No 88 Donderdag 28 Juli 1910 Zesde Jaargang. Dit nmnmer bestaat uit 5 Madziiden. UIT ZEELAND. UIT_DE_pERS: OPENBARE VERGADERING van den Goeschen Gemeenteraad Welk weder zullen wij hebben Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 10.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór alf drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags Reclameberiehten 25 Ct, p. r. Big abonnement speciale prgs, Advertentiën van 15 pegels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x Berekend, Dienstaanbiedingen 5 Pegels voor 26 Ctj A contant. Wellevendheid en gezondheid. Wij lezen in de „Noordbrabanter:" Er worden menschen gevonden, ook onder de z g. beschaafde standen, die maling heb ben aan wat men met een erg burgerlijken naam „wellevendheid" noemt, 't Is wel de kortzichtigheid van deze erg-verlichte men schen, die hen aldus doet spreken eD daar komt bjj een dosis stand-gevoel, dat ver biedt zich te laten dwingen in kleiu-burger- lijke door conventie aangelegde banden Of wellevendheid dan enkel conventie is, waarmede men ongestraft kan breken Waarlijk, die z.o denken, geven geen blijk van diep doorzicht. Zooals men in het bekende boekje van Mgr. Diepen lezen kan, heeft wellevendheid ook een zedelijke en godsdienstige zijde. En voor wie de stoffeljjke inensch meer ter harte &aat, zjj er hier op gewezen, dat wellevendheid ook in nauw verband staat met de hygiëne. Het trof mij, toen ik las de wandechriften, verspreid door de Ned. Centr. Vereeniging tegen Tuberculose. De strjjd tegen dezen volksvijand is hard en zwaar. Heel het volk moet mede strjjden. Aanvoerder in den strjjd is de Ned. Oentr. Vereen Deze geeft Commando en Wacht woord. En wat is nu zoo opvallend f Dit, dat de meeste wenken en raadgevingen door de Ned. Centr. Vereen, uit sanitair oogpunt gegeven, niet anders zgn dan eischen en voorschriften der meest elemen taire wellevendheid. Men oordeele en be pale daarna zijn gedrag. Onreinheid is een ijverig bondgenoot van besmetting 1 Wees zindelijk op uw lichaam, en vooral op uw handen. Leer uw kinderen zindelijk te zijn Spuw niet op den grond Bedek uw mond, wanneer gij hoest ofniest. Bij het hoesten of niezen wordt een nevel van fijne druppeltjes uit den mond geworpen waardoor smetstof van den een op den ander kan worden overgebracht. Zorg zoo goed gij kunt, dat men u niet in het gelaat hoest of niest Lik niet bij het omslaan van de blad zijden aan uw vinger 1 Zindelijke, zorgzame tuberculose lijders leveren voor hun omgeving geen besmet tingsgevaar op. Lucht is een eerste levensbehoefte. Stof is gevaarlijk voor de longen. Laat luobt en zonlicht toe in woon- en slaapvertrek. Leef u atig en eenvoudig in alle opzichten. Laat uw voediDg voor het geld, dat gij er voor geven kunt, zoo goed mogelijk zijn Help ons de tuberculose bestrijden. op DINSDAG 26 JULI 1910, des avonds te 8 ure. Voorzitter: de heer burgemeester. Afwezig de heereu Hollmann en Pi laar met kennisgeving. Aan de orde was de volgende agenda: 1. Stukken. 2. Aanvragen om afschrij ving belasting en schoolgeld. 3. Vast stelling le suppl. kohier hondenbelas ting, 1910. 4. Ontslag-aanvrage J. C. E. Massee, als lid van het burgerlijk arm bestuur. 5. Wijziging gemeentebegrooling 1910." 6. Verzoek Joh. A. de Jonge, om vermindering van pacht, met betrekking tot het door hem gepacht vischwater van de gemeente. 7. Voorstel inzake te ver- leenen ontheffing van een cijns aan L. Duvekot Wz. 8. Omzetting van de aan de onderwijzers P. Goedbloed en J. Blak- stone verleende gratificatiën in jaarwedde. 9, 18, 11. Wijzigingen der verordeningen, regelende de salarissen voor het personeel bij het O. L. onderwijs; op de heffing en invordering van hondenbelasting; op het brandwezen. 