„OORLAM (wettig gedeponeerd] Ruwe Carbol „DE DUIF"' MANTELS 1 BEEKMAN. ANTOINE MES, Middelburg. PIANO'S, ORGELS, VIOLEN Ie en 2e Hypotheek Goesche Kermis. Insectenpoeder. A. Schnlte Co, Koninklijke Pianofabriek C. A. Schulte Co. Landbouw en Veefeet. KUNST EN WETENSCHAP. POLITIE. tferfcöowi tgeïi AanibesfediKïëerp Verpachtingen. prima Oude Jenever. L. J. SNIJDER te Goes. C. VAN STRIEN, Manfelmagazijn Mstml C 32, MIDDELBURG. Specialiteit in BI o u s e n Directoire Rokken Costuum- en Onderrokken Taille Cosfuums C o r s e f f e n. Speciale afdeelini voor MAATWERK. PRIMA EDAMMERS Ruime keuze in Gebruikte piano's. GROOTE OPRUIMING. E. VERBEEM, GOES. aar zekere van R, bt speuren gestaakt. Icier van justitie en zich wederom misdaad begeven, dat van R. werd igdEen proef |fe kleedingstukken sje te laten ruiken I laten zoeken. Uit [den haalde de hond te veorsehijn. Tot Iroef met de andere en alle honden haal- l hoop te voorschijn, onderzoeken, met werd gedaan ten [le kleedingstukken, erden in beslag ge- onderging daarop Jeen scherp verhoor. Iddag van den moord bosch te zijn ge lzien was. Den ge- parket zitting. Dr. t, en dr. Eesten uit inlichtingen. Met bn zich den ganschen Bennacht om 12 uur Iten gelaten. Ijn de politiehonden eruggebracht. „Hbl." I geen enkel positief i)m half vier kwam cteur Van Aaltz met het terrein. Ook de hspecteur-instructeur, pnvolgens werd den doch bet resultaat Ite moeilijkheid was geen enkel voorwerp [afkomstig had dat- anduidingen aangaven (ter een haarlint van In de meest ver- Ivordt het onderzoek Ie justitie deelde de Abij gelegen krank- eze mede, dat slechts Jr verpleegden Maan- len, doch onder geleide lit niemand ontvlucht Lyen houdt het parket pn van] verschillende een verdachte. De ben man, een arbeider, >g niet sterk. Hij is j dat het misdrijf ge- het bosch geweest, vordt erkend. Verder honden voortdurend llende andere gezocht. nog niets ten zijnen Verschillende personen hun min of meer vage Jen stalhouderszoon uit Indagmiddag per rijtuig [eerde, dat hij plotse- het bosch zag komen, [met grijze pet. Hier- Re mededeeling gedaan. Vd. Crt." wordt gemeld, net kracht wordt voort- Ital getuigen is gehoord, R. op de plaats van gezien. R. kocht dien In trachtte reeds meer ite lokken. Gisteravond Bnverhoor nog niet ge- ig te Oosterbeek. kwart voor negenen dag plaats gehad in v. Z., een ontslagen Zer, eerst hoofdonder- ;en, later onderwijzer te drankzucht zijne familie Zijne vrouw is reeds ziekenhuis opgenomen, ■railieleden, hijzelf werd van eonige ingezetenen Hooghullen geplaatst, mden heeft uitgehouden, ie hij voor de Christe- te Oosterbeek, waar de zer aan die school, hem hem bleef gadeslaan, gaat ook de 17-jarige ter van een huisknecht, abijheid van de Koude de school verliet, ging ,r werd op zijn beurt weer heer M., die hem niet •loren, en anderen, omdat jerust waren over zijn loude Herberg heeft de egen een hek geduwd en of dolkmes gestoken in de borst, voor de heer irhinderen. De dader ging ducht, doch is op den gegrepen. ir de daad is niet op te is voor het doen der er bij den dader in huis toen van hem lessen justitie, mr. van Outeren, oensdagavond in verband he moordzaak in Renkum nog naar Oosterbeek daar het meisje, dat iet doodelijk gewond moet Een tragisch ongeval. Over nngeluk op het Alkmaardermeer lezen wii het volgende in het „Handelsblad" Midden in den zeilwedstrijd, Zondag door de Zaanlandsche