No 100. Donderdag 25 Augustus 1910 Zesde Jaargang. Verschijnt eiken MAAHOAG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. „CREDO-PUGNO". BUI T E H L A N pT F>JNNEHLAND IM ZEEUWSS COURflHl Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afz ouderlijke nummers 5 ©ent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 'g namiddags, Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfsfraaf C 209, GOES. Reclamêberiefctcn 25 Ct, p. r. Bg abonnement speciale pirgs, Advertentiën van 15 regels f 0,50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X oereiend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct[ contant. „Ik geloof Ik strijd". Deze kernach tige leuze van onzen onvergetelijken dr. Schaepman is ongetwijfeld een elk in de gedachte gekomen, die de heerlijke, van geloofsmoed tintelende rede heeft gelezen, waarmede de Justizrat Reifert den Augs burgschen Katholiekendag heeft geopend Dat nobele woord vindt diepen weerklank in elk geloovig hart en verdient daarom eene aparte vermelding. Na eene korte uiteenzetting van de nood zakelijkheid der Katholiekendagen ging de heer Reifert volgens den tekst, dien de Maasbode van zijn rede geeft, in dezer voege voort „De Katholiekendagen zijn ais het ware onze manoeuvres, onze mobilisatie die ons de getalsterkte ODzer troepen doet kennen. Op de Katholiekendagen bepalen wij onze houding tegenover onze vijanden, want zoolang het Christendom bestaat, heeft men nog nooit zoo concentrisch en zoo hevig en bewust den Christus aangevallen als in onze dagen. Alle vroegere tijdperken der bescha ving waren meer of minder doordrongen van den Christelijken godsdienst. Tegen woordig wil men niets meer met God te maken hebben of men voelt zichzelf God en daarom zjjn de Katholiekendagen meer dan ooit noodzakelijk (stormachtige toe juichingen). Vele eeuwen geleden was er te Augsburg ook een Katholieken-vergadering, maar een andere als deze. Duizenden Christenen volgden toen het leger dat den heiligen bisschop Ulrich ter zijde stond in den strijd met de Hunnen en dien vijanden onder Augsburgs muren een verpletterende neder laag toebracht. Laat ons dit voorbeeld volgen en laten ook wij ons richten tegen alles en iedereen die tegen Christus is. Men bedreigt ons in deze tijden niet langer met het zwaard, maar is overgegaan tot de methode van Juliaan den Afvallige, die bet Christendom door spot en hoon ver stikken wilde. Maar onze apologeten hebben ook tegenover Julianus apostata de zege weggedragen. Tegenwoordig volgt men deze oude methode opnieuw. Uit ieder niet-Katho- liek blad of blaadje stroomt een zee van spot of hoon over ons, wij zijn, zooals men zegt, inferieur en onbekwaam tot eenig weten schappelijk onderzoek. Ons door Christus gesticht geloof leert allen mogelijken onzin, die met het verstand en de wetenschap in tegenspraak is, en bovendien geheimen die hoven elk menschelijk vermogen gaan. Wij Katholieken, mogen van dat Ver stand toch zeker verlangen dat het deze geheimen 'eert waardeeren en begrijpen, n.l. begrijpen dat het Geheimen zijn. Wie dat niet kan heeft eenvoudig geen ver stand net zooals wij (levendig applaus). Alleen kwaadwilligen kunnen deze onderscheiding niet vatten en daardoor van ons beweren dat wij slechts halfontwik- keld zijn. Maar wij behoeven ons tegenover de wetenschap allerminst voor onzen gods dienst te schamen De methode van het belachelijk maken van het Katholicisme is met veel grooter geestigheid dan onze tegen woordige tegenstanders bezitten, door Vol taire gevolgd maar... ook dien spotter bij uitnemendheid is het niet gelukt Christus en zijn godsdienst in spot te verstikken. En de spotter is op zijn sterfbed, zooals vele, ook niet-Katholieke geschiedschrijvers beweren, tot dienzelfden Christus terugge keerd, Dien hij zoo verguisd en bespot had. Wij moeten, zooals de Augsburgers tegen de Hunnen optrokken in het jaar 955, nu, bijna duizend jaar later, weer ten strijde gaan maar nu