EN WINKELHUIS Ruyter en Zuid-Bevelend No 91 Donderdag 4 Augustus 1910 Zesde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-. WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND BINNENLAND, kBOOTDIENST rdt.Rotterdam en Amsterdam, Landbouwers! (EN te Boekei (N.B.) Lip Middelburg. L. EVERAARD. OR-DIENST delburg-Vlissinjen. [LIJK PENSION. f STAAF VOSSEN. g hand fe koop JNING, te Hansweert, Een herinneringsdag. Welk weder zullen wij hebben Het bestuur van hot Waterschap „De Breede isten Ierseke" maakt bekend, ing der na te melden obli- ts hebben van af I Januari 1911, an den Ontvanger-Griffier, uks in de geldleening van e nummers 43, 45, 127, 139, 2, 220 en 230, elk groot en jks in de geldleening van le nummers 13 en 18, elk id gulden. E Hz., Dijkgraaf. 'AN DER MEER MOHR, Ontvanger-Griffier e Steombooten GOES n. ROTTERDAM: Aug. 's morgens 1, Aug. 's morgens 1, RDAM: Woensdagmiddag. ROTTERDAM n. GOES: ug. 's morgens 4, ug. 's morgens 11, 's namiddags 4, TERDAM naar GOES: Lagmiddag 2 uur. Rotterdam, Haring- Üde. [ËN te bekomen te Goes J. C. MONHEMIUS, te e heenen BOUMAN Zn., lam bg de hieietien J. B. en W, DEFAIS en te R o t- de Stoomboot-Reederij v/h DER SCHUIJT. tSVRACHT Goes—Dordt— nkele reis, f 1, retour f 1,50. eerende WANMOLENS oriek „DE ROEM" over- fabrikaat in alle opzichten. 2 maanden op proef. teekening op aanvrage in sorteerende Wanmolens. Jndergeteekende maakt het ichte publiek van Goes en md, dat hy zich vanaf heden ft als sn nette en vlugge bediening, bet vertrouwen van een ieder ken. am aanbevelend, li 1910. n en boodschappen te be- F. HOORNICK, Kreukelmarkt Vertrek: Woensdagmiddag. BURG, Vrijdagmiddag. JGEN, Vrijdagavond, te Vlissingen en Middelburg Goes bg P. M. van Waard». IENBÜRG (L.) J m it f2.alles inbegrepen. chikt voor SLAGERIJ Ier No. 69 Bureau dezer Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 10.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór alf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags, Kantoor v. d. Administratie: Ganiepoorfstraaf C 209, GOES. Reclameberiebten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prijs, Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oeretend, Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ctj A contant, Donderdag, 4 Augustus is liet zeven jaar geleden dat Zijne Heiligheid Pius X door het H. College van kardinalen tot paus werd gekozen. De heilige ernst waarmede deze 262e opvolger van den H. Petrus zijn gewichtig ambt aan vaardde, de vastberadenheid en ijver, waarmede bij in dit ver vlogen tijdsgewricht heeft gear beid aan den opbloei van het kerkelijk leven, aan de onder drukking van den geest van bet modernisme, aan de verwezen lijking van zijn levensideaal: „a 11 es opbouwen, alles her stellen in Christus", beeft hem met onverbreekbare banden van liefde en trouw gehecht aan bet Katholieke volk en voorzeker stijgt heden in alle oorden der wereld, waar de Kerk hare kin deren heeft, vuriger dan anders de smeekbede ten hemel: „De Heer beware en sterke Pius en make hem gelukkig hier op aarde en levere hem niet over in de handen zijner vijanden. Hij spare hem tot heil Zijner Kerk tot in lengte van dagen" SP AS JE. Een hetooging verboden. De goeverneur van Bilbao heeft een Katholieke betooging verboden, die Zoudag zou plaats hebben De Katholieken hebben daartegen geprotesteerd en aan Canalejas getoond, dat 100,000 Biscayers en 100 gemeente raden van de 120, die de provincie Biscaye telt, alsmede een ontelbaar getal werklieden en patroonsvereenigingen de betooging goed keurden. Den 7en Augustus zullen allen zich naar San Sebastiaan begeven om voor bet hoofd van den Staat een manifestatie te houden. Aan Z. H. den paus werd een telegram van hulde verzonden. De organisators van de protest betooging ontvangen intussoben van alle kanten en hoeken van Spanje betuigingen van instem mingen en sympathie. Ook kardinaal Merry del Val heeft namens den Paus hun een hartelijk telegram van antwoord gezonden op het telegram, dat zooals men weet