i van skerd. en en een Hittenkar. Een welferdiende afstraffing. No. 125. Zaterdag 22 October 1910 Zesde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-,JOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. ge Aankondiging Dit pnaimer bestaat uit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. UIT DE PERS. UIT ZEELAND. elrijders, Koetsiers Voerlieden. 120 Oct. 4 uur 64 min. 127 4 40 irtier Dinsdag 25 October, Ie 7 min. Jam moet een half uur, de moeten een uur na zons- hden. BELANGRIJKE OOPINGEN VAN de maand Nevember 1910, PITALE HOFSTEDE MOOIJE STAAK" ente Nisse, aan den grindweg ld, met [gaarden, Bouw- en landen en Dijken, neenten Nisse en Baarland, lot 72 Hectaren 55 Aren 96 in pacht bjj den heer M. en WEILAND |;root 2 Hectaren 07 Aren 10 in pacht bjj mej. Wed. in de maand Deoember 1910, APITALE HOFSTEDE emeente 's-Heer-Arendskerke, ,n Citterspolder, met nw- en Weilanden en Dijken, oot 135 Hectaren 08 Aren 60 I; bij den heer M. van 't •E De Notaris JOH. PILAAR. goeden staat zijnde Menwagen-Onderdoor- met een nieuw model Ijf, bij C. PR A AN JE of I' M A N'8 Heerenhoek. A 'H 'Liieme'.'.tsprijs p. maanden voor Goes 10.75, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur '«namiddags. Kantoor d. Admlnlalrafle: Ganzepoorfsfraat C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct, p. r. Bjj ahoanemenl speciale prjjs. Advertentiën van 16 regels f 0.60iedere regel meer 10 C' Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x Dereiedd Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct, contant m Napoleon I placht van de Russen te zeggen: ,,grattez 1' épiderme et vous trauverez 1e barbare: „krab de opper huid eraf en gij vindt den barbaar",. Met geringe woordverandering zou men van niet weinige liberalen kunnen zeg gen neem het dun vernisje van fijne vormen, het teêre laagje van beschaafde manieren bij hen weg en gij vindt den anti-clericaal, dan anti-Katholiek „tout crü". Nog kort geleden gaven de „deftige", „aristocratische" liberalen der residentie hiervan het slaande bewijs in hun spreek buis de „Nieuwe Courant", toen. de re volutionaire gebeurtenissen in Portugal ter sprake (kwamen. Schier dagelijks vermeldden de tele grammen van correspondenten der groote Europeesche en Amerikaansche dagbla den nieuwe gruwelen, Hoor het Lissa- bonsch gepeupel, met medeweten der re- publikeinsche overheid, jegens de kloos terlingen gepleegddaden van wreed heid, vernielzucht en bloeddorst, die le vendig aan de dagen van Marat en Ro bespierre herinnerden. Wat deed de „Nieuwe Courant"? Zij trok de handschoen van de deftige, liberale vingeren en ba,lde de aristocra tische vuist tegen de verjaagde monni ken en liefdezusters, schold hen lieden van „naar 't schijint zeer ongunstig al looi", wier geest „aan vrijheid en cultuur vijandig is", waarschuwde Nederland voor een mogelijke invasie van deze „onwel kome gasten" en verwees hen naai' het on gastvrije Afrika! Men begrijpt, dat bij dit anti-clericaal geblaf van een „groote" liberale courant uit de residentie, de kleine vrijzinnige keffertjes in de provincie zich in koor aansloten en het stuk van de „Nieuwe Courant" tegen de Portugeesche kloos terlingen hield een zegetocht door de kleine liberale pers: ook ten onzent liet de „Goesche Courant" zijn lezers van dien pikanten schotel smullen. Dat de Katholieke .pers zich. met ver ontwaardiging keerde tegen een dergelijk geschrijf, spreekt vanzelf. „De Tijd", „Het Centrum" ein „de Maasbode" om bij onze hoofdorganen te blijven, trok ken van leer tegen de vinnig-hatelijke uitingen van het liberale Haagsch or gaan; eerstgenoemde in twee kalme, maar duchtig gedocumenteerde artikelen, de tweede met een pittig gestyleerd hoofd artikel, dat der „Nieuwe Courant" een spijtbetuiging over de gepleegde gruwe len afdwong, do laatste het vurige temperamentvolle Katholieke dagblad van Rotterdam in een attaquant betoog, vol gloed en verve, als blijkt uit de vol