No. 1U. Donderdag 20] October 1010 Zesde Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. Welk weder zullen wij hebben Abonnementsprijs p. 3 maanden toot Goes f 0.76, daarbuiten 10.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags, Kantoor d. Administratie: Gangepoorfstraaf C 209, GOES. Reclameberiekten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs, Advertentiën van 15 regels f0.50; iedere regel meer 10 Cl Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x öeretend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct, k contant Wegens overvloed van nieuwsberichten, ontstaan door het samenvallen der raads- verslagen van Middelburg en Goes, kan In dit nummer GEEN vervolg van het loopend feuilleton worden opgenomen, doch moet dit tot een volgend nummer worden verschoven. De Redactie. P O R T U CS A Jj. Vertrek der Portugeesche Koninklijke familie. Koningin Maria Pia verliet Zondag het paleis van den gouverneur van Gibraltar om half drie in een rijtuig, vergezeld van den infant Alfonso en den gouverneur. Zij ging aan boord van den Italiaanschen kruiser „Regina Elene", die vervolgens naar Spezzia vertrok. De koninklijke sa luutschoten werden gelost, Wat later scheepten zich koning Manuel en koningin Amelia in op het koninklijke Engelsche jacht, dat om 5 uur vertrok. De republiek. De pauselijke nuntius terug geroepen. Uit Rome wordt aan de „Köln. Volkszeitung" geseind, dat mgr. Tonti, pauselijk nuntus te Lissabon tele grafisch is teruggeroepen. Een nobele daad van een anti-claricaal De „Petit Bleu", wellicht het felste anti clericale scheidblad van België, heeft een nobel oogenblik gehad, dat we niet onbesproken mogen laten. De katholieke „Patriote" had voorgesteld om namens de katholieke pers te protes teeren tegen den moord op pater Mattos, redacteur van de „Portugal". Ook katho lieke Italiaansche bladen zullen zoo'n protestbeweging op touw zetten. Naar aanleiding hiervan schrijft de „Petit Bleu" dat zij zich van ganscher harte aansluit bij die protestbeweging „Wij meenen, zegt de „Petit Bleu", dat die hulde aan den journalist Mattos niet alleen moet komen van de katholieke pers en wij beschouwen het als een plicht ons daarbij aan te sluiten Wij verheffen onze stem tegen dien dommen moord op pater Mattos met evenveel energie alsof het een onzer vrienden betrof." Waar blijven onze liberale bladen, die zoo gloeiend protesteerden tegen het hard handig optreden der politie te Berlijn tegen eenige journalisten? vraagt „Het Huisgezin". Een regeeringsbesluit regelende de ver banning der Braganza's wordt voorbe reid. Naar verluidt, zou de patriarch van Lissabon in een schrijven aan de regeering zijn instemming met de republiek betuigd hebben. De Portugeesche gezant te Weenen, verklarende dat hij geen republiek wil dienen, heeft zijn ontslag genomen. FRANKRIJK. De spoorwegstaking. Vanaf de tunnel bij de gare des Chantiers te Versailles is Maandag een bom ge worpen, die niet ver van de wachthebbende soldaten ontplofte. Het gebeurde op 't oogenblik, dat een trein uit Dreux zou passeeren. Blijkbaar wilde men de tunnel vernielen, maar door verkeerd te werpen kwam de bom op de linker glooiing terecht. De ontploffing veroorzaakte slechts een zeer geringe, materieele schade. Het treinen-verkeer ondervond niet de minste vertraging. Volgens de eerste berichten zouden de soldaten drie verdachte personen gezien hebben. De president van den ministerraad heeft aan de ministers medegedeeld, dat de staking geëindigd is. Men zal voortgaan maatregelen te nemen om de