12. Voorstel betreffende het inrichten van een lokaliteit voor den keurmeester. 13. Wijziging verordening tot regeling der botermarkt. 14. Aanbieding gemeenterekening over 1909. 15. Voor- dracht voor de benoeming van twee leden in het college van zetters. 16. Adres E. Huijghebaert te Assebrouck, (België), hou dende verzoek om subsidie voor aanleg van een tram op Zuid-Beveland. 17. Vast stelling le suppl. kohier hoofdei, omslag voor 1910. De voorzitter deelt mede, dat aan J. C. Klein eervol ontslag is verleend als klok kenist en hem een pensioen is toegekend van f 12,71 's jaarsdat de Kas van den gemeente-ontvanger is nagezien en in orde bevonden, en daarin was een som van f 11762,01. Punt I. Ingekomen zijn: van Gedep. Staten de goedkeuring eener begrootings- wijziging van de geldleening ad f 4000, ten behoeve van den beerput; en kade muren; van af- en overschrijvingen en van een ruiling van grond met W. Siep- man. Voorts het 31e jaarverslag van de Breede Watering. Aan den heer Claessen te Leiden, vroe ger te Goes, wordt een reductie van 4 maanden Hoofdelijken Omslag verleend. Een verzoek van de Commissie voor de Drinkwaterleiding vraagt bijdrage aan de gemeente als haar aandeel in de kosten, begroot op f 1000. Wordt aan B. en W. gerenvoyeerd. Punt II. De aanvragen om ontheffing of teruggave van belastingen of te veel be taalde schoolgelden worden ingewilligd. Punt III. Goedgekeurd wordt 't supple toir kohier handenbelasting over 1910, totaal f 12,48. Punt IV. Den heer J. C. E. Massee wordt op diens verzoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging als lid van het Bur gerlijk Armbestuur. Punt V. In verband met de gevoteerde geldleening ad f 4000 wordt een wijzi ging der gemeentebegrooting over 1910 goedgekeurd. Punt VI. Aan J. A. de Jonge wordt een vermindering ad f 5 van pacht toe gestaan voor 't vischwater in de Kade en Haven wegens belemmering door de b>e- schoeiïngswerken. Punt VII. De heer L. Duvekot Wz. voor nemens de houten schuur op zijn boer derij te vervangen door een steenen, en zijn meestput achteruit te brengen en dien van den weg af te scheiden door een muur van 1.60 M., wil het daardoor vrij komend terrein, 25 M2., afstaan aan de gemeente, mits hiji ontslagen wordt van den cijns wegens uitweg en hem f 40 in 'eens betaald wordt. B. en W'. en de financieele commissie gaan hiermede aocoord. De heer v. d. Ven merkt op, dat door de toelichting van 't voorstel niet genoeg zaam uitkomt waar 't om gaat. Buiten de leden van den Raad weet niemand dat 'thier een transactie geldt 'tusschen de gemeente en Duvekot. De voorzitter acht voldoende 't voor- sjel toegelicht. De heer v. d. Ven repli ceert, dat dit evenweL voor vele belang stellenden op de tribune niet zoo is. Hier op releveert de voorzitter de voordeelen die uit deze transactie der gemeente met den heer Duvekot voortspruiten, waarop de heer v. d. Ven zich bevredigd ver klaart. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop het voorstel aangenomen. B. en W. stellen voor de gratificatie van de heeren Goedbloed en Blackstone te veranderen in salaris met 't oog op het weldra, aanvangen van pensioen door een der heeren. Na een gedachtenwisseling tussohen de heeren Fransen v. d. Putte en den voorzitter wordt alzoo besloten. Punt IX. Eveneens wordt goedgekeurd op voorstel van B. en W. een wijziging in de verordening regelende de -salarissen voor het personeel bij het 0. L. onder wijs. Het aanvangssalaris voor het hoofd eener school zij f1050; verder f1100, f1200, f1300, f1400. Punt X en XI. De wijzigingen in de verordeningen op de heffing en invorde ring van hondenbelasting, en der verorde ning op het brandwezen worden goedge keurd. Aangaande de hondenbelasting ver klaart de heer Van de Putte te meenen, dat