No. 131. Zaterdag 5 November 1910 Zesde Jaargang Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRI1DAGAV0ND. Dil nier bestaat uit 8 bladzijden, EERSTE BLAD. Minister Heemskerk en het Onderwijs. fEUILLETOH. ELSA UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben Abonnementsprijs p. a maan don voor Goes f 0.76, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag róór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Admlnlsfrafle: Gangepoorfsfraaf C 209. GOES. Reclameberiehtsn 25 Ct.- p. r, Bjj abosnement speciale prijs, Advertentiën van 15 regels t O.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oereiend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, contant. Verleden Maandag werd te XJtrecbt ge houden de jaarlijksche Vergadering der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Belangrijk was deze, wjjl herdacht werd het 50-:arig bestaan van genoemde Vereeniging, bjj welke' gelegen heid een overzicht gegeven werd van het geen door haar in de afgeleopen 50 jaren was tot stand gebracht. Waarlijk-de Ver eeniging mag met dankbaarheid op haren arbeid terugzien. Vermelden we slechts, dat het aantal scholen, in 1860 nauwelijks 60, thans tot 1000 geklommen is Door prof. dr. W o 1 t j e r werd de feest rede uitgesproken, waarin wij o.a. (blijkens het verslag der „N. R. Oourant") deze woorden vermeld vinden„Wij zijn in den schoolstrijd nog niet waar wij wezen moeten. Eerst als de gelijkstelling tusschen open baar en bizonder onderwijs volkomen wer kelijkheid is geworden, is de laatste mijl paal bereikt." Belangrijk was de vergadering niet min der door de aanwezigheid van den minister van Binnenlandsche Zaken. mr. Heems kerk, en van den minister van Staat, dr. A. Kuyper. Dr, Kuyper wees vooral op het Christelijk Beginsel, dat in ons land in zco hooge mate den toon weet aan te geven. „Dat beginsel te blijven voorstaan blijft sprekers streven tot zijn sterven toe." Dat daverende toejuichingen volgdon op diens rede, eindigend met de woorden: .Onze leuze blij vo als met gouden letters in onze banier geschreven„Soli Deo Gloria", behoeft ons niet te verwonderen. In 't bijzonder wenschen we echter de aandacht te vestigen op de woorden, ge sproken door minister Heemskerk. In genoemd verslag dan lezen we: „Spr. (nl. minister Heemskerk) kwam niet zoozeer krachtens zijn ambt, maar eigenlijk als oud vriend. Maar spr. ver heugt er zich in, dat zjjn ambt hem niet belet een hartelijk woord van gelukwensch aan deze vergadering toe te roepen. Spr. wijst op de groote verandering, welke vooral in regeeringskringen ten opzichte van het Christelijk onderwijs heeft plaats gevonden. Werd vroeger daar het Christelijk onderwijs in aard en wezen minder geacht dan het openbaar ouderwijs, thans wordt het in aard en wezen daaraan gelijk geacht. De regeeringspersonen mogen persoonlijk voorliefde hebben voor openbaar of bizonder onderwijs, uit het oogpunt van landsre geering worden beide geljjk gesteld. „Ook krachtens zijn ambt verheugt spr. zich in den bloei der vereeniging. Merk waardig noemde spr. het dat de oude sta tuten van vóór 50 jaar nog steeds van kracht blijven. „Spr. eindigt met zjjn beste wenschen uit te spreken voor de toekomst der ver- 60). Sidonie en Elsa werden op de thee genoodigd. Camilla en Nordheim geleidden de dames. Vóór ze vertrokken, trad Elsa op Erich toe, drukte hem de hand en sprak zachtkens .Hoe goed is uals ik hulp noodig mocht hebben, kwam ik tot u". Hoe kwam dit woord over haar lippen? Het drong Erich tot in de ziel. Hij reikte zijne hand en zei even zacht: „Wil u me dit beloven?' „Zeker, wien zou ik beter vertrouwen, dan u, nadat ik dit alles gezien heb?'' „Geloof me; dit alles is uw werk", her nam hij ernstig. Aan dit alles dacht Nordheim en eene stilte, reine, zalige