SSkLOl, so104. ERCE" F^sssri >EN .nt. Zaterdag 3 September 1910 Zesde Jaargang. iptie. NGKRAAM WARNAR MUIL OES. NIEUW. ES. iet eerst alhier. :arkt. f. DE SMET. ig den vit ie te Brussel KEWITS, issel. an ouds bekende p de Kermis aanwezig st op de Groote Markt, Stadhuis. 3AZAR. C 6. ederen, Luxe- en delijke Artikelen. 3REEP, Goes. Te Huur: imeenfeherberé de paauw". Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. 8 EERSTE BLAD. Het Passiespel van Oberammeryaii. Welk weder zullen wij hebben UIT ZEELAND. MARKT C 63, rste modellen. ÏTE MODELLEN. )ED GRATIS. tRIVEERD DE GROOTE, orgd. vorden vereerd. O BESTE, Vlissingen. >5 A. DES ZONDAGS. fl.-. Pr. f 2.—. DIME KEUZE BIEZELINGE 3D te bekomen hg den eigenW S, Biezelinge. A boanemextsprgs p. 3 maanden voor Goes (0.75, daarbuiten (0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrqdag vóór een uur 'a namiddags. Kantoor d. Administratie: Gangepoorfstraat C 209. GOES. Reclamëbericht«n 25 Ct, p. r. Bg abonnement speciale prgs. Advertentiën van 1—6 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oereiend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, k contant. BELGIË. De ministercrisis opgelost. Over de benoeming van den heer de Brocqueville tot minister van spoorwe- qgen schrijft de parlementaire correspon dent van het „H. v. Antwerpen" „Het congres der partementariërs heeft verscheiden leden onzer bcidv Kamers in Brussel te zamen gebracht. Het nieuws der definitieve benoeming van M. de Brocqueville tot minister van spoorwe gen, was dus Woensdagmorgen het onder werp van de gesprekken onder de Bel gische senateurs en volksvertegenwoor digers. Persoonlijk is M. de Brocqueville zeer gezien bij al zijne collega's, zonder on derscheid van opinie, maar na zijne zoo bepaalde weigering van het aanbod ver wachtte men er zich hoegenaamd niet aan, hem op die weigering te zien terug komen. Aan een vriend, die hem na zijne te rugkomst van zijn verlof voor drie da gen nog gesproken had, verzekerde hij dat hij hoegenaamd niet voornemens was M. Helleputte op te volgen, er bij voe gende dat hij voornemens was, op reis te gaan tot het einde van October, De aandrang van M. Schollaert moet wel groot geweest zijn, om hem zoo van denkbeeld te doen veranderen. Dia benoeming kan evenwel reeds vanaf del heropening van den zittijd eenige mis noegdheid in de rechterzij doen Iuchf- geven. Dit was reeds vandaag het geval en men zou dit oordeel reeds kunnen samenvatten in de woorden van een in vloedhebbend kamerlid „Vijf portefeuilles in dezelfde familie, dat is misschien overdreven." M. de Brocqueville is nu wel niet ver want aan M. Schollaert, noch aan M. Helleputte, niaar hij is aan hen gehecht dooi' zeer nauwe en trouwe vriendschaps banden. Men moet hopen voor de onmisbare overeenkomst, die er tusschen de regee- ringsleden en de meerderheid moet hëer- schen, dat deze ontevredenheid gedurende de twee verlofmaanden die ons nog van de opening scheiden, bevredigd worde en dat allen slechts één hart hebben om bloc te vormen tegen de oppositie, wier werking levendig en rusteloos zal -we- De strijd tegen de openbare onzedelijkheid. De Belgische minis ter van justitie de Lantsheere heeft aan de politie en de rechterlijke autoriteiten een belangrijke onder gezonden, die zeker zal bijdragen om de openbare zedelijkheid te bestrijden. Genoemde autoriteiten volg den tot nu toe de gewo.onte, om, in ge vallen, dat in theaters, bioscopen en ain- i ■ff'j' «■8mg Als alle voorstellingen zijn geëindigd, gaat de geheele gemeente op; om God te loven en te danken. En wat de gel delijke winsten aangaat, wordt aan de deelnemers niet veel meer dan het ver lies van hun gewonen arbeidstijd ver goed, terwijl de groote bate voor de ge meente als zoodanig, en niet het minst voor de armen is bestemd. Dit alles geeft aan het geheel relief Wie de deelnemers ziet en hoort, gevoelt dan onmiddellijk, dat zij