No 89 Zaterdag 30 Juli 1910 Zesde Jaargang. Verschijnt eiken IUIDU-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVDND. 8 EERSTE BLAD. BINNENLAND. FEUILLETON ELS A. UIT ZEELAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 10.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór alf drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor u. d. Administratie: Gangepoorfsfraaf C 209, GOES. Reclamebericfetcn 25 Ct, p. r. Bjj abonnement speciale prjjs, Advertentiën van 15 regels f O.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oeretend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Cti A contant. De nietverkiezing van baron Roëll. Dat dit verdienstelijk oud-lid van Ge- d^p. en Prov. Staten in Noord-Holland bij de jongste verkiezing te Amsterdam het tegen een nieuwbakken vrijzinnig-de mocraat moest atleggen, heeft heel wat verontwaardiging in oud-liberale kringeii verwekt. Zoo plaatste Mr. J. A. Levy de volgende nabetrachting in het Han delsblad Ten tijde der „Terreur" doorliep Fransch gepeupel de straten, met dien kreet: „les aristos a la lanterne". Chamberd, het getier vernemend, plaatste zich voor het venster en slingonde den volkshoop te gemoet: „les aristos a la lanterne! En ver- rez-vous plus clair, imbéciles?" Al bestaat er, tusschen de han delende personen van toen en nu, een verschil van mijlen afstands, onwillekeurig wordt nlen herinnerd, dat de geschiedenis zich herhaalt. Ook thans is mien er in geslaagd een aristocraat het veld te do-en rui mten voor een „volksman". Dat de aristocraat, bij toeval, het college, waarin hij jaren lang gew.est en staat diende, tot luister strekte, en de „volksman" in de zaken, welke hij te beslissen krijgt, een pyramidale stommeling is, woog niet. Wij zijn immers democraten en vat ten de democratie aldus op, dat ge boorte noch bekwaamheid, staat van dienst, noch toewijding ons schelen kunnen. Dat de democratie daarmede spre kende iamiliegelijkenis krijgt met da ochlocratie, d. w. z. de regeering van den dommen, grooten hoop, deert ons ook al niet. Het zijn veege teek-enen des tijds, die het verdringen van Roëll ver- a;Anschouwelijken. Veege teekenen, ook omdat de koddebeiers, die den knods daartoe hanteeren kennelijk miet de gering ste bewustheid v,an het onverantwoor delijke hunner handelwijze hadden. Zij wisten niet, dat, wanneer een geestverwant voor een anderen plaats maakt, men, in constitutioneelen zin, inbrekers werk doet, door er tusschen te sluipen. En evenmin wisten zij dat, groote tegenstellingen, waarvan Kier niet sprake is daargelaten, onze reger- ringscollega's mannein en niet nul len behoeven. 1)' „De Aristocraten aan den lantaren Zoudt giji daardoor soms heter zien, stommelingen!" 20) Tot dien datum zou hij alles in beste orde zien te brengen en de eind-balans opmaken, zoodat de jonge heer met be hulp van beproefde beambten en werklui 'zich spoedig van alles op de hoogte zou bevinden. Victor wist niet, hoe zijn dank te uiten, toen de grootvader hen de zoo snelle afwikkeling der zaak meedeelde. „Nu zal ik bewijzen, dat ik mijn 24 jaren niet vergeefs geleefd heb en toonen wat Sk kan". Haldenstein lachte. „Dat klinkt recht ouderwetschzoo uit den tijd der idealen". „Ik! begrijp, dat ieder verplicht is aan ziek zelf om in de volste beteekenis des ,woords naar waarheid te streven", sprak Victor met vuur. „Maar i%kening houdende met zijn maat- .schappelijken toestand en de plichten van zijn stand", vermaande ernstig de baron. „Wat bedoelt ge daarmee?" vroeg de kleinzoon. „Reeds lang hdb ik het u willen zeg- Wordt