JNo 96. Dinsdag 16 Augustus 1910 Zesde Jaargang. ihelmiua" farts Regensburg Verschijnt eiken MAAXOAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. De Encycliek en de uitspraak der Synode. BUITENLAND* gedeponeerd, alen bekroond. ItrtConcours te Roozendaal der Belgen Sver het INA-BILJART Iaën verslag in het „Nieuws Ivan Donderdag '14 Maart dient vermelding, dat de lilhelminabiljartfabriek te >r dezen Internationalen drie nieuwe biljarten bad leid, welke zelfs door de ahe spelers werden geroemd Drikaat, dat zij tot nu toe t-f abriek E L MI N A" alléén *^8 ide 127, Amsterdam, |Paleis voor Volksvlijt" Telefoon 5479, <RUIPT U ONVERWACHT. te vreezeu dan een nier- deze zonder dat gij n er fit bekruipt uw nieren loei vernietigd worden en la het bloed te filtreeren pr dat gij! eenig ander waar- beken hebt opgemerkt dan zwakte, terneergeslagen- Jlurende vermoeidheid, Jneer de nieren. ernstig ziek dit somtijds alleen door Jog loopende verschijnselen. Idoen echter niet iedereen lijze aan. Geen enkele pa- verschijnselen zij loo- fen biji verschillende men- ben dikwijls een ellendig rug en rneumatische pij- I het minste kenteeken van (ideren lijden aan graveel, en buitensporigen dorst, daarentegen niet den min- Iden rug. >hen misschien wallen oii- en opgezwollen ledematen, hulpeloos van de rug- Inderen hebben misschien pgemerkt dan zwakte, loom- rmoedigheid. gij eemy teeken van nier- liaszwakte hebt, leidt uw len tot vernieliging der jiie- Igij eenig idee van gevaar fteii verheffen zich plotse- loudige tot gevaarlijke ziek- fz,onder voorafgaande waar- der uitstel is zóó ernstig, Joedig genoeg beginnen kunt kik der eclde Foster's Rug- Jllen bij het eerste verschijn- lhrikkelijke nierziekte. Tugpijn Nieren Pillen geven Jte resultaat, omdat zij uit- |n v,oor de nieren en blaas, nierengeneesmiddel kan de Zij maken de nieren, blaas |i terdege schoon, gaan de len en helpen hen op een l om weder tot gezondheid e werking te geraken. Zij gste sporen der jneraandoe- en, en geven aan de nie- ht terug om bet vergiftige te voeren, waaruit zoovele ekten bij mannen, en vrdu- ten. ekening van James Foster elke doos. Foster's Rug- 'illen zijn te Goes verkrijg- firma Nathan Emanuël; en bij den heer Joh. de Roos, 157. Toezending geschiedt ntvangst van postwissel a één-, of f 10.voor zes (220_ LE bij Brussel. >TEL TERMINUS, JT per tram van station der ij het Bosch de la Cambre en de Expositie. Frs. per dagin de maand 6 Frs.; grooten Tuin, lecture's winters ver van prijs en centrale ng. Uccle is bekend als gezonde plaats in de om- van Brussel. spreekt Hollandsch. Dinsdag van 12—4 uur te of te ontbieden voor alle i'EN, KUNSTTANDEN enz., bij oh ne id er, St. Jacobstraat, WH ZEtUHSCHE COURBOT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór alf drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Reclame berichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs, Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 CE Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oerefcead. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, k contant, De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft nuttig geoordeeld een protest te formu leeren tegen de BoTromaeus-encycliek ondanks de meest geruststellende verkla ringen |des pausen en te verordenen, dat dit protest van de kansels der ver schillende kerken zal worden afgelezen. Naar aanleiding hiervan lezen wij het volgende ingezonden stuk in De Ne derlander (Chr. Hist, prgaan) van 12 Augustus j.l. i Mijnheel- de Redacteur I Nu de Synode der iNederlaudsch Hervormde Kerk zich heeft uitgespror ken in de