No. 129. Dinsdag 1 November 1910 Zesde Jaargang BUITENLAND, BINNENLAND. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRI1DAGAÏONO. FEUILLETON. ELS A Welk weder zullen wij hebben Abonnementsprijs p. 5 maanden voor Goe3 f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drleen Vrjjdag vóór een uur 'si Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Reclamébericbkn 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs, Advertentiën van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X cere tend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, A contant. P O R.T VOAL. Het vertrek van koning Ma nuel. Na de verschillende verhalen over de „vlucht" van koning Manuel geeft thans de ex-gezant van Portugal, bij het Engelsche Hoi', markies de Soveral, in de „Outlook" de juiste bijzonderheden, pver het vertrek van den Portugeesohen mo narch. In de eerste plaats zegt de oud-gezant, dat alle verhalen tot nu toe gepubliceerd, vol onjuistheden zaten. Koning Manuel was niet van plan om zijn land te ver laten. Het was zijn vurigste wensch een verlangen, dat door de koningin- moeder gedeeld werd om zich aan het hoofd van de royalisten ,t© plaatsen en tegen de revolutionnairen op te trek ken. Alleen op herhaald en dringend aan raden van zijn minister Let hij dit plan varen. Toch bleef hij in het paleis tot het dak was afgeschoten en het verblijf aldaar gevaarlijk werd. Alleen op dringend ver zoek verliet de koning het gebouw. Verder zegt markies de Soveral: Het lag volstrekt niet in de bedoeling van koning Manuel, om het land te verlaten. Wel wist men hem zoover ,to brengen, dat hij aan boord ging van het koninklijk jacht, maar hij had te voren bepaald, dat hij naai- Oporto zou gaan, althans niet naar Gibraltar of een andere buiten- landsche plaats. Dit was 's konings plan en hij werd daarin gesteund door de koningin-moeder. Zoodra wij aan boord waren, zoo ver volgt de markies, werd die oorlogsraad, gghquden, waarbij gen adjudant zijn Beste vriend -den koning wist over te halen om niet naai' Oporto, doch naar Gibraltar te gaan. „Boven alles, moet Uwe Majesteit in. veiligheid .zijn", zqo sprak bedoelde offi cier, „De oorlogsschepen op de Taag heu len thans met de revolutionnairen en de koning mag in geen geval zijn leven in gevaar brengen,' Ten slotte geeft de oud-gezant een be sliste tegenspraak van liet bericht, als zouden op het paleis brieven gevonden zijn, waaruit bleek, dat de koninklijke familie op de hoogte was van de plannen der revolutionnairen en dat zij zich reeds tot verschillende buitenlandsche regoerin- gen had gewend, om interventie, „Dat is eeq grove leugen", eindigt de markies zijn verhaal. De Portugeesche regeering aan het werk. De minister van finan ciën Relvas heeft aan een redacteur van de „Temps" verklaard, dat binnen een maand de scheiding tusschen Kerk en Sjaaf zal voltrokken ?iin. De prjesters ,di© reeds vqor de revolutie pen ambt bekleedden, behouden de toe lage tot aan hun dood; de priesters na de omwenteling gewijd ontvangen daaren tegen niets; evenmin als de bisschoppen. Hieruit blijkt weer eens, wat de katho lieken van deze vrijmetselaars-regeering te wachten hebben. FRANKRIJK. 58.) „Gij? Waarvoor?" vroeg ze scherp en kort. „Wat een vraag I Voor je opvoeding I" Elsa stond op eq (rok (Ten oqdeq hégr ag.n eeq zijner jaqkqoopeq. Haar lachende blik en de spottende uitdrukking van haal' schalkschen qiond bekoorden Haldenstein. „Dat weet ik beter dan jij; het liefst zond ik een aanzienlijken wissel", riep hij uit. „Het staat je vrij, grootvadertje, dien Carlo op onzen trouwdag te geven; ja is misschien zelfs plicht," merkte Elsa op, terwijl ze een besloten toon aannam, „maar nu kan daar geen sprake vqn gijn. Tgn perst# voedden'"?