Bouwland, de Bppervmliten. Ruwe Carbol Insectenpoeder. Ie en 2e Hypotheek Slagerij VAN HOVE C. A. Schulte Co. Grafmonumenten, C. A. Schulte Co. Letteren en Kunst. SEMEBGD NIEUWS Aanbssfedüstëen, Verpachtingen. Openbare Verkooping. Vrijdag 26 Augustus 1910, verkoopen: AFBRAAK 3 perceelen Aardappelen, AUG. VAN DYCK-PETIT Steenhouwerij. Hardsteen voor sluizen, bruggen gebouwen marmeren Schoorsteenmantels C. VAN STRIEN, telephonisch aangesloten onder No. 32. op Vrijdag 9 September 1910, Dinsdag 23 Augustus 1910, kele iaren geleden de weleer te Breda bevestigde directie door de Regeering naar Middelburg werd overgebracht, dat daar voor een goede hand vol geld het daar voor geschikte gebouw werd aangekocht en ingericht, dat thans hetzelfde moet gebeuren met de terugverhuizing naar Breda dat bovendien de te Middelburg geplaatste ambtenaren schadevergoeding krijgen voor hunne onverwachte verhui zing naar Breda, dan begrijpt men, dat er nu gesproken wordt vaji bedenkelijke geldvterkwisting en de hoop wordt geuit, dat de Kamer wellicht daartoe geprik keld door de openbare opinie, daarvöor alsnog een stokje zal steken, 't Is jam mer alleen, dat als de zaak in de Ka mer aan de orde mocht komen, de heer Slotemaker ongetwijfeld reeds lang inge zetene van Breda is en 'de meerderheid misschien dan niet bereid zal worden, gevonden, aan den Minister Kolkman, wien het ministerieel leven toch reeds een paar maal onaangenaam is gemaakt, nog eens een pen op den neus te zet ten, als zou hij die verdiend hebben. Het wonderlijke van do geschiedenis zit em nu 'vooral daarin, dat er van heel het Verhaal zoo goed als niets waar is. Juist in het stukje is zoowat alleen, dat de directie verplaatst wordt en de heer Slotemaker directeur is. Maar dat zijn onde waarheden; wat de briefschrij ver als nieuws meedeelt is verzonnen. De vrijz.-democratische „Middelb. Ct." vat 0e onjuistheden van de corresponden tie als volgt samen: „De briefschrijver vergist zich echter in enkele opzichten. In de eerste plaats dat voor die di rectie tö Middelburg indertijd een gebouw zou zijn aangekocht. Zij is, wat men algemeen weet, ge vestigd in een rijksgebouw. Daarvoor wordt zelfs geen huur be taald. De inrichting ervan heeft ook zoo goed als geen kosten geëischt. Dat eerst enkele jaren geleden de wel eer in; Breda gevestigde directie naar Mid delburg werd overgebracht, is ook on juist. Zoover wij1 weten is de directie nooit te Breda gevestigd geweest en werd zij van Rotterdam naar Middelburg overge bracht den len October 1869. Verder is ook niet juist zijn bewering, dat de verplaatsing alleen geschiedt ten believe van een ambtenaar. Reeds veel vroeger, in 1906, moet, in het belang van den fiscus, alreeds van een verplaatsing sprake zijn geweest. De inspectie omvat Zeeland en een deel van Noord-Brabant, waarin, behalve tal van suikerfabrieken, ook vele indus trieel© ondernemingen zijn gevestigd. Er zijn dus daar veel meer 'bemoeiingen voor den fiscus, terwijl het van uit Breda ge makkelijker valt voeling te houden Inet het talrijk personeel, dat te Roosendaal is geplaatst." Zooveel onjuistheden als mededeelin- gen, naar men ziet. Als deze briefschrij ver weer eens in de komkommerdagen gebrek aan stof mocht hebben, zal het toch zaak zijn den journalistieken duim voor onschuldiger dingen te gebruiken c:n liever in hoogheid conclusies over „be denkelijke geklverkw'isting" te trekken uit verzonnen praatjes. (Redentiebode.) „De Maasbode" weet uit allerbeste bron hier het volgende aan toe te voegen: Jaren geleden is de directie Den Bosch opgeheven als zoodanig en overgeplaatst naar Utrecht. Noord-Brabant is toen ge splitst in een Oostelijk en Westelijk deel, die sedert dien respectievelijk onder Maas tricht en Middelburg ressorteerden. Ieder een zal direct toegeven, dat deze beide plaatsen daardoor ten opzichte van de betrokken directiën in uithoeken gelegen