UIT ZEELAND. Landbouw en Veeteelt. Dr. Kuyper. Een redacteur van het Hbld. heeft een onderhoud gehad met jhr. mr. Van Kar- tebeek, een der leden van den bekenden Eereraad, ten einde de heer Van Karnebeek de volgende vragen te stellen Kan de eereraad er toe overgaan de in zijn vonnis genoemde memorie van dr. Kuyper te publiceeren? Kunt u ons zeggen wat uw innerlijke overtuiging is omtrent de schuld van den oud-minister aan corruptie In antwoord op de eerste vraag vernam de medewerker, dat de stukken aan dr. Kuyper waren teruggezonden en dat hij zich daarvoor dus tot dezen bad te wenden. Het antwoord op de tweede vraag luidde, dat de heer Van Karnebeek zijn oordeel in het vonnis had uitgesproken, en niets daarbij had te voegen. Behalve dan over één zaak. die niet aan zijn oordeel onder worpen was geweest. Mr. Van Karnebeek verklaarde, dat het de innige overtuiging is van den eereraad, dat er niet de minste grond bestaat voor de meermalen vernomen insinuatie als zou er van een ongeoorloofde verstandhouding tusschen dr. Kuyper en jufirouw Westmeyer sprake zijn geweest. Dr. Kuyper, tot wien het blad zich ook wendke, meende de bedoelde memorie ter publicatie in het Hbld. niet te moeten afstaan. Vrijdagavond te acht uur reed de van Maastricht komende goederentrein op een van Dalheim komenden personentrein. Twee reizigers bekwamen lichte kwetsuren. Van den personentrein werden vier wag gons, van den goederentrein negen kolen wagens verbrijzeld. Het seinhuis werd ernstig beschadigd. De personentrein is dezelfde, waarmede Woensdag nabij Vlodrop een ongeval plaats had. De levering van margarine, ten be hoeve van het leger, gedurende het 4e kwartaal 1910, is bij beschikking van den minister van oorlog toegewezen aan de firma J. A. van den Bosch en Zoon te Alkmaar tegen den prijs van f 0.81 per K.G. Goes. Wij lezen het volgende in de „Middelburgsche Courant" van Maandag 12 September (Zaterdagavondnummer) Men schrijft ons uit Goes: Mijne mededeeling omtrent de uit breiding der leervakken aan de School met den Bijbel alhier in het nummer van Vrijdag jl. met de daaraan vast geknoopte opmerking over de leemte op de gemeentescholen, waar geen gelegenheid voor jongens bestaat om onderwijs te ontvangen in de drie levende talen, heeft de aandacht ge trokken van het Katholieke orgaan alhier. De redactie van dit blad reageert op de zinsnede „onder de aupices van een paedogoog, die op christeljjken voet zijn onderwijs schoeit." Zij schrijft: „Daar zit 'm de kneep! Menschen van het slag van dezen berichtgever hebben den mond vol van van de christelijke en maatschappelijke deugden, waartoe het onderwijs onze kinderen moet opleiden, maar breng hen niet in een omgeving waar getracht wordt die deugden daadwerkelijk aan te kweeken (op Katholieke en geloovig Protestantsche scholen). Dan moeten zjj er niets meer van hebben en geven alzoo een doorslaand bewijs van de holheid en voosheid van het openbaar onderwjjsprinciep Het zij mij veroorloofd tegen deze hartstochtelijke gemoedsuiting deze nuchtere vragen te stellen iVat is dan toch de reden, dat de Katholieken in Goes hunne kinderen (jongens) w e 1 naar de openbare maar niet naar de geloovig Protestantsche scholen zenden Weet de redactie soms niet, dat in zijn parochie, niet sedert vandaag of gistereD maar jaren, aan de „holheid en de voosheid van het openbaar princiep" de voorkeur wordt gegeven en de geloovig-Protestantsche scholen niet worden begeerd 'f Of heeft zij daaraan niet gedacht bij het neerschrijven van haar philippics Wij kunnen den geachten inzender gerust stellen: wij hebben eraan gedacht, niet bij het neerschrijven van onze „philip pics", maar bij het constateeren van eene bedenkelijke gapiDg tusschen theorie en praktijk bij sommige vereerders van het openbaar onderwijs, zooals o. i. ook deze inzender in zijn vorig bericht te aanschouwen gaf. Wij handhaven dan ook onze meening in deze, ondanks de opwerping, die de geachte inzender hierboven maakt. Immers, wij, Katholieken, achten de Katholieke school het opvoedingsinstituut voor onze kinderen. Waar echter de omstandigheden vooralsnog het oprichten van een dergelijke school beletten, accepteeren wij de openbare school zoolang als een „minus malum", een geringer kwaad en trachten de leemto in het godsdienstige aan te vullen door onderricht in huis en kerk. Maar daarom behoeven wij onze kinderen nog niet naar geloovig-Protestantsche scholen te zendenwant, ofschoon daar het onderwijs in Christelijken geest wordt gegeven, wordt het toch niet in dien vorm en op die wijze gegeven als wij voor onze Katholieke kinderen gewenscht achten. Hier zeu men kunnen wijzen op het spreekwoord: „duo quod faciunt idem non est idem" „Als twee hetzelfde doen is het nog niet hetzelfde". Ofschoon èn op geloovig-Protestantsche èn op Katholieke scholen christelijk onderwijs wordt gegeven, is het toch voor ons niet hetzelfde of wij onze kinderen naar de eene of naar de andere school zenden. Wij achten specifiek katholiek onderwijs het ideaal. In afwachting daarom nemen wij onze toevlucht tot het openbare, kleurlooze onderwijs en voegen er het Katholieke cachet door apart ondericht in den Katho lieken godsdienst aan toe, nochtans voelende dat dit eigenlijk maar half werk is. „Euphouia" treedt morgenavond, 13 September, om 8 uren in den tuin van, V. O. V. ap met een welgekozen program. Schietvel'eeniging G. O. E. S. Na het Dagelijkseh Bestuur onzer gemeen te, vertegenwoordigd door den heer bur gemeester, den wethouder Mr. De Witt Hamer en den gemeente secretaris, geno ten wij Zaterdag de eer den fraaien wis- selbeker te. bewonderen, die onze kranige schietvereeniging G. O. E. S. in Augustus heeft gewonnen van de schietvereeniging „Prins Hendrik" te Gapinge. Nog tweemaal zal zij dezen beker een kunststuk in gedreven zilver van 43 c.M. hoogte te verdedigen hebben in een wedstrijd met provinciale zustervereni gingen van „Pro Patria." (hoofdzetel te Middelburg) en dan kan zij hem als haar blijvend bezit, in harden, eerlijken strijd gewonnen, beschouwen. Zoo niet, dan gaat hij in andere handen over en is alle kans verkeken, tenzij G. 0. E. S. nog vier ma len daarna den beker zou bemachtigen en niemand der tegenstanders hem 3 maal achtereenvolgens in zijn bezit zou heli- hen kunnen handhaven. Ook toonde ons de sympathieke presi dent, de heer A. F. De Paauw, de fraaie collectie medaljes, die de schietvereeni ging in haar 21/2-jarig bestaan wist te behalen. Wij telden 12 eerepenningen, waaronder zilveren en verguld-zilveren en een, uitgeloofd door H. M. de Koningin- Moeder, te Middelburg in 1908 gewonnen. Het kan niet anders of al deze