rË REIS TE. |JNUDER,Uoes lineerlbuizen. IN o. 10(5. Donderdag 8 September 1910 Zesde Jaargang. lonnaies, porfe- is, Sigarenkokers andeltaschjes. - L A ZIER, ÏFKADE GOES. /arnesh, Carbolineum, |e Teer en Koolteer, ir, Carbolballen, Carbol- ïarbolpoeder, Creolin enz. lederen, Luxe- en |udelijke Artikelen. GREEp, Goes. IHEERBUIZEN. 1TENSE, Kruiningen. Gedroosde en Gezouten Yisch, - en Ingelegde Mosselen, rveerde Groenten enz. enz. Zalm en Gepelde Garnalen. W. p. VAK DORT. jrafische Inrichting sstenmarkt 122, GOES, ist 1e klas werk W. MINK. bode of Huishoudster. Molenaarsknecht Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. UIT DE PERS. BUilENLAHD Welk weder zullen wij hebben gezocht door een Leveiisver- fschappij voor een groot bedrag als Ie hypt. „Lage rente", Bur. v. d. blad. Jongens en meisjes. In veel soorten GROOTE KEUZE IN: firma Wed. iERIJ DEJONGE. Kerkstr. C 38 en 39, GOES. IJ NE CHERRY IA EN PORTWIJNEN 6 Verkrijgbaar bij per Liter en per Vat.) IENS VOORHANDEN: Aanbevelend, J. PLAZIER. BAZAR. C 6. iUIME KEUZE kge in ij n o prijzen aan voor «Ie vorm, goede kwali- ler goed passend. ing per spoor en per schip, yerverkoopers flinke provisie. Aanbevelend, ^toekende geeft bjj deze kennis dat is geopend eene ZAAK in ONTVANGEN: Inzaarn aanbevelend, anstraat A 65, Goes. bum Portretten f 1.— -binet fl.— Aanbevelend, gd een nette flinke s: MANSE DAMAVE, Vlissingen. igd terstond of met 1 October a.s. w a a m DE BAAR, Molenaar, Ovezand Abonneint ..Lsprgs p. 5 maanden voor Goes i 0.75, daarbuiten 10.05 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administrate: Ganzepoorfafraaf C 209, GOES. Reclaméberiehtcn 25 Ct, p. r. Bjj abonnement speoiah pqjs, Advertentiën van 16 regels f O.50; iedere regel meer 10 CL Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x Derek-end. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, k contant, Tienurige arbeidsdag. Dit onderwerp is thans nogal aan de orde. „Het Centrum" maakt er een paar opmerkingen over en zegt o.m.: Alom in den lande is een beweging gaande voor den 10-urigen arbeidsdag. Een beweging, die door velen ook onder ons met eeuige bevreemding wordt gadegeslagen. Moet dan in alle bedrjjven, vraagt men, evenlang wor den gewerkt? Dient geen onderscheid te worden gemaakt tasschen de voort durende inspanning van geest of lichaam, die de letterzetter en glas blazer ondergaat en het kalme voort doen van den tuinman of scbipperB knecht? Moet dan alles naar den aard van Pruisische tucht over één kam worden geschoren en dient geen re kening gehouden te worden met bij zondere toestanden van plaats en tgd Zeker, wanneer in de beweging voor den 10-urendag met dit alles geen rekening werd gehouden, zou er alle reden wezen om daar aarzelend, zelfs afwijzend tegenover te gaan staan. Maar zoo ligt het geval niet, zegt het blad: De actie die wordt gevoerd, heeft vooral een algemeene strekking: de aandacht te vestigen op het feit, dat in vele bedrijven te lang wordt ge werkt. Te lang met het oog op de krachten van den arbeider, op zjjn perso.nljjk en huiselijk levente lang ook met betrekking tot de werkelijke belangen der nijverheid. Dit laatste niet te vergeten. Immers tal van proeven en erva ringen hebben bewezen, dat bij ver korting van werktijd binnen zekere grenzen natuurlijk niet enkel de hoeveelheid der productie weinig of niet verminderde, maar dat daarbij gewoonlijk de qualiteit aanmerkelijk won. En dit laatste is in onzen tjjl van het hoogste belang. Er worden steeds hooger eischen aan de uitvoering eu afwerking van de meeste arbeids- voortbrengselen gesteld en dat is een gunstig tcekenhet bewijst dat we meer oog krjjgen voor wat goede smaak en duurzaam gebruik, wat gezondheid en veiligheid eischen. Doch hoe zal aan al deze eischen kunnen worden voldaan, wanneer hetgeen we noodig hebben, moet worden gemaakt door menschen met vermoeide ledematen en beneveld oog, die niet