# mij op, omdat moeder mij hun gaf; ten tweede uit liefde, maar niet om je daar een dienst mee te bewijzen, die beloond moet worden „Ge zijt onuitstaanbaar!" „Als ge dat vindt, zal ik maar naar huis reizen. Padre en Zia vinden me zeer aardig", antwoordde ze. Abbé Sa n to l. De ook in ons land welbekende en veel gesmade abbé Santol heeft Dinsdag voor de correctiominieele ka mer te Parijs terechtgestaan wegens ver schillende lasterlijke beschuldigingen te gen hem uitgebracht en is door die kamer feitelijk vrijgesproken. Dit geeft het „Handelsbl. van Antw." aanleküng to.t het volgende ongezouten stukje „Men herinnert zich nog, zegt het blad, hoe al de socialistische en liberale bla den abbé Santol hebben uitgemaakt voor den laagsten der ellendelingen, voor een exploiteeider van kinderarbeid «nz., enz,, heel de litanie van scheldwoorden, waar aan de scribenten zoo rijk zijn, kreeg de abbé naar het hoofd, als dank voor de weldaden, waarmee hij zoovelen had overladen, 't Is een katholiek» geestelijke, ziet ge, en dat verklaart alles. De 11e correctioneele kamer van Parijs heeft zich nu Dinsdag bezig gehouden met de zaak v,an den abbé bestuurder van het „Oeuvre du placement familial", vervolgd wegens het „houden van .een geheim plaatsingsbureel en mjsbru.k van vertrouwen." De abbé werd vrijgesproken op het punt van „geheim" plaatsingsbureel en mis bruik van vertrouwen en hij werd enkel tot 15 fr. boete veroordeeld, omdat hij een plaatsingsbureel heeft gehouden, zon der o.p voorhand aangifte te hebben ge daan aan de prefectuur van politie. De berg heeft dus weer eens een muis gebaard, maai- intusschen is het dool van de liberale en socialistische pers bereikt. De beschuldigingen zijn met groot lawaai verkondigd, maar over de vrijspraak van den abbé zal men zoo weinig mogelijk zeggen indien men er iets van zegt. Dat is hun eerlijkheid, ziet ge." FN GELAND. Mémoires van admiraal Mon tagu. Admiraal Victor Montagu, een zee man van de oude school, die in den Kiirn- oorlog diende, deelnam aan de blokkade van Sebastopol en een der bekendste en geestdriftigste leden was van de „iioyal Vacht Squadron", heeft te Londe.i zijn levensherinneringen uitgegeven. De intieme betrekkingen, welke hjj on derhield m#t den prins" van .Wales, later kg.ni.qg Edward Vil, alsmede met den üuit- schen keizer, hebben hem stof geleverd voor1 allerlei interessante en typische ge schiedenissen. Zoo verhaalt hij o. a. dat koningin Vic toria hem eens tijdens de Cowesweek op een diner had genoodigd te Osborne 's avonds om 8x/2 uur. Vlak daarop ont ving hij een groot couvert met een zwaar zegel van d# „Hohenzollern" met ©en; schrijven, waarin de Duitsche keizer hem op hetzelfde uur aan een diner noodigde. „Lezer, vraagt hij, verplaats u een oogenblik in mijn „Flaumels and Jersey". Afgemat, doornat van het zeewater, een heel gewoon mensch, een niemand, in de war door de eerbewijzen van twee souvereinen, zonder in het minst te kun- Qp aandringen van Sidonie stemde Elsa toe om alleen kleine dingen te zen den, die als eene opmerkzaamheid gol den. Het kiezen was niet gemakkelijk, om dat Elsa aanhoudend verklaarde: „dat hebben we reeds," of, „dat kan men daar veel beter koopen," T#n laqtste werd toch een vrij groote kist verzonden, die naar berekening met Nieuwjaar zou aankomen. Elsa verrastte hen, toen ze fraaie handwerken mede inpakte. „Wanneer héb je die klaargemaakt?" vroeg men. „In schoone, stille uren." Wat ze Carlo zond, kwam zelfs de grootmoeder niet te weten; ook zijn por tret in het medaillon had ze maar een maal mogen zien; van zijn brieven ver nam ze doorgaans zeef weinig, Halden stein wjst van Carlo's uiterlijk slechts datgene, wat Elsa hem kort daarvan zei, wanneer ze het noodig achtte dit te doen. In den namiddag van den 24en De cember kwam Victor. Hij verliet zijns va ders