i abrikanf Aalbessen 10ES. No 90 Dinsdag 2 Augustus 1910 Zesde Jaargang. 1858 2 AUGUSTUS 1910. BINNENLAND, )EL. ft tooit lover, jrdam, :R, Kade GOES. 1RE1H TE KOOP, lOFf Jr. - GOES. iihelmiiia el der Belgen .MINA-BILJART a r I - F a bk L H E L MIH A" Verschijnt (ta MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOND. LANG LEVE KONINGIN EMMA! BUITENLAND f EÜILLETON. inden en Pijn in £a Benauwdheid ingen, koortsige lg, blaren op de ptige en beverige ng geven Dit is ■111 één doos van een goud Tientje prift ingenomen, Zij verwijde- gestel voor een lm wonderen doen png verloren ge- st terugbrengend iht van het men- koortsen in heete j duizenden gecon- beste waarborgen |iet ruimste debiet los volledige aan- Ielans, Engeland, len van f0.75 (66 f4.25 en f 10 terdam, Overtoom W Verzekert u dus bij de neemt. De verzekering JOPMANSGOEDEREN, n vrage i Kloetingtchen straatweg. A. LOÜS, Kloetinge. |T V A N G E N en per flesch. kubevelend, ig gedeponeerd, trmalen bekroond. Biljart-Concours te Roozendaal over het lit een verslag in het „Nieuws van Donderdag S4 Maart verdient vermelding, dat de Wilhelminabiljartfabriek te voor dezen Internationalen d drie nieuwe biljarten bed esteld, welke zelfs door de jische spelers werden geroemd fabrikaat, dat zij tot nu toe en". P* alléén skade 127, Amsterdam, „Paleis voor Volksvlijt'' 9. Telefoon 6479. HIEUHE ZEEUWS® COUM Abonnementsprijs p. 3 taanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór alf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoorfstraat C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct, p. r. Bjj abonnement speciale prijs, Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x Berekend, Dienstaanbiedingen 6 regels voor 26 Ct| A contant. In het hart van ieder rechtgeaard Nederlander heeft Hare Majesteit Koningin Emma eene eereplaats veroverd door de uitmuntende wijze waarop zij hare plichten van gade, moeder en regentesse heeft vervuld. Het moge der Koninklijke Vrouwe, der gelukkige Moeder onzer beminde Koningin Wilhelmina gegeven zijn nog tal van jaren getuige te wezen van den bloei van ons Koninklijk Huis en van de welvaart van het Nederlandsche Volk, dat haar eert als de landsmoeder hij uitnemendheid. Uit volle borst klinke daarom op dit, haar ge boortefeest de kreet: ITALIË. De levensverzekering van Z. H. den Paus. In een Katholiek Belgisch blad lezen we iets wat nog niet bekend was dat de patriarch van Venetië, Giusseppe Sarto, nu Paus, Z. H. Pius X, zijn leven verzekerd heeft ten voordeele van zijn broers en zusters, die hij in zijn geboorteplaats nagelaten heeft in een vere van rooskleurigen toestandzijn edelmoedig hart dreef hem er toe om ben te onder steunen maar 't gebeurde wel eens dat zijne bronnen uitgeput waren. Dikwijls zeide hij, dat, kwam hij eens te sterven, zijne naaste bloedverwanten in een zeer moeilijken toestand zouden zijn. Daarom heeft hij zich in een levens verzekering laten schrijven, bij de „Levens- verzekeriDg-maatscbappij" van Triest, eerst was het cijfer klein, maar hij bracht 't op 50,000 lires, toen hij Paus werd. Dat stelt Z. H. in staat, om aan zijne edelmoedigheid te voldoen en stelt hem gerust omtrent het lot van zijn familieleden na zijn overlijden. Het veroorloofde hem zelf, wat verschil lende malen gebeurde, als hij gegeven had, alles wat hij had, dat de maatschappij hem verschillende sommen leende, die hem uit zijn moeilijkheden redden En nu hij op den Petrusstoel gezeten is, vertelt hij nog soms, terwijl een lachje om zijn gelaat speelt, van de dagen, waarop hij niet geweten had wat aan te vangen zonder de