KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Rechtszaken. Wetenschap en Kunst. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Laatste Berichten. 394e Staatsloterij. 1 Januari 1911 voor het grootste ge deelte zelf in onderhoud neemt. De begrooting van het algemeen arm bestuur voor 1911 werd vastgesteld on 13203.94», met een post voor onvoor ziene uitgaven van f339.395. Na lange discussie werd de gemeente- begrooting voor 1911 vastgesteld op een bedrag van f8323.746 met een post voor onvoorzien van f76.23. De raming voor den post hoofdelijken omslag bedraagt f2200. M. 'C. Breskens. Tot zetters bij 's rijks directe belastingen alhier zijn benoemd dhrn. J. Besemor en N. Valk. Aan alle havenplaatsen en losplaatsen aan de tramwissels in Zeeuwsch-Vlaanderen worden druk bieten aangevoerd. Zooals bekend is, wordt tot 4 Oct. a s. f 0,50 of een franc per 1000 KG meer betaald voor vroege levering. Het grootste bezwaar aan de vroege levering verbonden is, dat de dat de bieten in de maand October nog veel groeien. Aan de vroege levering zijn echter veel voordeelen verbonden. Vooreerst krijgen de landbouwers f 1 of f 0,50 meer. Natuurlijk is ook het tarra cijfer lang zoo boog niet, als in October en November, want dan krijgen we nat weer. Zeker zal ook de landbouwer zooveel wagens en tuig niet stukrijden als bij ongunstig weer. Ook wordt in dezen tijd een veel kleiner bedrag voor „steken" betaald per roede, dan in de komende maand. Eindelijk zien veel landbouwers de bieten vroeg weg te krijgen om het land eens goed te bewerken, daar er het vorig jaar weinig aan gedaan is. Koewacht. Zondag werd ten huize van 0. Stevens op den Ouden Molen eene algemeene vergadering gehouden van de onlangs opgerichte geitenvereeniging. Een groot aantal leden waren opgekomen. Het bestuur deelde mede, dat aangekocht waren een bok en twee geiten van het echte Saanenras. De daarvoor benoodigde gelden waren, bjj wijze van renteloos voorschot, door het bestuur verstrekt. De 2 geiten zouden gratis onder de leden verloot wor den, op voorwaarde, dat gedurende 2 jaren de daarvan komende jonge geiten voor den prijs van fl afgestaan moeten worden aan de vereeniging, die ze onder de leden zal verkoopen. Medegedeeld wordt een schrijven van den heer Zwagerman te Middelburg, waarin medegedeeld wordt hoe de geiten en de bok behandeld moeten worden. Daarna werd overgegaan tot de verloting der 2 geiten onder de 65 leden. Zij vielen ten deel aan A. Vermaire en W. Gijzel. Ten slotte bracht de heer A. Geerards namens de vergadering een woord van lof en dauk uit aan het bestuur. Door Z.Exc. den Commissaris der Koningin zijn benoemd tot leden van het college van zetters de heeren Jac. Pieters en J. Z. Kips, beiden leden van den ge meenteraad. Axel, Raams, Herv. predikant, en J. M. Dregmans, gemeente secretaris te Hoek. (N. R. C.) Oostburg. Tot onderwijzer aan de R.N S. alhier is benoemd in de aardrijkskunde dhr. J. Hoste alhier. Bij Kon. besl. van 29 September is, voor het tijdvak van 1 dezer tot en met 31 Augustus 1911, benoemd tot Leraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Goes, A. C. J. A. Greebe, aldaar. LEGER EN VLOOT. De eerste luitenant Adjudant Jhr. C M. Storm van 's Gravesande van het 2e bat. te Middelburg wordt met ingang van 