hunne heiligste zielsvervoeringen uiten in daad en woord. Zij keeren hun binnenst naar buiten. En omdat daarbin nen een Hooger Geest werkt, wordt het geheele auditorium gewijd. Gedurende de acht uren, dat het spel duurde, was er onder de vier duizend toeschouwers een hoorbare stilte. Soms had ik het gevoel: de Heer is aan deze iplaats. Het Passiespel draagt om al het ge noemde het karakter van een getuigenis en wèl van een krachtig getuigenis van de geheel eenige waarde van de offerande van Christus, 1 .1 1 i ui i I I i i I i dere openbare lokalen onzedelijke voor stellingen werden gegeven, de eigenaars dier lokalen een waarschuwing en een bedreiging thuis te zenden. Daardoor warén die eigenaars op fle mogelijkheid van een gerechtelijken inval voorbereid. Hieraan heeft de minister van justitie nu voor goed een eind gemaakt door in. bovengenoemde order te bepalen, dat de politie zonder voorafgaande waar schuwingen de voorstellingen zal contro leeren. Koninginnedag te Antwer pen. Wij lezen in de „Gazet van Ant werpen" Onze Nederlandse!» Colonic vierde Woensdag den verjaardag van Koningin Wilhelmina der Nederlanden. De „Wilhel- mina Vereeniging" onder eere-voorzitter. schap van den consul-generaal der Ne derlanden, vertrok met hare leden, da mes en kinderen per s.s. „Wilford VI" naar Hoboken, om daar op het schooi» hof „Moretusburg" zich aan vaderlandse!» uitingen over te geven. In de twee za len; en in den tuin werden den deelnemers ververschingen aangeboden, waarna in de rotonde een concert gegeven werd, waar in wij de schoone stem konden bewon deren van mevr. Backer-Opde Beeck, be geleid door mejuffrouw Thilla Ontrop'. Ver- dei] hadden er verscheidene spelen plaats, als voetbal, hardloopen, enz. enz. Het tweede doel van het concert sloot het vaderlandsch feest. Met de „Wilford VI" keerde men naar Antwerpen weer. Wij behoeven nog een woord te zeg gen over de zoo diepgevoelde vader landsliefde redevoering van den heer Pijl, voorzitter, wiens woorden de geestdrift opwekten der aanhoorders. OOSTEKRUK-UOA'UAKIJE. Anderhalf uur lang heeft de Italiaan- sche minister van buitenlandse!» zaken te Salzburg met den Oostenrijksch-Hon- gaarschen minister-president geconfereerd. Het aangekondigde communiqué zegt, het gesprek zeer vriendschappelijk en hartelijk was en gevolgd werd door een diner. Zoo ver zeer goed. Maar wat be spraken de beide ministers? De „Neue Freie Presse" weet er het volgende van te vertellen. De ministers bespraken in den salon van graaf Aehren- thal onder vier oogen vragen van nete- ligen aard waaraan geen gebrek is en waarschijnlijk tevens de betrekkingen tusschen de beide volken, die naar men erkent nog niet op dezelfde toonhoogte van vertrouwen gestemd zijn als de of- ficieele betrekkingen. Dit onderhoud zon der getuigen was zonder twijfel het ge wichtigste deel der ontmoeting. Daarbij moet het tot een vertrouwelijke uitwis seling Van meeningen van werkelijke be- teekenis zijn gekomen. Ook de quaestie der grens-incidenten moet zijn behandeld. De wisseling van diplomatieke nota's en het daarop ge volgde besluit, een commissie naar Wee- nen te zenden om die voorvallen te onderzoeken en herhaling te voorkomen Natuurlijk kleven aan zulk eene wijze van getuigen groote gevaren, zoowel voor hem die dit getuigenis geeft als voor wie het ziet en hoort. De ziel kan uit de vormen vlieden en het heilig kruis- mysterio kan dienstbaar worden aan mo menten van louter kunstgenot. Maar deze gevaren brengt alle kunst, gesteld in den dienst van het Christendom, met zich mede. Trouwens naar het misbruik, dat sommigen van iets maken, veroordeelt geen rechtvaardig mensch het gebruik op zich zelf, En nu weusch lik juist ten aanzien van dit gebruik toch de vraag te stellen, waarom het Christendom aan alle kunst, beeldhouwkunst, kunst, toon kunst, schilderkunst, zijnen heiligsten in houd inag léenen, maar alleen aan de