iAT GOES n ateliers Evolutie in Portugal :S. No. 118. Donderdag 6 October 1910 Zesde Jaargang. raai de Rayter en Zuid-Beveland P LAZIER, Versckijst eiken MAANDAG-, WOENSDAG- in MOND. ^STOFFEN. LEND. Hoaveanté's ATHA VAN ACKER. >T00MB00TDIENST oesDordt.—Rotterdam en Amsterdam, met de Stoombooten Kerkstraat C 4, TURFKADE GOES. ack-Varnesh, Carbolineum, Bruine Teer en Kootteer, SLUIT uw H. A. V. BANK A. PUNT, Middelburg. Nieuwe Halve en Heele RAATKLINKERS. BUITENLAND. Berichten van verschillende kanten ontvangen, meiden dat in Portugal de revolutie is uitge broken. Het Koninklijk Paleis is gebombardeerd. Leger en vloot maken gemeene zaak met de op standelingen. Ook zou de Koning zijn gevangen genomen. MADRID. Hier verneemt men dat het Koninklijk Paleis te Lissa bon is omsingeld. Twee oorlogschepen, de Marine kazerne en de vesting aan den linkeroever van de Taag, zijn in bezit der Republikeinen. Men vecht om het Paleis. Aan weerszijden vallen schoten en dooden. Een deel van het leger, de artillerie en de geheele marine behooren tot de opstandelingen. FEUILLETON. ELSA Welk weder zullen wij hebben Bi N N EN LAN IX der ctober gesorteerd zullen zijn. lijve tend, Uw. Dn., tfek van GOES n. ROTTERDAM: nderdag 6 Oct. 's morgens 1, ig 9 Oct. 'a morgens 3, r AMSTERDAM: Woensdagmiddag, rek Fan ROTTERDAM n. GOES: dag 7 Oct. 's morgens 6, idag 11 Oct. 's morgens 11, terdag 's namiddags 4, ran AMSTERDAM naar GOES: Vrijdagmiddag 2 uur, [plaats: Rotterdam, Haring- it, Zuidzijde. FORMATIËN te bekomen te Go les len heer J. C. MONHEMIUS, te dt bij de heeren BOUMAN Zn., msterdam bjj de belenen J. B. 3CHURE en W. DEFAIS en te Rot- lam bij de Steomboot-Reedern v/h A. VAN DER SCHUIJT. SSAG1ERSVRACHT Goes-Dordt- srdamenkele reis, f 1, retour f l,5o. ten de ontvangst der Verkrijgbaar bij (alles per Liter en per Vat.) TEVENS VOORHANDEN: olzuur, Carbolballen, Carbol- ken, Carbolpoeder, Creolin enz. Aanbevelend, J. PLAZIER. Levens-, Ongevallen- en irbeidscontract-Verzekeringen bij de SCHIEDAM, taal verzekerd ruim 75 millioeu Gld. Inlichtingen verstrekt de Hoofd gent otieve Agenten gevraagd. F. DUIJNHOUWER, Goes. WE ZEEUHSCHE COURRNT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0,75, daarbuiten 10.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vüór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganxepoorfstraaf C 209, GOES. Reclameberiehten 25 CL p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X Berekend, Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct, k contant. Men seinde ons hedenmorgen: Hedenmiddag ontvingen wij ©en tweede draadbericht van den volgenden inhoud: (Deze telegrammen werden onmiddellijk na aankomst per extra-bulletin in de stad verspreid. Red.) Voor verdere bijzonderheden zie Laat ste Berichten". SPA J E. De Katholieke betooging. Vol gens nadere berichten zijn de betoogingen der katholieken toch veel imposanter uit gevallen, dan voor de positie der regeering levorderlijk kan zijn. De stoet der Katholieke betoogers in Sehastiaan, die zich op de Paseo de Co- Ion opstelde, bestond uit ongeveer 35.000 deelnemers en aan de spits liepen 12 grandes van Spanje. Na het lezen van een H. Mis onder den blooten hemel op het uitgestrekte villaterrein van Baron Delia Torre, marcheerden de betoogers naar het paleis van den civielen gouver neur Waar halt gemaakt werd. Baron Delia Torre trad op een podium en las het protest der katholieken tegen Canalejas' anti-godsdienstige politiek voor. 48.) „Anito Bergen", zei de ande graaf na denkend, „een goeden klank heeft die naam." „Een goudklank I" hernam Haldenstein minachtend. De voorliefde voor wat lijdt en izwak is, begint me o-nveidragelijfc te worden. .Ook al een gevolg van hare bur gerlijke opvoeding. Ada en Anito; 