Sociale Berichten. Landbouw en Veeteelt Op de spoorlijn tusschen Vlaardingen en Maassluis is Maandagmorgen door een spoorwegarbeider het verminkte lijk van een onbekend man [gevonden, die waar schijnlijk in den vorigen avond door een der laatste treinen is aangereden. Het lijk is, zonder door omstanders of politie her kend te zijn, naar de begraafplaats te Maassluis overgebracht. Maandagmorgen is een bewoner van de Kinshergenstraat in Den Haag, R., die te Seheveningen een eindweegs voorbij de strandbatterij een bad in zee was gaan nemen, maar zich te ver had gewaagd ver dronken. Het lijk is nog niet aangespoeld. Het 4-jarig zoontje van de wed. A. Kooyman te Nieuwpoort is Maandagmiddag uit een bootje te water gevallen en enkele minuten daarna levenloos opgehaald. Het lVj-jarig dochtertje van den land bouwer P. J te Weert, kreeg Zaterdag een ketel kokende soep over haar lichaam. Het bekwam daarbij zulke hevige brand wonden, dat het Maandagmorgen aan de gevolgen is overleden. De kermis. Tijdens de kermis te Bennebroek (N.-H.) is zekere D. van der Pool in een koffiehuis aldaar aangevallen en met een mes in de borst gewond. Op raad van den geneesheer heeft men hem per rijtuig stapvoets naar Hoorn vervoerd, waar hij in het ziekenhuis ter verpleging is opgenomen. Van den dader is nog niets met zeker heid bekend. Een dreigende muskieten- plaag. Men schrijft uit Wageningen aan de „N. R. Ct." Een eigenaardig verschijnsel liet zich Vrijdagavond alhier waarnemen. Na zons ondergang was tegen den westelijken hemel een aantal kronkelende zuilen waarneembaar, dat boven de weilanden gevormd, zich hoog in de lucht voor 't oog verloren. Er waren een twintig tot dertig van genoemde zuilen waarneembaar, die, steeds kronkelende, zich tegen den westelijken hemel aftee- kenden. Verscheidene kolommen vereenig- den zich tot één, om na eenigen tijd zich weer te splitsen. Bij nader beschouwen bleken de kronkelende zuilen uit muskieten te bestaan, zoodat dit verschijnsel ons heel wat beloofd voor een aanstaande muskieten- plaag. Treurig. In een roggeveld te Diever (Dr.), is het 'in verren staat van ontbinding verkeerende lijk eener vrouw gevonden. Bij onderzoek bleek, dat het 't lijk was van een vrouw, die aldaar in dienstbetrekking was geweest, maar later een zwervend leven leidde. Er van door. Sedert Vrijdag, 29 Juli jl. is de boekhouder van een der te De Bilt gevestigde fabrieken er van door gegaan, met medeneming van het ter uit betaling in de fabriek aanwezig zijnde loon der werklieden en het geld van het werk lieden-ziekenfonds tot een bedrag van pl. m. f 500. De boekhoud er, W. T. S. genaamd, 24 jaar oud, was sedert Januari jl. aan de fabriek werkzaam en was tevoren belast met de uitbetaling van het arbeids loon. Hij verliet op den dag van zijn ver trek des middags om 5 uur de fabriek, kocht in Utrecht, waar hij woonachtig was, een flanellen costuum, gebruikte in der haast bij zijn hospita het middagmaal, en zeide bij het heengaan: „Als ik vannacht om 12 uur niet meer thuis kom, kom ik niet meer terug". Sinds dien geeft men hem niet meer gezien. Inbraak. Bij de80-jarigelandbouwster Van Loon, wonende Dubbele Buurt te Haarlem, is Vrijdagnacht ingebroken. Be halve zij, waren nog twee vrouwen in huis en een knecht met drie waakhonden. Niets is echter gehoord. De dief is door een stalraam binnengekomen, heeft in de slaap kamer der vrouwen beneden een beursje met klein geld gestolen, en daarna naar de voorkamer gegaan, heeft er een kast open gebroken en een gouden horloge gestolen met f 1200 aan geld. Hij heeft zich toen door de voordeur uit de voeten gemaakt. De huisgenooten waren bij half twaalf naar bed gegaan en zijn Vrijdagochtend in de vroegte den diefstal eerst gewaar geworden. De deur was open en van de dieven was geen spoor te bekennen. Onvoorzichtig. Men meldt uit Leiden d.d. 1 Aug. Heden werden een Katwijkschen visscher, die