Sociale Berichten. UIT ZEE LAN D. Vrijhandel of Bescherming 7 Voor de verstokte dwepers met het vrij- handelsstelsel mag het volgende voor beeld nil de praktijk wel eens warden aangehaald. Het is ontleend aan no. 39 van de uitgaven der Tarief vereeniging en draagt lot titel: „Duitschland vóór en onder bescherming". „Weinig meer dan 30 jaar geleden, an der een laag tarief van invoerrechten, dat feitelijk een vrijhandelstarief was> bloedde Duitschland, om een van Bis marck's kernachtige uitdrukkingen te ge bruiken, langzamerhand dood. Den 20sten Mei 1879, toen hij zijn nieuwe handels politiek invoerde, zei Bismarck„Wij heb ben de grenzen van ons rijk voor de invoeren der vreemde natiën wijd open gesteld on wij zijn iiet. afzetgebied ge worden van de overproductie van al deze worden van de overproductie van al deze landen: Duitschland is door de overproductie der vreemde natiën in moeilijkheden gebracht, de prij zen zijn gedrukt en de ontwikkeling van al onze industrieën en onze geheele eco nomische positie hebben 'tengevolge daar van geleien". Deze woorden kunnen met ■evenveel waarheid op Engeland in dezie dagen worden toegepast, Duitschland's fis cale hervorming was gebaseerd op de zelfde beginselen, als die, door Mr, „Bal four met betrekking tot tarief-hervorming in Engeland verkondigd. De voorstellen, in 1879 gedaan, worden in de Duitsche troonrede verklaard „bestemd te zijn onze hulpbronnen te vermeerderen en door die belastingen af te schaffen, welke het meest drukken Ik geloot', dat liet mijn plicht is, tenminste de Duitsche markt aan de nationale productie te verzekeren, voor zoover die politiek met onze andere belan gen. niet in strijd is". Do tariefhervarming werd in Duitsch land ingevoerd en elkeen kan zicli van de resultaten overtuigen. Van één van de armste Eurapeesche landen is het één der rijkste geworden. De uitvoer van in dustrie-producten is in 10 jaar verdub beld do loonen der werklieden zijn met 40 pet. vooruitgegaan; de productie van ruw-ijzer is van gemiddeld 2.100.000 ton per jaar in 187680 gerezen Jot 12.713.000 ton in 1909, de toranenmaai der handelsvloot is vermeerderd van 51/2 millioen in 1880 tot 24 millioen in 1908 en er is een machtige vloot in 't leven geroepen, welke de Duitsche belangen be schermt en ontwikkelt. Deze ontwikkeling hegou in het jaar toen Duitschland zijn handelspolitiek wij ziggdo en niettegenstaande dit alles wil (men) ons doen gelooven, dat Duitsch land's x ooruitgang is belemmerd in plaats van geholpen door tariefvorming 1 Do minste kennis van de economische toestanden in Duitschland vóór en na 1879 is voldoende, om de ongerijmdheid van deze bewering aan te hooiren. Pensioenregeling bij de S S. Naar aanleiding eener motie op het congres van de Nederl. Vereeniging va.n Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht, zoiu de directie van de S. S. hebben af gezien van het voornemen ©ene betere regeling in te voeren. Om deze verbetering alsnog te verkrij gen, cirkuleerl thans bij liet personeel voornoemd een adres aan den Directeur- Generaal der S. S. opgesteld in den geest om een verhanging van pensioengeld van 1/2 op 2/3 van het genoten salaris te verkrijgen. Op dit adres wordt druk geteekend. Het afscheid van Dr. Nouwens. In de zaal van de „Katholieke Kring" to 's Hertogenbosch, nam Donderdagmid dag dr. Nouwens in ©ene vergadering, uitgeschreven door de Bossche Diocesane Middenstandsvereeniging, afscheid