Ingezonden Mededeeling. Een gevatte kou Landbouw en Veeteelt financieele Mededeelingen. posterijen. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Boekaankondij GEMENGD Nlfl kan de oorzaak van menig lang en wan hopig ziekbed zjjn. Bij de eerste teekenen eener gevatte kou neme men dan ook bij tijds zijn toevlucht tot de Palm-Pillen. Een tjidig gebruik der Palm-Pillen zal het gevaar bijtijds kceren en erger voorkomen. Bereid uit de meest geneeskrachtige kruiden planten en gewassen die in de Natuur ge vonden worden oefenen de Palm-Pillen reeds bij de eerste doses een weldadige, genezen de werking op het geheele gestel uit. Probeert ze eens gij zult het zelve onder vinden. De Palm-Pillen kosten per doos GO cents en zijn verkrijgbaar bij Drogisten en Apothekers. Centi aal-Depót278 Hee rengracht, Amsterdam. (21) Jammer, meer dan jammer, was de mislukking van de verlichting der Markt. Verleden jaar met de Julia nafeesten was het fraaie plein zoo prachtig verlicht ge weest door ongeveer G000 vetpotjes en de gemeente besloot dit. thans te her halen. Maar, zooals wij schreven, het is mislukt. Tegen den vrij hevigen wind ble ken de lichtjes niet bestand, en ondanks het prijzenswaardig volharden niet telkens weer aansteken der vetproppen, waren het grootste deel van den avond geen honderd tal lichtjes tegelijk aan". Het muziekkorps speelde toch rustig zijn programma af, waarop o. aweer de Trompetinenmarsch oorkwam, die luide werd toegejuicht. Het was moeielijk voor de liefhebbers om van de muziek-te genieten, want zoo- als op zulke feestavonden gewoonte is, trokken zingende troepen, grootendeels boeren en boerinnen, over het plein en door de aangrenzende straten, zich wei nig bekommerend over hetgeen ten ge lioore werd gebracht. Plet vuurwerk, dat tol slot van het. feestprogram op het Molenwater werd af gestoken, en door tusschenkomst van de firma Van den Rroecke en Jutting alhier geleverd is door de Ned-erlandsche Pyro- lechnisc.he Fabriek, voorheen tl. J. Ruijseh te Utrecht, mag geprezen worden. Een Nurks die niet voldaan was. En daarna trok het muziekkorps, weer omstuwd door een groote menigte, naar de Markt, waar nog het ,,'Wien Near- lands bloed" werd gespeeld. Do menigte ging vervolgens uiteen, hoe wel velen daarvan nog niet. naar huis. Jammer dat de avond door een paar ernstige feiten ontsierd is. In de Molstraat ontstond over een meis je een vechtpartij tusschen een tweetal personen, en dan had er nog plaats Een moord. De avond heeft zich nog gekenmerkt door een droeve gebeurtenis. 's Nachts tegen half twee kwamen drie militairen van het garnizoen van Middel burg, A. Di., O. T. en 0. V. terug van Nieuwland, waarheen zo meisjes hadden weggebracht. Ter hoogte van het station ontmoetten ze een clubje van twaalf per sonen, boerenmeisjes en jongens, die een fleschje sterken drank hij zich hadden, en daaruit dronken. Een der soldaten vroeg' toen: „Schiet er voor 'ons ook nog wat over?' waarop geantwoord werd„Nee, er is .iet. genoeg voor ons zelf". Hetgeen er toen gebeurde, zal het nader onderzoek moeten uitma ken, want de verklaringen van de betrok ken personen loopon nog uiteen. Door oen der soldaten is eerst een tik tegen de flesch gegeven waardoor de hals er af vloog, en daarna heeft een van de drie met zijn bajonet -een der boerenjongens een por gegeven. Wie het. gedaan heeft wist men