Zeilvereeniging op het Alkmaarder Meer gehouden, werd van eenige gepavoiseerde jachten de vlag half stok geheschen. Met een muziekcorps aan boord waren de leden der vereeniging en hunne dames en introducées met een boot der Alkmaar Packet langs de Zaan naar het mooie Alk maarder Meer vertrokken, waar door de droge lucht, alles van kleur tintelde. Er heerschte op de boot een vroolijke, opge wekte stemming. Op den heenweg brak de tros van een sleepboot, waardoor eenige jachten in het riet belandden, en niet meer het wedstrijd terrein konden bereiken. Op het binnenmeer vertoonden de golven door den geweldigen bries (aanvankelijk uit het Z W., later uit het Z.) flinke witte huiven. De jury besloot de wedstrijden voor de kleinere klassen onder deze omstandigheden te doen vervallen. Van de grootere jachten brak de Duschka, van den heer D. v. d. Werff, juist toen ze als tweede in haar afd. aankomende de eindstreep was gepasseerd, den mast. Een ander jacht sloeg om Eensklaps wees men elkander een zeil- vaartuigje aan don anderen oever, niet aan den wedstrijd deelnemende, dat was omgeslagen. Van de vier opvarenden hadden de hee- ren M. en Z. zich zwemmende naar den wal kunnen redden. De derde, de schipper R., klemde zich aan het omgeslagen vaartuig vast, tot men hem uit zjjn netelige positie kon komen bevrijden. De vierde, wonende te Hillegom, een oud-schipper, die meermalen den heer M. aangeboden had, eens een daagje mee te gaan, was echter in de diepte verdwenen. Een oogenblik had de heer Z hem nog in den nek gegrepen. Later had de onge lukkige den heer Z. nog vast aan de jas. Toen zonk h(j weg, nauwelijks 20 M. van den oever. De zwemkunst was de man niet machtig. De heer Z. verloor, aan den oever ge komen, het bewustzijn. De geredden waren zichtbaar diep onder den indruk van het tragisch ongeval. Het lijk van den verongelukte, die ge huwd en vader van vier kinderen was, is nog niet gevonden. Het geval is weder een waarschuwend voorbeeld om zich in een zeilboot in het water te begeven, indien men zicb niet de zwemkunst heeft eigen gemaakt. Een kerel van Duitschen oorsprong had eenige dagen geleden te Oostende kennis gemaakt met den ©erst-en burgemeester eener groot© stad uit Pruisen. Hij wist dien hoogen ambtenaar in Oostende in een van die verdachte speelhuizen te Jokp ken, welke tijdens het badseizoen als uit den grond oprijzen. De burgemeester werd er geplukt lot op het vel, en toen hij' geen centiem meer bezat, mocht liiji nog een schuldbekentenis van 2000 mark teekenen. Donderdag kwam de kerel, die den onp noozelen Duitschen burgemeester 'zoo in de luren gelegd had, naar Blankenberge, en bood zich daar in de bank Elleboudt aan om het bedrag der schuldbekentenis op te strijken. De lieer Elleboudt, die argwaan koesterde, verzocht den persoon Vrijdag terug te komen, onder voorwendt- sol dat hij1 de handteekening moest na zien. Dc bankier kwam intusschen te wet ten hoe de kerel in het bezit gekomen was van de schuldbekentenis, en ook dat het een internationale zakkenroller was. Toen deze Vrijdag terug kwam, werd hij door de politie geknipt en naar de gevan genis 'van Brugge overgebracht. Romantische schakingen zoekt men niet in het prac-tische Amerika. Toch is te Atlanta in Georgia een jong meisje door haar geliefde ontvoerd, toen de wreede ouders haar armen aanbidder niet wilden verhooren, omdat zijn bezit in dol lars ;niet in evenredigheid