veiligheid der spoorwegen te verzekeren en daden van sabotage tegen te gaan. De stakingscommissie heeft zelf ook de algeheele mislukking der staking moeten erkennen en vannacht de order tot werk hervatting uitgevaardigd. Het besluit van de stakingscommissie staat in de Humanité vlak boven het artikel, waarin Jaurès nog vol zelfverloochening volhoudt, dat de staking in Parijs voortduurt en in de provincie steeds toeneemt. nVIISCHLAN». De onlusten te Moabit. Als gevolg van de relletjes te Moabit hebben 102 personen een eisch tot schadevergoe ding ingesteld. De Berlijnsche magistraat heeft 15 verzoeken direct afgewezen. De andere zaken zijn nog in onderzoek. Mijnongeluk te Heme (West- falen). In een schacht van de mijn Shamrock is een touw, waarmede de lift naar beneden gelaten werd, gebroken. Ongeveer 58 mijn werkers bevonden zich in de lift. Omtrent hun lot is nog niets bekend; zij zullen diep in den bodem gevallen zijn. De andere lift schoot van de katrol. De daarin zich bevindende mijnwerkers zijn meer of min zwaar gewond. Nader meldt men: Om 4 uur zijn Maandagnamiddag 3 lijken en 10 zwaargewonden uit de Sham rockmijn opgehaald. De andere mijnwerkers zijn licht gewond. Men meldt uit Sarstedt (Hannover), 18 October. Een schacht van de mijn Siegfried Giesen staat ten gevolge van een ontploffing van vergiftige gassen in brand. Twee mijnwerkers zijn dood, een is gewand boven gebracht. Dertien zit ten nog opgesloten. AMERIK A. De storm op Cuba. De storm, die Maandagavond opnieuw losbarstte, richtte voor millioenen schade aan. In de oostelijke provincies zijn duizenden boeren dakloos Het buitenland zal waarschijnlijk hulp moeten bieden daar de bananen- en graanoogst vernield zijn ln Havana staat een groote wijk onder water. De tabaksvelden zullen vermoedelijk slechts een derde van een gewonen oogst opbrengen. De suikerplantages leden min der New York, 18 October. De New York Herald verneemt uit Havana, dat de storm het peil van de strandwateren opzette, zoodat de hellingen aan de noordgrens overstroomd werden en bootjes een heel eind in de Avenada del Golfe konden komen. De Herald meldt, dat de minister voor de posterijen berichten heeft ontvangen uit Pinar del Rio, dat de steden Martinas, Guanalegrifa, Punta-Carpes en Cortez, benevens het grootste gedeelte van Arte. sima is vernield De New York Herald gelooft dat het getal dooden en gekwetsten op Cuba wel in de duizend zal loopen. Wij lezen in de Amigoe di Curacao dat aan den kant van den Atlantischen Oceaan, Zaterdag 20 Augustus een stuk van bijna 10 K.M van het nieuwe Pana ma-kanaal voor de scheepvaart is geopend. Met een ballon over den Oceaan. De Amerikaansche journalist- Poolreiziger luchtschipper Wellman heeft zijn dol plan om met een bestuurbaren luchtballon van Atlantic City aan de oost kust der Vereenigde Siaten naar Ierland te vliegen gelukkig niet met den dood behoeven te boeten. De Trent, een boot in de Transatlantische vaart, heeft Wellman en zijn vijf makkers Dinsdagmorgen opge pikt nadat ze van Zondag onderweg waren. Maar de ballon is prijsgegeven. Iedereen zal er zich natuurlijk over verheugen, dat de waaghalzen er zoo boven alle verwach ting goed zijn afgekomen, en dat zelfs de kat mee gered is De America heeft nog een flinke reis gemaakt vóór zij verongelukte. Maar toch heeft deze tocht wel aangetoond, dat de techniek der bestuurbare ballons nog niet ontwikkeld genoeg is voor een reis over de geheele breedte van den Atlantischen Oceaan. Trouwens, dat hebben Wellman en zijn ingenieur van tevoren wel