„DE HOOF" L R DE WITTE Co AFBRAAK, Aanbesteding. 3e. Wisschenbosch, EEN WONING Ingezonden Stukken. Rechtszaken. De Zuivelfabriek en Melk-lnrichfing De Inrichting is geopend van 's morgens 6-, tot 's avonds 7 uur. „GOESCHE MELKSALON", Opril Groote Markt. Openbare Verkooping Woensdag 10 Augustus 1910, ie. WEILAND, se. WEILAND, aan fe besteden Openbare Verkooping Donderdag II August. 1910, verkoopen: 3 perceelen HAVER Vrijdag 12 Augustus 1910, publiek verkoopen: Meubelen en Huisraad, als: Knoigroen. Als de rogge geoogst is, is de boer er al weer spoedig op uit zijn grond klaar te maken voor een stoppelgewas. In vroe gere jaren werd overal veel spurrie ge zaaid en de koeien hadden in het najaar een malsch en voedzaam voer. En van de melk, welke ze gaven bïji dit voeder, werd de heerlijke spurrieÜoter bereid. Maar een paar nachtvorsten in den herfst waren in staat om heelo spurrievelden in eens te bedwelmen, en de koeien wa ren plotseling hun heerlijk, malsch eten kwijt, en moesten verder tevreden zijn met hooi, stropt, haksel en kaf. Deze al te snelle overgang werkte alles behalve gunstig op de melkproductie en op de waaide der boter. Tegenwoordig wen- schen onze landbouwers nog later in den winter groenvoer voior hun vee, en vin den dit in knoigroen of stoppelknollein. Gaandeweg ziet men dan ook de teelt der spurrie af en die der knollen toene men. Bij deze laatste teelt legt men zich toe op het verkrijgen van laat en knol len, want heide vormen een goed voeder. Wil men alleen groen winnen, dan doet het er weinig toe wat dikker te zaaien, men vindt da,n tevens gelegenheid hét ontkiemende onkruid te verstikken en zoo doende kwijt te raken en verkrijgt schoon land. Maar ook dit knalgroen, hoewel «enigszins beter tegen nachtvorsten be stand dan de spurrie, bevriest tamelijk gemakkelijk, en dan raakt men soms weer al te spoedig in ongelegenheid en staat voor een al te plotselingen overgang van 'saprijk op droog voer. Blijft het weder tamelijk lang gunstig, dan kan men tot ver in den winter dit knoigroen dage lijks plukken en voeren. Beter achten wij' het intusschen ook de noodige aandacht te schenken aan de knollen, en daar voor is noodig wat minder dicht te zaaien of wel geregeld he dunnen, zoodat de plantjes ten slotte 12 tot 15 c.M. in 't vierkant ruimte krijgen Daardoor kun nen de knollen zich flink ontwikkelen en deze kunnen worden geoogst en be waard tot het voorjaar, evengoed als man gels en koolrapen. En wanneer het knal groen goed is gegroeid en de baer in de maand November merkt, daf hij1 nog voor weken en weken lang volop' van dit stop- pe-lgewas "heeft, maar geen kans ziet het geheel te vervoederen, dan kan hijl een massa inkuilen en dit ingekuilde voer stelt hem in staat zij'n koeden tot in het voor jaar te voorzien van goed, malsch eten, waarbij' zij 't.gemis van versch groenvoer geheel kunnen vergeten, en de melkgift den heelcn winter door rijkelijk blijft" tot groot voordeel van den landman. Som mige boeren willen nu wel graag veel en goed knoigroen winnen, maar zij