was met de grootte va.n zijln liefde. Een plan' tot schar king was reeds gereed toen een bediende het den ouders verried, die hun dochter opsloten inihaar slaapkamer en haar klee ding wegnamen. Maar de vurige minnaar, mr. Guy Buchanan, vernam de opslui ting van zijn Columbia en voorzien van een touwladder begaf hij' zich per auto in den vroegen jnorgen naar haar wo|- ning. Kie.zelsteenen door het venster ge worpen, deden de gevangene ontwaken, die wel meewilde, maarzij had geen trousseau! Mr. Buchanan bood haar zijin reisdeken, ziji klom -va,n de ladder, hij' droeg haar in de auto en men reed on middellijk naar de kerk, waar het hu welijk plaats had. De ouders hebben hen vergeven Een telegram meldde reeds in het kort de maatregelen waartoe de Oosten- rijksche ministerraad besloot om te voor zien in: den vleeschnood. Zooals men weet was aangedrongen op een verbod van (den vee-uitvoer, maar gelijk te voorzien was hebben de ministers begrepen, dat dit niet wel mogelijk was met het oog op de bepalingen der han delsverdragen. Zoo is men dan wel wat laat moeten komen tot toelating van invoer uit andere landen. Roemenië en Servië komen het eerst in aanmerking. Een correspondent te Weenen spreekt zijn ergernis uit, dat men daarmede nu eerst begint. Eerst heette het, dat de veeinvoer uit Roemenië en Servië niet de moeite loonde, en nu deze rijken bij hun veeuiV voer onafhankelijk zijn geworden van Oostenrijkdenkt men pas ;aan zulke maatf- regelen. Bovendien vraagt het christelijk-sociale „Deutsche Volksblatt" wat tot nu toe is geschied tot bevordering van de veecul tuur en waarom in Oostenrijk sedert het jaar 1900 geen telling van vee heeft plaats gehad. Niet dei voedselnood van 1907 heeft de Oostenrijksche veecultuur vernield, maar de roo-fbouw Van de groote land.- bezitters. (N. Crt.) De oudste vrouw in Europa. Eenigen tijd geleden bevatten ld|e bladen 'tbericht, dat in Pbsen een vrouw woon de, die beweerde de oudste menscli der wereld te zijn. Deze vrouw, Marja Dutkio- witz, noemt als haar datum van geboor te 21 Februari 1785, en haar papieren wijzen uit, dat die opgave juist is, zooi- dat deze vrouw nu 125 jaar oud is. Men is er nu echter achter gekomen, dat er een vrouw bestaat, die nog 10 maanden ouder is dan fle bovengenoemde. Deze alleroudste heet Baba Vasilika en woont in het kleine Bulgaarsche dorp Pavelsko, waar zij in Mei van het jaar 1784 ge boren werd. Haar geboorte-acte wordt in 't archief van ee:n naburig klooster bei- Waard. Zij is een boerendochter en werkte tot voo-r korten tijd nog op het veld. Meer dan 100 jaar lang heeft zij ge regeld op den akker gewerkt. De oudle Baba is reeds lang weduwe; in een huisje, dicht bij1 zijn jnoeder, woont haar zoon Theodoo-r, die, getrouw aan de tradities der familie, ook sd«l akker bebouwt en den leeftijd van '100 jaar bereikt heeft. Hij is niet zoo sterk als zijln moeder, maar kan toch nog zijn werk doen. Van de oude Baba wordt verhaald, dat zij nog goed zien en hooren 'kan en nu en dan nog een kleine wandeling maakt. Zij heeft meer dan 100 kleinzonen, achten kleinzonen en achten-aehter-kleinzonen en is in Bulgarij'e' in zekeren zin een beroemde heid, naar wie men van heinde en ver toegaat, om haar te zien. De duurte. In alle landen verheffen zich stemmen tegen de stijging der prijzen van de ler vensbehoeften. Pit Duitschland, Italië, Oostenrijk, Canada, de Ver. Staten komen klachten. Thans