van zijn Ned-erlandscbe Middenstanders. In ruimen getale waren de middenstanders van het bisdom don Bosch opgekomen, om getuigen te zijn van het afscheid van hun vriend en geestelijken vader. Bovendien hadden van luin belangstel ling blijk gegeven, de hoeren Meuwsen, voorzitter van den Middenstandsbond, mr. Aalberse en de heer Chr. Alders van Hilversum, voorzitter van de Hanze in het Aartsbisdom. De voorzitter de heel' W. v. Hout, be stijgt na den Christelijfcen groet en de mededeeling van den secretaris, dat de voorzitters van de Hanze in de bisdom men Haarlem, Roermond en Breda be richt van verhindering hadden gezonden deze vergadering bij te wonen, den cathe- der en zegt. dat geheel de Nederlandscbe landsche pers vol was van hel aanstaande vertrek van den pionier der Nederland scbe middenstanders. Voor negen jaar, aldus spr„ plaatste dr. Nouwens een advertentie in een der provinciale bladen, tot bijwoning eener oprichtingsvergadering van een midden stand svereeniging De vereeniging kwam er en ©en jaar later op het Internationaal Middenstands- congres was het dr. Nouwens, die den krachtigsten stoot gaf tot het tot stand komen van den Ned. Midd. bond, welks yoorz. de heer Meuwsen, in deze verga dering van zijn belangstelling door zijn tegenwoordigheid blijk geeft. De middenstandsveieenigingen en in het hijzonder de confessioneel© vereenigingen kwamen de een na den ander tot stand vooral door het krachtig woord van dr. Nouwens. Dr. Nouwens gij hebt veel gedaan voor den middenstand, misschien te veel voor uwe krachten, gij zijl geweest het middel punt van den middenstand, neen de mid denstand is met u één geworden, ui el kaar gegroeid. Gij gaat ons thans verlaten doctor, om u te begeven naar de eeuwig© stad en u te wijden aan de opvoeding van toe komstige priesters. Aanvaard doctor niet alleen woorden van dankbaarheid en er kentelijkheid, do'h ook een stoffelijk blijk van diezelfde dankbaarheid. Het geschenk, waarvan ik u de teeke- 'ning aanbied is een miskelk, vervaaldigd door een Jid van de u zoo dierbare Hanze. Als u met deze kelk in de eeuwige stad het H. Onbloedig Offer opdraagt, denk dan in uw gebed ook aan uw Middenstand, die uw gebed en uwe raadgeving nog te veel noodig heeft en die u noopt zal ver geten. Hierna voerden het woord de hoeren Rootgans, voorzitter van de Hanze te Til burg, Kluitmans van Oisterwijk, voorzitter van do O. C. 1.. en A. Kellenaers, redacteur van den „R. K. Middenstander te Reiden, die allen hulde en dank brachten aan dr. Nouwens voor alles, wal hij voor den middenstand gedaan heeft. Vooral de woorden van den lieer Kellenaers ont lokten wanne toejuichingen aan het adres van den vertrekkenden doctor. Hierna kreeg de voorzitter van den Middenstandsbond, de heer Meuwsen, het woord. Spr. herinnert zich, dat in 1902 di. Nouwens hem vroeg inede te mogen hel pen in de voorbereiding vooir het lntei- nationaal Congres. Sindsd.en hebben spr. en dr. Nouwens zich steeds in eikaars nabijzijn gevonden en samen gearbeid. Spr. overgaande in ©en vriendschappelijk tutoyeeren, brengt hartelijken dank in woorden die diep bij de vergadering in grepen, van geheel den Nederlandschen Middenstand, onverschillig van welke po litieke af godsdienstige richting ook, voor het vele door hein voor dien middenstand verricht. Ook de Nederlandsche Middenstanders gevoelen zich gedrongen aan u ©en stof felijk blijk van erkentelijkheid te geven, waarvoor zich