UIT ZEELAND. Letteren en Kunst. Landbouw en Veeteelt. 73 c.M. De voorstelling is omsloten door een bre-eden, geornamenteerdein rajid. Bo venaan ziet men de wapens der zeven provinciën. Links bovenaan het portret van Michiel Adriaansz. de Ruyter, om geven door lauweren en tropee. Onder het portret zweeft een vrouwenfiguur „De Faam", die haar trompet richt naar een voorstelling naast het portret waarop het oude admiraalschip is afgebeeld, stil zei lende op de wijdgestrekte zee. Achter haar de stralen der opgaande zon. Be neden aan den rand twee op hoorns toe terende trions en een afbeelding van bet nieuwe oorlogsschip, waaronder het wa pen van het Koninkrijk der Nederlanden. Het ingesloten veld binnen den rand bevat den tekst, vastgesteld door den minister van marine. Deze tekst luidt als volgt „DE ZEVEN PROVINCIËN," genaamd naar 't beroemde admiraalschip van Michiel Adriaansz. de Ruyter, te Dell'shaven gebouwd, voor de ad miraliteit van de Maze; in den jare 1665 voltooid en naar zee vertrokken. Was 163 voet lang, 43 voet wijd en '15 voet hol, telde 80 metalen stukken en was bemand met 475 koppen. Nam deel aan de volgende belangrijke feiten 1114 Juni 1666: Vierdaagsche zee slag. 45 Augustus 1666: Meesterlijke te rugtocht van Mich. Adr. de Ruyter. 1929 Juni 1667Tocht naar Chat- tam. 7 Juni 1672Zeeslag hij Soleshay. 7 Juni 1673: Zeeslag bij Schooneveld. 14 Juni 1673: Zeeslag in de Noord zee. 21 Augustus 1673: Zeeslag bij1 Kijk duin. 19 Juli 1674: Mislukte aanval op Mar tinique. 29 Mei 1693Zeeslag hij Barfleur. Werd in 1694 voor sleet verkocht. Lie voorstelling is in het koper geëtst met krachtige decoratieve lijn. De lijnen zijn met zwart gevuld, de plaat is sterk vernist en achter glas in stevig kader bevestigd. Een belangrijke ^statistiek. Volgens een statistiek van 1900 kiezen op de 100.000 Katholieken den geestelij ken staat 959 in Nederland. 697 Engeland en Schotland. 596 Australië. 560 Vereenigkl-e Staten van Amerika. 546 Frankrijk, Algiers en Tunis. 497 Canada. 473 België. 295 Beieren. 257 Ierland. 207 lluitschland. 169 Engelsch-lndië. 159 Italië. 159 Pruisen. 119 Oostenrijk. Op het gebied der liefdadigheid staat Nederland ook aan de spits. Een voorbeeld daarvan geeft de St. Vincentiusvereenigmg. Het bedrag aan aalmoezen uit giften verkregen, dat in de verschillende lan den door de leden jaarlijks aan de ar men worden uitgedeeld verdeeld zich als volgt: Aantal Bedrag leden, der uitgave. Nederland 3900 f 1.125.000 België 17.000 - 750.000 Duitschland 13.500 - 750.000 Schitterend pleiten deze cijfers voor den Godsdienstzin van liet Katholieke Ne derland en ze loonen aan dat het Ge loof, door St. Willebrord geplant, het Kerkelijk leven in ons land tot don hoog- sten bloei heeft gebracht. Zelandia. Duitsch-Nederlandsch grensverkeei In de Donderdag gehouden zitting vain den Bondsraad werd het voorstel omtrent een nieuw verdrag met Nederland, be treffende den handel in en liet vervoer van sterken drank aan de Duitsch-N-e- derlandsche grens, aangenomen. Goes. Toen de weduwe Verburg Vrijdag avond de stad in wilde gaan om melk rond te brengen, werd zij in de Voorstad door een fietsrijder. Do Waard van Kloetinge, aangereden. Fietser en fiets, melkfeurster en de emmers met melk, alles viel op den grond. Gelukkig hebben de weduwe noch Do Waard zich bezeerd. Alleen is er een groote hoeveelheid melk te loor gegaan en is de fiets ern stig beschadigd. Z. De R. K. Kiesvereeniging alhier zal Woensdagavond in algemeene vergadering bijeenkomen, in het lokaal naast de pa rochiekerk. Op de agenda staat o. a. ver kiezing van een bestuurslid en een af gevaardigde naar de Centrale wegens af treden van den heer W. J. M. Bitter, als voorzitter der plaatselijke kiesvereeni ging. Het mag wel als een bijzonderheid worden vermeld zij het dan ook