Dinsdag 25 .October 1910 Zesde Jaargang. BUITENLAND. FEUILLETON. No. 120. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. ELSA BINNENLAND. Abomnemeataprjja p. 5 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.90 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drleen Vrijdag vóór een uur namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Reclamèberiebten '25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prijs, Advertenüën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x nerf lend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, A contant, De Liberale pers en de waarheid. Over dit onderwerp heeft „De Tijd" van 20 October een interessant hoofdarti kel waarin de volgende o.i. zeer juiste opmerking voorkomt: „Wat in het algemeen zoowel op letter en geschiedkundig als op ander weten schappelijk gebied kan worden waarge nomen, is ook heden het gevalde anti- Katholieken toonen zich hoogst bekrom pen en eenzijdig, de meest hoogstaande katholieke bladen tellen nauwelijks mee, worden nauwelijks eenige aandacht waar dig gekeurd, ook dan, wanneer zij alleen of meer dan andere in staat moeten ge acht worden om het lezend publiek naar waarheid in te lichten. Ook onder de onzen zijn er nog altijd, voor wie het epitheton „liberaal" als aanbeveling van objectiviteit en oprecht heid dient. Over de taaiheid van dit voor oordeel staat men verbaasd, wanneer men keer op keer ervaren moet, dat onze vrij zinnige bladen do partijdigheid zelve zijn, terwijl de katholieke organen de fouten en misdrijven van hunne partij- en ge- loofsgenooten allerminst verhelen of ver bloemen. Dat men in de liberale pers de volle, in de katholieke de halve waarheid vindt omtrent zaken, welker be spreking en openbaring het katholiek ge voel pijnlijk aandoen, is een leugen, wel ke reeds veel te lang bestendigd werd. Het tegendeel is waar en het komt heel wat in mindering van de betrouwbaar heid en het degelijk gehalte der vrij zinnige persorganen, dat zij de wereld, onbewust of opzettelijk, misleiden om trent den aard en de beteekenis van ge beurtenissen en verschijnselen, welker juiste kennis tot het wezen van Je h i s- toire contemporaine behoort. PORTUGAL. Na al hetgeen in groote buitenland- sche bladen over het karakter der revo lutie reeds geschreven is door bericht gevers, wier kopij niet in de republi- keinsche leugenfabriek te Lissabon „ge corrigeerd" was, loont het zeker de moeite nog eens kennis te nemen van het ooi- deel van den Londenscben berichtgever der „Kölnische Zeitung" over den nieu wen koers. De „Kölnische Zeitung" is een liberaal blad en moet niet verward wor den met de „Kölnische Volkszeeitung" die Katholiek is. „Indien", zoo lezen we, „de nieuwe mannen van het begin af aan een beter voorbeeld hadden gegeven, zou den zjj juist hier in Engeland zeer spoe dig het grootste gejdeelte der openbare meening blijvend voor zich gewonnen heb ben. Doch zij begonnen met de telegraaf onder censuur te stellen en de pers op grove wijze te bewerken, stelden al zeer spoedig een dictatuur in, waartegen zij zelve vroeger zoo rumoerig te keer wa ren gegaan, en schaften op korten termijn staatsinstellingen af, spraken zonder vorm van proces het verbanningsvonnis uit, niet alleen over de koninklijke familie, niet 55.) Met fijnen takt stond ze er op slechts dat te zingen, wat hem beviel en 't was voor haar het hoogste genoegen door hem geprezen te worden. Een concert van liefhebbers zon in een voornaam huis tot liefdadige doeleinden gegeven worden en Haldenstein was ten hoogste verheugd, dat ook zijne klein dochter was uitgenoodigd om een proefje van haar kunst te geven. „Dat ding trek ik niet aan", sprak ze en schoof de doos met eene zijden ja pon, die Haldenstein voor haar had uit gezocht, van zich af. „Alleen in