meer over hun volle aandacht en kracht beschikken Menschen wier rust te kort is om zich van de uit putting te versterken en wien de tjjd ontbreekt om mee te leven het leven van onzen tjjd, om zich te ontwikkelen en te genieten van wat natuur eu kunst ons bieden Het is dus waarljjk in het algemeen belang, dat op verkorting van arbeids duur wordt aangedrongen. En dan staat het blad niet juist op de tien uur: En dat daarbjj juist tien uren als normale werktijd wordt genoemd, is geen wiskundige formule, maar een algemeene aanduiding. Er is arbeid, waarbjj de kalmte kan worden bewaard en genoeg af wisseling bestaat om desnoods langer werk te kunnen volhouden. Maar er zijn ook bedrjjven, waarin 10 uren nog te veel zjjn. De praktijk wjjst dat uit en met die praktijk zal de wetgever rekening hebben te houden. Het ware nog beter, wanneer deze in het geheel niets met de zaak noodig bad, als eigen inzicht en onderling overleg den arbeid in het rechte spoor konden brengen. Maar zóó is het nu eenmaal niet en ook met dezen toe stand dient rekening te worden ge houden. Alen sta daarom tegenover de be weging voor den 10-urendag niet wantrouwend, maar begrjjpe, dat het gaat om een ernstig volksbelang. „De Standaard" voegt hieraan toe: De zeer milde opvatting van het blad zal wel niet door alle voorstanders van de bewegiDg worden gedeelden ook de wetgever, als die er zich mee bemoeien gast, zal wel ondervinden dat de praktijk in dit opzicht reus achtige bezwaren oplevert. I) l' I '1 S O 11 f, 1 Prelaat Haberl.f Prelaat dr, Ha- berl .directeur en stichter van de Regens- burger school voor kerkelijke muziek, al gemeen president van de Duitsche „(Jgeci- lienvereme", lid van de Pauselijke com missie voor kerkmuziek, is op Vl-jarigen leeftijd te Regensburg overleden. liELUlË. Brandje op de Brusselsche Tentoonstelling. Een begin van brand ontstond Dinsoag in de machinehal op de wereldtentoonstelling, hetwelk ech ter spoedig gebluseht was. Geen schade weru aangericht. Het was tegen kwartier over zes uur dat het vuur ontstond in de ondergrond- scho atdeeling van een stand in de ma chinehal, in een hoop ingrediënten voor de schoonmaking der machines. Dank de vlugge komst der brandweer werd het brandje nog in zijn begm gesmoord. De koning ontving Dinsdagmorgen prins Victor Napoleon in particuliere audiëntie. üroqueviile, de nieuwe minister van spoorwegen en Berryer, de nieuwe mi nister van bmnenlandsche zaken legden den eed van trouw aan den koning af. EA6ELAA I». In de bergen omgekomen. Ren tragisch geheim werd Vrijdag in het Hchot- sche hoogland opgelost, Sinds een maand werd Eauy Marjorie Gladys Stuart Ers- kine, de dochter van graai Buctian, ver mist. Weken lang weru te vergeels naar de verdwene gezocht en nu neeit men haar dood in een rotsspleet gevonden. De lady üieid veel van bergmeren. Zij ondernam er een van uit het stadje Ay.-e- xnure, maar keerde niet terug, ihans heett een arbeider baar gevonden. Het lijk lag met het hoofd naar. den grond gexeerü. Aan het lichaam waren geen andere ver wondingen dan een enkelbreuk te zien. V ermoedelijk is de hooge dame uitgegleden en heeft zij zich bij' liet vallen den enkel gebroken, uit den toestand der omgeving bljjkt, dat de ongelukkige nog pogingen heelt gedaan om weg te kruipen. In totale hulpeloosheid en eenzaamheid moet ze langzaam verhongerd zijn. Mogelijk heelt het ruwe weer van begin Augustus haar, lijden eenigszms verkort. nady Marjorie was zeer «choon en, zeer bemind. Tot groote verrassing van haar omgeving weru zij in 1U04 ziekenverpleeg ster en zij- volbracht haar taak met ue grootste toewijding. Misdaden? Een kruidenier te Bryn- hylryd hij1 Swansea is bij het graven m zijn tuin op een aantal doodkisten met kinderlijken gestooten. De politie ging na hem aan het graven en vond er neg meer. ln het gehqpi kwamen er 16 kinder lijken voor den dag, waarvan twee in papier .gewikkeld, de