tro- paeën wijzen op een krachtige, bloeiende vereeniging, aan wie wij niets beter kun nen toewenschen, dan dat zij den wissel beker in nohelen strijd moge behouden en het gouden eeremetaal moge voegen bij hare verworven insignes. De wisselbeker is deze week dagelijks op de bovenzaal van Café „Centraal" al hier voor belangstellenden te bezichtigen. Naar wij vernemen, worden hier pogingen in het werk gesteld om een vliegweek te organiseeren. De eerste maa t regelen zijn getroffen door een voorloia- pig comité, dat zich te- dien einde consti tueerde en is samengesteld uit de beleren: J. Fukken, Hotel „Du Commerce" alhier, H. De Jonge, Café „Tol" (Kloeting©), L. G. Overbeeke en J. Tolhoek, alhier. Deze week zal naar alle waarschijnlijk heid eene vergadering worden belegd om de zaak nader te bespreken. Middelburg. Gisteren had de herdenking plaats van het 15-jarig bestaan der Zon dagavond-concerten, welke den vorigen Zondag wegens ongunstig weder was uit gesteld. Zoowel 's middags als 's avonds werd den léden een extra-muziekuitvoe ring aangeboden. Toen wij 's middags even een kijkje gingen nemen, viel ons het aantal bezoekers niet mee, al waren ook eenige honderden komen genieten van het ook over dag zoo' heerlijk zitje in iden lommerrijken Schuttershoftuin. 's Avonds echter was het weer de ge zellige drukte, (die wij op die concerten gewoon zijn. 'Het is haast onnopidig nog te zeggen, dat beide uitvoeringen van het Middelburgsch Muziekkorps in den smaak vielen yan het publiek. De heer Morks kent zijn menschen en gaf hun daarom 's avonds een bij uitstek populair programma. Walzartraum, Lustige Witwe en Dollarprinses waren geen van allen vergeten. The Jolly Village Smiths moest herhaald worden na langdurig applaus en als slot kregen wij de thans inge burgerde marsch „Caroline! Caroline! De muziektempel was voor dezen feestdag aardig met planten versierd, terwijl des avonds een gedeelte van den tuin a giorno verlicht was; vooral de groene giorno'S tusschen de hooiiien gaven een fantastisch gezicht. En hiermede behooren de Zondagavond- concerten weer tot het. verledene. Het in 1896 geboren kindje, dat toen door som migen een zéér korte levensduur werd toe gedacht, heeft haar 15de levensjaar door gemaakt als eene blozende maagd. Moge de commissie nog jaren blijven bestaan, opdat zij tot eene deftige oude dame opgroeie, ten Ivreugde van allen, die o-p hare uitvoeringen genieten van de opvoe dende kracht, die van goede muziek uit gaat. Het gasverbruik hier ter stede neemt nog steeds toe, althans op- het ontwerp gemeentebegrooting voor 1911 wordt het aantal te verbruiken M3. op I.900.000 geschat tegen voor 1910 op op 1.785.000, alzoo eene vermeerdering van 115.000 M3. Het meerdere verbruik wordt echter alleen verwacht van hen, die het gas hebben tegen 6 cent (prijs van gas ge bruikt voor koken of industrieële doel einden) waarvoor meer geschat wordt 120.000 M3. en van hen, die het gas per muntmeter betrekken, waarvoor eene vermeerdering van 5.0500 M3. wordt be rekend. De straatverlichting zal 8000 M3. meer kunnen opmaken, terwijl ook het ver bruik in de fabriek en het vermoedelijk gasverlies hooger worden geraamd. Het tegen den gewonen prijs van 7,5 cent te leveren gas wordt daarentegen op 70.000 M3. minder geraamd dan voor 1910. Het cijfer voor de totale