isie- Pluche-Paletots, ng-Magazijr' I-CONFECTIES. 90lmeboomen, No. 127. Donderdag 27 October 1910 Zesde Jaargang. .TERMEN. IOLLANDER. MIDDELBURG. zendingen ïodel, Mijnt elhn MAANDAG-, WOEHSGAS- tn VRIJDAGAVOND. STOOMBQOTDIENST liraal de Rujter en Zuid-Bevelend jongste Bediende, jaandag 7 November I9IC 201 Olmeboomen, 42 Esscheboomen, 8 Wilgeboomen, 3 Canadaboomen, 1 Eikeboom, 2 Kerseboom en, 1 Popnlier, 1 Abeeieboom en 3 perceelen Strobbels, BUETiSUAND, WE IEEDWSCHE «NI AbonnemfiSLtsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten f0.90 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209. GOES. Reclamebericfctcn 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.30; iedere regel meör 10 C'. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 26 Ct, k contant. ïoes—Dordt.Rotterdam en Amsterdam, met de Steombooten lu-trek van GOES n. ROTTERDAM: )onderdag 27 Oct. 's morgens 7, Jondag 30 Oct. 's morgens 9, AMSTERDAM: Woensdagmiddag, ek van ROTTERDAM n. GOES: Jjjdag 28 Oct. 's morgens 1, nsdag 1 Nov. 's morgens 11, Saterdag 's namiddags 4, Van AMSTERDAM naar GOES: Vrijdagmiddag 2 uur. LigplaatsRotterdam, Haring iet, Zuidzgde. iNFORMATIËN te bekomen te Goes den heer J. C. MONHEMIUS, te >rdt bij de heeren BOUMAN Zn., lAmsterdam bg de heienen J. B. IRSCHURE en W. DEFAIS en te Rot- rdam bij de Steamboot-Reederjj v/h A. VAN DER SCHUIJT. 'ASSAGIERSVRACHT Goes-Dordt- riterdamenkele reis, f 1, retour f 1,50. De KANTER HORDIJK'S BANK te |es vraagt een ed kunnende schreven en rekenen. Alleen schriftelijk aan te bieden. De Notaris E. C. VAN DISSEL t e s, zal op ■is vooormiddags om 91/, uur, ondt fl eetinge, ten verzoeke van den heer J. A i piMPE BURGER, te Kloetinge, publiek verkoopen omtrek tot 2.28 M., laande bij de hofstede, bewoond door |'.n heer Jan Sinke (Noordeinde) omtrek tot 2.28 M. omtrek tot 1.65 M. omtrek tot 1.50 M. omtrek tot 2,40 M. omtrek tot 1,70 M. omtrek tot 1,80 M. omtrek tot 1.80 M. lies aan den Abbekinderen Zandweg, m bet Abbekindersche Bosch". Bijeenkomst bij den heer Jan SinkK oornoemd. Provinciale Staten van Zeeland. Najaarszitting. In de op 8 November a s te openen najaarsvergadering van de provinciale sta ten komen behalve ingekomen stukken en mededeelingen van Gedeputeerde sta ten, de navolgende voorstellen aan de orde: Een nader voorstel van gedeputeerde staten tot aanhouding van het verzoek van den gemeenteraad van Middelburg, om den aanleg te willen bevorderen van een verbindingsweg tusschen Noord-Bra bant en Zeeland. Daar ook thans het onderzoek daarom trent nog niet is afgelo'open, stellen Ged. Stalen voor, om het verzoek, evenals in de Zomerzitting, opnieuw in hunne han den te stellen. Het aangehouden voorstel van Ged. Sta ten, tot oprichting van een waterschap, tot instandhouding van den oever vóór de polders Noord-, Ser-Leppens en Nieuw Othene en van de daarachter gelegen zee dijken, waarbij zijn gevoegd een nota van wijziging, de berichten van de belang hebbende besturen en eene met den Mi nister van Waterstaat gevoerde briefwis seling. Het aangehouden voorstel van Ged. Sta ten .tot wijziging van het reglernieat op het beheer der uitwatering door de Sluis- in-de-Piet met eene rnededeeling van be langhebbende besturen en een nader schrijven van Ged. Staten, Voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van het aangehouden verzoek van S. J. Poley te Ierseke om subsidie voor het overzetveer van lersekendam op Gorris- hoek. Bedoeld adres werd door de Prov. Sta ten in handen van Ged. gesteld, om ad vies. Ged. Staten wijzen op de beslis singen der staten van 1897 en 1908, waar bij' op gelijkluidende verzoeken afwijzend werd beschikt. Genoemd college meent dat in den toestand van het veer sedert dien tijd geen verandering gekomen is. Naar aanleiding van een paar door de vereeniging van Nederlandsche Loodwit- fabrikanlen ontvangen werken over het loodwit-vraagstuk, stellen Ged. Staten voor die stukken, evenals een vroeger i verzoek van genoemde vereeniging in hun j handen te stellen. I Voorstel van Ged. Staten tot verlen- ging van den termijn voor het in exploi- I tatie brengen van don stoomtramweg