andere in kisten begraven waren. Voor de kruidenier in het huis trok, heett er een lijkbezorger gewoond. A MIS 111 KA. Het Ra namakanaal. Roosevelt hield Vrijdag te Omaka (Nebraska,) een rede. Toen nij in de lente van dit jaar zijn reis door Europa maakte, was hij bovenmate getroffen door het feit, dat .twee Anierikaaiischo gebeurtenissen den diepsten inuruk in het buitenland hebben gemaakt. Het waren de tocht van de vloot der Vereenigde Staten om de wereld en het graven van het Panamakanaal. Dit waren, zooals gezegd, de twee feiten welke in de afgeloopen iü jaar de bewondering en de meest gunstige beoordeeling van Amerika in het buitenland met zich brachten. De doorgraving van het Panamakanaal beschouwende, stelde Roosevelt in het lichtj dat andere naties een juister begrip van de groo'tschheid en 't welslagen van dit werk hebben dan de bevolking der Vereenigde Staten. Deze kondigt de vol tooiing van het werk aan tegen 1 Jan. 1915. Wij hebben nu in aansluiting met de doorgraving van dit kanaal een verderen plicht te vervullen, zei Roosevelt en dat is het kanaal van forten te voorzien. Wij zijn daartoe verplicht, want alleen daar door kunnen wij de neutraliteit van het kanaal verzekeren en 'bovendien zal het een waarborg zijn, dat het kanaal niet tegen ons zal worden gebruikt. Een van de voornaamste materieel© voordeelen, welke wij zullen hebben, wan neer het werk voltooid zal zijn, is dat de macht van de vloot der Vereenigde Staten, als het ware wordt verdubbeld. Indien wij zouden nalaten het Panamaka naal van forten en versterkingen te voor zien en dit zouden beschouwen als een uitnoadiging tot dndere naties om in te grijpen en de neutraliteit van dit speci fiek Amerikaansehe werk te verzekeren, zouden wij ans en zeer terecht de verachting van de geheele wereld op den hals halen: indien wij zouden na laten het kanaal te versterken, zou dit een volkomen afstand doen van de Man roeleer beteekenen; het zou een slag zijn voor ons prestige in de Pacific en boven dien, in het diepste wezen dezer zaak, verraad beteekenen aan de Republiek. Het Eucharistisch Congres. Aan een briefwisseling in het „H. v. A." uit Montreal ontleenen we het volgende: Indien het weer ons op den 11 Sept. gunstig is, dan zal men hier een schouw spel bijwonen, dat éénig zal zijn in de ge schiedenis der Nieuwe Wereld en dat men buiten Rome, zelfs in de Oude Wereld moeilijk zon kunnen herhalen. Denkt eens na: een godsdienstige processie, welke vijf uren zal vragen om voor u te defileeren, een processie, waaraan drie kardinalen, 125 aartsbisschoppen en bisschoppen, 20,000 priesters en geestelijken en 130,000 mannen, vrouwen en kinderen zullen deel nemen! Kan men een grootïcher schouw spel denken, dan zulke schaar, van 150,000 godvruchtige christenen, opgekomen om Hem te vergezellen, den Meester van het Heelal, welke in ziel, lichaam en bloed in het H. Sacrament tegenwoordig is en zich door een Prins der Kerk laat ronddra gen, om in het openbaar door Zijn volk aanbeden te worden? De gedachten der gansche katholieke wereld zullen op dien heugdelijken dag, op Montreal gevestigd zijn, en elk katho liek oog zal met trotschheid neerklikken op den reusachtigen vooruitgang welke onze Moederkerk in het protestantsche Amerika gemaakt heeft. Want alhoewel Montreal in hoofdzaak eene katholieke stad is, toch mag men niet vergeten, dat Canada voor een groot gedeelte protes- tansch is en dat wij hier onder het gezag van Engeland, eene protestantsche mo gendheid, staan. En dat het mogelijk is in twee jaren tijds twee groatsche huldebetoogingen voor het H. Sacrament in te richten op Engelschen bodem en onder de Engelsche vlag, zegt veel in het voordeel der Engel schen, welke op godsdienstigheid .zulke vrijheid aan hunne onderdanen verleenen en tevens eene verdraagzaamheid aan den dag leggen, welke men helaas! in zooge zegde katholieke landen niet meer te zien krijgt. De