atograph oes. EGKAMp Lourdes. 1880 - 31 Augustus - 1910. No 103. Donderdag 1 September 1910 Zesde Jaargang, Korenbeurs. ende (uit de Bijbelsche Ge- eidenheid in Komische, pnamen. TOON V/EGKAMp. Heer, behoed onze Koningin Wiiheimina! Van een nieuw Werk. nde de kermis prachtvoll laatste en nieuwste ge- waarin vooral zullen uit- 26 Mel-1 Juni, Waler- n, Arnhem en Utrecht, uropnamen). et deze Voorstellingen, ogram. KINDEREN: lste Rang 25 Cent. 2e 15 3e 10 Speciaal Kinder en Familie zen Programma. Hoogachtend, tart wordt verzocht eene NOVENE it 8 Sept. Men kan hiermede ver- het Octaaf en een aflaat van zeven ovene. een Rozenhoedje in een Kerk ene gehouden in de Basiliek voor in de Kerk van de H. Katbarina. JOHAN CELLEN, Boekhandelaar, ge Kerkstraat te Goes, O. BOON- loedekenskerke, Mej. EMMA IRSULA en SERAPHINA PATEER de heer JAN SMOLDERS (Koster) Singel 427 Amsterdam. 381 Notaris M. C. SCHRAM te Krui- zal op lensdag 14 September 1910, óócm. 11 uur, te Kruiningen, nabij IpRKNBBUBs', ten verzoeke van dhr, .LEM3 te Rosendaal, publiek verkoopen 8 beste Koeien, gekalfd Jr hebbende of nog moetende kalven, 12 puike Kalfvaarzen echt Noord-Holl. ras en eene partij i, Fokvaarzen, Graskalveren en tieren. m moest grootmoe zoo spoedig moge- alle bezoeken met haar afleggen, die jaron voorsloeg, het eerste gezicht was het eene huie el gelijk aan het andere. Trappen met belegd, bloemen en schilderijen, hillendo meubelstijlen, somtijds uit rei van eigen smaakvoorname, meer nder aantrekkelijke dames en beeren; gedresseerde bedienden overal, een ongewoon uur verscheen Els» hij Excellentie om Hilda een boek uit de itheek van Haldenstein te brengen- het raam der huiskamer zat een jo»8 e, bezig met naaien. Het zwarte, kleine je was diep voorover gebogen, n>aa' jelaat toekende zich bij het invallend seherp af en trok Elsa's opmerk- beid. vertoonde lijnen der oudhoid; 20 wel schoon zijn. it meisje bleet zitten, er werd niet op „Onze juffrouw"} zei Hi'da op E'sa 3 nden blik en begon eene dier geest- gesprekken, die Elsa voor haar ge* en hadden {Wordt vervolgd). Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrydag vóór een uur 's namiddags. Mijnt ellen MAAKDAG-. WOENSDAG- en VRIJDAGAÏ0K0. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfsfraaf C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct, p. r, Bjj abonnement speciale prjjs, Advertentiën van 16 regels f 0.50iedere regel meor 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oeroiend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Ct, A contant a 13 Toen in benarde tijden Maria Theresia zich met baar zoontje op den arm temidden barer getrouwe Hongaren vertoonde, ontsnapte aan aller mond de geestdriftige uitroep: „Moriamur pro rege nostro Maria Theresia", „Laat ons sterven voor onzen Koning Maria Theresia", met bet woord „Koning" te kennen willende geven, hoe zij in de Vorstelijke Landsvrouwe het princiep van het Koningschap vereerden en hooghielden. Wij leven Godlof, in geen benarde tijden. Schier een eeuw lang schonk de Voorzienigheid aan Neerland vrede en rust. Hes niettemin scharen wij ons op dezen hengelijken feestdag eensgezind rondom den troon onzer geliefde Koningin, dragende op Haar arm de kleine Juliana, de trots en hope des Vaderlands, bereid om, zoo noodig, Haar te verdedigen en Haar gezag te schragen tot eiken prijs. Geestdriftig brengen wij haar onze hulde en bidden over Haar hoofd den Zegen af van Hem, die gezegd heeft„Door mij regeeren de Koningen". ET 3 Vlak achter de duiueD eu dicht bij de zingende zee, ligt het kalur-ernstige gebouw, dat zijn vierkant gekantelde gevel heit naar de witte, van zee uit zeilende wolken. Ten Westen het vrije duinengebied met zijn boschrand en zonnige ral'eien. Oost waarts bet vlak ver-uitliggende land met dorpjes en buisjes en heel in de verte een stad, met torens en rekkende schoorsteen- stompen boven 't wazige vaal van daken en smoezelig stadsgroen. 