tusschenkomst van de Triester Maat schappij. ELSA. 21.) „Denkt gij er dan in 't geheel niet aan, mijn waarde, dat ge grootelijks misdoet, door alleen te leven voor zoo onbeduidende zaken als genoegen, toilet, theater, geklets en intriges „Wat zou ik anders doen antwoordde Erich lusteloos. „Alles wordt voor me ge daan mij bljjft werkelgk geen andere bezigheid over, dan myn inkomen te verteren, wat eigenlijk reeds zware arbeid is" „Wat zegeningen kondt ge rond u ver spreiden," sprak Victor ernstig. „Ik teeken op alle Ij sten voor weldadige doeleinden, en ben minder schriel dan vele rijkere" „Maar je zelf geeft ge nietuwe werk kracht uwe maatschappelijke gevoelens liggen braak daarom vindt ge nergens bevrediging. En zonder deze, zonder te doen, wat we doen moeten, als geschiedt het ook dikwjls met zwakheid en al heeft ons streven niet altijd succes, is alles wezenlijk jdel, zooals gj de de wereld vindt. Met in genomenheid beschouwde Nordheim Victor, als deze zoo in vuur geraakte. FRANKRIJK F a 11 i r e s' gratie. Onder den titel van „Pourquoi?" zegt de „Figaro" over de gratie, door president Fallières verleend aan den soldaat-moordenaar Graby o a. het volgende: „Liabeufï moordde om zich te wreken, en de vijand, op wien zijn haat de keus gevestigd had, was een man, een moedig maD, gewend om te vechten, tegenover wien de moordenaar wist dat hij zelf ernstig gevaar liep. Graby daarentegen doodde om te stelen. En zyn slachtoffer was een oude vrouw die hij, daarvan was de wreedaard tevoren verzekerd zonder moeite klein zou krijgen." „Was het dan misschien overmaat van ellende, die dit jongemensch dreef een moordenaar te worden om zich van een ring of een beurs meester te maken? Volstrekt niet Graby was soldaat. Evenals zijn armste kameraden, kon hy in zyn regiment, vrij van nooddruft, het zorgelooze bestaan leiden van een milicien van twintig jaar, voor wien het wekelijksche voorschot voldoende is. Zijn misdaad was afschuwelijk en niet te verontschuldigen. De omstandig heden zelfs, waaronder zij gebeurde des avonds, de overvalling in den wagon, het placMoffer onder de hakken vertrapt, uit den voortsnellenden trein geworpen verhoogen er het ontzettende van. Het was alles even weerzinwekkend als tragisch. Een mensch kan geen lager, geen vuiler misdaa>l begaan." „Maar men heeft gemeend, dat het leven van dit gemeene wezen waard was gespaard te biy'ven. Gelukkig voor Graby! Maar het past ons dan aan de schim van Liabeufï Hy beloofde, gedurende zyn afwezigheid als het verlangd werd, by den ritmeester of by de gravin te komen spelen over Victors verstandige redeneeringen ingespan nen na te denken en een mogelijke inwen dige verandering niet te weerstreven. „Daarin hebt ge volkomen geljjk, dat myn leven dien naam niet verdient," gaf hij met zekere treurigheid toe, die afstak by zijn vroegere spotternyen. 's Avonds voor de reis, die den anderen morgen in de vroegte zou ondernomen worden, verzocht Erich „Victor, beloof me dadelijk te schrijven, als ge ook maar het geringste spoor ontdekt hebt." „Ik beloof het, maar hoe weinig kans bestaat er toe 1" „Ik geloof het stelligDat ik my de vrouw, die ik zou kunnen liefhebben, juist zoo voorstelde, als Gisela's portret kan niet zonder beteekenis zyn." Victor vond die steeds wederkeerende gedachte te zonderling om ze anders dan schertsend op te nemen. „Gy, een man van hooge ontwikkeling, houdt je op met zulke voorstellingen vroeg hij. Derde Hoofdstuk. „Goddank, dat de tyd voorbjjgaat," sprak Elsa, terwjjl ze weer een blad van den onze nederige verontschuldiging aan te bieden." Inderdaad, inzake gratie