quaestie der Borromaeus- Encycliek, zoa kan ik het toch niet verzwijgen, hoezeer mij „het nieten met twee maten" in deze zaak ge troffen heeft. Waarom eischte men bijv. van den Paus om zijn encycliek niet af te laten lezen in de kerken, terwijl dje 1 Hervormde Kerk thans gereed staat haar protest van den kansel te la ten weerklinken, waan verdachtma kingen in te vinden .zijn, als „wel bewust verkrachten van ge schiedkundige en godsdienstige waar heid," en „van aanma'tigend optre den" zeer zeker beleedigende uit drukkingen voor de Katholieken, die het Hoofd hunner Kerk eerbiedigen. Waarom eischt men van den Paus, dat hij oogenblikkelijk. zijn overtui ging over de Hervorming zal ver anderen en zijne woorden herroepen, terwijl geen enkel zelfbewust Protes tant er ooit aan denkt zijn dik wijls weinig vleiende opinie over de Roomsche Kerk te wijzigen? Niemand zal ontkennen, dat er on der de vlag der .Hervormers geluk zoekers, huichelaars, vrijbuiters, op trokken, dat er 'kaf onder het ko- ren was, en dat is de fout van den Paus geweest, dat hij in deze ency- click alleen aandacht voor het kaf heeft gehad. Maar hebben de Pro testanten veel oog voor het kopen in de Roomsche Kerk? Heeft het meerendeel der Protestanten ooit de levens van Garolus Borromaeus, Te- resia d'Avila, Franciscus de Sales en zoovele anderen bestudeerd en heeft het hunne loffelijke pogingen tot hervorming weten te waardee- ren, al kon het er niet mee instem men? Integendeel, is in Protestantsche schatting, de Roomsche Kerk niet door eni door bedorven? Is ieder mon nik of priester geen veelvraat of drin kebroer? Is ieder Jesuiet niet gewa pend met giftbeker en dolk? Is iedere Paus niet zedeloos, gruwelen ple gend in de schuilhoeken van het va- ticaan? En ten slotte is .het niet recht duidelijk, waarom 'de Hervormde Kerk zoo trotseh moet gaan op. „het ge loof onzer vaderen", daar waar zij; „het geloof onzer vaderen" in vele deelen verloochent, en de deuren voor het ongeloof wijd open ,zet. De Roomsche Kerk wordt om| haar onzuiverheid streng veroordeeld. Heeft de Hervormde Kerk zich zui ver weten te houden in leer en uit oefening dei- Sacramenten? U dankend voor de opname, t Een lid der Nederl. Hervormde Kerk, die niet door de Encycliek beleedigd werd. Voor den onbevangen blik, waarmede deze inzender de zaken bekijkt en voor zijn waardeerende woorden aan ons adres, verdient hij alle hulde. Wij, Katholieken, worden zoo zelden van Protestantsche zijde welwillend beoordeeld I De onkunde aangaande de leerstukken en instellin gen |cfer Roomsch-Katholieke Kerk, die bij de Protestanten, ook de ontwikkelde, heerscht, is inderdaad bedroevend! Zoo vaak da couranten ons de veiling melden der boekonrijen van overleden Protestant sche predikanten of theologen, zien wij in den catalogus de werken van Katho lieke geleerden schitteren door afwezig heid. Sla daarentegen een blik in de bi bliotheken onzer kloosters en semina- riën, in de boekerijen onzer professoren, en geleerden en gij1 ziet geheel© vakken ingenomen door de werken van niet-Ka- tholieken! En wat het ongeloof betreft, waarvan b.v. in aangehaald ingezonden! stuk sprake is, wij dachten, toen wij; het lazen, aan hetgeen dominee J. A. Bruins van Idaard den 28 October 1902 op den preekstoel der Groote Kerk te Leeuwar den sprak: „Gelijk Nehemia stond voor een Jeruzalem in puin, staan w ij voor een Jeruzalem in verval, het hedendaagsch Protestantisme." Wij raden dus den Synodisten aan, ai- vorens met hun spuit naar Rome op te trekken, eerst den brand in eigen huis te blusschen. Het Schriftuurwoord: „Ge neesmeester, genees