gende aanhaling: „Priesters en kloosterlingen, die in de straten van Lissabon als honden worden doodgeslagen, weerlooze lief dezusters, die als wild worden op gejaagd, de „Nieuwe Courant" heeft er geen woord van deernis voor vrij!, maar de adellijke pen stempelt deze ongelukkigan tot „lieden van ongun stig allooi." Toen Ferrer, de man, die een school stichtte welke een nationaal gevaar werd, Idoor de regeering van zijn land wettelijk werd gevonnist, had de Nieuwe Courant" maanden lang geen ruimte genoeg om in gloeiende verontwaardiging te pro testeeren tegen dezen bruten aanslag op de moderne beschaving en de vrije gedachte. Maar nu daar ginds in Portugal Katholieke religieuzen, die verlaten kinderen en weezen verplegen in een liefdegesticht, uit geschud over de grenzen worden ge jaagd, nu meent de „Nieuwe Cou rant" den tijd gekomen, de Regee ring in ons land ernstig te moe ten waarschuwen tegen ieen invasie van deze slachtoffers van den ma- <;onnieken haat binnen onze Zuide lijke grenzen." Het was echter van meet af aan dui delijk, dat deze artikelen, hoe juist, hoe snijdend en hoezeer ook „ad rem", slechts in die kringen weerklank zojiden vin den, waar de Katholieke, de Christelijke pers in eere is. Aan de overzijde bewaarde men een diep stilzwijgen en zij, die daar van de zoo juist genoemde artikelen kennis na men, legden ze ter zijde met het min achtend schouderophalen en het „haut dé dain" van iden liberaal, die zich boven het „geschrijf van Roomsche bladen" verre verheven acht. Doch niet allen. Ook hier bleek waar: „geen regel zonder uitzonderingen" en het was ditmaal een vrouw, een schrijf ster van beteekenis, die de „Nieuwe Cou rant" bij de ooren pakte en haar een, welverdiende afstraffing toediende. Ziehier wat Jkv. de Sayornin Lohman, redactrice van „de Hollandsohe Le- 1 ie". ,als commentaar op "de bovenaange haalde woorden van de „Maasbode" neerschreef. Juist. Juist! Het doet er hier niet toe of men Ferrer zulk een gevaar achtte voor de maatschappij', als de „Maasbode", van katholiek stand punt, dit natuurlijk doet. Niet daarin zit 'm hier de zaak, maar in het lafhartig zwijgen van de „Nieuwe Courant", waar het geldt den roof en den moord op liefdadige zusters en weerlooze vrouwen alleen om dat die katholiek zijn terwijl over den dood van één enkele, alleen omdat die vrijzinnig was door diezelfde Courant maandenlang is gejeremieerd. Die lafhartigheid ha len alle liberale bladen van alle rich tingen uit, zoo lang totdat zij>- zelf óók aan de beurt komen van opgehangen, uitgeroofd, en uitge moord te worden. Eerst stoken zij het vuurtje aan; dan, voor ze 't zelf weten, dienenj zijLook als brandstof voor de losge laten volkswoede. Zóó is het in de Fransche revolutie gegaan, zoo zal de toekomst ook nog wel worden op den duur. Dezelfde mannen en vrouwen, die Lodewijk den zestiende wegjoegen, zij, die nem later lieten onthoofden, zijzelven zijn bijna zon der onderscheid gevallen in de Schrikbewind-dagen. Robespièrre-zelf heeft zijn populariteit kunnen hoe ten ten slotte, door van datzelfde volk, dat hem gisteren aanbad, te worden mishandeld en vermoord. Ik voor mij zal dan ook lachen, wanneer de revolutie, die komen moet, komt, indien ,dan het den „Nieuwe Courant"-heeren en ai dien liberalen huichelaars van dezelfde richting van gemodder en geschip per dan net zoo zal gaan als thans de katholieke bevolking van Portu gal. Niet alsof ik mij inbeeld, dat het gepeupel mij zal sparen. Och neen. Ik zal mijn deel ook wel krij gen. Iedereen is in zulke dagen over geleverd aan de onberekenbaarheid van de domme, woeste kracht, dan ontketend, die heet: de massa. Maar, 't zal me heusch nog een troost zijn, wanneer ik-ook moet hangen of ont hoofd worden of iets van dien aard, dat zulke lui als de „Nieuwe Cou rant"-heeren en hunne collega's in onoprechtheid dan hun verdiende loon meteen krijgen. Hoe men over de opstanding in Portugal moge oordeelen, hoe ook