Spaarbrander bouwers! of Smet de Tarwe ir. fooi Weegbniggen No. 112. Donderdag 22 September 1910 Zesde Jaargang. SINNENLANP MBOOTDIENST Ruyter en Zuid-Bevilmd TE KOOP Eigenheimer Zetaardappelen jongste Bediende TBODE OF HUISHOUDSTER. 3E LANGE, ,N VAN WEEL, Verschijnt eiken MAANDAG-,JfOENSDAG- en VRIIDAGAVOHD. DE TROONREDE. FEUILLETON. ELS A Goes. Jordt.—Rotterdam en Amsterdam, de Steombooten in GOES n. ROTTERDAM 22 Sept. 's morgens 1, 25 Sept. 'a morgens 3, IERDAM: Woensdagmiddag, in ROTTERDAM n. GOES: Sept. '8 morgens 7, Sept. 's morgens 11, 's namiddags 4, dSTERDAM naar GOES: rjjdagmiddag 2 uur. Rotterdam, Haring- dnyde. VT1ËN te bekomen t» Goes eer J. C. MONHEMIUS, te de hoeren BOUMAN Zn,, erdam de beeren J. B. RE en W. DEFAIS en te Rot- bjj de Steomboot-Reederg vfh LN DER SCHUIJT. IERSVRACHT Goca-Dordt- enkele rele, f 1, retour f l,5o- 1VERSDIJK, Kapelle. idministratle der „Nieuwe Zeeuw- int" kan tegen 16 October a.s. vorden. ijke aanbiedingen bg den DIRECTEUR. deen nette (linke MANSE DAMAVE, Vlissingeo. voorkomende DRUKWERKEN, imeenfe- en Polderbesturen, g en net afgeleverd. loek- en Handelsdrukkerij raat B 56, Goes. SOPGAAF wordt op aanvraag ekt. de proef met de meer dan tevreden zijn! Aanbevelend, aarden en Kachels GOES middel tegen de irradig bij de iaar „dolce amore" bezit." anderde 'met den dag; het be- eisje uit het huis der ,,gene- werd weder de jonge dame, oeger was. Zij bleef terughou. ar voorkwam iederen wenscli, e in het binnenste harer om- lar oogen stonden klaar en rus- zachtst blikten ze, als ze op xi gericht waren, waarop 't on- og dikwijls het lijden verdub lier werd de herinnering aan den weder levendig; ze dacht vader, die zonder klagen leed, haar nog steeds woorden van liefde vond. haar gelukken zou Udo van in te overtuigen, dat rust be- dan het gebruik van tabak en die hij niet scheen te kunnen d haar best om hem afwisse- ezorgen. Ze zong en las voor, d het lastig onderwerpen te vin- len zieke ais stof tot gesprekken oeien. Hier bleef alleen de hoop, beter kennen van zijn karakter helpen. (Wordt vervolgd.) Al«mnemeitsprijs p. maanden voor Goe.< f0.76, daarbuiten f 0 9ü Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Keelaiaëheri'V t&s 25 (X p. r. Bij abofjiement <pe,ial« prgs Adverteutiën van 16 regels fO.SO; iedere regel meer 10 Cl Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oerefcend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, k contant Vanaf I October a. s. stellen wij voor onze abonné's tegen den ons kostenden prijs beschikbaar het z.g. marktbericht. Des Dinsdags direct na afloop der boter- en graanmarkt en zooveel mogelijk met bijvoeging der vruchtenveiling wordt dit marktbericht direct verzonden aan hen, die zulks verlangen. Vnor nadere bijzonderheden wende men zich tot de Administratie. Wie zich tegen I October a. s. abonneert, ontvangt tot dien datum ons Blad gratis. Proefnummers worden op aanvrage gaarne toegezonden. DE DIRECTIE. H. M. de Koningin opende de nieuwe zitting der Staten -Generaal met de vol gende rede: Mijne Heeren. Het verheugt mij weder in uw mid den te zijn. Onze betrekkingen met de andere mo gendheden zijn van den mees't vriend- schappelijken ,aaid. Gelijk te vreezen was heeft de weers gesteldheid ten vorigen jare op land- en tuinbouw een ongunstigen invloed uit geoefend. Ook thans laat de opbrengst van sommige akker- en tuinbouwgewas- sen te wenschen over, do:h voor de vee houderij zijn de tijden vaordeelig. On danks eenige ongunstige omstand.gheden wa£ in handel en nijverheid in verschil lende '.opzichten vooruitgang .waar te nemen. Het scheepvaartverkeer nam we- rller, en in niet onbelangrijke mate, toe. In het scheepvaartbedrijf waren de uit komsten van de vrachtvaart ter zee min der ongunstig. De .staat der Koloniën geeft in menig opzicht reden tot tevredenheid. De meer geregelde toestanden, die als gevolg van het ,in de laatste jaren ten opzichte van de buitenbezittingen in toepassing