kan het hart van Frankrijk blijkbaar redenen hebben, waarvan het verstand niets begrijpt! Een gewichtige beslissing van kardinaal Andrieu. Zijne Eminentie kardinaal-aartsbisschop van Bordeaux heeft aan de geestelijken van zijn diocees verboden nog langer te houden of hun medewerking eraan te verleenen onderwijsinrichtingen, waarvan de leer lingen de cursussen volgen der openbare scholen voor middelbaar onderwijs. Op deze onderwijsinrichtingen „externats lycéens" geheeten, lieten tot dusverre^ vele ouders hun kinderen godsdienstonderwijs genieten, terwijl zij hen voor het gewone onderwijs zonden naar de openbare middelbare scholen. De kardinaal wenscht aan dezen tweeslach- tigen toestand een einde te zien gemaakt en stelt de ouders thans voor de keuze: volkomen godsdienstig middelbaar onder wijs of geen godsdienstig onderwijs. De abdy van Solosmes is Vrijdagmiddag voor de som van 323.400 francs overgegaan in eigendom van den markies De Juigné, burgemeester van Juigné. Een groote voldoening is het, merkt de „Croix" op, deze prachtige abdij het eigendom te zien worden van een echt christelijke familie". De abdij behoorde vroeger [aan de Bene- diktijnen. BELGIË De wandelende toren van B o c h o 11. Zooals men meldde gaat men den kerktoren van Bocholt verplaatsen. Men is er reeds mee bezig en het „H. v. A." schryft o. a. Plotseling ziet iedereen verrast omhoog Uit den groen bemosten toren, Klinkt een helderen klokkenkiank. Helder, ja, als het lieve zonneke, dat Onze Lieve Heer, voor die gelegenheid heeft uitgehangen en het is, alsof ieder een schietgebedeke prevelt om het by het klokkengelui te voegen en dit samen naar Sint-Laurentius, den schutspatroon van Bocholt, op te sturen. Weldra zwijgen de klokken weer. De ingenieurs, zegt de pastoor, be loven het werk te voltooien zonder zelfs het uurwerk te doen stil vallen. Een kort fluitsignaal wordt gehoord, dit wil zegden „mannen, houdt u gereed! En de acht mannen, die met het draaien der schroeven belast zijn, steken de groote hefboomen in de gaten. Nog een fluitsignaal en de eerste ruk wordt gegeven. Elk heeft het oog op de naalden, daar beneden, die op de vouwmeters den afstand aanwijzen, welke den toren aflegt. 't Is of ieders hart harder klopt. Men spreekt geon woord, alsof men vreesde, de aandacht der ingenieurs af te leiden. Hij beweegt 1 roept een werkman. Zie, de naald is een millimeter vooruit Hier ookklinkt het op drie andere plaatsen te gelijk. kalender trok. „Ik wou, dat ik ze alle ineens afscheuren kon en daarmede ook de dagen voorbij waren, die my van het geluk scheiden." Ze zuchtte, streek haar blonde krullen glad en keek naar buiten. In dit stadsgedeelte staan de huizen nog schots en scheef dooreen. Zeor oude vindt men eronder, met dikke muren, zware trappen, kleine ruiten, lange donkere gan gen, die somber staren en schynen te zeggen„Als we eens praten konden 1" En dat zouden ze kunnen van bloedigen kamp en van dappere strijders voor de vrijheid van terechtstellingen en van ge vangenen, die die ze naar de akelige kerkers zagen voeren. Veel lief en leed uit het verleden zouden ze kunnen verhalen, waar van toen zoowel als nu de wereld getuige is. Aan iets dergelijks moest Elsa nu wel denken, want ze tuurde de straat op, die ze met Carlo begaan had, toen ze ter schole gingen of naar 't meer of de rivier hunne schreden richtten; ze sprak in zich zelve van de liefde, die de tyd niet verzwakt, al wachtten haar nog zoo bittere beproe vingen. In dezen tijd beschouwde ze zich nu eens als een slachtoffer, dan weer eens als eene lijdende heldin. Nu weer rekende ze