opbrengst is op de ontwerpbegrooting voor 1911 f 175.550, op die voor 1910 f 165.090. - Daar tengevolge van het aanschaffen van nieuwe machines voor het pompsta tion der gemeentelijke duinwaterleiding een groote besparing van brandstof te verwachten is; stellen B. en W. in de ontwerp-begrooting aan den Raad voor om in bot vervolg voor die machines alleen steenkolen te gebruiken en niet meer tevens cokes van de gasfabriek, zooals tot nu toe het geval is. B. en W. doen dit voorstel mede, omdat dan een veel grooter quantum cokes voor 1910 was 9000 H.L. geraamd voor gebruik aan het pompstation teil gerieve van de ingezetenen bij kleine hoeveelheden kan worden geleverd. De opbrengst van de gemeentelijke waterleiding alhier 'wordt op de ontwerp begrooting voor 1911 geschat op f41.921.75, tegen f 40,253,25 voor 1910. Raadhuis te M i d <1 e 1 li u r g. Op de ontwerp-gemeentehegrooting alhier wordt f 2500 geraamd als van het rijk te ontvangen in de kosten van de .her stelling van don voorgevel van het raad huis. Onder de uitgaven komt f5000 voor als totaal dier kosten. - Ned. illo-nd van gemeente ambtenaren. Op de jaarvergadering van bovengenoemden Bond, die Donder dag en Vrijdag a. s. te Middelburg gehou den wordt, zullen vertegenwoordigd zijn de „Belgische Rond van Gemeente-secreta rissen", de „Belgische Bond van Ge meente-Ambtenaren", do „Fransche Bond van Gemeente-Soera tirssen en Gemeente- beambten" en de „Luxemburgsrhe Bond". Aan het ter gelegenheid van ilie ver gadering te houden gemeenschappelijk diner zullen ongeveer 150 personen deel nemen, onder wie verschillende genondig- (len. Doodslag t e M i d d e 1 b u r g. Be treffende den in den nacht van 31 Augus tus ,<>p 1 September alhier plaats gehad hebbenden doodslag meldt men ons thans van daar, dat twee dor drie aangehouden soldaten V. en T„ uit het voorloopig arrest zijn .ontslagen en zich weer vrij' ojp straat mogen bewegen. Alleen I)., die steeds voor den dader is aangezien, is nog in .arrest; hij blijft editor nog steeds volhouden niet te weten of hij gestoken beeft. I Door de politie alhier is aangehou den zekere Jl. \Y\, die reeds geruimen tij'd zonder werk is en die de laatste nach ten verblijf hield op het bureau. Tegen hem is procesverbaal wegens landlooperij opgemaakt. Vlissingen. Zondagmorgen kwam alhier met de nachtmailboot aan II. K. 11. Prin ses Frederik Leopold van Pruisen, die met den aansluitenden mailtrein, waarin ten hare behoeve een salonrijtuig was geplaatst, de reis naar Berlijn voortzette. Zierikzee. In Augustus werden door het Perscom. der K. S. A. verspreid 860 bladen. Volgens de Z. Z. Nsb. heeft de heer Jhr. R. R. L. de Muralt zijn ont slag ingediend als lid van den Raad. Met de sinds maanden onvervulde vacature Mr. D. v. d. Vliet zijn er dus twee zetels te vervullen. Dat met den heer de Muralt een be kwaam raadslid het collego verlaat, be hoeft slechts aangestipt. Heinkenszand. Benoemd met ingang van 1 Oct. tot ambtenaar ter Secretarie, dhr. Chr. Glerum, thans in gelijke be trekking te Wemeldinge. Z. Het werk der aeantic-kolon.'es heeft een uitstekende propagandiste in een 10- jarig meisje uit deze gemeente, dat on langs, zwak en ziekelijk, voor een vier- weeksch verblijf naar het kinderkolonie- huis te Hoeven (N.