schijL nen te meenen, dat het kan groeien van den regen en den wind. Herhaaldelijk toch *agen we zulke stoppelknallen zaaien zan der ©enige bemesting. Dit lukte nu wel, a,ls men aan de voorvrucht, d.i. hier rogge, per H:.A. 6 baaltjes kaïniet en éven- veel slakkenmeel lie veel heeft gege ven en de bodem derhalve nog Over een voldoenden voorraad plantenvoedsel be schikt. Deze manier van bemesten is zelfs ten zeerste aan te bevelen, omdat dan in 't najaar gebruik gemaakt kan worden van het goedkoope kaïniet. Maar wanneer de grond niet zoo goed is voorzien, is - de boer verplicht te bemesten. Had hij nu maar stalmest volop, dan zou hij wel weten dien te gebruiken, maar hij heeft al moeite genoeg ami er wat te verzame len voor zijn graanakkers. Verkeert de bodem niet in een bijlzonder goeden be mestingstoestand, dan zouden we den landman aanraden voor die stoppelknol len 250 K.G. patentkali en 300 K.G. slak kenmeel uit te strooien en licht onder te ploegen en dan bij 't zaaien 50 K.G. chili te geven en deze laatste hoeveel heid nog eens te strooien als de jonge plantjes opkomen. Dan kan men een llinke massa knoigroen verwachten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur! Vergun mij dr. van Ingen Schouten te antwoorden op zijn ingezonden stuk, ik zal tjrachten dit zonder „bombarie" te doen. In de eerste plaats dan wil ik er op wijzen, dat de raadsverslagen wor den opgemaakt, zoo onpartijdig mogelijk zoodat een ieder ze kan lezen en de bui tenwacht niet grijpt naar de courant om té zien of er geen schandaaltje in den raad van Hoedekenskerke is voorgeval len. Een raadsverslag moet echter, mijn heer van Ingen Schouten, kort zijn, zoo dat niet al het gesprokene daarin kan worden gemeld. Meer uitvoerig vindt u dit in de notulen omschreven. Het is dan ook volkomen waar, dat de voorzitter in het midden bracht, dat iedereen recht had stemmen te winnen voor een per soon of zaak, die zinsnede zult u dan ook in de notulen kunnen terugvinden. Ik moet u echter opmerken, dat deze woor den niet opzettelijk door mij zijn wegge laten. Om mij daarvan te verdenken, vind ik niet mooi van u. Trouwens uw* geheele stuk is een heftige aanval op mij. Dit laatste nu neem ik u kwalijk, u, die steeds den mond vol heeft 'n „gent leman" te zijn, dient eerst te bewijzen, dat weth. Verbeek en A. d. Dekker moies- ten zeggen, wat zij over u in den raad gezegd hebben, ten einde dit in een cou rantenverslag te kunnen opnemen. U zijt dit als man van fatsoen en ontwikkeling verplicht. Zooals het daar ligt, kan ik deze laffe beschuldiging niet aanvaarden. Hebt! u mij dit gevraagde bewijs geleverd, misschien dan nog later 'een praatje over uwi conferentie met dhr. A. Walraven, maas dan namen noemen, nietwaar heer dokter, niet met „iemand" en „men" voor den dag komen, want oh, daar vloeien zoovele vergissingen uit voort. Mijnheer de redacteur ik dank u voor de plaatsruimte. Hoogachtend J. E r m erin s. Hoedekenskerke, 4 Aug. 1910. Nu beide partijen over en weer in de gelegenheid zijn geweest hunne meening te uiten, sluiten wij hiermede de discussie in ons blad. DeRedactie. VISSCH ERIJ. Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Uit het dezer dagen in druk versche nen verslag omtrent den toestand van bovengenoemde visscherijen ovhr 1910 blijkt dat de visscherij dat jaar over het algemeen zeer matige resultaten heeft opgeleverd, maar dat de oesterkweékers datzelfde jaar kunnen begroeten als 't gloren van een nieuwen dageraad. In geen jaren is hun afzet zoo groot ge weest als in het najaar van 1909. Dajar- enboven kan men door de instelling van controleurs dit jaar voor het eerst met vrij grOiOte zekerheid een opgave doen van het aantal der verzonden oesters. Daaruit blijkt dat er 75.000 oesters zon dert en 3.644,540 met certificaat verzon den zijn. De verpachtingen van percee- len op 15 Juli te Zierikzee en op 14 De- cemb. te Bergen-op-Zoom gehouden brach ten f398.883.44 op tegen f352.448.60 in het jaar 1908. Het bacteorologisch onder zoek door den heer J. A. Heijman in het laboratorium te Bergen-op^Zoom werd geregeld voortgezet en gold in 1909 voornamelijk de oesterputten te Tholen en lersefce. Dat meer en meer het groot belang der door het vissche- rijbestuur uitgegeven certificaten van onbesmetheid zoowel door koopers als verkoopers van oesters wordt ingezien! bewijst de toename dier certificaten in 1909 en wel van 58.660 in 1908 tot 76.580 in 1909. De voortdurende jacht op zeehonden doet hun getal op de Schelde in de Zeeuwsche stroomen ge regeld verminderen, zoodat kudden van 80 tot 100 stuks niet meer voorkomen. De vaartuigen die met consent Ver schillende takken van visscherij uitoefe nen, daalden in 1909 van 890 tot 862. (Z-> Philippine. In de laatste acht dagen werden van hier per spoor naar België en Frankrijk gezonden: 2915 balen mos selen tegen 5 a 6V2 frank per baal van 90 kilogram, naar kwaliteit. Wegens den grooten aanvoer bleven enkele balen on verkocht. Brussel vraagt met het oog op) de tentoonstelling buitengewoon veel Zeeuwsche mosselen. Aan de haven wer den door Nederlandsche en Belgische venters opgekocht 1890 ton mosselen tegen 21/2 tot, 3 francs per ton van 60 kilogram. Ongeveer 500 ton Zeeuwsch mosselzaad werden verhandeld tegen f 1.40 h fl.60 per ton. Een paar partij tjes broed uit de Zuiderzee brachten f0.90 per ton op. Garnalen golden i'2.75 a f2.90 per mand. De verzending naar het buitenland was gering. (Z-). Kantongerecht Goes. Bij vonnis van den kantonrechter te Goes zijp veroordeeld wegens Overtr. Leerplichtwet: Q. T. te Iva- pelle, J. M. te Schore, ieder f0,50 b. s. •1 d. h„ A. V. te 's Heerenhoek, H. M. L„ P. S. te 's H. Arendskerke, A. B. te ler- seke, J. K. te 's H. Arendskerke, allen f 1 U. s. 1 d. h., N. K. te Krabbendijke, A. T. te Heinkenszand, J. S. te Kruiningen, 1. E. de R. te Wissenkerke, C. S„ C. S„ L. ,G. K., allen te Wissenkerke, J. de J. te 's Gravenpolder, C. G. te 's Heerenhoek, allen f 2 b. s. 2 d. h., M. A. B. te 'sHee- renhoek f 3 b. s. 2 d. h., A. K. te Kat tendijke f 2 b. s. 2 d. h. In gesloten jachttijd jagen zonder