W. den Boer. plaatst de heeren Van Heel en Temper - man. Bij stemming bleken 4 op den heer A. van Heel,, 6 op den heer Temperman en één op den heer Joustra te hebben gestemd. Zoodat de heer Temperman ge kozen was. Hij zeide, de benoeming in beraad te houden. Punt 13. Het verzoek van den heer P. Boshoff Sr., om ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt onder dank voor de door hem bewezen diensten en in de meest waardeerende bewoordingen verleend. Punt 14. Af- en overschrijving van pos ten op de gemeentebegrooling met gunstig advies van de financieele commissie wordt zonder stemming goedgekeurd. Insgelijks punt 15. Voorstel tot openbare verpach ting van gemeentegrond aan den West singel, tot heden in gebruik bij de Wed. G. van Riet. Punt 16. Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1911 in ontvangst en uitgaven ad f 92.597.50 met een post van onvoorzien groot f 13.161.555 wordt met gunstig advies der financieele commissie goedgekeurd. Insgelijks punt 17, begroo ting van het gasthuisbestuur over 1911 ad f 15.544.44 met een post vOor on voorzien van f 439.32. Bij punt 18 schorst de voorzitter de openbare vergadering. Na heropening deelde de voorzitter mede dat de verschillende voorstellen be treffende afschrijving en reclames zoowel in punt 2 als punt 18 der agenda ver meld, en in de besloten vergadering be handeld, waren aangenomen. Daarna sloot de voorzitter op de gebrui kelijke wijze de vergadering. Gisteren had de begrafenis van onzen overleden politiecommissaris plaats. Die agenten liepen achter de lijkbaar en droe gen de- kist van den ingang van het kerkhof tot aan het graf, waar de Edel achtbare heer Burgemeester in welgeko zen bewoordingen de verdiensten van den overledene schetste. Het carillon speelde ,,Was Gott thut, das ist wohlgethan" en de „Marche funèbre de Samson", een prijzenswaar dige attentie van den klokkenist aan den overledene. Een wagen op de Turfkade alhier moest Dinsdagmorgen keeren. De bestuur der nam zijn draai te kort, zoodat de wagen met de hoornen tegen het hek van het vischperk sloeg en de paarden kwa men te vallen, misschien nog maar ge lukkig, wijl anders de wagen te water was geraakt. De dieren werden ijlings opgeholpen en hadden geen letsel beko men. Inmiddels wilde de schippersjongen v. d. K., uit vrees van onder de paar den te komen op het dek van zijns va,- ders schuit springen, doch hij sprong ver keerd en viel in het water, waaruit hij schier onmiddellijk gered werd en zoo met den schrik en een nat pak vrij kwam. Gemeenteraad van Middelburg. In de hedenmorgen en hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeente raad van Middelburg werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van J. W. Schuurman, waarin hij dank betuigt voor zijne benoeming tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Verder was ingekomen een schrijven van het bestuur der vereeniging Kindier voeding, waarin dit bestuur er op wijst, dal hoe dankbaar het ook is, het den raad verzoekt de kosten per portie eten niet langer tot een bepaald maximum te beperken, nu gebleken is, dat de prij zen der levensmiddelen voortdurend stij gende zijn, en opnieuw in verband met die omstandigheid en met het feit, dat nadat in de voorafgaande jaren de aan vraag voor toelating tot Kindervoeding dalende was geweest als gevolg van ver meerderende werkzaamheden voor de ouders der kinderen, het tegendeel nu in het vorige jaar zich openbaart en ook in het volgende jaar zich doet vermoei de, het alleszins wenschelijk schijnt, dat de raad besluite zijn jaarlijksche subsidie niet meer afhankelijk te stellen, van quan- titatieva vermeerdering dier uitgaven, om dat de inkomsten in de laatste jaren aanmerkelijk verminderen, niet alleen door het overlijden of vertrek van ge goede stadgenoot-en, maar vooral ook doordat de organisatie door particulieren van opvoeringen en concerten, wier op brengst aan philantropische of andere nut tige vereenigingen af inrichtingen wordt uitgekeerd, zich van