verdraagzaamheid vertoont zich hier nu op hizonder schitterende wijze, niet alleen door de hulp, welk© de katho lieken vanwege de protestanten ontvan gen, maar ook in den eerbiedigen en vriendschappelijken toon, welke de pro testantsche pers tegenover het congres aangenomen heeft. Dat er op den dag der processie een kolassaai gedrang in de straten zal zijn, is wel te verwachten. De bevolking van Montreal bestaat uit ongeveer 507.0U0 in woners, men verwacht 100,000 vreemde lingen voor 't congres, en op 11 Sept. nog minstens 50.000 meer, daar er voor dien dag over gansch Canada en Vereenig de Staten extratreinen ingericht worden. Men moet nu rekenen dat slechts zieke menschen zullen thuisblijven, want elke gezonde, katholiek of protestant of jood, zal die éénig© plechtigheid willen zien, zoodat men op minstens 400 a 500.000 toeschouwers mag rekenen. SPANJE. Spanje en het Va tic a an. De mi nister van Buitenlandsche Zaken, heeft den ministerraad de jongste nota van het Vaticaan medegedeeld. De premier Cana- lejas besprak daarna de te volgen ge dragslijn, welke in overeenstemming is met het reeds ontwikkelde en vastgestelde programma. De ministerraad schonk hem het votum van zijn geheele vertrouwen in zake het opmaken van het antwoord aan het Vaticaan, dat eerstdaags, in, over leg met den minister van Buitenlandsche Zaken, zal geschieden. De ministerraad behandelde vervolgens de nota, welke on langs aan den sultan van Marokko ge zonden werd. ITALlhl. Aanhouding. Hel parket te Napels heeft de aanhouding bevolen van pen bekend hoogleeraar, die ongeveer 300 kost bare hoeken uit de Nationale Bibliotheek ontvreemdde en ze aan Münchener anti quairs te koop aanbood. De diefstal werd ontdekt, doordat een dier boekhandelaren naar 'het bibliotheekbestuur om nadere inlichtingen schreef. O O S X E A It IJ K, Overstroomingsramp. Reuter seint uit Karansebes (Hongarije) dd. 3 Sept.Tengevolge van een 48-urigen regenval verbrak de Ternes haar dijken en zette een groot gedeelte der stad onder water. Vele huizen zijn ingestort, de ma terieele schade is belangrijk. Men vreest, dat er talrijke slachtoffers zijn. Ook in andere streken heeft het water groote schade aangericht. Op verschillende pun ten is het jreinenverkeer opgeheven. '1 11 li li. IJ E. De Italiaansc-he gezant he le e d i g d. Het Giornale d'ltalia publiceert een telegram uit Constant!nopei, melden de, dat na een hevige woordenwisseling tusschen den italiaanschen gezant en zijn Museimanschen koetsier, de menigte de partij trok van den koetsier. De gezant moest zich met zijn wandelstok verdedi gen. De gezantschapsbedienden hielden de menigte in bedwang met hunne revol vers. De gezant kreeg onmiddellijk ver ontschuldigingsbetuigingen van Rifaat- Pacha, /- niTSEllhAA 1>. Een harde les. Voor eenige dagen werd gemeld, dat te Lugano een referen dum is gehouden over de kwestie van de al of niet verwereldlijking van een zieken huis. Bekend met de treurige toestanden die in 'n ander ziekenhuis heersehen, waar de zusters reeds door leeken-ver- pleegsters waren vervangen, hebben zich de inwoners van het radicale Lugano met flinke meerderheid tegen de verwereldlij king van het tweede ziekenhuis uitge sproken. Dat volksbesluit heeft meteen het von nis der radicale raadsleden geveld, en, zooals wel te verwachten was, hebben verscheidene reeds hun ontslag ingediend. Emile Bossi, het heerschap dat de hoofd rol speelde, was de eerste, die zijn biezen pakte, na hem volgden nog enkele anderen en het gerucht loopt, dat ook de burge meester zijn ontslag zal indienen. In zijn orgaan de „Azione' 'iaat Bossi de volgende jammerklacht hooren: „Het was te verwachten, dat onze partij slechts een zwakke meerderheid zou behalen, maar nooit had ik of mijn collega's dur ven denken, dat wij in de minderheid zouden blijven, en dan in zoo'n verplet terende minderheid." Ja, de radicalen van Lugano- hebben een harde, maar welverdiende les gekregen. STnnëhland Naar wij vernemen zal H. M. de Ko ningin b(j gelegenheid van de plechtige opening der Staten-Generaal op 20-dezer, 's morgens per extratrein naar 'sGraven- hage vertrekken en 's avonds weder naar het Lo-o terugkeeren. (N. Rott. Crt.) Verwachting tot aan den avond van 8Sept.: Matige Noordelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Weinig ot geen regen. Dezelfde temperatuur. Dr. Kuyper. 