De Doitsclit Katholiekendag. No 98. Zaterdag 20 Augustus 1910 Zesde Jaargaug. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dit immer Destaat nit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. I Koninginnedag. De v.ereenigiag „Uit het Volk Voor het Volk" alhier, die zich telkenjare er voorspant ooi den jaardag onzer geëerbiedigde Koningin hier op gepaste wijze te doen vieren, heeft ook ditmaal wederom een afwisselend programma, vastgesteld. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten f 0.90 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meor 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X neretend, Dienstaanbiedingen regels voor 25 Ct, contant. Te midden van de vervolgingen en be roeringen, waaraan de Katholieke Kerk in den laatsten tijd blootstaat, doet het goed te lezen met welk ieen geestdrift onze Katholieke Oosterburen zich opma ken voor hun jaarlijksohe wapenschou wing. Reeds meldden we (in no. 96 on zer courant) welke grootsche plannen wor den beraamd om den 57en Duitschen Katholiekendag minstens even schitte rend te doen zijn als zijne voorgangers. Toch al mag hier in den volsten zin des woords gesproken worden" van een Katholieken heerscbou,w meen,©, men niet, dat onze Duitsche geloofsgenoo- ten op hunne vergaderingen een© aggres- sieve houding zuilen aannemen tegen de afgescheiden broeders in den geloove. Wie dit denkt, kent de Katholieken niet. Indien over eenige dagen te Augsburg een veldtocht zal gepredikt worden, dan zal het zijn een veldtocht tegen het on geloof en het modernisme, dat ook zijn slagen richt tegen het geloovig protes tantisme, en da.t met den ondergang van de Katholieke Kerk ook de vernietiging beoogt van da,t credo, dat alie christe nen belijden en dat zoo heerlijk schoon is uitgedrukt hij den H. Joannes: „Dit is het eeuwig leven, dat zij Li kennen, den eenig waren God en dien Gij gezon den hebt, Jezus Christus". Treffend heeft de domkapittelheer Dr. Ahle dit dezer dagen in eene voorberei dende vergadering te Augsburg uiteen gezet. „Onze protestantsch© medeburgers" zoo zeide hij, „mogen overtuigd zijn, en zij zijn ook overtuigd, dat uit onze be raadslagingen op de katholieken-vergade- ring ook niet de geringst© verstoring van den godsdienstvrede zal voortkomen. Wij hebben hier in Augsburg eenige dagen, geleden met de protestanten het schoone feest gevierd, dat ingevoerd is ter her innering aan het feit, dat de twee ge zindten hier in 1555 de wapens neer gelegd, den godsdienstvrede gesloten en opgehouden nebben, elkander ter wille van den godsdienst te bestrijden. Het vredesfeest en de godsdienstvrede zijn se dert dien tijd in Augsburg gehouden. Deze godsdienstige en maatschappelijke vrede moet voor ons Katholieken altijd heilig zijn en blijven." Elk jaai' geldt er voor de bijeenkomsten van de katholieken een bijzondere leus. Deze maal, zeide dr. Ahle, zou die zijn: Geweldig groot is heden ten dage de stormloop van het ongeloof tegen de Kerk, geweldig groot moet ook het verweer van de Kerk daartegen zijn. Er waren drieërlei scheurmakers, die men alle dag óp de markt des levens kon hooren. „Los de menschen van God, roepen de vrijdenkers, de monisten; los de kerk van Rome, lokken de her vormers, de modernisten, en eindelijk eindelijk komt de derde, de ergste groep en verlangt: los de kinderharten van de kerk. „Wij zullen, zoo eindigde hij, op onze vergaderingen het onze zeggen van die scheurmakers en verklaren wat wiji te genover hen denken te doen." l>e Protestanten hebben alzoo van den 57en Katholiekendag niets te vreezen. Zij kunnen niet anders dan eerbied hebben voor het vuur en den ijver, waarmede Germanje's Katholieke zonen den strijd zullen aanbinden tegen dep eeuwenouden vijand, die het onkruid zaait tussohen de tarwe. Zij hunne waakzaamheid ons een aan sporing, om ieder