vreugde doorstroomde hem. Zijne ziel behoorde niet zoover tot de aarde, dat ze geen hooger ideaal kende hij durfde zich nu rekenen tot degenen, welke boven het alledaagsche staan, die leven in een sfeer, welke zich niet geheel en al laat beïnvloeden door het koude stof. Op zijne goederen vierden de lieden een eeaiging en de bij haar aangesloten scholen. De strijd is thans anders geworden dan vroeger en om dien strijd te voeren is geloofskracht noodig. Aan ons zelf overge laten, zegt spr., moeten wjj ten onder gaan, doch dóór en mét God zullen wij over winnen. Spr. wenschte allen medewerkers dat vertrouwen op God toe." (Daverende toejuichingen.) Deze woorden vaD den Minister zullen ongetwijfeld met belangstelling, instem ming en vreugde ontvangen zjjn en ver dienen zeer zeker in ruimen zin te worden bekend gemaakt. Niet alsof omtrent de goede gezindheid van het Kabinet-H e e m s- kerk ten opzichte van het onderwijs eezige twjjfel zoude bestaan de door het Kabinet reeds gestelde daden sluiten dien ten eenemale uit. Niettemin heeft het door den Minister gesprokene, voeral waar het onmiddellijk volgde op bovenstaande woorden van prof. W o 11 j e r groote beteekenis, omdat daaruit mag worden afgeleid, dat het ernstig streven bjj hem voorzit, die gelijkstelling tusschen openbaar en bjjzonder onderwijs tot werkelijkheid te maken, zooveel hem zulks in de gegeven omstandigheden mogeljjk zal blijken te zijn. Te bevreemden behoeft zulks alweer niet, wjjl juist op heden die eisch meer en meer dringend worden gaat, hetgeen den minister ook niet kan zjjn ontgaan. Op twee zaken mogen we in dit verhand in het bjjzonder de aandacht vestigen. Wanneer bjj de aanstaande regeling der Gemeentefinantiën het gemeentelijk belas tinggebied gaat verruimd worden, zal het daardooi mogeljjk worden, dat de gemeenten een nog scherpere concurrentie het bizonder onderwijs gaan aandoen dan thans reels het geval is. Noodig is het derhalve, dat tijdig maatregelen worden genomen om znlks te voorkomen. Vervolgens: juist het laatste jaar is in sterke mate aan het licht gekomen waartoe op menige plaats de openbare school ver vormd worden gaat tengevolge van den reeds hier en daar bljjkbaar niet meer te keeren noodlottigen invloed van sommige openbare onderwijzers. En toch? Toch worden nog tal van ouders feitelijk gedwongen kun kinderen tegen hun zin te zenden naar de openbare school. Niet de gegoedenzij kunnen met de rijkssubsidie, hoog schoolgeld en particaliere bijdragen bijzondere scholen oprichten en in stand houden. En wjj zien van die gelegenheid veelvuldig gebruik gemaakt, èn door hen, die godsdienstig onderwjjs verlangen, èn door hen, die geen confessioneel onderwijs verlangend, toch allerminst hun kinderen wenschen over te leveren aan de heden- daagsche openbare school. Maar de mingegoeden en de armen Zeker, tal van bizondere scholen heeft de liefdadigheid voor hen in 't leven geroepen, maar de kosten zjjn, vooral in de steden, te boog om voor alien, die het begeeren, scholen op te richten. En zoo worden nog steeds velen wegens plaatsgebrek genood zaakt hunne kinderen naar de apenbare school te zendeD. Maar is het dan geen dure plicht, is het geen eisch van gezonde democratie,! nu ook te zorgen, dat de zoo- danigen allen dat onderwjjs voor bun feest, zooals in jaren niet wasgechied Van daar en uit Westfalen ontving hij brieven, geschreven door de ontwikkeldsten, onder- teekecd door allen. In roerende dankbaar heid werd hij geprezen en geroemd. Gaven waren ze voor hom, deze brieven, die hem meer plezier deden, dan al het vroeger genotene. Victor had zich laten verontschuldigen. Hjj kon niet beneden komen. Ondsr den kerstboom wilde hij zijn vriend begroeten. De geurende den brandde; vroolijke lich ten dansten in de