uzelvien", is naar onze bescheiden meening, hier volmaakt op hen van toepassing. I) Zie) N. Rott. Cour. C !29 October 1902. BELGIË. De Brusselsche Tentoonstelling in brand. Gisteren (Maandag) morgen ontvingen wij een telegram door ons aanstonds in de stad gebulletineeerd dat de ver bijsterende tijding behelste van een reus- aohtigen brand: op de Brusselsche tentoon stelling. Te negen uur Zondagavond was door kortsluiting brand ontstaan in het postkantoor. Het vuur was overgeslagen op de belendende gebouwen en weldra viel het ©ene paviljoen na het andere aan het vuur ten offer, uitgezonderd bet Hollandsche. Latere berichten spraken van, de totale vernieling der Belgische, Fran- sche, Italiaansche en Engelsche afdee ling, van het Fransche restaurant en van de Brusselsche kermis. Ook werd van 2 dooden en 30 gewonden gesproken. De avondbladen meldden ons het vol-' gende Terwijl Zondagavond in de schitterend verlichte tuinen en parken der tentoon stelling een hoogst gezellige drukte heerschte, van alle kanten muziek, zang en lach weerklonk en het op het terrein der aantrekkelijkheden en Brusselsche ker mis recht vroolij'k toeging, steeg plotse ling de rauwe schrikwekkende kreet: „brand! brand!" uit duizend angstige monden op. Een ontzettend gedrang ont stond onder de groote menschen-massa, alles stormde naar de Belgische afdee- ling, waar de vlammen uitsloegen. Wel dra 't w.as ongeveer half tien en eerst even voor negen had een kortsluiting in het postkantoor de ontzettende ramp ver oorzaakt stonden de prachtige witte gebouwen der Belgische sectie in lichte laaie. Da schrik en ontzetting en verwar ring onder het publiek was geweldig, ve len verlieten in allerhuast het tentoon stellingsterrein. Moeders zochten in al lerijl hun kinderen in veiligheid te bren gen, anderen daarentegen verdrongen zich in de tuinpaden om van het indrukwek kende schouwspel der verslindende vuur zee en den strijd der moedige brandweer lieden te genieten. De autoriteiten, het dreigend gevaar in diende, gaven echter weldra, order om de tentoonstelling te ontruimen. In een oogwenk hadden de dienstdoende gendar men het publiek buiten de poorten der tentoonstelling en nauwelijks was het be vel uitgevoerd ol de hevige wind, die groote brandende brokstukken van de Bel gische afdeeling wegslingerde, begon de aangrenzende gehouwen te bedreigen. Op dat oogenblik kwamen talrijke brand spuiten uit Brussel en voorsteden aange rend, maar helaas, hoe vlug, snel en krachtig de pompiers den vuurpoel be sprongen, niets hielp, tegen de lekkende, geweldig uitslaande vlammen standen zij als 't ware machteloos. Ze zagen ,het vuur naar de Fransche afdeeling over slaan, met groote snelheid ook die ge bouwen met hun rijke stands aantasten en vernielen. Al hun pogingen waren nut teloos In die spannende momenten van tever- geefschen strijd tegen het fel woedende element, werd de verwarring nog groo- ter toen plotseling ©en kreet van ont zetting onder de autoriteiten en brand weerlieden losbrak. „Wilde beesten! Wil de beesten!" schreeuwde mien. En inder daad door de vertrapte tuinen zag men in het fantastisch licht, dat de vuurzee over de parken wierp, dolle beesten, rond rennen. 