No. 182. Dinsdag 8 November 1910 Zesde Jaargang. FEUILLETON. elsa; BUITENLAND. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Graag op Baantjes. BINNENLAND, HIEUHE MCI COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags, Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209, GOES. Reclamebericktcn 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prijs, Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X nwetend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, k contant, Sinds de „N. R. Ct." de Katholieken „graag op baantjes" noemde, heelt de liberale pers haar best gedaan die le gende in historie om te zetten. De jongste poging is die van „eenige leden" in het Voorloopig Verslag. Daar luidt het: „De roomsch-katholieke Staatspartij oefent, naar men meende, een overheerschcnden invloed op den gang van zaken, zonder dat dit de hechtheid der coalitie schijnt te schaden". Het be wijs?... De... Zondagsdienst der spoor wegen in Brabant en Limburg en „het doen van benoemingen. „In toe nemende mate schijnt veel meer gelet op de kerkelijke richting der candidaten dan op hunne bekwaamheid en geschiktheid, en een nauwkeurig onderzoek naar hun godsdienstige mee ningen ingesteld te worden." Wat er van deze zaak is, b.v. op Middel- haar- en Hooger Onderwijsgebied, zullen wij nog eens door een paar voorbeelden toelichten. Ilier geldt het repetita pla- cont In onze artikelen „Katholieken in we tenschappelijke lichamen uitgesloten" (5 en 15 Febr. 1909) gaven wij o. a. de volgende statistieken: Hpogleeraren Katholieken, (gewone en buitengewone) Leiden 59 0 Utrecht 42 1 Groningen 33 0 Amsterdam £0 1 Delft 53 2 T otaal 242 4 Welnu, behalve dat het getal Hoogleer aren met een half dozijn vermeerderde en de Katholieken één buitengewoon Hoogleeraar dr. Nolens benoemd zagen, is de toestand onveranderd geble ven: Katholieken 35 pCt. van het Neder- Jandsche Volk, katholieke Hoogleeraren 21/2 pCt.Natuurlijk werd door de libe rale heeren alleen gelet op bekwaam heid en geschiktheid? Met de Akademische Curatoren zijn de Katholieken iets gelukkiger geweest. Daar was de toestand: Leiden Utrecht Groningen Amsterdam Delft Curatoren. Katholieken. 0 1 0 1 1 Totaal 25 Bij 't overlijden van den liberalen mr. Fock, werd mr. J. A. Loeff, oud-minister van Justitie, curator der Leidsche Univer siteit; wij zijn thans 4 op de 25. Tegen deze benoeming waagde zelfs de „N. R. Ct." 'tniet iets in te brengen. „Bekwaam heid en geschiktheid" zal er dus wel ge weest zijn; aan liberale Ministers bleef 't jammer genoeg steeds verborgen. In de Koninklijke Akademie van Wetenschappen was de verhouding: Leden 97. Katholieken 1. Hoewel in 1910 'n half dozijn nieuwe 61. „Millioenen!" sprak Haldenstein min achtend. ,,'t Zal wel sterk overdreven zijn. Eéno is genoeg I" „Milliardair is Master Clinton", her nam Elsa trotsch, als ging 't haar aan. „Ines is eenige erfgename". „Bescherm dan je Carlo voor haar. Ze is natuurlijk schoon". „Natuurlijk", ga fElsa toe. „Hier, ziet il mio carissimo". Ze hief hot portret omhoog. Aller blik ken richtten er zich op; een algemeene uitroep van bewondering volgde. „Ja nul" sprak Haldenstein onweer staanbaar geboeid, als voor zich. Was hot portret niet geflatteerd, dan was Carlo Ruggiero de schoonste man van 't bruine type, dien men zich kon voorstellen. ,\Vat 'was daarbij vergeleken de blonde, ietwat zwaarlijvige Egon von Tannenberg. Udo, Victor en Ada waren verrukt. „Elsa behoed deze schoonheid voor Ines en hare millioenen", vermaande de rit- leden hun intocht deden, vond