'tis te veel van het goede." „Ja, ja, de wereld is veranderd," ant- woordde Tannenberg. „De jeugd heeft an dere idealen." „Goud is haar ideaal; daarvoor ver geet ze, wat wij op prijs stelden", be weerde Haldenstein, ais besliste hij een strijd. Hij zag Egon strak aan. „Niet het mijne. Voor mij zijn geest, liefde, ernstig willen en trouw het hoog ste," bekende deze. i En jnu ontspan zich een twistgesprek, dat in vollen gang was, toen Elsa te rugkeerde en luisterend in de gangdeur bleef staan. Ze trad te voorsehij'n, toen de baron Verklaarde, dat het gelijkmaken aller stan- De schilderachtige nationale costuums waarin de meeste deelnemers - boeren uit de Baskische provinciën versche nen, verleenden den stoet een prachtig bontgekleurd aanzien. De Madridsche katholieke „Epoca" meldt nog dat Canalejas koning Alfons overreed had, reeds Vrijdag u,it San Se- bastiaan te vertrekken, omdat hij niet wilde dat de koning ooggetuige der groot- sche katholieke betooging zou worden. In Pampelina bestond de stoet zelfs uit bijna 100.000 deelnemers. In vol maakte militaire orde werden de straten doorschreden en geen enkel incident deed zich voor. Behalve de reeds gemelde onlusten in Madrid vielen ook nog ongeregeldheden te Valencia voor, waar verschillende dui zenden personen aan de betooging deeb namen. Het Wolff sche telegraaf-agent schap, dat evenmin als Reuter de ge tallen der deelnemers te hoog zal op geven, besluit zijn mededeeling met de woorden „De demonstratie eindigde met stoksla gen en revolverschoten, waardoor 2 per sonen ernstig gewond werden." Dit is weer een aardig staaltje van Wolff sche berichtgeving, daar het de hoofdzaak, n.l. den aanval van het anti- clericaal gepeupel op de rustigte betoogers ten ©enenmale verzwijgt. Uit vele andere steden zijn de berich ten nog zeer spaarzaam, wat de katho lieke Fransch© bladen verklaren uit de strenge pers-censuur die Canalejas w!eer ingevoerd heeft over privaat-telegram men, terwijl het officieele Spaansche tele- graaf-agentschap ook afhankelijk genoeg is van den Spaanschen „woud-be dic tator" om zich met een verlegen sttil- zwijgen van Ide zaak af te maken. ItELUIË. Het koningspaar te Weenen. Dinsdag aan het feestmaal ter eene van de Belgische soevereinen heeft kei zer Frans Jozef verklaard, in het be zoek het bewijs van vriendschap hoo- gelijk te waardeoren,- dat niet zal nala ten de uitstekende verhouding tusseben Oostenrijk en België nog intiemer te ma ften. Terwijl ik Uwe Majesteit, aldus de Kei zer, den rang van kolonel verleen van het regiment, waarvan Leopold I en Leo pold II de chefs waren, verzoek ik U deze uiting van oprechte vriendschap te beschouwen als het bewijs van de waarde die ik hecht aan de standvastigheid on zer verhouding. In zijn antwoord verzekerde de Ko ning, dat do Koningin en hij tenzeerste wensëhen, den door zijn onderdanen ver eerden monarch te evenaren, want deze weten dat hun geluk en hun voorspoed zijn eenige zorg is. Wij wenschen zelf onze gelukwenschen te komen aanbieden voor Uw verjaar dag, die gevierd is te midden van be toogingen van vreugde, waarbij wij ons aansluiten. den ten verderve voerde. Alleen een te rugkeer :naar het oude systeem kon red ding brengen. Over dit, zijn stokpaardje, dat in zijne kringen als zijn specialiteit hekend was, weidde hij in den breed© uit. Egon's grijze en Elsa's blauwe oogen vroegen elkaar, .at de ondergang der we reld dan zoo nabij was. „Groatvadertje, groatvadertje, wat zijt ge toch voor een Groot-Mogol 1" viel ze in de rede, toen er een pauze kwam. Dat '„groszvatting" uit de piatduitsche lectuur, welk© zijne kleindochter in den laatsten tijd bij voorkeur las, ergerde den ouden heer nag in 't bij'zonder. Ze legde haar hand op zijn schouder, zooals ze dat