waren. Men heeft dan ook reeds toen onmiddellijk gevoeld, dat dit mis \v,as en de overplaatsing der directie Middelburg is herhaaldelijk in de pen geweest. Nu kwam ditmaal Arnhem als directie open en toen is de Middelburgsohe di recteur, als zijnde de oudste, in gelijke functie naar Arnhem benoemd. Aange zien nu in Middelburg de localiteiten niet meer voldeden ,en daar in ieder geval naar andere localen moest worden uit gezien, heeft men toen, in het belang van den dienst fle directie naar Breda verplaatst. Met dit alles heeft dus de heer Slotemaker niets, hoegenaamd, te maken. SPORT. Luchtvaart. De Spanjaard Moisant vertrok Dinsdag avond en daalde eerst te Amiens, vulde zijn benzine bij, ging toen Woensdagmor gen op weg naar Calais, daalde daar, maar steeg toen weer op< en stak gelukkig het Kanaal over naar Dover, maar heeft daar zijn verder© reis naar Londen tot lieden uitgesteld om het ongunstige weer. Uit Frankrijk komen berichten v,an He zeer geestdriftige ontvangst te Issy bij Parijs van Leblano, den overwinnaar van de rondvlucht door Oost-Frankrijk. Ontelbare nieuwsgierigen haidden heel den nacht doorgebracht in den omtrek van het vliegterrein. Bijzondere omnibus-, tram- en treindiensten moesten ipgericht worden. Van al 3 ure des morgens wer den de stations overrompeld en om 5 ure was de vlakte reeds zwart van 't volk. 'IWeer was prachtig, niet de min ste bries. Te 5.3 steeg Leblanc te Amiens üp voor het laatste deel van den tocht; te 5.9 volgde Aubrun, en daarna nog een viertal officieren. Tegen 6.40 passeerde Leblanc boven Parijs op 400 meter hoogte en om 6.50 daalde hij te Issy te midden van onbeschrijfelijke ovaties. Eenige mi nuten later, te 7.3 daalde Aubrun. Leblanc legde dus de 110 kilom. af, die Amiens van 'Parijs scheiden, in 1 u. 47 m. 2 sec. Aubrun had 7 min. meer noodig. Leblanc heeft voor de geheele rond reis van 795 K.M. noodig gehad 12 uur en 8 'minuten, en wint daarmee de 100.000 franc van de Matin. Aubrun heeft er 13 uur 28 minuten over gedaan. De Duitsche overland-vluoht Frankfort Mannheim had eerst veel met slecht weer te kampen gehad. Maar toch heb ben Woensdag eenige deelnemers de vlucht volbracht. Volgens latere berichten is Moisant door een defect aan de machine er niet in geslaagd Londen te bereiken. Even voorbij1 Canterbury moest hij landen. Woensdag j.l. werd op de p rijs ui t- deeling aan het Klein Seminarie te Sint Michielsgestel het nieuwe drama, van Kap. W. Smulders opgeveerd, getiteld „De Ver loren Zoon". Het stuk overtrof aller ver wachting. Het gehoor, ongeveer 2000 per sonen, waaronder vele geestelijken, was hoogst voldaan. Het verhaal van een oogge tuige. Welk een schrik en vertwijfeling zich meester maakten van de menigte bij het uitbreken van den brand op de Brus- selsehe tentoonstelling, beschrijft een redac teur van de ,,'s Hertogenb. Crt." als ooggetuige volgender wijze Het duurde dan ook niet niet lang of men hoorde alom de noodkreetAu feu au feuBrand Brand En dit was het sein vsor een algemeene, onbeschrijfelijke paniek. De tafels en stoelen werden om vergeworpen, glazen, karaffen en flesschen vlogen aan scherven, men verdrong elkander met vreeselijk geweld, mannen schreeuwden, vrouwen gilden zenuwachtig, kinderen schreiden, niet wetend misschien wa irom en het was een algemeene vlucht naar de uitgangen. De uitgangen Treuriger toestand dan welke ik hier ondervond, heb ik nng niet meegemaakt. Overal waar we heen gingen, stuiten we op gebouwtjes of op murrn, nergens een nooduitgang! Dat ver meerderde de verwarring nog en men begrijpt, dat onze pogingen om de menigte in onze omiddellijke nabijheid te kalmeeren met de verzekering, dat het gevaar niet zoo onmiddellijk dreigde, geen succes had. Ue vl muien, die steeds hooger en hooger stegen, waren te zeer de bewijzen, dat het vuur zich steeds meer en meer uitbreidde. Eindelijk schoof een gedeelte van de volte