men in Nederland geen Katholieken „bekwaam en geschikt" om in dit achtbaar lichaam plaats te nemen. Gelukkig, dat in 't Bui tenland op oen katholieken „correspon dent" dr. Brom de hand kon ge legd worden. Wij klaagden ook over de zoo goed als totale uitsluiting der Katholieken uit de examencommissies (o. a. 23 Maart en 8 April 1909). Ook hier zoo goed als geen verbetering. Men sloot en sluit ons uit. Om te blijven hij eenige commissies, die de laatste we ken benoemd weiden en omstreeks Kerst mis zullen examineeren (dezen zomer was er b.v. op de 17 Delftsche aanvullers 1 Katholiek; op de 27 mannen, die in land en tuinbouwkunde examineerden idem 1). Het aantal examinatoren voor taal- en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staathuishoudkunde, statistiek, staatsin richting, schoonschrijven, wis-, natuur-, scheikunde, casmographie, delfstof-, aard-, plant- en dierkunde, zeevaartkunde, be draagt 30, hieronder is één, zegge en schrijve 1, katholiek, prof. Struycken. In de commissie voor landmeter zat sinds menschenheugenis een katholiek, hij is dit jaar verdwenenvoor Engelsch zit noch voor lager noch vooir middelbaar één Katholiek; voor middelbaar Duitsch B heeft men 6 man, Katholieken 0; geluk kig, dat er voor .Fransch Middelbaar B op de 6 toch één te vinden was. Men herinnert zich de uitwerking ten goede, die de bekende brochure van mr. Wiegman over Katholieken en Notarisbe noemingen, gehad heeft. Wie schrijft nu een brochure over de benoemingen in 't al gemeen af, zoo dit veld te breed is, over Katholieken en benoemingen hij Middel baar- en Hooger Ondei wijs-corporaties? Hij doet een goed werk, want die sta tistiek zal, heeft de liberale pers nog een grijn schaamtegevoel, haar het rood op de wangen jagen en kan den katholieken Kamerleden, die natuurlijk tegen deze li berale actie tegenactie zullen stellen, diensten bewijzen. (De Tijd.) l) Letterlijk vertaaldliet herhaalde behaagt m. a. w. het kan geen kwaad de zaak nog eens te herhalen. Ked. N. Z. Ct. FBANKBIJ ML. D e r egee ri ng s verklaring van Briand Het ministerie heeft Vrijdag over de regeeringsverklaring beraadslaagd. De besprekingen brachten aan het licht, dat er een valkomen homogeniteit van de inzichten van alle ministers bestaat. Wij meenen te weten, dat de regeerings verklaring Over de volgende punten zal handelen: kieereehthervorming, bestuurs- hervormingen; hervorming van de recht spraak, verdediging van de leekenschaol en de oplossing, die der Kamer voorge legd zal warden om de openbare diensten, die oen levensbelang zijn voor de bedrij vigheid der natie, tegen stopzetten te he li aeden en de wettige belangen der arbei ders en alle beambten dier takken van meester nog eenmaal. Elsa lachte overmoedig. „Oonr dat doet hij zelf; daarvoor heeft hij mij niet noodig". „Jonge wijsheid", plaagde Udo. „Wacht maar, we zullen zien!" De Kerstfeesten, meest in kleinen, ver- trouwelijkcn kring gevierd, werd besloten door een souper bij; baron en barones von Haldenstein op Sylvesteravond, ge volgd door een concert. De graven von Tannenberg waren uit- genoodigd en verschenen. Elsa zat tusschen Egon en Nordheim. „Twee wereldhervormers", schertste ze. „Ik houd niet veel van profeten en wereldhervormers volgens stelregels en dogma's", voegde E,gon er aan toe. „Hot eenig en ware geluk voorspel lende schijnt mij een eenvoudig mensch, in den goeden zin des Woords, te zijn. Dat is u, juffrouw Elsa,". Elsa hief haar glas omhoog. „Klin ken ;we |daaröp, dat het ons en nog ve len gelukken 'moge oin gelukkig te wor