komt Frankrijk aan de beurt. Een deputatie zal haar opwach ting maken bij' 'den Franschen minister president om den treurigen toestand van den handwerkersstand bloot te leggen en aan te dringen pp verlaging der inr en uitvoerrechten. Diat de restaurateurs te Parijs de prijsv erhooging op het publiek gaan verhalen vermeldden ,wij reeds. SpORT. Olieslagers te Utrecht. Jani Olieslagers, uit Antwerpen, is Woens dagavond met een Blériot-ééndekker dezelfde welke hij te Rheims gebruikte te Utrecht op een terrein achter het Wilhelminapark om tien minuten over halfzeven omhoog gegaan en heeft eenige malen rondom het terrein gevlogen, tel kens toegejuicht door. de groote menigte die op het eigenlijke vliegterrein en vooral daarbuiten, de vertooning bijwoonde. Hij vloog 6 minuten en 572/ö secon den, naar schatting op een hoogte van 70 tot 80 meter en met ©en snelheid van 90 K.M. in 't uur, naar de vliegman zelf mededeelde. Het weeer was niet. bepaald gunstig; Olieslager had 20 minuten vóór de op stijging de windsnelheid op 2 meter per seconde bepaald, doch ging toen nog niet dadelijk' omhoog in verband met de heer schend© rukwinden. De opstijging werd bijgewoond door den commissaris der Koningin in de prov Utrecht; den burgemeester van De Bilt; jhr. van den Berch van Heemstede, sec retaris der Nederl. Vereeniging voor Luchtvaart; den ballon-commandant ka pitein Welaardl Sacra en den vliegman Van Maasdijk. Toen Olieslager over de verschillende weilanden, welke het vliegterrein omrin gen, vloog, liepen paarden en runderen daar verschrikt heen en weer. De anthracnose van den wijnstok in Zuid-Beveland. In bijkans alle landen, waar de wijn stok buiten en in 't groot, voor de wijn- -produktie wordt geteeld, is tegenwoordig deze gevaarlijke ziekte verbreid, en in onderscheiden streken houdt zij leelijk huis. Zonder twijfel is zij1 van het eene land in het andere verbreid met uit be smette streken geïmporteerde wijnstokken, waarvan het hout door de anthracnose was aangetast. In streken, waar de wijn stok wordt geteeld voor de produktie van tafeldruiven, bepaaldelijk waar dit ge was onder glas wordt geteeld, is de an thracnose minder algemeen, maar daar om niet minder schadelijk. In België ont breekt ze niet en ook ons land is er niet meer vrij; van. In 1908 toch weijd zij door mij te Aardenburg gevonden, en dezen zomer werden mij door anthrac nose aangetaste twijgjes, bladeren en vruchten toegezonden, afkomstig van vier verschillende plaatsen op Zuid-Beveland, uit de gemeenten Baarland, 'sHeer- Arendskerke en Kapelle, De verschijnselen der anthracnose zijn de volgende: aan de oppervlakte Van allo groene plantendeelen '(bladeren, ranken, jonge scheuten, jonge vruchten) ontstaan zwart of donkerbruin geklemde plekken, die gestadig in omvang toenemen. Lang zamerhand zinkt het luidden dier plek ken in, terwijl de kleur witachtig begint te worden, de rand der plekken zinkt niet mee in en vormt dus weldra een dikke lijst om de zieke 'plek heen. Vooral de 'plekken op de onrijpe bessen zijn heel karakteristiek; zij zijn scherp omgrensd, aanvankelijk 'donkerbruin, maar later licht aschgrauw, met den verhoven, donkeren rand. Van de aldus aangetaste druiven komt uit. den aard der zaak niet veel terecht. De bruine plekken op de bladeren schrompelen vaak geheel in elkaar, zoo dat er gaten ontstaan. Als de bladeren erg zijn aangetast, gaan ze heel vroeg