heden nog niet, daar D. en T. elkaar de schuld geven. De gesto-kene,. Jan Walenburg, een 25- jarige boerenarbeider uit. Kieversfcerko, zoon van een weduwe te Veere ,werd in de rechterborstkas getroffen. Zonder een woord te zeggen zonk hij ineen, en was terstond dood. De politie werd dadelijk geroepen en heeft hem, nadat het lijk ter plaatse was gefotografeerd, en na dat ook de eveneens erbij geroepen dr. D. Schouten den dood had geconstateerd, overgebracht naar het. gasthuis. Inmiddels waren de drie soldaten kalm naar de kazerne gegaan alsof er niets gebeurd was. Ze werden daar te kwart, na twee in hun bed aangetroffen, gear resteerd, en naar het politiebureau over gebracht ter bewaring. Donderdagochtend is echter het onder zoek overgenomen door de militaire over heid, en zijn ook de drie arrestanten, weer overgebracht naar de kazerne, waar ze in het cachot zijn opgesloten. Nader meldt men ons Betreffende den hier in den nacht van Woensdag op Donderdag plaats gehad heb benden doodslag, vernemen wij nog de treurige bijzonderheid, dat onder de meis jes, die den verslagen© vergezelden, diens zuster was. Dat deze, evenals de andere leden van het gezelschap, die allen vroo- lijk zingend huiswaarts keerden, hevig ont stelden, behoeft wel geen betoog. Nadat men W. had zien vallen, verge wiste men zich bij luciferslicht of er nog leven te bekennen was. Helaas was dit niet het geval. .Het mo-ordend wapen, dat men militairen veel te veel laat dragen, had zijn vernielend werk volbracht. De commissaris van politie deed het lijk photagrapheeren met magnesiumlicht, zooals Ket gevonden was. Het een en ander maakte, dat het geruimen tijd duurde eer het lijk kon worden vervoerd, mede omdat de vermoedelijke dader en zijn metgezellen ter plaatse van den dood slag met het lijk werden gecontroleerd. De vermoedelijke dader had zelf een wond aan het hoofd, hem vermoedelijk toegebracht door een dor boeren, die be grijpelijkerwijze in woede waren ont stoken. Middelburg Met den bekenden extra- trein kwamen Donderdagmorgen alhier aan 200 bezoekers van Ostende c. s„ ter wijl de tram uit Vlissingen ons een kleine honderd vreemdelingen bracht.. Dus niet zooveel als vorige Donderdagen. Ged. Staten hebben de opening der najaarszitting van de provinciale staten bepaald op Dinsdag 8 November. Vlissingen. Met de mailboaten der Maat schappij „Zeeland" werden in Augustus vervoerd 19469 passagiers tegen 15458 in dezelfde maand in 1909. Eene ver meerdering alzoo van 4011. Zierikzee. Feestviering Koninginnedag. Nauwelijks was het muziekkorps van zijn rondgang door do stad teruggekeerd, of Polyhymnia gaf een uitvoering in hel Havenpark. Om 3 uur was Ido beurt aan de jeugd, die op het afgezette Havenplein gym nastische oefeningen uitvoerde, onder lei ding van den heer M. A. A. Steijms met. medewerking der hoeren Verbeek, Smits en Bloemendaal. Onderwijl deed de mu ziek van Nieuwerkork zich liooren. Ook thans weder verdrongen zich honderden om het terrein, maar dank zij de be kwame leiding de meest afwisselinge spe len werden uitgevoerd. Om 5 uur schaarden de leden der Schietvereniging Zierikzee zich in de Sociëteit Concordia, teneinde tegenwoor dig te zijn bij de uitreiking der prijzen, welke 1.1. Zondag op den schietwedstrijd waren behaald. Inmiddels was de praalwagen der Schietvereeniging 'de Muziektent genaderd, waai' de te