dramatische kunst niet. Rubens en Mu- rillo mogen op het doek hunne visie op den Heiland der wereld vereeuwigen; Mi- chele Angelo mag zijn prachtig stand beeld van den verrezen Christus doen verrijzen en Thorwaldsen zijn heerlijk bas- relief „de tocht van Jezus naar Golgo tha" in het leven roepen; Haydn's „Sie- ben Worte des Erlösers am Kreuze" en Bach's Mattheus-Passion mogen door so listen en koren vrijelijk worden gezon gen. zal waarschijnlijk tot een spoedige re geling voeren. Do „Allgemeine Ztg." gelooft niet dat de reis van San Giuliano bij de tegen woordige politieke constellatie bijzon dere omstandigheden tot aanleiding heeft maar eenvoudig den wensch tot kennis making aan beide zijden. Van politiek belang is de reis in zoover (meen't het blad) dat de heide leidende Staatslieden ongetwijfeld tot de meest volkomen over eenstemming zullen komen, hetgeen een nieuwe waarborg zal zijn voor het be houd van den vrede. Nader meldt men: De samenkomst heeft aan de beide staatslieden gelegenheid gegeven, op een wijze, die in overeenstemming is met het bondgenootschap, van gedachten te wis selen over den algemeenen toestand in Europa, en in het bijzonder over den toestand dor oostelijke, aan Oostenrijk en Italië grenzende landen. De ministers zijn tot de slotsom ge komen, dat er een gelukkige overeen stemming van inzichten bestaat, daar toch het doel van beide ministeries is, vóór alles den vrede en den status quo te handhaven. Zg hopen, dat het nieuwe regeeringsstel- sel in Turkije ertoe bij zal dragen, het land krachtiger te maken en zij zullen met instemming de welvaart der Balkan- staten blijven gadeeslaan. PO BTIIGAL. Be leider der republikeinen aan 't woord. Een correspondent van het „Berl. ïagebl." heeft een interview' gehad met Costa, den leider der Portu- geesche republikeinen. Zeker was deze heer nog onder den indruk van de over winning van jl. Zondag, toen hiji de vol gende voor zijn partij zeer optimistische beschouwingen ten beste gaf. Hij ver telde in de eerste plaats, dat de repu blikeinen ;er vast op rekenden bij deze verkiezingen minstens 19 zetels te zul len winnen. Het zouden, volgens zijin miee- ning, de laatste verkiezingen onder de tegenwoordige monarchie zijn. Spoedig -zou 't blijken, dat de regeering niet met de nieuwe kamer kon samenwerken. En wellicht zal dan een kamerontbinding vol gen. Maar ook deze gebeurtenis zien wij met vreugde tegemoet, want de nieuwe verkiezingen zouden ons nog meer over winningen bezorgen, zeide Costa. Ja, wanneer het zoover komt is de val van het tegenwoordig regime onver mijdelijk. Bijna de geheele marine en <een groot gedeelte van het landleger zijn op zijne hand. U ziet dat de monarchie op een wan kelenden troon zetelt. Of de overgang 'tot een republiek bloe dig zou zijn of niet, wist Costa natuur lijk niet te vertellen, in ieder geval dach ten de republikeinen er heelemaal niet aan, om geweld te gebruiken. Zij zou den de monarchie duidelijk maken, dat haar tijd uit was. Natuurlijk behoeven we er niet op te wijzen, dat de heer Costa hier danig aan 't bluffen is geweest. De republikeinen Dit Alles is geoorloofd. Doch alleen de brave en artistieke Oberammergauers mogen het Christus-drama niet uitbeel den, zooals geheel hun zieleleven het verlangt. Wij meenen dat dit oordeel op willekeur rust en allerminst gerechtvaar digd wordt door het miscrediet, waarin in vele Christenlanden de dramatische kunst gebracht is. Veeleer verdienen de Oberammergauers lof voor hun ernstig pogen om haar peil in die mate hoog te houden, dat zij zich wagen kan aan eene reëele voorstelling van liet hoog ste Ideaal. Zóó helpen zij het schoone woord van Krummacher in vervulling brengen: „De kunst is de dertiende apos tel des Hoeren." in zijn pittig, bijna Zeide ik zijn edel boek: „Wat is kunst?" zegt Leo Tolstoy: „De bestemming van de kunst in onzen tijd is, uit het rijk des ver stands