lieverlede van de vereeniging Kindervoeding heeft afge wend, wat begrijpelijk schijnt sedert de wet van 7 Juli 1900 de voeding van schoolgaande behoeftige kinderen tot gie- meentezorg heeft verklaard, met het doel om het "onderwijs meer vruchtbaar te doen zijn dat het bestuur dan ook reeds verle den jaar de termijn, waarin zij ewoon was de kinderen te voeden heeft moeten beperken, zeer ten nadeel© van het re sultaat dier verstrekking van voeding. redenen waarom het bestuur den raad eerbiedig verzoekt bij het vaststellen ha- rer begrooting, de subsidie van zeven honderd gulden f 700) voor het volle be drag aan de vereeniging uit te keeren. Hierna vraagt de heer Sannes het woord om den wensch uit te spreken, dat de com missie van toezicht op het lager onderwijs eene afspiegeling wordt van de bevolking en er dus ook personen uit de arbeiders klasse in benoemd worden. Waar de on der punt 5 der agenda gedane aanbeveling op een bijzonder geval slaat, zal spr. niet aan zijn voornemen gevolg geven om voor te stellen de aanbeveling te renvoyeeren naar de commissie, doch wil hij slechts zijn meening uitten. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel en fabrieken werden be noemd de heeren II. F. den Bouwmees ter en F. Dumon Tak en tot plaatsver vangende leden de overige raadsleden. Vervolgens was aan de orde de benoe ming van leden der verschillende raads commissies. In de commissie van Fabricage, aftre dend de heeren Heijse (voorzitter), Er- merins en Boogaert, werden gekozen 'de af tredenden. In de commissie van financiën, uitre dend de heeren Fruin (voorzitter), van Teijlingen en de Veer, werden gekozen tot voorzitter de heer Die Veer en tot leden de heeren Van Teijlingen en Mr. F. J. Sprenger. Iri de commissie voor den Hoofdelijken Omslag, aftredend 'de heeren Boogaiert, Ermerins en Gratama, werden gekozen de aftredenden. In de commissie van strafverordening aftredend de heeren van der Harst, Spren ger, Snouck Hurgronje en de Veer. wer den gekozen de aftredenden. Vervolgens werden in de commissie voor het vergunningsrecht, aftredend de hee ren Boogaert, Gratama en Ermerins, ge kozen de aftredenden. Ten slotte in de commissie bedoeld in art. 22 van het ambtenaarsreglemenR aftredend de heeren Fruin, Heijse en Er merins, werden gekozen de heeren Gra tama, Heijse en Ermerins. Nog had de benoeming plaats van oen lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, vacature wijlen E. Broere, waarvoor aanbevolen werden de heeren J. G. Nijk en Mr. J. A. Heijse. Benoemd werd de heer J. G. Nijk miet negen stemmen, de heer Heijse verkreeg één stem, terwijl én stem in blanco werd uitgebracht. Vastgesteld werden de volgende kohie ren: 1ste suppletoir kohier hoofdelijke omslag op f 1268.675; het kohier school geld 191011 voor school A f824.25, school C f 875.25, school G f 49.55, school J f 3062.50, en herhalingsonderwijs f 48.30. Ten slotte nog het 2de suppletoir kohier schoolgeld herhalingsonderwijs 190910 f 3.24. Besloten wordt te voldoen aan het ver zoek van II. H. H. Siegers om een boom te doen rooien voor zijne woning wijk R no. 66 aan den Noordsingel. Vervolgens werd beschikt op eenige re clames tegen den hoofdelijken omslag. Hierna werd behandeld een voorstel van R. en W. om aan G. Sardemann te Utrecht en K. H. Zür Haar te Hilversum die concessie hebben gevraagd voor het plaatsen en exploiteeren van electrische klokken, te berichten, dat de raad geene termen aanwezig acht hun verzoek in te willigen. Het komt B. en W. voor dat aan der gelijke inrichtingen in onze gemeente geenszins behoefte bestaat. De raad keurde het voorstel van B. en W. goed. Daarop kwa.m ter tafel een voorstel van B'. en W. om het deel der voorma lige leenbank, thans verhuurd aan den staat der Nederlanden vo.or garnizoen- nachtlegermagazijn, doch waarvan de huur is opgezegd, vanaf 1 Januari 1911 te verhuren aan J. Hollenga, administra teur van genoemd magazijn. De raad besloot overeenkomstig dit voorstel tot verhuring over te gaan. Vervolgens