't Waren dieren uit de menage rie van Bostock, die verschrikt door de ontzettende gebeurtenis uit hun kooien waren gebroken en nu in huln vrijheid algemeenen schrik en angst teweeg brach ten. Eenige moedig© gendarmen en sol daten stormden op de aanrennende die ren los, zij1 richtten hun wapens op de schuimbekkende heesten en schoten de prachtdieren meedogenloos neer. Dit gevaar, met eenige kogels uit den weg geruimd, had enkele oogenblikken de algemeen© aandacht afgetrokken, maar dan zag men weer voor zich de gewel dige ramp, die eike minuut groo-ter en grooter werd. Om 11 uur stond de geheeie linkervleugel der tentoonstelling in vlam men. Uit ide Belgische afdeeling, die reeds voor een groot gedeelte in puin lag, de Fransche, Engelsohe en Italiaansche afdeer lingen knetterden de vlammen opgetoomd voort. Nu was het schouwspel van ramp zalige grootschheid. Een onafzienbare vuurzee verlichtte den omtrek zoo hel der en duidelijk alsof 't dag was en deed den donkeren hemel gloeien, zooals men nog nooit gezien had. De brandweerlieden stonden nu geheel machteloos. Waar moesten zij beginnen? De brandende gebouwen redden? Daar was geen denken aan. (t Brandde overal en met een hevigheid, waartegen de stroo men water niets Vermochten. En toch werkte men met ongekenden ijvter en .on vermoeide krachten voort in de hoop dat men eindelijk succes zou hebben. Maar alles was te vergeefs. Niets scheen te helpen. Integendeel, terwijl de ver koolde en nog half brandende balken met donderend! gekraak ineenstortten, tasttei het vuur weer nieuwe gebouwen aan. Even over elf was ook het lot der Brus selsche kermis, die achter den linker vleugel ligt, beslist, toen de wind keerde. De vlammen sloegen met onweerstaan bare heftigheid en ongekende snelheid rond zich heen, zoodat de typische imi tatie van Oud-Brussel met haar gezellige „estaminetjes" in' enkele oogenblikken bij na geheel met den grond gelijk lag. Eindelijk, reeds laat in den nacht, kwam de lang verwachte wending. Het vuur, aan iden eenen kant hevig bevochten door de onvermoeid© pompiers en aan den an deren geen voedsel meier vindend, begon te minderen. Een zucht van verlichting ging op onder 'de menigte, want inderdaad,; men had nog erger gevreesd: De Bel gische, Fransche, Engelsche, de italiaan sche afdeelingen, het paviljoen der stad Parijs, het paleis voor voedingsmiddelen en Bruxelles-Kermess© lagen in asch of nog te laaien, maai' men had gevreesd dat bij de heftigheid va,n den wind ook de internationale galerij, de Oostenrijk- sche, de Russische, JJeenscbe, Noorsohe, Japansche, Amerikaansche, Turksche en Zwitsersche afdeelingen betzelfde lot zon den deelen. Maar gelukkig, door het krachtig optreden der brandweerlieden werd dit tenminste voorkomen en leden bovengenoemde landen slechts klein© vuur- en geringe waterschade. Over ide persoonlijke ongelukken loopen de berichten npg al uiteen. In de eer ste oogenblikken deed het gerucht de rondte als zouden 2 personen in de vlam men zijn omgekomen. Gelukkig werd dit spoedig tegengesproken en gaf de offici- eele opgave„twintig a dertig gewonden, waarvan twee ernstig". Zeker is dit te danken aan het flink en krachtdadig op treden der autoriteiten, die (alles deden ontruimen en daarmee tevens voorkwa men dat van de algemeen© verwarring gebruik werd gemaakt om op groote schaal te rooven, waarmee volgens een Brusselsch journalist, reeds een begin was gemaakt. Boven hebben wij gezegd, dat het vuur door kortsluiting in het postkantoor ont staan was. Volgens latere telegrammen is dit niet zoo. De oorzaak moet gezocht warden in een kortsluiting aan de ver lichting in een Attische poort, aan den ingang van het Belgische paleis. Van daar uit sloegen de vlammen op den mode- saloin der Belgische afdeeling over, om ■dan de Fransche en Engelsche secties; aan te tasten en haar vernielend werk voort te zetten. Eenige exposanten seinden aan de N. Rott. Cour Een woord van lof aan de volgendi: Hollanders voor hun krachtdadig optre den tijdens den vreeselijken brand, die meer dan