onder Oegstgeest op de in beweging zijnde tram wilde springen, de beide beenen afgereden. De man is in het Academisch ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Als een man uitgaat om een dasje te koopen, komt hij terug met een dasje en misschien met een stel of wat knoopjes. Als een vrouw uitgaat om een dasje te koopen, komt zjj thuis met een nieuwe zijden blouse, een paar handschoenen, een tafelkleed, een pakje zeep, een brief spelden, een hoekgordijn en een koelvat. Burgemeester Passtoors be dreigd. Woensdagmiddag vervoegde zich de vrouw van den fietsenhandelaar M., te Ginneken, in erg opgewonden toestand aan de woning van den burgemeester, om deze te spreken; doch de burgemeester was afwezig. Daags te voren had deze vrouw aan het raadhuis, alwaar de fietsen handelaar den nacht in 't cachot had doorgebracht ten gevolge van zijn dron kenschap, zich tegenover de politie uitge laten, dat de burgemeester niet lang meer zou leven, en dat vandaag of morgen een zeker plan zou worden uitgevoerd. Don derdagmorgen ontving de burgemeester een briefkaart uit Rotterdam, waarin hem kennis werd gegeven, dat zijn leven werd bedreigd en hem werd verzocht aan een opgegeven adres telegrafisch de reiskosten RotterdamBreda te zenden, dan zou de schrijver, een zekere Van E, onmid dellijk overkomen en twee brieven over leggen, als bewijs dat een zekere M., fietsenhandelaar te Ginniken, den burge meester naar het leven stond. De burge meester overhandigde de briefkaart aan den kapitein der marechaussee, den heer Thomp son. Deze stelde zich onmiddellijk in ver binding met de politie te Rotterdam, en weldra werd de schrijver der briefkaart aangehouden, in wien de politie een oud en bekende der justitie aantrof. Zaterdag middag werd M., gearresteerd en naar het raadhuis gebracht, alwaar de heer Thompsoa hem in verhoor nam, waarna hij werd vrijgelaten. Men deelt ons echter mede, dat de zaak in onderzoek is en hier waarschijnlijk aan geldafpersing moet worden gedacht. Van E. is opnieuw gear resteerd. M. moet de vorige week te Rotterdam zijn geweest en heeft Van E. daar ontmoet, met wien hij bevriend was. UT.") Opgespoord Door de politie te 's Gravenhage is aldaar opgespoord een 14-jarig meisje, dat sedert 23 Juli jl. uit Vaals (Limburg) werd vermist. Het meisje is naar hare woonpla-.ts teruggebracht. Bestolen. Men meldt uit Leiden. Maandag baadde mevrouw R., uit Leiden, te Katwijk aan Zee, terwijl ze haar ringen en bijouterieën in het badkoetsje achterliet, ter gezamenlijke waarde van f 700. Toen zij weder terugkeerde, waren die verdwe nen. De politie deed vruchteloss onderzoek. Ernstig ongeluk. Zaterdagmiddag had te Terapel een ernstig ongeluk plaats. Toen het vijfjarig dochtertje van den heer J. H. Janssens alhier, met eenige andere kinderen speelde, geraakte het in een nauwen put. De redding was hoogst moei lijk, aangezien de put te nauw was om een ladder er in te plaatsen. Een zoontje van den heer de J. door omstanders bij de voeten vastghouden, kon het kind niet bereiken, waarna de heer B. op dezelfde gevaarlijke manier naar beneden gelaten werd, en het genoegen mocht smaken de kleine boven te brengen Hoeweidelevens- geesten niet geweken waren, vonden de ter hulp geroepen geneesheeren, dr. Brtim- mer en dr. Posman, den toestand hoogst ernstig. Weer een meisje vermist. Se dert Dinsdag is 16 jarige dochter van 't echtpaar Doetz te Beverwijk plotseling verdwenen. Des morgens als gewoonlijk naar haar werkzaamheden gaande, is zij aldaar niet aangekomen en heeft men sedert dien niets meer van haar vernomen. Wel is zij op den bewusten morgen nog door iemand op den Velserstraatweg gezien, doch verdere aanwijzingen blijven tot op heden uit. Het meisje was gekleed in grijzen rok, blouse van geel katoen met witte cirkels en wit strooien matelot met wit lint. Een poging tot ontsnapping. Vrijdagnacht hebben meer dan honderd