BUITENLAND GEMENGD NIEUWS, Daarom is het grappig vriend Oetjil in allen ernst te hooren beweren, dat hij Christen is. „Maar, beste man, wan neer zijt gij dal dan geworden?" „O, mijnheer, al jaren geleden, toen pastoor Looymans nog in Sedjiram woon de. Dal was me een beste man! Die heeft wat baadjes en broeken en kra len onder ons uitgedeeld. (Een steek on der water voor mij, die niet zooveel heli en dus ook niet zooveel geef.) Maar, vriend, in dien tijd hadt ge nog geen woning in bet Sebroeang-gebied Dal is waar, maar, ik heb toen pasloor Looy mans toch twee keer een bezoek gebracht en wijl hij gaarne zag dat alle Dajaks Christenen werden, heb ik en mijn vrouw zaliger en mijn broer dadelijk aan zijn wensch gehoor gegeven. Maar ken! en onderhoudtt ge dan ook iets van den adat der Christenen? Neen mijnheer. Kent ge de gebeden der Christe nen? Neen mijnheer. Heeft het Heilig water over uw hoofd gevloeid -Nog niet, mijnheer Hoe kunt ge dan loch zeggen, dat ge Christen zijn? Ik ben hel geworden, wijl pasloor Looymans het wilde hebben, Geen wonder, dat pastoor Looymans u niet heeft opgeschreven. Oetjil is nog geen Christen, lezers, en zal het vooreerst wel niet worden Twee haast onoverkomelijke bezwaren staan in den weg; zijn onverzoenlijke haat tegen den erfvijand, de Batang-Loepars, en zijn buitengewoon ijveren voor hei behoud van alle Dajaksehe zeden en gebruikennog slechts één groot verlangen vervult het hart van Oetjil, Hij bezit namelijk twee schedels van Batang-Loepars, die hij mei name heeft gekend, misschien wei met, eigen hand heeft verslagen, daar koml ge zoo gemakkelijk niet achter. Omtrent die twee koppen zijn de voorschriften van den adat nog niet nagekomen, de gebruikelijke bezweringen, vervloekingen en verwenschingen zijn er nog niet over uitgesproken, de feestelijkheden, hieraan verbonden nog niet gevierd. Waarom? Die feesten zijn zonder weerga. Van heinde en verre worden de stamgenooten hier toe uitgenoodigd, dagen achtereen duurt de pret en alle genoodigden eten en drin ken, drinken vooral, op kosten van het kamponghoofd. Daarom kan zulk een feest niet gevierd worden als de rijstoogst niet bijzonder overvloedig is. De laatste jaren is de oogst nooit groot genoeg geweest Oetjil wacht geduldig al jaren lang, en komt eens de tijd, dan zal het er span nen. Daarna wil Oetjil kalm het hoofd ter ruste leggen IIIITNCULAV» De Katholiekendag te Augs burg. Over den grooten optocht schrijft de correspondent van „De Maasbode" het volgende Maandagnamiddag om 2 uur werd de groote optocht gehouden, de groote demon stratie der Duitsche Katholieken, het groote protest tegen allen die beweren, dat het katholiek geloof niet meer is van onzen tijd, dat de Kerk haar tijd gehad heeft, dat zij heeft uitgediend 1 Daar werd een demonstratie gehouden, een spoDtane uiting van geloofsleven der arbeiders, die zelf de reis moesten betalen naar Augsburg, die eiken pfenning met het zweet huns aanschijns moesten ver dienen, wier vereelte handen getuigden van hun zwoegen voor het dagelijksch brood. En waarlijk die manifesatie was grootsch, was echt Katholiek, was eoht Duitsch. Ik heb anderhalf uur toegezien en naar mjj werd verzekerd, had de stoet daarna nog meer dan een half uur noodig. Denk u 30,000 arbeiders uit alle gouwen van Duitschland te zaam gekomen. Er weren er uit Hamburg, uit Kattowitz in Opper- Silezië, er waren er zelfs uit Chui en Zurich, uit Tirol en Zwitserland Daar liepen die bergknapen uit het Rijnland met hun prachtig uniform hnn bijl op den rug, hun schort voor, hun witte broek, hun zwart wambuis met gouden knoopen. Daai waren vooral die muziekkorpsen van jongelings- en gezellen vereenigingen wier directeur juist deed als een geleerd diri gent die jaienlang zijn staf zwaaide. Eu dan vooral die onafzienbare menigte heer lijke vaandels. St. Joseph in alle kleuren, in 6lke houding, met het Kindje op den arm, het kind onderrichtend in het hand werk waarmee hij zijn dagelijks brood