dood. Wanneer de twijgen ziek worden, wan neer zij' reeds wat ouder zijn, dan vindl men er bruine plekken op, die steeds dieper invreten; later breken dc twijgen gemakkelijk op de aangetaste plaatsen af. Jonge scheuten en ranken worden, als zij zijn aangetast, zwart en schrompelen ineen; zij zien er uit alsof er een vuur bij heeft gebrand, dat ze gezengd heeft. Dat de anthracnose eene gevaarlijke ziekte is, die zoowel den groei va.n den wijnstok belemmert als den oogst doet mislukken, behoeft na hetgeen boven om trent de verschijnselen werd meegedeeld, niet te worden gezegd. De ziekte is in erge mate besmettelijk; de ziektekiemen kunnen worden overge bracht zoowel van andere streken met aangetaste wijnstokken; maar zij kunnen ook van de eene plaats naar de andere overwaaien. Het is dus voor de kuituur van drui ven hier te lande eene zaak van het al lerhoogste belang, dat. de verdere verbrei ding van de anthracnose hier te lande zooveel mogelijk wordt tegengegaan. Met name voor onze Westlandschc druiven- kuituur zou het eene ramp kunnen wor den, als zij van deze ziekte niet ver schoond bleef; daar eene vochtige at- mospheer en hooge temperatuur het op treden en de verbreiding der anthrac nose zeer in de hand werken, laat zich verwachten, dat. zij zich juist in kassen gemakkelijk zal uitbreiden. Den Westlanders zij dus op liet hart gedrukt nauwkeurig er op te letten of zich de ziekte soms ook op hunne wijn stokken mocht v'ertoonenlaten zij wan neer zij een geval vinden, dat hun ver dacht toelijkt, het advies van het Insti tuut voor phytopathologie inwinnen. Mocht zich onverhoopt (de ziekte in het Westland vertoonen, laat men dan de aangetaste wijnstokken onverbiddelijk uit roeien en verbranden. Alles moet worden gedaan om do verbreiding der ziekte in 't Westland te voorkomen. Maar hoogstwaarschijnlijk komt zij in dit centrum van onze druivenkultuur nog niet voor. Men zij echter waakzaam, en men voerc geen wijnstokken van elders in. Op1 Zuid-Bexeland blijkt (te anthracnose onder (1e buiten groeiende druiven voor te komen, en misschien komt zij; er wel meer voor dan men denkt. Voor die streek van ons land is de druivenkul tuur wel niet van zoo groot belang, maar de Zuid-Bevelanders zullen aan hel West land een grooten dienst, bewijzen, door nauwkeurig op te letten of zich de an thracnose bij; hen vertoont. In alle twij felachtige gevallen doen zij goed, het ad vies van den Uijkstuinbouwleeraar voor W. Nooid-Brabant en Zeeland, den heer .1 P. M. Camman te Teteringen bij Breda in te roepen. Op do vier bovengenoemde plaatsen zouden de aangetaste stokken dadelijk moeten worden afgesneden en verbrand, terwijl op de plaatsen, waar (1e ziekte nog verder gevonden zal wor den, hetzelfde zou móeten geschieden. Door opoffering van slechts enkele stok ken kan het kwaad nog in den aanvang gestuit, worden en daarmede wordt aan de uiterst belangrijke druivenkultuur van het Westland een zeer grooten dienst be wezen. Over eenigen tijd zal door amb tenaren van den phylopatologischen dienst, een nader onderzoek op Zuid-Beveland worden ingesteld en hopen wij van harte, dat allen dan bereid zuilen zijn hun me dewerking te verleenen, om de ziekte op de hierboven aangegeven wijze te ver nietigen. Het Hoofd van -de phytopathologischen dienst Prof. J. Ritzema Bos. Nederlandsche vacantie-leergang te Leuven. Den 29en Augustus a.s. zal te Leuven aanvangen de Nederlandsche