vergulde schilderij- en spiegellijsten, in 't kristal en de gelukkige oogen, die op hem gericht waren. De dennenkegels knapten en knetterden in den schoorsteen,, alsof ook zij kerstfeest vierden nog was het stil in het groot vertrek, terwijl Haldenstein ieder met een hand bewezing en het noemen van den naam zijne plaats aanwees. „Victor en Ada ontbreken nog, willen die boven blijven? vroeg hij Sidonie. Voor ze antwoorden kon, openden zich de gangdeuren en Victor schoof zijn vader in een rolstoel naar binnen Sinds jaren had Udo zijne spondo slechts verlaten om verbed te worden. Lang had hij zich tegen Ada's aandrang tot zulk een verandering verzet. Ten laatste had zij zijne kinderen kunnen bekomen, wat zij voor het zieleheil hunner kinderen noodig achten Of waar bljjft anders de gewetensvrijheid, waarvan steeds zoo hoog wordt opgegeven? Welnu, bovenstaande woorden toonen aan dat naar de zoo vurig gewenschte oplossing van het onderwijsvraagstuk door den tegen- woordigen Minister van Binnenlandsche Zaken ernstig wordt gestreefd. De zaak is bjj hem in goede handen. Ook op dit gebied derhalve, mag me* het Kabinet met volle vertrouwen aan den arbeid bljjven zien. X. („Centrum.") Goes. Nieuw scheersal on. Voor eenigen tijld. plaatsten wij in de courant eene aardigheid over de Amerikaansche scheerwinkels, waar men, als al hetgeen wat in het bericht werd vermeld, w,aar is, in (dubbelen zin geschoren werd: èn aan de kin èn aan de portemonnaie. Nu voor het laatste behoeft meu niet bang te zijn bij den heer Boom, die on langs zijn coiffeurszaak in de Lange Kerk straat alhier opende. Hij: scheert en kapt voor civielen prijs (zie de advertentie in dit nummer) en met bekwame hand. Daarom gelooven wij, dat zijn net inge richte salon, waar eerlang nieuwe ver beteringen en verfraaiingen zullen worden aangebracht, vele bezoekers zal trekken, die van nieuwsgierigen in vaste klanten zullen veranderen. In a,llen gevalle wen schen wij: den heer Boom succes met zijn nieuwe zaak. Vlissingen Het Belgische stoomschip „Garonne" van Antwerpen naar Brest is op' de Schelde ter. hoogte van Sand- vliet aan iden grond gevaren, doch zon der assistentie weer vlot gekomen. (VI. Crt.) Volgens telegrafisch bericht is de Engelsche schoener „Devonation", komen de van Charlestown en bestemd naar Gent, Woensdagmorgen met verloren tuig in Duinkerken binnengevlucht. Aan boord bevindt zich de Vlissing- sche zeeloods G. K. de Waard. M. Ct Dinsdagavond werd een 16-jarige jongen, die over de groote sluis huis waarts ging, door een rukwind te water geworpen. Een voorbijganger waarschuw de het personeel van de sluis, dat den drenkeling op het droge bracht. Door gezagvoerders van binnenko mende schepen is gerapporteerd dat op de Noordzee is drijvende gezien een wrak van een licnter, waarvan de drie masten boven water uitstaken. Zierlkzee. Naar wij vernemen, zal in de op 6 November te houden vergade ring van de R.-Kath. Middenstandsver- eeniging de door Z. D;. H. deiï Bisschop benoemde Bisschoppelijke Adviseur wor den geïnstalleerd. (Tevens zullen de ont- werp-statuten aan de goedkeuring der ver tosstemming bij wijze van kerstgeschenk verkregen en daarna met behulp van een dokter het beste gezocht, wat er in deze soort te vinden was. De ritmeester wilde zoo de familie ver rassen. Heimelijk was alles bewerkt en de stoel binnengesmokkeld. „Nu heb ik een soort van voetenGoeden avond en gezegend Kerstfeest allerwegen", riep Udo onder 't binnenrollen. Haldenstein was getroffen. Hij bracht Elsa's handen aan zijne lippen. „Elsa, Elsa, o, hoe verandert ge toch alles!" Verschrikt riep ze uit, terwijl ze haar handen terugtrok: „Grootpapa, wat doet ge nu! Dat mag alleen Carlo! Overigens is 't alleen Ada's werk De baron zuchtte. Als twee koudwater- stralen