kamer bijna niet. Welk eene ver andering hier I Udo was sterker gewor den; zijne gelaatskleur bloeiender; de oogen hadden een rustigen, den zoon on- nen uitmaken, welk bevel ik bij zulk een gelegenheid moest gehoorzamen. In ver twijfeling seinde ik naai' het jacht van den prins van Wales, om diens raad te vragen. Het antwoord luidde, dat hij af wezig was en niet voor 7.30 uur zou terugkomen. Wat de zaak nog erger maakte, was, dat ik voor het diner bij de koningin een ander costuum noodig had, dan vaar het diner bij den 'keizer. Eindelijk beantwoordde de prins Van mijn signaal. Zijn raad was do uitnoo- diging van de koningin aan te nemen en onmiddellijk na het diner naar den keizer te gaan". De admiraal kleedde zich ijlings in het hofkleed met d.e lange zijden kousen en reed naar Osborqe. De koningin liet hem na het diner gaan en hij reed hals over kop in een rijtuig naar den keizer. De tweede moeilijkheid was een plaats te vinden, waar ik mijn galabrook kon verwisselen tegen de gala-admiraalsuni- form. Ik besloot dit in het krijtuig te doen en verzocht den koetsier langzaam te rijden. Zooals ieder weet is het niet zo.a moeilijk om in een rijtuig van kleeren te verwisselen, zelfs in volslagen duister nis, Dan komt er echter een oogenblik, dat men moet opstaan om zijn toilet te voltooien en, in een laag rijtuig te staan is geen gemakkelijke taak. „Koetsier, stop en sla den kap neer". „Het giet bij stroomen, mijnheer", was het antwoord. „Doet er niet toe. Ga op den kap zitten en houdt je mantel over mij heenDeze regeling bleek uitstekend. Ik kwam verkleed aan de landingsplaats aan en kon den keizer nog mijn opwach ting maken. De keizer ontving mij met zijn gewone vriendelijkheid en nadat hij hartelijk had gelachen over mijn avontuur, zeide hij mij„N u, het is mij nog niet overkomen, dat ik uitgenoqdigd werd op denzelfden dag met twee vorsten te dinèc- ren. Wenscht gij nog een diner?" Bij een andere gelegenheid in Kiel was de admiraal weer in verlegenheid over zijn costuum. „Ik was juist in het bad, toen iemand naar heneden riep, dat de keizer juist aankwam. Wat zou ik beginnen, in den toestand, waarin ik was „Kóm dadelijk boven", riep' de keizer, „ik moet u uwe race-instructies geven". „Ik ben niet gekleed, majesteit". „Dat geeft niets, kom maar boven." Gelukkig was mijn baddoek zeer groot en dus stale ik mijn hoofd en schouders buiten de deur. „Gij ziet er in klit costuum uit als de oude Nero", lachte de keizer, toen hij mij de instructies gat voor de races van dien dag". ITAIiIJB. Kard. Vannutelli te Roime te ruggekeerd. Donderdag heeft Z. H. de Paus kardinaal 'Vincenzo Vannutelli ontvangen, die zoo juist van zijn reis naar Canada als pauselijk gezant bij het Eucharistisch congres té Home was te ruggekeerd. Z. E. bracht den Pans verslag bekenden opslag gekregen; smaadwoor den gelijk vroeger, werden niet meer ge hoord; het gezicht der bedienden had eene vroolijke .uitdrukking, dat van d©n zieke zag er gelaten, stil overgegeven uit. Stipte orde en zindelijkheid heerscht in het vroeger zoo wanordelijk uitziende groote vertrek. De ritmeester droeg ge steven waschgoed, in plaats van den vroegeren, hem geheel omhullenden slaap rok, een wollen kleeding, sierlijk van snit en passend bij zijn steeds liggende houding. Een nieuw© donkerroode zijden deken lag over hem. Een sierlijk opge diende koffietafel stond hij den zieke. En dan bevond Ada zich in de kamer, die als een goede geest iederen wensch van den zieke (voorkwam en op ieder zijner bewegingen lette. „Vader, nu gevoel ik me bij j© zoo thuis", sprak Victor, als Ada weggegaan was, „je ziet me zoo goedig, zoo vrien delijk aan; zoo geheel anders dan vroe ger." Udo legde de hand op Victors hoofd. Deze zat naast het ziekbed geknield. „We stellen een levende