-B.) vertrok en nu teruggekomen is, zes pond zwaarder en aanmerkelijk hersteld. Hoedekenskerke Tot hulp-brievenbe steller is benoemd J. Louws alhier, zulks in plaats van J. lloogesteger, die als zoo danig bedankt had. Naar wij vernemen zal het Zaterdag 1 October a.s. 25 jaar geleden zijn, dat dhr. .1. J. Walraven, postbode en Mej. I). Maas- Walraven hrievengaardster in hun ne funciiën werden aangesteld. Al dien tijd hebben zij hunne betrek king in dezelfde gemeente uitgeoefend. Nisse. Voor de vacante betrekking van gemeente-ontvanger op een salaris van f '225, hebben zich vier sollicitanten aan gemeld en voor die van secretaris-ont vanger van hel burgerlijk armbestuur, op een salaris van plm. f 90, drie, allen in woners van Nisse. M. Ct. Tholen. Op verzoek is eervol .ontslag verleend aan Mr. J. W. C. Milders als griffier bij het kantongerecht alhier. IJzendijke. Zondag 11 Sopt. gaf „Ge duld Overwint" leen concert in de kiosk op het marktplein. Programma: 1. Het Negentiende Marche Mil. par M. Kessels; 2. 'L Invocation, solo Tuba en Bariton par II. Reuland; 3. Les Puritains fant. sur '1 opéra par V. Bellini; 4. New.life, valse par K. Komzak; 4. La Printanniére fant. A. brill, par L. Canivez. Er was veel volk op de been om naar de uitvoering' te luisteren. Voor het uitvoeren van no. 1 komt een woord van lof toe aan het korps. Kloosterzande 11 Sept. Onze Harmonie „St. Cecilia" gaf hedenmiddag eene mu ziekuitvoering op Walsoorden. Door het gunstige weder was er heel wat volk* op de been, dat tegelijkertijd dan wil profiteeren van liet prachtige Scheldege- ziclit en het zien passeeren van schepen; twee zaken, die nnoit vervelen. Heille Dat de Nederlanders in de grensgemeenten gewilliger zijn om hot Belgische geld te ontvangen, dan omge keerd liet geval is, merkten we ook dezer dagen weer. Nauwelijks waren de nieuwe franken en de nieuwe stuivers met den beeldenaar van Koning Albrecht uit dé munt, of ze waren reeds hier ingebracht. Zouden de Belgen even gewillig onze nieuwe munten aannemen? We betwijfe len het ten zeerste. Aardenburg. Aan de gehouden paling schieting op de gaaipers alhier namen niet minder dan 129 schutters deel, waar onder vele Belgen. Naar men zegt, werd des avonds nog een mandje paling ver mist door een gelukkig schutter. Cadzand Zondag j.l. gaf '1 muziekkorps „Apollo" van 'Sluis een concert aan het Badhuis. Programma: t. Llief de Corps Marche Militaire -par V. Bury; 2, Soir 'dAutomne Fantaisie par A. Goovaert; 3. La Taminoise Polka pour petite flut© par Dervaux; 4. La Flüte enchantée fant. sur '1 Opera de Mozart par M. Kessels; 6. Potpourri populaire No. 9 par Renaud; (i. Les Amis de '1 Escaut Pas. red. par Feremans; 7. A. '1 Opéra Comique, Mo- saïque par 7. Kessels; 8. Lucette par W. v. Perck; 9. La Coquette par Holztra- ger; 10. 1' Enclume par H. Laube. Vooral no. 5 en no. 8 werden verdienstelijk uit gevoerd. De uitvoering werd door tamelijk veel volk bezocht. Breskens De orige week is hier de School met den Bijbel geopend. De school is naar de eischen des lijds en der wet op liet Lager Onderwijs ingericht. Ze staal aan den Langeweg: eene zeer goede plaats voor eene onderwijsinrichting, daar er zeer weinig verkeer en rumoer is. Thans zijn 43 kinderen geplaatst. - Hoewel we een zeer goede haven hebben voor de kleine vaart, is het voor grootere schepen geenszins aanlokkelijk om binnen te komen, te meren of te los sen. Deze week kwam hier het stoom schip „Lizzie" van Leeds met 700 ton kolen binnen. Des nachts, bij laag water, gleed het schip o-p de zate en de lading moest in lichters overgeladen worden. Oostburg Naar we vernemen zal ds. Scholto alhier, predikant bij de Nod. Herv. Gemeente, op 25 Sept. afscheid nemen. Hij zal zich te Nijmegen vestigen. Loting Nationale Militie. Sluis. 