't Is zeer waarschijnlijk - zoo vernemen we dat dr. Kuyper in het a. s. najaar geen belangrijk aandeel in de behandeling der staatszaken zal nemen. Gedurende zijn verblijf in een der dalen van de Uostenrijksehe Alpen, heeft de bejaarde staatsman tot nu toe het gehoopt volledig herstel met gevonden. Met 'toog op de lichte hartaandoemng, aan welke dr. Kuyper sinds eenigen tijd lijdend is, werd het verblijf in hooge iuentstreken hem lieyslist verboden, maar ook ondanks deze vooivorgen is de gezeur ihe dsioestand deze vo:0i;zorgen is ue gezianuheidstioe- stand niet belangrijk verueterd. Do mogelijkheid is zeils met uitgesloten, dat de algevaardigde vo-or Ommen hierin aanleiding zal vinden, zijn mandaat over eenigen tijd neer te leggen. (Utr, DM.) Kamerverkiezing Eindhoven. Het dagelijksch bestuur van den Noord- Brabantschen, C'hristelijken Boerenbond heeft thans partij gekozen in den strijd om den vrijkomenden zetel in de Tweede Kamer voor het district Eindhoven; het .heeft tot candidaat geproclameerd den heer J. J. Wintermans, zuiveiconsulent voor Noord-Brabant te Stratum. D e T ij d laakt dit besluit, wijl daardoor de bond zich begeeft op een terrein, waar op het als zoodanig niet mag komen. Doel en streven toch van den Boerenbond zijn sociaal, niet politiek. Statenverkiezing. Biji de Maandag gehouden stemming voor een lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland in district I -'(vacature y. d. Wall Bake) zijn uitgebracht 1662 geldige stemmen. Hiervan verkregen: de heer mr. E. P. F. A. v. d. Bogaert (kath,) 578, en de heer B. C. E, Zwart .(lib;.) 1084 stem men, zoodat gekozen is ,de heer B. C, E. Zwart, Sociale Verzekering. De internationale Conferentie voor So ciale Verzekering is Dinsdag in het Kur- haus te Schevcningen geopend door prof. Dr. Nolens, lid van de Tweede Kamer voor Venlo, voorzitter van het uitvoerend co mité, die een woord van welkom sprak en de taak schetste van het congres, dat tot einddoel heeft om door zorg voor de toekomst en door wettelijke en andere maatregelen bestaanszekerheid te ver schaffen aan de arbeidende klassen. Het beste en zekerste middel achtte hij de Sociale Verzekering. Minister Talma, eere-voorzitter van de conferentie, dankte de regeeringen voor hare afvaardiging van bij uitstek bevoeg de mannen en merkte op, dat de conferen- tiebijeenkomst op een tijdstip, waarop hier te lande de sociale verzekering aan de orde is en zij dus verzekerd is van de be langstelling van het volk en de Regeering. Erkennende dat zich bij de verzekering misbruiken voordoen, maar deze verkla rende uit de bestaansonzek-erhei-d van den werkmansstand, betoogde de Minister dat het gevaar, hetwelk van dien ka,nt dreigt, moet bezworen worden dqor vertrouwen to schenken aan de arbeiders, door hun opneming in de organisatie der verzeke ring en door een voortreffelijke inrichting van den geneeskundigen dienst. Alet de beste wenschen voor het wel slagen van het congres opende hij dat. Poincarré, voorzitter van het blijvend comité, dankte den Minister voor hot ge sprokene. De Ministers Heemskerk, Kolkman en Rego-ut (Waterstaat) waren aanwezig. 's Graven ha ge. In het hótel „Den Ouden Doelen" alhier is afgestapt Mr. Dijckmeester, Commissaris der Koningin in Zeeland. De Decoraties. De Haagsche Kroniekschrijver van de N. Gr. Ct. zegt: Er zijn altijd klagers. De lijst der de coraties bij de jongste verjaring onzer

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1