den. De glazen klonken en de heer des hui zes vroeg, waarop men gedronken had. „Op vrede met zichzelf en de wereld", antwoordde Egon. dienst te verzekeren. De door de vorige regeering ingediende wets ontwierpen wor den gehandhaafd en deze regeering zal nieuwe wetsontwerpen indienen, met na me Over de civiele bevoegdheid van vak- vereenigingen, over de instelling van werk- liedencredieten, over collectieve arbeids contracten en over de wettelijke bevoegd heid om vennootschappen op te richten van arbeid en kapitaal, waarbij den arbeid de gelegenheid wordt gegeven zich ©en rechtmatig aandeel in de winst te ver zekeren. O ver ah hé Lemire. In de „Dé pêche de Lile" kamt een mededeeling voor van den aartsbisschop-coadjutor Vaij. Kamerijk, Mgr. Delamaire, waarin deze, ter bestrijding van verspreide onjuiste be richten, verklaart de aanwezigheid van abbé Lemire in de Fransche Kamer, na de betreurenswaardige incidenten hij diens verkiezing en den schandelijken maaltijd van 2 October, meer en meer te beschou wen als een ongeluk en de hardnekkige campagne te zijnen gunste in de Noorder provincies gevoerd als een volstrekt ge mis aan discipline ten opzichte der ker kelijke overheid. BELGIË. Eduard Carcmans. f Wo< avond is te Antwerpen O-verleden de po liticus en bekende Vlaamsche strijder Eduard Coremans, o-ud-lid dor Belgische Kamer. Met Eduard Coremans verdwijnt een figuur, zooals de Antwerpsche poli tieke wereld en de Vlaamsche beweging er in de laatste 40 jaren weinigen ge kend hebben. Hij was Antwerpenaar in hart en ziel, maar vooral ook Vlaming, en als zoodanig heeft Coremans aan zijn volk diensten bewezen, die de Vlamingen nooit mogen ,en zullen vergeten. Brandstichting op de Brus- selsche tentoonstelling. Vrijdag zijn te 4.35 op te tentoonstelling drie drankhuizen op de Brusselsche kermis verbrand,, vermoedelijk door kwaadwillig heid. Geloofd wordt dat de beide vorige branden eveneens zijn gesticht. Vrijdagavond 9 uur ontstond weder brand, nu op het Attractie-plein, en voor afgegaan door een ontp-loffing. De brand werd spoedig gebluscht. Men gelooft het spoor van een complot gevonden te heb ben. Heden (Maandag) avond wordt de ten toonstelling te half twaalf gesloten. BUnSCULAKl). Nadat Czaar Nikolaas Zaterdagnamid dag het graf van Keizer Frederik had bezocht, verliet hij om kwart na elven in den avond het Wildpark-station, dooi den keizer en de prinsen uitgeleide ge daan. Het afscheid was zeer hartelijk. ZWITHEBLANl). Henri Dunant. Het stoffelijk over schot van Henri Dunant, den stichter van „Vrede?" vroeg de oude Tannenberg, „hoe verkrijgt jnen dien? Het moet wei moeilijk zijn in de wereld, zooals ze nu is". „Het is onmogelijk in haar, als men niet bover haar staat", zei Elsa. „Op de wijsheid der jeugd, voor welke een grijs hoofd zich buigt!" Graaf Tan nenberg klonk met de drie. „Ik |dank u voor hert compliment", lach te Elsa. 'tls overiglens niet verdiend",. „Nu trek ik me terug, anders krijig ik nog eene lezing te hooren" hernam de graaf en het klaverblad trok daarop Victor en Anito in het gesprek, die te genover hen zaten. Ada had beslist geweigerd om bijl het souper te zijn. Boven, in de vertrekken der barones wilde z-e bijl het concert ver schijnen. Vestibule -en trap waren met dennegroen versierd. In Sidonie's salop brandde tegen middernacht, een boom om het nieuwe jaar te begroeten. „U brengt het geluk", zei Erich be wogen, toen hiji Elsa bij de intrede des nieuwen jaars heil wenschte. „Nu, grootvadertje zei z-e ljchend tot Haldenstein, die haar in zijn armen sloot. „Moogt