van 3 Hontenisse tot de Belgische grens in de richting van Selzaete. In het oorspronkelijk besluit tot het verleenen van subsidie was vastgesteld, dat de tram in exploitatie moest zijn voor „1 Juni 1911". Overeenkomstig het desbetreffend -verzoek stellen Ged. Staten voor als datum te bepalen ,,1 Juli 1915". Voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het besluit der staten van 19 Novem ber 1909, betreffende een subsidie voor een onmibusdienst van het dorp Philip pine naar het station. Deze wijziging is noodig, omdat de eige naar van genoemden dienst niet aan alle gestelde voorwaarden heeft voldaan en hij daardoor geen recht zou hebben op de uitkeering der subsidie over 1910. Waar thans de eigenaar zijn verzuim hersteld heeft zien Ged. Staten er geen bezwaar in hem alsnog bedoelde subsidie te ver leenen. Voorstel van gedeputeerde Staten tot afwijzing van een verzoek van de Ver eeniging Algemeen Schippers- en Vis- schersbelang te Bruinisse, om aan het waterschap Bruinisse een subsidie voor wegsverbetering te verleenen. Voorstel van Ged. Staten tot uitvoering van het besluit der Staten van 12 Juli 1910 no. 18, tot voortzetting van den stoombootdienst tusschen Schouwen, Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren, met een voorstel betreffende bat verzoek van het Bestuur der afdeeling Noord- Beveland van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij om verbetering van de com municatie. Ged. Staten merken op, dat in de ver gadering van 12 Juli 1910 werd beslo ten: lo. met ingang van 1 Januari 1912 voor rekening der Provincie den stoom bootdienst tusschen Schouwen, Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren voort te zetten; 2o. Ged. Staten op te dragen in de volgende zitting daaromtrent 'een uitge werkt voorstel te doen. In verband met dit onderwerp is in gekomen een adres van het bestuur der afdeeling Noord-Be,-eland van de Zeeuw sche Landbouw-Maatschappij:, waarin dit bestuur de staten verzoekt: a. geen zoodanig besluit aangaande de Spoorboot te nemen, dat -eene betere ver binding tusschen Noord- en Zuid-Beve land zou kunnen in den weg staan; b. in beginsel te besluiten om zoo mo gelijk eene betore verbinding tusschen Noord- en Zukl-Beveland tot stand te brengen; c. eene commissie te benoemen, waarin één of meer vertegenwoordigers van de hoofdgemeent-en in Noord-Beveland zit ting hebben, om de mogelijkheid van eene betere verbinding te onderzoeken en ©en rapport hierover bij de Provinciale Sta ten in te dienen; d. die commissie, opdat dit onderzoek zqq volledig mogelijk zij, op kosten der provincie lo. toe te staan zich, indien dit noodig' is, door één of meer deskundigen te la ten voorlichten; 2o. en verder die volmacht te verlee nen, welke in het belang der zaak noo dig is. Ged. Staten achten bet niet gewenscht, genoemden dienst voort te zetten met de thans gebezigde raderbooten, welke reeds tamelijk oud zijn; de eene dateert van 1872, de andere van 1891. Evenmin achten Ged. Staten het raad zaam, voor dezen dienst raderbooten te bouwen. Vooreerst heeft de ondervinding geleerd, dat raderbooten in het gebruik minder vqordeelig zijn dan de schroef- booten. En ten anderen zal met de schroef- booten belangrijk tijd bespaard worden, daar deze door de kleine sluis te Veere zullen schutten, hetgeen met raderbooten niet het gevat zal zijn. Ged. Staten mete nen daarom te moeten voorstellen tot den bouw van twee schroefbooten over te gaan. Op grond van ingewonnen inlichtingen meenen G-ed. Staten de kosten van eene aan alle eischen van het moderne ver keer voldoende boot te mogen stellen op ongeveer f 80.000. Ten einde ten allen tijde den dienst geregeld 'te kunnen uitoefenen met de booten, welke Ged. Staten zich hebben voorgesteld, is uitdieping der haven van Zierikzee en verbreeding der zwaaiplaats aldaar noodig. B. en W, van Zierikzee hebben mede gedeeld, dat zij den Raad zullen voor stellen op de begrooting der gemeente voor 1911 een voldoend bedrag te bren gen voor de uitdieping der haven tot 2.50 M. beneden laagwater met 12 M. bodembreedte. Naar het Ged. Staten voor komt, zal de haven dan voldoende