tegen de Hunnen van het woord en van de pen (langdurig applaus). Men is zelfs zoover gegaan van te zeggen „Uw Christus heeft niet eens geleefd, en deze roep is ook in de stad Augsburg gehoord. Maar als deze stad nu weer menschenmassa's gezien heeft als sedert de middeleeuwsche Rijksdagen" of den Hunnen- tijd nooit meer het geval geweest is, dan is dit alleen het gevolg van den uit duizenden monden herhaalden kreet Christus leeft. Door ODze geheele vergadering klinkt die eene overwinningskreet Chris tus leeft! Hij is niet dood! H ij regeert en zal blijven regeeren tot de voltooiing der eeuwen"! (Stormachtig, minuten lang aanhoudend applaus). Hier is vsorzeker iedere commentaar overbodig. Alleen willen wij opmerkeD, dat hetgeen Justizrat Reifert zeide, niet alleen voor Duitschland geldt, maar voor alle landen. Overal wordt de Christus belaagd, Zijne Kerk bespot. Overal dus is het der Katholieken heilige plicht het „credo-pugno" niet tot een doode letter maar tot een levensleuze te maken, ieder overeenkomstig de hem geschonken talenten. Aan onze Duitsche broeders intusscben een woord van hulde voor hun schitterend voorbeeld. BELGIË Een spoorweg-ongeluk te Mechelen. Een doode, vijf gewonden. Een onzer lezers, een pastoor op een der Zeeuwsche dorpen, schrijft ons Maandagavond kwam onder leiding van het reisagentschap Klinzner een gezelschap van i'uj personen terug van Cberammer- gau. De extra trein, uit Brussel vertrokken, kwam met een kwartier vertraging om i i 4ö te Mechelen aan en was juist buiten het station gekomen toen hij op een ran- geertrein stiet, komende van de richting Antwerpen. De schok was ontzettend, zoodat de locomotieven en de eerste wa gens totaal verpletterd werden. De machi nisten Martin van Rossum, 48 jaar, en Louis Thirionnet, beiden van Laeken, wer den vreeselijk verbrand en gewond, zoo dat aan eerstgenoemden onverwijld de laatste Heilige Sacramenten moesten wor den toegediend. De hoofdconducteur van den goederentrein, G van de Wiele, werd na veel moeite levenloos van uit de ver splinterde balken van den fourgon te voor schijn gebracht Nog twee anderen van het treinpersoneel werden, hoewel minder ernstig, gewond De passagiers kwamen er over het algemeen vrij goed af Slechts een tweetal personen liepen kwetsuren op Een hunner is de Eerw. heer Heijlen, kapelaan te Schooten Le schrik en ontsteltenis, door het gebeurde veroorzaakt waren echter groot en een zucht van verlichting steeg op uit aller borst, toen de reizigers, in een anderen trein overgestapt na drie uur ver traging te Antwerpen aankwamen, waar ongeruste vrienden en bloedverwanten, die reeds per telegraaf waren ingelicht, hen afwachten. Onze eerwaarde berichtgever was een der reizigers van den bewusten trein en terwijl hij ons bovenstaande schreef, nog zeer onder den indruk van het gebeurde. Nader meldt men De verwoesting door de botsing teweeggebracht is zóó groot, dat ofschoon geheel den nacht door een groote ploeg manschappen onafgebroken is doorgewerkt, de weg gisterenmiddag om i. uur nog lang niet vrij was. Volgens de „Vingtième Siècle" zou het ongeluk geweten moeten worden aan een plotselinge ongesteldheid van den machi nist Thirionnet, die door vreeselijke inge- wandspijnen overvallen, in gebukte houding stond en daardoor niet zag dat het uitrij- signaal op onveilig stond. De Tentoonstelling te Brussel. Na den Brand. Het Handelsblad van Antwerpen schrjjft Men zou nn aan den stroom van het volk zeggen, dat de ramp toch geene onherstelbare gevolgen zal hebben. Zondag heeft men 46,000 betalende bezoekers vastgesteld. Up al de kiosken speelden de fanfaren en overal was er feeststemming en leute. De Eransche sectie was weer open en in Oud-Brussel was het weer een woeling van belang, 's Avonds verlichting der hovingen en groot vuurwerk. Wjj leven snel in onze eeuw van electriciteit binnen 8 dagen is de brand vergeten 1 De Etoile ontvangt een brief van een zijner lezers, die er de