reeds een commissie ge vormd heelt. Moge ooik dat geschenk, dat ik u nog eens hoop aan te bieden, u de getuigenis geven van onze sympathie en dankbaarheid jegens u. Hierna sprak mr. Aalberse, die dr. Nouwens huldigde als groote stuwkracht niet alleen in de Middenstandsbewegjing, doch ook in de geheele Katholiek© So ciale beweging. Alsnu besteeg dr. Nouwens, onder da verende toejuichingen, het spreekgestoel- tat 't houden van zijn afscheidsrede. Is het waar, aldus begint spr., dat ik thans voor het laatst voor u staf Is het geen droom? Moet ik werkelijk mijn Hanze verlaten? Ja? Dan zal ik gehoorzamen, maar een offer kost het mij. M ij n Hanze blijft gij, mijne heeren. Op de eerste plaats ben ik u dankbaar voor uw blijvend aandenken aan u. Noodig was het niet. Vergeten zal ik u niet, en nu ik niet meer voor u werken kan, zal ik voor u blijven bidden. Toch ben ik dankbaar, die gouden kelk getuigt van een gouden hart. Slechts een wensch heb ik, dat naast de beeltenis van mijn gees telijken vader St. Norbertus het. wapen van de Hanze worde aangebracht, ten einde in het II. Misoffer u als het ware steeds voor oogen te hebben. Vrienden ik moet afscheid nemen, doch ik moet mij afvragen hoe hel kamt, dat gij zoo algemeen mij uw hulde brengt. Ik weet, dat ik een stuk, ja het beste deel van mijn leven gegeven heb voor uwe zaak, doch het viel mij niet zwaar. Ik heb de talenten, die God mij gaf, slechts gebruikt, slechts gegeven vvat ik bezat. Ik heb den middenstand lief, die liefde kreeg ik van mijn moeder. Mijn vader ver loor ik vroeg, ik was nog geen twee jaar oud. Moeder moest hard werken om ons, haar kinderen in onzen stand, den middenstand groot te brengen. Thuis heb ik de strijd van den middenstand leoren kennen en lief gekregen. Indien gij mij huldigt, werp ik die hulde als een bloementuil voor moeder neer, d,e geluk kig dit oogenblik nog beleeft. Vervolgens zegt spr. de liefde voor den middenstand te putten uit de liefde voor do Kerk. Toen spr. na volbrachte studiën Rome ging verlaten en aan Paus Leo XIII vroeg, zijn toekomstigen werkkring, welk® die ook zijn mocht te zegenen, sprak Z. 11. deze woorden: „Travaillez beaucaup, man fils ponr Dien, l'Eglise et (en hier sloeg Z. H. op zijn borst) St. Pierre. Dit pause lijk woord is spr. steeds in de gedachte gebleven en heeft hem kracht geschonken. Dikwijls vraagt men: „wat doet zoo'n Norbertijn in de middenstandsbewegLng, laat de pater in zijn cel blijven. Waarotn spr uit zijn cel de wereld ingegaan is? Omdat Paus en bisschap hem geroepen hebben. Daarom en daarom alleen. Welken weg zult gij, mijn Hanze-vnen- den inslaan? Ik zou gaarne willen, dat de weg, die ik u in stippellijnen heb aange geven, door u zou worden ingeslagen en ik dank uwen voorzitter, dat hij mij reeds nu deze verzekering gegeven heelt Spr. heeft drie hartewenschen, welker vervulling de taak der Hanze zal zijn lste. Tracht geheel den middenstand te organiseeren zonder verbrokkeling. 2de. Tracht uwe vereeniging te houden zuiver katholiek. 