struikroovers, die in de gevangenis van Fuenta Santa te Lissabon zaten opgesloten, na er in geslaagd te zijn hun bewakers om te koopen om hun revolvers, messen en dynamietpatronen te verschaffen, een poging tot ontsnapping gedaan. Na de tralies hunner cellen te hebben uitgebroken, overmanden zij de wachters, die zich tegen hun vlucht verzetten, en trokken toen naar de groote uitgangdeur. Deze konden zij echter niet openen, waarom de muiters die met dynamiet wilden laten springen. De ontploffingen deden de burgerwacht toe snellen en er volgde een hevig gevecht, dat met de vlucht der wacht eindigde. De hulp werd toen ingeroepen van twee com pagnieën infanterie, die om de orde te herstellen op de muiters schoten. Eerst nadat er een 20 tal gewond waren, gaven de anderen zich over. Slechts negen wisten in de verwarring te ontvluchten Schaken. In de elfde ronde van het sohaaktoernooi te Hamburg heeftSehlechter het van Chotimirsky, Marshall van Spiel- mann, Teichmann van Yates, dr. Tarrasch van Speyer, Duras van dr. Tartakower, Niemzowitsch van Forgacs en Leonhardt van Salwe gewonnen. De party JohnAlechin werd afge broken. Köhnlein was vrij. De P a p e n d r e c h t s c h e straf zaak. In de Vrijdagavond te Papendrecht gehouden gemeenteraadsvergdering kwam in behandeling het bekende verzoek van Mrs. Dicke en Van Hamel, de verdedigers van de beklaagden in de Papendrechtschr strafzaak, om vergunning tot het opnieuw nemen van een gehoor-proef, thans in tegenwoordigheid en medewerking van Garsthagen en Kwakernaat. Het verzoek werd met 5 tegen 4 stemmen afgewezen. Surséance. Men meldt uit Haarlem In de surcéance aanvrage van de Haar- lemsche incassobank wordt medegedeeld, dat het passief f 327000 bedraagt, het actief f 334C0, zoodat er f 7000 overblijft. Vermist. Sedert Donderdagmorgen wordt vermist de ruim 50 jarige Mde Wit, sluiswachtersknecht te Echten, by Hooge- veen. Men vreest dat hij te water is geraakt en verdronken. Wel wordt er ijverig in de Hoogeveensche Vaart gedregd, doch tot heden zonder resultaat. Brutale diefstal te Brussel. Een zeer brutale diefstal is Woensdagna middag te Brussel gepleegd. Het „Hdbl. van Antw." meldt daaromtrent het volgende „M. Vandenbranden, bureel-overste aan de fabriek van kunstzijde te Tubize, was met den trein van 1 uur 9 m. aan de Zuidstatie aangekomen. „M Vandeobranden droeg een lederen valies, bevattende een som van 76,000 frank in bankbiljetten en waarden. „Alvorens zich naar de Handelsbeurs in het Zuiderpaleis te begeven nam M. Van denbranden plaats aan het terras van een koffiehuis op den hoek der Zuidstraat en Zuidlaan. „Nauwelijks bevond hy zich daar of een persoon, die een valies bij zich had, onge veer gelijk en gelijkvormig aan dat van den bureel-overste nam plaats in zijn nabijheid. „Terwijl M. Vandenbranden zich onledig hield met lezen, slaagde de andere persoon er in op zeer handige wijze zich van het kostbare valies meester te maken. „Na zijn slag geslagen te hebben, nam de schurk in allerijl de vlucht. Pas enkele minuten later, toen M. Vandenbranden wilde vertrekken, bemerkte hij don diefstal. „Het valies, in de plaats van zijn eigendom gesteld, bevatte slechts waardelooze voor werpen „M. Vandenbranden ging onmiddellijk op zoek naar de dader, maar nergens was van dezen een spoor te ontdekken. Den bestolene bleef dus niets anders over dan een klacht in te dienen op het politiebureol der 21e afdeeling „De dader is een man van ongeveer 35- jarigen leeftijd, blondharig en groot van gestalte. Hij schijnt een vreemdeling te zjjn. „Oogenblikkelijk is zijn persoonsbeschrij ving overal heengezonden. „Te 3 uur is het parket in het com missariaat afgestapt." Verschrikkelijke ontploffing. Maandagmiddag heeft te Amiëns in het vereenigingslokaal van de „Jonge schutters" een verschrikkelijke explosie plaats gehad. Plotseling ontplofte een kist, waarin 400 kogels zaten. Alles is vernield