over den dood van Ferrer, het is en het blijft in elk geval een gru wel weerlooze vrouwen en kinderen, aan hare naasten zich wijdende vrou wen en brave priesters, (die er on der de katholieken toch óók zijn,) lafhartig te mishandelen en te ver moorden. En de „Maasbode" heeft daarom groot gelijk, dat hij de „Nieu we Courant", die te keer gaat over den dood van den vrijzinnigen Fer rer, en zwijgt over de mishandelin gen en de moorden der katholieke bevolking van Portugal aangedaan, haar laffe, onoprechte houding ver wijt. En dat zijn dan dezelfde, mannen, die zich zoo prat doen op Nederland's gastvrijheid eeuwen vroeger den vervolgden Joden gebo den Alleen, uit die Joden is de hedendaagsch© pers-wereld gegroeid. Daarom vindt |di® wat m'6t de hun nen indertijld geschiedde héél braaf; jnaar de katholieken, (waarvoor zij bang zijn,) die moeten maar zonder vaderland rondzwerven en uitge moord worden En «dat beet dan liberalisme! ANNA DE SAVORNIN- L0HMAN. IVij behoeven aan dit stuk niets toe te voegen, het spreekt voor zichzelf. Jonkvrouw De Savornin Lohman is geen „Roomsche", zelfs geen „Protestante". In een polemiek met „de Tijd", een jaar of acht geleden, schreef zij: o.a. „geloo- ven kan ik niet". Maar zij is een vrouw, die een groot rechtvaardigheidsgevoel, een sterke liefde voor waarheid met zich omdraagt en waar die spreken, schroomt zij niet om b te zeggen ,waar zij a zeide en zoo noodig tot z te vervolgen. Dat bewees zij indertijd bij hare beoor deeling van het schandstuk „De broe ders van Sint Bernhard", dat bewijst zij ook nu en voor hetgeen zij thans aan ,d© Nieuwe Courant durft zeggen uit liefde tot de waarheid, verdient zij de hulde vau ieder weldenkend mensch, ter wijl zij ons Katholieken den g'rooten dienst bewijst, de liberale, lees„anti- Katholieke" pers te ontmaskeren in die kringen, welke voor onze pers gewoonlijk ontoegankelijk zijn. Wij drukten dit stuk over gelijk wij liet vonden in de „Maasbode" van Woensdag ;9 October (Avondblad) i Misdadige woeling. Met dit woatd bestempelde dr. Kuyper, destijds minister, de Spoorwegstaking in 1903. Wat heeft men daarover toen gefulmi neerd tegen hiem! Al wat democraat heette, sociaal of vrijzinnig, spotte met de handhaving van 't gezag, dat dr. Kuyper op zoo voorbeel dige wijze deed. Sinds dien tijd hebben we onze Sta- kingswetten, die aan andere landen tot voorbeeld mogen strekken. Dezer dagen heeft men in Frankrijk ook een .spoorwegstaking gehad. En hoe noemt de socialistische minister Briand die? Het schijnt, dat hij het woord van dr. Kuyper onthouden heeft. Hij brandmerkt ze als een „misdadigers-beweging". En wat doet deze minisler-saualist? Heel wat krasser nog dan dr. Kuyper treedt hij op. Hij laat die socialistische en anarchisti sche leiders en opstekers bij troepjes gevangen nemen. Dr. Kuyper werd toon in beeld en schrift voorgesteld als de worger van den werkman. Nu blijkt echter, dat de socialisten, als ze 'tmet hun eigen geestverwanten aan den stok krijgen, er nog heel wat slech ter aan toe zijn. Hoe dat zoo komt? Het zal wel hieraan liggen, dat de socialistische minister zijn volkje nog wat beter kent en daarom nog een beetje ongunstiger er over oordeelt. „Ons kent ons" zegt men in Zeeland. (Br. Crt.) Goes. Naar wij, vernemen heeft de heer W. Temperman zijne benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur niet aan genomen. Het filiaal van rijwielen en b-erioo- digdheden van den rijwielhandel van den heer C. Dominicus Jr. te Kattendijke, dezer dagen in de Nieuwstraat alhier ge opend, mag gezien worden. De breede inrijpoort met aan weerszijden fraaie, breede étaiagekasten, wier spiegelruiten tot aan den grand reiken, geven aan het pand D 192 van die straat een deftig en toch „kaufmanmsch" uiterlijk. De reparatie-inrichting is uitstekend ge monteerd en het 'lakken der fietsen ge schiedt er volgens de nieuwste vinding. Rijwielen van de beste merken fonkelen den bezoeker