Middelburg gewonnen zilve ren wisselbeker, benevens twee corpsprij- zen aan de vereniging zou worden ter hand gesteld. Dat de sluizen der wel sprekendheid daarbij: geopend werden, be hoeft nauwelijks vermelding. De heer,en V. d. Ven, V. d. Vliet en Klok voerden het woord. ■Langzaamaan werd bet donker en toen begon de avond-verlichting van Haven- plein en omgeving, een verlichting, zoo schitterend, dat zij menigeen nog lang zal heugen. Feeëriek was de aanblik van del flikkerende lichtjes, die in regelmatige lijnen de vormen van het Havenpleiu volgden of van boom tot boom een groote, lange lichtlijn vormden, waarbij de ge kleurde lampions in en onder het ge bladerte van de hoornen het tooverachtig geheel voltooiden. Vele particulieren hadden gevolg ge volg gegeven aan het verzoek der com missie om de huizen zooveel mogelijk te verlichten, zoodat de geheele stad min of meer -een reproductie geleek van den schitterenden Septemberdag in 1907. Kunst en Eer gaf weer een concert, dat, evenals de verlichting, de enorme monschenmassa in het centrum der stad bijeen hield. Tegen 10 uur zette de lichtstoet zich in beweging, waarbij een drietal smaak vol versierde wagens. Eén daarvan was van Volksweerbaarheid, waarop schutters met het geweer aan den voet. De prach tige groep werd getrokken door vier paar den, bereden door gelivreide jockeys. Rust Roest, de gymnastiekvereeniging had een niet minder mooie groep gevormd. De Iderde wagen was Idoor bet, Oranjekruis ingenomen. Behalve de drie muziekkorpsen, do vaandels der deelnemende vereenigingien, do rijtuigen der bestuursleden, trok een eindelooze monschenmassa mede. Helaas begon (de regen te vallen en wel zoo hevig, dat de deelnemers in korten tijd doorweekt waren on den weg door de stad bekort moest, worden. 'tWas al laat, toon het vuurwerk de geheele stad naar de Nieuwe haven deed stormen. Het vochtige weer kwam aan het vuurwerk niet ten goede wat zeer tel bejammeren viel. Met het slotstukeen hulde aan de Koningin, was de viering van dit schitterende feest, voorbij. Op waardige wijze heeft. Zierikzee den dertigsten verjaardag onzer Koningin her dacht Het carillon is thans weder in orde gebracht. Elk uur en half uur laat het beurtelings weerklinken het „Oranje leev" en „Oranje boven". Behalve de nieuwe melodieën hebben wij gelukkig weder een nauwkeuriger aan kondiging van den tijld, wat eenige weken wel wat te vvenscben overliet. 's-Gravenpolder. Donderdag zou de knecht hij den landbouwer M. biji het most- rijden de mesthaak aan den werkman, die op het land stond, toereiken. De knecht wierp die echter toe, met het ongelukkig gevolg dat ze met de tanden in het aan gezicht. van den werkman terecht kwam. Ofschoon het ongeluk goed is afgelaopen, was het toch noodig dat geneeskundige hulp werd ingeroepen. lerseke. De heer E, de Jonge alhier trok deze week de tweede pluk aardbeien in zijn tuin. 