't Middenpunt van deze vredige Holland- scbe streek is St. Clemens-huis, dat daar staat op de Geest als een kasteel vol kracht. De kapel met 't hoog blauwe dak en het kruis tijn gelijnd op 't zachte satijn van de lucht. Midden in struiken en bosch, bij een pad, dat gaat naar het duin, ligt het daar als een slot uit dagen van vurig vroom Roomsch-zjjn. Als een burcht, die den omtrek beheeracht, draagt het zyn toren foisch omhoog op de blank-rose muren en doet denken aan eeuwen van Roomsche ridders, die leefden en vochten in deugd- daden tyd, tang voorbij. Daar binnen gaan zacht, biddende non- nentjes, door gangen en zalen, en zorgen voor de mannen en vrouwen, die hier een paar dagen komen bidden en denken op de Eeuwige Waarheden, die we wel kennen, maar in 't dagelijkach doen en het zwoegend gezweet van de wereld zoo dikwijls ver geten. De zonen van St. Alfons in 't sober habjjt met 't groot Christus-kruis op de borst, •taan in de helder Delichte, gotisch beljnde veranda, vol bloemen en palmen, verwel komend de mannen van stad en van land, die een tijd komen rusten en kracht opdoen voor hun geloof in deze heerlijke stichting, vacantie kolonie der ziel. Die paters, altijd in het klooster of op Missie, en toch zoo bekend mot de wereld en het wee der menschen, zijn immer monter zonder zichtbaar vermoeid-zijn en houden conferentie en preekon en geven zich dan nog in den vrijen tijd ruim toebedeeld vol vriendschap aan ieder, die wat weten wil over ziel-zaken. En ze praten heel gezellig ook, als goede vrienden met de retraitanten over wat je maar wil. Zoo komt er vaak licnt weer in dikwijls duistere harten. En in de kapel, daar woont in zijn kluis onze God zoo dichtbij altijd wil luisteren naar wat we Hem willen zeggen of vragen of zuchtend belijden. De dagen van een Retraite zyn snel voorbij. 't Is er zoo heerlijk. Zonder menschelijk opzicht; geen bang wezen voor braafdoen als in de wereldzich heerlijk vrij kunnen geven aan God. 't Bidden is hier zoo wezenlijk het ademhalen der ziel. Als een tuberculose-ljjder in een bosch, voel je de kracht daar weer in je ziel stroomen. En na de preek, zoo stil op je kamer, die licht en vol zon zoo kalm je stemt om nog na te peinzen en te denken over wat in je ziel is gevallen van de Waarheden dos Geloofs en vóór het Kruis aan den muur, daar zie je dan alles wat je te kort komt en het begint zacht in je te fluisteren, te stamelen. Dat is 't beste bidden 1 't Mooiste op 'n Retraite is, dat je je niet behoeft te schamen. Voor niemand. In de wereld is dat zoo vaak anders. Daar laat men het goede, omdat anderen er misschien om zullen lachen, wat wezenlijk toch erg laf is. Maar nier is men voluit Roomsch en weer flink en men gevoelt, dat er dikwijls geen kracht is in ons leven als mensch in de wereld, 't Menschelijk opzicht is de bacil, die bjjna al onze goede werken en durf- daden in de kiem reeds doorwoekert en als een tering-microbe elke handeling ver slapt en nutteloos maakt, omdat we ons telkens afvragen wat zullen de menschen er wel van weten te zeggen Wat we, o zoo graag, zouden doen, ter eere van Goj, tot heil van den naaste of voor onze eigen arme ziel, dat laten we, bangig-benauwd voor 't kwebbelen van menschen, die we toch eigenljjk niet hóógachten om deugd of om ziel-kracht. Dat alies dat menschelijk opzicht- geknoei verleer je op één goede Retraite. Dan zie je je ziel zooals ze is en dan schrei je een traan, omdat je je zwak weet, waar je toch zoo innig goed wou. Maar vlak by, in die kleine kapel, is de kracht en alles wordt goed weer dien laatsten dag, in dat kleine vierkante kamertje, met kniel bank en kruisbeeld en