thans het kiezersvolk de oogen geopend, dan zal het verlies van Roëll, lioe onmetelijk, niet te duur zijn betaald. Hieraan voegt „De Tijd" toe: Het geestige gezegde, waarmede het stukje van mr. Levy begint, hebben wij tot dusverre altijd aan den ver dediger van het Fransche Konings schap in de „Constituante" den la- teren kardinaal Maury liooren toe schrijven. Doch dit doet weinig ter zake. Wat ons in uitingen, als die van mr. Levy en anderen, echter cu rieus voorkomt, is de Verbazing en verontwaardiging als anderen, verder den weg opgaan van het radikalisinte dan zij-z-elve goed vonden te bepa len. En wat de gebezigde middelen aangaat, wel de liberalen, deden her haaldelijk bij; iGemeent-eraadsverkiie- zingen, o.a. nog onlangs te Rotter dam, geheel hetzelfde tegenover can- didaten der Rechterzijde (men zie hierover o.a. de anti-revolutionaire „Rotterdammer" van de laatste da gten.) De vrijz.-dem. zijn als partij niet „principieeler" dan de Vrije ein de Unie-liberalen; zij staan alleen wat mteer links en zullen daarom ook wat vroeger afglijden naar do soci aal-democratie. Doch zooals de za ken vooreerst gesteld zijn, zullen zij nog menige overwinning, op de libe ralen van iets bleekere nuance be halen. Aan ieder, die oogen heeft om te zien, moet het duidelijk we zen, dat deze laatsten meer en meer den weg opgaan van de oud-cofnser- vatieven. In onze groote steden gaat het pro ces het snelst, doch ook elders is het duidelijk bemerkbaar. De heer Levy is, jammer genoeg, al niet jong meer; hij heeft het li beralisme gekend in zijn goeden |en deftigen tijd. Thans moet hij tot zijn verontwaar diging beleven, dat een verdienste lijk liberaal Statenlid wordt uitge worpen, omdat hij een „aristocraat" een baron is. Had hij, Mr. Levy, nog teen imienschenleeftijd vóór zich, hij zou er getuige van kunnen zijn, hoe zelfs liberale „heeren", gelijk hij zelf, door het „ochlocratische" kie zersvolk buiten de Regeering gleslo- ten wordenAltijd indien de ge hate Rechtsche partijen er niet wa ren, om-, krachtens hun christelijke beginselen, het -evenwicht tusschemj de maatschappelijke klassen en stan den te handhaven en te herstellen, waar dit noodig blijkt. Bevolkingscijfer. De bevolking van Nederland is in 1909 toegenomen met 73.233 inwoners, of 12.57 per mille. Voor de groote gemeen ten die met een bevolking bovten 20.000 inwoners bedroeg die toeneming 14.04 per mille; voor de overige gemeenten 11.69 per mille. gen, goed, dat nu de gelegenheid geboden wordt. Ge stelt je te zeer gelijk met hen, die beneden uw stand zijn; ge speelt tegen iedereen den beminnenswaardige, den voorkomende. Dat gaat nu niet meer aan, wijl ge nu de familie moet vertegenwoor digen, die de rechten des adels hoog moet houden". Dat klonk zeer deftig en Victor boog het hoofd om een glimlach te verbergen. „Gij moet het mij leeren, mij- terecht hel pen", sprak hij-, de oogen opslaand. Dat hij- zich zijn eigen oordeel voorbe hield, kon de grootvader niet weten. Daar om was hij over dit antwoord uiterst te vreden. „Maar de eene dienst is den anderen waard", ging hij voort. „Ik hielp je, nu verzoek ik een dienst van je". „Het zou me eene vreugde zijn, u dien te bewijzen. Wat moet ik doen?" Uwe vraag, of ik op de plaats des on- heils onderzoek heb ingesteld, laat me geen rust. Al schijnt de zaak nu ook nog zoo hopeloos, een soort voorgevoel drijft me er naar toe. Wilt ge me vergezellen? Victor!" „Kunt ge dat nog vragen, grootvader? iWanneer wilt ge vertrekken?" dacht binnen een week". Het aantal geborenen bedroeg 23.13 op 1000 inwoners der