15 Nov. a.s. gedetachteerd bij de le Mitraileur- afdee'ing te 's Gravenhage. Een nuttig werk. In navolging van hetgeen tot heden te Haarlem geschiedde, zal dezen winter in een tweetal kerken te Amsterdam een cursus worden gegeven in de Katholieke geloofs- en zedeleer, welke aan niet-Katholieken de gelegenheid aanbiedt zich op de hoogte te stellen van hetgeen door ons geloofd en beleden wordt. Dat er te dien opzichte nog wel het e6n ander valt te doen speciaal wat betreft het wegnemen vin vooroordeelen zal den [lezer blijken uit het stukje „Op de hoogte", voorkomende in het nummer van heden. De hierboven genoemde cursus heeft plaats zonder godsdienstige plechtigheid en draagt geheel het karakter van een volks- conferentie. Iedere bijeenkomst wordt met kort gebed geopend en gesloten. De eene cursus wordt gegeven van 4 October a.s. tot 8 April 1910 door den ZeerEerw. heer G. C. van Noort, pastoor der St. Willebrorduskerk (binnen de vesten) te Amsterdam en oud-hoogleeraar in de dogmatische godgeleerdheid aan het groot seminarie te Warmond. De andere cursus zal gegeven worden in de kerk „De Posthoorn" door WelEerw. heer P. van Dorp, kapelaan. Moge door deze cursussen in menig hart met betere en meer grondige kennis ook grootere waardeering voor het Katholicisme worden opgewekt en de vervulling van het Evangeliewoord bespoedigd worden „En het zal één schaapsstal en één herder zijn." Hoofdplaat. De plechtige installatie van onzen vroegeren pastoor, den ZeerEerw. heer A. Vissenberg, thans teKlein-Dongen(N.-B.) zal plaats hebben op 11 Oct. a.s. Ter Neuzen. Naar aanleiding van be sluiten van de gemeenteraden van Ter Neuzen en Axel, om met voldoende rijks subsidie over te gaan tot oprichting eener H.B S., is in anti rev. kringen een actie ontstaan om te komen tot stichting eener Christelijke H.B.S. Een voorloopig comité had tegen eergisterenavond belangstellen den ter vergadering opgeroepen. In deze goed bezochte vergadering is een vereeni- giüg opgericht. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren D. J. Dees, wethouder, H. Koelmans, hoofd der Chr. school, J. van de Ree, arts alhier, G. v. Dis, Herv. predikant, en Joh. de Feyter, landbouwer te Zaamslag, J. B. T. Hugenholtz, Herv. predikant, en Bruins. Geref. predikant te Bij vonnis van den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: strooperijP. A. S. te Wissenkerke 10 b. s. 2 weken tuchtschool. nachtelijk rumoer verwekkenP. L. V. te Wissenkerke, A. d W, en .1. d. W. te lerseke, ieder f3 b. s. 2 d. h. 's avonds rijden zonder lichtA. v. d. V., te Goes, f 1 lx s. 1 d. h. 's avonds fietsen zonder lantaarn: J. B., te Goes, S. V., L. C. M„ J. IC., C. K., W. J. v. II., C. v. II., .1. P., R. .T., Ml d. L., .1. L. d. L„ Wi. d. R., te Wis senkerke, P. d. V., te 's Gravenpolder, M. B., te Hoedekenskerke, allen f 2 b. s. 2 d. h.P. d. T. te Kattendijke, J. L„ te Wemeklinge, C. V., te 's H. Arends- kerke, 1. V., te Colijnsp-laat, Z. B. te Schore, M. S„ te Hansweert, A. N. te Borsselen, iC. S., J. B., te Borsselen, L. J. v. B., te Bussum, A. v. E., te Oude- lande, H. M., te Wolphaartsdijk, allen f2 b, s. 2 d. h. 's avonds fietsen zonder lantaarn en op vordering politie niet stilhoudenT. M. te Wissenkerke, 2 m. f 2 b. s. 2 m. 3 dagen hecht. 