een zijpad iD, die door de duisternis gelukkig niet door de massa was opgemerkt, omdat dan wellieht het succes om een uitgang te verkrijgen niet zonder ongevallen zou zijn verkregen. Een groot, zware liouteD hek sloot hier iets af, wat ons onbekend was. Was het een weg, een gracht, of wat ook? We wisten het niet, we konden het niet zien door de duisternis, maar we grepen toch met tientallen handen de zware spijlen van het hek vast en eischten van onze spieren krachten als nimmer te voren, maar aanvankelijk kregen we er geen beweging in Een Belgische gendarm wilde ons beletien voort te gaan, het vuur was zoo gebluscht verzekerde hij, maar gelukkig voor hem verzette hij zich niet met de daad en liet hij ons onzen gang gaan, wellicht zou hij anders het eerste slachtoffer van het publiek zijn geweest. Onder ons voortdurend getrek en geduw gaf eindelijk de poort toe. Het slot sprong stuk en de doorgang was vrij. Het geraas, dat deze openbreking had veroorzaakt, had intusschen de aandacht van het overige publiek getrokkeD, dat nu denzelfden weg nam. We voelden vasten grond onder de voeten en dit beteekende dus de redding! Een Egyptische duisternis belette ons ook maar het minste te zien en dat maakte de tocht niet weinig gevaarlijk, we voel den onze voeten wegzakken in de modder, zware boomstammen lagen kruiselings over den weg en het was dan ook een voort durend elkander waarschuwen. Tweemaal viel er een vrouw vlak voor mijn voeten en een van haar was reeds gedeeltelijk onder het steeds meer en meer opdringend publiek terecht gekomen, maar met behulp vau nog enkele mannenarmen slaagden we er in haar mee te sleepen en op te trekken. Zoo was zij gered en daarmede een aan leiding voor nieuws ongelukken weggeno men. Eindelijk ontwaarden we licht, huizen, de straat 1 Gered 1 Helaas, men had zich te vroeg gerustgesteld. Een zware schutting scheidde het terrein van de straat. Eenige rappe jongens, die alleen op zelfbehoud waren bedacht, zaten als vlugge eekhoorn tjes spoedig boven op de planken en sprongen zoo op de steenen. Maar er stonden hier honderden mensehen- levens op het spelEen dertigtal mannen- schouders plaatsten zich tegen de schutting en begonnen met bovenmenschelijke kracht den houten afscheidsmuur te foreeeren. Vergeefs, er was geen verwrikken aan, de vrees van het publiek nam toe, een vrouw vlak bjj me riep in doodsangst: O moe Dieu, c'est la mort 1 en overal hoorde men dergelijke wanhoopskreten. Maar met een kracht, die alleen het gevaar eu de wanhoop ons kon geven, plaatsten de mannen opnieuw hunne schou ders tegen de schutting Eindelijk kreeg men er beweging in en slaagde men er in de planken op en neer te trekken. De hoop herleefdeEn toen ten slotte met donderend geweld het hout tegen de straat- steenen smakte, toen gingen de hoeden en stokken omhoog, men jubelde, men slaakte een diepe, een zéér diepe zucht van ver lichting. Een onafgebroken stroom van menschon vonden hier een uitgang en waren gered 1 Maar wat gebeurde er verder op het terrein, er waren er nog zoovele tien duizenden, bij welken de nu ontkomenen maar betrekkelijk een handjevol waren. Daar was de paniek grooter dan aan deze zijde. Ieder stormde naar de uitgangen, de mensehen werden op elkander gepakt en hadden geen gelegenheid om iet3 méér te verroeren dan hunne beenen, om zich vooruit te schniven. Het gescheeuw en gegil moet hier ontzettend geweest zijn Voor een der gebouwtjes lag een plas bloed waardoor men heen moest. Vlak naast u zag men dames met door de glas scherven opengesneden handen, mannen met bebloede hoofden. Een ontzettend, afgrijselijk gezicht was, toen een heer het oog werd uitgestoken door een koedenspeld van een der dames. Daar men de handen niet kon verroeren, bleef het oog aan de speld vast zitten. Het was afschuwelijk om te zien en ontzettend het gejammer te hooren. Vrouwen en kinderen kwamen onder de voeten. De