ge brachte regeeringsbeleid in 'die streken zijn ontstaan, oefenen eene verblijdende werking uit op de ontwikkeling van han del en verkeer, en geven grond om een gestadigen econamischen vooruitgang van dat gebied te verwachten. Zeer be treur ik dat de cholera in verschillende streken van Nederlandsch-lndië slacht offers eischte. Burgerlijke en militaire landsdienaren, zoo hier te lande als in de Koloniën, vervullen hunne taak op eene wijze die lof verdient. Hoewel de loop van 's Rijks middelen niet onbevredigend is, blijft toch tenge volge van de vele hoogst noodzakelijke nieuwe uitgaven de finantiëele toestand des Rijks de grootste zorg eischen. Binnenkort zullen de reeds vroeger 42. Toen Nordheim hoorde, dat Ada als ziekenverpleegster was aangenomen, morkte hij onverschillig op: ,,'tls beter zóó; een arm meisje moet zeker blij1 zijn als het eene betrekking vindtI" „Dat klinkt niet liefderijk bestraite AIsa hem. „Moet dan de liefde oiveral heerschen?" „Zonder haar is het overal treurig!" „U bed,ooit de zoogenoemde philan- tr.ophie? Altijd door streden in hem wal ging van de wereldwrevel over het niet in vervulling gaan zijner liefste wen schen en zijn verzet tegen het ontwa kende bewustzijn, dat het leven een ieder eene taak oplegt; dat de zijne zoo dui delijk was, terwijl hem, gelijk maar- wei nigen zoo rijke middelen tot hare vol brenging zijn geschonken. Uren bracht hij door, waarin het scheen, alsof ook voor hem eens de zon door het wolkenfloers zou breken; uren door leefde hij ook, waarin het hoe langer hoe duisterder nacht voor hem scheen aangekondigde ontwerpen tot herziening van het tarief der invoerrechten, en tot invoering ,van eene algemeene inkomsten belasting JJ bereiken. Tot dekking van het zeer aanzienlijke tekort op den aanstaanden dienst, zal de toevlucht moeten genomen worden tot dezelfde tijdelijke maatregelen als voor het loopende dienstjaar is geschied. Wetsontwerpen ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom, en tot wijzi ging der ongevallenwet 1901, zullen U bereiken. De bij U ingediende wetsontwerpen, alsmede die waarvan de indiening reeds vroeger is toegezegd, zullen veel van Uw tijd en Uwe inspanning eischen. Toch zullen met het oog op noodig gebleken voorzieningen daarnevens nog eenige wetsontwerpen aan U worden aangeboden. Een .wetsontwerp tot vaststelling van eene .eedsformule en vlan de gevallen, wlaarin de eed van getuigen in burger lijke en strafgedingen ka.n worden ver vangen dpor eene belofte, zal U bereiken. Ook zullen U warden voorgelegd eene herziening vian de bepalingen van het- Burgerlijk Wetbpek omtrent de .verbin tenis uit een onrechtmatige daad, als mede van de Wet op het Auteursrecht. Bij de herziening der onderwijs-wetge- ving, welke naar aanleiding van het rap port der ineenschakelings-cammissie zal moeten worden overwogen, zullen de onderwerpen, welke met de jongste wijzi ging der wet op het lager onderwijs in nauw verband staan, alsmede de wette lijke voorziening inzake het vak-onder wijs het eerst de aandacht vragen voor zooveel .zulks zonder het geheel te ver breken mogelijk blijkt. Indiening der Militiewet 1901 kan spoe dig worden tegemoet gezien, terwijl in verband daarmede eene wijziging van enkele bepalingen der Landweerwet U ter overweging zal worden aangeboden. Een ontwerp van wet betreffende den land storm is in bewerking en zal U eerlang bereiken. In aansluiting aan de verbetering van de Waal zal in, het belang van de scheep vaart een aanvang gemaakt worden met de normaliseering der Boven-Merwede. Ontwerpen worden voorbereid tot be vordering van de verbetering der afwa tering van de provinciën f riesland en Groningen, van het Meppelerdiep en van de Vecht in Utrecht. Voorstellen tot hervorming van het bin- nenlandsch bestuur in Nederlandsch-lndië zijn mede in voorbereiding. Op uwe toewijding en ijver zal naar ik vertrouw niet tevergeefs een beroep warden gedaan. Gods zegen ruste op uw arbeid. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. BELGIË. De Brusselsche tentoonstel ling. De Franschen hebben Zaterdag met te worden. „De Z0;0genaamde philanthrophie!" El- sa lachte. Ik moet u slechts aanraden philantr.oiphie zonder dit bijwoord te kiezen!" „Zou u -dat verheugen, Elsa?" vr.oeg hij. „Zoo moogt ge me niet noemen", sprak ze ernstig, doch zonder verwijt. „Verheu gen zou het mé, als u de wereld lief- liadt; niets heeft ze meer noodig dan dat; ik bedoel de menschen, die ze bevat; niet haar zelve", verbeterde ze. Hij reikte haar de hand. „Ik geloof u, dat ik het probeeren zal." „Heer dokter, ik wist wel, dat u eer lijk is. Ik dank u hartelijk!" Hoe belachelijk zoa hem dit uit een andoren mond geklonken hebben! Hoe wonderlijk toch, dat hij, die vroeger zoo los en luchtig belaften gaf, nu den ernst van zijn woord gevoelde! Den volgenden morgen kwam Victor bij Noidheim om afscheid te nemen. „Erich, beste Erich", sprak hij ernstig, „denk er toch eens aan, dat gij voor hon derden verantwoordelijk zijt; neem uw leven toch eens hooger op en laat niet aan anderen over, wat gij zelf doen kunt". Dat w,as nu juist een uiteenzetting der beloofde naastenliefde, die de millionair groote plechtigheid hun nieuw comparti ment der voeding geopend, en, nadat rede voeringen waren uitgesproken door abbé Lemire, lid der Fransche Kamer, M. lleer- naert en de algemeene commissaris, werd een prachtig concert gegeven, terwijl de genoodigden door de pieuwe afdeeling wandelden. Zondag gaf het uitvoerend comiteit een ontbijt aan de leden van het Engelsche Institute of Journalists, hierheen gekomen om de opening der Engelsche afdeeling bij te wonen. Talrijke jlelgische dagbladschrijvers wa ren pok naar Brussel gekomen om de ontvangst (bij te wanen. Koning Albert heeft met een redevoe ring .de herrezen Engelsche afdeeling ge opend. De „Times" en de „Morning Post" be groeten warm deze redevoering van ko ning Albert bij de inhuldiging der nieuwe Britsche afdeeling in de Tentoonstelling van Brussel en hopen ook dat de vriend schapshanden, nu in een oogenblik van tegenslag ontstaan, mét den dag tusschen beide landen hechter ien sterker mogen worden. De gezondheidstoestand van prinses Charlotte ,van België, zuster van kaning Leopold 11, boezemt eenigszins onrust in. Sedert de crisis waaraan de prinses ver leden jaar onderhevig .was, is zij nooit geheel hersteld geweest. Zij kon hare wandelingen in het park van het kasteel Louchout ,niet voortzetten en haar alge meene toestand leed er door. F It A S 14 K IJ 14. In de Fransche pers doet de volgende officieuze .mededeeling de ronde: Met het oog op het voornemen der revolutionai ren .om bij het heengaan van de recruten ook .thans anti-militairistische betoogin gen te hbuden, heeft de regeering beslaten krachtige maatregelen te nemen. 11e politie zal in overleg met de militaire auto riteiten iedere poging tot dergelijke be toogingen ten eenenmale verhinderen. In de gare St. Lazare te Parijs is een sneltrein uit Dieppe met zoo hevigen schok op een stootblok geloopen, dat 28 reizigers, waarbij 16 Engelschen min of meer ernstig gewond zijn. Dit is binnen enkele weken het derde ongeluk op de Ouest-Etat! Te Tbul is een wachtmeester van de artillerie in hechtenis genomen, die aan stalten maakte om een qnderdeel van een kanon aan Duitsche sp.oanen te ver knopen. Hij had zich door zekere belof ten de hulp van twee gestrafte soldaten verzekerd om het zware stuk weg te brengen en te begraven. De beide man schappen maakten echter onmiddellijk rapport en d© wachtmeester was achter slot .en grendel vqordat hij goed en wel wist wat er met hem gebeurde. OOSTEN" It IJ 14-HON (MIC IJK. Frans Jozef en Wilhelm II. Om half tien Dinsdagmorgen is keizer Wil- niet begreep. „Ik verantwoordelijk?' 