werd behandeld het voor stel van B. en W. om evenals verleden jaar afwijzend te beschikken op een ver zoek van de bewoners van de Smoor- gang om over te gaan tot het plaatsen van een of meer lantaarns in die gang. De heer Gratama wees er op, dat ter plaatse reeds een ongeluk geschied is en spr. wilde het verzoek inwilligen. Ook de heer Sannes meende, dat de toe stand onhoudbaar is. De heer de Rijcke wees er op, dat bedoelde gang steeds meer bebouwd wordt. Do voorzitter en de wethouder Tak meenden, dat de kosten te hoog zijn in vergelijking tot het belang van de zaak. De heer van Teijlingen zal ook tegen het voorstel van B. en \V. stemmen. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen, die van de heeren Tak, Bouwmeester, Sprenger en Ermerins. Ten plotte kwam ter tafel de gemee n- tebegrooting voor 1911, waarbij be handeld weixl het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een verzoek van de afdeeling Middelburg van den Bond van onderwijzers om verhooging der salarissen. De commissie van financiën had daar entegen voorgesteld de maxima te bren gen voor een onderwijxzer met hoofdakte op f 1200 en van een zonder hoofdakte f 1000, te bereiken met vijf vierjaarlijksche verhoogingien. Bij de algemeen© beschouwingen wees de heer Sannes er evenals vroeger op, hoe wenschelijk het is, ook hier in te voeren, een© schriftelijke behandeling der begroo ting vooraf te doen gaan aan de monde linge. Spr. ging verder na wat in het afg-e- loopen jaar door den raad is tot stand gebracht. Bij het opmaken van de be groeting is, volgens spr., te weinig reke ning gehouden met sociale eischen. Dit is, volgens spr., voor een groot deel de schuld der arbeiders zelf, die niet vol doende actie voeren. Ook bestreedt spr. het maken van groote winsten uit de gemeentebedrijven, in casu de gasfabriek en waterleiding. In het hijzonder keurde spr. het af, dat zij, die muntgas gebruiken meer be talen, dan zij die het gas over den ge wonen meter betrekken. Tot verlaging kan volgens den heer Sannes gerust worden overgegaan, daar dan ook het gebruik zal toenemen. Met het oog op het duurder worden der levensmiddelen wijst spr. op de wen- schelijkhaid van het geven van een toe slag op het loon aan de arbeiders in gemeentedienst. Spr. zal o. a. voorstel len het muntgas te verlagen in prijs en het geven van bedoelden toeslag. Mochten deze voorstellen verworpen worden, dan is spr. toch overtuigd, dat dit slechts een kwestie v,an tijd is. De voorzitter meende te hebben opge merkt, dat de heer Sannes meer en meer gaat inzien, hij niet de eenige in den Raad is, die sociale verbeteringen wenscht. Alleen me nde spr., dat -Ie heer Sannes en zijn partijgenooten te veel naar een idealen toestand streven, zonder de financieel© zijde in aSnmeiking te nemen. Wat betreft de verlaging van den prijs van het muntgas, hierover zal zeker de wethouder, die speciaal met het gasbe drijf belast is, nadere inlichtingen kun nen geven. Wat betreft het geven van een toeslag wees de voorzitter er op, dat leder de verhooging voelt, en de salarissen steeds stijgen. De heer Sannes zette hierop uiteen, dat er toch maar weinig voorstellen op sociaal gebied van R. en W. afkomstig zijn, en ook de praeadviezen op verschil lende zulke voorstellen afwijzend luid den. Spr. houdt hij het doen van voor stellen wel degelijk rekening met de ge meentekas. llij de artikelsgewijze behandeling iler begrooting stelde de heer Van Teijlingen mede namens den heer van Dunné voor de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris van f 2500 op f 3000 te brengen. Dit naar aanleiding van een desj betreffende circulaire van Ged. Staten. De heer Gratama meende, dat dit voor stel met het oog op de finantiën en met het oog op den korten lijd, welke heide functionarissen in dienst zijn, niet kan worden aangenomen. De heer van Teijlingen wees er op, dat de regeling gegrond is op het zielental. De heer Sannes zeide te zullen tegen stemmen, niet omdat hij in het algemeen tegen verhooging