in de zaal waar de explosie gebeurde. Twee jonge schutters zijn zwaar gewond de eene, Paul Bertron, moet zijn linkeroog missen, dat geheel stuk geslagen werdde andere, Emile Bouchard, heeft zijn linker been gebroken en bovendien nog een ernstige blessure aan zijn linkeroog gekregen en over 't geheele lichaam ernstige kneuzingen. Men heeft hem aanstonds naar het hos pitaal gebracht, beiden in een zeer ernstigen toestand. Men doet een onderzoek, daar de oorzaak onbekend is. Noodlottige danspartij. Zon dag was het patroonsfeest van het dorp Favicoure, gemeente Rehon, en in de achter zaal van den herbergier Denis, dansten talrijke paartjes lustig dooreen Opeens hoorde men een vreeselijk gekraak en de ondervloer, reeds op verschillende plaatsen gespleten, brak over een oppervlakte van verscheidene meters. Het was een onbe schrijfelijke paniek. Alle paren hielden zich aan elkaar vast en alle vielen in den regen put, waarin water was. Ook vielen er eenige op de plavuizen van een kelder. Een schoenmakersknecht, Roelinge, oud 22 jaar, was op slag dood. De dochter van den herbergier, oud 20 jaar, viel in den kelder maar bekwam geen letsel Opeens viel een tafel naar beneden en die kreeg zij op 't hoofd, zoodat zo een schedelbreuk kreeg. Haar toestand is zeer ernstig. Een jongen van 15 jaar brak een been en een arm. Drie personen, die in de regenput vielen, zijn ernstig gewond. Een dienstmeisje is nog altijd buiten bewustzijn en een persoon is nog altijd niet gevonden, een zekere Henri Chaman. Gevecht tusschen S p a n j a. a r- d e n e n M o o re n. Een telegram uit Oran maakt melding van liet volgende ernstige gevecht: Een Spaansche verkenningstroep, be staande uil ongeveer 500 man cavalerie, vertrok den 17en uit Mar Chika. naar Wed Kert, doch werd tegengehouden door een kleine harka der Beni Boe Zaki, Metalsa en Beni Said-stammen. Er volgde ©en kort maar hevig gevecht, waarbij de Spanjaarden dertig dooden ver- loren, onder wie een majoor, terwijl aan Moorsche zijde zestig man sneuvelden en velen gewond werden. In het Riff-gebied wordt een heilige oorlog gepredikt. De Marabout Siamezaine staat aim het hoofd der beweging. De De vijandige gevoelens tegen de Spanjaar den nemen toe. De grootste nieuw ontdekte oliebron. De „Scientific American" geeft eene beschrijving van de iu Maart 1.1. ontdekte „wonderbaarlijke oliebron",, die de grootste is in Califarnië, en mis schien de overvloedigste van alle tot nu toe op de wereld bekende bronnen. Genoemde petroleum bron bevindt zich ■te Lakeview, in het Marioopa-veld, op 40 mijlen ten Zuid-Oosten van Bakersfield. •Zij begon te spuiten op 15 Maart 1.1., en met uitzondering van één dag, waarop de bron gedurende acht uren door zand verstopt bleef, vloeide de petroleum on afgebroken lot den 31en Maart, met een opbrengst van 42.000 vaten olie per et maal. Sedert dat tijdstip bedroog de dage lijkscho opbrengst 42.000 a 45.000 vaten. Do straal olie is zoo krachtig, dat hij in den vorm van een kolom tot op 80 M. boven den top der kraanloods stijgt, die zelf 28 M. hoog is. liet is natuurlijk onmogelijk gebleken dezen straal op de gebruikelijke wijze (en in letterlijken zin) onder-dak te brengenvandaar dat de olie- straal in de open lucht omhoog spuit, terwijl de nederplassende petroleum een uitgestrekten vijver rondom don straal vormt van meerdere honderden voet lengte aan beide zijden van de loods. Volgens berekeningen van bevoegde vak lieden gelooft men, dat de bron voorloo- pig nog verscheidene maanden met de zelfde kracht zal blijven spuiten. Zij is hoogst waarschijnlijk de overvloedigste van alle bronnen, en overtreft verre de beroemde bron van Beaumont in Texas. Het boren zelf van de bron ging met een eigenaardig toeval gepaard. Men had reeds geruimen lijd vruchteloos gearbeid, en daar de Directeuren der betrokken maatschappij zeer ernstig begonnen te twij felen aan het welslagen