namens de honderd dui zend Katholieken aan het Vaticaan was verzonden. Het telegram van den Pauselijken staats secretaris luidde: „Zijne Heiligheid bedankt u hartelijk voor uwe betoogingen van aan hankelijkheid en roept den zegen af en de vermogende bescherming van den H. Ig natius, patroon van Biscaye, opdat de Katholieken altijd zich trouw zullen betoonen aan de H. Kerk. De H. Vader zendt u allen als uiting van zijn vaderlijke liefde zijn apostolisehen zegen." Na het ontvangen van het telegram werd het dadeljjk in duizenden exemplaren gedrukt en verspreid. De diplomatieke betrekkingen met den H. Stoel zijn afgebroken. Maandag meldde een telegram uit Rome het volgende: „De Spaansche nota is hedenmorgen 7 uur bij het vaticaan ingediend. De Spaan sche gezant is vertrokken zonder vooraf een bezoek te brengen." Uit den Spaansehen Minis terraad. In deH ministerraad gaf de minister van binnenlandsche zaken Maandag verslag van den toestand te Bilbao, die bevredigend is. Na afloop van den minis terraad werd aan de journalisten een nota meegedeeld, waarin gezegd wordt, dat de minister-president aan de andere ministers de bewoordingen mededeelde van de nota aan Ojeda geseind in antwoord op de laatste nota van het Vaticaan. Het Vaticaan acht het voor de voortzetting der onderhande lingen onmisbaar dat de Spaansche regeering alle maatregelen intrekt, die zy in zake de godsdienstkwestie nam. Het kabinet van Madrid meent na aan dachtig onderzoek en zakelyke critiek alle verantwoordelijkheid te moeten afwyzen ten aanzien van den toestand, die om geheel persoonlijke redenen door den Heiligen Stoel geschapen is en door welke tot dusver de verzoenende voorstellen van Madrid zonder uitwerking zijn gebleven. De regee ring verklaart alle middelen te hebben aangegrepen om tot overeenstemming te komen ten opzichte van de vermindering van het aantal geestelijke orden in instel lingen. BELGIË. Met 39 stemmen tegen 23 en 6 onthou dingen heeft de Provincieraad van Brabant geweigerd, ook maar één kruimel van het crediet van 27.000 frank, voor de school- soep, te verleenen aan kinderen der vrije scholen. Die mogen van ellende en ontbering omkomen, roept het „H. v. A uit, 't kan die anti cltricale secretarissen niet schelen. En dan roept de „Matin" het medelijden in voor de dolende honden van Uonstan- tinopel in Turkije!!! „Kan hij geen woord van medelijden vinden voor de arme katholieke kinderen van Brabant in België f" De socialisten hebben intusschen ook een onderling geschil over de taktiek. Koning Albert heeft ter eere van den Londenschen Lord Major, die dezer dagen het land bezocht, een diner ten hove gegeven, waar ook aanzat de socialistische wethouder van financiën van de hoofdstad, die evenals de burgemeester en de liberale wethouders een uitnoodiging ontvangen had. De tweede socialistische wethouder, Maes, echter had bedankt en wel in overleg met zijn fractie in den Raad. Hoewel de heer Maes had doen uitkomen, dat een weigering onbeleefd zou zijn en tot moei lijkheden aanleiding kon geven voor de arbeiderspartij, indien zij een niet meer te herstellen vyandelyke houding aannam tegenover den nieuwen vorst, waren zijn partij genooten van oordeel, dat by niet ten paleize mocht gaan dineeren. De wethouder van financiën daartegen raadpleegde zijn partij niet en ging. Vandaar 't lawaai. Ter eere der vryheid. FRANKRIJK. Op wie men jacht maakt. Do regeeriug heeft weer eens een commissaris van politie er op uitgezonden om te snuf felen en alles overhoop te werpen in de vredige woning van een rustig priester, wiens misdryf was dat hy op last van den eigenaar een voormalig klooster bewoonde en de Mis las in de verlaten kapel. Het was de abbé Birolo, een Italiaansch priester, dien dit aangenaam bezoek gold. Hy woont met een bediende in de voormalige inrich ting der paters Jezuïeten te Bastia en de troep agenten, die onverwacht by Z.Eerw. binnendrong, bezocht al de zalen en ver trekken, zich meester makende tot zelfs van het kleinste papiersnippertje, dat