ge alleen geluk en vreugde be- het Raode Kruis, is te Zurich verbrand. Bij de plechtigheid bedankte zijn neef Maurice Dunant uit Genève de aanwezi gen. Hij deelde mede, dat het de uit drukkelijke vvensch van zijn oom was ge weest, dat er bij zijne uitvaart niet ge sproken zou worden en geene godsdien stige plechtigheden verricht zouden wor den. Dunant was een vrijdenker en voor dezulken schijnt het kerkhof dus niet te deugen. Dunant heeft bij uiterste wilsbeschik king o. a. voor het oudemannenhuis te Heiden, waar hij zoovele jaren verpleegd is, een fonds gesticht voor de verpleging van een patiënt. Dubbele moord te Spaarnwoude. Het rustige dorp Spaarnwoude werd Zondagmorgen opgeschrikt door de mare van een, dubbelen moord, gepleegd op den 67-jarigen ,\Villem Melchior en de 65-jarige Cornelia, Melchior, broeder en zuster, beide geachte ingezetenen; W. Mel chior was gemeente-ontvanger. Toen de melkboer W. Blom Zondag morgen aan de woning van Melchior aan belde en geen antwoord kreeg, vermoed de hiji onraad, vooral toen hij zag, dat de deur van de schuur wijld open stond. De schuur binnengaande, vond hiji dicht bij het kippenhok het lijk van den ouden man, met zijn eigen zakdoek geworgd en vol sneden en steken in hoofd en gelaat Binnen in de woning werd de vrouw met afgesneden hals gevonden in de ach terkamer, waar een ledige geldkist op de tafel het vermoeden wettigde, dat hier diefstal de drijfveer tot de misdaad is geweest. In jde gahg deden bloed en ha ren aan een vreeselijke worsteling den ken, die het ongelukkige slachtoffer, Cor nelia Melchior, met haar belager of be lagers heelt moeten voeren. Aanstonds werd de burgemeester der gemeente Spaarnwoude en Haarlemmer- liede, waartoe het dorp Spaarnwoude be hoort, benevens de justitie gewaarschuwd, die onmiddellijk op de plaats der mis daad verschenen, alles onderzochten en met vier politiehonden op zoek naar den dader uitgingen. Die dieren brachten het gerecht bij eon zekeren Rosa, herbergier, een man, idie niet gunstig bekend staat on idie vroeger de bedreiging moet heb ben geuit: dien Melchior wel eeins te zul len krijgen, daar hij' door' hem 3 maan den hechtenis opgeloopen had. Rosa ontkende ten sterkste de dader te zijn. Toch vond de justitie termen om hem na jafloop van het tweede verhoor, te arresteeren. Do misdaad heeft Zaterdagnacht plaats gehad, of althans laat in den avond, want om 8 uur is de gemeentebode nog bij, Melchior geweest. Hoewel in de omgeving van zijn huis verschillende woningen, ook een herberg, zich bevinden, heeft nie mand iets verdachts vernomen. De ont steltenis onder de Spaaxnwoudenaren is algemeen. (Vaar verder nieuws zie laatste be richten.) leven, lieveling" sprak hij innig aange daan. „En gij deelnemen aan mijn en Vic tors geluk". Een dans in den eersten morgen va|n het nieuwe jaar besloot het feest. Elsa boog voor Haldenstein. „Mag ik u verzoeken?" „Ben je mal; ik dansen" Weerde hij; af. Ze bleef aandringen. Een eerzame galopj kom, het zal wel gaan. En het ging; allen bleven staan dn beschouwden het paar, dat in bevallige wendingen ronddraaide. Anito was met haar ouders aanwezig; ze begon zich zekerder te gevoelen en iemand te worden. Zij;, Ada,, en Victor bedankten, de een na, den ander Elsa, totdat deze verklaarde, dat ze onuitstaan baar werden; 'twas genoeg, als men haar bijl 't vertrek in goede herinnering hield. En nu begon voor Elsa die slechte tijd, welken een ieder nog uit zijne jeugd kent; die tijd, zoo kort voor de vervui ling der wenschen, en die zoo eindeloos lang