zijn. Voorts waren B. en W. niet ongenegen den raad een voorstel te doen, om de zwaaiplaats te verbreeden en te verdie pen tot de dezerzijds gewenschte afme tingen. Zij' wezen er echter op, dat de gemeente tot de uitdieping toch zou zijn overgegaan, maar in geen geval de Ver betering der zwaaiplaats zou ter hand genomen hebben. De verbetering nu zal niet alleen der gemeente Zierikzee, maar ook Schouwen en Duiveland ten goede komen en van gemak zijn voor den Pro vincialen Stoombootdienst. Daarin achtte men een reden aanwezig om te mogen rekenen op steun der Provincie. Ged. Staten stemmen daarmede in en achten het billijk, dat in de op f 2500 begroot© kosten van de verbreeding -en uitdieping der zwaaiplaats door do Pro vincie de helft worde bijgedragen. Voorts zijn Ged. Staten van meening, dat door de Staten de jaarwedde van den voor dezen dienst aan te stellen di recteur behoort te worden bepaald, even als dit voor den directeur va.n den dienst op de Wester-Schelde is geschied. Voor de behoorlijke regeling en uitoefe ning van den dienst zullen ten slotte nog verschillende maatregelen moeten worden genomen, welke thans nog niet alle zijn te voorzien en moeilijk kunnen worden omschreven. Ged. Staten 'ver trouwen, dat er geen bezwaar zaJ be staan hun voor zooveel noodig tot het nemen van die maatregelen te machtigen. Ged. Staten voegen "ten slotte hieraan toe, dat zij het raadzaam achten, den dienst voorloopig voort te zetten; op- de tot dusver gevolgde wijze en omtrent wij ziging of uitbreiding geen© beslissing te nemen, alvorens ©enige ervaring in deze zaak is opgedaan. Ged. achten het daarom evenmin ge raden, in te gaan op het verzoek van het bestuur der afdeeling Noord-Beveland van de Zeeuwsch-e Landbouwmaatsohap- pij. Ten slotte stellen Ged. Staten voor de tot uitvoering van genoemde ideeën benoodigde hesluiten te nemen. In verband met de vorige voorstellen stellen Ged. Staten voor het besluit van 19 November 1909, waarbij besloten werd eene leening van ten hoogste f 60.000 aan te gaan ter bestrijding der kosten van aanleg van oen tramweg van Hansw-eert naar het station Ylake, te wijzigen en te besluiten tot het aangaan -eener lee- ning van f 235.000. Ged. Staten meenen, dat voor de uitvoering der werken voor den stoombootdienst f 175.000 noodig is, en dat beide werken ongeveer in dei> zelfden tijd zullen moeten worden uit gevoerd. Ged. Staten stellen voor eene kleine wijziging te brengen in de provinciale begrooting 1910, in verband met het ver- hoogen -der subsidie aan de afdeeling Middelburg van den Ned-erlandscben Mili- tairenbond van f 100 op f 150. Evenzeer stellen Ged. Staten voor eene wijziging aan te brengen in de provinciale begroeting van 1911 en dit in verband met het aangaan van bovenbedoelde lee ning en het verstrekken van subsidie voor den wagendienst tusschen station en dorp Philippine. FOKTD6AL De Pauselijke nuntius te Lis sabon geïnterviewd. Door de „Fi garo" geïnterviewd verklaarde de nuntius te Lissabon (die Zaterdag te Parijs is aange komen), dat de Portugeesche geestelijkheid onder de monarchie meer leefde in een regime van het concordaat als van een patronaat. Indien de Republiek aan de kerk de noodige vrijheid verleent en een aannemelijke oplossing biedt in de kwestie der Congregaties, zou de verdwijning van bet monarchistisch patronaat voor de Portugeesche geestelijkheid niet ontroost baar zijn. De pauselijke nuntius te Lissabon, die zich thans te Parijs bevindt, verklaarde aan een medewerker van de „Figaro," dat koning Manuel in de eerste plaats een slacht offer werd van de concessie, welke hij deed aan een partij, welker leden niet tot de steunpilaren van den troon behoorden. Daar door was onder de monarchisten ontevreden heid ontstaan en de trouwste aanhangers werden ontmoedigd. Brazilië en Argentinië hebben de repu bliek officieel erkend. De nieuwe republiek. Volgens een bericht uit Lissabun zal de constitu- eerende nationale vergadering binnen zes maanden kunnen bijeenkomen, hoewel het tijdstip voor de verkiezingen nog niet is vastgesteld. De nieuwe regeeiing heeft thans de cen suur op de telegrammen