kunnen, ja moeten weten Zij hebben echter op hun goed gesternte vertrouwd: het geluk is immers met de stoutmoedigen Maar roekeloos, misdadig-roekeloos is de onbe suisde onderneming geweest. De luchtreis heeft bijna 3 volle dagen geduurd, de afgelegde afstand zal in rechte lijn 6 a 700 K.M hebben bedragen of zoowat een tiende gedeelte van den afstand. De dwaze tocht was bekostigd door een Engelsch en een Amerikaansch dagbiad. BELGIË. Bekroningsfeest ap de Brus selsche t e n t a an s tel li n g. BRUSSEL, 18 Oct. (R.O.) Tijdens de bekroningsfeesten op de Brusselsche ten toonstelling schonk de koning aan Spaan- sche, Italiaansche en Hollandsche kun stenaars een gouden medaille als groe ten prijs van de tentoonstelling vain beeldende kunsten. Volgens de Brusselsche bladen is deze uitreiking van bekroningen met groote plechtigheden gepaard gegaan. Reeds om 1 uur stroomde een ontzaglijk© memschen- menigte naar de tentoonstelling, waar in de groote feestzaal, die prachtig ver sierd was, de feestelijkheden zouden plaats vinden. Om half drie arriveerde koning Al- bert en zijn gemalin. Zij1 werden door liet comité en tal van autoriteiten ont vangen. Nadat bloemen waren aangebo den, defileerden verschillende groepen in nationale kleederdracht langs de tri bune. Daarop nam, baron Janssen bet woord. Hij herinnerde er aan hoe de majestei ten hadden meegewerkt om deze ten toonstelling te doen slagen en hij dankte de verschillend© naties voor hunne deel neming. Nadat minister Hubert op het nut der tentoonstelling gewezen had, gaf her tog d'Ursel lezing van de voornaamste bekroningen, die döor de vertegenwoor digers der naties onder de toejuichin gen van het publiek in ontvangst wer den genomen. (Msb.) EGYPTE. Te Kaïro is een spoorwegstaking uit gebroken die tot vele ongeregeldheden aanleiding gaf. De stakers vielen de directie der spoor wegen en andere autoriteiten aan. Daar op maakte de politie eenige charges, waarbij tal van stakers gearresteerd wer den. De hoofdverbindingen zijn niet ver broken. Spoedig eindigde de staking echter, wijl de stakers geen enkele ernstige grief hadden. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 18 October. In de wegens onvoltalligheid eerst om 12 uur geopende zitting werd behandeld een wetsvoorstel tot verbooging der marine- begrooting, benoodigd voor het geven van voedingstoelagen aan gehuwde onder officieren. Het is een uitvloeisel vaD de bekende motie Duymaer van Twist, waarbij gevraagd werd, maatregelen te treffen om gehuwde schepelingen zoo mogelijk in den kring van hun gezin het middagmaal te doen gebruiken. De heer Hugenholtz verklaarde, dat deze maatregel eigenlijk niet is een inwilliging van de snertmotie (gelijk ze dan wel eens genoemd wordt), maar dat ze eenvoudig neerkomt op een positieverbetering voor de onderofficieren in 't algemeen. Toch protesteerde de heer Duymaer niet en werd 't voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna kwam in behandeling de goed keuring van de reorganisatie der mili taire muziekkorpsen, aanschaffing van motorrjjwielen voor het leger, de mare- chaussée enz. Over de militaire muziekkorpsen waren vele leden, behoorende tot allerlei politieke fracties, niet best te spreken. Zoowel hun waarde als hun bestaansnoedzakelijk- heid bestreden zij De minister trachtte de korpsen zoo goed mogelijk te verdedi gen eigenlfike argumenten voor hun voort bestaan gat hij echter niet. De heer Marchant stelde een motie voor „De Kamer, van oordeel dat de militaire muziek behoort te bestaan uit fanfarekorp sen