tralievensterke. Na 't fluisterend „Ego te absolvo" is het. of er een schroef losspringt, weg van je ziel, en je ben weer gelukkig en bly als een kind, dat z'n Communie gaat doen. Het Maria lof den laatsten avond is ook een bly gebeuren. Dan straalt het kapel- licht zoo stil en onbewogen en dan spreekt de Pater over de Lieve Vrouw zeo mooi en dan bidden de Retraitanten met den Priezter tot die Goede Moeder zoo innig, dat je je zelf weer kind voelt, van die Hemelsche Vrouw. Dan bidt je met plezier een Rozen hoedje, wat thuis zoo'n toer is. En 's avonds dan lig je op de helder, frissche kamer, 't eiectrisch licht uitgeknipt, je raam open, de zeewind zacht binnen- suizend heel in de verte gezang van de golven en je haalt gul adem, den nacht tegemoet en je slaapt in met een gebed op de lippen. En 's morgens is alles zoo mooi om je heen. De zon en de boomen, de bloemen, de lucht en de menschen. Dan ga je naar de kapel en dan komt Jesus in het goed willige hart, en je vindt, dat alles wat voor de Retraite is gebeurd, al zoo heel ver achter ie ligt Van de paters, die je vrienden zijn ge worden, neem je afscheid en tien tegen een, dat je hartgrondig zegttot weerziens. En sterk als een ridder, die weet, dat zijn bruid voor hem bidt, trek je de wereld weer in met het zwaard van je moed en het schild van je durf en je ben toch zoo innig bly, dat je Roomsch ben. Een goede Retraite is 'n Paaschmorgen voor de ziel. Denkt niet, dat men op St. Clemens u zal laten verlieven op het klooster. Dat denken de menschen te veel nog. 't Is precies anders. De priesters daar maken ons juist meer stark en geschikt om in hot volle gevaarlyke leven te s t r ij d e n. Geen klasse van menschen kan zeggen „Zoo'n gesloten Retraite is niets voor ons". En daarom, willen we hopen, zullen jaarlijks vyftig maal zestig Roomschen gaan naar St. Clemens. Dat wil dan voor de Hanrlemsche Kerk zeggendrieduizend soldateD. Met een allen-omvattende Katholieke Actie, een goed leger van anti-drank- menschen, een flinke Byzondore School en een druk bezocht huis voor Gesloten Retraiten, gaan we de toekomst tegemoet zonder vreezen. Want Actie en Drankweer en School en Retraite, het zyn vier elementen van het ryk Roomsche Levea, dat alleen de wereld zal kunnen behouden voor Christus. (C e n t r u m.) Fr. van Riesma. BELGIË. Prinses Clementine. Prinses Cle mentine vertrekt eerlang naar Engeland, om te Farnborough hare tante, de ex- keizerin Eugenie te bezoeken. Prins Victor zal ook binnenkort der waarts reizen. Men weet dat het daar is, dat het huweljjk zal plaats hebben. Groote b rand te Merxem. Zon dag heeft te Merxem (Antwerpen) een geweldige brand gewoed, die de gebouwen van de Soc. An. des Hulleries Anversoises vernielde en 2.000.000 kilo granen en zadeD in vlammen deed opgaan. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren; de schade is echter zeer groot. Het Mariaansch congres te Averbode. De eerste congresdag is Zaterdag schitterend geslaagd. Er waren ODgeveer 600 deelnemers aanwezig, o. a. HH. DD. HH. de Bisschoppen van Roer mond en Luik en de wijbisschop van Meche- len. 34 sprekers voerden op dezen dag het woord. In de algemeene vergadering spraken onder groote geestdrift de Eerw. Pater Borromaeus De Greeve en de HoogEdel- gestr. heer Mr. Baron Van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Zaterdagmiddag arriveerde Z.Em. kardi naal Fischer, aartsbisschop van Keulen. UIHÏëCHLAJil). SPANDAU BIJ BERLIJN, 29 Aug. Het echtpaar Sarnow lydt naar bacteriolo gisch is vastgesteld aan cholera. De vrouw is gestorven, doch alle voorzorgsmaatregelen zjjn genomen. Een nieuwe rede des Keizers. MARIENBURG, 30 Augustus Aaneen maaltijd, door de provincie West-Pruisen ter eere van den Keizer gegeven, heeft hij gisterenavond een toost uitgebracht, waarin