3de. Blijf op de meest royale wijze met andersdenkenden federatief samen werken. Indien ik niet, mijne vrienden, aldus gaat spr. voort, van u allen persoonlijk kan afscheid nemen, draagt allen de ver zekering mede, dat gij mijne vrienden blijft. Mijn lijk moge rusten waar Gorl wil. Mijn ziel behoort aan Rome, aan de Hanze mijn hart. Spr. stelt hierna zijn opvolger dr. v. Beurden aan de vergadering voor. (Centrum.) Gisteren (Zondag) heeft Mgr. Kouings van het Centraal Bestuur van den R. K. Volksbond in eene expresselijk daartoe belegde vergadering in het gebouw van den Werkenden Stand te Amsterdam af scheid genomen als adviseur. Goes. De Christelijke Volksbond hield rijdagavond zijn jaarlijk'schc algemee- ïiB vergadering in <ïe Prins van Oranje te 8 uur. Dhr. J. A. v. Heel, voorzitter van den Bond, opent de vergadering. Tc iwoor- dig 13 leden. Alle Bestuursleden op den Penningmeester na zijn aanwezig. De notulen der vergadering van 3 Nov. 1909 wonden door den secretaris dhr. J. Don- ner voorgelezen en ongewijzigd vastge steld. De voorzitter betreurt de afwezigheid van den Penningmeester, dhr. J. de Hoogh, die wegens voortdurende ongesteldheid, ook thans niet tegenwoordig kan zij;n. Zijn functie als penningmeester heeft hij echter nog trouw kunnen waarnemen. De commissie voor het nazien der hoeken, waarvan alle leden verhinderd zijn ter vergadering te komen, heeft de rekening van den penningmeester in de beste orde bevonden. Niemand der leden vraagt naar aanleiding van de financiën het woord. De rekening, waarvan het totaal, der inkomsten f4299.035 en dat der uit gaven f 3984.97 bedraagt, sluitend met een goed slot van f 314.065 wordt door de vergadering onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. De penningmeester wordt door den voorzitter warmen dank be tuigd, voor zijn nauwgezetton ijver ten bate van den Bond. Van de commissie tot nazien der boe ken treedt dit jaar af dhr. Visser. Op voorstel van het Bestuur wordt in deze vacature benoemd dhr. P. van der Meu- len, die nu met de heeren Dropkers en Le Cointre voor het volgende jaar is aangewezen. Dan komt de bestuursver kiezing aan de orde wegens periodieke aftreding van de heeren I. G. J. Kake- beeke en Joh. Pilaar, die zich onmiddellijk herkiesbaar stellen, en ook onmiddellijk herkozen worden met 12 van de 13 stem men. Een stem wordt blanco uitgebracht. Beide heeren aanvaarden hun herbenoe ming met genoegen. De voorzitter brengt vervolgens har telijk dank aan de Commissie tot werk verschaffing voor haar loflelijken ijver en spreekt den wensch uit dat de leden dezer Commissie zoo lang mogelijk zul len voortgaan deze nuttige werkzaam heden in het belang van de arme burgers van Goes te volbrengen. Dhr. A. Dekker, voorzitter van bet Burgerlijk Armbestuur, wordt dank ge zegd voor de ruime bijdrage aan den Bond in de hoop dat die ook het volgend jaar zal worden geschonken. Dhr. Dekker ideelt mede, dat deze post weer op de begrooting van het B. A. voorkomt. De voorzitter neemt daar dankbaar nota van en drukt zijn leedwezen er over uit, dat ■dhr. Dekker dezen avond voor het laatst in zijn kwaliteit als voorzitter van het B. A. aanwezig is, omdat hij voor dezei functie bedankt heeft. Spr. brengt dhr. Dekker hulde, voor alles wat hij in deze hoedanigheid in het belang van den Bond deed. Vervolgens zegt spreker den leden dank voor hun steun, de pers voor haar medewerking en aanbevelend woord, en de concierge en bode van den Bond, dhr. M. Hillebrand, voor zijn trouwe plichts betrachting. Do gewone jaarlijksche collecte, die ditmaal van 7 tot 1'2 November a.s. ge houden zal worden, wordt door den voorzitter hartelijk aanbevolen. Door het mooie weer is het werk op het land' vlug verricht en zal dus de werkloos heid spoedig intreden. Algemeen wordt een strenge winter voorspeld. De nood zal dus groot zijn. Onder deze