schijnt. Elsa telde en rekende; het verlangen naar zijine komst werd zóó sterk, dat 'tal haar doen en laten beheerschte. Welk weder zullen wij hebben Vewachting tot aan den avond van 7 Nov. Krachtige tot stormachtigen, later afne mende Zuidwestelijke tot Westelijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkte luoht. Regen buien. Kouder. EERSTE KAMER. Vacature De Beaufort. „Zelandia" bepleit op verschillende gronden de wenschelijkheid om hij de vervulling van bovenstaande vacature een Katholiek te kiezen en hoopt dat in de aanstaande najaarszitting der Pro vinciale Staten idie wenschelijkheid zal worden ingezien ©n daarmede overeen komstig gehandeld. Het blad wijst op de provinciën Zuid-Holland, Overijsel, Utrecht en Gelderland en zegt: In al deze provinciën beschikken de Katholieken «ver ©en uiterst gering aan tal Statenzetels. Ter wille der coalitie werken zij, met ten achterstelling Ken ner eigene mannen, made aan de ver kiezing van Anti-rerv. en Christ.-Hist. Statenleden ter verkrijging eener Chris telijke meerderheid in de Prov. Statem De Prov. Staten van Zuid-Holland kenden van de 10 Eerste Kamerleden er 4 aa,n de Katholieken toe, ofschoon, van ido 82 Statenleden er slechts 11 Katholiek zijn. Overijsel gaf ©en der drie Eerste Ka merzetels aan de Katholieken; Utrecht, dat slechts twee Eerste Kamerzetels heeft te verkiezen, is vertegenwoordigd door een Katholiek en een Anti-revo- lutionnair; Gelderland dat zes Eerste Kamerleden afvaardigt, heeft twee Ka tholieken in d« Eerste Kamer. In al deze provinciën heeft men er kend, dat het de Katholieken zijd, die bij! de stembus de balans ten gunste der Rechtsche candidaten doen overslaan, maar omdat men dit heeft erkend, heeft men ook altijd van Anti-Revolutionnaire en Christelijk-Historisch© zijde medege werkt aan de verkiezing van Katholie ken als leden der Eerste Kamer. In Zeeland heeft men destijds bij het omgaan ider Prov. Staten de fout begaan de beide Eerste Kamerzetels toe te wij;- zen aan de Anti-Revolutionairen. Dit was meer idan waarop zij naar partijverhou ding recht hadden. Dit is reeds sedert lang erkend door verschillende voormannen der Anti-Rev. partij: Zoolang .de beide gekozenen zich bleven beschikbaar stellen, hebben wij nooit iets hoegenaamd willen doen ter bestrijding hunner verkiezing. Het „laat zitten wat zit" van dr. Kuy. per golid ook hier. Thans echter, nu door het vrijwillig aftreden van den heer Godin de Beaufort een geheel vrije vacature ontstaat, mee nen wij dat de plicht gebiedt, dat wij thans ook het góed recht der Katholie ken op een der beide zetels opeischen. Wij hebben te veel vertrouwen in onze coalitie-broeders, dan dat zij ook dit goed recht niet zullen erkennen. Gedwongen maakte ze alles mede, wat de grootouders verlangden. Zoo bleef ten minste voor enkele uren haar geest met het tegenwoordige bezig. Al was het ook niet minder, toch schreef Carlo korter. „Ik werk zoo hard ik kan, misschien kom ik vroeger vrij en verras je, Elsa!" Daarop hoopte ze; Idat was hare ster- re; haar wachten, haar verlangen lag in dat „misschien". Om zijnentwille bleef ze hier, en be streed het voorgevoel dat nog eene be proeving hare liefde bedreigde. Altijd en altijd verbeeldde ze zich, dat een ge luk gelijk het hare, voordat het gemaakt kon worden, in angst en zorg moest wor den gelouterd, of dat het voor deze we reld te groot Was. Zou een mensch op de vervulling dur ven rekenen Van iets zóó heerlijks, als eene hooge, onwankelbare liefde belooft? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1