gemiddelde bevolking voor het rijk; 27.03 voor de voornaam ste en 30.39 voor de overige g-emleen- ten. Het aantal overledenen bedroeg in diezelfde volgorde 1370, 13.01 en 14.10 op 1000 inwoners. De toeneming der meerdere geboorte dan sterfte was 90.483 zielen of 15.53 per 1000 inwo ners der aanvangsbevolking op 1 Janu ari 1909. In de voornaamste gemeenten was d-eze verhouding 14.12, in de ove rige gemeenten 16.38 per 1000. Door meer der vertrek dan vestiging nam de be volking in totaal af met 17.250 of 2.96 per duizend. De voornaamste gemeenten verminderden door meer vertrek met 0.07 per duizend; de overige gemeenten met 4.68 per duizend. In zestien van de 24 voornaamste ge- mleenten (Amsterdam, Arnhem, Breda, Delft, Deventer, Dordrecht, Gouda, Gro ningen, Haarlem-, Den Helder, 's Herto genbosch, Leiden, Maastricht, Rotterdam, Tilburg en Zaandam) had in 1909 meer vertrek dan vestiging plaats. In Zwolle was het overschot van vestiging boven vertrek uiterst gering. D-e gemeenten Haar lem en Maastricht zageH haar bevolking met een klein getal afnemen,. Alleen in de provinciën Zuid-Holland en Limburg was mteer vestiging dan vertrek op te mterken. Verder b-edroeg het aantal le venloos aangegeven kinderen in 1909, 3845 van het mannelijk en 3180 van het vrouwelijk geslacht. Op 1000 geborenen kwamen in het rijk 39.51 levenloos pain- gegevenen voor. In d-e groepen der voor naamste en overige gemeenten was deze verhouding respectievelijk 37.16 en 40.76. keurd. Zij sluit met een bedrag van f 12.151.67. De koninklijke familie zal Zaterdagmid dag per extra-trein om 3 uur 49 aan het station Baarn H. S. aankomen. De minister van justitie mr. Regout zal van heden of morgen af ook eenige weken met verlof afwezig zijn. Driebergen-Rijsenburg. De burgemeester dezer gemeenten, de heer G. C. D. d'Aumale baron van Har- denbroek, heeft heden Aan de raadsle den medegedeeld dat hij in den loop van dit jaar voor zijn functie zal bedanken. Reden van deze ontslagaanvrage is zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer, waardoor zijn werkzaamheden te druk worden. Jaarvergadering Broederschap van Notarissen in Nederland. Reeds vermeldden wij in ons vorig num mer onder de Laatste Berichten de be noeming van den heer J. Pilaar, te Goes, tot lid van het hoofdbestuur. Verder wer den benoemd de heeren L. G. N. van Tulleman te 's Bosch, H. G. van Ever- dingen te Buren, N. J. Verkoren te Den Haag, Mr. IJ. J. van Stockum te Amster dam en D. P. van Zetten te 't Zant. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Er blijkt uit, dat er 650 leden zijn. De reke ning over 1909 werd eveneens goedge- „Ik hen tot uw dienst, hebt ge me nog iets te zeggen?" Haldenstein scheen twijfelachtig. Hij hield zich voor een groot diplomaat; als zoodanig had hij' ook wezenlijk veel ver richt; maar hij was niet genoeg zielkun dige om te bedenken, dat waarschuwingen niets uitwerken. Nu begon hij over Gisela's mésalliance te praten en smeekte Victor nooit te ver geten, dat het „noblesse oblige" ook op huwelijken van toepassing moet zijn. Dezen keer was Victor onvoorzichtig. „De verbinding met een kunstenaar ge lijk Carrero, dien men heden nog bewen- dert, is geenemésalliance, grootvader!" „Laten we het verleden rusten. Denkt gjj voor u zelf misschien ook zoo erover?" vroeg de oude heer met wantrouwenden blik. „Ik zei u reeds, dat mijn hart nog vrij is", antwoordde Victor eenvoudig, „het blijft dus te hopen, dat u eens mijne keuze zou kunnen goedkeuren". Nu zweeg Haldenstein. Hij, zou trachten op Victors levensopvatting, het gevolg eener