's avonds fietsen zonder lantaarn en op geven valsehen inaam: Wt. L., te Hoede kenskerke f 2 en f 3 lx s. 2 en 3 d. h. zonder vergunning eens anders afgeba kend perceel in Schelde hevisschen: C. P. C., te lerseke, berisping en J. C. M. Ez., te lerseke, f3 lx s. 2 w. tuchtsch. dronkenschapJ. B. V., te Goes, J. F., zonider bek. woonplaats, A. Z., te Kapelle, ieder f2 b. s. 2 d. h.; J. P., te lerseke, f3 b, s. 2 d. h. Vrijgesproken werd: A. B., te Krab- bendijke, van de ten laste gelegde over treding der arbeidswet. Door den heer Van Dalsum, uitgever van het weekblad „De Volkswil" te Hulst is aan de arrondissements-rechtbank zijn beklag gedaan, dat de aanklachten door hem en A. Meintjes, boerenarbeider te Graauw op deu 8 Augustus 1910 ingediend tegen de verantwoordelijke redacteuren of de uitgevers van „de Zeeuwsche Koerier" te Sas" van Gent en „Zelandia" te Hulst niet zijn vervolgd door den oftic. van justitie. Naar den heer Van Dalsum in zijn blad mededeelt is hem door den griffier der rechtbank geschreven, dat de rechtbank geen termen gevonden heeft om een straf vervolging te bevelen. SPORT. Voetbal. Goes. Gisterenmiddag trad de Goesche VoetbalvereenigiDg „Zeelandia II alhier in wedstrijd tegen „Concordia II" van Middelburg. Eerstgenoemde club won den wedstrijd met 52. De rust trad in met 31 ten voordeele van „Zeelandia II". Middelburg. Voor de Zuidelijke Tweede Klasse Competitie van den Nederlandschen Voetbalbond werd Zondag alhier een wed strijd gespeeld tusschen Zelandia en M. V. V. O., beiden alhier, op het terrein van eerstgenoemde club. M. V. V. O, won met 72, bij de rust was de stand 20 in Olympia's voordeel. Uitvaart Chavez. Donderdagmiddag is het stoffelijk over schot van Chavez uit het ziekenhuis te Domodossela naar het station gebracht, onder groote belangstelling van de deelne mende bevolking. De lijkstoet reed statig en langzaam naar het station waar militaire en burger autoriteiten teganwoordig waren. Jonge meisjes strooiden bloemen om de baar Dezelfde klokken, die nog kort geleden een jubellied der victorie hadden doen klinken boven de stad, beierden thans droefgeestig hun klaagtonen. Achter de baar volgden Chavez' broeder en tante. Al de vensters waren met touwfloers omhan gen. De werklui hadden de fabrieken verlaten. Paulhan sprak, namens de Fransche Luchtvaartereeniging met veel waardeering ov er den overledene en zeide dat de Fran sche makkers een gouden penning zouden laten slaan, als aandenken aan de schitteren de vlucht over de Alpen. Militairen brachten het saluut. Blijken van belangstelling, uit alle deelen van de wereld, ook van verschillende regeeringen had de familie ontvangen. Weer een slachtoffer. De vliegstudiën, die de Hamburgsche aviateur Hans Halier op het vliegterrein van de „Deutsche Flieggesellschaft" te Frankfort aan den Main ondernam hebben Main ondernam hebben Donderdag tot een noodlottig ongeluk geleid. Kort nadat de aviateur opgestegen was, werd zijn toestel door een rukwind aangegrepen, en op den grond geworpen. Het vliegtoestel werd ernstig beschadigd. Haller kreeg een ge vaarlijke hersenschudding. Men vreest voor zijn leven. De officier van gezondheid 2e klasse Verberne van het 3ereg. inf. te Vlissingen, sedert enkele maanden te Breda gedeta chteerd, is'definitief aldaar overgeplaatst. Gregoriaansche Kerkzang Het „Dagblad van Noord-Brabant" bevat, naar aanleiding van den j 1. Woensdag te Amsterdam gehouden St.