1. A. Fossé, gebr.; 2. J. Stern, gebr.3. P. Moens; 4. A. Maenhout; 5. J. v. d. Klooster; 6. A. v. d. Walle; 7. J. Brugeman; 8. J. Claerhoudt, gebr.; 9. F. v. d. firoecke; 10. F. Mabelis, brd. 11. E. Descamps; 12. L. Vervake; 13. E. de Vos; 14. T. v. Beursen; 15. C. Delmé; 16. G. Oanneels, gebr.; 17. H. de Lobel18. J. Focké; 20. F. Claer houdt; 21. 11. v. d. Bussche; 22. F. Ver- schoore23. A. Batselaere, gebr.24. J. T. de Bads, brd.; 28. D. Leve; 29. F. Claerhoudt; 30. G. Wisse; 31. S. Ro besin. Biervliet. 1. F. Oubrie, brd.; 2. A. de \os; 3. J. Ritico; 4. II. Verhage; 5. C. Ongenae, brd.; 6. A. Boerjan; 7. .1. de Meijer; 9. J. Bracke; 10. J. Desijn; 11. i. Versluijs, brd.; 12. 11. do Koek; 13. C. Verheke; 14. P. Baendemaker; 15. E. Raes; 16. I. de Lijscr; 17. P. de Grove, brd.; 18. Th. Claeijis; 19. J. den Outer, gebr.23. Th. Notebaand24. P. Loen- houts; 25. P. Potvlieger; '26. J. Provoost; 27. .1. Wolfaert; 28. .1. Weijffels. Dooi' den raad onzer gemeente werd tot gemeente-geneesheer benoemd in de vacature De Haan-Thoman, de lieer N. J. G. Pen te Leiden. SpORT. Voetbal. Goes. Gisterenmiddag hadden alhier de door de Goesche voetbalvereeniging „Ze- landia" gegeven seriewedstrijden plaats, ter eere van haar vijftienjarig bestaan. Om 11 uur moest „E.M.M van Middel burg spelen tegen „D.O.S." daar de laatste niet was opgekomen werd een vriendschap pelijke wedstrjjd gespeeld tegen een gecom bineerd elftal van „Zeiandia" van Goes, welke gewonnen werd met 2—1 door de gastheeren. Om half één speelde „Zeiandia II" van Goes tegen „Zeiandia III" van Middelburg, welke match gewonnen werd door laatst genoemde met 30. Ongeveer 2 uur trad „E.M.M." van Vlissingen op tegen „Zeiandia I" van Middelburg welke gewonnen werd door „Zeiandia I" van Middelburg met 42. Onmiddellijk daarna speelde „E.M.M. II" van Vlissingen tegen „Zeiandia II" van Middelburg, welk spel na een kwartier verlenging gewonnen werd door E M.M." van Vlissingen met 21. G. V. „Sparta". Bij de to Breda gehouden gymnastiekwedstrijden van het Gewest Zeeland N. G. V., behaalde de G. V. „Sparta" in den vereenigingswed- strijd een tweeden- énl in de estafettem- loop den (vierden prijs. Bij den gisteren te Breda gehouden wedstrijd van den Gewestelijken Bond van Turnvereenigingen, behaalde de Gym- nastiekvereeniging „Volharding" alhier, een derden prijs, zijnde een zilveren me daille. De vliegweek te Bergen-op-Zoom. Vrijdag waren wederom honderden van heinde en verre gekomen om te genieten van de vliegdemonstratiën, die zouden plaats hebben door den vlieger Léon Verstraeten. Was het weer aanvankelijk gunstig, in den namiddag zette de wind hevig op, zoodat het onmogelijk was eene vlucht te houden. De kaarten werden door het comité geldig verklaard voor een der volgende dagen. Gisteren (Zondag) was het te Bergen- op-Zoom op het vliegterrein bij de Ooster- schelde zeer druk. Hit alle plaatsen it den omtrek