importeerde Wijnen Zaterdag 15 October 1U10 Zesde Jaargang. »upé Clarence, ichtsch Wagentje (en Dog-car, [lJDER,(*oes [EBOOMEN. 'HRIJVING TE KOOP: :hrijving te koop: )0 zware OLME- >OOMEN en I EIK, erijen te koop. PACHTEN. RIJVING TE PACHTEN: )UWLAND, No. 122. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dit nummer bestaat nit s Maflziiflan. EERSTE BLAD. UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben |felrijders, Koetsiers Voerlieden. 13 Oct. 6 uur 9 min. 20 4 54 Dinsdag 18 October, 's nam. aarn moet een half uur, de b moeten «en uur na zons- Inden. |it HERMANS, 's Hage). reinig gebruikt. ben bij Mej. Wed. M. RIJK en bij dhr. JOS. WITKAM, pende kwaliteiten. 4 Br zware, staande op de hof- Weoaar'' en „Zemphoek", nabij '-Kraaijert, gemeente 's Heer- te bekoraen bij mr. O. Goes, bij wien ook de in- letten vóór 25 October a.s. Tacht. EN en in massa, stamde op [tstede bewoond door B. v. d. enszand, bij wien inlichtingen |ijn. [sbiljetten in te leveren vóór ,s. bjj Mej. WED. JOB VAN Heinkenszand. AANGEBODEN in Noord- 3 BOERDERIJEN, nd WEI- en BOUWLAND, 56H.A.,±45 H.A.,±38H A. 28 H.A. en nog eenige motto „Boerderijen" Bureau van ZES JAREN, een perceel oot 87 AREN 50 CENTIAREN, eest bij M. van 't Westeinde. b te bekomen en inschrijvings- e zenden vóór of op 20 October ij Mej. Wed. J. N1EUWEN- sse. en wekten Elsa's bewoiide- immei, die alleen stond, leek itengewoon edels, een goeden blik", prees Vic- et edelste dier van den stal; loed, verstandig en onvert haar .armen om den hals Het lei zijn kop tegen haar keek haar met zijn groote als wilde het een oordeel vormen. je het vinden, als je het steeg?" sloeg Victor voor. rst vond Elsa de gedachte, tot nu toe alleen op een had, zoo'n sport hooger zou md, later verklaarde ze, dat ;n eeiie goede oefening was op een kameel of olifant, eens besloot in Egypte te naar Indië te gaan. mee?" vroeg Nordheim. ik, zoo ver de zon schijnt en 1, gaf ze terug en praatte toe'n Yli, die knikte, als verstond lijkelijk met je ingenomen", ictor, „en zou het eene eer te dragen." (Wordt vervolgd.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten 10.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór lialf drie en Vrijdag vóór een uur 'g namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prijs, Advertentiën van 15 regels 10.50; iedere regel meer 10 Cl Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct, A contant. De „Goesche Courant" pleit nog steeds met een ijver, een betere zaak waardig, voor de onhoudbare stelüng, dat de coa litie niet deugt, omdat de verschillend» partijen niet in alle punten precies het zelfde denken. Zoo wederom in haar- num mer van Donderdag 13 October j.l. Daar zet zij een boom op over het verschil van inzicht betreffende het tooneel tus- schen Katholieken en Antirevolutionairen en doorspekt dit betoog met eenige vreemdsoortige aardigheden, die het ge mis aan argumenten moeten bedekken. Verder verschuilt zij zich achter het oordeel van „De Tijd", die in het oog der Goesche Courant voor ditmaal goed genoeg is om tot scherm te dienen voor Iiare benepen en kleingeestige aanvallen op de coalitie. Alsof de „Goesche Courant" niet zou weten dat „coalitie", d. w. z. een sa mengaan heel iets anders is dan „fu sie", id. w. z. eene vermenging van twee partijen! Alsof zij het zich niet wel bewust ware, dat het bondgenoot- sc h appel ijk opmarcheeren van verschillende partijen op politiek ter rein geenszins inhoudt het in elkan der vloeien dier partijen op gods dienstig terrein. Tenzij de „Goesche Courant" óf „minus habens" is, óf te kwader trouw. In het laatste geval is natuurlijk ieder verder woord, ter overtuiging aange voerd, als „boter aan de galg gesmeerd." In het eerste geval willen wij haar gebrek aan kennis aanvullen door haar het volgende citaat aan te bieden, ge trokken uit de redevoering van Mr. Goe man Borgesius een liberaal van on verdachte kleur die hij hield in de Tweede Kamer op 6 December 1905.1) De „Goesche Courant" zal er niets op tegen hebben, dat wij hier en daar spatieereen hetgeen bijzonder merkwaardig is. „Vat men het partijverband", aldus