hij zeide, dat de bloei van de provincie alleen mogelijk geweest is, doordat de vrede, het gevolg van de groote roemrijke dagen die men voor veertig jaar onder den grooten Keizer beleefd had, voor het land behouden is. De geschiedenis van Marienburg en van de Duitsche orde leert, dat de Duitsche aard en het Christendom onafscheidelijk verbonden zijn. De Keizer vervolgdeNog dit ter toe lichting van een woord, dat ik pas in Koningsbergen gesproken heb. Evenzoo als mijn grootvader zaliger en ik aange nomen hebben, dan de fleere onze God ons onze opdracht heeft gegeven, zoo neem ik hetzelfde aan van ieder eerljjk Christen, wie hy ook wezen moge. Het lid van de ene party vatte de hand van een anders- gezinde, wanneer het er om te doen is voor het vaderland een groote daad te verrichten. De eene gezindte verdrage de andere met liefde. De Keizer besloot met drie hoera's voor de provincie West-Pruisen. A»EBIK1. WASHINGTON, 29 Aug. De tekst van het Koreaansche annexatie-verdrag is bier gepubliceerd, vergezeld van een mededee- ling van de Japansche regeerisg. waarin gezegd wordt, dat de bestaande Koreaan sche tarieven op den invoer uit het buiten land, de uitvoerrechten naar vreemde landen, de regeling van den kusthandel en de open havens van Korea nog tien jaren zullen gelden. Masampho wordt echter als open haven gesloten, Shinwijoe daarentegen als zoodanig geopend. De copyright- en patentwetten van Japan worden tot Korea uitgebreid. De verdragen tusschen Korea en de vreemde Mogend heden zullen buiten werking treden, doch Japan's bestaande traktaken zullen zoover mogelijk in Korea worden toegepast De vreemdelingen zullen, voor zoover de omstandigheden zulks toelaten, dezelfde rechten als in Japan genieten. Er is een nieuw verdrag gesloten van acht artikelen, waarvan artikel l zegt, dat de Keizer van Korea volledig en voor altjjd afstand doet aan den Keizer van Japan van al zyne souvereiniteitsrechten, over geheel Korea. Artikel 8 zegt, dat het verdrag in werking zal treden op den dag der publicatie. De andere artikelen raken de bijzonder heden van de behandeling der Koreanen. Een kras woord van Roose velt. Rooseveldt, te Bend (in den staat Indiana) een redevoering houdende, ver klaarde daarbij het gepeupel der trutst tot het afleggen van rekenschap te zullen dwingen en de eerlijkheid te bevorderen, zelfs al moest daardoor de beste industrie van het land geruïneerd worden. De taal van een kolonel der „woeste ruiters!" RUSLAND. De ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp betreffende de gelykstelling van Russen en Finsche burgers in Finland. Personen, die aan die gelykstelling op eenigerlei wyze hinder palen in den weg liggen, kunnen volgens de Russische wetten gerechtelijk ter ver antwoording worden geroepen. In het strafwetboek zal een nieuwe paragraaf worden opgenomen, waarin voor vergrypen van dien aard verschillende straffen, als boete, hechtenis ot gevangenisstraf, worden vastgesteld. Het nieuwe wetsontwerp betreffende de gelijkstelling zal 14 Januari 1911 in werking treden. De Finsche bijzondere «vetten voor joden en Zigeuners bly ven voorloopig van kracht. Later zullen ze worden gewijzigd. SPANJE. Zondag hebben de Katholieken op 170 plaatsen in Cat&lonie en andere provincies vergaderingen gehouden om te protesteeren tegen het optreden der Spaanscheregeering. Alles liep kalm en rustig af. Tegen 2 October zal een groote betoo ging georganiseerd worden. SANSEBASTIAN, 29 Aug. Minister president Caaalejas verklaarde, dat de regeering de Cadenas- wet niet zal intrekken, nu de meerderheid van den Senaat hare goedkeuring aan de wet heelt gehecht. CHO-SE N-JAPAN. TOKIO, 29 Aug. De annexatie van Korea is afgekondigd. De nieuwe kolonie zal voortaan heeten Cho-Sen. PORTUGAL. Het is moeilijk