het voorstel van B. en W. een an der is dan dat van de financieele com missie. De voorzitter weet echter den heer v. d. Putte te overtuigen, dat het Da- gel. Best. voorstelt wat de financieele com missi e vraagt, al had het ook wellicht is de betalingstermijnen liever eene an dere redactie gezien. Punt XII. B. en W. stellen voor om voor den keurmeester een lokaliteit in te richten in de voormalige weverij; een som daartoe benoodigd zijnde f 100 zullen B. en W. trachten te vinden uit bezui niging op 't artikel wachtgebouweu en bureaux enz. Punt XIII. B. en W. stellen een wijzi ging voor in de boterverordening om n.l. het getal dergenen die den boterprijs be palen van drie op vijf te brengen. De heer Dekker constateert dat de be doeling is dat 't aantal marktzetters ge bracht kon worden van 3 of 5, wijl be langhebbenden van meening zijn, dat we gens afwezigheid van een, soms twee van de drie marktzetters de prijzen veel te eenzijdig geregeld worden. Spr. betwijfelt of vermeerdering van het aantal Com missieleden de juiste weg is. Als blijkt, dat dit college de belangen der gemeente niet behartigt is er een andere weg noo- dig. Als er vijf leden zijn zai dit de taak dier commissie niet vergemakkelijken. De heer Risoh is het met den heer Dekker eens. Hij: zou nog verder willen gaan en zeggenzoo'n commissie kan niet klein genoeg zijn. De heer Donner wil als bemiddelings voorstel 't getal ap 3 honden, en dan se cundi aanwijzen. De voorzitter zegt dat de wijziging ge volg is van ingekomen klachten, en be langhebbenden heil zien in uitbreiding. B. en W. hebben in dien geest ook ge handeld met 't Comité voor de graan- beurs. De heer v. d. Bout verklaart niet veel voor het denkbeeld van „secundi", door den heer Donner geopperd, te voelen, wijl het minder uitvoerbaar zou zijn. Immers zou het zeer goed kunnen gebeuren, dat dergelijke „secundi" in andere plaatsen wonen en dan blijft hetzelfde euvel. Trouwens de vraag tot vermeerdering van het aantal zetters is van buitenaf tot B. en. W. gericht. Het ideaal zou zijn een enkelen onafhankclijken persoon als bezoldigd marktzetter te hebben. Nu dit niet gaat moeten wij ons afvragen: hoe zullen wij het best de geschikte perso nen vinden voor die commissie. Deze moe ten volgens sprekers zoowel u:t de ver- koopers als uit de consumenten worden genomen. De heer Dekker zegt dat aanvulling der commissie in zekeren zin een votum van wantrouwen is tegen de tegenwoor dige drie leden. Zullen die dan niet heen gaan? De bond van handelaren bedoelt dan ook niet zoozeer uitbreiding van het getal, dan wel vervanging door anderen. Een vergelijking met de gra-anbeurs gaat niet op; daar geldt 't meerdere artikelen en uitgebreider taak, hetgeen op zichzelf reeds de uitbreiding wettigde. De maat schappij van landbouw acht een commis sie van twee leden, die zich een derde assumeert voldoende. De voorzitter leest een passage uit bet adres voor om den heer Dekker te be wijzen, dat wel degelijk vermeerdering van zetters is bedoeld. De heer Kakebeeke is het met den heer Dekker niet eens. Al is er op die boter markt geen verscheidenheid van artike len. er zijn toch vele uiteenloopende caie- gorieën van afnemers. Daarom is hij dan ook sterk voor het vergrooten van het getal marktzetters. Wjjl verdere .mededeelingen over deze kwestie volgens den voorzitter slechts in een besloten vergadering kunnen gegeven worden en de heer Dekker er nog verder over wenscht te spreken wordt de be slissing over dit punt aangehouden. Punt XIV. Aangeboden wordt de ge meenterekening over 1909. Zij bedraagt in uitgaven f 115209.93. Inkomsten een bedrag van f 121818.955. Goed slot alzoo f 6609.025. Punt XV. Op de voordracht voor de be noeming van 2 leden in het college