verdiende. Men werd moede van het toe schouwen, moede van dat onophoudelijk voorbij zien trekken van die menschenzee, die op de maat der muziek van zes en veertig korpsen door de straten golfde. Geweldig dat was de indruk van een ieder. En ik weet ook geen ander woord dan dit. het was echt Katholiek en echt Duitsch Zoo iets kunnen de sociaal-democraten toch niet, zei een oud mannetje naast mij. En ik antwoordde Goddank, dat gij gelijk hebt 1 Ongeveer 5 uur was de stoet iu de heerlijk versierde feesthal aangekomen en werd daar ontbonden. Nu zocht alles naar lafenis voor de dorstige kelen, een zwerm van kellners en kelluerinnen konden niet voorzien in alle sehoeften. Des avonds om 8 uur togen weer al die duizenden naar de Festballe, daar zou de Begrüssungsfeier plaats hebben. Het was kwart over acht toen een koor van 360 dames en heeren het heerlijk „Der Herr ging voriiber" uit Mendelssohn's Elias zong. Daar was een ongeëvenaarde fijnheid, een bijzondere accuratesse in die uitvoering, wat moeten die zangers gestudeerd bebben onder leiding van kapelaan R. Kempf De groote, ruime feesthal is de beste, waarin tot heden een Katholiekendag werd gehouden en expresselijk voor deze gele genheid gebouwd. Ze kost 55000 mark. De stad Augsburg heeft hierin voor 20000 mark bijgedragen. Na afloop van den Katholiekendag wordt de hal het eigendom der gemeente. Donderdagvoormiddag heeft onder groote deelneming in de St. Hedwigskerk te Berlijn een plechtige lijkdienst voor Pedro Monti, den gestorven president van Chili, plaats gehad. Als vertegenwoordiger van den keizer was er generaal Kesselvoor het ministerie van buitenlandscho zaken minister Kiderlen- Wachter, tevens vertegenwoordigende den rijkskanselier voor den senaat van Bremen de senator Buff enz. Ook was er maarschalk Hermes Fonseea, de nieuwe president van Brazilië. Het diplomatieke korps was, voor zoover niet met vacantie afwezig, voltallig verschenen verder hooge ambtenaren van rijk en staat officieele vertegenwoordigers van Chiliin Berlijn vertoevende Zuid-Amerikanen. Na den dienst werd de kist van de praalbaar geheven en onder begeleiding van de geestelijkheid en een eerewacht naar den grafkelder gedragen OOSTKNKIJK-HONOARIJE Een monument voor Frans Joseph. Gisteren heeft te Ischl de onthulling plaats gehad van een gedenk- teeken voor keizer Frans Joseph ter ge dachtenis aan diens tachtigsten verjaardag. Het monument was aangeboden door de jagers van Oostenrijk-Hongarije. De onthulling had plaats in tegenwoor digheid van de aartshertogen- en hertogin nen, een groot aantal leden van den hoogen adel, van duizenden jagers uit alle deelen van het keizerrijk en van tallooze deputaties van schietvereenigingen en andere cor poraties. Na de plechtigheid overhandigde aarts hertog Frans Salvator den keizer een prachtig album met de namen der gevers. Des namiddags, ging de vorst per rijtuig uit om het monument te bezichtigen. Langs heel den weg werd hij geestdriftig toege juicht door een talrijke menigte. Bij het monument gaf hij uiting aan zijn gevoelens van dankbaarheid voor de bewijzen van trouw, aanhankelijkheid en genegenheid hem door zijn onderdanen gebracht. Na de toespraak van den keizer brachten de aanwezige jagers hem een geestdriftige ovatie, waarna zij met de leden van de schietvereenigingen en de andere corporaties voor den keizer defileerden. Door een zangverceniging werd ter eere des keizers nog een lied gezongen. KOOK»-A MKRI li A Spoorwegongeluk. Woensdagnacht had te Durana (Michigan), een botsing plaats op de lijn van de Grand Trunk Railwey. Achttien reizigers in den slaap- waggon werden gedood en twintig gewond. De puinhoopen van den trein geraakten in brand, waardoor het meerendeel der lijken zoo geschonden werd, dat ze onmo gelijk te herkennen zijn. ZWEDEN, II e t 10 0-j a r i g bestaan d e r d y- n a s tie B e rn aid o 11 e. Zondag heeft Zweden een gedenkwaardigen herinne ringsdag gevierd. Het was n.l. 100 jaar geleden, dat het