de dagen na met gefronsd voorhoofd en bezorgde blikken. En inderdaad de naald wijst den eersten millimeter aan. En men draait voort. Nog een millimeter!Nog eenen een paar minuten later klinken opnieuw de klokken de eerste centimeter is bereikt Ingenieur Weiss komt onder den toren tusschen de oude fondamenten uitgekropen om zich te overtuigen, maar men geeft hem den tijd niet. Zes paar sterke armen hebben hem vastgegrepen en op de schou ders van meestergasten en werklui wordt hy, onder handgeklap en hoerageroep, het terrein rond gedragen. Daarop gaat men opnieuw aan 't werk, tot de naalden den derden centimeter aanwijzen. En, mits alle goeie dingen in drieën bestaan, geeft men de werklui eenige oogenblikken rust om hunnen boter ham op te eten en door eene pint het goede begin te bezegelen. Dat doet overigens iedereen en het Bo- choltseh bier zal den bewoners stellg nooit zoo heerlijk gesmaakt hebben. Korts nadien wordt het werk hervat en, wanneer er eindelijk alles bijeen goed een uur gearbeid is, kan men waarnemen dat de Bocholtenaars reeds met recht en reden den naam van „Torenkruiers" veroverd hebbenhet gebouw heeft namelijk tien centimeters weg afgelegd. De vooruitzichten zullen zich dus ver moedelijk verwezenlijken: hij zal een meter per dag verschuiven en, wie het werk zien wil, zal dus hot reisje binnen de tien dagen moeten verrichten. Want de af te leggen weg is tien meters, juist de dikte van den toren. De provincieraad, de bestendige deputatie en de volksvertegenwoordigers en senateurs, met minister Helleputte, en misschien ook nog andere overheden, zullen heden, Maandag het werk komen in oogenschouw nemen DIHTNCHLAND. De postdiefstal te Berlijn. De Berlijnsche brievenbesteller Bergmann, die volgens een telegram met een bedrag 50 000 Mark op den loop ging, had zyn diefstal blijkbaar al lang voorbereid. Toen hij het geld in het kantoor van het eene lokaal naar het andere moe=t brengen in twee zakken, is hij eenvoudig door een zijdeur naar buiten gegaan. Hij is toen direct naar zijn huis geloopen om zijn uniform tegen een gewoon pak te ver wisselen en is toen spoorloos verdwenen. Vermoedelijk heeft hij Berlijn per spoor verlaten, misschien wel naar Hanover, waar hij thuis behoort iu het dorpje Ilten. Hij is 37 jaar oud. Eerst was hij boerenarbeider, toen koetsier, daarna diende hij drie jaar bij de cavalerie. Hij is ook in China ge weest bij de veldpost en kent wat Engelsch. Toen kwam hy by de posterijen in Berljjn. Hij is klein en heeft een goed uiterlijk. Het is uitgekomen dat Bergmann voor een eenvoudig brievenbesteller erg groot leefde. Hij was altijd aan het wedden op wedrennen en had veel vriendinnen. Door een en ander zat hij diep in de schulden en dat moest „Nog niet aan den helft van den tijd hij vergaat, maar hoe langzaam. O Carlo, Carlo Dan dacht ze weer„Kon ik vliegen gelijk een vogel, slechts ééns maar neen, het zou treurig zijn, als ik wegreizen wilde; myn hart, wees sterk Ze was alleen en had den tyd zich aan haar gepeins over te geven. Rugiero had een boodschap moeten doen Louisa was in de keuken bezig om het avondmaal te bereidenElsa zou op den winkel passen. Ze beweerde, dat ze dikwijls betere zaken deed dan vader die te eerlyk en te edel was. Leverde zij het door haar ontvangen geld af, dan rekende ze ook op bizondere goed. keuring ze betreurde het gewoonlijk, dat haar bruidegom zoo noemde ze Carlo nu het liefst haar aanleg voor zaken niet dulde. Nog altijd zou ze met pleizier haar gansche leven in het oude huis doorgebracht hebben, studeerende en verkoopende gelijk vader en grootvader, nu en