en ver daarbuiten waren vele honderden naar Bergen op Zoom getogen om den Belg Léon Verstraeten te zien vliegen. Die duizenden werden hoewel daar aan vankelijk veel kans toe bestond niet teleurgesteld, tenminste in zooverre dat Verstraeten nog tweemaal is opgestegen, al was het beide lreeren slechts voor enkele minuten. De wind belette den koenen aviateur aan vankelijk op te steigen, doch om ruim 4 uur werd de machine op het grasveld gereden en ongeveer half vijf giug Ver straeten, onder luid gejuich der menschen- massa naar boven. Hij bleef 4 minuten in het luchtruim en daalde toen zeer gemak kelijk op de schorren. Verstraeten verklaarde dat er te veel wind stond om langer boven te blijven, doch als de wind wat ging bedaren zou hij nogmaals gaan vliegen. Evenwel bedaarde de wind niet en het liet zich dan ook aanzien dat van opstijgen niets meer zou komen. Intusschen had Verstraten op het gereser veerde gedeelte plaats genomen en daai werd hem bij monde van den heer Petiet, voorzitter van het comité, onder een harte lijke en geestdriftige toespraak een groote lauwerkrans aangeboden en vervolgens nog een bouquet. Hij bedankte voor deze hulde betuigingen, waarna de burgemeester van Bergen op-Zoom, de heer Hulshof, Ver straeten eveneens geluk wenschto voor het succes en tevens dank zegde voor de eer der gemeente Bergen-op-Zoom bewezen door daar te willen vliegen. Hij wensebte hem verder veel succes toe. Dat deze toespraken beide werden toege juicht spreekt vanzelf, terwijl het muziek korps fanfares liet weerklinken. Te ongeveer half zeven verklaarde Ver straeten nogmaals te zullen vliegen en werkelijk ging de luchtschipper statig naar boven en hoewel slechts 3 minuten door hem gevlogen werd, was hiermede het geduld der toeschouwers weder ruimschoots beloond. Heden (Maandag) wordt de vliegweek te Bergen-op-Zoom gesloten. Tuinbouwtentoonstelling te Tholen De Tuinbouwvereeniging „Tholen en Omstreken" heeft ter gelegenheid vau haar 5-jarig bestaan eene driedaagsche Tentoonstelling gehouden, op eene weide, behooreDde aan jhr. J. van Vredenburch en gelegen tegenover de villa „Buiten zorg" te Tholen, Jl. Donderdagmiddag werd de Ten toonstelling geopend. Om half 1 hield de Voorz., jhr. van Vredenburch, eene toespraak ter opening van de Tentoonstelling. Hij heette de aanwezige autoriteiten en geuoodigden hartelijk welkom op deze eerste Ten toonstelling, die ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der VereenigiDg wordt gehouden. Moge zij door nog vele ge volgd worden. De Vereeniging, 5 jaar geleden opgericht met 12 a 13 leden, telt er thans 56. Een bewijs dat zij le vensvatbaarheid heeft in dezen streek. Toen dezen zomer het plan werd op geworpen om eene Tentoonstelling te houden had het Bestuur daar een zwaar hoofd in, met het oog op andere streken, waar zoo iets weinig opgang maakt, 't 't Was daarom een verblijdend teeken te zien dat zoovelen met kracht en energie hebben medegewerkt om hier iets tot stand te brengen dat werkelijk mag ge zien worden. Dank bracht spr hiervoor op de eerste plaats aan het Gemeente bestuur voor de getoonde belangstelling en medewerking. Dit Bestuur zal ont waren, dat het daardoor heeft medege werkt aan de bevordering van het belang der gemeente. Dank bracht spr. voorts aan de juryleden, die van verre zijn