bij „padre" deed; boog zich een weinig voorover en keek in het gelaat, dat er donker en dreigend uitzag. Egon vond, dat de donkere trekken van den baron met het lieve, vroolijka, lachende gezicht, waarop het helder licht viel 'een aardige tegenstelling vormden. „Herinnert ge je nog onzen eersten twist in den tuin van „Mon Repos?" vroeg .Elsa plagend. De barones verschrikte; het kwam ech ter niet tot het gevreesde tooneel. Haar echtgenoot bleef kalm en begon op rus- tigen toon, als had hij' de vraag niet gehoord; „Elsa, hoe langer ge in an- DCIT3CHLAND. Een protest van het katho lieke B e r 1 ij n. Tegen de bekende smaadrede van den Joodvrijmetselaar Na than, burgemeester van Rome, zal te Berlijn een groote protestmeeting worden georganiseerd door den Katholieken Werk- liedenbond, den Katholieken Jongelieden- bond en den Bond van Katholieke ar- beidsvrouwen en meisjes in Duitschland op Vrjjdag 7 oct. in de groote zaal der brouwerjj Friedrichshain. De „Germania" roept alle Berlijnsche Katholieken op om aan deze vergadering deel te nemen. De mishandelde Journalis ten. De politie-president Van Jagow gaf op de klacht, door de journalisten, die bij de onlusten in Moabit door dv politie wer den aangevallen, ingediend, ten antwoord dat de politie haar buitengewoon moeilijken dienst met zeer op prjjs te stellen energie en koelbloedigheid heeft verricht. Op het oogenblik, waarvan ten deze sprake is, was de grootste snelheid van handelen geboden Dat hierbjj vergissingen plaats hadden is daardoor en ook uit den algemeenen toe stand te verklaren, zoodat hij er van moet afzien maatregelen te nemen tegen de be trokken beambten. Maarer is iets gebeurd waardoor deze heer toch uit zijn Pruisische onge naakbaarheid te voorschijn zal moeten komen. Immers hebben de gezanten van Enge land en de Ver. Staten, volgens een tele gram van de officieusen Berlijnschen correspondent van de Kölnische aan Bui tenlandsche Zaken te Berlijn nota's over handigd waarin zij verzoeken om een onderzoek naar de omstandigheden, onder welke de journalisten in Moabit zijn aan gevallen en gewond. Zij verzoeken ook mededeeling van den uitslag van het onderzoek. De regeering maakt nu gauw bekend, dat haar onderzoek al begonnen was 1 De vereeniging der buitenlandsche Pers hield een buitengewone algemeene ver gadering, waarin met algemeene stemmen een motie werd aangenomen, waarvan het slot luidt„De algemeeDe vergadering, die zich met hare vier Engelsche en Ameri- kaansche collega's volkomen solidair ver- verklaart, teekent tegen het door den hoofd commissaris van politie ingenomen standpunt beslist protest aan." I K A K K IJ K. Ontrouwe betaalmeester. De krijgsraad te Nancy heeft kapitein Fon- tany, gewezen betaalmeester van het 57ste regiment infanterie te Troyes, wegens ver duistering van 11,000 fres. en valschheid in geschrifte, tot driejaren gevangenisstraf en ontslag uit den dienst veroordeeld. De financieele knoeierijen te Parijs. Een der meest gecompro mitteerde leden van het bekende zwendel- consortium te Parijs, „graaf" Monroy, heeft zich door zelfmoord aan de vervol ging onttrokken. Het onderzoek in de ze kringen vertoeft, hoe meer ge zult overtuigd worden dat edele gevoelens, bekwaamheden en deugden het erfdeel zijn wan een sedert eeuwen bevoorrech ten .stand en dat op diens waardeering, de .wereldorde rust. Zie b.v. graaf Egon von Tannenberg; hij is een bewijs mij ner bewering." „En oojc gij. Brutus!" had Haldenstein kunnen Uitroepen, toen EgOn antwoordde, dat edele gevoelens in alle standen wor den aangetroffen, en toen hij1 met treu rige gemoedsuitdrukking er zich over be klaagde, dat vele eigenschappen, gelijk schoonheid en geest, door juffrouw for tuin geheel en al willekeurig uitgedeeld worden. Nu