's Heer Arendskerke. In deze gemeente doet zich thans een geval voor van Ty- phoidea bij een jongen van vijftien jaar. Krabbendijke. Door de Maatsch. tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen is de hulp- arbeider en rangeerder J. Moddcrkreeke alhier benoemd tot stati,onsarbeider en is hem Zwijndrecht als standplaats aan gewezen, terwijl in de vacature, die door zijn vertrek is ontstaan, M. Westveer al hier is benoemd. Kruiningen. Door den slager-koopman Verhaagen is een schaap geslacht dat levend het buitengewone gewicht had van 148 kilo. en schoon 103 kilo. Dit schaap was gevel hij dhr. Knkebeeke te Krabben dijke. De uitslag der loting voor de Nat. Mil alhier op 1 Sept. 1910 was: L. de Bat 2; C. A. Boogaard 34; Johs. v. d. Boomgaard 39; A. Rooze 7; Jan Brugeman 13; Hendrik Danker 14; D. Dominicus 1; C. Doweert 8; E. van Eevenhard 35; I'. .1. Flink 4; Jasper Jan sen 19; II. Kakebeeke 28; E. Kloosterman 18; Cornelis Kost en se 15; Adriaan Kome- jan 17; A. v. d. Kreeke 10; A. Kro-mbeen 42; A. Kuzeeö'2; A. van Leeuwen: 32; R Lindenberg 3; B. Meeuwsen 24; J. Meeuw- son 40; H. Nieuwenhuize 10; Jan Nieu wenhuize 2G; A. van Oosten G; L. Paan- we 30; A. I,. de Paauw 25; A. Polcij 33; .1. F. de Poorter 20; A. Reinhoud 38; M. A. Rottier 41; Gerard Sinke 9; A. Slotboom 5; T. Timmerman 27; II. Verhulst 31; W. Verlare 30; P. .1. Ver mond 23; Jeroen Waverijn 29; Engel Witte 21; M. J. van der Zalm 37; C'. van Zweeden 11; J. van Zweeden 12. Heinkenszand. Woensdag, ter gelegen heid van den jaardag van II. M. de Ko ningin, wapperde alhier van de torens van alle kerkgebouwen en uit de wanin gen van eenige particulieren de drie kleur, en wat nog het ©enigste als een bewijs van belangstelling zich voordeed, was, dat do schoolkinderen der Iï. K. school des 's morgens eenige toepasselijke liederen zongen en daarna den gcheelcn dag vrij kregen. Overigens was er geen muziek of zang in liet dorp te hooren. Clinge. Woensdag had een 3-jarig zoontje van de ('lerck liet ongeluk in oen vork Ie trappen. De vork schoot den gan- schen voet door, zoodat het jongetje uil zijn hachelijke positie moest verlost wor den. Een ontboden geneesheer legde het eerste verband. Koewacht. Veel is er In den laatsten tijd geklaagd over de geringe opbrengst der aardappelen. Nu de aardappeloogst in vollen gang is, komt men tot de Ireu rige ontdekking, dat men niet te veel gezegd heeft, toen men beweerde, dat. meer dan 'J3 der knollen door de ziekte was aangetast. De nieuwe soorten, vooral „Do Industrie" zijn nog het minst door de ziekte aangetast en geven voldoend beschot. Ook de kwaliteit der aardappelen laat dit jaar veel te wenschen over. Daar door is onze aardappelhandel met Bel gië, op andere jaren van zoo groote be* teekenis, van weinig belang. Volgens een statistiek, dezer dagen door het Belgisch Ministerie van Financiën opgemaakt, wer den in de maand Juli 1.1. uit ons lan|d naar België gezonden 1,709,000 kilogr. aardappelen, terwijl de invoer uit Frank rijk bedroeg 3,192,000 kilogr. Van 1 Jan. tot 1 Augustus van dit jaar verzanden wij naar België ruim 19 milliuen kilogr. aardappelen, togen 32 mill, in hetzelfde tijdvak van verleden jaar en 27 mill, in 1908. De geringe opbrengst doet natuurlijk haar invloed gelden op de marktprijzen. Wij hebben eens onderzocht, hoe in de week van 20 tot 27 Augustus de midden- prijzen der aardappelen waren op de voor naamste Belgische markten. Over het al gemeen waren de prijzen wat lager dan in de week van 13 tot 20 Augustus. De hoogste markt hadden Doornik en St. Truyden met 12 francs per 100 kilogr., daarop volgde Ronse met 11.5, Aarlen, Bergen en Namen mot II francs. Te Thie- nen en Virion waren ze 10,5, Ie Ath, Ton gelen en St. Nicolaas 10, 'te Yperen fr. 9,75, 't,o Hasselt en Roesselaere 9, te Aalst 8,5, te Lokeren 8 en te Dender- mondo 