menschen zagen er uit als verwilderd en wezenloosde klee deren waren soms aan flarden getrokken, de dames en meisjes liepen met loshan gende haren, mannen hadden reeds het hoofd verbonden zoo zag men nader hand de menschen door de omliggende avenues vluchten. Verkeerd versta, a n. Wij lezen in de „N. Venl. Crt.": De protestanten van Amerika hielden onlangs een algemeen congres vaar de Zondagsscholen, ook wel, scholen met den bij'belschen catechismus genoemd. Een hunner zendelingen, de heer Butler, die die Mexicanen vooral afkeerig wil maken van den katholieken godsdienst, trad in eene vergadering heftig op Legen eenige ka tholieke leerstellingen, die onmiddellijk door de pers werden verbreid. Hij' ver klaarde namelijk boudweg, dat volgens eene bewering van den eerw. heer H-eils, die nota bene, veel. protestanten van Mexico tot d en katholieken godsdienst heeft bekeerd, o. a. den baptistisohen priester Slvane, de. katholieken in Mexico in" de eerste plaats de Maagd van Gua deloupe vereeren, daarna de Republiek en idan éindelijk Jezus Christus. Dit kwam ©enigen van het gehoor zoq ongerijmd .voor, da.t 'nog tijdens het con gres a,an den eerw. heer Reis telegra fisch bericht werd gezonden en om op heldering werd gevraagd. Daarop volgde onmiddellijk eene duidelijke en uitdagen de looc-henstraffing. Dezelfde heer Butler beweerde ook nog, da,t de Mexicaansche priesters zulk een afkeer .van den bijbel hadden, dat zij al 'de exemplaren, die zij in handen kre gen in het Vuur wierpen. Staande de vergadering werd het bewij's geleverd, dat de ciompleete bijbel, zoowel het oude als het nieuwe testament in Mexico gedrukt en verkocht werden, en het nieuwe testa,- ment zelfs tegen spotprijs. De heer Butler werd zoodanig van zijn dwaling of leugen overtuigd, dat bij1, al wat hij verklaard en gezegd had, introk. Hij werd zoo verdrietig hierover, dat hij het congres verliet en zich niet meer te Washington dorst laten zien. Een protestantsch oordeel over de mo dernisten geeft het Amerikaansche gerefor meerde blad „de Wachter": Wie ze zijn? Zoo. worden genoemd de vrijzinnigen in de Roomsche kerk, zooaJs men die ook 'daar vindt. Zoia lazen wij) van zulk een Roomsoh modernistisch god geleerde, Dr. Schnitzer, te Münchén,' dat hijl weigert in het pausdom een instel ling vair Jezus Christus te zien. Licht, dat de naïeve hoorder zich hier over verheugtmaar hij leze dan, waarom de ho.Qgleeraa.r tot deze conclusie kwam. Omdat de Heere Jezus de .woor den uit Mattheus: „Gij zijt Betrus eu op. deze petra zal ik mijn gemeente stich ten"nooit gesproken h.eeft. Volgens dezen hoogleeraar dan! Hij is er ook wel niet biji geweest, .maar hij wéét het toch, wij'l die woor den er later tusschen geschoven zijjn Anders gezegdHijl verwerpt het Woord. Zet er 'tmes der oritiek in. Hij is ongeloavig. En een hersenschim is het te meenen, dat zulk© roomschen, op dien weg voortgaande, ware protes tanten zouden worden, 't Warden vrijden kers". ALLERLEI. Boer. Mienheer, ik zou gaarne een portret willen hebben van mjjn, in 'n hoe hiet et zoo in secretaire formaat. Fotograaf. Dat formaat bestaat niet, hoe bedoelt u Boer. Zooals ik bij den burgemeester op 't durp hèt gezien. F1 o to graaf. Bedoelt kabinet formaat? Boer. Justement, zie je ik wist wel dat er een kast bij te pas kwam. H ij kent hen. Och dokter weet u ook een mid deltje tegen de nervositeit van mijn man? Probeer het eens met ijzerpreparaat in huissleutelvorm! De kortzichtige redenaar. Nu zou ik graag willen weten, of ze mij goedkeurend toeknikken, of dat ze allen ingeslapen zijn. J uister. Rechter, Als ik je goed begrepen heb, getuige, dan kwamen de beide partijen toen tot hooge woorden. Getuige Hooge woorden edelacht bare, neen, het waren lage. Hij was hem voor. Ah, bonjour beste Jansen, hoe gaat met je? Uitmuntend. Maar ik heb geen geld bij me. Doorzien Wijnfabrikant. „Dat is wat moois. Mijn vrienden, wilden me op m'n verjaardag een -borstbeeld van Bacchus cadeau doen, en wat hebben ze me gezonden Een Neptunes 1 Sc hi der. Vindt u, dat mjjn „slag" als ik de verschrikkingen van den oorlog weergeef, zooala ik bedoeld heb Beoordeelaar. Zeker! 