Mr. Goeman, „zóó eng op; dat er volko men overeenstemming moet zijn over elke b ij zond ere kwestie, dan zeer zeker is dat alles niet voldoende, maar wel is het voldoende, als men ruimte laat voor verschil van op vatting en op grond van gemeen- schappelijke beginselen zich er toe bepaalt, met elkander vast te stellen in welke richting gedurende de eerstvol gende jaren moet worden gestuurd." Let goed op, Goesche Courant, dat Bor gesius het hier heeft over het p a r t ij- verband. Hoeveel te meer klemt dus het geen hij zegt, voor ons, die het hebben over Coalitie verband. Want zoo is het inderdaad gesteld met het bondgenootschap der drie Christelijke staatspartijen. Zij sturen op grond van gemeenschappelijke politieke be ginselen in eene richting en laten ruimte voor verschil van opvat ting in ondergeschikte kwesties. En nu vragen wij den onbevooroordeel- den lezer of de Goesche Courant niet een verloren zaak bepleit en of men van haar niet kan zeggen Comme des tonneliers de Bourgogne, Beaucoup de bruit et peu de besogne, of, vrij vertaald, „veel geschreeuw, maar weinig wol." Zie: Handelingen 1905, biz. 444. 4 Tweede Kamer Vergadering van Woensdag 12 October 1910. Voorzitter de heer Van Bylandt. Aan de orde is de verdere behande ling van het voorstel van den heer Eland tot uitstel van het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot instelling van een Fonds ter verbetering van de kust verdediging en tot wijziging van de Mili- tiewet 1901, enz. De Voorzitter heeft den Minister-Presi dent gevraagd, in hoeverre bezwaar be stond tegen geheele óf gedeeltelijke pu blicatie van het rapport der Staatscom missie. Spreker leest het schriftelijk ant woord op het verzoek voor, luidende: „Door U H.E.G. werd mij gevraagd of het aan de Kamer onder geheimhouding medegedeelde rapport van de Commis sie inzake samenwerking van land- en zeemacht betreffende de herziening en aanvulling der defensiemiddelen aan de zeezijde, naar het oordeel der Regeering geheel of gedeeltelijk zou kunnen wor den openbaar gemaakt. Ik heb de eer, naar aanleiding daar van, made namens mijne ambtgenooten, U H.E.G. het volgende te berichten: Bij openbaarmaking van het rapport openbaart men juist al datgene, wat in het belang des lands geheim moet blij ven. Uit dien hoofde is het van den aan vang af niet voor openbaarmaking vatbaar geacht. De Regeering stemt, wat betreft de nood zakelijkheid van geheimhouding, geheel in mot de uitspraak daaromtrent, in de Memorie van toelichting van den toen- maligen Minister van Marine, den heer Cohen Stuart, op het Zesde Hoofdstuk der Staatsbegrooting van 1907Vermits in het rapport der Commissie bijna uit sluitend aangelegenheden behandeld wor den, die met de verdediging des lands in 't nauwste verband staan, en dus v, o 1- strekte geheimhouding eischen, kan noch mag het een andere bestem ming hpbben, dan om te dienen, waar toe het thans gebezigd is, namelijk tot voorlichting van de hoofden der betrok ken departementen, bij de beslissing, die zij ten aanzien van het onderwerpelijk© vraagstuk geroepen zijn te nemen."' De Regeering heeft slechts van de des tijds gedane verklaring in zóóver gemeend te moeten afwijken, dat zij het rapport ook ter kennis van de Kamer heeft gebracht. De Regiering is daarmede der Kamer zoover mogelijk te gemoet geko men, doch het vloeide voort uit de om standigheid, dat ook de Kamer tot be slissing zou worden geroepen. Bij gedeeltelijke publicatie zou men een onsamenhangend stuk verkrij gen, waarin de bijzonderheden ojitbrekr-ji, waarop het juist aankomt. Het beoogde doel, namelijk de bestudoering van het vraagstuk der kustverdediging te verge makkelijken, zou toch worden gemist, ter wijl uit het verminkte stuk bezwaarlijk anders dan verkeerde gevolgtrekkingen zouden kunnen worden gemaakt. Do Regeering meent daarom niet de toezegging te mogen doen, dat zij een tot openbaarmaking vatbaar uittreksel uit het rapport zal gereedmaken." De heer Van Dedem (C. H.) meent, dat nadat is gebleken, dat aan den Wenscih tot publicatie niet kan worden voldaan, het niet aangaat, aan te dringen op on middellijke behandeling. Spreker