een derde der gebouwen van de tentoonstelling alhier verwoest heeft: Trots vuurgloed! en gevaar faalden zij niet alles te doen om het Hollandsche pa viljoen te behouden, de leiding op zich te nemen, alle waarden, goud en zilver in veiligheid te brengen, brandslangen aan te koppelen en het gebouw te beveili gen! Da namen dezer weinige vertegen-, woordigers, die (de belangen van allen zoo hebben behartigd, dienen bekend ge maakt te worden; het zijn de heeren Van den Adel, vertegenwoordiger van de fir ma Lips; die direct alle brandkasten be schikbaar stelde, Thom Balfoort, verte genwoordiger van Hoeting, Velders, ver tegenwoordiger der K. N. Lanribouwver- eeniging, Lauwerens, leeraar der Opvoe dingsschool, de heer Van Asch van VVijck en de Hollandsche soldaten, die zich bij afwezigheid van den sergeant-comman dant, onderwierpen aan de inzichten Van genoemde heeren. De aan den Koning der Belgen naar aanleiding van den brand op de tentoon stelling gezonden telegrammen hebben Z. M. nog niet kunnen hereiken, daar hij een tocht in de bergen van Tirol doet en eerst zeer laat in den avond in het hotel, waar Z. M. is afgestapt, zal terug- keeren. De Koningin heeft van Possenhofein aan den secretaris van den Koning een tele gram gezonden, waarin zij zegt hoe zij ontsteld was hij het vernemen van de verschrikkelijke ramp en hem opdraagt bij den; voorzitter van het tentoonstellings- bestuur haar deelneming te betuigen en te zeggen hoe H. M. deelt in den na- tionalen rouw. De secretaris heeft zich van zijn op dracht gekweten en alle bijzonderheden aan de Koningin geseind. De dooi; den brand toegebrachte schade wordt geraamd op 500 millioen francs. Vele inzenders hadden uit verkeerd be grepen zuinigheid hunne goederen niet verzekerd. Thans zijn zij a,lles kwijt. Het huwelijk van barones Vaugha,n. De „Nieuwe Gazet" geeft daarover de volgende bijzonderheden: „Naar men verzekert zal het huwe lijk van de barones iVaughan met haar intendent, deni heer Durieux, aanstaanden Maandag te Arronville plaats hebben. De heer Durieux, met wie barones Vau- ghan gaat trouwen, is in Brussel geen onbekende. Hij was vroeger onderofficier in het Fransche leger en vervulde in de woning van 'barones Vaughan te Lakein, bij. Brussel, de rol van hofmeester of iets dergelijks. Op nadrukkelijk verzoiek van de Belgische politie keerde hij; na; eenigen tijd, naar Frankrijk terug, aan gezien hij, in automobielen van den ko ning rijdende, enz. door zijn gedrag aan stoot gaf. Men zegt, daft koning. Leopold zeer naijverig op Durieux was en hem eens het huis uit heeft gejaagd. Maar hij1 werd later weer in genade opgeno men. Te Valincourt, in .Frankrijk, was Durieux bij de barones weer de gebie der in huis. De barones staat als de jongedochter Delacroix op de huwelijks aankondiging. FRANKRIJK. Eenbrutaleop licht ster. De „Pe tit Parisien" vertelt van een dieveggie, die dezer dagen met haast ongelooflijke brutaliteit enkele personen heeft bestor len. De „modus operandi" ging haar ge wonen weg. Een jonge, chique dame stap te Woensdag in een hotel aan de rue Brey af. Ze vertelde aan den chef dat haar man des avonds zou aankomen om het vervoer der bagage te regelen. Ter gelijkertijd vroeg zij naar een adres, waar zij 't best eenige costumes kon koopen. Men verwees de dame naar een win kel in de Ternes-wijk. Daar kocht madame Helene ide Chamarande, zoo noemde zij zich, voor 600 francs kleeren en ver zocht een der bedienden met haar naar het hotel te gaan, waar zij de rekening zon betalen. Dat gebeurde zoo. Een auto bracht bei den naar het hotel, den bediende werd een kamer aangewezen, waar