hunner pogin gen., besloten zij! voorlaopig het werk to staken, en gaven ook hun orders in deze richting. Het was toen drie dagen vóór het tijdstip, waarop de bron geopend werd. Een der (opzichters echter stoorde zich niet aan de gegeven instructies, en hoorde n,og 47 voet dieper, toen plotseling een geweldige drukking van opgesloten gas sen zich deed bemerken. Tegelijkertijd zagen de arbeiders, dat stukjes steen en bijokjes aaixle tot op honderden meters hoogte in de lucht geslingerd werden, en onmiddellijk daarna steeg een dikke straal petroleum door het 20 c.M. wijde boorgat (omhoog. Bij het horen van deze bron bereikte men de oliehoudende zandlagen op een diepte van ongeveer 2000 voet, en daar onder liggen de kalklagen, waarin de pe troleum is ontstaan. Algemeen wordt, aan- gekomen, dat de petroleum ontstaat door een distillatie-proces van organische, waar schijnlijk dierlijke, overblijfselen, tot stand gebracht door de hitte van het inwen dige der aarde. De ontzaglijke hoeveelheid olie van een enkele bron, als de hier beschrevene, en, van de vele andere, die op verschillende punten der wereld worden a,angetr(offen, geven eenigszins een denk beeld van de buitengewoon groote hoeveel heid dierlijke stoffen, die in voorhisto rische tijden achtergebleven zijn en begra ven liggen in de aardlagen, die nu de grondvesten vormen der oliedistricten. Oproep voor Enschedé. Door het Bureau voor de R. K. Vakor ganisatie, Federatie van de vy f Diocesané Werkliedenbonden, is, in verband met de uitsluiting der Textiel-arbeiders te Enschede een krachtige oproep om steun gericht, geteekend door de beeren J. v. Rijzewijk als voorzitter en P. J. J. Haazevoet als secretaris van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, en de heeren J. W. Smit en B. Lammers, resp. als voorzitter en secretaris van het Beetuur der Federatie. „Er is, zegt bet manifest ruim 1500 gulden wekelijks noodig. Stuurt ruim voldoende het geld naar den penningmees ter van het Bureau voor de R. K. Vak organisatie, P. H. Saenen, Binderstraat 38, Helmond." De conferentie tusschen de vertegen woordigers der tabrikantenvereeniging en de vertegenwoordigers der arbeiders-orga nisaties, waarover in ons vorig nummer sprake was, duurde drie uur. Gelijk te verwachten was, leidde ze niet tot een definitief resultaat, daar slechts eene bespreking der grieven plaats (vond. Nfider antwoord daaromtrent zal jjezer diagen schriftelijk door het comité der Fabrikantenvereenigiiiig aan de arbei ders-organisaties worden meegedeeld. SPORT. Weer een. Den 15 Juli meldden wij dat een lucht vaarder, Kinet uit Luik, by een proefvaart te Gent, gevallen was en twee dagen later aan de gevolgen stierf. Thans is zjjn broeder Zondag te Brussel, terwijl hy tot een hoogte van tweehonderd meter was opgestegen door eenzelfde onheil getroffen. En onderdeel van de machine brak en en raakte in den motor verward, die bleef stilstaan. Kinet viel van een hoogte van 200 M. en werd door den motor verplet terd. Zijn vrouw was bij het ongeluk tegenwoordig. De doodenlijst. Op de doodenlijst der vliegers hebben wij nummer dertien ingevuld. Dertien personen zijn sinds September 1907 als slachtoffers de luchtverovering gevallen, n.l 1. Luitenant Selfridge, 11 Sept. 1907, Fort. Myer (Vereenigde Staten). 2. Lefebvre, 7 Sept. 1909, Juvisy. 3. Kapitein Ferber, 22 Sept. 1909, Boulogne sur-Mer. 4. Fernandez, 6 December 1909, Nizze. 5. De la Grange, 4 Januari 1910, Bor deaux. 6. Le Blon, 2 April 1910. Saint Sébastein. 7. Hauvette Michelin, 13 Mei 1910, Lyon. 8. Zosely, 2 Juni 1910, Boedapest. 9. Robl. 28 Juni 1910. Brealau. 10. Wachter, 3 Juli 1910, Reims. 11. Charles S. Rolls, 12 Juli 1910, Baurnemoutb. 12. Daniël Kinet. 