begon ook Elsa. Ze streek met zachte hand over het gerimpelde gelaat van grootvader en sprak vleiend„Ge zijt een lieve oude heer, beste groot vader! Nog frisch en gezand, vlug voior uwe jaren; ook edel, ik beken het, in uwe opvattingen en daarbij' grootmoedig. Maar zie, 'dat alles is ook mijn vader; daarenboven nog altijd lief en aardig. Hij' is burgerlijk, gij zijt van adel; tot op het kleine woordje „voin" en op het „baron-zijn" na, zijlt ge aan elkaar gelijk. „In zooverre mijnheer Ruggiera mij' nog niet in alles overtreft," spotte de baron. zaak wordt daardoor ten zeerste bemoeilijkt, daar Haes, die de bank heeft opgericht, Monroy steeds als den hoofdschuldige heeft aangewezen en de papieren van laatstgenoemde nergens te vinden zijn. ITAli IK. Nog een oordeel over Nathan. De „Deutsch-Israelitische Zeitang", een orgaan gewjjd aan de belangen van den Joodschen stam bevat in een zijner jongste nummers een lang niet malsch oordeel over de bekende redevoering van dan Romein- schen burgemeester, die het blad kortweg als een grove taktloosheid aanmerkt. Aan het slot van het artikel in dit toch zeker niet van clericale neigingen te verdenken orgaan staat de volgende passage „Signor Nathan had ae onlusten tegen do Joden in Apulië, die overigens in Rus land, waar geen Paus is, bij de Grieksch- orthodoxe bevolking evengoed voorkomen, wel kunnen bestrijden, zonder den Paus en het dogma der onfeilbaarheid, die er niet het minst mee te maken hebben, in deze kwestie te mengen. De vrijdenker Nathan heeft de gelegen heid waargenomea om zijn hart eens te luchten. Wanneer hij ook niet met het Jodendom door niets meer verbonden is dan zijn naam alleen, zoo moest hij als geboren Jood toch weten dat het meer dan taktloos is zich in religieuze aangelegenheden van een anderen godsdienst te mengen en daardoor de religieuze gevoelens van mil- lioenen menschen te kwetsen. Nathan heeft bewezen dat het spreekwoord „wien God een ambt geeft, verleent Hij ook het ver stand" niet altijd uitkomt, en dat hij niet de noodige achting bezit voor een gods dienst, wat toch tot bekleeding van een zoo hoog ambt beslist gewenscht mocht heeten. Wanneer Nathan ten slotte als anders denkende zich nog bemoeit met de besluiten van den Paus ten aanzien van de moder nise n, sillonisten en anderen, en het Opperhoofd der Katholieke Kerk verwijt dogma en ritus van den godsdienst door elkaar te gooien en zich zelve dan nog den „bescheiden" burgemeester van Rome noemt, dan zal hjj wel de eenige mensch in de geheele wereld zijn die hem dit epitheton geeft." De anti clericale Duitsche pers heeft weinig schik in dit epistel van de zjjde van een Joodsch blad en de „Erankfurter Zeitung" die nogal veel Joden maar dau zeker „liberale Joden" onder haar medewerkers telt, zegt dat de „Deutsch Israëlitische Ztg." het Jodendom geen dienst heeft bewezen met hare uitlatingen AMERIKA. 1 De vreeseljjke ontploffing met den daar op volgenden brand in het gebouw van de „Times'' te Los Angeles (Oalifornië), is zoo goed als zeker het werk van terro ristische ijveraars voor de macht der werk lieden-syndicaten. Zaterdag-ochtend toch waren twee mannen gezien op het dak van een hulpgebouw der drukkerij van „de „Hierin zeker, dat hij inij vol liefde op nam, terwijl gij Ada niet moogt lijden en Anito slechts in uwe nabijheid duldt." Op deze logica vond de oude heer niet zoo dadelijk een antwoord, en Egon maakte van dit oogenblik gebruik om het ge sprek eene andere wending te geven. 