van zetters worden geplaatst P. A. de Ligny en L. de Beste; en A. E. Janssen en F. Q. C. den Hollander. Hieruit zal door Ged. Stateu eene keuze worden gedaan. Aan de orde komt punt XVI der agen da: het adres Huijghebaert inzake de sub sidieaanvrage voor een stoomtram door een gedeelte van Zuid-Beveland. Op een desbetreffende vraag van B. en W. heeft de heer H. geantwoord, dat zijn tramplannen ongewijzigd blijven, dat de tram niet door de stad Goes zal rijden en zich zal voortbewegen over normaal spoor ter breedte van 1.453 M. Hierop heeft het college van B. en W. gemeend den raad te moeten adviseeren geen sub sidie van f 700 's jaars gedurende 20 ach tereenvolgende jaren te verleenen. De min derheid der financieele commissie was van hetzelfde gevoelen, de meerderheLd bleef bij hare meening dezen tramaanleg te moeten bevorderen en was daarom te gen het voorstel van B. en W. De heer Fransen van de Putte sprekende namens de meerderheid der financieele commissie, acht 't een goede daad van B. en W. dat zij eerst nog vragen ge steld hebben aan den heer Huijghebaert alvorens te adviseeren. Die vragen heb ben betroffen of 't bereikbaar is om door de stad te rijden; hoeveel ritten per dag in beide richtingen worden volbracht, welke tarieven worden geheven en de Zondagsdienstregeling. De antwoorden be treffende de ritten en tarieven zijn onvol doende bevonden. De aanvrager kan geen afdoend antwoord geven. Huijghebaert ver wacht dat de tarieven uniform zullen zijn met die van de bestaande trams. Het aantal ritten is minstens 5 in verschil lende richtingen, dit acht hij niet onbe vredigend. Ook 't punt Zondagsdienst kan onder den tegenwoordigen minister, die op beperking bij de Staatsspoorwegen be dacht is, niet afschrikken. De financieele commissie is op al deze punten een stemmig in hare beoordeeling; alleen in zake punt 1 loopen de conclusies der commissie uiteen. De meerderheid, welks tolk spr. is, ziet er geen reden in om het plan af te keu ren; de minderheid wel. Spr. acht een tram een te ingrijpend belang voor de ge meente om alleen hierop dat de tram niet door, maar langs de stad rijdt, 't plan te doen afstuiten. Do heer. Temperman verded'gt de com- clusie van de minderheid, op historische en technische gronden. Bij vroegere aan vragen is de mogelijkheid van door de stad te rijden wel erkend. Spr. heeft in dertijd met een deskundige de heele stad doorwandeld en op geen enkel punt be stond bezwaar. Als voorbeeld haalt hij aan de tram van Walsoorden naar Hulst, die in laatstgenoemde stad door twee poor ten rijdt en veel bochten maakt, zonder dat men van pngelukken hoort. Spr. is dan ook door het antwoord van den heer Huijgheibaert zeer teleurgesteld. Hoe gaar ne hij ook een tram zou willen, in de gegeven omstandigheden kan hij' zijn stem voor eene subsidie niet geven. De heer Dekker brengt hulde aan B. en W. die deze zaak uitnemend hebben voorbereid. Spr. is een groot yoorstan- der van het komen van een tram in ons gewest. Maar wij moeten voorzichtig zijn en niet de eerste de beste gelegenheid ingrijpen, waardoor wij betere kansen zou den weggooien. Spr. vindt het vreemd dat hier sprake is van ©en stoomtram en niet van een electrische tram, terwijl immers de heer Huijghebaert bij andere gelegenheden o.a. in een adres aan de Staten van Zeeland (waaruit spr. uu en dan voorleest), herhaaldelijk zich tegen een stoomtram verklaard heeft en sterk geijverd heeft voor een electrische. Het verwondert daarom spr. dat de conces sionaris ons nu wil opknappen met een stoomtram. Spr. wijst er op, dat de tram niet alleen voor personenvervoer, maar ook voor bietenvervoer zal moeten die nen. Hij sluit zich aan bij de meeting van den heer Temperman, een allszins be voegd beoordeelaar