hij eenige oogenblikken moest wachten, terwijl ma dame een der costumes aanpasteon- noodig te zeggen dat de oplichtster langs de gang verdween en den armen bedien de Tang liet wachten. Hij kon zich echter nog troosten met het feit, dat hij niet de eenige was, die door de sluwe dievegge (bedrogen was. Ook het hotel werd voor eenige francs Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 17 Aug Zwakke tot matigen, meest Zuidelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Mogelijk onweer. Warmer. opgelicht, want terwijl de winkelbediende met klef quitantie in de hand zat te wach ten, stapte madame in de auto, en ver gat ook den hotelhouder te betalen Maar bij twee slachtoffers bleef het nog niet, ook de chauffeur moest er aan ge- looven i.1 Madame de Chamarande liet hem naar; een anderen winkel rijden. Daar aapgekoi- men stapte zij langs de eene deur in om vervolgens langs een andere deur te ver dwijnen. Nadat de chauffeur' een paar, uren tevergeefs op madame gewacht had, ging hij eens in den winkel kijken, de dame was er niet meer. Toen reed hij terug naar het hotel, om er te verne men, dat hij een oplichtster van de eer- stte soort had gereden. Hij kon niets an ders doen, dan de twee andere slachtof fers den hotellier en den winkelbe diende naar het politiebureau te bren gen, om daar alle drie een klacht tegen de brutale dievegge in te dienen. Of het helpen zal? Een spoorwegongeluk. Men meldt aan de Vingtième Siècle (Brus sel) Zondagnamiddag zijn twee passagiers- treinen te Sauzen (Charenteinférieure) op elkander geloopen. Men spreekt van 35 dooden en 50 gewonden. Uit Tours wordt bericht: Hier hielden tweeduizend spoorwegbeambten van die) staats- en Orleansspoorwegen een verga dering, waarin een motie .werd aange nomen, die de staking goedkeurt en het besluit te kennen geett, op het eerste teeken den arbeid neer te leggen. De deelnemers aan de vergadering trokken daarop, de Internationale zingend, door 'de stad. 1> IHTtHIULAAi O. De Katholiekendag te Aug|s- b u r g. Gelijk gemeld zal de volgende week in Augsburg de 57e Duitsche Katholie kendag worden gehouden. Evenals vori ge jaren zal ook ditmaal de groote op tocht der Katholieke vereenigingen hiet glanspunt zijn van deze grootsche uiting van Roomsoh leven. Aan den optocht zullen dezen keer 600 vereenigingen met ruim 26.000 leden, deelnemen; 520 banieren trekken in den stoet mee, en 64 muziekkorpsen zullen den optocht opluisteren. OOSTKNRIJK-IIONKARMF Uit toegenegenheid. Bij gelegen heid van zijn tachtigsten .verjaardag op den 18den dezer zal keizer Frans Joseph aan alle staatshoofden een herinnerings plaquette schenken met zijn borstbeeld' en het onder-schrift „u,it "trouwe toege negenheid". Van da plaquette krijgen de hooge amb tenaren een jufdruk ten aandenken. TEHEENIGDE STATEN. De toestand. Van burgemees ter Gaynor. In tegenstelling ,met de minder gunstige geruchten wordt uit New York geseind, dat de toestand van burge meester Gaynor zeer bevredigend is. De gewonde heeft een rustigen slaap en alles, verloopt regelmatig. De geneesheeren zijn vol goeden moed, maar over een even tueel© operatie hebben zij nog g©en be sluit genomen. SPANJE. Tegenspraak. Naar uit Rome ge meld wordt, deelt de „Osservatore Ro mano" mede dat de Spaansche gezant de Ojeda vóór zijn vertrek uit Rome geen afscheidsbezoek heeft gebracht aan den Paus, noch aan kardinaal Merry del Val. Dit als tegenspraak met de loopende geruchten. Spanje en hetVaticaan. De nun tius bracht Zaterdag een bezoek aan den minister van Ruitenl. Zaken te St. Se-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1