afgeschaft. Voorts zou het officieele orgaan dezer dagen een besluit bevatten, waarin de volstrekte neutraliteit van alle scholen wordt afge kondigd. De „Times" meldt, dat in alle buiten- landsche hoofdsteden de gezanten zullen worden vervangen door ambtenaren minder in rang. Gelijk een telegram meldt, is dit reeds voorgenomen voor de vertegenwoor diging bij het Vaticaan De vlag. Een Portugeesche vlag bestaat er eigenlijk op het oogenblik niet Evenals de tegenwoordige regeering is ook de groen- roode vlag, die de republikeinen hebben aangenomen, slechts voorloopig. Eerst het parlement, dat den republikeinschen regee- riDgsvorm zal moeten bekrachtigen, zal over de vlag moeien beslissen. De in het buiten land verwijlende Portugeesche schepen voe ren alsnog de wit-blauwe koningsvlag, waaruit in elk geval de kroon nu verdwijnen zal. Het jacht Amaiie haalde bij zijn terug- kee op de Taag deze kleuren neer en voer zonder vlag binnen. Anti-clericalisme. De republi- keinscbe regeering gaat voort nu ook meer systematisch haar auti-clerieale politiek door te zetten en vooral tegen de trouwste en vurigste apostelen der Kerk, die het ij verig- ste voor haar herleving in Portugal werkten, de meest hatelijke uitzonderingsbepalingen te nemen. Zoo wordt nu weer uit Lissabon gemeld, dat de regeering besloten heeft het tracte- ment, dat de bisschop van Béja mgr. Vasconcellos, kreeg, in te houden en den Kerkvorst voor de rechtbank te dagen, omdat hij zonder machtiging zijn diocees verlaten zou hebben. Wat een dwaasheid den bisschop voor de rechtbank te doen dagen, op grond van een bepaling in het concordaat, terwijl van den anderen kant het concordaat door de regeering geheel wordt genegeerd en geschonden 1 AHfiltlKA. De inwijding van de kathe draal te Ne w-Y o r k. Omtrent de nieuwe katholieke kathedraal te New- York en de plechtige inwijding daarvan, vinden we in de pas ontvangen Ameri- kaansche bladen nog verschillende bijzon derheden, zegt de .Ms.bode". De kathedraal behoort tot de weinige gebouwen van de wereldstad, die waarlijk artistiek genoemd kunnen worden. Zij is opgetrokken in gothischen stijl en staat geheel afgezonderd, zoodat zij aan alle kanten gemakkelijk te bewonderen is. Toen langen tijd geleden een Poolsehe aartsbisschop dit terrein voor een kathedraal kocht, en er 65,000 dollar voor betaalde, lachte de geheele bevolking over dezen koop, omdat dit terrein ver weg lag van de stad in een dicht begroeide streek. Later bleek echter, dat de aartsbisschop een goeden blik had gehadde kathedraal van Sint-Patrick verheft zich thans in het hart van de wereldstad, te midden van de deftige stadswijken en de grond wordt thans geschat op een waarde van twee millioen dollar. Reeds vroeg in den morgen van den dag voor de plechtigheid bepaaldj waren duizenden en duizenden vensters in de stad versierd met de Pauselijke en Ameri- kaansche vlaggen (het aantal katholieken in New-York wordt geschat op anderhalf millioen). Duizenden belangstellenden wares naai de kathedraal gestroomd. Voor het gebouw wemelde het van rjjtuigen en automobielen. Op den luchtspoorweg, de tramlijnen en den ondergrondschen spoorweg waren voor deze gelegenheid extradiensten ingericht. Vijfhonderd politieagenten handhaafden de ordealle straten om de kathedraal waren afgezet en alleen personen, in het bezit van eeu toegangskaart werden toegelaten. De wijding had plaats 's morgens om 6 uur en duurde tot haltelf. Daarna trok men in schitterende processie om het kerkgebouw heen. Voorop liepen de seminaristen, dan volgden de „ridders van Columbus", de officieren in groot tenue, daarop kwamen een duizendtal priesters, tachtig prelaten, waarvan veertig Amerikaansche bisschop pen, de apostolische delegaat, mgr. Fal- conio, de drie kardinalen Vincent Var.nu- telli, Gibbons, aartsbisschop van Baltimore en Logue, primaat van Ierland. Het was een schitterend schouwspel. Toen de st'-et terugkeerde in de kathedraal was deze geheel gevuld met belangstel lenden. Bij de binnenkomst van de hooge gees telijken zong hetkoor boven den hoofdingang opgesteld een feesthymne. In het koor, zong de „Schola