's Avonds verzocht Haldenstein Sido- nie om Elsa over haar onbetamelijk ge drag te berispen en tot voorzichtigheid aan te manen. „Doet gij het Joachim 1" antwoordde ze onverschillig, als ware de zaak de moeite niet waard. „Om het kleine beetje liefde van de kleine te verliezen; ik' zal me wel wach ten 1 In dezen uitroep openbaarde zich het diepste van zijn gevoel en Sidonie stem de toe. „Elsa, ,ik ben, naar ik vrees, zeer slecht", zoo sprak Anito Bergen, toen ze den volgenden morgen ïn haar hangmat tusschen 't geurig geboomte lag, terwijl Elsa haar zacht wiegde en de zonne stralen zich beijverden om dat zwakke, rustende schepseltje te koesteren en het nieuwe kracht te schenken. „Gij slecht, lieveling? En waarom?" vroeg Elsa. „Ja ik; zie, ik bewaar alles, wat Verwachting tot aan den avond van 6 Oct. Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkte lucht Waar schijnlijk droog weer. Stijging van tempera tuur. Times", iu een ander gedeelte van de stad, hetwelk opzettelijk was gebouwd om te dienen in gevallen van nood, daar reeds herhaaldelijk gedreigd was, dat het hoofd gebouw vernield zou worden. Toen de mannen bemerkten, dat zij ontdekt waren, sloegen zij op de vlucht. Men vermoedt, dat zij de booswichten zjjn, die getracht hebben het hoofdgebouw in de lucht te laten vliegen en wier af schuwelijke aanslag aan een twintigtal personen, eveneens arbeiders, het leven kostte. De gemeenteraad heeft een som van 25,000 dollar beschikbaar gesteld voor de opsporing der schuldigen. Be toch reeds groote opgewondenheid in de stad is nog grooter geworden, ten gevolge van het vinden van een bom onder de woning van den secretaris der handelsvereeniging, die de „Times" steeds krachtig verdedigde in vergaderingen, welke haar minder goed gezind waren. Prinses Juliana. Met het prachtige herfstweder der laat ste dagen gaat Prinses Jpliajia, bijna den geheelen dag naar buiten. Voor den mid dag worden korte ritjes gemaakt door het park of kleine wandelingetjes. Zoo zag men een dezer dagen die Prinses aan do hand van. H. M, de Koningin wande len, druk bezig de vele, afgevallen kas tanjes te verzamelen. Des middags wordt geregeld een groei tere rijtoer in landauer, gewoonlijk over Laag-Soeren gemaakt. Tweede Kamer, In de afdeelingen der Tweede Kamer, is het onderzoek der Staatsbegrooting voor 1911 aangevangen.' Zij hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot vaststelling van de hoofdstukken I, II, Vila, Xü der. Staatsbegrooting voor 1911 en van de wet op de middelen, alsmede tot aan vulling der middelen ter goedmaking van de uitgaven, begrepen in de Staatsbegroo,- ting voor 1911, de heeren De Savornin Lohman, Notens, Drucker, Goeman Bior- gesius en Kuyper, M. Treub. t Te St, Raphael aan de Riviera over leed op 59-jarigen leeftijd de -heer Mel- chior Treub-, die in 1909 het directeur schap van den landbouw in Indië npder- legde. Begrafenis van jhr. mr. dr. H. Testa. Maandag had te Houthem bij VaJken- me hindert, in mijn hart en beklaag me zelf, wijl ik niet verkregen heb wat ik wenschte". „Wat bedoelt ge met dit zeggen?" hernam Elsa, die er steeds voor was om zich geheel nit te spreken, als bet beste middel om Imtet zichzelf en ande ren in vrede en vriendschap te lieven. „Ik gevoel me verwaarloosd, voorbij gezien, zoolang ik leef", klaagde Anito-, „en het spijt me zoo, dat ik imimer te vergeefs naar liefde verlangd heb". Elsa zweeg; ze gevoelde, dat er nog meer gezegd zou Wordeen. „Eene herinnering verlaat me niet. Ik lag ziek, mama legde haar .dagelijksch bezoek bij me af. Mijn hart was zoo vol, ik kuste haar hand en smeekte ze, om toch een half uur bij me te blijven. Zij had een Franschen roman in de hand en begon er in te lezen. De kiok' sloeg, ver schrikt sprong mama op om zich vlug voor ©en bezoek te gaan kleeden. Voor mij geen blik, geen woord I O, die nacht, die droevige nacht! Wat heb- ik ge weend! Elsa, en toen kwaamt gij -en gij bemindet mij; als gij gaat, sterf ik". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1