-Gregoriusdag, de volgende ontboezeming: Er zijn nog altijd menschen, die niet weten, zelfs niet vermoeden, hoe mooi de Geregoriaansche muziek is. Nu is er Woensdag te Amsterdam een Gregoriusdag gehouden, dat is een vergadering van de St. Gregorius- Vereeniging. Én te dier gelegenheid hebben verschillende koren Gregori aansche muziek uitgevoerd, waarbij ook verslaggevers van liberale bladen tegenwoordig waren. Welnu, deze spreken met groote waardeering over de kerkmuziek. De „N. R. Ct." schrijft over den antwoordzang van het „St. Alfonsus- koor" onder leiding van Hub. Cuypers „De uitvoering van deze gregori aansche liederen, eerst door het kna penkoor aangeheven, dan door de mannenstemmen beantwoord, daarna unioso door knapen en mannen voort gezet, heeft een geweldigen indruk gemaakt en bij mij de overtuiging gevestigd, dat juist deze zangeD, op dergelijke wijze uitgevoerd, de rechte gewijde stemming moeten aanbrengen". „Gregoriaanseh is kunstzang" schrijft het „Handelsblad" en geeft aesthetiseh genot". En verder „voor de vorste lijke macht van een Palestrina hebben wij met eerbied ons gebogen." Andersdenkenden buigen zich met eerbied en er zijn nog altijd Katho lieken, die voor deze echt kerkelijke muziek minachtend de schouders op halen zou het zijn, omdat zij met haar schoonheid onbekend zijn Tot zoover het „D. v. N -Br." Zeker, velen kennen de schoonheid der kerkelijke muziek, met name het Gregori aausch, niet. Maar hoe komt het, dat zij die niet kennen? Is het wel mogelijk het Gregoriaanseh schoon te vinden, wanneer men het alleen kent uit de wijze, waarop het nog altijd op vele koren wordt uitge voerd Vooral op onze plattelandskoren is het erbarmelijk, zooals onze heerlijke kerkelijke gezaDgen wordenmishandold en vermoord. Zulk gezang is vaak erger dan barbaarsch en het aanhooren ervan een ware marteling voor het gehoor. Me dunkt, onze koorzangers, die zich geroepen wanen onze godsdienstige plechtigheden met hun gezang op te luisteren mochten hun plicht ten dezen opzichte wel eens wat beter gaan beseffen en behartigen. Het zangkoor te Goes mag hier met eere genoemd worden als een voorbeeld, hoever men het met goeden wil en toeleg brengen kan. En nu zegge men niet, dat dit ten plattelaude onmogelijk is. Er worden meerdere dorpen gevonden wier kerkkoor met de beste stadsko- ren kan wedijveren. Wanneer men maar niet opziet tegen de moeite. Maar dat is 'tjuist: men moet er zich moeite voor geven, en dat heeft men er niet voor over En bovendien meent men, dat het voor de kerk al spoedig mooi genoeg is Als men dus met het „Dagbl v. N. Br." vraagt, hoe het komt, dat de menschen het Gregoriaansche niet mooi vinden, dan is het eenig ware antwoord omdat het door onze koorzangers vaak zoo schrikkelijk leeljjk wordt uitgevoerd. B. E. Herinneringen aan Koningin W i 1 h -e 1 m i n a. In November van het jaar 1895 vertoefden onze Koningin en Hare Modder een tijdlang te Carbièras bij Aix-les-Bains in Savoy-e, oim er van de zuivere berglucht te genieten. De Fransche Regeering had den heer Xavier Paoli aan de be-ide vorstinnen toegevoegd om voor haar veiligheid te waken. In het