op eenvoudigen voet, gaat over tot da orde van den dag". Deze motie werd aangenomen met 39 tegen 23 stemmen. Een motie van den socialist Terlaan om verhooging van de soldij der militaire muzikanten werd, daar hg die op zjjn verlangen niet meer kon intrekken, volgens de voorschriften van feet reglement, ver worpen met 53 tegen 8 stemmen. Daarna bepleitte de heer Pastoors de aanneming der voorstellen tot verbetering der financieele positie van dragers van het wapen der marechaussée. Prins Hendrik te Brussel. Prins Hendrik bezocht Maandagmiddag de tentoonstelling, waar hg door het uit voerend comité werd ontvangen. Hg ging onmiddellijk naar de Hollandsche afdeeling, waar hij door den Hollandschen gezant, den commissaris generaal, den officieelen Neder- landscben gedelegeerde enz. werd ontvaDgen De Hollandsche soldaten waren in groot tenue. De Prins stelde levendig belang in de afdeeling en wenschte de leden van de commissie hartelijk geluk. De Prins bezocht vervolgens de machinegalerij waar de commissaris generaal hem een album over handigde. Daarop keerde de Prins naar Laeken terug waar te zijner eer dien avond een diner plaats had. Nader wordt daaromtrent bericht Maandagavond bood Z. M. de Koning, ter eere van Prins Hendrik op het kasteel te Laeken een diner aan, waaraan een twintigtal gasten aanzaten. Behalve de Koning, de Koningin en Prins Hendrik namen er aan deel de Hollandsche gezant en zijne echtgenoote, jonkheer Melvil van Karnebeek en echtgenoote, de Minister van Buitenlandsche Zaken van België en echtgenoote, jhr. van Asch van Wijck, generaal Jungbluth en de leden der hofhouding. Het Centraal Bureau der K. S. A. Zondag 16 October was het vjjf jaar geleden dat het Centraal Bureau te Leiden werd geopend. Welke werkzaamheden er in die vg f jaren door het Bureau verricht zijn moge blijken uit het volgende Het Bureau organiseerde vijf Sociale Weken te Utreeht, Breda, Rotterdam, Nijmegen en Amsterdam. 2235 grootere adviezen werden ver strekt en 356 bibliografische inlichtingen, dat is te zamen 2591. 16805 brieven werden ontvangen en 11606 verzonden. Het aantal vlugschriften, dat verspreid werd bedroeg 1,009,495 het aan tal Vliegende blaadjes 430,215totaal 1,439,710. Namens het C. B. traden 273 sprekers op. De „Mededeelingen" van het C. B. wer den op 1 Januari 1909 vervangen door het Tijdschriftje de „K. S. A." dat thans 7202 abonné's heeft. Bovenstaande cijfers getuigen van uit gebreide werkzaamheid, en bewijzen een stijgende belangstelling voor de beweging, waarvan het C. B. het brandpunt is. Moge die belangstelling blijven groeien, opdat het Centraal Bureau in staat zal gesteld worden zijn nuttige werkzaamheid meer en meer uit te breiden Bakkersbetooging. Zondag is te 's Gravenhage een groote nationale betooging voor afschaffing van den nachtarbeid en voor den wettelijken tien urendag voor bakkers gehouden. In de ochtenduren kwamen de betoogers uit alle oorden des lands, vertegenwoordigers van onderscheidene werkliedenorganisaties, bijeen. Verzamelplaats was het plein bij het Holl. Spoorstations. Vandaar trok omstreeks half twaalf de stoet, eenige duizenden personen tellende met een paar muziekkorpsen en tal van ontplooide banie ren, naar het gebouw van het „Kon. Zool. Bot. Genootschap". Daar werd een meeting gehouden, waarbij verschillende sprekers het woord voerden en ten slotte een motie werd aangenomen waarin o. a. de meening werd uitgesproken dat verbod van bakkersarbeid zonder be perking van den arbeidsduur een onvol doende maatregel zal zijn. Te Bergen ap Zoom is beDoemd tot directeur der gemeentelijke muziekschool de heer H. Zander, muziekleeraar te Roosen daal (N.