No. 130 Donderdag 3 No vein bet' JLUIO Zesde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUBTEWIAKP. FËUILLETQH. ELS A Het Fransche ministerie is afgetreden. Vip km ram counviï Abonnementsprijs p. maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 10.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór ha lf drie en Vrqdag vóór een uur 'j namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortsfraaf C 209, GOES. Reclameberifhttn 25 Ct, p. r. Bjj abonnement speciale prijs, Advertentiën van 16 regels f 0»0; iedere regel ineor 10 Ct, Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x ceretend. Dienstaanbiedingen regels voor 25 Ct, A contant. (Zie Laatste Berichten.) IT|A h IË. Brutale vreemdelingen. Naar uit Home wordt gemeld, zijn Zaterdag twee vreemdelingen door de nalatigheid van eenige beambten er in geslaagd het V aticaan binnen te dringen. Ongehinderd doorliepen zij; de verschil lende vertrekken, totdat zij de anticham bre van den Paus bereiKten. Zij; ston den op het punt de kamer van Z. H, binnen te treden, toen zij, juist bijtijds werden tegengehouden door kardinaal Merry del Val, die toevallig op datzelfde oogenblik de antichambre binnen kwam. verschillende leden der Pauselijke lijf wacht zijn in verband met dit voorval geschorst. Het moge dan hoofdzakelijk de schuld zijn van die nalatige beambten, het blijrt toch in ieder geval hoogst brutaal op een dergelijke manier tot in de parti culiere vertrekken van den Paus door te dringen. F U A Al 14 K IJ 14. Vrijdagavond heeft er in de zaal der Sociétés-Savantes te Parijs eene meeting plaats gehad, naar aanleiding der ver jaring van Ferrer's terechtstelling. Heeds toen de eerste spreker, Pelletan, het woord zou nemen, ontstond er ge woel, werd er geschreeuwd en geprotes teerd, en duurde dat den heelen avond. Men deed toen spoedig eene'dagorde stem men, waarin de wensch werd uitgedrukt, dat de Spaansche regeering door hare anti-klerikale werking de Spaansche na tie van het juk der Kerk zou bevrijden, enz. enz. Eene groep anarchisten, die reeds van af het begin lawaai maakten, maar door Pelletan natuurlijk voor ciericaien wer den uitgemaakt, bestormden toen het po dium. De leden van het bureau verde digden zich heftig, .maar, kregen zoovéél slagen, da.t zij: het veld moesten ruimen, lil de zaal werd gevochten, lie vrouwen slaakten kreten, sommige vielen, lie ban ken werden stuk geslagen en de stukkon deden de vluchtelingen tuimelen. lie talel van het presidium en die van de pers werden omgeworpen. Te 9 ure 35 waren de anarchisten meester van het slagveld, zij: wilden toen de vergadering voortzetten, maar allen spraken tegelijk. Toen deed het bestuur der zaal het licht uitdooven en men was verplicht heen te gaan. lie anarchisten verklaarden, dat zij be sloten hadden geen parlementariër en oud-minister van Marine, alsook een ge- 59.) Toen hij de dames in het rijtuig ge holpen had, dacht hij over Elsa na en vond, dat hare wilskracht wat te lastig, hare opvoeding wat te toegevend was. „Men zou haast zeggen, dat ze de men- schen hypnotiseert'sprak zij voor zich zelf. „ik geloof zelfs, dat ze mij tot alle domme dingen zou overhalen, die ze zich in haar lief, klein hoofdje zet. Daarna ging hij Udo opzoeken, maar wend, wegens de toebereidselen voor Kerstmis, naar Victor zeide, niet toege laten. Dat zijn zoon daartoe overging, was zoo iets ongehoord, dat Haldenstein zich er meer verbaasd dan verheugd over gevoelde. (Was hier dan alles ver anderd? Dje kléine heks, die Elsa, sou hem werkelijk nog kunnen overhalen om Carlo als kleinzoon te begroeten, met zoo veel vreugde als maar mogelijk was! Wie hij toch was, deze groote