Zweedsche volle een der maarschalken van Napoleon, Bernadotte tot troonsopvolger verkoos. De voorge schiedenis tot deze keuze heeft een erg romantisch lintje, want feitelijk is het aan de eigenmachtige handelwijze van een piepjong luitenantje te danken ge weest, dal. Zweden de Bernadotte's tot koningen heeft gekregen. De kinderlooze koning Karei XIII en zijn regeering hadden besloten den Deen- schen prins Frederik Christiaan van Augustenburg ide troonsopvolging aan £e bieden en nu zonden zij luitenantt Mör ner naar Parijs om Napoleon, die toen op het toppunt zijner macht slond de keuze mede te deelen en zijn goedkeu ring te vragen. In Parijs aangekomen maakte ide luitenant allereerst kennis met Maarschalk Bernadottte, die hem den toe gang tot den machtigen keizer moest ver schaffen. De kennismaking beviel Mortier zoo goed, dat. hij Bernadotte feitelijk voor een veel geschikter candidaat voor den Zweedschen troon hield dan den Slees- wijkschen prins. Ten slotte besloot hij Bernadotte op den man af te vragen of hij er zin in had. Ofschoon deze laat ste het in den beginne belachelijk vond, leek de idee hem loch wel en hij be sloot in elk geval Napoleon er eens over te polsen. Deze stemde onmiddellijk toe omdat hij toen reeds zijn plannen van den tocht naar Rusland in 't hoofd had, eü het hem daarbij wenschelijk voorkwam een zijner trouwste en verknochte diena ren op den Zweedschen troon Ie hebben, die hem zeker tegen Rusland zou steu nen. Bernadotte gaf luitenant Mörner gun stig bescheid en deze trok zeer tevre den met den uilslag zijner zending naar Stockholm terug. Natuurlijk was de Zweedsche regeering weinig ingenomen met de wijze waarop Mörner zijn op dracht volvoerd had, en hield officieel aan de candidatuur van den prins van Augustenburg vast. Echter voelde zij wel dat zij door Mörner's handelwijze in een moeilijk parket geraakt was, daar Napo leon zeker Zwedens vijand zou worden indien Bernadotte nu weer afgedankt zou worden. Daarbij kwam dat bet Zweedsche le ger zeer enthousiast was voor de keuze van een Franseh maarschalk tol koning, daar het op die wijze hoopte Finland op den ouden doodsvijand Rusland te heroveren. De Zweedsche rijksdag keur de de keuze van Bernadotte eveneens goed en ten slotte gaf de regeering toe. Nauwelijks 3 maanden later kwam Berna dotte in het land, waar hij, den Luther- schen godsdienst omhelsde en den eed van trouw aflegde. Daarop werd hij tot regent benoemd voor den zwakzinnigen Karei Xlll en een jaar later, na den dood van dien vorst, te Stockholm plech tig ttot koning van Zweden uitgeroepen en gekroond. Bernadotte had echter wel zooveel in Napoleons omgeving gezien en geleerd, 'dat hij, direct besloot zich tegen iedere inmenging van den keizer der Franschem in de zaken van zijn nieuw koninkrijk te verzettten, want hij voorzag dal Na poleon binnen niet te langen tijd zou moeten vallen, en hij had geen plan om in dat geval als Frank rijks bondgenoot in dien val meegesleept; te worden. Tot het zwaartepunt zijner politiek maakte hij Ide vereeniging van Noorwegen met Zweden, wat hein ook ten slotte gelukte, ofschoon hij daardoor .moest afzien van het bondgenootschap met Frankrijk en de wederverovering daardoor van Fin land. De geschiedenis heeft bewezen, dat ko ning Karei Johann, zoooals Bernadotte zich na zijn troonsbestijging noemde, goed gezien had |inet een zuivere vre despolitiek te willen voeren. Aan zijn helder inzicht dankt het Scandinavische schiereiland het voorzeker dal het nu een'periode van 100-jarigen vredestijd ach ter iden rug heeft. Het Zweedsche volk heeft alle reden om zich niet de keuze vanluitenant Mörner geluk te wen- schen. Men ziet hier alweer uit, welke kleine oorzaken de wereldgeschiedenis soms beheerschen I CAN Al» A. Het logeeomplot. Men herinnert zich, dat enkele dagen geleden een zeer opzienbarend verhaal kwam uit Montreal, de Canadeesche hoofdstad, waar het H. Sacramentscongres zal bijeenkomen, over een complot, dat