mach tiging en verg.F. S. te Ovezande, P. K. te 's II. Arendskerke, ieder 2 maal f 5 bi s. 2 maal 3 d. h. Visschen zonder acte: J. S. te Kapelle, H. D. te 'sH. Abtskerke, ieder f2 b. s. 2 d. h.; Visschen zonder vergunning: II. S. te Schore f2 b. s. 2 d, h. Visschen zonder acte en vergunningP. P. Czn., J. van B. Pzn., allen te Goes, ieder 2 maal fö b. s. 2 maal 3 d. h. Strooperiji: J. R. Hz., J. R. L. Dz., J. van B. Pz., allen te Goes, ieder f 1 b. s. 2 vv. tuchtsch., M. P. te Oudeland, A. V., J. N., beiden te Oudelande, ieder f3 b. s. 2 d. h., M. V„ D'. Z„ te Heinkenszand, ieder 2 maal f 10 b. s. 2 maal 10 d. h., H. v. d. H„ J. P'. te Nisse, G. B. te Wissenkerke, J. de L. te Colijnsplaat, P. B., J. 0., G. W„ te Baarland, allen f 15 b. s. 10 d. h. nachtelijk rumoer verwekken: D. D. B. te Kapelle, f 2 b. s. 2 d. h., J. v. d. S. te Krabbendijke, f 0.30 b. s. 1 d. h.J. M. T. te Krabbendijke, f0.50 h. s. 1 w. tuchtsch. Onbevoegd geneesk. uitoefenen: E. M. te Wemeldinge, f20 b'. s. 15 d. li.; In Juni looipen over weiland: N. K. en J. C. de W, 4e Ierseke, ieder f 2.50 b. s. 2 d. h. Overtr. Arbeidswet: K. dei te Waarde f 10 bl s. 10 d. h.; Overtr. Drankwet: A. Z., f 10 h. s. 10 d. h. ©n J. C. te Kapelle, A. M. B. en M. M. C. S. te Hansweert, ieder f20 b. s. 10 d. h. OVertr. Woningwet: W. P. Pz. te Ierseke, f3 b, s. 2 d. h.; Spoorbrug te dicht naderen: B. de O. te Terneuzen, f 15 b. s. 10 d. h. Wieg niet herstellenD. R., P, R., A. N., te Kapelle, ieder f3 en f5 b. s. 2 en 3 d. h. Niet gekeurde visch venten: N. W. te Middelburg, f 3 1). s. 2 d. h. Mestvaalt binnen bebouwde kom heb ben: J. H. te Goes, f3 b. s. 2 d. h, Zich op gras van plantsoen bevinden: W. da W. te Kloetinge, f 0.50 1>. s. 1 d. h. OVertr. brandweerverordeningP. W. te Hansweert, f 1 b. s. 1 d. h.C. B. v. d. W., J. G. te Hansweert, ieder f 1 b. s. 1 d. h.; J. U. en P. E. te Kapelle, ieder f2 b. s. 1 d. h. Overtr. bouwverordeningM. B. en C. K. te Kruiningen, ieder f 15 b. s. 20 d. h., M. v. d. II. te Ierseke, f 25 b. s. 15 d. h. M. N. K. L. te Wemeldinge, f 15 b. s. 10 d. h.; Gestorven vee niet begravenJ. die K. te Heinkenszand, 15 b. s. 2d. h. Te snel fietsenJ. L. G. B. te Middel burg, f3 b. s. 3d. h.; Fietsen 'zonder bel: W. K. te Kruinin gen f 1 b. s. 1 d. h. Schelde bev. met verboden tuig: W1. B. te Ierseke, f3 b. s. 2 w. tuchtsch.; Schelde bev. en niet op vordering con sent vertoonen: I. B. C. Az. te Santvliet, f2 b. s. 2d. h. Schelde bev. zonder consent: J. C., A. de K. te Eeekeren, f2 b. s. 2 d. h., P. L., H. A. K., A. R. te Roosendaal, ieder f 1 b. s. ld. h.; Schelpdieren rapen langs kanaal door Zuid-Bevela,ndP. W. te Wemeldinge, f3 b. s. 2 w. tuchtsch.; DronkenschapA. H. te Krabbendijke, I'. M. te Goes, E. S. te Middelburg, G. E. Pz. te Kapelle, B. R. te 's Heerenhoek en L. V. te Hansweert, allen f 2 b. s. 2 d. h.; H. W, te Kruiningen, f3 b. s. 2 d. h., L. A. V. te Colijnsplaat, 2 maa,l f 10 b. s. '2 maal 3 d. h.P. M„ zonder bek. woon plaats, 3 d. h., J. A. de K. te Goes, 1 w. h,, J. G. van 'tWi. te 'sHeer Arends kerke, 3 d. h. en 6 m. Rijkswerkinrich ting, J. V. te Hansweert, 3 w. h., H. D. te 's Heer Abtskerke, 3 w. h. 