over den huidigen toe stand in Portugal wat naders mee te deelen. Berichten zyn er niet veel en sprekeD elkaar bovendien nog tegen. Een telegram door den correspondent van de „Köln. Ztg." den 2Usten aangeboden ter verzending, werd geweigerd. Het luidde: „De regeering is er gisteravond achter- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van I Sept.: Matige tot Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkte lucht, weinig of geen regen, weinig verandering van temperatuur. gekomen, dat er voor den nacht door reactionnairen een samenspanning op het getouw gezet was. Daarom is het geheele garnizoen en de bemanning der oorlogs schepen opgeroepen en in de kazernes of aan boord in gereedheid gehouden. De nacht verliep rustig, zoodat tegen den morgen de in buitengewone vergadering bijeengeroepen regeering aan de pers de volgeDde ambteiyke mededeeling kon doen Zooals de feiten bewyzen, zyn de vrees en de geruchten dat er voor gisteren plannen bestonden de orde te verstoren, ongegrond gebleken. Alleen uit plichts vervulling heeft de regeering maatrègelen voor de veiligheid genomen, zoodat de openbare orde verzekerd is. De bevolking van Lissabon verkeert tengevolge dezer maatregelen in groote spanning en algemeen gelooft men, dat de regeering zich tegen een beweging der conservatieven heeft willen wapenen In- tusschen meenen goed ingelichte politici, dat de conservatieven de regeering slechts bang hebben willen maken en niet tot daden van geweld zonden zijn overgegaan. Een bewys voor den troebelen toestand in Portugal in deze dagen is zeker wel dit, dat de regeering zich genoodzaakt ziet de soldaten, die thans hun dienstplicht ver vullen, langer in aktieven dienst te houden dan wettelyk voorgeschreven is. De regee ring wil echter vermyden thans in dezen kritieken tijd de lichting 1910 op te laten komen, daar zy meent, dat de jonge lote- lingen in de hoofdstad en in het noorden des lands voor het oogenblik aan te sterke republikeinsche invloeden zouden blootge steld worden. LISSABON, 30 Augustus. Op het oogen blik is de uitslag der verkiezingen90 ministeriëelen, 40 monarchisten en conser vatieven en 14 republikeinen. ITALIË. Een incident in St. Pieter. Tijdens de vespers beeft een ex-pater Franciscaan, Beltrammi genaamd, in de St. Pieter te Rome eenige schoten gelost. Een algemeene opschudding ontstond, die eerst tot bedaren kwam, toen Beltrammi gearresteerd was. Op het politiebureau verklaarde de man, dat hij enkel en alleen geschoten bad om de aandacht op zich te vestigen en daardoor weer in zyn priesterlijke bediening hersteld te worden 1 Samenzwering tegen koning Victor Emmanuel? Er zijn in Zwit serland weder geruchten in omloop, dat er een samenzwering bestaat tegen het leven van den koning van Italë. Een ongewoon aantal „carabinieri" zijn naar deZwitsersohe grenzen vertrokken, daar de Italiaansche autoriteiten vreezen dat de zamenzweerders Italië van uit Zwitserland zullen binnen dringen. De Italiaansebe meren worden buitengewoon zorgvuldig bewaakt. De ver schillende wegen die naar het kanton Tessino leiden, staan onder toezicht van soldaten. Telegrammen der Argentijnsche regeering hebben de aandacht gevestigd op deze sataeenzwering. Aardschokken. REGGIO (Calabrië), 30 Aug. Een zeer sterke aardschok verschrikte bier heden de bevolking die haar huizen verliet. Er werd echter geen schade geleden. De schok werd ook gevoeld te Messina, Gallina, Gerage en Monteleone. REGGIO, 30 Aug. Een hevige schok werd in den morgen om 3 uur 15 gevoeld. De bevolking kampeert in het open veld. Te Rome beschadigde de aardschok de instrumenten van het observatorium. De schok werd eveneens gevoeld te Messina en Catanzaro. Eenige muren zijn ingestort te Messina

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1