oen minder aangename dat de voerman C. ,K. alhier gisteren zijn vierde paard binnen oen jaar tijds door een plotselin- gen dood moest verliezen. Middelburg. Zaterdag is het stoffelijk overschot van Dr. L. II. Wagenaar on der veel belangstelling ter aarde be steld. Zoowel namens het kerkgenoot schap en de godsdienstige vereenagingen, die de overledene tijdens zijn leven dien de, als namens de zending werd aan de groeve ©en waard-eerend en huldigend woord zijner nagedachtenis gewijd. Bijl de begrafenis was o.a. ook verte genwoordigd het Zeeuwsche G e- nootschapvall Wetenschappen, waartoe Dr. Wagenaar behoorde, Woensdag 26 October a.s zal de heer H. M. Despinois, commissionnair in het liötel „De Abdij!" den dag herden ken, waarop hij* voor 25 jaren aldaar in betrekking kwam. Vlissingen. De heer Y. Bakker, com mies aan het zeepostkantoor alhier, wordt als zoodanig op 1 Nov. a.s. overgeplaatst naar het postkantoor alhier, zulks in de plaatts van den heer H. Geitenbeek die alsdan, zooals gemeld werd, naar Rot terdam gaat. Z, Door den raad werd Vrijdag j.t. goedgekeurd het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een be zwaarschrift der conferentie van den II. Vincentius ii Paula houdende bezwaar tegen den aanslag in de straalbelasting dienst 1910. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van £480.305.37 in ontvang en uitgaaf met een post van onvoorziene uitgaven van f 2175.176 Bij de rondvraag kwamen verschillende klachten te berde over de tram, door voorbeelden geïllustreerd. De Voorzitter stelde voor een commis sie te benoemen, teneinde de verschil lende klachten over de elect.risehe tram te onderzoeken. I)it werd goedgevonden. In deze commissie werden door den voorzitter benoemd de heer-en Tichel man, Ockenburg, Klijberg, Stuart en Rot tier. „Co ertsen". Hr. Ms. stoomtrans- partvaartuig „Coertsen" dat in liet droog dok alhier van oen nieuwe boeg wordt voorzien is, naar wij vernemen, hij de jongste manoeuvre in aanraking geweest met Hr. Ms. „Dolfijn". Ter herdenking van zijn 25-jarig lidmaatschap van den gemeenteraad, woi'dt vandaag door de leden van den gemeenteraad een diner aangeboden aan den heer W. L. Winkelman. De werkzaamheden van het volspui ten der voormalige Zoute Vest zijn ge ëindigd. De baggermolen „Europa," is van het Sloo hier. teruggekeerd. Met ingang van 1 December zijn de conducteurs der brievenmalen van de 3o klasse S. la Gasse en M. Storm al hier bevordert tot de 2e klasse. Zierikzee. Z. D. 11. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot geestelijk ad viseur der onlangs alhier opgerichte R. Kath. Middenstandsvereeniging den Zeor- eerw. C. J. Karskens, Pastoor, alhier. Slecht is er 1.1. Vrijdag gestemd. 388 kiezers bleven thuis, zoodat slechts 60 pCt. ter stembus ging. Misschien zijn de drukke land bouwwerkzaamheden daar van de oorzaak, misschien schrikten vele kiezers terug voor den derden gang naar het stembureau gedurende dit jaar. Bij de drie laatste verkiezingen werden uit gebracht op de liberale candidaten resp. 440, 405 en 369 stemman; op de anli- rev. candidaten resp. 299, 244 en 206 stemmen. Klaar blijkt, dat ditmaal aan den recht- schen candidaat de overwinning zou zijn geweest, indien alle Rechtsche kiezers trouw waren opgekomen. De daling van de stemm-encijfers der liberale candidaten bewijst voldingend, dat de liberale kiesvereeniging de sym pathie van zeer velen heeft verloren De partij-dicipline is nog niet zoo groot, da,t allo liberale kiezers hun stem uitbren gen op den liberaal buiten partijverband. De heer P. J. Boone ,het nieuwg-eko- zen raadslid, heeft zitting tot 1915. De begrooting voor 1911 van de Ver- eeniging tot instandhouding der ambachts school te Zierikzee is in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 7440. De aftre dende