in zijn eigen kring de trage en lauwe Katholieken aan te wak keren tot een moedig belijden des ge loof s, ook in het openhaar leven en door woord en voorbeeld te toonen, dat het ons ernst is het erf onzer vaderen vrij te houden van de woekerplant van on- godisme en zedebederf, overeenkomstig de De burgerij van Augsburg is meerendeels Droteslantscb, hetgeen niet wegneemt, dat zij met het gemeentebestuur aan het hoofd, de Katholieke Congressisten feestelijk zal ontvangen en herbergen. schoone leuze, die wij zoo vaak op onze Noderlandsche Katholieke tijdschriften vinden prijken: „Vindicajnus hereditatem patrum nostrorum", „wij strijden voor het behoud van het erfdeel onzer vaderen" voor den roem en de verheffing van on zen heiligen godsdienst. De aanstaande 57e Duitsche Katholiekendag is eene uit stekende gelegenheid om ons aan dien plicht te herinneren. Loes. Mejuffr. B. uit de Ganzepoort- straat, die op hare wandeling nog als eens last heelt van de lieve jeugd in hoeverre zij daar zelve aanleiding toe geeft blijve buiten bespreking was gis terenavond wederom het voorwerp dei- manifestaties van onze „spes patriae" en genoodzaakt, ofschoon dicht hij huis zijn de, de vlucht te nemen in den winkel „De Zwaluw" in de Ganzepoortstraat. Zij wei gerde heen te gaan, alvorens de nieuws gierigen, die voor het huis te hoop Waren j geloopen, zich verwijderd hadden. Ten j slotte kwam de politie eraan te pas, die mejuffrouw niet zander verzet harerzijds I „één vrouw is duizend mannen te erg, zei Vader Vondel naar hare woning geleidde. hiiddelburg. Heden (Vrijdag) om 7.15 marcheerde het 2e bataljon 3e reg. inf. van hier af naar 's Heer Arendskerke, vertrok van daar per extra trein om 12.2o naar Bergen-,op-Zoom om aldaar om 1.33 n.m. er te arriveeren. Het bataljon zal met dat uit Vlissingen kampeeren op het terrein Kijk in den Pot, oan onder bevel van den majoor W, H. van Wieringhen Borski deel te nemen aan de bataljons en regimentsoefeningen aldaar. Men schrijft ons Toen op 14 Juni j.L de eleotrische tram tussohen onze gemeente en Vlissingen be gon te rjjden, slaakten velen een zucht va,n verlichting, dat zij verlost waren van de onoogenlijke, vuile, schokkende stoom tram, en met groot© blijdschap werd de j betere verbinding, die tevens een grqat aantal malen meer gelegenheid gal om de Scheldestad te bereiken, begroet. Nu de tram ruim twee maanden rijdt is die blijdschap hij velen overgegaan in een afkeuring over de exploitatie; wij hoorden zeifs al zeggen: dan nog maar liever de stoomtram. Zeker, de wagens zijln veel netter, de tram schokt haast niet, maar de dienst wordt bedroevend uitgevoerd. Volgens de dienstregeling moet 's mor gens en 's avonds elk half uur, 's mid dags ieder kwartier een tram van beide eindstations vertrekken. Nu gebeurt dit 's morgens gewoonlijk op tijd maar 's mid dags en 's a,vonds kan men h.v om 5 minuten voor het vertrek van een op, de dienstregeling aangegeven tram ver nemen, dat de vorige juist vertrokken is, en dan een kw,artier of 's avonds een half uur wachten oo de volgende. Ook is het meer dan erg zoo karig als de directie is met het laten rijden v,an trams met twee aanhangwagens. Wij mee- nen, dat dit regel moest zijn en één aan hangwagen hooge uitzondering zijn, want als er slechts één aanhangwagen is, zijn er 44 plaatsen eerste klasse en 35 tweede klasse, hetgeen natuurlijk een geheel ver keerde verhouding is. Het gevolg hier van is dat vele tweede klasse passagiers óf lang moeten wachten óf plaats ne men op een der balcons der eerste klas se, die dan tweede klasse worden, óf wat het ergste is een zitplaats eerste klasse nemen en dan ook een biljet eerste klasse betalen. Wat dit zeggen wil blijkt uit het volgende: leder reiziger met een retourhiljet tweede klasse, die eerste klasse terug moet gaan wegens plaatsgebrek, moet