15 Juli 1910, Gent. 13. Nic. Kinet, 3 Aug. 1910, Brussel (Steckel). Wie dit droeve lijstje nauwkeurig heeft nagelezen, zal ongetwijfeld de opmerking gemaakt hebben, dat het jaar 1910 en vooral de laatste maand noodlottig is geweest voor de vliegers. Negen aviateurs zijn in ■</l jaar en 4 luchtveroveraars in een maand tyds gevallen. Dat is te veel! Zou de mindere voorzichtigheid en de grotere waaghalzerij hieraan geen schuld hebben fMs. bode.) Iets over het boksen. De heer Wilkens schrijft in „Ons School blad" Heel de wereld is in beroering over de overwinning van den neger-kampioen, die na hevigen strijd den vertegenwoordiger van het blanke ras geslagen heeft, Ter ecro van (leze schitterende overwinning in de edele bokskunst zijn nu reeds veer tien dooden gevallen, terwijl ongeveer 100 personen gewond zijn. „De edele bokskunst". Kan men boksen nog sport noemen? Zoolang men liet beoefent, am) in ge- val van nood zich zelf te kunnen verdedi gen, is het boksen beslist iets zeer nut tigs. Maar zoodra men het gaat beschou wen als sport, wordt het anders. Ik kan niet begrijpen hoe een beschaafd mensch met genoegen een bokswedstrijd kan volgen. Een Nederlander, die in Spanje oen stierengevecht ziet, waarbij een dier na. een langen strijd wordt gedood, vindt dat wreed. Ziet iemand iu Mexico hanen gevechten, dan vindt hij het verschrik kelijk, dat de beide kemphanen elkaar dooden. En 300 iemand kom( ljij' een boks wedstrijd en volgt met belangstelling een gevecht, waarbij twee menschen elkaar stompen, tot een van beiden zoo geran seld is, dat hij' niet meer tegen den ander in het veld kan komen. Dikwijls wordt een bokser voor zijn leven ongelukkig gesla gen. Jeffries, de verliezer in Amerika, zal waarschijnlijk een oog moeten missen en is voor altijd doof, soms vallen er doo den bijl een wedstrijd. Maar toch vindt de beschaafde wereld een boks-match mooi. En als men 1111 eens de ongeloafelijke kapitalen ziet, die er door dezen éénen Wedstrijd in handen van enkelen zijn ge vallen! De man, die de arena verhuurde, heeft ongeveer anderhalf millioen gulden verdiend. Johnson is bijna driehonderd vijftig duizend gulden rijker geworden, terwijl Jeffries bijna tweehonderd duizend gulden kreeg. E11 dan nog de geweldige kapitalen, die met wedden gewonnen en verloren zijn Neen, zoolang het boksen beoefend wordt als zelfverdedigingsmiddel, kan het slechts een goeden invloed hebbenmen wordt er minder kleinzeerig door, men kan tegen een stootje; maar zoodra men het als tak van sport, als iets moois wil beschouwen, als men er een genoegen in wit gaan vinden, 0111 bokswedstrijden te volgen, kan liet slechts ontaardend wel ken. Aan de Voorzitters der Afdeelingen van Boerenbonden en Land hou wvereenigingen is door de Directie van den Landbouw eene circulaire gezonden betreffende liet verstrekken, door de Rijksseruminrichting tq Rotterdam, van serum tegen den goed- aardigen droes bij paarden. In België klaagt men er over, ilal de Belgische kooplieden dit jaar zoo weinig vlasin Zeeuwsch Vlaanderen hebben, kun- nen koopen. De kleine landbouwers - zool zeggen zij bewerken het vlas zelf en de groote landbouwers verhouwen weinig vlas meer, zij leggen zich meer too op bet. winnen van suikerbieten. Er is thans veel vraag naar vla,s. Engel- schen, Ieren, Amerikanen en Duitschers bezoeken de markten van Gent, Eekloo, Lokeren, doch vooral van Kortrijk en be steden hooge prijzen. De Schelde- en Leiestreken brengen jaarlijks 180 tot 200 (luizend balen vlas oji. die eene waarde hebben van 35 tot 40 (luizend frank. Eiland Tholen. Er is hier reeds een vosr- loopig begin gemaakt met het rooien en vervoeren van winter aardappelen. Tenge volge van het „kwaad", dat op enkele akkers reeds den knol heeft aangetast, is de groei zeer belemmerd,wat een bijzonder nadeeligen invloed heeft op het beschot. Dit is dan ook tot nu toe gering, hoogstens 65 H.L. gemiddeld per gemet (93.24 A.)het vorige jaar was dit 95 H.L. De qualiteit is vrij slecht. Men besteedt van f 1.75 tot f 2. per 70 K.G.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 6