zal jdus zijn stem geven aan het uitstel-vooiy stel, maar onder nadrukkelijke verklaring, dat hij verwacht, dat do behandeling in de secties in elk geval vóór Kerstmis zal plaats hebben. De heer Eland (U. L.) meent, dat de laatste opmerking van den heer van De dem behoort te worden overgelaten aan de overweging der Centrale Sectie. Wat het antwoord der Regeering be treft, meent spreker, dat zóówel de be handeling in de secties als in de open bare zitting nu zeer bezwaarlijk zal gaan. Men zal moeten uitbrengen een ge heim voorloopig verslag en de behande ling zal moeten geschieden in een ge heime vergadering. jDe Kamer moet be- oordeelen of dit wenschelijk is. Voor zoo ver sprekers ervaring r|eikt, is een ge heim voorloopig verslag nooit uitgebracht. In ieder geval is openbare behandeling1 nu zeer moeilijk, en ook zal het moeilijk vallen, het vaderland te overtuigen, dat deze uitgaven inderdaad noodig zijn. De Voorzitter merkt den heer Eland op, dat het uitbrengen van een geheim verslag een zaak is der rapporteurs. Spiie- ker heeft daarop geen invloed. Wel komt het spreker voor, dat de discussie zal moeten plaats hebben in geheime verga dering. Maar dat is een zaak van latere zorg. De heer Van Vlijmen, (R. K.) ver klaart, mede namens zijn politieke vrien den, ook voor eenig uitstel te zijn. Maar dat mag niet onbepaald wezen. De Cen trale Sectie moet natuurlijk beslissen. Maar als spreker en zijn vrienden stem men vóór uitstel, dan is het met de be doeling, dat begin November het sectie- onderzoek zal plaats hebben. Het voorstel van den heer Eland wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Do Voorzitter zal in overleg treden met de Centrale Sectie, wanneer het ont werp in behandeling zal worden geno men. Evenwel verzoekt spreker nu alle heeeren, die daartoe nog geen gelegenheid hadden, nu toch kennis te nemen van het geheime rapport, wijl deze zaak van te groot belang is om haar op deze wijze van de baan te schuiven. De vergadering wordt daarna gesloten. Koningin Emma te Weenen. Koningin Emma reed Woensdagvoor middag met haar gevolg per automobiel naar Baden en gebruikte het ontbijt hij aartshertog Reinier. jZij keerde 's namid dags naar Weenen terug. In het hotel schreef o.a. de minister van Buitenland- sche Zaken, Von Aehrenthal zijn naam in een daartoe bestemd register. Twaeda Kamamrkiezing district V. Door de a.r. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" in district V is Woens dagavond definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in de vacature Mr. de Jong, de heer H. C. Vegtel, lid van den gemeenteraad te 's Gravenhage en van de Provinciale Staten in Zuid-Hol land. Dun Uit het Kameroverzicht van het „Han delsblad" „De voorzitter betuigde nog zijn leed wezen over 't feit, dat hij het Zedelijk- heidsontwerp niet op de agenda had kun nen plaatsen. Er was heusch geen tijd meer. Doch het zou in 't volgende ka lenderjaar zoo spoedig mogelijk worden behandeld. Gelukkig! Wat zullen we dan braaf worden." Commentaar overbodig. Het „Handelsblad" geeft wel eens meer van die leerzame zinnetjes. M. Het opmaken der plannen voor de nieuwe kerk van den H. Jozef te Ber- gen-op-Zoom is thans opgedragen aan den architect Jan Stuijt te Amsterdam. Begrafenis Willem Maris. Donderdagmiddag werd op Oud klik en Duinen Willem Maris ter aarde besteld. De koninklijke militaire kapel voerde een treurmarsch uit. Aan de groeve zong een gemengd koor onder leiding van Arnold Spoel. Honderden belangstellenden volgden de met bloemen overdekte Ijk baar. Tal van sprekers huldigden namens verschillende vereenigingen den ontslapene. Een der zoons dankte voor de eer zjjnen vader bewezen. De Krupp-commissie. Naar de „Avp." meldt, hield Woensdag middag de Krupp-commissie, onder voor zitterschap van den heer Van Karnebeek, een vergadering. Men verwacht, volgens genoemd blad. dat in de aanstaande ge heime vergadering der Tweede Kamer besloten zal worden om tot publicatie van het Krupp-rapport en de betreffende be schouwingen der regeering over te gaan. De Koninklijke grafkelder. Men meldt ons uit Delft: Op bevel van H. M. de