optreden der Portugeesche ministers. Zij gaan inzien dat zij verkeerd deden met dezen heeren de hand boven het hoofd te houden, en protes teeren nu met klem en bracht tegen de besluiten der Portugeesobe dictatuur. Nadat de radicale „Westminster Gazette" voor ettelijke dagen haar verontwaardiging over de schanddaden der voorloopige regeering gelucht heeft, bomt thans ook de „Moining Post" met een scherpe critiek op de besluiten der Portugeesche alleeenheerscbers. Een Engelsch onderdaan, die sinds jaren in Portugal woont heeft een brief aan de redactie geschreven, waarin hij de nieuwe regeering van Portugal met een enkel woord afmaakt. „Het is een schrikbewind," zoo schrijft hij „Belachelijk is het optreden der minis ters, nauwelijks was b v. de persvrijheid weer afgekondigd of de regeering liet tal van monarchistische, gematigde, ja zelfs sommige republikeinsche journalisten, die niet naar haar pijpen wilden dansen, inde gevangenis zetten en hen behandelen als staats vijanden." Verder heet het in dit schrijven „In den beginne hadden sommigen nog hoop, dat de republiek Da eenige grove fouten schrijver bedoeldt hier de priester-vervolgingen en moorden eindelijk met recht en recht vaardigheid zou optreden. Doch die hoop was ijdel, want alleen de benoeming van dr. Alfonso Costa tot minister van justitie moest die „sommigen" reeds tot and=re gedachten brengen. Costa kon men eerder een minister van „wraak", dan van justitie nuemen. Ik herinner mij zijn beruchte rede in de Cortes van twee jaar geleden, toen er over de civiele lijst des konings gespro ken werd Het was een rede zoo schandelijk, dat zij Alfonso Cesta voor altijd van deelneming aan kabinet uitsloot. Toch heeft hij een portefeulle gekregen en thans weten de Portugeezen wat hij onder reeht verstaat. Hij is in alle opzichten een dictator". De schrijver houdt vol. dat de inhechtenis neming van Franco op zijn bevel geschiedde en de eenigste rede was, dat Franco niet alleen een man van beteekenis is maar veel machtige vrienden in Portugal beeft. Vooral om de laatste reden zal de regeering spoedig ondervinden, hoe verkeerd zij deed om den ouden energieben dictator te arresteeren. Aan dit oordeel hebben wij niets toe te voegen Een slachtoffer der Portu geesche revolutie. Naar „Exchange Telegraph" verneemt uit Gibraltar, is aldaar Vrijdag op 70 jarigen ouderdom overledeD de bekende pater Jezuïet Machado, de „apostel van Portugal" zooals de volks mond dezen onvermoeiden prediker noemde. De dood van den eerhiedwaardigen grijs aard werd verhaast door de mishandelingen, welke het revolutionnaire gespuis hem deed ondergaan en door de ontberingen welke hij gedurende zijn gevangenschap in de artilleriebarakken te lijden had. De bevolking van het platteland noemde hem den „sao", den heilige, en indien zij geweten had, zoo luidt het bericht aan het Engelsche blad, „dat ook hij het land moest verlaten zou zij zeker in opstand zijn gekomen." 1KS GEI A N 1) De zaak-Crippen. Dinsdagochtend zou Grippen, veroordeeld als schuldig aan den bekenden afschuwelijken moord op zijn vrouw Belle Elmore, te Londen worden opgehangen. Doch zie, daar werd Dinsdag onverwacht meegedeeld, dat de terecht stelling eerst Woensdag over acht dagen zal plaats hebben. Natuurlijk baart deze bekendmaking groot opzien. Men vraagt zich te Londen af wat achter dit uitstel steekt en denkt dat wellicht een verzoek van Crippen's advocaten aan de regeering te Washington is gedaan, om te zijnen guns(;e jjjer j.usacbenbeide kometl> en den minister van BinnenlaDdsche Zaken te verzoeken de voltrekking van het dood vonnis op te seho'ten. zoolang een verder onderzoek nog hangende is. Een