bestuursleden Jhr. R. R. L. do Muralt, K. Huson en A. Meijlink wer den als zoodanig herkozen. Catsche veer. Het schip „Op hoop van Zegen, schipper De Haas van Bergen-op- Zoom, dat vorige week Vrijdag in de Zandkreek een 400 meter van den wal af gezonken is met eene lading bieten, zal van rijkswege gelicht worden, om dat het schip gevaar oplevert voor de scheepvaart. Hoedekenskerke Vergadering van den raad d.d. 21 Oct. 1910, Afwezig dhr. A. den Dekker met kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering. De no tulen van het verhandelde in de voor gaande vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt ge daan lo. dat is ingekomen een dankbetui ging van den gemeente-ka|nton.nier M. de Pree, inzake diens verhoogde jaarwedde. 2o. dat door Ged. Staten definitief is vastgesteld de gemeente-rekening dienst 1909, zooals zij door den raad voorloopig was vastgesteld. 3o. dat de gemeentebegrooting dienst 1911 door Ged. Staten is goedgekeurd. 4o. dat boeken en kas van den ont vanger van het burgerlijk armbestuur blij kens ingekomen mededeeling zijn opge nomen en in orde bevonden. 5o. dat is ingekomen een aanbieding van A. van Duren o. s. te Giessendam inzake het leggen van een waterleiding door Zuid-Beveland en dat de behande ling hiervan in verband met een schrij ven van het bestaande Comité voor de tot stand brenging hiervan, tot een na dere vergadering wordt verdaagd. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens wordt de begrooting van het burgerl. armbestuur dienst 1911 vastge steld in ontvang en uitgaaf tot een Be drag vau f6027.525. Wethouder Verbeek en dhr. .1. Louisse onthouden zich als leden van het armbestuur van stemming. Een door B. en W. voorgestelde wij ziging begrooting 1910 wordt na toelich ting door den voorzitter zonder discus sie of hoofdelijke stemming aangenomen. Ingekomen is een verzoek van de ver- eeniging „Zuid-Beveland" het Groene Kruis, om een jaarlijksche subsidie ad f 7.50 voor de door haar in te richten ontsmetting sdienst. De meerderheid van het college van B. en W. stelt voor aa(n hot verzoek tot wederopzeggings toe te voldoen en wel te beginnen niet eerder dan met 1911. De voorzitter licht oen en ander nader toe. Daar niemand over dit voorstel dis cussie verlangt, wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aan genomen met 5 stemmen. Wethouder Ver beek onthoudt zich van stemming. Daarop keurt de voorzitter het noodig de deuren te sluiten. De vergadering weder openhaar gewor den zijnde, niemand bij de gewone rond vraag door den voorzitter meer het woord verlangende, wordt deze gesloten. Borsselen. In de Vrijdag gehouden zit ting van den gemeenteraad werd gunstig beschikt op' een adres van de vereeniging Zuid-Beveland Het Groene Kruis, hou dende het verzoek om een jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas van f5 voor het organiseeren van een ontsmettings- dienst voor Zuid-Beveland. Voorts werd: le. opheffing verleend van den door wijlen den gemeente-ont- ontvanger J. Beenhakker, ten behoeve van de gemeente, gestelden borgtocht; 2o. goedgekeurd de begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur voor 1911, in ont vang en uitgaaf bedragende, f 1097.375 waarop in de ontvangsten voor subsidie uit de gemeentekas is uitgetrokken f 1000; 3e. besloten aan D. de KosterVerhulst in erfpacht uit te geven, tegen f 2.50 per jaar, een stuk grond, groot 20 M2., gele gen naast het steigerhuis, ten einde daar op een schuurtje te stichten; en 4o. vast gesteld eene regeling betreffende de in ning van havengelden -enz. na 31 Decem ber 1910. M. Ct. Heinkenszand Zondag j.l. is alhier een Chr. geref. Knapenv-ereeniging opge richt onder de zinspreuk„Die Mij vroeg zoeken zullen .Mij vinden". Veertien leden konden bij de oprichting worden ingeschre ven. Het bestuur is