Koningin zullen op de voorzijde van de kisten geborgen in den Koninklijken grafkelder in de Nieuwe Kerk alhier, worden aangebracht zilveren platen vermeldende den naam enz. van den overledene, wiens stoffelijk overschot in de kist rust. Prof. E. L. Cramer, van het huisarchief der Koningin, is belast met het verstrek ken der juiste gegevens (Maasbode.) Het groote geneesmiddel. Wjj lezen in „Het Huisgezin": Het socialisme wil in Rotterdam niet tieren. In „Het Volk" wordt hieraan een uit voerige beschouwing gewijd. En als oorzaak opgegeven, dat de ar beiders geen sociaal-democralisch dagblad lezen en dus geen dagelijks contract heb ben met de socialistische beweging. In overeenstemming met deze diagnose wordt als geneesmiddel aangegeven het oprichten van een eigen partijblad voor Rotterdam. Indien w( hierop de aandacht vestigen, doen wij het niet uit belangstelling voor de S. D. A. P., maar omdat ook voor onze partij eenzelfde verschijnsel uit de zelfde oorzaak wordt geboren. Alle organisatie, alle propaganda van onzentwege is ten slotte (jdel, indien deze niet gesteund wordt door het lezen van katholieke dagbladen, door het onderhou den van het dagelgksche contact met het katholieke leven. Zoo goed als socialistische dagbladen *>- orden noodig geacht om socialisten te kweeken, zoo goed hebben de Katholieken katholieke dagbladen noodig om goede, werkzame, door-en-door Katholieken te blijven. Verheffen Katholieken liberale of neutrale bladen tot hun lijforgaan, dan zijn zij voor het katholieke leven in zijn volle, breede ontplooiing verloren. Deze waarheid is dikwijls, en dikwijls vergeefs, gezegd. Misschien wil men er beter het oor aan leenen, nu een socialist toont de waarde der pers voor een partij op den juisten prijs te schateen. Middenstand en gemengde huwelijken. In „De Voorhoede" werd als een bijzon derheid en navolgingswaardig exempel gewag gemaakt van het feit (wij namen dat over), dat Z. D. H. de Bisschop van Haarlem voor de kerkelijke goedkeuring van de Statuten der R K. Middenstands vereeniging te Leiden het beding heeft gesteld dat in die statuten moet worden bepaald, dat alien, die een gemengde ver keering aangaan als lid der organisatie moeten worden geroyeerd en natuurlijk ook niet als nieuw lid mogen worden aange nomen". De „N. Haarl. Crt" herinnert nu, dat het voorschrift, hierbedoeld, reeds van het jaar 1906 dateert, De „Prosynodus" van 1906 heeft n.l. voorgeschreven „In de Statuten ol in het huishoudelijk reglemen moet worden opge nomen de bepaling, dat niemand lid dier vereenigingen kan worden noch blijven, die van plan is een gemengd huwelijk aan te gaaD," Hieruit volgt ook, dat het bovenbedoelde bericht in zooverre nog onjuist is, dat de bedoelde bepaling niet juist in de Statuten behoeft te staan, maar dat ze ook in het Huish. Reglement kan worden opgenomen. En dat niet alleen voor Middenstandsver- eenigingen, die kerkelijke goedkeuring vragen, dit voorschrift is gemaakt. In verband met het bericht over gemen de huwelijken en de bepaiing in de statuten der op te richten R.K. Middenstandsorga nisatie in het bisdom Haarlem overgenomen uit „De Voorhoede", deelt men aan „Het Centr" mee, dat de Aartsbisschop dezelfde bepaling voorschreef voor de R.K. Werklie- denvereenigingen in het Aartsbisdom en voor den RK. Middenstand, vóór de diocesane Hanze in het Aartsbisdom tot stand kwam. Goes. Wegens onvoltalligheid konden door de bestuursvergadering der plaat selijke Kath. Kiesvereeniging alhier. Don derdag geen besluiten warden genomen en is de vergadering tot nader te bepalen datum verdaagd. Middelburg. In de gisterenavond ge houden vergadering van de afdeeling Mid delburg van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik werd door den voor zitter, den heer ds. P. H. Veen verslag uitgebracht als afgevaardigde naar de jongste algemeen» vergadering van den Bond. Sprekende over de tentoonstelling te Scheveningen sprak de heer Veen als zijn meening uit, dat uit het geëxposeer de bleek, dat Nederland nog heel wat van het buitenland kan loeren. Naar aanleiding van de voorloopig door het bestuur opgemaakte