door een daar bestaande loge zou zijn gesmeed tegen de priesters, die bet congres zullen bezoeken en die men in slecht gezelschap wilde lokken om ze daarmee te compromitteeren. Thans geeft dezelfde corr. een vervolg op zijn mede- deelingen, waaruit blijkt, dat over de zaak nog niet het volle licht is opgegaan. Hij vertelt o.m. het volgende over de eerste openbare zitting der commissie van onder zoek. Op deze zitting verscheen Mr. Millette, de aanklager, alsmede ook de twee stads- bedienden, (de een is hoofdgeneesheer van den gezondheidsdienst, de andere inspecteur van politie), welke in beschuldigiug gesteld waren. Allen werden door advocaten bijge staan. Mr. Millette, een dagbladschrijver van beroep legde onder eed, de volgende verklaring af, die heel wat opschudding verwekt heeft Te zamen met mr. Beaupré, voorzit ter der Associatie voor katholieke jongelingen en mr. Lemieux, heb ik eene kamer gehunrd gelegen onder de vergaderzaal van de „Loge l'Emanci- pation. Wij hebben gaten geboord in het plafond, en om het geluid te ver- grooten hebben wij ons bediend van een graphophone hoorn, en een dokters stetoscope als microphone. Op llFebr. laatst, bevonden wij ons met ons drieën in deze kamer wij letten goed op op iedereen die het lokaal der loge binnenging, en daar wij de meerder heid dezer lieden persoonlijk kenden, viel het ons niet moeilijk ze tijdens de zitting aan hunne stem te herkennen. Om 9 ure, wanneer ongeveer 20 leden aanwezig waren, werd de zitting geopend. Br. Larose zeide dat hij een plan had om een zeker getal priesters welke het congres kwamen bijwonen te com promitteeren. Het plan was deze priesters naar slecht befaamde huizen te leiden en ze dan door de politie te doen aanhouden. Een ander lid, Br. Franco bekampte dit plan, maar ten laatste werd een comité van 4 leden benoemd om het plan te onderzoeken en een verslag op te maken. De heeren Beaupré en Lemieux kwamen daarna de verklaring van Mr. Millette onder eede bevestigen en allen drukten de overtuiging uit dat de beide stadsbeam- ten op deze meeting tegenwoordig waren. Na de beschuldiging was het de beurt van de verdediging. Verscheidene Br. kwamen getuigen, dat inderdaad gedurende de zitting van II Februari er leziDg gedaan werd van een naamloozen brief, waarin zulk duivelachtig plan tegen de priesters vooruitgezet werd, maar dat al de leden het als „a huge joke" (een bolosssale klucht) hadden opgenomen en dat er geen verder gevolg aan gegeven werdVerder bazuin den zij allen lof van de loge l'Emancipa- tion, welke een studiekring was op het gebied van alle wetenschappenwelke alle godsdiensten eerbiedigde, maar slechts oor log voerde tegen die dompers die men priesters noemt en die er op uit zijn, om het volk in ontwetendheid te laten. Na twee zittingen gehouden te hebben, had de commissie nog gen besluit kunnen nemen, en bijgevolg besloot men eene derde zitting te houden. Intusschen echter was de Loge wakker geworden, en er werd besloten om alle mogelijke pogingen te doen om de werking der onderzoekings commissie tegen te gaan. De eerste zet van de loge was de volgendeBr. Fortier versoheen voor een rechter van het oppergereohtshof en vroeg eene „injunction" tegen de onderzoekscommissie, op grond dat zij onwettelijk samengesteld was, dat zij hare rechten te buiten gegaan was, dat zij alle pogingen aanwendde, om zooveel namen van Br. als mogelijk was open baar te maken, om hun aldus persoon lijke schaê te berokkenen, enz., enz De rechter kon niet anders doen, dan de „injunction" toe te staan, en bijge volg moesten al de zittingen der com missie geschorst worden tot na den 12 Aug., datum op welken de „injunction" moet bepleit worden. Ik vrees dat Br. Fortier een kolossaal fiasco zal oplooopen met zijne „injunction", want de advocaat der stad heelt een antwoord gereed, waarin de punten op de i's gezet worden en al de aantijgingen van den Br. op meesterlijke wijze weerlegd worden. De tweede zet van de Loge is het