7,5. De laagste markt hadden Brugge en Lier mot 7 francs per honderd kilogram. In de week van 13 tol, 20 Augustus werden te Lier de aardappelen verkocht tegen G francs en te Brugge legen fr. 6,50, te Doornik daarentegen legen fr. 13,50. Zo-oals men ziet, loopeti de marktprijzen nogal uiteen. Aardappelen. Naar men schrijft, loopen de prijzen der aardappelen, zoowel in de Betuwe als in de Bommelerwaard, sterk omhoog. In de laatst genoemde streek, waar jaarlijks honderden hectaren met dit product verbouwd worden, is de oogst voor een zeer groot deel mislukt. Tengevolge van de bekende ziekte is op sommige dorpen het gewas onverkoopbaar. Geldersche kralen, goed gesorteerd, gelden nu reeds f 4.25 per H.L tegen een prijs van f 1.80 f 2 in vorige jaren Ook in Duitschland is op vele plaatsen de oogst gering, vooral van de vroege soorten Minderwaardige qualiteiten, hier te lande gebruikt voor veevoerder, worden lijj waggons tegelijk door consumptie opgekocht 75 KG. Duitschland voor f160 de Petküser Rogge Het beste zaaizaad is voor onze land bouwers niet te goed. Integendeel, zij moeten er steeds op uit zijn het beste zaaizaad nog zooveel mogelijk te verbeteren. Ook in den vreemde legt men zich op de veredeling der landbouwgewassen toe, en wanneer daar een produkt wordt verkregen, dat geschikt blijkt voor onze gronden, dan kunnen wij daarvan zaai en pootgoed importeeren. Onze Regeering, die aanhou dend waakt en zorgt voor den landman en zijn bedrijf, heeft reeds tal van zaden uit vreemde streken bier ingevoerd, en door den aanleg van Rijksproefvelden worden de uitmuntende soorten en variëteiten hier in korten tjjd vrij algemeen verbreid. Dank zij deze Rijksproefvelden is ook de Pet küser rogge tegenwoordig tamelijk alge meen bekend en wordt reeds op vele plaatsen in 't groot verbouwd. Zij levert dan ook een Hinken grooten korrel en lang stevig stroo, de aren zijn groot en goed gevuld. Wij vonden op een korenveld halmen van 2,25 M. lengte en aren waarin niet minder dan 96 korrels voorkwamen. Natuurlijk vonden wij er ook kortere halmen en rren met minder korrels, maar toch moeten wij bier verklaren, dat een veld met Petküser rogge steeds forsch stroo en veel granen oplevert. Wie voor de eerste maal deze soort zaait, is in 't voorjaar wel eens minder tevreden. Dan toch blijft deze rogge tamelijk laat nog kort en schijnt wat over den grond te kruipen Maar zoodra zij den groei hervat, schiet ze Hink op, zoodat ze bij een eenigszins dunnen stand in 't vroege voorjaar, ai spoedig toont wat krachtige planten 't kunnen worden en welk een rijk gewas zij leveren kan. In sommige streken wordt beweerd, dat men van Petküser rogge geen goed brood bakken kan. Wij zages juist bet tegendeel, nl. dat er van deze soort uitmuntend brood werd bereid. Om dit motief behoeft men derhalve niet van invoering te worden afgeschrikt. Een andere klacht, dat nl. deze rogge zoo spoedig verloopt en men haast jaarlijks Dieuw zaaizaad moet aanschaffen, heeft meer grond. Maar deze eigenschap komt niet voort uit de soort, iu deze beeft de zaaiende boer meer schuld dan hij vermoedt. Iedereen weet thans zoo ongeveer, dat de rogge wordt bevrucht door kruis bestuiving. Als in de lente de rogge bloeit, kan men vaak het stuifmeel iu heete wolken over velden en wegen zien zweven. Staat nu de Petküser rogge dicht bij een min derwaardige