begrooting, waar uit blijkt, dat voor het eigenlijke werk der afdeeling slechts f 75 overblijft, deelde de voorzitter mede, dat afgezien is van het houden van een houtsnijcursus voor militairen. Wel stelt het bestuur voor een kookcursus te houden en facultatief te stellen het houden van een houtsjloid- cursus. Door het bestuur zijn pogingen aange wend voor den laatsten cursus een gra tis lokaal te krijgen. Dit is tot nu toe niet gelukt. Een verzoek om evenals de vereeniging voor sjloidonderwijs gebruik te mogen maken van ©en der lokalen, Verwachting tot aan den avond van 15 Oct.: Meest matige (tot krachtigen) oostelijke wind. Lichtbewolkfe luebt. Droog weer. Overdag zachter. Mogelijk nachtvorst. der openbare lagere school in de Lange Delft werd van de hand gewezen. De voorzitter protesteerde tegen de aange voerde bezwaren. Deze zijn het telkens moeten opbergen der gereedschappen, de weinige bergruimte en de noodzakelijke contróle bij aan- en uitgaan van den cursus. j Ook stelt het bestuur voor niet meer de exploitatie op zich te nemen van de stoelen bij de muziekuitvoeringen op het Molenwater. Naar aanleiding hiervan vroeg een der aanwezigen of het mogelijk zou zijn hier van samenwerking te zoeken niet andere vereenigingen, bijv. „Uit het VolkVoor stoelen verdwenen, die zoo medegewerkt stoelen verdwenen, die zoo medegeweerkt hebben om de uitvoeringen van een pretje tot een concert te maken. De voorzitter zeide, dat bedoelde ver eeniging reeds te kennen had gegeven, dat dit werk niet op haar weg lag. De bestuursvoorstellen werden aange nomen. Een sluitingsuur te Middel burg. Men schrijft ons: Zoo wij ons niet vergissen, is Middel burg de eenige of althans een der zéér weinige plaatsen in Nederland, waar geen sluitingsuur voor café's enz. bestaat. Reeds meermalen heeft de commissaris van politie getracht zulk een sluitingsuur door den raad te doen vaststellen. Steeds echter mislukten die pogingen, thans heeft genoemde politieautoriteit wederom een dergelijk plan hij den burgemeester aan hangig gemaakt. Gisterenmiddag, ,werd op de Markt alhier de koopman H. M., plotseling on wel en gaf veel bloed op. De man Werd naar de politiewacht overgebracht, alwaar dr. Reilingh constateerde, dat het bloed uit den maag kwam. Nadat de man weer wat op dreef was gekomen, kon hij we derom vertrekken. Voor het tijdvak van 1 Januari 1911 tot en met 31 December 1914 is door den Commissaris der Koningin benoemd tot zetter van de Rijks directe belastin gen te A arden burg, de heer Michiel Beun, ter vervanging van den heer P. Omon, die overleden is. Vlissingen. In de heden gehouden ge meenteraadsvergadering werd mededee- ling gedaan van: Goedkeuring van een drietal raadsbe sluiten door den minister van Binnen- landsche zaken. Idem van een groot aantal raadsbeslui ten door Ged. Staten. Brieven van de hoeren J. C. Heine, H. E. Becht en A. Frelier, dat zij hunne benoemingen tot verschillende onderwijs- betrekkingen aannemen. Een dankbetuiging van den tijdel ij ken leeraar in het teekenen aan de Burger- Avondschool en de Avondschool van Handwerkslieden voor de verbetering in hunne salarisverbetering. Een dankbetuiging van de commissie ter verkrijging van een rijweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland voor de toege stane subsidie. Een adres van A. van Oudgaarde, tij delijk opzichter bij de gemeentewerken, waarin hij' dank betuigt voor de gunstige beschikking, die de Raad we! heeft willen nemen op zijn verzoek om met ingang van 1 September opnieuw in zijne tijde lijke betrekking gecontinueerd te worden. Adressant maakt echter bezwaar tegen de aan die beschikking verbonden voor waarde, waarbij bepaald wordt, dat zijne diensten zullen beloond worden met f 65 per maand. Had hij' kunnen vermoeden, dat aan zijne diensten 'zoo geringe waarde zou worden toegekend, dan zou hij zeker zijn verzoek om bestendiging tijdelijke betrek king niet hebben ingediend. Mitsdien be richt hij den raad, dat hij van de ge nomen gunstige beschikking geen gebruik wenscht te maken. Overgelegd werden de volgende stuk ken:

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1