vielen ze in zijne vreugde, die woorden: Carlo en Adal Ook hier klonk: „Von Himmel hoch, da kotnm ich her"; „Es ist ein Reis entsprun- gen" en „Stille Nacht, heilige Nacht". Cara amica zong; Ada leidde met haar volle, heerlijke stem het koor; Erich begeleide en Udo verklaarde, dat dit het schoonste concert was, dat hij in zijn leven bad gehoord. In een aangrenzende kamer zou het Duitsche kerstmaal gebruikt worden: roode gaidering worden onderworpen, terwijl! een definitief Bestuur wordt gekozen. Dat het schoolsparen volgens het Maastrichtsche stelsel ingang vindt, blijkt wel hieruit, dat het aantal uitgegeven spaarboekjes tot op heden 199 bedraagt. In de afgeloopen maand bedroegen de inlagen voor de verschillende inrichtin gen van onderwijs ais volgt: School A f58.94; School B 1104.41; School C f58.60; R.-K. Par. School f42.59; Christ. School f41.28; Ambachtsschool f 11.04. In de afgeloopen maand verspreidde het Perscomité 850 bladen. Krabbendyke. Aan het postkanloor al hier en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Oct. 1910 ingelegd f5979,60 en terug betaald f 7508,94. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt h<et nummer 1106. Voorts bedroeg het aantal verzonden telegrammen 113, ontvangen 197, totaal 310. Ontvangen uitgaande telefoonge sprekken 58, inkomende telefoongesprek ken 38, totaal 96. Driewagen. De Raad vergaderde Don. derdag. Present 6 leden, 1 vacature. Bij den aanvang wijdde de voorzitter eenige woorden van nagedachtenis aan het over leden lid Bruggeman. Tot lid van het Burgerl. Armbestuur, vacature de heer J. Bruggeman, werd benoemd toet 3 stemmen dhr. C. Vaar. Op W. Nieuwenhuize waren 2 stemmen uitgebracht. Tot leden van het Stembureau voor de stemming van 1 lid van den Raad werden gekozen, als plaatsverv. voorzitter de heer ,W. van Loo, als leden de jhee- ren W. Wjestveer en J. L. Mol. Tot hoofd van het Herhalingsonder- wijs wordt benoemd de heer G. A. van Noort. Aan de vereeniging Zuid-Beveland van het Groene Kruis werd voor eene ont- smettingsdienst eene jaarlijksche bijdra ge van fö toegezegd. Op een adres namens een Nederiandsch Consortium van Nederlandsche belangheb benden op waterleidinggebied wordt be sloten modedeeling te doen dat dit niet bij iden Raad thuis behoort. Ten slotte wordt besloten aan het Wa terschap Ellewoutsdijk te verzoeken op de bekende voorwaarden te mogen be- grinten den Zakdijk, den Ruigendijk tot aan den Platteweg, den Kortedijk, een gedeelte Mooldijk en den Weldijk. St Jansteen. Eerstdaags zal in onze ge meente worden opgericht een geitenver- eeniging welke voor d°®l heeft, de ver edeling van het geitenras te bevorderen en tevens, tegen betaling van een ge ringe premie Je geitenhonders tegen het verlies hunner geiten eenigszins schade loos te stellen. Die R.-K. Boerenbond, zal zich met de instandhouding ervan be lasten. Was er eertijds sprake van dat door het bestuur der Vinoentius-vereeniging alhier een R. K. Leesbibliotheek zou wor- gort, karper, salade en daarbij nog kleine lekkernijen. In den morgen had Elsa brieven van thuis en Carlo ontvangen, in den avond ontving ze nog een groot pakket. „Kaïrol Carlo 1 O, hjj wil ook met ons feesten", riep ze uit en verscheurde in vliegende haast de verpakking. Kleine pakjes vielen er uitElsa bemerkte het niet, ze pakte alles bij elkaar en snelde de feestkamer in. In een hoek achter den kerstboom zette ze zich neer en spreide op de voor haar staande tafel uit, wat Carlo zond. Binnen in zat zorgvuldig verpakt een carton. Elsa opende het en Carlo's portret door de hand eens kunstenaars geschilderd, in al zijne schoonheid sprekend gelijkend, kwam te voorschijn. Het kunstwerk scheen te leven. Elsa bleef, stil en bleek geworden, bewegenloos op het portret staren Niet het portret, hem zelf zag ze voor zich. Haar adem stokte. Hij moest tot haar spreken. Voelde ze zijn hart niet bonzen? Wat haar zoo boeide en droomend om zweefde, verdween. Ze voelde slechts haar eigen hart kloppen en keerde tot de werke lijkheid terug. En nu leek het haar toe, alsof er iets vreemds lag in de geliefde Vewachting tot aan den avond van 5 Nov. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Zwaarbewolkt. Waarschijnlijk regenbuien. Dezelfde temperatuur. den opgericht, thans hoort men hierover niets meer. Daar er schier geene lectuur is te be komen dan welke in afleveringen aain de deuren wordt uitgevent en welke zeker niet van de beste is, is de stichting eener bibliotheek een zaak van het hoogste be lang, een bij uitstek sociaal werk, dat hoe eer zoo heter dient aangegrepen te wor den. Wij; willen hopen, dat de St. Vin- centiusvereeniging dit inzie en hare oude plannen weder opvat en verwezenlijkt. Breskens. Woensdagmorgen kwam schipper V. bij stormweer de haven uit gevaren in de richting naar Neuzen. Door den hevigen wind werd het schip> tegen de slijkplaten gedreven en geraakte la ter vast aan de hooge plaat van Hoofd plaat. De hoogaarts Breskens 20 voer ter assistentie en haalde den knecht van het schip af. De schipper wilde zijn vaar tuig niet verlaten. Het schip was geheel onthavend er af gehaald. Onnoodig is het te melden, dat hiertoe bijna bovenmen- schelijke pogingen inoodig waren. Het schip is door de sleepboot „President Ludwig" naar Neuzen gevoerd. Boschkapelle. Een zeer oppassend huis. vader' dezer gemeente, J. V. genaamd, als ploegbaas te Brussel werkzaam bij den aanleg van ©en spoorlijn, geraakte er deze week onder een trein, waardoor hij aan beide beenen, een arm en een schouder zoo zwaar word gewond, dat hiji na eenige uren aan de gevolgen is overleden. De ongelukkige, die bij, zijn patroon zeer bemind was, was pas 33 jaar oud, en laat eene weduwe met 5 kinderen na. Hengstdijk. In den nacht van Woens dag op Donderdag is do „pal" uit het groote rad van den molen geraakt, waar door hij, wegens het keeren van den wind, terugdraaide. De as kwam daardoor gedeeltelijk los te liggen ,met het gevolg, dat aan het binnenmerk veel nadeel werd toegebracht; een paar wieken werden bijna geheel vernield. De schade wordt op circa f 700 geschat. De eigenaar moet van plan zijn, den molen nu geheel af te breken, en een mo- tor-maalmachin© te plaatsen. Clinge. Op Zondag 11 en Maandag 12 December zal de tooneelvereeniging „Wel doen door Vermaak" hare eerste winter- uitvoering geven. Behalve eenige voor drachten zal .opgevoerd worden het dra ma „De plichtvergeten Vader" en het blijspel „De kepi van den veldwachter". Philippine. Voor den Raad van State werd Woensdag j.l. behandeld het be trekken, die ze beschouwde, tot tranen in haar oogen kwamen. Was het de door de zuiderzon nog donkerder geworden gelaatskleur? Was het een ernst, die er uit sprak, eene uitdruk king der oogen, die ze niet kende? Schooner nog dan vroeger was hij geworden. Ja, eerst nu begreep ze ten volle de beteekenis van dit feestze was zoo ge lukzalig als een kind maar kan zijn, dat door liefde wordt omringd, zonder hare gronden te begrijpen, haar duur te bere kenen. Carlo had ieder der familie een klein, maar uitgelezen en kostbaar geschenk ge- zoDden; daarenboven nog heerlijke vruchten en gebakjes. Elsa deelde lachend en stralend van geluk rond, terwijl ze zei: „Ge ziet, hij kent ieder van u heel en alik heb hem getrouw verslag gedaan „Je „promesso spenso" moet aardig geld hebben", merkte Udo op. „Dat heelt hij ook", stemde Elsa toe. „Maar Ines Clinton dan met hare mili- oenen! Wit een heerlijk kerstféost vieren we heden", voegde ze er dankbaar aan toe. (Wordt vervolgd.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1