er aanwezig waB. Men wilde bewyzen vinden om de ver denking te rechtvaardigen, dat de abbé Birolo deel uitmaakte eener kloosterorde. De agenten hebben alleen de hand kunnen leggen op een stukje enveloppe met de adressen van twee missionnarissen, van wie de eene in Alaska vertoeft en de andere in een vreemd land, dat bijna even ver is. De teleurstelling van commissaris en agen ten was groot, tot de eerste eenige gedrukte vellen van het „Apostolat de la Prière" in het oog kreeg. Dat was een vondst! Daaruit was de eigenschap van kloosterling van den eigenaar der bedrukte papieren te bewyzen! De commissaris verliet opgetogeD, gevolgd door zyn dozijn onderhoorigen, de vertrek ken van den verontwaardigden abbé, en onderwijl zochten drie, zegge drie marechaus- sées naar de bedrijvers van de vierofvyf moordaanslagen, die in één maand in de gemeente hadden plaats gehad!.... Dertien gerechtsdienaars achter één onschadelijk geestelyke en drie gerechts dienaars achter een heele bende dieven en moordenaars. „O doux pays de Prance". (Geld.) AMERIKA. Orippen en zyn gezellin te Father Point (Canada) gearresteerd. De detective-inspecteur Dew uit Londen herkende en arresteerde Orippen en de typiste Le Neve aan boord van de Montrose' '- De „Tel" meldt nogDe belangstelling voor de arrestatie van Orippen was buiten gewoon groot. De avondbladen gaven spe ciale edities uit met bijzonderheden omtrent de arrestatie. Toen de „Montrose' Pather Point nader de, werd Orippen hoe langer hoe onrustiger en zenuwachtiger. Hy werd streng bewaakt. Een aantal gewapende Oanadeesche detec tives kwam aan boord met inspecteur Dew, die verkleed was als loods. Orippen, die op het dek heen en weer liep, gaf blijk dat het ongewone aantal loodsen hem ver baasde voordat hij echter van zijn verba zing bekomen was, stapte Dew op hem toe en zeide op dramatischen toon „Orippen, gy zyt myn arrestant". Hij bood geen weerstand miss Le Neve viel flauw. Zy werden beiden in een hut opgesloten. Waarschijnlijk zullen zjj tot den strop veroordeeld worden. Nader melat men Orippen liet geen bijzondere zenuwach tigheid blijken, ofschoon hij eenigszins onrustig keek. Hjj bleef echter met den dokter heen en weer wandelen totdat iemand hem vijf minuten later op den schouder klopte. Inspecteur Dew stond voor hem en zeide: „Mag ik u een oogenblik spreken". Klaarblijkelijk begreep Orippen de situatie onmiddellijk. Hy zeide niets en volgde den inspecteur gewillig naar een hut. Hier stond de Cana- deoocke politie-commissaris Mc. Oarthy tot wien Dew zeide Deze is de man dien wij zoeken". Mc. Oarthy las toen het bevel tot arres tatie voor, waarna hjj Orippen vormelijk gevangen nam. Deze ontkende of bekende niets hjj werd nog niet geboeid maar tus- schen de beide politiebeambten in naar zjjn eigen hut geleid. Zelf klopte hjj aan en Miss Le Neve opende de deur. Zij gaf een gil maar herstelde zich spoedig en zweeg. Zjj werd daarop eveneens gearresteerd, Beiden werden van de handboeien voorzien, waarna Dew het eerste verhoor afnam. „Ik ben blij dat het nu allemaal over is", zeide Orippen in den loop van dit onderhoud. „Mijn zenuwen waren hiertegen toch niet langer bestand gebleken'Inspec teur Dew liet Miss Le Neve zich allereerst omkleeden om haar absolute identiteit te te bewyzen, maar zij bekende reeds vooraf dat zjj de gezochte typiste was. Inspecteur Dew, deelde den kapitein der „Montrose", Kendall, mede dat hjj de 1250 dollar door Scotland Yard voor de arrestatie uitgeloofd zou krijgen. Na een oponthoud van een half uur ongeveer, vervolgde de „Montrose" haar weg en hield alleen nog stil te Pather Point om ongeveer tweehonderd journalisten aan boord te laten. De arrestatie was geschied, zonder dat een der medepassagiers er iets van bemerkt had, maar toen de jour nalisten aan boord kwamen, was het sensatieoneele nieuws spoedig verspreid en was de opwinding aan boord natuurljjk onbeschrijfelijk. By aankomst der „Montrose" te Quebec, zjjn de gevangenen in speciale cellen in het Parlementsgebouw