der hoogere salarissen is, maar omdat hij meent, dat eerst andere salarissen moeten verhoogd worden. Het voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Tak, Bouw meester, Fruin, Sprenger, Hurgronje, van der Harst, Dunné, Verba ge, van Teijlin gen. Tegen de heeren Sannes, Gratama en Ermerins. (Zie Laatste Berichten.) Alhier overleed hedenmorgen op 55- jarigen leeftijd Dr. L. IJ. Wagenaar, ge reformeerd predikant, officier in de Orde van Oranje Nassau, lid van hel Zeeuwsch- genootschap te Middelburg, een© bekende figuur op gebied van zending, philantro- pie en vereenigingswezen en als dusda nig hij velen in hoog aanzien. -Dinsdagmorgen is alhier Op de ge bruikelijke wijze de „Gesp met opschrift Zuid-Celebes 19051908" uitgereikt aan den Jcapitein K. G. A. Muller van het 3e reg. infanterie. Op de algemeene begraafplaats al hier werd Dinsdag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Henri Tak. Daarbij waren tegenwoordig leden van besturen van verschillende vereenigingen, waarin ook de overleden© zitting had ge had. Overeenkomstig zijn wensch werd hij het graf niet gesproken. De heer P. Dumon Tak dankte voor de betoonde belangstelling. Gedurende de wintermaanden wordt alhier een cursus gehouden in teekenen en hout- en marmerschilderen, waaraan alle schilderspatroons en schildersgezel len uit geheel Zeeland gratis kunnen deel nemen. Deze cursus, die onder leiding staat van den heer Baijens uit Breda, is ge- ganiseerd door de firma Claassen frères Co uit Antwerpen, die reeds 22 a 23 jaar lang zulke cursussen in België miet succes heeft doen geven. Dinsdagavond werd gelegenheid gege ven zich tot deelneming aan te melden, van die gelegenheid maakten ongeveer 20 personen gebruik. De lessen worden gegeven Maandag en Dinsdagavonil tel kens van 5 tot 8 uur. - In de Dinsdagavond gehojden ver gadering van de vereeniging „Het Middel- burgscih Muziekkorps" werd de begrooting voor 1911 in ontvangst en uitgaaf vast gesteld op f 5865 met een vermoedelijk nadeelig saldo van f 412.265. Onder de ontvangsten komlen o.a. voor de volgende posten: gemeente-subsidie f2000; toelage uit het Bom'mevan den Broeckefonds f772.735; contributieleden f 1360 en concertgelden f 1260. Van de uitgaven noemen wij de salarissen ad f 4625. Tot bestuurslid werd met algemeene stommen herkozen de heer W. Hioolen. Door den Commissaris der Konin gin zijn benoemd in de gezondheidscom missie, zetel Hulst, tot leden de heeren C. A. Commaert, arts te Hontenisse en Mr. G. Leignes Bakhoven, griffier bij het kantongerecht te Hulst. Vlissingen Het „Hbl." teekent het vol gende aan bij het door ons opgenomen bericht van „Zelandia" betreffende de rijzing der aandeelen van de maatschappij „Zeeland" Wij geven dit bericht onder alle voor behoud weer. Ter beurze is in den laat- sten tijd in de aandeelen zeer weinig omgegaan en de plaats gevonden rijzing, althans voor een groot gedeelte, zal een zeer natuurlijke oorzaak hebbengehad, n.l. de groote verbetering die in de beide laatste jaren in den toestand en de voor uitzichten der maatschappij is ingetreden, dank zij de blijvende vermeerdering va,n 't vervoer over Vlissingen na het vergaan van de via de Hoek van Holland va rende „Berlin", alsmede door het nieuwe veel voordeeliger postcontract met de re geering en de uitbreiding der vloot met nieuwe sneller varende schepen. - Met meldt ons: De vroegere dagmailboot „Nederland" van de Maatschappij „Zeeland", welke naar Hendrik-ldo-Ambacht is gesleept, om daar gesloopt te worden is, naar wij vernemen, voor f 42009 verkocht. Hel Nederlandsche stoomschip „Bot terdam" wordt de volgende week hier verwacht met een lading petroleum uit Niew-York. Hedenmiddag is het Duitsche stoom schip „Scandia" van Antwerpen naar Hamburg bestemd, in het Oostgat aan den grond gevaren. Met hoog water is het schip hedenmiddag vlot gekomen. Zierikzee Onze Middenstandsvergade- ring. (Vervolg). De spreker, de heer Ver beek, wees er op, dat alleen in een Ka tholieke organisatie de katholieke