Cantorum" begeleid door het orgel, hymnen en gezangen in zuiver Gregoriaansch. De geheele kerk was elec- trisch verlicht en de kolommen waren versierd met groene festoenen en duizenden kleine lampjes. Het Gothisehe altaar in schoonen eenvoud droeg slechts enkele kandelaars en een paar bloemvazen ter versiering. Kardinaal Gibbons droeg het heilige Misoffer op, geassisteerd door de beide andere kardinalen. De bisschoppen zaten voor het altaar. Er was een enorme menigte in de kerk, maar de indruk dien de ver heven plechtigheid maakte, deed zoowel de warmte als het late uur vergeten. Het was drie uur, toen de aartsbisschop van New-York bij het einde van den dienst t t voor den troon naderde, waarop de kardinalen Vannutelli en Logue waren Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 27 Oct. Zwakke tot matigen, meest oostelijken wind. Nevelige tot lichtbewolkte lucht Droog weer, mogelijk nachtvoist. Weinig verande ring van temperatuur. gezeten en in het Italiaansch een adres voorlas, waarin hij uiting gaf aan de ge hechtheid van de Amerikaansche katholieken aan den H. Stoel. Kardinaal Vannutelli antwoordde in het Italiaansch. Hij was verheugd, zeide h(j en diep bewogen, door de beide grootsche manifestaties, welke hjj in Noord-Amerika had bijgewoond, te Montreal en te New- York. Als eerste pauselijke legaat in Amerika, uitte h(j de beste wenschen voor de toekomst van de Katholieke Kerk in de nieuwe wereld. De aartsbisschop van New-York beklom daarop den kansel en las een telegram voor van kardinaal Merry del Val, die aan de geloovigen den Pauselijken zegen schonk. In naam van het Amerikaansche episcopaat protesteerde de aartsbisschop daarop met verontwaardiging tegen de lage beleedi- gingen door den burgemeester van Rome tegen den Paus geuit en de plechtigheid werd geëindigd met een welsprekende rede door mgr. Glenen, aartsbisschop van St. Louis. FKASKBU K. Een groot complot. Verschillende Parijöche bladen melden, dat de politie in het bezit is van een schrijven, waarin een groep terroristen moordaanslagen op de hoogste regeeringspersonen aankondigen. Als reden geven deze geweldenaren op „de houding der regeering tegenover de stakers." De politie zoekt thans naar de drukkerij waar het stuk gedrukt werd en heeft ïeeds maatregelen genomen, om de bedreigde personen te beschermen. ËAGËLAAO. D r. C r i p p e n. De opper-sjerif heeft de terechtstelling van dr. Crippen op 8 November vastgesteld. Deze zal in Tenton- gevangenis plaats vinden. Alleen wanneer Crippen protesteert zal de terrechtstelling verschoven worden. Tot nn toe is nog geen protest ontvangen. lXAli IJË. Overstroomingsramp in Zuid- Italië. Zware stortregens hebben zooals een telegram uit Napels meldt Zondagnacht ernstige overstroomingen veroorzaakt in de om den Vesuvius gelegen gemeenten en hebbende verbindingen verbroken. Tusschen Restino en Torre del Greco is in de velden groote schade aangericht en zijn de wegen vernield. Te Torre del Greco is de straat van den 20sten September bijna geheel verwoest. Men heeft vijf dooden geborgen. In de provincie Salerno zijn tal van gemeenten door den ramp getroffen en te Napels is door verzakkingen eenige schade aangericht. De prefect van Napels heeft aan Luzzatti, den eersten minister, getelephoneerd, dat een koopvaardijschip uit Ischia bericht heeft gebracht, dat te Casa Micciota en Ischia ern stige schade aangericht zou zijn. Persoonlijke ongelukken zouden niet zijn voorgekomen. Er is niettemin hulp gezonden. V olgens de Tribuna is Casa Micciola bijna geheel verwoest. Latere berichten spreken dit echter tegen. Nader meldt men Te Torre de Greoo is Maandagmorgen een huis ingestort. Er zijn 7 slachtoffers. Een gasmeter is ver nield. De spoor- en tramwegen zijn onder broken. De laatste berichten melden, dat de schade zeer ernstig is in de omgeving van Amalfi, vooral te Cetara, Majori, en Minori. De straten van Cetara zijn vol dooden en gewonden. i I De koning van Siam over leden. Reuter melt uit Bangkok den dood van den koning van Siam, die na enkele dagen ziekbed onverwacht is over leden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1