-B.), met 8 van de 13 uitgebrachte stemmen. Verwachting tot aan den avond van 20 Oct. Matige tot krachtigen, westelijken later afnemenden en krimpenden wind. Aanvanke lijk regen, later tijdelijk opklarend. Weinig verandering van temperatuur. De kiesrechtactie. In een samenkomst van vertegenwoor digers van S.D.A.P., Vrjjz Democr. Bond, Ned. Werkliedenverbond en Liberale Unie is 't beter geoordeeld in de actie voor algemeen kiesrecht niet samen te gaan, maar afzonderlijk te werken. Een burgemeester gearresteerd. De burgemeester van Blaricum is, ver dacht van valschheid in geschrifte, gear resteerd. Volgens sommigen zou de burgemeester voldoende gegevens bezitten om zich te rechtvaardigen. De verdenking steunt op het veranderen van een betalingsmandaat van 5 gulden ten behoeve van een gemeentearbeider, in een van f50. Daarop zou de burgemeester bij den gemeenteontvanger f 50 hebben geïnd, f 5 aan den werkman hebben afgedragen en f 45 in zijn zak hebben gestoken. Openbare Vergadering van den Goeschen Gemeenteraad op Dinsdag 18 October 1910. Aanvang 8 uur 's avonds. Voorzitter de heer Burgemeester. Afwezig d© heeren v. d. Leeuw en Pilaar met kennisgeving. De beer Kakebeeke kwam binnen bij behandeling van punt 12 der agenda. De voorzitter opent de openbare ver gadering en doet de notulen, die zonder op- of aanmerkingen der leden worden goedgekeurd, arresteeren. Aan de arde is le: Ingekomen stukken waarander a. het proees-verbaal der kas- opneming bij den gemeenteontvanger van 19 September j.l., waar alles in orde werd bevonden; b. eenige door Gedep. Staten goedgekeurde raadsbesluiten van de raadszitting van 30 Augustus j.l. ©n c. een drietal adressen, n.l. een van P. Joossen te Goes, verzoekende om met zijn ijswagentje te mogen staan aan het raadhuis, een van een consortium van Nederlandsche belanghebbenden op wa terleidinggebied, waarbij een plan van aanleg eener waterleiding daar Zuid-Be veland wordt aangebolen (dit adres was ongezegeld) en ©en van. J. A. van Heel, verzoekende om ruiling van grond met de gemeente. Deze drie adressen warden in handen gesteld van B. en W:. om aidvies. Punt 2. Aanvragen Om afschrijving van belasting en schoolgeld wordt onder goed keuring van den raad aangehouden tot de besloten vergadering qm met punt 18 behandeld te warden. Punten 3, 4 en 5. Wijziging verordenin gen op de heffing en invordering van hondenbelasting, die betrekkelijk de stra ten enz. en die betreffende motor- en rijwielverardening warden zonder stem ming goedgekeurd. Punt 6. De wijziging op de gemeente- begrooting 1910 met gunstig advies der financieele commissie wordt zonder stem ming goedgekeurd. Punten 7, 8 'en. 9. Vaststelling 2e sup pletoir kohier schoolgeld Meisjesschool 1909'10, kohier schoolgeld Meisjes school 1910'11 en kohier schooi A 1910'11 worden zonder stemming goed gekeurd. Punt 10. Voorstel van het Waterschap „De breed© Watering bewesten Ierseke" betreffende het overnemen in onderhoud en beheer van enkele gemeentewegen en punt 11, Verzoek van P. J. De Wijs, Om aanwijzing van de rooilijn voor een te plaatsen hek ap een gedempt slaotge- deelte vaar een perceel aan den West singel geven geen aanleiding tot opmer kingen en worden overeenkomstig het ad vies van B'. en W. aangenomen. Punt 12. Bij de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, vaca ture Massee bleken op de voordracht ge-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1