proces voor 500 pd.st. schadevergoeding door een anderen Br. tegen burgemees ter Guerin ingespannen, omdat de mayor als hoofd der commissie tijdens de eerste zitting zijn naam genoemd heeft, hetgeen hem schaê in zijn zaken berokkend heeft 11 Is dit geen vol doende bewijs, dat de leden van de „Loge 1 Emancipation" zich niet zuiver in hunne schoenen gevoelen, zoo niet zouden vreezen, dat hun lidmaatschap bekend gemaakt werd Eiken dag ziet men hier in de dagbladen ver slagen over banketten of vergaderingen van Engelsehe vrijmetselaars, waarin al de namen volledig vermeld staan Deze lieden schamen zich daarover niet en evenmin lijden zij er schaê door in hunne zaken, waarom dan zijn de Br. van „l'Emancipation" zoo bang om onder de oogen van het publiek te komen De derde zet is de aanhouding van den hierboven genoemden M. Lemieux op aanklacht van Br. Larose. De aan klager beweert, dat in April 1.1. M. Lemieux hem op den openbaren weg aangerand heeft en hem beroofd heeft van tachtig dollars in geld, een cheque van 300 dollars, twee boeken en een brief, welke tijdens de eerste zitting der commissie door de pers openbaar gemaakt werd. Het is zeker zonderling, dat zulk een klacht niet eerder werd ingediend En nog zonderlinger is de lezing, die van anti-katholieke zijde over de raadsel achtige zaak in Montreal in omloop is. Vandaag vertelde mij een persoon, dat het gansche complot hft werk dei- Jezuïeten was, zij hebben de kamer onder de loge gehuurd en daarin drie katholieken als luistervinken geplaatst en toen alles geregeld was, hebben zij dien naamloozen brief aan de Loge gezonden, om z ch daarna op de Br. te kunnen wreken 1 En weet gij, beste lezer, waarom de Jezuïeten dit alles gedaan bebben? Luistert, omdat het zeker is, dat tusschen de duizenden priesters, welke het congres komen hij wonen, er eenige zwarte schapen zullen zijn, die hunne plichten zullen vergeten en slecht be faamde huizen bezoeken, en daar dit zulk groot schandaal zou verwekken, hebben de Jezuïeten op voorhand alle maatregelen genomen, en gebeurt bet nu, dat een priester op heeterdaad betrapt wurdt, dan zal men de schuld kunnen werpen op de logemannen, en de priester in plaats van een schuldige zal als een ongelukkig slachtoffer der Loge kunnen voorgesteld worden 1 Met spanning zien we naar het verder verloop der zaak uit. „Centrum" Moord te Renkum. Omtrent het werken met de politiehonden, die ter speuring zijn aangebracht, meldt men nog het volgende De derde hond werd „lucht" gegeven, hij rende langs den weg der bewoonde buurten en kwam langs den Waterweg, ging een boerenhofstede binnen en in de schuur, langs het hondenhok, het varkens hok en verder eenige malen langs den zelfden weg heen en terug Vervolgens ging de hond naar de papierfabriek der firma van Gelder en doorzocht alle gebouwen, hij ging ook de privaat binnen en de papier loods in. Hierop ging hij wederom op de boerenhofstede toe, alwaar zekere van R. woont. Hierna werd het speuren gestaakt. Intusschen had de officier van justitie enkele personen gehoord en zich wederom naar het terrein van de misdaad begeven. Dit had tot resultaat, dat van R. werd opgespoord en ondervraagd. Een proef werd genomen door de kleedingstukken van het vermoorde meisje te lateD ruiken en daarna den hond te laten zoeken. Uit een hoop petten en hoeden haalde de hond toen de pet van van R. te voorschijn. Tot driemaal toe werd de proef met de andere politiehonden herhaald en alle honden haal- den dezelfde pet uit den hoop te voorschijn. De justitie liet van R. onderzoeken, met gevolg, dat huiszoeking werd gedaan ten huize van van R. Enkele kleedingstukken, zoomede een fleseh, werden in beslag ge nomen. De verdachte onderging daarop den ganschen avond een scherp verhoor. Hij erkende op den middag van den moord in het Keyenbergsche bosch te zijn ge weest, waar hij ook gezien was. Den ge- heelen avond hield het parket zitting. Dr. Hesseling, scheikundige, en dr. Kesten uit Renkum