naar het rijk des gevoëls de waar heid over te dragen, dat het geluk van de menschen bestaat in hun broederlijke eensgezindheid, en, in de plaats van het nu bestaaude rijk des gevoèls, het ko ninkrijk Gods, dat wil zeggen, het rijk der liefde op te bouwen, idat wij allen erkennen als het hoogste doel van het menschelijk leven," Is dit juist en moeten nog heel wat winnen, voor de ideëen van Costa en zijn vriendjes de bovenhand zullen krijgen. Dit zullen de monarchisten trouwens wel verhinderen. ITALIË. "Feesten der eere van den H. Carolus Borrom,eus. Gisteren zijn in Milaan, de groote plechtige feestelijk heden van den driehonderd-jarigen ge denkdag van de heiligverklaring van den H. Carolus Borromeus begonnen. Reeds dagen te voren, waren duizenden vreem delingen te Milaan aangekomen, o.a. kar dinaal Boschi, aartsbisschop van Fer- rara, kardinaal Cavaillari, patriarch van Venetië, kardinaal Massi, aartsbisschop van Pisa en vele bisschoppen, o.m. mgr. Piovella, bisschop van Alghero, mgr. Puja, bisschop van San Severino enz. De plechtigheden zijn gisterenmorgen, begonnen met de feestelijke ontvangst van kardinaal Agliardi uit Rome. Mgr. Bal- coni, don Rossi en graaf Padulli waren den kerkvorst tot Pianoenza tegemoet ge réisd en begeleid den mgr. 'Agliardi bij zijn intrede in de stad.. De bevolking was zeer enthousiast en braóht den hoogen bezoeker een geestdriftige ovatie. Het was een schitterende ontvangst. namiddags werden de relikwieën van den H. Carolus Borromeus in plech tige processie van de cryp'ta naar het altaar overgebracht, dat midden onder den koepel van den dom is opgericht. Daar zullen ze blijven rusten tot Woens dag 8 September, het feest van Maria Geboorte, wanneer de feestelijkheden met een plechtige processie zullen gesloten worden. Een looze aanslag in Sint P i e t e r. Men schrijft uit Rome Maandagavond 6 uur, terwijl de kanun niken van Sint Pieter in de koorkapel hunne getijden zongen, weerklonk eens klaps in de kerk het geluid van revolver schoten. Het kapittel staakte den dienst, en onder de geloovigen, die zich vrij tal rijk in den tempel bevonden, ontstond een paniek. Twee beambten liepen naar de plaats, vanwaar het onrustbarende ge luid kwam: het was bij de graftombe van' Clemens XIII, met do beroemde leeu wen van Canova. Daar ontmoetten zij iemand, die nog een revolver in de hand droeg. Zij; ontwapenden hem en leverden hem over aan de inmiddels van buiten af toegesnelde politie. Het bleek een ge wezen Franciscaner-monnik te zijn, oud 36 jaar en genaamd Alfonso Beltramini, die vroeger in het College van San An tonio had gewoond en reeds twee maal de pij aan den kapstok had gehangen om zich aan te sluiten bij een protes tantse!» sekte. Door wroeging gedreven, wilde hij in het klooster terugkeeren; 3och men weigerde hem daar ten der den male op tie nemen. Hij was gesus pendeerd, en nu trachtte de ongelukkige op een geruchtmakende manier zich te wreken of althans van zich te doen spre ken. Zijn drie revolverschoten waren in de lucht gericht eu dus onschadelijk. De op- ik geloof dat het dit is dan werken de Oberammergauers er krachtig toe me de, dat de kunst die bestemming voor onzen tijd bereikt. Want als wij de liefde zich zien ten offer wijden, ien zegevie rend op de ruïnen van den haat den tem pel der broederschap zien bouwen, dan fluistert het biddend gemoed: „Heer, ook mg een vonk van dat vuur!" Het dorp Oberammergau maakt een vriendelijken indruk. Grootsch is de na tuur er niet. Haar zijn 'de overweldi gende berggroepen van Tirol en Zwit serland vreemd. Zelfs in het Ammerge- bergte bij Lindeshof, waar Ludwig II, de onbegrijpelijke, in zijn fantastisch slot, zijn romantisch, eenzaam, nachtelijk le ven sleet, veel hoogor en indrukwekken der dan hier. Maar aangenaam is het gezicht op de donkere dennen, op de lagere bergruggen en de lichte weide- vlakten, doorsneden door de kristalhel