'riep Nordheim. „De menschen werken en worden be taald". „En ge meent, dat dit dé volvoering van uw geheelen plicht is?" „Wat rekent ge daar dan nog tas?" „De zorg voor alles en ieder welzijn!" „En ook niet het gebod der liefde?" lachte (Erich. „Zeer [zeker", bevestigde Victor. „Zij kweekt kennis en leert volhouden." „Je bent een dweper, een fantast!" riep 'Nordheim nijdig. „Noem het zaoals je verkiest; maar houd je zelf met je ondergeschikten bezig". Toen hij Victor in het station een laatst vaarwel zei, fluisterde hij dezen in 't .ooi-: „Mijn besluit is genomen; ik reis naar mijne goederen. Maar niet gij', Elsa bracht me er toe om te doen, wat me verbazend dwaas toeschijnt!" „Wees niet te edelmoedig, maai' recht vaardig. Met de uitdrukking van een jeug digen wijsgeer sprak 'ze deze woorden, toen ze had vernamen, dat hare woor den vrucht hadden gedragen. Ze lachte op het zien van Erich's verwonderd gezicht. helm van zijn bezoek aan den Oostenrijk- schen troonopvolger in Bosnië, in Hetzert- dorff bij Weenen, teruggekeerd, waar hij door zijn bondgenoot keizer Frans Jozef op de hartelijksche wijze begroet werd. Het bezoek droeg geen officieel karak ter, zoodat aan den lunch, dien de Oos. tenrijkschen mcnarch, keizer Wilhelm aanbood, geen toasten gewisseld werden. Do Oostenrijksche pers neemt echter toch notitie van het bezoek en wijdt over het algemeen eenige hartelijke woorden aan den vriend en bondgenoot van Oostenrijk Hongarije. De Katholieke Reichspost zegt o. a. Met genoegdoening en groote tevredenheid komen de beide keizers den sinds het vorig jaar zoozeer veranderde politieben toestand bespreken, want aan hun vrede lievende gezindheid is ;het op de eerste plaats te danken, dat de vrede onge stoord bewaard bleef tijdens de Bosnische crisis. Daarom zal het bezoek van keizer Wil. helm ook onder de volkeren buiten Oos tenrijk en Duitschland als een nieuwe waarborg voor de vreedzame ontwikkeling der internationale politieke verhoudingen beschouwd worden. Bijzonder hartelijk zal de ontvangst zijn die de Weener Bur gerij den keizer zal bereiden, een ont vangst in het teeken des vredes. IJ KI KI4K.V K A .V D. Dezer ,dagen in de Nationale Verga dering bijeen geweest, een buitengewoon Parlement, in dubbelen getale opgeroe pen, ,door den koning geopend en met een beperkte, taak belast. Maar die be perking van hun taak is den heeren Volks vertegenwoordigers n.et naar den zin: zij willen nq meteen de grondslagen van het geheele staatsorganisme eens bezien en de grieven, die er over het beleid dei' laatste jaren zijn, tot oplossing brengen. Bij het gemis adn populariteit, waar van de koning „geniet", is dat echter hoogst gevaarlijk, zoodat de regeering zich daartegen moet verzetten en zoo is het conflict dan ook al in vollen gang. Het eerste telegram van de eerste ver gadering begon al met te vertellen van een incident De revisionisten wilden den eed af leggen, ,de constitutionisten verzetten, zich er tegen. De quaestie dor eedsaflegging werd hierop uitgesteld en een gedach- tenwisseling begonnen over het vraagstuk betreffende de bevoegdheden der verga dering. Revisionisten zijn zij, die zich willen houden aan de eigenlijke taak der verga dering: de grondwet op enkele punten herzien; de constitutionisten willen van de bijeenkomst een constituante maken, bekleed met het allerhoogste oppergezag. De berichten vervolgden De incidenten leidden ertoe, dat enkele afgevaardigden handgemeen werden. Na dat de orde hersteld was, laakte de mi nister-president het gebeulde en drong hij erop aan, dat men de vrijheid van beraadslaging zou eerbiedigen. En verder: „Deze wijsheid is niet van mij: het is padre mio's grondstelling, die ik herhaal; bij zei-de, dat grillige, onoverlegde goed heid veel bederft: ongerechtigheid verbit tert." „U verandert alles", antwoordde Nord heim, zonder de theoretische zijde dezer woorden te beschouwen. „De barones werd voor het leven herwonnen; den heer ritmeester en Ada bracht ge beiden te gelijkertijd op den rechten weg: ik, ver stokte zondaar, begin me te beteren; de oude heer baron „Hpud op, houd op", riep