samengesteld uit de heeren J. Slabbekoorn, J. va,n Baaien, L. C. van Duijvenbode en .1. Kloosterman, die de verschillende functiën onder el kander hebben verdeeld. De heeren C. Lokerse Az. en II. Kuiper zullen zich met de leiding der vergaderingen belasten. lerseke. Dhr. M. Reingou-dt alhier, ont ving van hot Ministerie van Oorlog uit Frankrijk bericht, dat zijne uitvinding is gesteld in handen van „Tja Commission des Inventions" onder no. 1113, om on derzocht te warden. Krabbendijke. Het 5-jarig dochtertje van den heer Kloosterman alhier werd Vrijdagmiddag al spelende-, per ongeluk in een vrij: diepe sloot geduwd. Nadat het kind op 't luid schreien uit zijne benarde positie was gered, klaagde het over pijn in den arm. Geneeskundige hulp werd ingeroepen -en verleend door Dr. Geill, die een zeer lastigen breuk con stateerde ©ven boven den pols aan den linkerarm. Domburg. Door mevrouw Mezger—Bor- sius is aan den burgemeester een som van 500 geschonken voor de armen al hier. Eiland Tholen. De venprijzen zijn hiei tegenwoordig bijzonder hoog; melkkoeien gelden van f 130 tot f 230 .kalfkoeien van f 225 tot f 300, li/2 jarige vaarzen en ossen van f 100 tot f120, vette varkens f 0.60 de K.G. (levend gewicht), en sp-en- ou-de biggen, van 8 a 9 weken, van f 10 tot f 13. "(Zeeuw;.) Stavenisse. Een nader onderzoek heeft bewezen, dat de doorgebroken aak „Hu- bertus" slechts weinig water heeft ge maakt. De vrees, dat de geheele lading suikerbieten ter waarde van f 4500 waar deloos zou zijn, is dus niet bewaarheid; alleen de onderste bieten zullen verloren zijn. Op last der experts moeten de bie ten gelost worden. Terneuzen. Vrijdag werd hier een ver gadering gehouden van het comité voor het oprichten eener H. B. S. in Oostelijk Zeeuwsch-VIaanderen, tot bijwoning waar van alle gemeentebesturen der streek wa ren aanwezig. De vergadering werd ook bijgewoond door den inspecteur van het middelbaar onderwijs, den heer Ten Brug gen Cate. Cadzand. Vrijdag was het bestuur van de Noord en Zuid-Hollandsche Maatschap pij tot redding van schipbreukelingen tot het inspecteercn van het station alhier aanwezig. De reddingsboot werd eerst langs de daarvoor aangebrachte glooiing en daar na met paarden langs het strand te wa ter gebracht. Telkens werd er geroeid tot een eind buiten de paalhoofden. Daar bij bleek het personeel goed berekend voor zijn taak. Bij het afschieten van een vuurpijl schoot de lijn los. Overigens zegt onze berichtgever was het toestel goed in orde. M. Ct. Koewacht. YrijdagvoormUdag had hier eene openbare vergadering plaats van den gemeenteraad, waarop alle leden aan wezig waren, behalve de heeren Jac. Pie- ters en J. de Bliieck. Ingekomen was ©en schrijven van Ged. Staten van Zeeland, verzoekende wegens toekenning van slechts f2130 rijkssub sidie, zijnde f 470 minder dan in de be- grooting op gerekend was (zie ons vorig nummer) op de begrooting van 1910 alsnog inkomsten en uitgaven in evenwicht te brengen. Daar de Raad niet bereid is over te gaan tot verhooging der gemeentebelas ting, wordt besloten aan dit verzoek niet te voldoenmaar te trachten door een zuinig beheer een te kort over 1910 te voorkomen. Verder was ingekomen ©en verzoek schrift van den heer Fl. Riemery, hoofd der school te St. Andries, onder deze gemeente, ter verkrijging ©ener jaarlijk sche bijdrage van f 25,62'/3 toit oprichting eener cursus voor inhalingsoinderwijs. Wordt gewezen van de hand. Alsnti komt aan de anle vaststelling der begrooting over 1911. Na onderzoek der verschillende posten, wordt de begrooting der inkomsten -en uit gaven over 1911, bel dopende totaal 1 17033,90' 2, goedgekeurd. Daarna gaat de Raad in geheime zitting tot behande ling van een paar reclames tegen den Hoafdelijken Omslag. Vrijdag n.m,. werd door een tweetal ambtenaren een kar