gekomen, voor hunne moeite ter vervulling van hunne lastige taak. Verder aan de Tentoonstellings commissie, die zooveel zorgen en nachtwaken heeft gehad om alles te regelen. Een bijzonder woord van dank bracht spr aan den gemeenschappelijken secretaris dhr. L. K. van Dijk, die zoo ontzaglijk veel werk voor de Tentoonstelling heeft verricht en dien spr niet gaarne z werd dank gebracht directeuren der beide eere-voorz. van „Arbei man, aan de vertegem voor hunne gewaardeert Zij zullen de overtui het kleine eiland Thol bezit om iets totstand heeft men nog geen bjjzonder woord van hebben aan de groote i stelde spr. voor een"gl groot succes dezer T den wensch,jdaF>.ij in gevolgd worden door Hierop werd het dhr. Camman, - Rijksla de Tentoonstelling roei teeken van vooruigang in deze streek. Er li in 't verschiet. Toen om een Tuinbouwveree bad spr. zich de vrai zal dat dienen 't H planten aan den Noo leven door gekomen zijn nog meer"plannen herhaaldelijk adviezen zijn de niet zichtbare uitgang door deze succes spr. in hoofdzi krachtigen steun van de nervus rerum van voor dank brengt m hij in de volgende 5 j moge doen toenemen grooter vooruitgang. Dhr. v. Dijk brack voor de woorden ten sproken en hoopte n Tentoonstelling een sj tot grooteren bloei der betreft het gesprokene dat vooruitgang is te be dat dit in zoo toeneme: zal zjjn dat dhr. Camin door aanvragen om adv comm. brengt spr. het derheid den Voorz. da vonden medewerking inzenders brengt hij echter, bij volgende zendingen wat vroege vergemakkelijking van hoopt, dat deze T. no gevolgd worden en da Tholen een prachtige moge gaan. Dit zal, meer kan vinden om al De Voorz. zegt, dat noegen heeft gedaan va vernemen dat de tuinbot Het plan bestaat ook, vereeniging op te rich zulks niet omdat er ti zijn. De heeren landbou ook meer gaan inzien h vereenigingsleven, dat te wenschen overlaat. D spr. dank voor hetgeei gedaan heeft en geeft h dat het bestuur steeds a heeft samengewerkt. Hiermee was de offici loopen en werden de noodigd de T. te gaan Onder de aanwezigei op dhr. P. P. Löhnis, landbouw. Wat in de flinke ru toongesteld, was wel de bezichtigd te worden voor vruchten vooral jaar, een overzicht vat Zeelands vruchtbare s: er prachtige collecties onderscheidene soorten druiven en andere vrui liefhebbers als voor watertanden. De afdeel mede prachtvoortbrengs bladgroenten, wortelen, enz., te veel om te noi gewoonlijk als men g geen plaats heeft on heden te vermelden. 1 tomaten in diverse sooi „Wonder van Italië" pelen in meer dan 50 kleine „kievit" tot den Knollen als het „hoof genoemd „ronde witte zendingen van Zeelands Pomologische vereenigin tralen proeftuin waren Bijzonder fraai ware blad- en bloemplanten het terrein, doch ook de af in groote verscheidenhei bonquetten gaven een Flora's rijkdom hier in Tuinbouw werktuigen gezonden. Ter opluistering was en leerzame verzamelin planten en plantdeeler ziekte of beschadigd dt eengegroeide vruchteD, enz., ingezonden door eeniging, dhr. L. K. va Ned. Fruithandel, geveï interessante verzameling delen exposeerde ter ter opluistering zagen stukjes Huisvlijt, pracl bewerkte schelpen uit d uit Christiania. Bourneu Wat de bekroningen resumeeren. Peren, C. v. d. Ber tweede prijs. W. Blaas «L Stqutjesdijk, G. O. G

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2