Zondag-bijvoegsel van de „Gaulais" vertelt nu den heer Paoli het een en ander ,van zijn herinneringen aan dat ver blijf. ,Hij werd aan Koningin Wdlhelmina voorgesteld ,in het station te Genève, toen de Koninginnen valn daar op reis gingen naar Corbières. De „N. R. Ct." ontleent aan de her inneringen van den heer Paoli het vol gende Van de voor-stelling, zoo vertelt Paoli, o-p idien triesten morgen in het station van Geinève, bewaar ik een aardige her innering. Terwijl ik met den vriendelij ken generaal Dumonceau stond te pra ten, verscheen -daar plotseling vaor het portier van den koninklijken wagon een jong .meisje, met lachende oog-en, ©en roze .gelaatskleur en blonde haren, heel eenvoudig gekleed in een blauw man telpak met een groote zwarte boa. Ik herinner me -een jonge, bijna kinderlij ke stem en zoodra die weerklonk, keerde generaal Dumonceau zich haastig, met een diepe buiging naar de spreekster. „Generaal", zeide zij', „vergeet niet brief kaarten voor mij te- koop-en". Dat roz-e- en-blond© meisje, die heldere stemt, dat was Koningin Wilhelmina. Zij' verpersoon lijkte toen door haar broze bevalligheid, haar roerende innemendheid en teedere aanhankelijkheid -den naam, waarmee Europa haar zoo graag aanduidde: h-et kleine Koninginnetje. Zij was toen zestien jaar oud. Men had te Corbières de eenige villa gehuurd, die er was, een vrij1 ruim, hou ten -chalet, aan den zoom van een den- nenboisch, vlak bij' het dorpje. De najaars wind joeg -doior de reten der deuren, loeide an de schoorsteenen; vulkachels waren :er niet, daarom w-erden er groote vuren in de haarden gemaakt. Van de vensters dezer landelijke woning uit had men -een uitzicht over de bergen van Savoy-e -en hun sehaone dal-en en boven de niet stro-a gedekte daken der huisjes, die tussch-en de bo-omen verscholen la gen, zag m-en blauwe rookwolkjes opstij gen. In den namiddag werden er bij alle weer wandelingen gedaan. Meestal ging Koningin Wilhelmina er m-et een -of twee hofdames op uit, soms ging ik mee. Koningin Emma, -die haar dochter als onvermoeid wandelaarster kende, had er maar van afgezien haar te vergezellen bij haar o-nderzoekingstofc-hten. Dikwijls kwamen we thuis dik ond-er de sneeuw, met paarse gezichten, doorweekte schoe nen. Maar wat kwam het -er o-p aan. De kleine Koningin was verrukt; ze stampte ha,a,r slobkousen af, schudde haar rokken en haar zachte gouden ha ren, die ov-er haar schouders vielen en zeide tegen ons„ik wou, dat het mor gen was, dan konden we weer gaan". Ik heb tijdens mijn verblijf te Corbières dikwijls de gelegenheid gehad op te merken, hoe diep de opvoeding der jonge vorstin ging. Zij sprak reeds vloeiend Fransch, Russisc-h, Engelsch en D-uitsc-h en natuurlijk haar moedertaal. Zij stelde belang in vraagstukken, die d-en landbouw betroffen, was öp de hoog te van sociale quaesti-es. Zoo vroeg zij mij- dikwijls naar de omstandigheden van den Frajischen arbeider -en onze bestuurs organisaties; ja, zij' b>egqn zelfs met de studie van het recht. Ik zou niet durven z-eggen, dat die studie haar warm maakte zij gaf, geloof ik, d-e voorkeur aan historie. -Levendig stelde zij belang in het Napoleontische epos en daar zij wist, dat ik een landsman van Napoleon was, zei-de (zij eens tegen mij-: „Het moet u wel spijten, dat u hem niet meer gek-end hebt!" 