het kan ten kleed, dat ik van huis heb en de sieraden, die Carlo me gaf, speel ik." Ze was somtijds zoo wonderlijk stand vastig, dat het wel aan halsstarrigheid grensde. Ze bleef het ook hier en Hal denstein, moest, hoe ontstemd hij er ook over was, toch toegeven, dat Elsa in haar eenvoudig toilet, met de glinsterende edel- desteenten, met het weelderige, schoone jilonde haar, met haar oogen en den blik alleen tegen vreemde Jezuïeten, doch ook tegen de eigen landskinderen, onder wiie niet weinige nonnen, wier eenig misdrijf daarin bestond, dat zij, gedurende vele jaren achter de stille kloostermuren een misschien onnuttig Rod.) maar in elk geval onschadelijk leven hadden geleid. Hier in het land van eerbied voor de wet en haai' vormen begrijpt men zulk een handelwijze nietDag aan dag komen uit onbetwistbaar zekere bron zeer uitvoerige onverkwikkelijke berichten in, met name over het optreden tegen or desgeestelijken en de verwoesting en plun dering van kloosters, zoodat men lang zamerhand overhelt tot de meening, dat men onder het uithangbord der nieuwere republikeinsche firma in Portugal zoo mo gelijk de zaken nóg slechter zal drijvea dan zulks vroeger geschiedde. De corres pondent van de liberale „Westminster Ga- zette", die ide republiek op zich zelf be schouwd gunstig genoeg gezind is, laat zich over de wijze waarop de klooster)- zusters behandeld worden en over de poging om de verwoesting en de plun dering der kloosters drie dagen na de beslissende zegepraal der republikei nen goed te praten door het verwijzen naar zoogenaamde aanvallen van, obdes,- geestelijken op soldaten, zelfs uit met diepe minachting. Aan het einde van een lang bericht schrijft hij„Ik geloof, dat niemand va,n de berichtgevers deze voor vallen gemeld heeft, ofschoon, de censor zijn best deed hen, daartoe over te ha len. „Ik wil niets hooren van de fantas tische histories, |dat do matrozen op, de kloosters zouden geschoten hebben", zei- de Je censor tot een mijner vrienden» een Duitschen journalist. „Ik zal dat ze ker niet laten passeeren. Wat ik veri- lang, is de waarheid. Als gij1 de waar heid meldt en zegt, dat de mohniken met bommen naar de troepen geworpen hebben, zal ik d a t met genoegen laten telegrafeeren". „De mannen te Lissabon", aldus eindigt da correspondent der „Köln. Zeitung", „hebben het onder deze omstandigheden aan zich zelve te wijten, wanneer hier; op dit oogenblik een andere wind waait dan op den dag der omwenteling." Zelfs tot de nog vrij; onbeduidende) hoogte van onpartijdigheid, welke deze Londensche liberale journalist beklimt, hebben ten onzent de liberale bladen zich niet kunnen opwerken, zegt „De Tijd". RA G RL AN D r. Crippen ter dood veroor deeld. Het sensatie-proces tegen dr. Crip pen is Zaterdag met de terdoodveroordee- ling van den beklaagde geëindigd. Zoo als men weet was dr. Crippen wegens moord op zijn vrouw aangeklaagd. Hij zou „Belle Elmore" gedood hebben, en was daarna met miss Le Nev-e naar Amerika gevlucht. De opzienbarende arrestatie van Crip pen en miss Le Neve ligt onze lezers nog versch in het geheugen. Beiden werden bij hunne aankomst in de Amerikaansche wateren door den in specteur Dew gearresteerd en toen aan der verrukking, die het zingen harer viool heur gaf, eene verschijning was, die in haar eigenaardige bekoorlijkheid hier niet geëvenaard werd. Beethovens karakter-sonate es-dur had ze gekozen. Wat ze in dezen tijd gevoel de, lag in die muziek. Uit het zachte geklaag sprak de bittere, ivreede smart van het scheiden; droomen, smachtend verlangen ademde het tweede deel, dat de scheiding bezingt om flan in kort af gebroken accoorden in het vreugdegejubel over te .gaan. Hier gaf ze zich over aan haai' fantasie. De tonen stormden, parel den; werden teederzacht 'door de over maat des