begin selen tot hun recht komen. Daarnaast komt het bezwaar, dat eene neutrale ver eeniging zich zoo gemakkelijk niet poli tiek gaat inlaten, waardoor de vereeni ging ten slotte teil gronde moet gaan. Als Katholiek moet men in zulk een ver eeniging öf als lid ontrouw worden óf zijn staatsplicht niet vervullen hij po litieke inmenging. Met citaten staaft spr. vervolgens, dat het kerkelijk gezag slechts een Katho lieke vereeniging wil. Onze Bisschop, die overigens slechts aandringt op ver draagzaamheid jegens onze medemien- schen, heeft uitdrukkelijk als zijn ver langen te kennen gegeven, dat 'Katho lieken zich slechts in Roomsche orga nisaties vereenigen, 's Fausen Staats secretaris, Kardinaal Merry del Val, ver langt in één zijner brieven besliste ont houding van neutraliteit. Wordt hierdoor het karakter der ver eeniging duidelijk bepaald, zulks sluit toch geenszins federatieve samenwer king uit met andere vereenigingen tol het behalen van stoffelijk voordeel. Ech ter dient er voor gewaakt, dat federa tieve samenwerking niet wordt tot een fusie van "besturen, staande boven de vereenigingen. Dat het principieële optreden der Ka tholieken voor de middienslandsbewe- ging rijke vruchten heeft afgeworpen, wordt door de Regeering zelfs erkend, die een subsidie van f1500 toekende aan de Katholieke Oedietbank. Na de verzekering te hebben gegeven, dat bij beroep op de uitspraken van den Faus en het Doorluchtig Episcopaat, geen enkel andersdenkende 't ons kwalijk zal nemen, nu zelfs de Regeeritig onze ge dragslijn goedkeurt, wekt spr. op tot aansluiting bij een Katholieke vereeni ging- Welke voardeelen biedt hiet lidmaat schap? Talrijke. Men wordt lid van de Oedietbank, men kan deelnemen aan Le vensverzekering, nien kan gebruik ma ken van informatie- en incasso bureau, men kan zich aansluiten bij de Diocesane glasverzekering en bij den Diocesanen arbeidsbeurs, terwijl nog in het. leven zijn geroepen at' worden geroepen een onderlinge brandverzekering, belrijfsvier- zekering en een voorlichtingsdienst, die zich speciaal miet helastingszaken bezig houdt. De Voorzitter stelde alsnu de gelegen heid open zich aan te geven voor het lidmaatschap. Reeds aanstonds traden een dertigtal leden toe, waarmede de eerste II.-K. Middenstandsvereeniging in Zee land is tot stand gekomen. Van de gelegenheid tot het vragen van inlichtingen weid gebruik gemaakt door den heer J. van de Ven, die den spreker in hoofdzaak gelijk gevende, toch bij het Bestuur een grove fout meende te be speuren, daar bij het optreden van den heer Fiedeldy Dop de bedoeling voorzat een neutrale vereeniging te stichten. Daar om wenschte hij, dat het Bestuur op een vergadering van niet-katholieken re kening zou afleggen van zijn gedragslijn en het standpunt der Katholieken ten opzichte der Middenstandsbeweging uit eenzetten. In zijn antwoord deed de Voorzitter uitkomen, dat ons geen blaam kon tref fen. Het was volstrekt het plan niet, na de rede des heeren Fledeldy Dop een neutrale vereeniging te stichten, van daar de gemengde commissie van voor lichting en voorbereiding. Zóó vatten alle commissieleden hun taak op. Uitvoerig schetste de Voorzitter het ver loop van de werkzaamheden der Com missie, welker leden allen kennis namen van de bezwaren tegen een neutrale or ganisatie, Aan ons is dus niet de laak, verantwoording af te leggen aan onze niet-Katholieke medeburgersDat wij ech ter gaarne licht wenschten verschaft aan ieder, bleek, zooals werd opgemerkt dooi den eerw. heer kapelaan, uit de uitnoo digingen, welke aan de vertegenwoordi gers der plaatselijke Pers waren verzon den. Helaas was geen der heeren aan wezig Nadere inlichtingen, ook van den zeer- eerw. heer adviseur, deden ten slotte de quaes tie tot gewenschte oplossing gera ken. De heer M. Koevoets verklaarde nog, ten zeerste oprichting der nieuw© organi satie te apprecieeren. Deze had zijn volle sympathie. Op kernachtige wijze trok liij te velde tegen d-e bevoordeeling van z.g. vliegende winkels. Nadat de heer