soort, dan zal het stuifmeel der laatste ook op de stempels der Petküser roggebloemen neervalleD, en het zaad, hieruit ontstaan, ofschoon nog goed, is van minder kwaliteit dan de echte Petküser. Wanneer dit graan als zaaizaad wordt ge bezigd en het gewas opnieuw aan kruis bestuiving met minderwaardige rogge blootstaat, moet zij onherroepelijk snel achteruitgaan en spoedig is er van de ver betering niets meer te bespeuren Maar men kan toch gevoeglijk een veld voor zaaigraan afzonderlijk zaaien, daar. waar voor een kruisbestuiving met mindere soorten niet zooveel gevaar bestaat. Dan blijft de rogge wel eenige jaren constant, vooral, wanneer men door trieuren het zaaizaad goed en regelmatig van korrel kiest. Wie bij 't uitzaaien alleen maar zorg heeft besteed aan 't zaad en hiervan alles verwacht en daardoor den bodem heeft verwaarloosd, die mag geen al te hooge eischen stellen. Een goed roggegewas groeit niet van regen en wind alleen. Men kieze daarom voor Petküser rogge een goeden akker uit en bemeste dien met half stalmest en 5 baaltjes slak en 5 ba; ltjes kaïniet per H A en dan in 't voorjaar strooie men nog één of anderhalf baaltje chilisalpeter uit, en wil men alleen kuEVtmest gebruiken, dan is daarvan de dubbele hoeveelheid niet te groot om een rijken oogst van prachtige rogge te winnen. Middelburg. Gisteren had de aHossing plaats van prov. Staten Leening 1889 groot f490000 de nos. 71, 267, 346, 463, 378, 279, 185, 486 A en B, 137, 385, 97, 10,238, 437, 409, 288, 433. Leening 1891 groot f 261000 de nos. 103, 3G, 247 A enB, 128,109,207,28,177, 217, 59, 218, 149, 101. Leening 1893 groot f 120000 de nos. 77, 111, 60, 82, 5, 67. Leening 1898 groot f 200000 de nos. 142, 138, 21, 79, 98, 24, 151, 19, 118, 57. Leening 1905 groot f 245000 de nos. 130, 97,188,132,120,48,142,186,138, 173. Leening 1908 groot f 175000 de no. 52, 58. Leening 1909 groot f265000 de nos 2, 126, 49, 141, 58, 128, 67, 10, 93. Allen zijn aflosbaar 1 Januari 1911. Uit het jaarverslag 1909 der Levens verzekering-Maatschappij Piëtas blijkt, dat er aan premiën werden ontvangen f 1.086.811.41 en dat er werd uitgekeerd aan de afd. Volksverzekering f 177.517.475, bij overlijden, aid. B f61.602.08 en bij leven afd. 13. f73.694.14. Het saldo bedraagt f 5.728.152.75, waar van de verzekerden genieten f 45.136.35. In de verschillende afdeelingen werd verzekerd voor f 3.367.467.00 kapitaal en f 35.792 jaarrente. Het totaal der verzekerde rente ibe- droeg op 31 Dec. 1909 f 165.275 en van liet verzekerd kapitaal f25.399.124. Middelburg. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedu rende de 2e helft der maand Aug. Binnenland. Brieven W. Saaij, Amsterdam C. F. Wirsing, Rotterdam F. E. Bouwens, id. Seeger, id.mej. J. de Smit, Briefkaarien H Ridder, Breda mej. Vrage, 's-GraveDhage A. Broens, Gronin gen Betsy v. Dorst, Middelburg American Expresse Co., id. American Expresse Co., VlissingenS. Gobets, J. Wesselsch Boer, HeerenveenDora Walze, Scheve nin gen. Buitenland. Brieven Fritz Steinhausen, Bochum W. A. Buijs, Gent. Briefkaarten A. Blankenagel, Antwer pen A. Schreier, Baden bij Weenen Maurice, Buffalo A Thomson, Flensburg Pevill. Lowestoft; mej. Meille, Maloles Hams A. Zijlmans, Ostende Langelaan, TegernseeG. E. Tapkui, West Gliffos W. O. Rabe, WiendorfCo. Salliiveld, Scbieke. Vlissingen. Lgst van aan ket postkantoor ter post