dan Carlo begeleidend op reizen, die voor de zaak noodig waren. Maar het had niet mogen zijn 1 Nu zocht ze met Ruggiero naar een schoone, moji gelegen villa en vormde met kennersblik uit de schoonste stukben van het magazyn Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 2 Aug: Zwakke tot matigen Zuid-Oostelijke, later veranderlijke wind. Meest zwaar bewolkte lucht, Waarschijnlijk onweer, aanvankelijk warmer. op den duur misloopen. Men denkt aan de mogelijkheid dat hij over de grens is gegaan. De posterijen hebben een belooning van 1000 Mark uitgeloofd. De politie heeft geseind in alle richtingen. Van het geheele bedrag was meer dan dan de helft in bil jetten van 100 Mark, maar 20,000 Mark in stukken van 20 Mark, 3200 Mark in zilver en 100 Mark in nikkelen 10-Pfenning- stukken. Inmiddels wordt gemeld dat de dief te Berlijn zelf is gevat. Van der Zwaag. Door den heer Van der Zwaag, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, is be dankt voor het lidmaatschap der socialisti sche fractie van de Provinciale Staten in dat gewest. Statenverkiezingen Friesland. Tengevolge van de verkiezing in het dis trict Schoterlaud van den heer O. M. Meek, liberaal, tot lid van de Provinciale Staten van Friesland, zijn de Staten dier provincie thans samengesteld uit18 liberalen en vrijz.- democraten, 8 soc.-democraten, 1 socialist (Van dor Zwaag), 10 anti-revolutionairen, 10 chr.-historischen en 3 r.-katholieken tezamen 27 zete's links en 23 rechts. Van de oude Staten waren 30 leden links en 20 rechts. Schuttevaer. Het hoofdbestuur der schippersvereeni- ging Schuttevaer heeft de volgende adressen verzonden Aan den minister van waterstaat, met verzoek wel te willen bevorderen dat het onder den spoorweg van Vlake doorvaren liefst spoedig worde toegelaten. Aan den minister van marine met verzoek wel bij den eerstvolgenden uitleg van lichtboeien ook de punt van Dwars in den Weg bij Brouwershaven in aanmerking te willen doen bomen. Aan bevoegde autoriteit, met verzoek het wel daarheen te willen leiden, dat eerlang een licht op de Oostkeetshaven te Zwijndrecht worde aangebracht. Prof. dr. M. Treub. Door het Algemeen Syndicaat van suiker fabrikanten in Ned.-Indië is een medaille ingesteld in goud, zilver en brons, uit te keeren aan hen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt jegens den landbouw in Ned.-Indië in het algemeen en jegens de suikerindustrie in het bijzonder. Zaterdagmiddag te 12 uur werd vanwege eene verzameling om het nieuwe tehuis te versieren, schreef haar dagboek, zocht de plaatsen op, waaraan herinneringen ver bonden waren en dacht hij dit alles aan hem. Als ze zóóver droomde, dat ze hem naast zich waande, dan was er natuurlijk steeds iets, dat die zoete gepeinzen stoorde. Ze hield dat voor grillen van het lot, zooals de scheiding zelve haar ook voorkwam. Luide ging de winkelbel. Ze moest gaan en weer eens door hare overreding, die ze zich toeschreef, een voordeeligen handel zien te sluiten. Zy ging de huiskamer uit, terwijl juist twee heeren door de voordeur, die naar de straat gekeerd was, binnentraden. Elsa's gestalte was in zonneglans gehuld, die door de opengebleven deur der kamer drongde winkel was donker een spaarzaam licht viel er binnen door het volstaande uitstalraam. „Wat verlangen de heeren?" vroeg ze vriendelijk, terwijl ze het hoofd boog. Een gil was het antwoord. Bewusteloos zonk de oude heer op een stoel. De jonge stond hem bij, terwijl hij haar nu en dan den hlikken toewierp, die haar verward en wezenloos schenen. (Wordt vervolgd,.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1