een biljet enkele reis eerste klasse ne men, mag niet supplaeren en betaalt daar door totaal 40 cent, terwijl -een retour eerste klasse 30 cent kost. Als men hier nog bijvoegt, dat meer malen de balcons eerste klasse wor den ingenomen door vleesch-, brood- of vischmanden en dergelijke dan is het een groote vraag of de minister van Water staat bij het verleenen der concessie wel heeft bedoeld, dat op zoo'n schandelijke wijze met het publiek en inzonderheid met de minder bedeelden wordt omge sprongen. Na er op gewezen te hebben, dat wij 1 hier besproken hebben den toestand op gewone dagen, als er geen bijlzondere redenen zijn voor overgroote drukte als b.v Donderdags en Zondags, zouden wij j ten slotte willen vragen of de autoritei ten hier niet kunnen ingrijpen? Te half negen zal de feestdag geopend worden door een uitvoering van koraal- muziek ert volksliederen op de Markt door het Middelöurgsch Muziekkorps, dat trou wens gedurende den geheelen dag zijn medewerking verleent. Te ongeveer 1 uur, half vijf en vijf uur zullen uitvoeringen plaats hebben van de door den directeur van bovengenoemd korps, de heer Jan Morks, gecomponeer- den Trompetinenmarsoh. Als plaatsen voor deze uitvoeringen zijn voorloopig vastgesteld de Markt en de Dam, terwijl nog een derde plaats zal worden aangewezen. De modewerkers aan dezen marsch, plm. 100 jongens, zullen begeleid door het Muziekkorps, langs nader te bepa len wegen daarheen trekken. Daar de Commissaris der Koningin, wegens familierouw gemeend heeft te moeten bedanken voor het hem aange boden matinée gedurende de te houden receptie, zal in afwijking van vorige ja ren geen matinée in de Abdij, doch een op de Markt gegeven worden, waar ook des avonds te 3 uur een concert plaats heeft. De gemeente zal dan zorgen voor een zee? fraaie verlichting. Tot slot wordt een fakkeloptocht georganiseerd en een vuurwerk op het Molenwater afgestoken. Flo r a 1 i a, f e e s t. Het bestuur der vereeniging „Uit bet Volk Voor het Volk" te Middelburg is dezer dagen wel in volle actie. Behalve het iKoninginnefeest op 31 Augustus, organiseert het op 7 en 8 September een Floralia-tentoonstel- ling. Gedurende die tentoonstelling zullen vier concerten plaats hebben, 's Woens dagsmiddags en 's Donderdagavonds speelt het Middelburgsch Muziekkorps in den Schultershoituin en 's Woensdags avonds gedurende de prijsuitdeeling een strijkorkest, terwijl 's Donderdagsmiddags een gramaphone-coinoert plaats hoeft. De feesten worden met een vuurwerk in het Schuttershof besloten. Een Belg gearresteerd. Naar het huis van bewaring alhier is overge bracht een 20-jarige metselaar uit West Cappelle (Belgie), zekere S. S., die ver dacht wordt van diefstal van konijnen te Groede. Men is heden bezig hel laatste over blijfsel van de kermis op de Markt, de ververschingstent der firma Smits, af te breken. Zeker een werk, dat door om wonenden met vreugde wordt begroet Want die inrichting is een zeer onfraaie versiering van het anders zoo mooie marktplein en ook met het oog op het drukke vreemdelingeubezoek is het ver dwijnen ervan zeer toe te juichen. Bond van Smedenpatroons in Nederland. In de Donderdagmor gen alhier gehouden algemeen© vergade ring van dien Bond waren 46 afgevaar digden tegenwoordig. De rekening en ver antwoording van den waarnemenden pen ningmeester werden goedgekeurd. j Met pp één na algemeen© stemmen werd I aangenomen een voorstel Haarlem om een I commissie te benoemen, die de wensche- I lijkheid zal onderzoeken of de statuten j al of niet gewijzigd dienen te worden. I Dooi- de afdeeling Rotterdam was voor gesteld, dat de algemeene vergadering adhaesie zou betuigen aan een door die afdeeling aan den minister van Land bouw, Handel en Nijverheid gezonden adres, waarin aangedrongen .wordt op wiji- ziging van de ongevallenwet, aan wetk adres