Ideter een vraag had gesteld betreffende borgstelling bij de Cre- dietbank welke vraag door den heer Ver beek werd beantwoord, sloot de voor zitter de geanimeerde vergadering, na te hebben gereleveerd de aangename indruk ken, welke de spreker mee nam van Zee land, dat thans een B. K. Middenstands vereeniging binnen zijn grenzen telt. Gemeenteraadsverkiezing. Vrijdag a.s. hebben wij weder aan de stembus onzen burgerplicht te vervullen. Thuis blijven mogen wij geenszins. Kiesrecht is kiesplicht. Hoe wij stemmen is echter niet onverschillig. Er zijn twee candidaten, de heeren den Boer en Baone. Beide heeren zijn uitstekend bekend in onze gemeente, beidien zijn achtenswaar dige lieden. Wiens beginselen staan ons echter nader, die van den heer den Boer, of die des heeren Baone. Wie ook maar het ABC der staatkunde kent, zal moeten beamen, dat wij den anti rev. nader staan, dan aanhangers van andere partijen of van geen bepaalde partij. Daarenboven is het h i 11 ij k, dat een partij, die ruim 20 0 aan hangers telt, stelselmatig uit onzen Raad wordt geweerd? Neen immers. Onze Baad telt kundige en bekwame mannen op elk gebied. Laten wij dan nu medewerken, om ook tevens alle par-, tijen in dit lichaam vertegenwoordigd te doen zijn. Wat onze sociale actie betreft, staan wij ver huiten de gemeentepalen in goe den reuk. Wat echter beginseltrouw aan gaat op politiek gebied, schijnen wij ver wantschap te gevoelen met zeker aan de grenzen gelegen district. Handelen wij dan ditmaal, zoaals 99 pCt. onzer geestverwanten uit geheel Nederland zou den doen. Niemand blijve thuisIeder toane zich een waardig lid der coalitie-partijen door met eenparigheid te stemmen op den heer Men deelt ons mede, dat het con cert van Kampen, hetwelk in November zou plaats hebben, tot het begin van het volgende jaar is uitgesteld. De Concertzaal heeft thans vergun ning. (Z. Z. Nsb.) Hansweert. Naar aanleiding van ons bericht, dat gedurende een rond jaar geen enkel© parochiaan (een paar kleine kin dertjes uitgezonderd) is overleden in de uitgestrekte parochie Hansweert, wordt ons welwillend inzag© gegeven van een officiëel stuk, berustend in het archief der parochiekerk, gedateerd 14 Juni 1867, onderteekend door den minister van Justitie Borret. De ouden van dag-en herinneren zich nog, hoe destijds het gemeentebestuur van Kruiningen zich met hand en tand verzette tegen de stichting ©ener R. K. Kerk, pastorie en begraafplaats te Hans weert, vreezende toen reeds de ernstige concurrentie welke dit opkomend gehucht eenmaal de gemeente Kruiningen zou kunnen aandoen, om niet te spreken van een Katholiek Hansweert, dat men in de onmiddellijke nabijheid van het i n-1 i b e r a 1 e Kruiningen zag oprijzen Hoe men deze ware redenen wist te verbergen achter allerhande s c h ij u-re denen, lezen wij in boven aangehaald officieel stuk, waarin bet o.a. heet: „En in aanmerking nemende, dat, of schoon de gemeente Kruiningen als ge schikt voor vestigingsplaats der te stichten Hoomsoh Katholieke Kerk in het oostelijk deel van 'Zuid-Beveland is te beschou wen, echter het onder d e gemeente be- hoorend gehucht Hansweert geacht wordt volstrekt ongeschikt voor die ves tigingsplaats te zijn, aangezien dat ge- gehucht te afgelegen is, een zeer lagen en moerassigen bodem heeft, daarom, ge lijk de ondervinding leert, voor de ge zondheid der bewoners, door het aldaar heerscben van kwaadaardige ziekten voortdurend gevaarlijk is, geene gelegen heid tot het bauwen eener duurzame Kerk oplevert, dan door kostbare ophoo ging van terrein en zware fundeering, en ten ©enenmale onbruikbaar gronden voor het aanleggen eener begraafplaats bevat" enz. Destijds behoorde Hansweert nog ker kelijk onder Goes, waar de Zeereerw. heer J. Eversteijn pastoor was. Zijn ant woord op al deze bezwaren was zóó laconiek, dat de Hoogeerw. Vicaris Ge neraal van Haarlem, Mgr. H. van Beek meende hem nadere verklaring te moe ten vragen, alvorens dit antwoord aan

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2