aandacut op inroept, dat hjj verleden week Maandag personen ontmoette in de Machinehallen, met een sigaar of sigaret in den mond, en Woens dag, in de afdeeling onderwjjs, een persoon met een brandende sigaar in de hand. Een betreurljjke dwaling is begaan geweest ten opzichte van een bewaker, die betrapt was geworden in de Fransche sectie, tijdens den brand, op het oogenblik dat hij juweelen in den zak stak en die onmiddellijk in de gevangenis was gestoken. Die man is Zaterdag losgelaten, nadat exposanten waren komen verklaren dat hij. vóór men hem aanhield, reeds voor 32,000 fr. juweelen had gered en aan de eigenaars overhandigd. Een priester heeft aan M. Storms een pak juweelen teruggebracht, hem door een biechteling overhandigd. Een soldaat heeft laten vragen aan wien hij een voorwerp, dat hij gevonden had, moest terugzenden. M. Oscams, van de Turksche sectie, heeft de politie verwittigd dat men hem voor 2500 fr. juweelen heeft ontvreemd. Ziehier de juweelen die vermist worden in den stand vaD MM. Laventure, van Parijs: devant de corsage in platina, bezet met briljanteD, 7000 fr.gouden ring met 4 briljanteD, in vorm van kruis, 4000 fr, ring met een briljant en een sraragd, 2000 fr. en 6 ringen ter gezamenlijke waarde van 7000 fr. Een ander teDtoonsteller vermist hemds- knoopen in briljant, waarde 3000 fr. In de „Vingtième Siècle" komt een intervieuw voor van Bostock, den eigenaar der verbrande menagerie, waarin bet vol gende voorkomt over den ondergaDg van zjjn beestenverzameliDg „In de menagerie wachtten mijn temmers en ik de komst van het vuur af'; wjj wisten dat alles verloren was, dat er geen enkel middel bestond om de wilde dieren er uit te halenwij wisten ook dat zij niet lang zouden ljjden, dat onmiddellijk de ver stikking zou ingetreden zijn. Maar wat barteleed, te denken dat op eenige minuten tijds, die makkers van ons leven, aan wie wij door de gewoonte gehecht waren, door de vlammen zouden geroosterd worden 1 Op aandringen van den cornac, besloot ik er toe de redding van den olifant, van den lama en de apen toe te latenmaar ik was onverbiddelijk voor de anderen. Een temmer die op wonderbare wijze een kleinen zwarten beer had afgericht, smeekte mij al weenend de kooi te openenmaar ik kende het gevaar, en wist wel dat, zoodra het dier vrij was, het opnieuw verwilderd zou zijn en in de dichte gelederen van het volk zou zjjn gesprongen. Ondertusschen had een onbekende mee warige toeschouwer het geleerd varken opgenomen, en zat hij in de war daar hij niet wist wie het toe te vertrouwen. „Iemand riep: „Heel de familie Bostock is in auto naar het „Palace Hotel" gereden 1" De toeschouwer had een eenvoudigen inval hij deed een taxie in Solboseh stilhouden, deed het portier open,betaalde den verbluften autovoerder vooruit, en riepLeid hem naar het Palace Hotel, met een zoo ver schrikkelijke stem, dat de chauffeur ver trok, zonder verdere navraag, en met de grootste snelheid wegreed „Bij de aankomst voor het Palace Hotel, liep de portier om den klant te ontvangeD. Daar bjj er zoo nog nooit een gezien bad, deinsde hij van verbazing, en het varken nam de kans te baat om het hotel in te loopen, in vluggen draf en met een staart als een kurkentrekker. Men stiet het dier in een kamer, waar het goedschiks zijn intrek nam, en men sloot het daar op. Toen men het 's anderdaags kwam terug halen, bemerkte men dat het zich als een varken gedragen en de meubelen bevuild had. „Maar wat rampspoedige dingen naast dit plezierig incident 1 In de menagerie trappelden wjj voor de kooien, waar de wilde dieren ongerust brulden en ons be zagen als om hulp smeekend. Een vlammetje viel van het dak af, ruiten braken, andere vonkjes regenden en plotseling ver lichtte een groot licht, triomfeerend' en akelig, heel de loge. Leeuwen gingen op de achterpooten staan andere dieren kropen ineen, door schrik vernietigd. Ik deed mijn snikkende temmers buitengaan, ik zei m(jn dieren vaarwel en ik