aanbeveling is dhr. De Cointre Ier vergadering gekomen, en wordt hij door den voorzitter in de ge legenheid gesteld alsnog rapport uit te brengen namens |de commissie voor iiet nazien der boeken. Dhr. Le Cointre deelt nu mede, dat door de commissie de boe ken van den penningmeester met de noodig© bescheiden zijn gecontroleerd en dat de igansche rekening en heel de ad ministratie geheel in ortde bevonden is. De voorzitter dankt de commissie voor hare bemoeienissen. Dan wordt do „vrije bespreking" aan do orde gesteld. Enkele leden vragen en ontvangen inlichtingen. De Secretaris van de Commissie tot werkverschaffing, dhr. J. W. van de Weert Wz„ brengt de commissie tot. na vraag ter sprake. Spreker vraagt of met oog op de vele nieuwe inwoners zoo'n commissie, gelijk er vroeger een bestaan heeft, weer niet gewenscht is. Over deze kwestie wordt door verschillende leden het woord gevoerd, waarbij' blijkt, dat deze commissie in "1893 is opgericht en in 1896 op nonactiviteit gesteld is, om dat zij zeidén of ooit een aanvrage kreeg le behandelen. Alle leden zijn va,n oor deel, dat een afzonderlijke Commissie voor deze za,a,k overbodig is en dat haar werk veel beter door de Commissie, tot Werkverschaffing gedaan kan worden, omdat deze Commissie uiteraard meer op d© hoogte van de noodlijdenden is, naar wie geïnformeerd wordt. Daar de Statuten toch zulk een Commissie ge bieden, wordt overeengekomen, de leden van de Commissie tol Werkverschaffing tegelijk te benoemen tot leden van de Commissie voor navraag. De pers wordt verzocht van deze zaak mededeeling te doen aan het publiek. Nog wordt van de zijde van bet Be stuur de wenscbeiijikheid uitgesproken, dat het huisje in do Dijkstraat van den Bond, dat voor verhuring niet. meer ge schikt is, zal worden afgebroken, wat de ruimte om het hout op te leggen en te verwerken zal vermeerderen. Geen der olden maakt daartegen bezwaar. Ten slotte dankt de voorzitter de leden voor hun aanwezigheid en sluit hij de vergadering. (Zeeuw.) Ingevolge het verzoek van het be stuur van den Christelijken Volksbond al hier maken wij er onze stadgenooton op attent, jdat zoo zij eventueel in twij fel verkeeren, of ide ondersteuning, die hun door armen of behoeftigen aan de deur of per briefje wordt gevraagd, wel besteed is, zij steeds alle mogelijke in lichtingen dienaangaande kunnen ver krijgen bij de bestuursleden van den bond en hij de commissi© van werkver schaffing. De werkliedenver. „St. Joseph had Zondagavond voor hare leden en begun stigers een soiree georganiseerd in de zaal van V. 0. V. alhier. Het stormachtig we der had niemand afgeschrikt. De. zaal was stampvol. De nummers van het. program, meest kleine komediestuk]es werden met onverdienstelijk ten tooneele gevoerd. De opvoering van de spookgeschiedenis in liet slot van den hoer Van Heldenzin leek ons liet best. beslaagd. De tusschen- poozen werden aangevuld met pianomu ziek. De eerw. geestelijkheid, die zich aan den bloei dezer vereeniging zooveel laat gelegen liggen, woonde ten blijke van be langstelling een gedeelte van den feest avond bij. Allen keerden hoogst tevreden huis waarts. Zondag a. s. zal de soiree nog eens gegeven worden en toegankelijk zijn vooa- het publiek volgens achterstaande advertentie. Naaimachines. De wereldbe roemde Singer-naa.im.ac h ine s-fa b r i e.k en, die ook in onze stad een winkel heb ben in de Korte Kerkstraat A 120, heb ben ©ene nieuwe onderscheiding