tegen, zoodat èn voor den rijwiellustigen koaper èn voor dengene, die iets aan zijn fiets wil gerepareerd hebben, dit nieuwe adres wel is aan te bevelen. Moge de heer Dominicus met zijn Goesch filiaal succes hebben! - I !.ii' Kldl-JJ tUf' Middelburg. De plannen tot oprichting eener Katholieke Leesvereeniging hebben thans vasten vorm aangenomen en. is dezer dagen eene circulaire onder onze Katholieke stadgenoolen verspreid om hen tot toetreden tot deze vereeniging en deel name aan de leesportefeuille te bewegen. Gezien de namen van de onderteekie- naars dezer circulaire twijfelen wij niet, of de Leesvereeniging zal succes hebben. Evenals vorig jaar zullen ook dezen winter biljartconcaursen in den St. Petrus kring plaats hebben en is hiermede Don derdagavond een begin gemaakt. Er heerschte veel animo, terwijl prachtige prijzen den ouderlingen wedijver aanvuur den, zoadat de aanwezigen een recht ge- zelligen avond doorbrachten. Electrisch© tram Vlissingen- M iiddel b u rg. De stoomtram, wélke vroeger de ver binding tusschen Vlissingen en Middel burg onderhield, telde drie klassen. Sedert 4 maanden wordt deze tram electrisch geëxploiteerd en werden toen 2 klassen ingevoerd. Evenwel is gebleken, dat bijl het zeer drukke vervoer dat deze tram heeft, toch maar zeer weinig ge bruik gemaakt wordt van de eerste klasse en daarom heeft de directie, na daar voor bekomen machtiging, besloten met ingang van 23 dezer de eerste klasse af te schaffen. Vlissingen. In de hedenmiddag gehou den vergadering van den gemeenteraad was ingekomen een bericht van den mi nister van waterstaat, waarin hij: gun stig beschikt op het verzoek van B. en W. d.d, 7 September j.l. om vergunning tot het plaatsen van een paaljuk langs den Koningsweg. De minister geeft vet- gunning tot wederopzegging tot het plaat sen van een paaljuk aan de westzijde van het Kanaal door Walcheren aan ge noemden weg, ten dienste van helios sen en laden van schepen, en zulks on der verschillende voorwaarden. Aan deze voorwaarden ontleenen wij, dat het paaljuk zal bestaan uit 4 pa len, elk gesteund door een schoorpaal loodrecht op den Kanaalas aan de land zijde, de buitenste palen bovendien 'door een schoorpaal gesteund, evenwijdig aan den kanaalas. Het midden van het paaljuk is gele gen op 129 M. uit het zuidelijk punt van het landhoofd der Keersluisbrug. Do koppen der buitenste palen mogen niet hooger reiken dan 4.50 M. -j- N. A. P., die van de overige palen niet hooger dan 3.50 M. -f- N. A. P. De lengte der bovengording zal 8.50 M. bedragen. De werken worden gemaakt overeen komstig de aanwijzing door of vanwege den Hoofd-ingenieur-Directeur van den Waterstaat te Middelburg en worden voortdurend te zijnen genoege door en op kosten van de concessionarisse of hare rechtverkrijgenden onderhouden. De jaarlijksche recognitie bedraagt f 1 per jaar. Overgelegd werd: 1. Een adres van J. G. Meijer, ho telhouder alhier, waariu deze mededeelt, dat hij uog eene opmerking zoude wen- schen te maken naar aanleiding van zijn adres aan den raad, dagteekenend van. den 30stem September 1910 betrekkelijk grondaankoop dat toch voorzoover de omschrijving van den dag waarop hij: den koopprijs van den aangevraagden gro|nd aan den Boulevard Bankert te Vlissingen door de gebezigde uitdrukking: „Zoodra de raad dit zal noodig oordeelen" niet geheel duidelijk mocht zijn, hij dit wenscht te verduidelijken, door bij deze te verkla ren, dat hij wenscht te betalen: a. den koopprijs van dat gedeelte van den gevraagden bouwgrond aan den Bou levard Bankert, hetwelk reeds tot bouw terrein geschikt is gemaakt, terstond, des- noodig binnen tweemaal 24 uur na de dagteekening van dit verzoekschrift, ten beloope van naar zijne schatting 30 X 20 600 vierkante Metarj a f 12 f 7200. b. den koopprijs van het overig ge deelte van Hen gevraagden bouwgrond aan den Boulevard Bankert binnen acht da gen na ontvangst der aanschrijving van wege den raad, dat de