onbekende, aan wien haar hart zóó hing, dat al zijn pogen met trotsche minachting, met sma lend lachen werd beantwoord; dat ze neraal, die juist hetzelfde zouden gedaan hebben als zij; die Ferrer terecht stel den, te laten spreken. Laten onze liberale bladen en staats lieden maar oppassen: de „echte" Fer- reristen zijn van hun applaus eu goed keurende glimlachjes niet gediend. Do overwinning van Briand. De Fransche bladen wijden lange beschou wingen aa;n den triomf van Briand, in de zitting van Zondag behaald. Niet ver wacht en toch verkregen, is het hoofd motief van hun artikelen. Want, zoo zeg gen zij, na de zitting van Zaterdagavond stond het er voor de regeering niet al te rooskleurig bij. Met één slag heeft Briand alles weer goedgemaakt; toen hij met krachtige stem verklaarde: „liet land is voor de geheele wereld in aanzien gestegen"; toen klonken uit een vierhonderd-tal kelen luiide toejui chingen. De zaak was voorgoed gewon nen. Negen moties werden ten gunste van de regeering voorgesteld en negenmaal behaalde Briand een overwinning. De meerderheid, die voor de motie van vertrouwen stemde bestond uit: 72 radicaal-socialisten, 77 radicalen, 70 le den der democratische linkerzijde, 9 on onafhankelijke socialisten, 71 progressis ten (gematigde republikeinen) 24 conser vatieven (a.ction-libérale) en 3 leden der rechterzijde. Tegen stemden 75 radicaal socialisten, 13 radicalen, 75 geunificeerde- socialisten, 13 onafhankelijken, 3 leden der rechterzijde en een wilde. Zooals men ziet bestond do oppositie hoofdzakelijk uit een gedeelte der radicaal-socialisten en de groep der geunifioeerden. De laaisten geven den moed nog niet op. Zij zullen den strijd voortzetten niet in, maar buiten het parlement. Na de schitterende overwinning van Briand kwa men de leden van deze fractie dadelijk in vergadering bijeen, en besloten om nieuwe aanvallen op het ministerie te ondernemen. Aanstaanden Zondag zullen zij in alle groote steden betoogingen voor de spoorweg-beambten op touw zetten. Hieruit blijkt, dat de revolutionaire hee- ren na hun volslagen nederlaag van Zon dag op wraak zinnen. Wijl betwijfelen het, of zij; slagen zullen, want iedereen, die het wel meent met Frankrijk zal protes teeren tegen het optreden van deze groep en al hun handlangers. D 1T S C H li A Af 1». De relletjes in Wedding. Vol gens de laatste berichten zijn de relle tjes in Wedding niet zoo ernstig geweest als aanvankelijk bericht werd. Het schijnt, dat sommige Berlijnsche bladen erg over dreven hebben. Oorzaak van de onlusten was een sta king van slechts enkele werklieden bij den slager Morgenstern. Met de hulp van hétzelfde element, dat voor een paar we ken heel Moabit in rep en roer bracht, wisten zij opstootjes uit te lokken. Dat ide relletjes niet zoo ernstig ge weest zijn blijkt uit het politie-rapport, Maandag gepubliceerd. Daarin wondt er kend, dat evenals eiken Zaterdag samen scholingen hebben plaats gehad en dat met zaken gekscheerde, die hem zelfs nog belangstelling inboezemden. Wat zou er uit gegroeid zijn, indien hij haar had opgevoed? Een stem in zijn binnenste zei jiem, dat ze dan, evenals Gisela, koud en trotsch haar eigen weg zou gegaan zijn, indien hare wenschen niet met de zijne strookten; dat slechts eene jeugd in zonnige vreugd» doorge bracht die eenvoudige, die gevierd wor dende Elsa had kunnen geven, die hem al vleiend en lachend, maar toch zoo vo'or vast gewonnen had, en die de eene overwinning na de andere op hem had behaald. Hij betrad de zaal, waarin de heerlijk heden voor het Kerstfeest waren tentoon gespreid. De kerstboom in zijn gouden en glazen tooi glinsterde reusachtig groot in 't schemerlicht. Of