groep voor: De stervende Patriarch misschien", schertste hij. Zijn stem echter verried ont roering, „Spreken tye daar niet verderi uit van de schitterende feesten te Montreal en de grootsche ontvangst hem als den gezant dos Pausen in, geheel Canada be reid. De kardinaal prees hoogelijk de gees telijkheid en de Katholieken van Canada, in het bijzonder mgr. Bruchesi, den Aarts bisschop van Montreal, om de prachtige organisatie van het congres. De kardi naal drukte ook zijn verbazing uit over den wonderlijk snellen groei van het land aan gene zijd© van den Oceaan. Z. H. toonde zich zeer ingenomen met een en ander, en gaf den kardinaal de verzekering, dat hij hem in den geest gevolgd was op zijn tocht daar het land van Amerika. RENLAND. De gouverneur van Peters burg. Zinowjef, die uitgebreide in- dustrieele ondernemingen heeft, bevond zich, in weerwil van steun van de zijde der Staatsbank, in de laatst© jaren in financieel© moeilijkheden. Nadat zijn schulden tot eenige millioenen waren ge stegen, is hij insolvent verklaard. Hij heeft zijn ambt officieel nog niet neergelegd, doch heeft zich naar het buitenland be geven. Het blijkt nu, dat hij zich in de laatste jaren heeft schuldig gemaakt aan allerlei bedriegelijke praktijken om een faillissement te ontgaan. Het geval trekt zeer de aandacht, «Laar Zinowjef in hof kringen zeer gezien was. De binden te Petersburg schijnen van hoogerhand bevel te hebben gekregen om over de zaak te zwijgen. DGITNCUEAAB. Het Duitsche keizerpaar is Vrijdagavond op de terugreis van Brussel aangeko- met te Potsdam. De lange reis w©rd des morgens ten 7 uur te Keulen onderbro ken. Daar stapten zonder dat de be volking er iets van wist en zonder dat iemand anders zich ter ontvangst aan het station bevond dan de politie-president keizer, keizerin en prinses uit om zich, door de nog vriji stille straten wan delende, naar den Dom te begeven en deze met de schatkamer en de kapellen, onder leiding van domproost Dr. Berlage, zeer aandachtig en rustig te bezichtigen. Het machtige Godshuis maakte in de schemering van den aanbrekenden dag bij het gedempte licht der gasvlammen en terwijl hier en daar op de altaren stil de talrijke waskaarsen flikkerden, op de hooge bezoekers een diepen in druk, waaraan zij! op onverholen wijze uiting gaven. Na, bijna drie kwartier in den Dom te hebben vertoefd, begaven zij zich wederom te voet doch thans toegejuicht door een groote menigte, die van alle kanten was saamgestroomd, terwijl ook de politie te voet en te paard was verschenen, naar het station, om vandaar de reis naar Berlijn te vervol gen. Zulk een vreedzame ochtendwande ling te midden zijner fideel© „Kölner" zonder het benauwend cordon eener ge weldige militaire afzetting, moet den kei zer pas na zijn bezoek aan Brus sel dubbel aangenaam zijn geweest! over, mijn jongen! Het is hier anders geworden, sedert Elsa me bracht, wat me ontbrak. Zie, ik had het geloof aan vreugd en deugd, het geloof aan de ver hevenheid der vrouw verloren. Alles stond me tegen en ik leed het mij op gelegde met wrok en bitterheid in het hart. Zoo leed ik tienvoudig; nu is mijn lijden licht, vergeleken met vroeger." „Hot is mijn vurige wensch, vader, dat ge bij mij komt," begon Victor. Udo wees dit at. „Niet meer voor he den. Laat ons het eerste feest, dat we na lange jaren vieren, genieten." Victor nam deze afwijking niet op, als gold ze voor altijd. Hij zweeg en luister de naar Ada, die op verlangen van den zieke Kerstliederen zong. Erich Nordheim verzocht Sidonie en Elsa om in den namiddag een uurtje bij hem te komen doorbrengen, alvorens de uitdeeling der feestgeschenken op Hal denstein begon. „Bereidt ge eene aardige verrassing?" vroeg Elsa. „Eene eigenaardige zeker; eene, die ge niet zult raden," antwoordde hij'. „Stem toe, grootmoe!" verzocht Elsa, „nu ben ik verbazend nieuwsgierig.'1 Ze was dit vooral naar de viering van Vewachting tot aan den avond van I Nov Toenemende (tot krachtigen) Zuidwestelij ke tot westelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkte lucht. Regenbuien. Weinig veran dering van temperatuur. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag. Na een eindeloos gezeur en geharre war is ten slotte de door mr. Troelstra ingediende motie zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Onmiskenbaar is daardoor de Minister, komt hijl straks inet een gewijzigd ont werp, waarin ook de regeling van den arbeidsduur is opgenomen, in eene rich ting, waarin Z.Ex. eerst niet gaan wilde. 'tZou me niet moeilijk vallen, zegt de Kamerverslaggever van „De Tijd", uit de. redevoeringen van den Minister van de jongste dagen citaten op' te diepen, waar uit afdoende zou blijken, da,t het hem bijl dit wetsontwerp alleen en uitsluitend om afschaffing van Zondags- en nacht arbeid te doen is geweest. Zelfs heeft hiji gisteren nog gezegd, dat hem tot nog toe de gegevens ontbreken, om nu reeds niet een regeling van den arbeidsduur te komen. En nu kan men wel met allerlei ge zochte casuïstiek en daaraan werd heden sterk gedaan uit de motie iets anders te lezen, 'dan ©r 'in staat, en men kan de toelichting door mr. Troelstra ge geven, net zoo knippen, als men -dat gaarne wenscht, maar de tekst is duide lijk genoeg en spreekt voor zich zelf te meer omdat zij: zonder eenige wijziging is aangenomen. Die tekst schrijf ik hier nog eens even af „De Kamer, van oordeel, da,t opneming van een regeling betrekkelijk iden arbeidsduur in bet ontwerp-Bakkerswet gëwenscht is, verzoekt den Minister, in verband met de desbetreffende amendementen, vóór de hervatting der beraadslaging nadere wijt- ziging van het ontwerp te willen over wegen, en gaat over tot de orde van den dag". Ik wil dan ook wel rondweg verklaren, dat ik ondanks mijn scherp opletten, niet heb kunnen begrijpen, dat mannen als de heeren Lohman en Van Karnebeek, die eerst tegen de motie waren, er toch ten slotte in berustten. De heer Lohman inoemde het zelfs „ontijdig en onverstan dig" om nu reeds een regeling van den arbeidsduur voor de bakkers te treffen en 1de heer Van Karnebeek noemde de motie overbodig en achtte zich door deze motie nog meer versterkt in zijn afkeer van „die moties-praktijk." Ook (de heer Notens scheen niet veel zin in de motie te hebben. Hiji eischtq voor zich en ook voor den Minister de vrijheid op, om een oordeel over een quaestie p,as uit te spreken, als hij, ge noeg gegevens had, om te oordeelen. het feest, Welks aazd. voor haar geheel nieuw was en van welks poezie zee ge hoord en gelezen had. Wat Nordheim had uitgedacht moest smaakvol en grootsch zijn; ze wilde het zien. Eindelijk liet Sidonie zich overhalen om de eerste uitnoodiging, die de jonge millionair waagde te doen, aan te ne men. Hoewel het haar niet geheel comma il faut (voegzaam) toescheen, meende ze toch, dat het feest ditmaal verontschul digde. Dat hij haar ©n Elsa geen kost bare geschenken zou aanbieden, wist ze. Ze kon zich op zijn fijn gevoel verlaten. Op den heenrit telde Elsa op„De heer des huizes, de tante, de keukenmeid, een bediende, een huismeisje, de koet sier, Beppo en wij beiden, dat zijn negen personen; genoeg om iets moois te ar- rangeeren." Grootpapa had deze „escapade" gelijk hij brommend het uitstapje naar de Do- rothee-straat noemde, in 't eerst niet wil len toestaan; maar zooals gewoonlijk had Elsa doorgedreven, wat ze voorhad, en verklaarde, toen ze van Haldenstein af scheid nam: „Natuurlijk brengen we dokter Nordheim mee, grootvader; alleen reeds om Victor", zonder tegenspraak te ontmoeten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1