gevoels, tot ze in wilde vreug de de slotpassage uitjubelden als zag ze Carlo in eigen persoon, diens gezicht met de diepe, idonkere oogen voor zich: de gedachte aan de toekomst vol onuitspreke lijke vreugde, deed haar zich zelf en de geheele omgeving Vergeten. Een kunste naar, wiens hoofdstudie de klassieke mu ziek en in het bijzonder Beethoven was, begeleidde en volgde haar, mede voort gesleept door de waarheid en de geest drift van haar spel. De bijval was groot. Elsa werd met bewondering overladen; ten laatste Ver klaarde ze, dat het genoeg was en zette de uitleverings-formaliteiten voldaan was, naar Engeland overgebracht. Nadat de rechtbank had uitgemaakt, dat miss Le Neve niet medeplichtig was aan den moord op Belle Elmore, werd het proces alleen tegen dr. Crippen voort gezet. Bij, de verhooren werden verschil lende ernstige getuigenissen tegen den beschuldigde afgelegd en zware bewijs stukken ingebracht. De rechtbank oor deelde deze overtuigend en verklaarde dr. Crippen schuldig aan den moord op zijn echtgenoote. Over het verloop der laatste zitting wordt nog gemeld: Toen de jury na een half uur beraadslagen, weer in de ge rechtzaal kwam, lieerschte er doodsche stilte. Groot was het ongeduld onder de menigte, maar weldra weid daaraan een eind gemaakt. De rechter verklaarde tot Crippen „Gijt zijt schuldig bevonden. Geen hoop blijft u meer over. Sluit vrede met God, want de uitspraak der jury isdat gij zult gehangen worden. Moge God uwe ziel tot in den dood genadig zijn." Crippen had dit vonnis staande ver nomen. Hij werd bleek, betuigde zijn on schuld en verliet bevend, door twee ge rechtsdienaars gesteund, de zaal, waar de menigte kreten van instemming deed hooren. A11RK1KA. Nog eens: Wellman's mislukte ballontocht. Simon, die Wellman's tocht medemaakte, heeft nog de volgende bijzonderheden verhaald van deze avon tuurlijke onderneming. In dichten nevel werd de reis van At lantic City begonnen. We gingen, zegt hij, in noord-oostelijke richting en pas seerden Zondagmiddag Nantuchet. He ne vel nam toe en de ballon werd door den wind heen en weer geslingerd. We wendden vergeefsche pogingen aan om met een viermastschip in telegrafische verbinding te komen. Zondag moesten we den ballon tot den zeespiegel doen da len, omdat het toestel voor draadlooz© telegrafie den bliksem aantrok. Maandag zette de zonnewarmte het gas uit, en de „America" steeg tot 2600 voet hoogte. We hadden de grootste moeite den ballon weder pp de gewone hoogte te brengen. Eindelijk begonnen we ech ter gas te verliezen, en het werd noo- dig den ballon lichter te maken, zoo dat we ons geheele materiaal over boord moesten werpen. Ons bleef dus niets an ders .over, dan ons te laten drijven en af te wachten of we ©en stoomboot zou den ontdekken. Wellman verklaarde, dat hij het ver lies van het luchtschip betreurde, doch hij was overtuigd, dat dit voor een nieu wen tocht toch niet had kunnen dienen. Het type deugde niet voor een tocht over den Oceaan. Oe equilibrator beantwoord de niet aan de verwachtingen en leverdie veel last op. Overigens ging alles goed. Men zou wel verder zijn gekomen, in dien de motoren niet den dienst gewei- zich achteraf om zelf te hooren, wat er volgde. Wat men presteerde grensde aan virtu. ositeit; maar noch de liederen, noch de instrumentale muziek verkregen dien avond het succes, dat cara amica had ingeoogst. Oen volgenden morgen smeekte Elsa om haar nu naar „padre" en tante Louise te laten vertrekken. Ze sprak met tranen in de oogen en klaagde, dat de noord- sche lucht haar benauwde, thuis alleen was het glans en zonneschijn; ze kon het hier niet langer uithouden. Sidonie smeekte haar: „0 kind, ge liefd kind, blijf nog tot Kerstmis; mis schien helpt me de herinnering aan dit feest, na jaren van rouw, uwe afwezig heid verdragen. Elsa, wees niet wreed; denk eens, wat ik leed, terwijl gij ge lukkig waart." Zooals zij hier, gevoelde Carlo zich ginds. Dat sprak uit een brief, dien ze dezen dag ontving. Clinton hield met taaie volharding aan, dat Carlo hem na de suikerfabriek nog een katoenspinnerij zou helpen oprich ten. Ines had het goed gevonden om ge durende eenige weken bij eene vriendin aan de kasten van Bretagne te vertoie- gerd hadden. Doch zonder den equili brator ging het met dezen ballon ook niet. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 21 October. (Verkort vierslag.) Aan de orde is de algemeene beraad slaging over het ontwerp-Bakkerswet en het ontwerp van wet nopens instelling van Bakkersraden. De heer Goeman Borgesius (U.-L.) be grijpt het treurig lot van bakkers, die 's nachts hun werk hebben, doch wijst op 'de vele beroepen, "die nachtarbeid ver- eischen. Er moet verbetering komen, doch voorzichtigheid in de middelen zij aan bevolen. Van het radicale middel door den minister aan de hand gedaan door dit ontwerp, vreest de heer Borgesius in de eerste plaats verlenging van arbeids duur, waartegen de minister onmachtig zal zijn. Een ander bezwaar ligt in de buiten sporige bevoegdheden der Bakkersraden, en een derde grief van spreker tegen het ontwerp is het benadeelen der groot industrie, wat schadelijk zal zijn voor de arbeidsvoorwaarden in het bakkers bedrijf. Deze bezwaren zijin ook die van bijna alle geestverwanten van spreker. De heer Aalberse (R.-K.) zegt, dat met afschaffing van den nachtarbeid der bak kers de staat in zijin recht is, daar deze maatregel zal strekken tot bevordering van het sociaal welzijn en het particulier initatief in deze onmachtig is gebleken. Ingrijpen van staatswege is dus zeker geoorloofd, waar het de bakkersgezellen betreft. Doch ook met den nachtarbeid der patroons mag de staat zich inlaten, meent spreker, want hier is geen sprake van inmenging in het gezinsleven, maar inmenging in het bedrijfsleven. Boven dien wenschen bijna alle bakkerspa'troons afschaffing van den nachtarbeid, daar zij; thans 's nachts slechts werken uit harde economische noodzakelijkheid. Een beroep op de persoonlijke vrijheid van enkelen gaat niet op bij; dit groote sociale belang. 'De heer Aalberse wijst daarna op- de verhouding tusschen het groot- en het klein-bedrijf. De voorzitter deelt mede, dat op voor stel van de centrale sectie de secties Dinsdag 8 November het wetsontwerp be treffende de kustverdediging zullen on derzoeken, waarop de heeren Eland, Ver- hey en Thomson een m'otie indienen om alsnog het rapport der commissie voor de samenwerking tusschen land- en zee macht openbaar te maken. Ook de heer Troelstra dient een motie in, van welker aanneming het al of niet deelnemen der socialisten aan het af- deelingsonderzoek afhangt. De heer Drucker (V.-Di.) stelt voor om over het voorstel ..om het afdeelingsonder- zoek op 8 November te bepalen eerst in de volgende week te stemmen, alsook over de beide moties. ven. De vader was tevergeefsnaar Mar seille gereisd, wijl het telegram te laat aankwam. „Beiden leeren we de groote wereld' kennen, zij het dan ook op verschillende wijze," stond er in den brief. „Later zal ons eenvoudig, stil leven ons te liever zijn. Elsa gaf weer toe; de brief had haar kracht gegeven. Ze hield zich zoo goed mogelijk. Wilde ze misschien zich zelve wijs maken, dat ze best nog kon wach ten? Melitta Bergen gaf tooverfeestenSi donie „five o clocks" en „jours fines" die beroemd waren; Haldenstein stond op het geven van soupers, bals en di ners. Dank zijne vroegere Verbintenissen verschenen er gezanten en zelfs een paar malen ministers. Op Elsa indruk te maken, bleef ech ter vergeefs. Haar gold de mensch nog altijd meer dan zijn titel en ze behield tegenover een ieder hare aangeboren on bevangenheid. Aleer en meer openbaarde zich nu het rijke weten en de scherpe blik, welke de opvoeding haar gegeven had. Het was op een ruwen, stormachtigen Novemberdag. Tot Elsa's vreugde waren Welk weder zullen wij hebben Vewachting tot aan den avond van 25 Oct: Meest matige Oostelijke wind. Nevelig tot lichtbewolkt. Droog weder, 's Nachts waar schijnlijk vorst. Over dag dezelfde temperatuur De heer Borgesius is vóór dat voorstel. De heer De Savornin Lohman (C.