sloot de deur die niet meer zou geopend worden. „Ik heb heel wat gebeurtenissen beleefd, maar die laatste sleuteldraai is de treu rigste herinnering van mjjn leven. Van mijn diergaarde blijft er m(j nog slechts die sleutel over. Nu nog eDkele bijzonderheden over Brussel-Kermis. Met den herbouw daar van is men erg secuur te werk gegaan. Zaterdag moest de 'aannemer in tegen woordigheid van het comité zijn bekwaam heid toonen door een huisje op te boawen. Het resultaat was bevredigend en het contract werd geteekend Zes ploegen van 40 man elk zijn nu aan het werk gezet. Elke ploeg staat onder toezicht van een opzichter en een decorator. Men zal geheel volg-SDS het oude plan werken en de huisjes op dezelfde plaats herbouwen. Iedere ploeg krijgt tien huisjes voor haar rekening en hooge premies wor den uitgeloofd voor hen, die het best en het snelst klaar zijn. Zelfs de bruggen zullen hersteld worden en de Senne zal weder haar bootjes zien, terwijl men alle hoop heeft ook de Water Chute weder in werking te stellen. De huisjes worden van hout, de gevels worden behangen met geschilderde doeken, terwijl vele daken van pannen zullen gemaakt worden. Het nieuwe Oud-Brussel, met welks herbouw men Zaterdag om 1 uur is begonnen, zal reeds den 30n Aug. geheel gereed moeten zjjn 1 De aannemer heett echter alle hoop de uitgeloofde hooge premie te verdienen door op Zondag 28 dezer gereed te zijn. Van de 102 eoncessionnarissen hebben er reeds 72 een nieuw gebouwtje gevraagd. Dat zal helpen! Zondag hebben het internationale verbond van vrijdenkers- vereenigingen, de Ligue des Droits de l'Homme en eenige andere vereenigingen te Brussel een steen ingewijd, gemetseld in het gaanpad op de Groote Markt, vóór het gebouw gezegd het Huis des Konings, cp welken steen het volgende opschrift is ingebeiteld „Ter nagedachtenis der graven d'Eg- mont en de Hornes, te dezer plaatse ont hoofd, op bevel van Filips II, in 1568, om de vrijheid van ge'weten te hebben verdedigd. Die steen werd hun gewijd door het internationaal comiteit, ingesteld ter herdenking van den heldhaftigen dood van Francesco Ferrer, neergeschoten te MoDtjuich, voor dezelfde oorzaak in 1909." Het is waarachtig gelukkig, zegt de „Maasbode", voor de inrichters dat de dooien niet opstaan uit hun graf, want 't is te vreezen, dat de twee edele vader landers, die Egmont en Hoorn waren, niet weinig verzet zouden aangeteekend hebben tegen dat samenkoppelen van hunnen naam met dien van den Spaanschen anarchist en revolutionair. Maar.... zoo nauw zien de vrijdenkeis niet bij hunnen veldtocht om den geest van het volk te misleiden. E» 6E1ASI). De begrafenis van Florence Nightingale. Met den eenvoud, dien zij in haar leven zoo bemind had en na hzren dood had verlangd, is Florence Nightingale, de bekende heldin van den Krimoorlog, Zaterdagnamiddag begi aven naast hare ouders op het kerkhofje van Weltow. De dankbare Engeische natie had haar gaarne eene officieele begrafenis ge geven met bijzetting in Westminster Abbey, doch het was haar wensch, dat zij in stilte zou begraven worden en deze wensch is geëerbiedigd. In de St. Paul echter is een plechtige lijkdienst gehouden en nimmer te voren is de Kathedraal wellicht zóó gevuld geweest. Honderden kransen kwamen uit alle deelen van het lands. De Koningin-Moeder zond een kruis van orchideeën met het volgende opschrift„Aan Miss Florence Nightingale. In dankbare herinnering van de grootste weldoenster der lijdende menschheid, door de stichting van den militairen verplegings dienst in het jaar 1835, door haar per soonlijke opofferingen en heldenmoed. Van Alexandra." In de St. Paul werden alleen personen met kaarten toegelaten. Er waren zeer vele verplegers en talrijke soldaten, die hier een laatste blijk van dankbaarheid en eerbeid kwamen geven. De Koninklijke familie had officieel vertegenwoordigers gezonden. Voorts waren er veel ministers, diplomaten en hooge militairen. UIOSTEHEtiKO. Het uitroepen van Montenegro als konink rijk zal a.s. Zondag 's ochtends vroeg geschieden. Dadelijk wordt het dan aan de vertegenwoordigers der vreemde mogend heden te Cettinje meegedeeld. Vervolgens wordt er in de kerken een Te Denm gezon gen, waarna de nieuwe koning ontvangt. Do Italiaansehe gezant zal als oudste uit naam van het diplomatieke korps koning Nicolaas gelukwenschen. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 25 Aug Eerst ruimende daarna krimpende wind. Gedeeltelijk bewolkt tot betrokken. Regen buien met kans op onweer. Dezelfde tempe ratuur. A1UEER1 KA. Het Eucharistisch Congres te Montreal. De voorbereidingen tot het congres vorderen goedin de kerken en op de straten worden prachtige versieringen aangebrachtdie op den weg, welken de de processie zal passeeren, zijn in de kleu ren rood, wit en goud, wat zeker een mooi effect zal maken. Kardinaal Vincenzo VaDuttelli, 's Pausen vertegenwoordiger, zal op Zaterdag 3 Sept. te Montreal aanlanden en eene plechtige ontvangst wordt hem voorbereid. Eene estrade wordt aan de Victoria Pier opge richt en aldaar zal Zijn Eminentie verwel komd worden door den gemeenteraad met den burgemeester Guerin aan het hoofd, daarna door den aartsbisschop, mgr. Bruchesi, omringd van al de vreemde prelaten en van de geestelijkheid der stad. Tijdens zijn verblijf zal de kardinaal gehuisvest zijn in de prachtige woning van lord Starthcona in Sherbookstraat West. De edele lord, alhoewel protestant zijnde, stelt zooveel belang in het welgelukken van het congres, dat hij niet alleen zijne woning ter beschikking van den legaat en zijn gevolg gesteld heeft, maar tevens nog een milde gift geschonken om de onkosten te helpen dekken. DCITNCHIAN D De Katholiekendag te Augs burg. Na de openingsplechtigheid in de kathedraal werd Zondagnamiddag een groote feestelijke optocht gehouden waaraen niet minder dan 480 vereenigingen met hare vaandels en insignes en 28 tot 30,000 per sonen aandeelnamen. De optocht ging langs de voornaamste straten der stad naar het bisschoppelijk paleis waar de leiders korte toespraken tot den bissschop en de hooge geestelijkheid richtten. 's Avonds te 8 ure werd de eerste bijeen komst gehonden. Het aantal aanwezigen bedroeg ruim 7000, waaronder bekende rijksdagafgevaardigden als von Hertling, Berold Erzberger, Heim, graaf Prachsma, Fürst Loewenstein en de leiders van het Beiersche centrum dr. Groeber, dr. Pieper von Savigny en dr. Pichler. Na de voor dracht van eenige muzieknummers van Strausz en Mendelssohn nan de voorzitter Justizaat Reifert uit Augsburg het woord tot het uitspreken eener rede (zie het hoofdartikel). De redenaar bracht daarna den gemeen teraad den dank van het bestuur uit voor zijn welwillende en tegemoetkomende hou ding. Hij wilde hier in 't openbaar consta. teeren dat de leiders van dezen Katholie kendag overal een gewillig oor en open deur hadden gevonden. Ten slotte bracht hij een, door de vergadering begeesterd overgenomen ïiochuit op Paus Pius X. den Keizer en den Beierschen prins regent Luitpold. Hierna sprak opperburgemeester Hofraad Wolfram een kort woord als vertegenwoor diger der stad Augsburg. De vice president der Wurtembergsche eerste kamer dr. von Kiene, de Oostenrijksehe minister van landbouw graaf EbeDhoch en de bisschop van Chur werd'n daarna onder levendig applaus ontvangen. Decoratie-zaak De Eere-raad in de bekende decoratie zaak dr. Kuyper, heeft rapport uitgebracht. Zij is na onderzoek van al de betrekke lijke stukten, van eene door dr. Kuyper overgelegde Memorie mot in originali overgelegde brieven na schriftelijke inlich tingen van onderscheidene personen en na mondeling mej. Westmeijer te hebben gehoord, tot de uitspraak gekomen Dat niet gebleken is van eenige aan duiding dat dr. Kuyper ten eigen bate geld heeft aangenomen van de heeren Legmann; dat, voor wat den heer Lehmann betreft, die naar aanleiding van ruime

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1