's Avonds fietsen zonder lantaarn: M. C. te Goes, A. van K. te Dordrecht, C. P. W„ M. v. d. V., M. C„ M. C. S„ J. L„ P. de K. te Heinkenszand, P. M., J. v. B. Jz. te Ierseke, J. P. te Kloetinge, C. V. te Wemeldinge, M. V., H. v. D„ J. A. B., J. de M., te 's Heer Arendskerke, J. v. d. P., J. v. d. E„ A. L„ J. H., W. O., P. K., A. N., C. R te 's Heerenhoek, K. R. te Oudelande, A. P., M. R„ P. R„ P. R., M. R. te Ovezande, A. P. v. d. V., A. J. v. d. K., J. v. d. K., L. L„ F. B„ C. F. te Hansweert, allen f 2 b. s. 2 d. h. Vrijgesproken werden: P. de K. te Ier seke, M. S. te 's Heer Arendskerke, we gens overtreding Leerplichtwet, M. C. F., G. A. L. te Krabbendijke, wegens burenge rucht, C. K. te Kruiningen, wegens overtr. bouwverordening, terwijl J. M. te Drie wegen werd ontslagen van rechtsvervol ging wegens overtr. woningwet en het Openhaar Ministerie in deze zaak niet ontvankelijk werd verklaard. penDate Verkooniisen Aug. 8 IJzendtjke, haver en tarwe, Hendrikse. 8 Groede, hater, klaver^, Hammacher. 9 IJzendijke, haver, Hendrikse. 9 Goes, weiland onder 's H. Abtskerke, Pilaar. 10 Kapelle, weiland en wisschenbosch, Pilaar. 10 Waarde, vraehtrfldersinspan, waarond r 4 paarden, var, Dissel. 10 Waarde, woonhuis, v. Dissel. 11 Schore, a!braak Hollm. en Verh. 11 Biervliet, haver, Zvjlttra. 11 Kapelle, oppervruchten, v. Dissel. 11 Kwadendamme, vruchten te velde, Neer voort. 12 Ovezande, 3 woonhuizen, vruchten te velde en meubelgoederen, v. Dissel. 12 Ierseke, lucerne klaver, Pilaar. 13 Biervliet, haver, Zijlstra. 16 Goes, appels, peren, noten en mispels, Pilaar. 17 Kloetinge, oppervruchten, aardappelen en haver, v. Dissel. 24 's Gravenpolder, 13 paarden, 28 stuks noornvee, en een dogcar, Hollm. en Verh. 24 's Gravenpolder, oppervruchten, Neer voort. Sept. Kruiningin, hofstede St Annaput te Waarde, greot 66.10.40 H.A., Schram Fiocco. De ondergeteekenden maken het geachte publiek van GOES en Omstreken hekend, dat zij hebben geopend: gevestigd in de Korte Kerkstraat te GOES. Aanbestedingen Aug. 10 Middelburg, aan het gebouw van het Provinciaal bestuur, het uitvoeien van eenige voorbereidende werken teHans- weerd, behoorende tot de werken voor den bouw van derde schutsluizen in het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 22.800. 10 Hansweert, maken en verstellen van een winkelhuis met bergplaats aan perc. C 186. Q. J; Horsten Pz., Bergen op Zoom. 12 Kamperland, bouwen Pastorie Ned. Herv. Gemt., A. van Dorst, Middeidurg, 13 's Heer Abtskerk», levering en vervoer 680 M' grind, Gemeentebestuur. Verkrijgbaar Prima Roomboter. Room a f I.per Literflesch en f0.50 per halve flesch. Gestereliseerde melk a 10 ets. per Literflesch en 5 ets. per halve fl. Gepasteuriseerde melk a 10 ets. per Literflesch en 5 ets. per halve fl. Karnemelk a 5 ets. per Literflesch. Deze worden ook dagelijks langs de huizen gevent. "Tp® Zoete melk a 8 ets. per Liter. Karnemelk a 4 ets, per