opvoeding, die den grootvader niet heelemaal naar den zin was, zijn stempel te drukken. Dan kwam alles, wat hij- wenschte, vanzelf. De Rijksmiddelen. Prof. Dr. Nolens in de „Nieuwe Ven- loosche Ct.", besluit een artikel dus: Er is een tamelijk belangrijk tekort. De uitgaven stijgen, en piet het minst door de noodzakelijke uitvoering van een maal aangenomen nieuwe wetten. Nieuwe middelen zullen op den duur niet achter wege kunnen blijven. Het verhoogd tarief, dat overigens nog niet ingediend, laat staan in werking is moet in verhand blijven met de so ciale maatregelen, met name de invalidi teitsverzekering. Wenschelijk is derhalve dat het suc- cessieontwerp zoo spoedig mogelijk wordt afgedaan. En onvermijdelijk dat naar andere bron nen worde uitgezien. Goes. Z. D. Hoogwaardigheid Monseig neur Gallier, die tijdens zijn vormreis in ons dekenaat zooveel mogelijk ten huize van den HoogEerw. heer Baede alhier resideerde, heeft Donderdagmorgen te 10 uur onze stad verlaten om via Tholen naar Haarlem terug te keeren. Het voorstel van B. en W. aangaande de uitbreiding van het getal marktzetters op de botermarkt, voor welks beslissing de raad in geheime zitting overging, is nadien zonder verdere discussie en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Middelburg.Een ongeluk. Donderdag morgen geraakte alhier in de tinfabriek zekere H. B. met een been in een pot kokende loog. De man kreeg hevige brand wonden en is per rijtuig naar de wees- school vervoerd. Door den Commissaris der Koningin is tot zetter van 's Rijks directe belastin gen alhier benoemd de heer J. Loois Az., ter vervanging van wijlen den heer A. Loois. Hedenmorgen speelden een vijftal jongens op de sluis tusschen het natte en droge dok alhier, en zoo nu en dan maakten zij een tochtje met een daar liggend bootje. Daar dit spelletje zeer ge vaarlijk was, waarschuwde men de poli tie, die het vijltal mede naar het bureau nam en hen aldaar een goede reprimande toediende. Aan den sergeant H. Sacré van de lste compagnie 2e batallon infanterie al hier, is heden op de gebruikelijke wijze de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Vlisslngen. Gisterenavond ontstond op het Seisbolwerk alhier een vechtpartij' tusschen twee der Arabische Joden, die hier op de kermis met snuisterijen venten. Door de per telephoon gewaarschuwde politie werd het tweetal naar de politie wacht op het Stadhuis overgebracht. Donderdagavond is in de Langedelft alhier het zesjarig zoontje van den ge- In de week, die de reis, welke Victor voor vergeefsch hield, vooraf ging, was hi,- dagelijks uren lang met Nordheim samen. „Uitersten trekken elkaar aan!" De waarheid hiervan werd bewezen door den omgang van den vroolij'kenj levenslusti- gen en energieken jongen vrijheer met den ongedurigen, zwaarmoedigen en onte vreden millionair, die alles hebben kon, wat de wereld bood, maar, wien niets in haar beviel. In lange gesprekken werden beschouwingen gehouden, die Victor niet deelde, maar de ander voo-r juist erkende, ofschoon hij zelf zich niet in staat achtte zo in praktijk te brengen. Arbeid, een leven te algemeenen nutte besteden, dat was goed voor krachtige optimisten; noodt zou hierna de jpessimist instemmen, die de wereld en zich zelf voo-r uitgeleefd hield. Nordheim werd opgewonden, toen hij van de aanstaande reis hoorde. „Vindt gij geen spoor, dan probeer ik- het nog eens", verzekerde hij, „als de beer baron wellicht niet toestaat, dat ik meereis". Hij kende diens trots niet; zulk aanbod reeds zou hem een onvergeeflijke onbe scheidenheid schijnen. Victor