dienden van inlichtingen. Met den verdachte hield men zich den ganschen avond bezig, doch hedennacht om 12 uur werd de man vrije voeten gelaten. Donderdagmorgen zijn de politiehonden weer naar den Haag teruggebracht. Men meldt aan het „Hbl." Tot heden is nog geen enkel positief resultaat verkregen. Om half vier kwam gisteren de hoofdinspecteur Van Aaltz met drie politiehonden op het terrein. Ook de heer Van derSwaan, inspecteur instructeur, was er bij. Achtereenvolgens werd den honden lucht gegeven, doch het resultaat was nihil. De groote moeilijkheid was trouwens, dat men geen enkel voorwerp van den misdadiger afkomstig had dat gene wat de eerste aanduidingen aangaven als een riem, bleek later een haarlint van het slachtoffer te zijn. In de meest ver schillende richtingen wordt het onderzoek voortgezet. Op verzoek van de justitie deelde de directeur van het nabij gelegen krank zinnigengesticht Wolfheze mede, dat slechts een klein gedeelte der verpleegden Maan dag was wezen wandelen, doch onder geleide van verplegers en dat niemand ontvlucht was. In het hotel Verwayen houdt het parket zitting tot het hooren van,' verschillende getuigen, en ook van een verdachte. De aanwijzingen tegen dezen man, een arbeider, zijn echter vooralsnog niet sterk. Hij is omstreeks den tijd, dat het misdrijf ge pleegd moet zijn, in het bosch geweest, hetgeen door hem wordt erkend. Verder hebben alle drie de honden voortdurend zijn pet uit verschillende andere gezocht. Anders is er echter nog niets ten zijnen laste bijgebracht. Verschillende personen komen nog geregeld hun min of meer vage mededeelingen doen. Ik vernam van een stalhouderszoon uit Wageningen, die Maandagmiddag per rijtuig den Keyenberg passeerde, dat hij plotse ling een man uit het bosoh zag bomen, gekleed in het grijs met grijze pet. Hier van is aan de justitie mededeeling gedaan. Aan de „N. Rotterd. Crt." wordt gemeld, dat het onderzoek met kracht wordt voort gezet Een groot aantal getuigen is gehoord, die den verdachte R. op de plaats van de misdaad hebben gezien. R. kocht dion middag snoepgoed en trachtte reeds meer malen meisjeB mede te lokken. Gisteravond 11 was het getuigenverhoor nog niet ge ëindigd. Moordaanslag te Oosterbeek. Woensdagavond om kwart voor negenen heeft een moordaanslag plaats gehad in Oosterbeek. De dader is zekere v. Z., een ontslagen bijzonder onderwijzer, eerst hoofdonder, wijzer te Wageningen, later onderwijzer te Oosterbeek, die door drankzucht zijne familie ten gronde richtte. Zijne vrouw is reeds langen tijd in een ziekenhuis opgenomen, zijn kinderen bij familieleden, hijzelf werd door bemiddeling van eonige ingezetenen van Oosterbeek op Hooghullen geplaatst, waar hij het 3 mamden heeft uitgehouden. Dienavond doolde hij voor de Christe lijke avondschool te Oosterbeek, waar de heer M., onderwijzer aan die school, hem in 'toog kreeg en hem bleef gadeslaan. Op die school gaat ook de 17-jarige Rika v. V., dochter van een huisknecht, wonende iu de nabijheid van de Koude Herberg. Toen dit meisje de school verliet, ging v. Z. haar na, maar werd op zijn beurt weer gevolgd door den heer M., die hem niet uit het oog had verloren, en anderen, omdat zij eenigszins ongerust waren over zijn bedoelingen. Dicht bij de Koude Herberg heeft de dader het meisje tegen een hek geduwd en haar met een dolk of dolkmes gestoken in de linkerzijde van de borst, voer de heer M. c.s het kon verhinderen. De dader ging daarop op de vlucht, doch is op den Schelmschen weg gegrepen. Een motief voor de daad is niet op te geven. Het meisje is voor het doen der huishouding vroeger bij den dader in huis geweest en kreeg toen van hem lessen De officier van justitie, mr. van Outeren, uit Arnhem, die Woensdagavond in verband met de Renkumsche moordzaak in Renkum was, is 's nachts nog naar Oosterbeek geroepen en heeft daar het meisje, dat gevaarlijk, maar niet doodelijb gewond moet zijn, gehoord.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 6