reeds door verschillende organisa ties adhaesie was betuigd. Ter elfder ure trok de voorstellende afdeeling dit voorstel in, in verband met de ingediende wets ontwerpen Ziekte- en Radenwet. De af gevaardigde verzocht echter een oog in het zeil te houden voor het belang der werkgevers in verband met genotsmde wetsontwerpen. In de des namiddags voortgezette ver gadering werd de commissie voor het werkplaatsvakonder wijs aangevuld. Deze commissie zal zich tot de regee ring wenden met het verzoek om pyer te gaan tot regeling van dit onderricht en het verschaffen van financieelen steun. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Hilversum aangewezen. Vlissingen. Huisv lijt-tentoanstel- ling. De uitslag van de bekroningen op de tentoonstelling van Huisvlijt is als volgt, wat ae medaijes betreft: De medalje van de Koningin werd toe gekend aan Bruggeling, Souburg; die van den Prins aan Bernard, Middelburg; en die van de Koningin-iVlaeder aan mevr. De KievietEgke. De medalje van den Commissaris der Koningin ontving T. Marinisse, Vlissingen; die van den burgemeester van Vlissingen M. Emous, Haarlem; die van den wet houder Kalblleisch J. Grom, Middelburg; die van den .wethouder .Van Niftrik De Swart, Vlissingen; en dte van den "heer, Van Kaalte J. de Pagter, Domburg. De medalje van dr. v ermaas werd toege kend aan Kisch, Domburg; die van den heer Van Ockonburg aan mej. Braat, Mid delburg; die van den gemeente-secretaris Witteveen aan De Plaa, Vlissingen; die van den Volksband aan li. F. v. d. Linde. (M. C.) Zondagavond zal op Jiet terras van het Strandhatel alhier een concert wor den gegeven dooi" de Koninklijke Harmor liie „St. Cécile" uit Furnes. Dit gezelschap bestaat uit 70 werkende leden en zal het volgend programma uit voeren: „Marche NeerlandaiseVanderlin- den, fils; „Le Jongleur de Notre Dame" Miracle in 3 actes, Massenet; „Extase", rêverie, L. Hunne, Fantasie Concertante pour buit clarinets Vanderlmden, fils; „Manon" Grande Sélection sur l'opéra par J. Strauwen Massenet; „Hommage aux Dames", suite de valses, Muldermans. Zooals onze lezers waarschijnlijk bekend is, circuleert er van weg© de Badcommissie een lijst ter teekening voor bijdragen voor een vuurwerk aan het strand op Koiiinginnenjaardag. Wanneer het weer daartoe meewerkt, belooft dat vuurwerk een waardig slot te worden van het op dien middag te houden strand feest. Het is toch voldoende hekend wat een jirettig zitje onze duinen voor hon derden aanbieden hij het afsteken van een vuurwerk. Wil echter de Badcommissie goed voor den dag komen, dan dient zij ook ge steund in haar pogen om honderden een genotvolleii avond te verschaffen. De in- teekenlijst is al bij vele ingezetenen ge presenteerd, doch voor het geteekend be drag kan nog lang geen flink vuurwerk worden afgestoken. Wij wekken daarom onze lezers op, en vooral ld© meergegoeden, om voor een goede bijdrage te teekenein. Mocht om de een of andere reden de inteekenlijst bij enkele ingezetenen niet zijn gepresenteerd, dan zijn de heeran, A. J. van Ockonburg, Badhuisstraat, of M. Geelhoed, Oude Markt, gaarne bereid giften voor dien feestavond in ontvangst te nemen. Daar de badcommissie niet over eigen fondsen beschikt, rekent zij in deze op den financieelen steun van de ingezete nen. (VI. Ct.) Zhrikiee. Naar wij yernèmien stond Maandagnacht hij den heer Smits in de Nobelstraat, iden hekenden plantenliefheb ber, in bloei ©en soort Cactus, welke slechts één nacht bloeit, waarna zij hij het aanbreken van den dag weder ver welkt. De volgende week staan ons weder twee concerten te wachten. Dinsdag avond zal „Kunst en Eer" in Parklust een uitvoering geven, terwijl hetzelfde mu ziekgezelschap a.s. Donderdag een uitvoe ring geeft in de muziektent op het Ha venplein. De Commissie voor de R. Kath. Portefeuille is thans voor een groot ge