Vacantie leer gang, zoowel voor heeren als voor dames, Er zullen lessen gegeven worden in Latijn, Grieksch, Nederlandsche letterkunde, Duitsch, Engelseh, Geschiedenis Natuur kunde, Kunst en en Liturgie. Onder de leeraren vinden wij de heeren dr. Julius Persijn, professor Frans van Cauwelaert, pater Geerebaert S. J. en andere, benevens de Nederlandsche leeraren dr. J. Nagant, G. van Poppel en H. Wismans van Rol due, pater Knaapen van Heeswijk en dr. G. Piepers S. J. van Nijmegen. Balmes Zondag 28 Augustus a. s. is het 100 jaar geleden, dat te Vich, in de provincie Barcelona, de Spaansche priester Jaime Balmes werd geboren, die later als ge loofsverdediger en als wijsgeerig geschied schrijver zich een wereldnaam verwierf. Zijn hoofdwerk„Het Protestantis me en Katholicisme in hun be trekkingen tot de Eu rope esc. he beschaving" is tot op den dag van heden een standaardwerk gebleven, dat niet achteloos mag worden voorbijgegaan door wie prijs stelt op den naam van onbevooroordeeld denker. Nu een zekere pers druk bezig is het Spaansche volk als een fanatiek-domme massa uit te schilderen nog (lezer (lage wees „De Maasbode" hierop in een hoofdartikel is het dubbel gew-enscht, de herinnering aan 'den grooten, edelen en geleerden Spanjaard Balmes op te wekken en levendig 'te houd'en. Gevonden voorwerpen. Aan het politiebureau alhier zijn inlich tingen te bekomen omtrent de volgende voorwerpen 1 paardendeken, 1 blauwe jongensbaret, 1 lorgnet in étui, 1 katoenen zakje met 7 knotten wit katoen, 1 nikkelen armband, 1 bankbiljet van f 25, X zwartlederen portemonnaie, 1 zilveren broche, eenige sleutels en 1 hoornenknop van een parapluie. Goes, den 26 Augustus 1910. De Commissaris van Politie, A. B,. Halshei mer, Aug. 30 Middelburg, timmer- en metselaars- inventaris en werkhout, Struve. 31 Heinkenszand, recht van erlpacht met opstel en meubel, goederen, v. Cleet. 31 Hansweert, metselsteen, dakpanneD, houtwaren, enz., Hollm. Veib. Sept. 1 Middelburg, huis en erf L. Y. Pieterstr, F 34, i iem Molenberg K 100, winkelh. en ert Wagenstr. D. f.0, Verhuist. 3 Waarde, petön en bruine klavbr te velde, Schram. 5 Rilland, 16 paarden, Hollmann &Verh. 9 KiuiDingen, bouwland groot 2.08.25, H.A., Pilaar. 14 Krulningen, gr. partij rundvee, SchraT, 22 KruiDingen, hofstede St Annapnt te Waarde, groot 66.10.40 H.A., Schram Fiocco. Sept. 1 Ellewoutsdijk, sehoonm. delven water gangen, enz. Best. Watersch. Elle- wouttdyk. 1 Middelburg, maken van nieuwe glooiing van zuilenbasalt en verbeteren staket- werken. Polderbest. v. Walcheren. 3 Boresele, 2625 M. delfwerk en schoon maken 19050 M watergang. Best. polder Borssele. Sept. 7 Ovezand, houw- en weiland, Pilaar. Drogisterij „Het Roode Kruis", MIDDELBURG- Vraagt het merk Te verkrijgen bij den Heer op heele en halve kruiken. verkrijbaar bij 's Heer Hendrikskinderen. Grootst gesorteerd en meest gerenommeerd Mantelmagazijn. voor Dames en Kinderen Elegante coupe, tijne afwerking. Beleefd aanbevelend, TE KOOP, gelegen aan de M. A. de Ruij- terlaan, dicht bjj het spoor Te bevr. bg J. C. DE BESTE, West singel 131, Goes. met Controle Merk. Garantie 50 60 pCt. vet. Kosten niets meer dan de gewone soort. Ook met halve verkrijgbaar. J. J. P. C. BARTELSE - GOES. St. Adriaanstraat. Steeds voorradig eene uitgebreide collectie Aanbevelend, Drogisterij „Het Roode Kruis", MIDDELBURG.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 7