alles er wel was, wat ieder zich gewenscht had? Nu brachten ze nog Nord- heid mee, aan wien niet gedacht was. Wat zou men hem geven? Haldenstein riep de bediende en beval hem zoo spoedig mogelijk naar een kunstboekhan del in de Friedrichstr'aat te rijden en het nieuwste prachtalbum over Noorwegen mee te brengen. Hij herinnerde zich, Nordheim onlangs te hebben hooren zeg de politie genoodzaakt was, om krachtig op te treden. Niemand werd echter gewond en slechts twee personen werden in hechtenis gee nomen, De prefect van politie, v. Jagow, was zelf ter plaatse, evenals de Engel- sche journalisten, die er bij de relletjes in Moabit zoo slecht afkwamen. Thans waren zij door politie-agenten vergezeld, die hen moesten beschermen. Velen vreesden, dat zich Zondagavond de onlusten zouden herhalen, doch ge lukkig is dat niet gebeurd. D© politie was trouwens op alles voorbereid, een groote agentenmacht was in Wedding saamgetroKken en overal surveilleerden patrouilles. Slechts een enkel feit, eigen lijk van geen beteekenis, is er voorge vallen. Even over vijf werd namelijk met een bierflesch en een bloempot naa,r de politieagenten geworpen. Verder bleef het gedurende den gehee- len avond rustig. SPA De godsdienstkwestie. In haar jongste zitting heeft de Spaansche ka mer het voorstel tot afschaffing der gods dienstige leeds-formule Imiet 101. tegen 24 stemmen aangenomen; op 4 November zal het ontwerp bijl den senaat worden ingediend. Zooals men weet houdt de Spaansche senaat zich op 't oogenblik bezig met de discussies over het cadenas-ontwerp. Volgens buitenlandsche bladen zou de bisschop van Madrid daarbij verklaard hebben, dat het Spaansche episcopaat de regeering in haar verzoenings-werk en haar pogingen om de welvaart van het vaderland te bevorderen gaarne zal steu nen. Canalejas dankte den bisschop voor zijn verklaring en voegde er aan toe, dat de regeering hartelijke betrekkingen met het Vaticaan wenschte te handhaven. Toch was hij vast besloten om de scheiding van Kerk en Staat doSr te zetten. Wij geven deze med-edeeling natuur lijk onder het noodige voorbehoud. (Msbode.) BELGIË, Spoorwegongeluk. Maandag kwam eon reizigerstrein te Luttre met een lo comotief in botsing. Een persoon werd gedood; twee werden zwaar gewond en enkelen beliepen lichtere verwondingen. Zijl 1>-A MEKII4 A. De opstand in Uruguay. De „Echo de Paris" ontving een telegram uit Buenos Ayres, waarin wordt gemeld, dat de revolutie veld wint in Uruguay. Alle verbindingen zijn afgebroken. De boeren vluchten naar de steden. De opstandelingen trekken naar de hoofd stad op. Het gerucht wordt bevestigd, dat de regeeringstroepen den opstandelingen een nederlaag zouden hebben toegebracht. AFRIliA. De Hertog van Connaught, vergezeld gen, dat dit land met zijne middernacht zon hem nog onbekend was. De oude baron was vandaag in zulk eene goede stemming, dat hij de geheele wereld gelukkig zou hebben kunnen ma ken en vroeg zich af, of hij zoo ver anderd kon zijn om zich zoo gelukkig in haar te gevoelen als nu op dezen Kerstavond. Een zekere luchthartigheid moest wel over den strengen, ouden trotschen man gekomen zijn, wijl hij do zaal op en neer stappend en behaaglijk naar buiten ziende kon denken, dat hij aan den loop der dingen toch niets veranderen kon en dat hij ook, zwaar zuchtte hij bij deze gedachte als 't dan toch zoo ver moest komen, madame lluggiero even lief zou hebben als nu juffrouw Elsa, die den rang harer moeder en oen huwe lijk volgens haar stand afwees. Terwijl hij over haar dacht, vierde zij met Sidonie bij Nordheim het Kerstfeest en zag den eersten kerstboom branden onder omstandigheden, idie haar verruk ten. Deftig