'En dan sprak ze o-ver haar poneys. „Ik heb -er vier", zeide ze vertrouwelijk, „en ik laat ze a,lle vier tegelijk voor spannen." Het gebied, waar de Koningin wandelde, met zijn hossch-en -en b-ergen leverdie .wel -eenigszins g-evaar o-p vaar verdwalen, en hoewel het -ei' ni-et on veilig was, zwierven soms werkzoekende Piemonteezen rond, zoo-dat d-e heer Paoli de Koningin verzocht had, geen verre tochten te ondernemen zonder h-em. Bo vendien wa-s -er de „zwarte man", di-e volgens -de bijgelaovige b-ewotiers dei- streek in -d-en valavo-nd door d-e bosschen zwierf, met zwarte kleeren aan en oogen van vuur, daarbij- schrikwekkend mager. De bo-eren geloofden aan een spook en al deed d-e heer Paoli dat niet, hij' meende, dat het spo-ok -een landlooper kon zijn en zou liev-er niet hebben, -dat de Ko ninginnen h-em tegenkwamen. M-en kan zich idus mij'n schrik voorstellen, zoo ver telt de heer P'aoli, 'toen ik op een mid dag in Aixles-Bains h-e-t volgende lako- nieke telegram ontving: Koningin aan wandel-en zonder te zeggen waarheen nog niet teruggekeerd. Den trein nemen om -naar Corbières te sparen was voor mij het werk van -enkele minuten. Aan de villa vernam ik, dat koningin Wil helmina ime-t twee hofdames was uitge gaan, zeggende, dat ze wat beweging ging nemen, o-mdat ze den geheel-en dag thuis geweest was en dat ze in, een uurtje terug zou zijn. En nu waren er al twee uur voorbij; ze was niet teruggekeerd, zoadat Koningin Emma ernstig ongerust begon te wonden. Ik ging onmiddellijk o-p weg om haar t-e< zoeken, iedereen, dien ik t-egen kwam, vragend, maar nie mand had haar gezien. Ik holde het bqsch do-ar, waar ik wist, dat zij1 gaarne wan delde; ik riep. Geen antwoord. Hoe lan ger" zoo ongeruster wordende, dacht ik e-r over een anderen weg te nemen, taan ik sporen in de sneeuw ontdekte. Ik 'be keek ze nauwkeurig. Ze waren te klein voor een mannenvoet, blijkbaar waren het dus voetstappen van vrouwen. Ik volgde speurend als een -jager het spoor en ik had me niet vergist. Na een half uur lo-op-ens hoorde ik stemmen roepen en weldra zag ik het kleine Koninginnetje met haar twee hofdames lachend en on bezorgd aank om-en." Rotterdam, 3 October 1910. Tarwe tamelijk aangevoerd f 9,a f 9,75. Uitgezochte partijtjes daarboven. Haver f 6,75 a f7,25. Koolzaad f 11.a f 11,50. Kanariezaad f8,75 a f9,50. Vlas aanvoer36 steen Holl. Blauw, 284 steen Wit Zeeuwsch, 500 steen Gro- ningsch. Aaiivoer gering. Prijzen Hollandsch Blauw f 2 20 a f 2.50 idem Geel f 3.Wit Zeeuwsch f 2, Zeeuwsche Eieren f 4,80 a f 5, Overmaaache Eieren f 5,a f 5,20. V a r k e n s 27 a 29 ct. Licht soort export 25 a 26 ct. M a i 8. Witte Servische Mixed f 127 a fGrove Donau f127 a f Aardappelen. Brielsche Kralen 4,76 a f 5,—, Friesche Eigenheimers f 2,50 a f 2,75, Zeeuwecho Eigenheimers f2,60 a f2,80, idem Blauwe f 2,60 a f 2,80. idem Bonte f2,50 a 2,70, Duitsche Rooile f2,- a f2,20. Veel aanvoer, tamelijke vraag. Amsterdam, 3 October 1910. Aardappels. Zeeuwsche blauwe f 2,60 a f 3,Zeeuwsche bonte geen noteering, Zeeuwsche Eigenheimers f 2 80 a f 3.25. GOES, lste Huw.afk. 2, Gerrit Hendrik Hekhuis, 22 j. jm. Vlissingen en Willemina Dina Slimmens, 22 j. jd Goes Geboren 3 Johannes Eluaid z.v. Eduard van Hoorn en Cornelia Dirks Philippus zv. Loendert Vermeule en Johanna Catha- rina de Woif. Over September 1910. HEINKENSZAN0 Geboren: 14, Adriaan, z. v. Constant Constant en Anna Ka,'- relse; 27, Johannis Jacobus, z. v. 