Liter. Afgeroomde melk a 3 ets. per Liter. Welke uitsluitend aan de Fabriek verkrijgbaar zijn. Gesloten zijnde Adres: Beleefd aanbevelend, OP des namiddags te 2 uur te Kapelle, in de herberg bjj de Wed Hanson, ten overstaan van Notaris PILAAR, van in de gemeente Kapelle, in den hoek vóór Teekenburg, kad. sectie D nr. 230, greot 1 H.A. 51 A. 70 cA.. met een aandeel groot 6 A. in het wegeling D nr. 231bis. Grondbelasting f 4,61. Dijkgeschot 18,20. aldaar, kad. sectie D nr. 231, groot 1 H.A. 73 A. 30 o.A. met een aandeel groot 6 A. 95 c.A. in het wegeling D nr. 231bis Grondbelasting f 3,71. Dijkgeschot 20,80. De perceelen 1 en 2 zijn in pacht bjj Iz. Kolk tot 26 November a s. en worden ook te zamen geveild. in de gemeente Kapelle, bewesten Sachers, kad. sectie C nr. 153 groot 1 H.A. 15 A. 70 c.A. Grondbelasting f 4,65. Dijkgeschot 13,88. Op het gebruik na net rooven van den oogst dezes jaars. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 's Heer-Abtskerke (by Goes) zullen op Zaterdag 13 Augustus 1910, des namiddags te 2!/2 uren, in het Ge meentehuis aldaar, trachten in drie perceelen: lo. Het leveren op den wal in de haven van Goes bij de Gasfabriek 680 NI3 Grind voor aanleg en onderhoud; 2o. Het vervoer per as van die grind, en 3o. Het in profiel brengen van den weg over 1510 M. lengte. Bestekken zijn verkrijgbaar bij de boek handelaars F. Kleeuwens Zoon te Goes, tegen betaling van f 0,25. De aanwijzing in loco geschiedt op den dag der besteding, des voormiddags om IOV2 uren. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van den Waterbouwkundig Amb tenaar M. P. de Looff te Goes. 's-Heer-Abtskerke, den 23 Juli 1910. L. W. B. A. MULDER, Burgemeester. J. M. SLEGT, Secretaris. De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes zuUea des voormiddags om 11 uur, aan de her- berg van dhr. C. de Jonge te Sohore, EEN PARTIJ alsRibben, Planken, Deelen, Battings, Deuren, Ramen, benevens Kruiwagen, Fornuis, Portes Brisées, Brandhout, enz. 2 Bladen met Schragen, Tafels, Kachel, Touwwerk en daarna bjj den Kanaaldijk. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op te Ovezande, krachtens rechterlijk bevel, I. Des voormiddags om 10 uur, in de herberg van Ci.aeijs Perceel 1. te Ovezande aan den Baandijk, wijk C 61 en 52, groot 1 A. 55 cA., bewoond door Ph. van 't Leven. Perceel 2. Schuur, Varkenshok en Erf naast het vorige perceel wjjk C 53, groot 1 A. 85 cA. Dit perceel is onbewoond. De perceelen zjjn te aanvaarden by de betaling en dadeljjk daarna in gemelde herberg, ongeveer 9 gemeten Haver, Boonen, Aardappels, Erwten, Gerst, Tarwe, Klaver en Suikerpeeën in 14 perceelen onder Ovezande in Midden- en West- Blazekop, op het terrein door paaltjes aan geduid. II. Des namiddags om 1 uur te Ovezande, aan de woning van Ph. van 'tLeven: Kabinet, Tafel, Bureau, Stoelen, Spiegel, veeren Bed met toebehooren, Glas en Aardewerk enz. voorts: Waterfornuis, Windmolen, Arbeiders gereedschap, 6 Kippen, 2 Geiten enz, Breeder bij biljetten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 7