verder onderzoek Maar Crippen is door de jury schuldig bevonden, door de rechtbank veroordeeld en heeft zijn hooger beroen verworpen gezien 1 Het heet nu ook dat Newton, Crippen's procureur, een dergelijk uitvoerig verzoekschrift aan den minister van Binnenlandsehe Zaken opBtelt, waaronder hij handteekeningen verzoekt. Hoofdzakelijk wordt er in betoogd, dat Crippen niet in overeenstemm ng met het recht behandeld is. Een naamgenoot van Crippen's advocaat Tobin, verzekert in de New-York Herald", het bewijs te kunnen leveren dat Belle Elmore gezond en wel heimelijk te Chicago vertoeft. Komaan, dat kan interessant worden Deze New-Yorksche heer Tobin heeft dan kans de 125 000 gulden te verdienen door de vroegere cbefs van Crippen uitge loofd, voor den gelukkige, die de verblijf plaats van Belle Elmore weet aan te wijzen. SPANJE. De Cadenas-wet. De veelbespro ken Cadenas-wet, tot beperking der gees telijke orden, is in den Senaat'met 179 tegen 85 stemmen aangenomen. Canalejas zeide, dat de wet slechts gedurende" twee jaren^na de afkondiging zal worden toegepast. Ondertusschen zou hij de onderhandelingen tusschen Madrid en Rome voortzetten ter regeling van de kwestie der Congregaties. Dus eerst den knoop 'eigenhandig'door hakken e_n dan haar gaan ontwarren In Calalonië is een algemeene stakings beweging gaande. De regeering heeft besloten, de reuzen hetooging van arbeiders, die Woensdag te Barcelona gehouden zou worden, te ver bieden en zoo noodig met geweld te beletten. Te Madrid is, gelijk men weet een Congres gehouden tegen den handel in vrouwen. Ter feere"van het congres en vlak daarvoor, zijn bij koninklijk besluit de huizen van ontucht in SpaDje verboden aan de houders is zes weken tijd gegeven, waarna de huizen onverbiddelijk gesloten worden. IT AT. IE. Aan het station Bressana-Bottaroria, dat aan de spoorlijn GenuaMilaan ligt, is een sneltrein op een goederentrein geloopeu. Een reizigster, een Zwitsersche is gedool, haar zuster heeft een zware hersenschudding gekregen. Verder zijn zes reizigers en twee beambten zwaar en elf reizigers licht gewond. G KI E K E Ij A I>. De Koning van Griekenland moet, volgens de Atheensche bladeD, verklaard hebben, dat hij de toekomst met hoop en vertrouwen tegemoet ziet zag. Hij verwacht ook, dat het aansluiten van het Grioksehe spoorwegnet bij het Turksche de verhouding tusschen beide landen aanmerkelijk zal verbeteren. Volgens de Vossische ZeituDg is de regeering voornemens een nieuw belasting stelsel aan de goedkeuring der volksver tegenwoordiging te onderwerpen, dat den belastingdruk meer naar de bezittende klasseD zal verleggen, hetgeen reeds lang een vrijwel algemeene weDsch is geweest. Er zijn bevelen tot inhechtenisneming uitgezonden van 35 officieren, die zich tijdens de jongste revolutie aan verduiste ring hebben schuldig gemaakt Drie hunner zijn naar het buitenland gevlucht, ver schillende houden zich verborgen en eenigen zitten reeds achter slot en grendel. R C S l A I), Op de paardenmarkt te Novotsjerkaak, de hoofdstad van het gebied der Donko- zakken, hebben twee Kozakken officieren het met paardenbandelaars aan den stok gekregen. De menigte tn.k partij tegen de officieren, die hun revolvers trokken en een hoer doodden en vijf personen ver wondden De menigte heeft een officier gedood en den anderen zwaar gewond. SEltVIE De Narodni List van Belgrado heeft een hoofdartikel, dat den niet weinig sensationeelen titel „De samenzweerders bereiden een nieuw bloedbad voor" draagt. Het blad beweert, dat de samenzweerders vergaderd hebben en besloteD zijn, wanneer de troonopvolger mocht sterven, zich meester te maken van het gezag. Eerst zullen prins George en verschillende af gevaardigden vermoord worden. Daarna zal de Koning gedwongen worden af te treden en zijn neef, prins Paul, zal tot koning uitgeroepen worden. URUGUAY. Volgens de Times zijn de opstandelingen in Uruguay tot guerilla overgegaan, omdat zij Diet tegen de troepen der regeering op kunnen Op deze wijze kan de onderdruk king van den opstand een kwestie van weken worden. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op des namiddags om 3 uur, in „de Prins van Oranje" te Goes, vo;r den Heer W. KAKEBEEKE te Goes WASSENDE: lt>. Op de hofstede „Westhof", bewoond door mej de Wed. Slabbekoorn, te Nieuw- dorp. Ie perceel 2e perceel 2o Op de hofstede „E'oen Haezer", bewoond door dhr. A. van Overbeeke te Borsselen. Ie perceel 2e perceel b zachte Olmeboomen en b Esscheboomen 3e perceel 2b zware'zachte Olmeboomen 4e perceel 5e perceel 6e perceel (De pereeelen 4, 5 en 6 worden ook ge combineerd). 3o. Op de hofstede, bewoond door dhr. J. Boonman Wz. te Nisse in één perceel 4o. Op de hofstede „De Parelvisscherij", bewoond door dhr. P. D. Remijn te Baar land. Ie perceel 2e perceel 3e perceel So. Op de hofstede „Welgelegen", be woond door dhr. H. Harinck te 's Heer Abtskerke. in één perceel De boomen zijn genummerd. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op des avonds 6 uur, te Kapelie, in de herberg van de Wed. J. Hanson in verschillende bosscheu, onder Kapelie, Kloetinge en Schore Nader bij biljetten omschreven. De Notaris PILAAR, te Goes, zal des voormiddags te 10 uur, teJOvezand, aan na te noemen dijk, voor den heer 0. GUNNING, verkoopen: geschikt voor werkhout, aan den dijk van den Vrouwepolder. De Notaris PILAAR, te Goes, zal des voormiddags te 10 uur, te Wolphaarts- dijk, aan den dijk lusschen den Scbenge- polder en de Westland- en Westkerke- polders», voor den heer A. i DE JAGER waaronder vele geschikt voor werkhout. op des avonds te 8 uur te Goes, in de „Prins van Oranje", ten overstaan van den Notaris PILAAR te Goes, van: te Goes, aan de Sint Jaeobstraat, groot I A. 20 c.Abewoond door A. VAN DE WEERT J.Wz Op het gebruik na de betaling. VAN De Notaris PILAAR te Goes, zal op des namiddags te één uur te Goes, in het koffiehuis „Slot Oostende" VERKOOP EN a. 76 zeer zware op de hofstede bewoond door den heer P. Dekker, in de gemeente's Heer Arends- kerke, in den West Kraaijertpolder, aan den Postweg, zwaar 1526 dm. b. ÏOO zeer zware op de buitenplaats „Schoonoord'' in de gemeente Kloetinge, aan den Ouden SiDgel nabij Goes. Zwaar 15—26 dm.; en c. 124 zware aan den dijk naar Kattendijke in de gemeenten Goes en Kloetinge. Zwaar 10 19 dm. De boomen zijn alle genummerd. Informatiën te bekomen ten kantore van den Notaris De Notaris M. C SCHRAM te Kruidingen zal op des voormii. 11 uur in de te lerseke. ten verzoeke van' dhr. J VAN SLUIJS, aldaar eene sedert verscheidene jaren bestaande goed beklante 'en uitstekend onderhouden benevens alles zeer gunstig gelegen op den hoek van de Oude Torenstraat en Kerkhoekstraat, Kadaster Sectie G no. 1890 groot 4 Aren 20 Centiaren. Te aanvaarden 1 December 1910. Het pand is dagelijks te bezichtigen terwijl inlichtingen worden verstrekt door den eigenaar en genoemden Notaris. krachtens art 1223 B. W des namiddags te 2 uur, te Vlake, pemeente' Schore, in het koffiehuis vaD dhr. G. Luuk, ten overstaan van den Notaris PILAAR, te Goes, van met Bergplaats, Kippenhok, Erf en Tuin, in de gemeente Schore, te Vlake, kad. sectie D no. 1563, groot 5 Aren 51 c.A..'bewoond geweest door den failliet M Zoeteweij Jz. Het pand komt onmiddellijk na de betaling op het gebruik.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 6