deelte met haar arbeid gereed. Met 1 September zal de portefeuille haar rondreis beginnen. Behalve dat de nieuwste en degelijk- ste litteraire en ontspann.ngslectuur wordt aangeboden, zijn de meeste Ka tholieke geïllustreerde en andere tijd schriften opgenomen. Wij noemen slechts Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 20 Aug Meest matige tot krachtigen Zuidweste lijken wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Regenbuien. Dezelfde temperatuur. het degelijke tijdschrift de Katholiek, het het artistieke blad Sint Lucas, het mooie damestijdschrift de Lelie, de Kath. Illu stratie, het Dompertje, St. Bavo, enz. De commissie is samengesteld uit den Weleerw. heer J. Schiphorst en de hee- ren C. Jongmans, Penningmeester en H G. de Boer, Secretaris. De gasfabriek. De commissie voor de Gasfabriek be staat uit de heeren Mr. D. van der Vliet, Mr. A. J. F. Fokker, C. J. van den Bout, J. de Vrieze en W. C, fle Crane. De gebouwen en toestanden der Gas fabriek verkeerden in goeden, staat blij kens 't verslag, dat ©en gedetailleeerd overzicht geeft van de exploitatie der gasfabriek in het afgeloopen jaar. De zuivering liet niets te wenschen over. Het gas was vrij van teer, ammoniak en zwavelwaterstof." De gemiddelde lichtkracht bleef bedra gen 14 kaarsen. De gasberging bedroeg, nog steeds 2486 M3. De grootste levering per etmaal had plaats op 3 December en bedroeg 2792 M3. Het totaal gasverbruik meldden wij reeds vroeger (606439 AI3.), waarvan door particulieren 492290 M3. werd ge bruikt; voor de straatverlichting was 87456 M8. Per inwoner was het gasver bruik 98 M3. Voor verlies door condensatie en mis wijzing van meters werd geboekt onge veer 45000 Al3., zijnde 6.66 pCt. Voor de straatverlichting werden 699 kousjes gebruikt tegen 139/ in het voor afgaande jaar. Per lantaarn dus 3.958 kousje. Het geringe verbruik is toe te schrijven aan het aanschaffen van een afbrand- apparaat voor het gloeien der kousjes. De gasprijs bleef 6 cents. Een verbrui ker genoot 10 pCt. korting; één 15 pCt., daar zijn verbruik meer dan 10.000 M3. per jaar bedroeg. Ontvangen werd aan gasopbrengst een som van f 35375,88, aan rneterhuur f 2134,55, aan cokes f 10167,85, aan kool- teer f925,72?, aan zwavelzure ammoniak f 1463,70, diversen f 1502,95. De uitgaven bedroegen f53520,673. Er was een tekort van /59,555. In do stad werden verkocht 15275 H.L cgkes, terwijl naar buiten de stad werden geleverd 5759 H.L. Opmerking verdient, dat daarvan vooral in den zomer wordt geprofiteerd door onz.e landbouwers, vanwege de in dien tijd lage cokespriizen. De inwoners der stad, die om een of andere reden dan niet van die lagere pokesprijzon gebruik maken, hebben behalve de lioogere prij zen ook het thuis bezorgen te betalen, wat een inkomst van f546,50 opleverde. Nieuwe buizen werden dit jaar niet aangelegd. Aan de gemeente is f 3000 uitgekeerd. De itoename der gasaflevering was slechts 697 Al3. Kapalle. Woensdagavond bracht het Mu ziekgezelschap „Ons Genoegen het gou den echtpaar üssewaarde ©en serenade. Na afloop werden op het dorpsplein nog enkele nummers uitgevoerd, wat heel wat drukte veroorzaakte op dezen prachtigen zomeravond. In de vergadering van hetzelfde ge zelschap is besloten aan 't groot concours, dat Zaterdag 17 September vanwege de Hanefboogsociëteit „de Pauw" op het ter rein van dhr. Vervaal gehouden zal wor den, hare welwillende medewerking te ver leenen, door het op te luisteren met haar muziek. Tholen. Jhr. J. v Vredenburgh gaf Woensdagavond een tuinfeest ter herden king van zijn tienjarig verblijf in deze gemeente. De tnin voor de villa was prachtig geïllumineerd door- vetpotjes en lampions, terwijl een schitterend vuurwerk, rijk aan afwisseling werd onttrokken. Het fanfaregezelschap „Concordia" zette

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1