bezorgde brieven en brief kaarten, gedurende de 2e helft der maand Augustus 1910, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn bunnen worden uitgereikt. Nieman, Arnhem, P. W. Groot, Helder, H. G. Basch, Amsterdam, J. W. B. Grafter, Folkestone, Cornelis de Joeg, Frankfort, W. Brice, London E, Mad. Geerdts, Ant werpen, A. H. Elborougb, Epsom, Francis Isle of Wight, G. Kersbij, Koroche a. Zee, L. Machalis, London E., E. J. Poole, London N E., A. Hoffmann, Mavence, J. Belperoin, Molenbeek. Miss Hall, Norfolk, H. Wellner, J. L. Hargman, beiden Ostende, Huntson, Rochester, Eeter Seveken, Stock holm. :e Gedurende de maand Augustus werden ten Hulppostkantore Domburg ontvangen 13010 brieven en briefkaarten en werd voor f 1136,99' aan frankeerzegels verkocht, terwijl 900 telegrammen en 599 telefoon gesprekken werden behandeld. Hoofdplaat Vrijdag j. I. vertrok van bier de Zeereerw. Heer A. Vissen berg, pastoor onzer parochie naar zijne nieuwe standplaats Klein Dongen (N. B.) Tal van particuliere afscheidsbezoeken werden door den algemeen geachten her der afgelegd. Dat X.Eerw. bemind was bij de parochianen is gebleken op zijn zilveren priesterfeest over enkele jaren, loon heel het dorp iu feestgewaad was. Z.Eerw. heeft er veel toe bijgedragen om den luister van Gods huis te verhoogen en het dikwijls naderen tot de 11. Com munie te bevorderen. Hopen we, dat het hem in zijn nieuwe standplaats goed moge gaan. Aan onderstaande Eerw. Heeren Geeste lijken zijn de achter hunne namen vermelde Koninklijke onderscheidingen verleend Mgr. A. P. W. Hopmans, vicaris-generaal van bisdom Breda, te Breda, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Mgr. N. W. L. Baekers, pastoor te Schijndel, ridder in de Orde van Orapje- Nassau. Den WelEerw. Heer W. M. Kluytmans, kapelaan te Eindhoven, ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Den WelEerw. Heer C.J. Billen, directeur van het gesticht Maiaon de la Meséricorde" en van het St. Vincentiasgesticbt te Maas tricht, ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Den Z.Eerw. Z.Gel. Heer L. J. A. H. Schrijnen, rector (directeur) van het R. K. gymnasium te Rolduc, officier in de Orde van Oranje Nassau. Mgr. L C. L. Eygenraam, te Amsterdam, als oud-journalist, officier in de Orde van Oranje-Nassau. Mgr. G. W. KoDinge, geestelijk adviseur van den Nederlandsch Roomsch-Katholieken Volksbond, te Amsterdam, officier in de Orde van OraDje-Nassau (bij bevordering). Den Eerw. Heer A IJsseldijk, onder pastoor te Maumerie (Flores) ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ten Eerw. Heer Pater E. Oldenhoven, Roomsch-Katholiek geestelijke te Parama ribo, ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Eerw Zuster E. A. van der Lugt, hoofd der school in bet gesticht „De Voor zienigheid" te Amsterdam ia benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Zierikzee. Aan de R. II. II. S. zijn voor het tijdvak 1 Sept. 1910—31 Augus tus 1911 tot leeraar benoemd de hoeixm F. K. A. Rombach en A. Verliage, bei den tijdelijk leeraars aan die school. Met ingang van 1 September is be noemd tot laarares mej. C. R. Heiber gen, thans 'tijdelijk aan deze inrichting verbonden. lerseke. Tot tijdelijke onderwijzeres aan school 2 is benoemd mejuffr. D. G. Scheele, volontaire te Kattendijke. Bresksns Naar we ver-nemen zal de School met den Bijbel alhier