volgeladen met krui denierswaren aangehouden. Na ander- zoek, dat wel een uur duurde, werden kar, -paard en goederen in beslag genomen omdat een hoeveelheid suiker, die er zicli op bevond, niet gedekt was door de noo- dige geleibilLetten. De eigenaar, met de zen aanslag in kennis gesteld, kon, na het storten van de naodigie waarborgsom, zijn eigen-dom terugkrijgen. Door B. en W. -dezer gemeente is aan het R. K. Kerkbestuur alhier toestem ming verleend tol bet aanleggen van ©on kerkhof op Nederland,srh grondgebied op het terrein door haar daarvoor aange kocht' en dit tegen bef advies van de Gezondheidscommissie van Hulst, die van oordeel is, dat de nieuwe begraafplaats te dicht bij do kom d-er gemeente komt. Stoombootdienst Middelburg Zierikzee. De stoombootdienst MiddelburgZie rikzee zal in 1912 door de provincie Zeeland worden geëxploiteerd. Wij ver nemen, dat de tegenwoordig voor dezen dienst in de vaart zijnde raderbooten zul len vervallen en de dienst zal worden uitgeoefend door twee nieuw te houwen schroefbooten. GOES. In de eerste openbare vergadering van de „Vereeniging voor Algemeene Wetenschappelijke Belangen" in dit seizoen trad Vrijdagavond als spreker op Ds G. F. Haspels, van Rotterdam, met het onder werp „Onze nienwe Letteren en ons Volksleven. Als uitgangspunt van zijn voordracht had spreker genomen het in deze maand gevierde 25-jarig betaan van de „Nieuwe Gids". Na verschillende uitweidingen over de richting van de „Nieuwe Gids" eindigde spreker zijne voordracht, die door een niet talrijk gehoor met belangstelling werd gevolgd, met een krachtige opwekking om belangstelling en liefde te wekken voor de Nederlandsche taal. SPORT- Voetbal. I)e beide Middelt) urgsebe clubs, di-e deel nemen aan de zuidelijke tweede klasse cdmpetitie van den Nederlandsch-em Voet- halbond, hebben gisteren mi?t succes ge spoeld. Een onverwachte overwinning was die, welk© -de M. V. V. 0. te Breda behaalde, waar zij N. t). A. D. versloeg met 2 tegen 1. Doch ook Zelandia won -en wel te Vlissingen met 20 van E. M. M. Ook het .tweede elftal van Zelandia te Middelburg had een overwinning te boeken, al was het dan ook slechts van 'n vrien-dschappelijken wedstrijd, dien zij tegen Zelandia I uit Goes speelde. De •Middelburgers wonnen met 21. Vliegen. De kw-estie W ij n m a I en. In da hangende kwestie over het al of niet toekennen van den prijs voor die vlucht ParijsBrussel -en terug aan Wijnmalen, is eene beslissing genomen. Erkend wordt dat hij d-e vlucht heeft gedaan, maar bet a-antal daarvoor ge bruikte uren wordt vastgesteld op 36, bet maximum. Wanneer niemand voor 1 Januari a. s. het in minder tijd doet, ontvangt Wijnma len d-e 100.000 franc-s. Wijnmalen heeft intusschen bij de „Commission sportive a-eronautique", welke een gemengde commissie is, be staande uit leden van de Luehtvaartver- eeniging en de Automobiele lub een protest ingediend tegen den tijd, hem door d-e spartcominissie van de Auto-mo-bielclub toegeschreven. Hiet plan beslaat verder om, zoo dit protest niet helpt, aan de Nederlandsche Luchtvaartvereeniging te verzoeken, protest aan te teek-enen bij de 1 n ternati ona le L uch tfedera t ie. Al-s curiositeit voor onze- lezers voegen wij hieraan toe, dat Van Wijnmalen ©en Zeeuw is. Hij werd den Sen September 1889 te Ovezand geboren in het huis van zijn grootvader, die op genoemd dorp predikant was. Zijn vader, een luitenant-kwartiermees ter in Indië, was vroeg gestorven, waarop de weduwe hij haar va-der te Ovezand ha-ar intrek nam, o-m later opnieuw in het huwelijk te treden -en wel met prof. Kan. Wat 'n Kool „Zeg, die nieuwe boer van de Heihoef wil ons zeker het boeren komen leeren met al zijn vreemd gedoe. Net of wij er geen verstand van hebben!"Zsoredeneer de op een Zondagmorgen op den Kerkweg een landman tegen zijn