't Is de verschrikkelijkste schilderij die ik ooit gezien heb. Aug. 20 Biervliet, lucern en klaver, Zijlstra. 22 Kapelle, Oppervrcchten, Liebert. 23 St Kruis, lucern, Brevet. 23 Vlissingen, 7 huizen en erf, Paap. 23 Goes, oppervruehten, v. Ditsel. 24 's Gravenpolder, 22 paarden, 36 stuks noornvee, en een dogcar, Hollm. en Verh. 24 's Gravenpolder, oppervruehten, Neer voort. 24 Oostburg, lucern en klaver, Brevet. 25 Middelburg, huis mot erf Spanjaardstr. F 80, weikpl. met bovenw. Spuistr. F 119/111, bergpl. Spuistr. F 108,pakh. met bovenw., id. F. 103, een Joods id. F 103. 25 Goes, appels en peren, Pilaar. 26 Goes, voor afbraak, het heerenhuis, koetshuis enz. op de buitenpl. „Schoon oord a. d. Ouden Singel, Pilaar. 26 Kruiningen, Appels en Peren, Schram. 26 Sluis, inboedel, Ja es. 26 Ovezand, albr., laLdbouwschuur, landb. gereedsch., vat kens en aardappelen te velde, Hollm. Veih. 31 Heinkenszand, recht van erfpacht met opstel en meubel, goederen, v. Cleef. Sept. 9 Kiuiningen, bouwland groot 2.08.25, H A., Pilaar. 1 Middelburg, huis en erf L. V. Pieterstv, F 34, idem Molenberg K 100, winkelb. en erf Wagenstr. D. S0, Verhulst. 22 Kruiningen, hofstede St Annaput te Waarde, groot 66.10.40 H.A., Schram Fiocco. Aug. 20 Biervliet, het uitvoeren van eenigb werken aan den onderzeeschen oevei van den Angeline-polder. Aanwijs 20 Aug. Inl. v. Hendrikse, ontv.-griffier. 20 's Heer-Abtskerke, het in profiel brengen van den Nieuwen of Baarsdorpschen weg, lengte 1510 M., Burg. en Weth. 7 Ovezand, bouw- en weiland, Pilaar. De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes zullen des middags om 12 uur op de hofstede van dhr. J. J. MOL te Ovezande (Hollestelle) ten verzoeke vau hunne principalen van een Landbouwseliuur, bestaande uit: Balken, Ribben, Planken, Staken, Latten, Dilthouten, Stellingplanken, Men- en Staldeuren, Brandhout, 500 bos. Holl. Dekriet, 1000 blauwe Dakpannen, Vloer leien, 40 Veestepannen, oud Ijzer enz. Voorts: Kapwagen 2 Ploegen, Rosmolen, Wind molen, Fornuisketel, Loopvarkens, Biggen en liggende aan den 's Heerenhoebschen dijk. Drogisterij „Het Roode Kruis", MIDDELBURG. Stationstraat L 5 en 6 Bergen-op-Zoom Zandsteenen, Slijpsfeenen, Trottoirbanden, Straatkeien, enz. Groot Magazijn van in alle stijlen en kleuren. MARMEREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ. verkrijbaar bij 's Heer Hendrikskinderen. is des namiddags to 2 uur, te KRUININGEN, in het „hotel Korenbeurs", voor den heer A. Vogelaar, ten overstaan van Notaris PILAAR, te Goes, van vrij van tiendrente, in de gemeente Kruiningen, in den Gnoten Kruisweg, aan het dorp, kad. sectie E no 351, groot 2 H.A. 0,8 Aren 25 Centiaren. In pacht bij Erven Dings. Blok, tot na het rooven van den oogst dezes jaars. Te veilen in perceelen en in massa. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op des namiddags om 3 uur te Goes in „oe Prins van Oranje" PUBLIEK VERKOOPEN: A. Voor de heeren Fransen van de Putte Zoon te Goes, 1Groeiende te Kapelle a. in den Grooten Boomgaard in Galgoord. h. in den kleinen Boomgaard aldaar, c. in den Boomgaard aan den grintweg naar Eversdijk. 2. Groeiende te Goes a. in den Boomgaard aan den 's H. Hendrikskinderendijk, genaamd „het Molentje". 3. Groeiende te Baarland: a. in den Boomgaard a/d Kaaistraat. b, in den Boomgaard a/d grintweg. B. Voor het Burgerlijk Armbestuur van Goes. 1. Groeiende te Kloetinge in twee boomgaarden aan den Heer- nisseweg, gen. „Vlieguit". 2. Groeiende të Goes in den boomgaard a/h Vogelenzangsche Weegje. Drogisterij „Het Roode Kruis", MIDDELBURG. op heele en halve kruiken.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 7