op 7 Sept. a.s. geopend worden. Op den avond hier aan voorafgaande zal door dhr. J. Jan sen uit Rotterdam eene lezing gehouden wonden over „Het nut v lelijk onderwijs." IJzendijke Dhr. J. du wijzer te Zuid-Scharwoude do dezer dagen voor Franse ger was Dhr. du Burck one de School in den Oranjepc Schoondijka. Tol onderw Christelijke school alhier A. Jansè van Oostkapell Aan de bijz. school te Axe tot onderwijzer de heer J. aldaar. Donderdag slaagde le 's II Voor de hoofdakte de heer I te Clinge. Verschenen do Septeml van de Engelbewaarder, voor' de Kath. Jeugd. Inhoud: Geboorte van iM Op den jaardag van O. L. Zwijsen. De familie Schulp Vetted met 'platen van Gus. v teijne. Bij onze verhuizing ui door J. Mulders. Rebus. Kei- land, met kaart, door V. l eenzamei haantje, muziek van w.oorden van N. Doumen. St ver, door N. Doumen. Klip Heilige Donatus, soldaat er Hoe ik aan een uekhoorntje Iloogenbos, Correspond- seis. Opgaven. Boekaankondi vering 9 is weer uitmunte om propaganda le maken. Groote brand te Tii morgen te negen uur brak de papierfabriek van den heer vond veel voedsel in den vo: en papier en is daarom moeilijk De brandweer werkte uit a het voorste gedeelte der fabri den. De brand lokte een gr< toeschouwers. De politie har orde. De fabriek is op beurspoli: Dit is reeds de derde maal dat afbrandt. De brand duurt voort. De goede diensten van ee: ondervond dezer dagen een in Ratum. Toen bij naar hl liep zijn driejarig kind med stuurde de kleine naar buis de dreumes ging den verkeei en geraakte hoe langer hoe af. De ouders, ongerust over he gingen na eenige uren aan 't vonden geen kind. Toevallig b over de grens een paar Duits beambten, die een speurhoi hadden. De bond werd in den landbouwer gebracht, berod van den kleine en binnen kor hij het kind gevonden te Stac uur afstand van het ouderijk G De laatste bloedver den H. Aloysius. Gi Josephine Castiglione van tegenwoordige, generale-overs Maria-Instituut, of der „Engels in Oostenrijk, in de laatste levende bloedverwante van den van Gonaaga. Zij werd den 5en Febr. 1 te [Lemberg en kwam als 12- na het overlijden haars vadi instituut der Engelsche zusters om aldaar opgevoed te worde Maria Josephine Castiglione reeds 32 jaren het instituu kringen geniet de edele arbei zame vrouw waardeering en 1899 vereerde keizer Frans J voudige religieuze met het kruis van verdiensten. Belaagde Hermand Stationsplein te Amsterdam zo in de „Tel", staat onbewogen z'n breede voeten plat en sterl tegen de keien, een stevig aj Z'n breede vuist ligt gebak van z'n kaasmes Lichtelijk st been dwarsuit voor hetanderi welt zich Herculiaansch. In de verte komen du aan, sprinkhanen, een twintig Ai misses, levendig als kakkerla een bonte verscheidenheid, rijk gevederde parkietjes. In ongeregelde (slagorde tri snaterend, kakelend, snappen: Baedektr, die met een camera (rijker en allen met grasgroei roode sluiers gewapend. Een geen velden of wegen te bek rikaaDBche misses reizen va things zonder mannegezels De agent bemerkt, met eeni verbazing, dat de troep recht komt, Als die hem omsingeld heef „I say, old chap can button from that uniform of vo een der dames, een vierkante ji paarsen neus en zonder weDkl De onthutste agent, die 't I „Een bnttung Me lieve je met 'n buttung? Wat zeg uniform? Zeker vot r 'n ande

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2