werden de beide dames door Camilla in plechtgewaad en den huis heer ontvangen en in 't salon geleid. Elsa begon tot ontsteltenis der barones te praten over hare bezoeken in dit huis van zijn gemalin en dochter, kwam Maan dag te Kaapstad aan, en werd ontvan gen door lord en lady Gladstone, gene raal Botha en mevrouw, de overige Mi nisters en de maritieme en militaire auto riteiten. Britsche en buitenlandsche oor logsschepen vuurden saluutschoten af, toen de „Balmoral Castle" de haven bin nenvoer. De koninklijke bezoekers gin gen onder den donder van het geschut en gevolgd door bovengenoemde hoog geplaatste personen, aan land. De bevol king juichte hen hartelijk toe, de stra ten waren schitterend versierd en men ging in optocht naar het stadhuis, waar eeu adres werd overhandigd. Kl'NliAA B. De statistiek van godsdien sten. Dezer dagen is door de Heilige Synode een belangwekkende statistiek gepubliceerd. Uit de daarin gegeven cijfers bleek, dat sedert de afkondiging van het keizerlijk decreet van 30 Oct. 1905, waardoor vrijheid van godsdienst werd toegestaan aan alle onderdanen van den tsaar, 297.550 personen de ortho doxe kerk verlaten hebben. Daarvan zijin 230.000, dus verreweg de meerderheid, katholiek geworden, 5U.000 Mahomedaan, 14.000 Luthersch, 400 zijn Jood gewor den, 3400 Boeddhist en 150 Agnosticist. Bijl deze cijfers moet men wel in het oog houden, dat zijl door de Heilige Sy node zeker niet overdreven zullen zijn voorgesteld en voorts ook dat ondanks alle bepalingen de „vrijheid" van gods dienst in werkelijkheid nog heel wat te wenschen overlaat. Zoo beschouwd ge ven de cijfers indexdaad wel reden tot verblijding. ZWlTüËRhAK». Henri Dunant. f Het heeft den 82- jarigen Dunant, den stichter van het Rooide Kruis, niet veel meer gebaat, dat men ontijdig zijn dood gemeld had. Zon dagavond om 10 uur heeft hij dan toch te Heiden, in het kanton Appenzell, den geest gegeven. Dunant bezat vroeger een groot for tuin, maar had dit geheel verbruikt in het belang van zijne goede werken. Daar om heelt men hem op zijn ouden dag nog uit den nood moeten helpen. Eene motie. De R. K. Kiesvereeniging „Recht voor allen" te Nijmegen heeft verleden week in eene gehouden vergadering met groote meerderheid van stemmen eene motie aangenomen, waarin er biji de Regeering op wordt aangedrongen de f 46.000.000 voor de kustverdediging niet uit te ge ven, tenzij! hooge noodzakelijkheid daar toe dringt. Het aannemen dezer motie had ten ge volge, dat zijn ontslag als president nam: jhr. O. van Nispen tot Sevenaeer, afge vaardigde van het Kiesdistrict Nijmegen ter Tweede Kamer, van welke hij, de en zeide terloops, dat tante Camilla haar alle vertrekken van het huis had laten zien. Tante Camilla! hoe kwam het kind daarop en hoe kon ze zoo handelen I Neen, ditmaal schenen de vrijheden, die Elsa zich veroorloofde ook de toe geeflijke grootmoeder te groot. Of ze later den moed zou hebben, haar daarover te onderhouden? Nu moest ze zwijgen, want de deur, die toegang gaf tot de tweede zaal, grooter dan de eer ste, weid geopend. Nordheim bood Sido nie den arm, terwijl Elsa met de oude dame volgde. Een iajige en eene kleine tafel, beide met allerlei zaken bedekt, ja schier overladen, vertoonden zich aan hare blikken. Nog vóór Elsa dat alles had overzien en had kunnen denken, waarvoor het uit gestalde kon dienen, traden de bedienden binnen en zetten zich om de kleine ta fel. Op dezen volgde Beppo met een twaalftal schamel gekleede kinderen, meestal jonger dan hij. Verbaasd en verblind door die vreem de pracht, bleven ze in de deur staan. Nordheim en Beppo moesten hen naai de tafel leiden, die voor hen klaar