der Oanadeesche hoofdstad opgesloten. Deze cellen zjjn eigenlijk alleen voor politieke misdadigers gebouwd, maar door hun ligging twaalf meter onder den beganen grond, zjjn ze uiterst geschikt voor de opsluiting van speciale gevangenen, wien men een ontsnap ping absoluut onmogelijk wil maken. Reuter seinde nog uit Pather Point, dat het reeds zeker bepaald is, om de arrestan ten aanstaanden Donderdag per Royal George naar Engeland terug te voeren, onder bewaking van de twee politieofficieren. De moeder van Miss Le Neve heeft een telegram aan haar dochter gezonden, om toch de volle waarheid te zeggen, daar zij onmogelijk schuldig kon zjjn aan de mis daad zelve en dus haar zaak door alles te openbaren zeker beter zou maken. Ten slotte meldt men: De behandeling van de zaak van Crippen en die van juffr. Le Neve te Quebec is 15 dagen verdaagd. De uitlevering van Crippen wordt gevraagd wegens moord, die van juffr. Le Neve wegens medeplich tigheid na den moord. Crippen trachtte voor den rechter een IaD ge rede te beginnen over zjjn vroegeren levensloop, maar werd verhinderd voort te gaan. Aan Dew heeft hij gezegd, dat hij onschuldig is aan een moord, en alleen gevlucht is omdat de achterdocht te zijnen opzichte duldeloos was geworden. Hij zou zich niet tegen zijn uitlevering verzetten, aangezien hy vrijspraak verwacht. De Engelsche politie denkt niet, dat het tweetal in de eerste vijf weken in Engeland zal aankomen. TURKIJE. Een protest. De Grieksche gezant protesteerde by den Turkscben minister 'van buitenlandsche zaken tegen een inter- vieuw met den Turkschen gezant te Athene, waarin beleedigende uitdrukkingen voer- komen over den koning van Griekenland. De minister van buitenlandsche zaken ver klaarde, dat hy zich met den Turkschen gezant te Athene in verbinding zou stel len alvorens een beslissing te nemen. Deze verklaart, dat hij de hein toegeschreven verklaringen niet deed. Minister Naby pu bliceert in een plaatselyk blad een vry formeele tegenspraak. De Tanine houdt echter het interview vol. 1TAL IK. Een marineschandaal. De com muniqué van het ministerie van marine meldt, dat de kolonel der marine-genie Antorio Calabretta, directeur van de ko ninklijke scheepswerf te Cartellainare, van zijn ambt is ontheven en onder bewaking is gesteld in afwachting van de maatregelen, die tegen hem zullen genomen worden. Volgens de „Tribuna" zou Calabretta in een scheepvaart maatschappij zijn geïnte resseerd, aan welke hij materieel en werk lieden van de Staat zou verstrekt hebben ter herstelling van hare schepen. Het blad meldt, dat het onderzoek ook andere on regelmatigheden zou hebben aan het licht gebracht. Graven ontdekt. In de Nucropolis Belmonte te Ancona zijn twee zeer rijke graven ontdekt van vrouwelijke krijgslieden, dagteekenend uit het ijzerentijdperk. Deze ontdekking toont het bestaan aan van hel dinnen, die als amazonen de legers aan voerden, waarvan de oude dichters gewag maken. De Koninklijke Familie te Baarn. Precies drie uur vertrok Zaterdag de koninklyke trein van Het Loo naar Soest dyk Er was een byzonder talryk publiek, dat het Koninklyk Echtpaar en de Prinses, die op den arm va» juffrouw Marting volgde, met hartelijk gejuich begroette. De Koninklijke Familie kwam met den koninklyken trein van het Loo, te 4 uur, aan het station Baarn (Holl. Spoor) aan. H. M. de Koningin-Moeder, op het perron aanwezig, verwelkomde Haar Gasten. Nadat de Koningin zich enkele oogenblikken had onderhouden met den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, den heer mr. P. D. graaf Schimmelpenninck en met den burgemeester van Baarn, den heer P. P. baron d'Aulnis de Bourouill, die ter begroeting aanwezig waren, reed de Konink lyke Familie met gevolg in 4 hofrytuigen naar het Palys te Soestdyk. De duizenden belangstellenden die zich reeds uren van te voren op het Stations plein hadden verzameld, juichten de Vor stelijke personen hartelijk toe. Het weer was voortreffelijk. De Koningin had haar Dochtertje op den schoot en reed, blijkbaar