te boe ken, hij de vele, die zij reeds mochten verwerven. Op d© zoo pas geëindigde we reldtentoonstelling te Brussel verwierven de Singermachin.es de hoogste onder scheiding. Dit pleit meer dan uitgebreide be schrijvingen voor de degelijkheid dezer machine. In de zaai der Sociëteit „VO. zal Vrijdagavond a.s. te 8 uur als spre ker optreden de heer Th. Molkenboer te Amsterdam, met het onderwerpHet schoone in de kunst, met lichtbeelden. Deze lezing gaat uit van'de vereeni ging voor Algemeen© Wetenschappelijke Belangen te- Goes. Middelburg. De heer W. Chr. Noske al hier is de eenige. der periodiek aftredende 1< den der Kamer van Koophandel, die zich bereid hoeft verklaard opnieuw een candidatuur te aanvaarden. D e 4 6 m i 11 i oe n. Door ©en comité, bestaande uit de heeren H. P. den Bouw meester, wethouder van Middelburg, 11. G. Hammaeher, lid van do Staten van Zeeland, H. R. Gerth va.il Wijk, leeraar Rijks Hoogeie Burgerschool; W. Hubregt- se, particulier; W. R. Ghijsen, cdviel- ingenieurK. Borggreve, leeraar Rijks Hoogeie Burgerschool; C. de Jongh, win kelier en J. A. Pieters, koopman, is een actie begonnen tegen hel wetsontwerp in zake de kustverdediging. De comitéleden, die tot verschillende politieke partijen bekeuren, wonen allen te Middelburg, behalve den heer Ham maeher, die notaris te Gronde is. Door liet comité is van af heden (Maan dag) tol 17 November in de voornaamste plaatsen van Zeeland een adres aan de Tweede Kamer ter teekening gelegd van den volgenden .nhoud „Geven met den moest vcrschuldigden eerbied te kennen, oidergetoek'-nden, al len Nederlanders en wanende in de pro vincie Zeeland; dat zij met leedwezen hebben keniius, genomen van bet bij uwe Kamei Inge diend© wetsontwerp, strekkende om 4(> millioen gulden beschikbaar te stellen voor fortificatiën enz. ter meerdere ver sterking onzer kusten; dat de tegenwoordige kustverdediging reeds jaren bestaat en zich geen enkel© reden heeft, voorgedaan, om die te moeter uitbreiden, wat blijkt uit het oordeel van deskundigg-en, die het ontwerp van wet ontraden en zelfs middelen aanwijzen, waardoor op min kostbare wijze 's lands verdediging wordt gewaarborgd, dat de uitbreiding der kustverdediging ook moor weerbare mannen zou eischein, waardoor de uitgaven voor Oorlog en Marine jaarlijks onrustbarend stijgen zou; den dat de belastingen in de laatste jaren door de uitvoering van verschillende wet ten zeer zijn verhoogd, zoodat eene uit gaaf, als de bo/engenannde een en armen druk op de belasting betalende burgers zou teweeg brengen, hetwelk adressanten ten zeerste zouden betreuren; dat zij met te meer klem (lit request tot u lichten, omdat uit de Memorie van Toelichting gebleken is, hoe zwak de Mi nister van Orlag zijn ontwerp verdedigd heelt redenen, waarom adressanten zich tot U wenden met het eerbiedige verzoek bedoleld ontwerp te verwerpen, als zijnde niet in 's lands belang". Gisteren (Zondag) werd alhier eene vergadering gehouden van voorzitters ©n directeuren van harmonie- en fanfaren- gezelschappen in Zeeland. Na een inleidend woord van jhr. F. van de Poll, voorzitter van de federatie van harmonie- en fanfare-gezelschappen, werd besloten Lot oprichting van eene af- deeling Zeeland van die federatie. Als lid traden 20 vereenigingen toe, waarvan 18 vertegenwoordigd waren. De vereenigingen „Eendracht maakt macht" te Kruiningea, „Ons Genoegen" te Vlissingen, „Aard-enburgsche Fanfare" te Aardenburg