-H.) meent, dat hetgeen de voorstellers der moties wenschen ongezien is. Als men meent, dat er in de stukken materiaal ontbreekt, moet men tegen stemmen, doch zich niet aan een afdeelingsonderzoek! onttrekken. Dat onderzoek moet spoedig plaats hebben. Spr. is vóór het voorstel- Drucker (uitstel der stemming over het voorstel der centrale sectie en van de moties). De heer Nolens (R.-K.) acht uitstel ge- wenscht om over de m'oties te kunnen oordeelen en de regeering tijd te geven om van gedachte te veranderen en tot publicatie over te gaan ter wilte van bet sectie-onderzoek. De heer Eland (U.-L.) verklaart, dat men slechts wenscht voldoende mate riaal te krijgen, biet publicatie van het heel© rapport. De heer Troelstra (S. D;. A. P.) is voor het voorstel-Drucker. De voorzitter neemt het voorstel over. De stemming zal Woensdag a.s. plaats hebben over moties en ter bepaling van een datum voor afdeelingson'dlrzoek. Daarna hervatting der algémèene be raadslaging over de bakkerswet. 1 De toestanden in het groot-bedrijf acht de heer Aalberse niet zoo gunstig als beweerd wordt, wèl in de coöperatieve bakkerijen. Het klein-bedrijf wil spreker we! eenigszins bevoordeeld zien door deze wet. -Vlet het grootbedrijf heef£ 'hij geen medelijden. Nadat de heer Aalberse nog in beginsel de bedrijfsraden had verdedigd, maar de regeling van deze zaak in het ontwerp niet gelukkiger had genoemd, verdedigt de heer van der Molen (A.-R.) het ont werp, dat aan een misstand een einde moet maken. (N. R. Ct.) Bakkersraden. Het door Mr. Marohant te Rotterdam verspreide bericht als zouden de Bakkers- raden van het wetsontwerp, regelende den nachtarbeid der bakkers, worden afge voerd, is na ingewonnen inlichtingen, naar de „N. Ratt. Crt." meldt, onjuist gebleken, (Zie Laatste Berichten.) Overdracht van een gedenkplaat. Aan boord va,n het nieuw oorlogschip De'Zeven Provinciën geschiedde Zater dagochtend te Amsterdam de overdracht der gedenkplaat van de vereeniging Onze Vloot bij monde van mevrouw Beels. De voorzitter der afdeeling Amsterdam, de heer Kamerlingh Onnes, sprak een inlei dend woord. Commandant Boudewijn dankte. Vele autoriteiten, a.m. schout bij; nacht Ellis uit Den Haag, waren tegenwoordig. De koperen gedenkplaat meet 53 bij er dien. dag geen feesten en daarom be zocht ze in den namiddag Anito Bergen. Ontsteld bleef ze staan. „Lieveling, wat is er gebeurd?" vroeg Elsa. Anito was ten hoogste opgewonden; heur haar in Wanorde; haai' blik ver ward; ze zat als 't ware in elkaar ge doken en schrikte geweldig' toen ze Elsa zag naderen. Het duurde lang voor ze wist, dat Anito een gesprek harer ouders had afgeluis terd, die elkaar beklaagden, dat hunne dochter nu aan de wereld moest voor gesteld worden, iets, wat zeer lastig was. „Ze schamen zich over mij 1" weende het jonge meisje. Moeilijk viel het Elsa ditmaal haar met vleiende woorden te kalmeeren. Anito's vroege toestand grondde zich meer op dat, wat ze dacht; deze op winding vond haar oorsprong in iets we zenlijks; in het klagen der ouders over een niet bemind kind. Altijd en altijd verviel Anito in namelooze smart. Ze be greep Elsa niet, als deze beweerde, dat ze uit het gehoorde niet kon en niet mocht besluiten, dat hare ouders haar niet liefhadden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1