moest hem dit zeggen; om hem te troosten sloeg Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 30 Juli: Meest matige Westelijke tot Zuidweste lijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Waarschijn lijk regenbuien Koeler. meentewerkman P., wonende in den Ka- relsgang, aldaar, door den postwagen, die den dienst tusschen het postkantoor en het station onderhoudt, omgereden. Een der wielen raakte de slaap van den jon gen en dit had onmiddellijk 'den dood tengevolge. Het lijkje werd binnengebracht bf,- dokter Verheijden. Door de politie wordt een streng onderzoek ingesteld in hoeverre de koetsier van den postwagen schuld aan het ongeval heeft. Met een der nieuwe groote locomo tieven van de Staatsspoor, waarover wij reeds vroeger in deze courant spraken, en die 761/2 K.M. per uur moeten loo- pen, zal morgen een proef worden ge nomen op het baanvlak VlissingenTil burg en omgekeerd, dat in l1/2 uur moet worden afgelegd. Op de Noordzee is door een Ostend- sche vischsloep opgevischt een ronde boei, gemerkt „W, D no. 3." Volgens het programma van den na- tionalen schietwedstrijd, welke hier van 20 tot 24 Augustus wordt gehouden, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van jde schietvereeniging „Voor Vaderland en Koningin" alhier, werden er in het ge heel 172 prijzen uitgeloofd, w. o. 39 korps- prijzen. Woensdag had de stemming plaats voor 2 leden patroons voor de Kamer van Arbeid voor de metaalbewerking Aantal kiezers 71. Uitgebrachte 50 geldige stem men. Hiervan verkregeu de heeren H. J. Voorloop 49, L. J. K. van Waveren 47, Krug 1 en Jansze 1 stem, zoodat gekozen zjjn de heeren Voorloop en Van Waveren. „Zeeuw". Zierikzee. Naar wij vernemen, bestaat bij de Mannen-zangvereeniging „Luctor et Emergo" (dir. dhr. A. v. d. Houten), het voornemen in den loop der volgende .maand een uitvoering te geven in de mu ziektent in het Havenpark, zoo als zulks door „Polyhymnia" is geschied. Op Dinsdag a. s., den verjaardag der Koningin-Moeder, hoopt „Kunst en Eer" des avonds een concert te geven in het Slingerbosch. De circulaire, die onlangs onzen Ka tholieken ingezetenen is toegezonden met het doel om te onderzoeken of de moge lijkheid bestond een R. K. Portefeuille in het leven te roepen, heeft succes gehad. Een flink aantal handteekeningen waar borgt de totstandkoming. Maandagavond 1 Aug. vergadert het PI. Com. voor Kath. Soc. Actie, om de voor- loopige plannen om te zetten in vaste. Naar verluidt, is het voornemen van de commissie ad hoe, den 'eersten Sep tember met de rondzending aan te van gen. Victor Nordheim voor, daar ze nu werke lijk vrienden waren, elkaar met „je" aan te spreken. Deze was verwonderd; zoo spoedig en zoo geheel de terughouding prijsgeven, die hij ook tegenover Victor aan den dag leg de, scheen hem haast onmogelijk. Maar afwijzen, wat hem zoo openhartig en vriendschappelijk aangeboden werd, ging niet. Hij' gewende zich dus aan het woo-rd, dat hij sedert den dood zijner moeder tot niemand gesproken had. Dat het hem een gevoel van onverklaar baar welbehagen verschafte, iemand te bezitten, in wien hij vertrouwen stelde, was voor hem een ontdekking van zijn eigen ik, dat zich nu geheel anders aan hem zelf openbaarde, dan hij1 het meende te kennen. Waar was het dus, dat niemand zich zeiven kent; dat ieder mensch zich- zelven dikwijls een raadsel is. Wat was toch wel het leven? Victor gaf zich in deze dagen veel moeite o-m Erich te overtuigen, dat ieder verplichtingen heeft jegens de maatschap pij. Het mislukte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1