en ,,Fa;tifare Concordia.' te Tholen werden aangewezen om voor d-e eerste maal het afdeelingsbestuur te vannen. K ies rech t pel i annem e n t. De meeting, Zondag alhier belegd door de S. 1). A. P., in verband met het Kiesrecht- petionnemenl en waar als sprekers optra den A. F. Muller en dr. .1. van Leeuwen, werd döoir ongeveer 150 mannen en vrou wen bezocht. Van de zijde der S. D. P. werd gede buteerd. De Chrysanthemumtentoonstelling, die de afdeeling Walcheren van de maat schappij van tuinbouw organiseert, is thans vastgesteld op Woensdag 16, Don derdag 17 en Vrijdag 18 November, in de Concertzaal. Woensdag zal de expo sitie geopend zijn van 25 en 7 10 en de andere dagen van 105 en 710. Vlissingen. Het bevel over Hr. Ms. ka nonneerboot „Bever" alhier is inplaats van den luit. ter zee le klasse A. J. M. Notet overgegaan op den luit. ter zee le klasse L. H. G. Krol. Op de werf „de Schelde", is he denmorgen een 16-jarige jongen van een stelling gevallen. Hij liep een hoofdwond op en moest per rijtuig naar zijn wo ning vervoerd worden. -Volgens mededeeling van den in specteur van liet loodswezen alhier zijn do steekbakens op den Z -kuiit van do slikken van Rilland vervangen door kleine bakens. Van om de West komende, ziet men thans achtereenvolgens: het W.-lijke lichtbaken, een klein baken met afgeknot- ten kegel, een klein baken mot kruis, het O.-lijk© lichtbaken, een klein baken met ruit en het lage licht van den Reigers- bcrgschen polder. Zierikzee Zestigjarig huwe lijksfeest. Heden (Maandag) herdach ten ander zeer vele blijken van belang- steling do hoer C. Rakker en echtgenoote hun zestigjarig huwelijksfeest. Biezelinge Toen dhr. v. R. Vrijdagavond met zijn rijtuig, waarin zijn vrouw zat, van de bruiloft van dhr. R. huiswaarts koerde, had liij het ongeluk, toen hij een lastigen opril zou afrijden, dat zijn rijtuig omsloeg, waarbij zijn vtouw zich ernstig bezeerde. De ijlings gerojepen geneesheer constateerde, dat bet sleutelbeen gebro ken was. (Zeeuw.) Hansweerd In hel paviljoen van den heel' Ruijck alhier had gisteren na de hoogmis de eerste lezing plaats, uitge schreven door de Kath. Kies vereeniging. Do spreker, de heer VieningS uit Goes, behandelde de .weldaden door het Chris tendom aan de wereld geschonken, daar bij uitgaande van het feest van Neer lands apostel St. Willebrord (7 November) Vooraf huldigde hij de verdiensten van onzen waardigen pastoor, den ZeerEerw. heer A. A. W. Waterreus, ©ere-voorzitter onzer kiesvereeniging, daar het bijna ge lijktijdig samenvallen van de lezing en den verjaardag van onzen herder 7 No vember) daartoe een geschikte gelegen heid bood. De vergadering onderstreepte deze hul digende woorden 'met daverend applaus, waarvoor de ZeerEerw. Heer Waterreus na afloop der lezing op de hem eigen welsprekende |©n kernachtige wijze dank zegde. Die volgende lezing is bepaald op 28 November a.s. Bij het einde der vergadering had het bestuur het genoegen 6 nieuwe leden voor de Katholieke kiesvereeniging te kunnen opteekenen. Breskens. Bij Kon. besluit is aan dhr. P. H. G. Montenberg, burgemeester al hier, toestemming verleend om tot 1 No vember 1911 te Vlissingen te wonen. Bniohkapelle Zondagnamiddag hield de Maria-Vereeniging eene algemeen© verga dering in het C at heeh is ill us lokaal, waar-n de Z.eerw. heer Adviseur ©enige midde len aangaf, om de vereeniging tot bloei

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2