Elsa, „Groot vader dat wed ik, blijft n,og altijd ho pen, dat ik Carlo vergeten en hier min stens een graaf huwen zal. Dikwijls be merk ik zijino bedoeling; ik ben er echter niets vertoornd over, integendeel, 't maakt me vroolij'k". In de eerste helft van Augustus nam dpkter Nordheim voor vier weken afscheid in de villa „Haldensteia". Tot half Sep tember zou de familie aan zee vertoeven, daarna nog veertien dagen op Haldenburg, waar Victor, als landheer, ook zijn vriend uitgemxriigd had. Zichzelven was Nordheim in de laatste weken een raadsel geworden. Het is een wonderlijke toestand, waarin een mensch Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 22 Sept. Zwakke tot matigen meest, noordweste lijke wind, afwisselend! bewolking Eerst weinig of geen regen, later waarschijnlijk regenbuien, weinig verandering van tempe ratuur. Twee moties zijn bij' de Nationale Ver gadering ingediend, waarvan de eene ver klaart, dat de vergadering wettig is ge constitueerd, en de sauvereine macht heeft om alle niet-arganieke bepalingen van de grondwet te herzien en daaraan nieuwe bepalingen toe te voegen, en waarvan de tweede zegt: dat de Vergadering, gebruik makend van haar souvereine rechten, de eedsaflegging volgens art. 64 der be staande constitutie voorstelt. Dragoumis verklaart, dat, zoo de Verga dering zich tot constitua'nte verheft de regeering zal aftreden. Het resultaat der besprekingen |is onzeker. De vergadering duurt yoort. Na een onvruchtbare beraadslaging nam de Nationale Vergadering, met 112 tegen -28 stemmen een motie aan, waarbij de (Zitting tot Maandag werd verdaagd. Volgens Atheensche bladen heeft ko ning George verklaard, dat hij nooit zijn toestemming zal geven voor het verande ren van de nationale vergadering in een constituante. Omtrent de Maandag j.l. gehouden ver gadering meldt 'men: "Na langdurige en onvruchtbare discus sies nam de ;Kamer met 148 tegen 121 stemmen een imotie aan, waarbij beslo ten werd dat de eed op de grondwet moet afgelegd worden. Later zal bespro ken worden of de kamer constituante of revisionistisch zal zijn. Tweede Kamer. Vergadering van 20 September. (Aanvang 3 uur). Als tijdelijk voorzitter nam het oudste lid in jaren, de heer Lieftinck (afgev. voor Zutfen) het presidium, waar en hield eene korte openingsrede. Een bericht was ingekomen van de ontslagneming als Kamerlid van de hee ren V. A. M. van den Heuvel (Eindho ven) en Mr. A. De Jong (Rotterdam V). De geloofsbrieven van den. heer A. N. Fleskens, nieuwgekazen lid voor Hel mond, werden goedgekeurd en hij zelf door don tijdeïijken voorzitter beëedigd. Voor het voorzitterschap werd door de Kamer een voordracht opgemaakt van drie personen: no. 1 de heer Van Bijlandt met 75 stemmen, no. 2 de heer Van Nispen tot Zevenaer (Nijmegen) met 72 stem men, no. 3 de heer Drucker met 48 stem men van de 87 aanwezige leden. Daarna ging de vergadering uiteen. verkeert, als hij er aan begint te twijfelen, of hij tot nu toe wel geleefd heeft volgens de wetten van het gezond verstand, als datgene, wat zijne gemoedrust stoort hem tegelijk aantrek en afstootals hij' wenscht en er toch tegen opziet om pogingen, in het werk te stellen, om den innerlijken vrede, dien hij miste, terug te krijgen. Wat hij gelezen, gehooid en ondervon den had, ging door zijn brein. Dit alles geschiedde van zelf, zonder zijn toedoen als 't ware. Nu was het zijn taak, te toonen, wie hij was. „De zedeljjke opvoeding begint dus door lijden, dit is alzoo het eeuwige raads besluit", «prak hij voor zich heen. Zoetjes aan keerde hij tot de werke lijkheid terug. Hoe ver was hij van de hoofdwegen afgedwaald! En 'twas al zoo laat gewor den, dat 'ttijd was om naar huis te keeren. De gedachte, om verstrooiing te zoe ken, kwam in hem op, maar werd aan stonds met weemoed afgewezen. Hier nog langer rond te dalen had geen zin, dus maar naar huis; naar die eenzame, le dige pracht! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1