met 't oog op den wind, achteruit. Het Prinsesje wuifde vriendelijk met haar handje, hetgeen de geestdrift onder het talryke publiek niet weinig verhoogde. Voor het paleis te Soestdyk hadden ook zeer velen een goed plaatsje gezocht. Bij, aankomst aldaar werd de Koninklijke Familie eveneei.s luide toegejuiht door de vele inwoners van Baarn en vreemdelingen die de komst der Koningin met Prinses Juliana met groot verlangen hadden tege moet gezien. Verwachting tot aan den avond van 4 Aug Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind. Meest zwaar bewolkt. Mogelijk onweer. Warmer. Zaterdagmiddag stond voortdurend een talryke menigte voor het hek van het paleis te Soestdyk geposteerd, om getuige te zjjn van het aardige tafereeltje op het balcon der eerste verdieping. De kleine Prinses liep daar langs de balustrade heen en weer, of werd door de Koningin, of de Koningin-Moeder opgenomen. Herhaaldelijk steeg gejuich uit de menigte op, of werd met hoeden en zakdoeken gezwaaid, vooral wanneer men meende dat het Konings kind de beweging van groeten maakte, of aan de wachtenden werd getoond. Baarn zag er Dinsdag keurig uit. Het geheele dorp was versierd en in de winkel straten waren tal van eerepoorten aange bracht, door lange rijen masten met groen en vlaggetjes verbonden. Ook aan schilden en opschriften geen gebrek, terwyl de verlichting schitterend beloofde te worden. Alom wapperden de nationale driekleur en de Oranjevlag. Dinsdagmiddag was er concours hippique tegenover de boerdery „De Eult", waar ook des avonds vuurwerk werd afgestoken. De Koningin met Prinses Juliana op haar schoot, de Koningin-Moeder en de Prins zijn uitgereden ter bezichtiging van de versiering in Baarn. Duizenden enthoe- siaste mensehen juichten de Koninklyke familie toe. Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal op Zaterdag 6 dezer om half elf 's morgens een bezoek brengen aan het Nederlandsche Paviljoen op de Brusselsche tentoonstelling Onderscheiding. Het heeft Z. H. den Paus behaagd, aan den heer Louis Donders te Tilburg, lid van den Gemeenteraad en president der Zouavenbroederschap „Fiaei et Virtuti" te verleenen de gouden medaille „Pro Ecclesia ct Pontiftce". Instelling van een Fonds ter verbetering van de kustverbetering. Een wetsontwerp is ingediend tot instel ling van een Fonds ter verbetering van de kustverdediging en tot wijziging van de Militiewet 1901 en van de wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad nr. 128). Art. 1 van het wetsontwerp bepaalt, dat een fonds wordt ingesteld tot 1. verbetering van de zeefronten der vestingwerken met kuu bewapening en uitrusting en met de versperringen ter verdediging van de Tesselsche zeegaten, de haven van IJmuiden, het zeegat van den Hoek van Holland, de Goereesche zeegaten, het Hollandsch Diep en het Volkerak, 2. verbetering van het landfront van het fort Kykduin; 3. aanbouw van nieuwe werken met den oog op de handhaving der onzijdigheid op de Wester-Schelde en tevens tot aanvulling van de bovengemelde verdedigingsmiddelen, teneinde die in behoorlijken staat van tegen weer te brengen in verband met de ver beterde middelen van aanval; 5. aanvulling van het materieel van 's lands zeemacht, strekkende tot verdedi ging van de VJiegaten en de Zuiderzee alsmode van de onder 1 genoemde zeegaten en wateren door den aanbouw of de aan schaffing van acht zeegaande torpedobootec, veertien pantserbooten met daarby be- hoorende inrichtingen, en het vereischte aantal verspermynen met twee daarvoor bestemde magazynen. Tot dekking van de uitgaven wordt o.a. aangewezen, zoolang de voorschotten aan het fonds niet geheel zyn terugbetaald, een som, welke daartoe telken jare op het hoofdstuk der Staatsbegrooting betreffende het departement van Marine zal worden beschikbaar gesteld. Die som bedraagt: in het jaar 1911 tenminste f3,200,000: in de jaren 1912, 1913 en 1914 ten min ste f 3,800,000 In de jaren 1915 en volgende ten minste f 1,700,000.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1