dere Ammer. Een niet minder lieflijken indruk maken de eenig-reine woningen aan weerszijden van de dorpstraat, alle zoo wit, alsof zij den vorigen dag pas geverfd zijn. De meeste zijn met voor stellingen uit het leven van Christus ver sierd, door den aanblik waarop de vreem deling als 't ware op het Passiespel Verwachting tot aan den avond van 3 Sopt Meest matige Z.W. wind, zwaarbewolkt, mogelijk regenbuien Zelfde temperatuur. gewonden apostaat is wegens het onge oorloofd dragen en gebruiken van wa pens naar de gevangenis overgebracht en zal daar misschien ook 'de noodige kalmte opdoen om geheel tot inkeer te komen. Maar in de stad veroorzaakte zijn roe- kelooze daad een algemeene schrik. Men vertelde zelfs, dat jdrie-kanunniken gedood en anderen gewond waren. Spoedig even wel is de ware toedracht van dit op zich genomen weinig beteekenend incident aan het licht gekomen, zoodat ook de ont steltenis bedaarde. Maar als het Sint Pieter en het Va- ticaan geldt, wordt door de spraakma kende gemeente dikwijls van een betrek kelijke kleinigheid een donderslag ge maakt. Cholera asiatica. In de afge- loopen 24 uur zijn in Apulië 25 nieuwe gevallen van cholera asiatica voorgeko men en 13 met doodelijken afloop. Vervolg Koninginnedag Middelburg. Betreffende de uitvoering van de Trom- petinenmarsch in de Abdij meldt men ons nader, dat de heer L. K. van der Harst, voorzitter van „Uit het Volk Voor het Volk" in zijn toespraak den heer Morks dank bracht, dat hij wederom aan Middelburg iets nieuws op muzikaal ge bied gebracht heeft. Zoowel namens de deelnemende jongens als namens het be stuur van de vereeniging zeide de heer van der Harst den bekwamen leider een herinneringsgeschenk toe. Betreffende de feestvreugd© meldt men ons alsnog, dat, toen de tweede uitvoe ring der Trompetinenmarsch op den Dam was afgeloopen, de bestuursleden van „Uit het VolkVoor het Volk" en de heer Morks binnengenoodigd werden ten huize van den burgemeester. Deze stelde na het ronddienen va,n een glas wijn een dronk in Op H. M. de Koningin, en bracht daarna dank aan den heer Morks voor hetgeen hij weer gedaan heeft orn het muzikale leven in Middelburg tot zao'n hoogte op te voeren, en de muziek tot het volk 'te brengen en vervólgens aan het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk", dat wederom voor een goede feest viering zorgde, ondanks de weinige mede werking van ,de zijde van het publiek. De heer van der Harst dankte met enkele woorden voor het gesprokene. Ook deze en de derde uitvoering op de Markt werden door duizenden bijgewoond. Op de Markt ontving de heer Morks nog een krans van een jeugdig familielid van hem, die ook aan den marsch heeft mede gewerkt. Op de verschillende wandelin gen door de stad hadden de kleine trom petters veel bekijks. De politie zorgde echter, dat zij vrij baan hadden. wordt voorbereid. En zeer vele bezitten vriendelijke tuintjes, waaruit de bloemen geur ons verkwikkend tegenwasemt en die de* ideeële gevoelens helpen verster ken, waarmede wij: naar Oberammergau zijn gekomen. Toen ik op den dag van het Passie spel 's morgens om zeven uur door de dorpsstraat liep, om den kerkdienst, die vooraf gehouden werd, bij te wonen, maakte zich een gevoel van jriij mees ter, als de mensch kent in de spannend ste oogenblikken van het leven. Nu trok diepe ernst een wolk van somberheid over mijl heen, dan lichtte de verwachting mijn van verlangen onrustig gemoed voor. Beide maakten mij zenuwachtig en blijde was ik dan ook, toen een kanonschot het sein tot den aanvang van het Pas siespel gaf. In groote orde stroomde de onafzien bare menigte naar de plaats der voor stelling. Welk Christenvolk was er niet vertegenwoordigd? Ik geloof geen enkel. En met evenveel kalmte worden de plaat sen ingenomen in de overdekte, doch frissche gehoorzaal. (Wordt vervolgd in no. 107.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1