stond. Heimelijk en twijfelend of het wel voor hen bestemd was, wat daar lag, betast- Welk weder zullen wij hebben Vewachfing tot aan den avond van 3 Nov. Matige tot krachtigen, Noordwestelijke tot Westelijken wind. Zwaarbewolkt. Waar schijnlijk nog buiig Dezelfde temperatuur. vice-voorzittèr is. De Katholieke pers is over deze mo tie niet al te best te spreken. „De Maasbode" tastte haar vinnig aan in een artikel dat o-.i. van te per soonlijken aard en daarom minder over tuigend is. Meer vertrouwen boezemen „T ij; d" en „C e n t r u m" in. Eerstgenoemd orgaan zegt: „Het stellen en aannemen dezer motie betreuren wijl ten zeerste. Door deze imotie ziet de R. K. Kies vereeniging zich haar voorzitter ontval len, een der eminentste leden van de katholieke 'partij, wiens groote werkkracht, helder verstand en overtuigend woord te wél bekend zijn, dan da,t 't noodig is hierover uit te weiden. Door deze motie wordt de aangevraag de som voor de kustverdediging, wille keurig van 40 millioen op 46 millioen gebracht. Doch bovenal, door deze mo tie wordt der regeering een grove be- leediging aangedaan, wijl daarin de mo gelijkheid wordt verondersteld, dat de regeering zonder hooge noodzakelijkheid 46 (40) millioen zou aanvragen en zich dus schuldig zou maken aan schande lijke geldverspilling van zulk een hooge som. Dat over de voorstellen der Regeering in soortgelijken ongunstigen zin van an dere zijden wordt gesproken en geschre ven, daaraan zijn wij reeds lang gewend. Maar dat door een vereeniging, die de tegenwoordige bewindslieden achter de groene tafel hielp plaatsen, de mogelijk heid van een misdadig spelen met 's lands gelden wordt mogelijk geacht, dat is iets ongehoords. Vandaar dat wij1 het stellen en aan nemen uezer motie ten stelligste afkeu ren en betreuren." In het Katholieke Utrechtsche dagblad lezen wijl als volgt: „We hebben het reeds g'ezegd en wen schen er nu nog eens op te wijzen, Jat de geschiedenis van 1891 zich, mutatis mutandis, schijnt te herhalen. Toen was het de persoonlijke dienst plicht, welke het middel weid om het llechtsche Kabinet te benauwen; thans is het de millioenenaanvraag voor de kust verdediging, die als stormram schijnt te moeten dienst doen. Do overeenkomst wordt nog frappan ter door het beide malen optreden eener kiesvereeniging. In 1890 was het, meenen wij; Amers foort, die het sein gaf tot de oppositie tegen de plannen der toenmalige Recht- sche regeering; en spoedig daarop kwam de Noord-Brabantsche motie los. Thans schijnt van Nijmegen devic torie te moeten uitgaan. Wijl gelooven, dat het een gevaarlijk spel is, waaraan men zich waagt. ten ze de kleedingstukken, die zoo zacht en warm aanvoelden en keken met vreug devolle blikken naar de boeken, lekker nijen en andere kleine verrassingen die er naast lagen. Nordheim zette zich aan de piano, Kerstliederen werden aangeheven; daar na ontstond een vroolijke drukte. Erich moest den dank en de bewondering voor al het moois, dat hij gegeven had, wel aannemen: ontvluchten ging niet. Beppo was overal, praatte, hielp en stelde zich aan als een adjudant en tante Camilla zag vroolijk vergenoegd op al die vreug de, die ze had helpen bereiden, Sido nie had har ^gemoedsbezwaren opzij ge zet, en Elsa schëide. Met wijdgeopende oogen zag ze dit too- neel aan; de eene traan na de andere rolde rolde als glinsterende dauwdroppels over hare wangen, terwijl een lachje om haar mond speelde. Aan de vreugde kwam een einde. Beppo ging met zijne makkers naar de kleine dienstbodenkamer, waar de keukenmeid een maaltijd had opgediend met dezelfde nauwgezetheid als voor den heer des huizes. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1