buurman. „Ja," was 't antwoord, „hij meent met zijn zaks- kensmest hier den boel aan den groei te brengen, maar dat zal hem tegenvallen Als dat ging, hadden wij 't immers ook al lang geprobeerd, maar 't gaat natuurlijk niet. dat weet iedere boer vooruit en daarom lach ik eens met zijn kuren. Het sehjjnt, dat hij nog al wat in de pap te brokken heeft, en als hij nu met geweld zijn geld kwijt wil raken, dan vindt hij daarvoor hier in de hei gelegenheid volop". „Zeg buurman, hij heeft zelfs een heel veld vol geplant met kooien, dat is voor de markt- zegt hij. Daarvan zal zeker niet veel te, recht komen. Wij kunnen bij heel hard mesten in den tuin nauwelijks enkele kleine kooltjes winnen, wat zou hjj dan hier op de hei zonder mest kunnen krijgen?! Want dien zakskensrommel tel ik voor geen pijp tabak. Mija vrouw zegt altijd dat ze goedkooper kool kan koopen in de stad dan ze zelf winnen, en dan wil die boer van de Heihoef gaan concur- reeren met de hoveniers uit de stad, 't is te gek om van te praten, dunkt me." „Nou, Piet, ieder moet maar weten hoe hij zijn pot kookt, 't Is nog al aardig, dat hij zijn kooien langs den straatweg heeft geplant. Als 't mij te doen stond en ik wou eens een proef nemen, dan begon ik ergens achteraan, en als 't tegenviel, dan zou ik er wel voor zorgen, dat er geen haan naar kraaide". „Zeker, buurman, zoo doen verstandige menschen, maar die joDge snuiters meenen, dat zij de wijsheid in pacht hebben, ze vragen bij oudere en ervaren menschen niet om raad, zij doen alles op hun eigen houtje en wat vreemd ook, en smijten het geld bij handenvol weg. Eu als ze eenmaal doodarm zijn ge worden, wat moet er dan van komen Zoo voortredeneerend en alles afkeurend wat door den nieuwen boer van de Heihoef werd gedaan, waren de buren aan het bewuste veld gekomen, dat was beplant met kooien. En toen ze erbij bleven staan om eens te kijken, moesten ze erkennen, dat de jonge plantjes die op een eigen kweekbed waren geteeld, minstens even malsch, fleurig en krachtig waren als die, welke zij gewoon waren bij de kweekers op het dorp te halen. Den hoeren zomer door hadden zjj gelegenheid de ontwikke ling der kooien na te gaan. En tot hun groote verbazing groeiden de planten, dat het een aard had, en de kooien vormden kroppen, zooals de boeren er zelf nog nooit hadden gewonnen, ondanks al hun stalmest. Ze begonnen zachtkens aan te begrijpen, dat er in dien zakskensmest toch wel degelijk kracht moet zitten, en ze zouden ook wel graag willen weten, hoe ze dien aan moesten wenden. Maar aan wien zonden ze 't vragen Op een Zondagmorgen in 't najaar, toen de kooien in volle glorie op 't veld stonden, wilde het toeval, dat ze bij den boer van de Heihoef waren. En ze konden niet Da- laten uit te roepen „Buurman, wat 'n prachtige kool hebt ge daar gewonnen 1" „Ja", was 't antwoord, „die kool is niet slecht gelukt, dat moet ik erkennen, maar ik heb ze ook gegeven, wat ze noodig heeft. Ge moat weten, dat kool veel kalk, kali en stikstof vraagt. In stalmest kan ik daarvan niet voldoende geven, want ik heb slechts heel weinig stalmest, zooals ge weet. Daarom strooide ik dezen winter per Are 8 KG. patentkali, 10 KG. kalk en 6 KG. superphosphaat uit. Voor 't kweekbed heb ik de hoeveelheid niet zoo nauw nagemeten, daar heb ik van elk maar een paar handenvol genomen, en dadelijk ook wat chili toegediend. Zoodra de planten op 't veld weer aan den groei waren, heb ik ook daar geen chilisalpeter gespaard." „En hoeveel kost zulk een bemesting dan wel" waagde een der boeren te vragen. „Nu, dat is er niet zoo gek veel, do winter- bemesting komt zoo ongeveer op vijf en twintig stuivers per A. en in den zomer komt daar nog voor een stuiver of tien twaalf hij. Met stalmest zou het stellig

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2