geheele bouwgrond tot bouwterrein geschikt is gemaakt. Hat hij vertrouwt dat hierdoor de raad te meer zal zijn overtuigd van den ernst zijner bedoelingen, terwijl een gunstige beschikking het mogelijk maakt, dat wei- Welk weder zullen wij hebben Vewachting tot aan den avond van 22 Oct: Matige tot krachtigen, oostelijke tot Noord- oosUlijken wind. Gedeeltelijk bewolkt Droog weder. Des nachts wellicht vorst. Over dag dezelfde temperatuur. licht nog vóór 2 Januari 1911 door hem aan alle zijne verplichtingen zal zijn vol daan. Verder ©en schrijven van gedeputeerde staten naar aanleiding van ©en bij dat college ingekomen verzoek van de tram VlissingenMiddelburg om vergunning voor den aanleg eener electrische tram lijn van id© keersluis naar het station van den Staatsspoorweg. Gedeputeerde Staten zenden het iadres met een staat van de bij: den aanleg betrokken openbare wegen en vijf tee- keningen. Overeenkomstig art. 2 3 van het reglement op de tramwegen noodigen ged. staten B. en W. uit: la. de stukken, na aankondiging ge durende veertien dagen ter inzage te leg gen van belanghebbenden 2o. het gevoelen van den gemeente raad in te winnen over d© aanvraag, in het bijzonder over de vraag, of er in het wegsbelang redenen zouden zijn, om de vergunning te weigeren. 3. Naar aanleiding van een door den, heer Vermaas gedane vraag deelen B. en W. mede, dat zij: de kwestie van het invoeren eener pensioneering van wedu wen en weezen van gemeenteambtenaren in studie hebben genomlen en zij zich op de hoogte hebben gesteld hoe deze zaak in verschillende andere gemeenten is geregeld, hetzij: bij wijze van fonds, hetzij Hoor bijdragen, die rechtstreeks in de gemeentekas vloeien. De door B. en W,. hieromtrent ver zamelde gegevens leggen zij aan den raad over. Bovendien hebben zij onder den naam van pensioenfonds een apart hoofd inge voegd aan de Balans der gemeenteboek houding. Nu evenwel blijkens de berichten in de bladen het wiskundig rapport betref fende de pensionneering van gemeente ambtenaren en van hujnnie weduwen en weezen bij de landsdrukkerij in druk is en begin Deoember in eene oplaag van 4000 exemplaren bet licht zal zien, ter wijl het in de bedoeling der regeering ligt aan alle gemeentebesturen ©en exem plaar toe te zenden, achten B. en W, het gewenscht eerst van dit rapport ken nis te nemen, alvorens verdere stappen op' dit terrein te doen. Zij: vertrouwen dat de raad hun gevoelen zal deelen. ~V order werd behandeld een voorstel van B. en W. om, daar gedeputeerde staten van Zeeland, na raadpleging van den Minister van Binnenlandsche Zaken, bezwaar gemaakt hebben tegen eene dooi den gemeenteraad in de verordening op den Hoofdelijken omslag opgenomen be paling, waardoor aan belastingplichtigen, wier inkomen in den loop van het jaar met meer dan een Vierde is verminderd, door den raad geheele of gedeeltelijke ontheffing kan worden verleend voor nog niet vervallen termijnen, eene wijziging aan te brengen. Gedeputeerde Staten zijn van meen'img, dat de raad niet anders dan in geval van reclame wijziging in den eenmaal vastgestelden omslag mag brengen. De gemeenteraad bracht die wijziging in de verordening aan, waardoor de be doelde bepaling vervalt. Verder word de gemeentebegrooting voor 1911 behandeld. Daarbij kwamen aan de orde de door B. en VV. voorgestelde verhoogingen der jaarwedde. Zoo werd voorgesteld de jaarwedden van den bur gemeester en den secretaris te verhoogen van f2500 op f3000; die van den ge meente-bouwmeester van f 2025 op f2225; van den commissaris van politie van f 1800 op f 2000 en van den con troleur der gemeente-belastingen van f2000 op f2200. Do verhoogingen werden Hoor enkele leden, uit financieel oogpunt, bestreden' en daarentegen Hoor andere leden verde digd. Nader meldt men; Nadat de raad met 11 tegen 6 stem men de voorgestelde verhooging van de jaarwedde van burgemeester en secreta-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1