'Ary Jacobus van Nieuw-enhuijzen en Elizabeth Slokkers; Maria Cornelia, d. v. Leunis Adriaan d-e Jonge en Anna. Ca.tharina Koch. IJ z e n d ij k e, 1 October 1910. Ter graanmarkt van heden was wegens suikerbietendrukte zeer weinig aanvoer en evenzoo weinig omzet. Men besteedde voor Nieuwe tarwef 9.a 10. Nieuwe wintergerst- 7.50 a - 7.75 Groene erwten - 15. a - 16. Bruine boonen - 11.a - 0. Karwijzaad-13.a - 0. Per 100 kilo. Roosendaal. Gisterennacht werden den wisselwachter Kools door een ran- geertrein de heide b-e-enen afgereden. Hij is overleden aan de bekomen verwon dingen. Tubbergen. D-e onlangs wegens mis handeling veroordeelde veldwachters zijn in hooger beroep gegaan. Wessem. (Limburg.) Een veerboot is op de Maas omgeslagen. De veerman Snicker en zijn knecht Bouman verdron ken. New-york. Een stoomsloep mei vele matrozen bemand is in de Hudson ge zonken, 60 matrozen zijn gered, 29 ver dronken en 18 worden vermist. Rome. De stad is vrij verklaard van cholera. Mefg. De luchtvlieger Haas, die Za terdag een proefvlucht d-eed van Trèves naar Metz viel toen hij zich boven Gre- venmacher, aan den rechteroever van d-e Moezel, op Pruisisch grondgebied bevond, met zijn vliegtuig van een hoogte van 150 M-eter naar bened-en. De aviateur werd op slag gedood en het vliegapparaat ver brijzeld. Betoogingen der Spaansche Katholieken tegen de anti clericale regeeringspolitiek Men seint ons: Madrid. Gisteren (Zondag) had -eene betooging plaats der Katholieken 'tegen de anticlerical-e plannen der regeering. Terwijl -een delegatie dien gouverneur een adres aanbood, en de menigte godsdien stige liederen zong', werd door ©en troep jongelieden met d-e „Marseillaise" geant woord. Een botsing ontstond. D-e poli tie kwam -en joeg de b-etoogers uiteen. De rust is hersteld. Madrid. Alhier is bericht ontvangen, dat gisteren (Zondag) in alle grootere plaatsen van Spanje betoogingen zijn ge houden door de Katholieken. Nergens werd 'de rust gestoord, behalve in Va lencia -en Saragossa, waar tegenb-etoogin- gen waren op touw gezet en een paar personen gewond werden. In politieke kringen wordt de positie van Canalejas als wankel beschouwd. San Sebastian. Dertig duizend per sonen, waaronder 14 grandes van Spanje, 95 afgevaardigden en senatoren uit -de provincie, 85 gemeenteraadsleden -en tal van gemeentebesturen hielden eene in drukwekkende betooging. Alles verliep in uitmuntende orde. E-en protest werd ingediend tegen die regee- ringsplannen ten opzichte der religieuste vereeuiging-en en der 1-eekenscholen. De verschillende redenaars hield-en scherpe redevoeringen, gericht teg-en de anticle- ricale regeeringspolitiek. 5e klasse 9e lijst trekking 3 - Oct. f15000 5905 f 1000: 1852 6317 17017 18429 20207 f 400: 486 7283 f 200: 125 2562 4097 4191 6355 7668 10408 12053 12112 15541 f 100: 253 3862 7267 14533 14711 16586 17093 f 70: 563 568 2679 5895 5979 6646 Nieten 334 337 572 576 598 2628 2636 2642 2675 2693 5888 5898 5948 5997 6584 6620 6629 6633 6641 6643 6684 6699 6700 11971 11985 14246

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 3