op dit terrein, en steunt het adres van „Handelsbelang" die 80 winkeliers onder, zijn leden telt, en welke vereeniging van een tram alleen heil verwacht, wanneer die aan de rei zigers de gelegenheid geeft om in de stad te komen en daar hun inkoppen te dolen. Wordt de lijn gelegd, zooals de conces- sionairis dat wil, dan zullen de reizigers die aan het station aankomen, misschien nog wel eens hooren van een dorpje, dat Goes heet, maar Goes zal noo t krij gen datgene, waarop het recht heeft, niet alleen als marktplaats, maar ook als ge meente met 8000 inwoners. Het trekt ook de aandacht dat Huijghebaert in zijn antwoorden zoo vaag is. Wanneer hij' de rente van 17500 gulden per jaar eenmaal vast heeft dan wil hiji „nog wel eens zien" hetgeen zeggen wil: dan is hij' van plan heelemaal niets meer te doen. Daarom moet nu de raad zijn plan afwijzen. Dan zal, als wij van ons afbijten, Huijghebaert wel te vinden zijn voor een 'transactie die de belangen der gemeentenaren be ter in 't gevlei komt. De heer Donner juicht 't toe dat de tram een verbinding brengt tussohen de dorpen en een voordeel zal zijn voor plattelandsbewoners; maar wij' moeten Verwachting tot aan den avond van 28 Juli: Meest matige, Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk regen met kans op onweer, weinig verande ring van temperatuur. ■ook voor onze Goesohe belangen waken en die belangen worden niet gediend als de tram .onze stad links laat liggen. De heer v. d. Bout zegt dat 1.45 M. dezelfde wijdte is als van de Staatsspoor, hetgeen de overlading vergemakkelijkt. Maar 't bezwaar van den concessionaris is dat dan de krommingen grooter war den. Dit is echter bij rijden door de stad geen bezwaar. Te Nieuwkerk is de weg 3.8 M. breed; de poort van Hulst 16 M. lang is 4 M. breed; en te Goes is 't nauwste punt 5.5 (in de Wijngaard straat.) Nu is er f 700 gevraagd. Maaf daar blijft het niet bij'; want enkele ge meenten hebben de subsidie al gewei gerd. Laten wij1 ons daarom niet met ge bonden handen len voeten aan mijnheer Huijghebaert overgeven. De heer Fransen v. d. Putte beant woordt de sprekers, die hiji kortzichtig noemt en wier liefde voor een tram als het er op aan komt, alleen in woorden bestaat. Het breedere spoor is door den concessionaris gekozen ondanks de meer dere kosten. Dat wjji niet met den eer sten den besten moeten meegaan, klopt niet met de mededeeling van den heei' van den Bout, dat al voor 25 jaar aan vragen hier zijn behandeld. Een electri sche tram zou enormi veel meer kasten dan een stoomtram. Krijgen wij deze laatste nu riietr dan duurt 't weer zoo veel langer. Het verzet van Handelsbe lang verbaast spr. Het getuigt van kort zichtigheid. Het staat, gelijk er mee alsof men voor veertig jaar gezegd zon heb ben ik ben tegen dat spoor, omdat 't niet tot de Markt loopt. Hij verwacht een enorm gebruik van de tram en blij t bij zijn meeting. De heer Donner zegt, dat de aanvrager te vaag in zijn antwoord is. Hij wil de gemeente met een kluitje in 't riet sturen. Wij zijn tiet kortzich tig. Maar wij: hebben, alvorens subsidie te geven bet recht te weten, wat wij daar voor krijgen. De heer Dekker ontzegt den heer Fr. v. d. Putte de raadsleden van kortzich tigheid te beschuldigen, wanneer zij niet juist eenzelfde meening hebben als zij. Spr. verdedigt tegenover dhr. v. d. Putte nader zijn standpunt inzake het verkie zen van een electrische tram hetwelk geheel beantwoordt aan dat van den con cessionaris, die bij! een aanvrage elders juist hetzelfde heeft betoogd. Spr. toont dit aan met aanhalingen uit diens geschrif ten. De heer Huijghebaert zegt daar zelf het is beter een beetje meer te geven, en dan een electrische tram te nemien, dan hebben wij1 bel licht en de drijfkracht, de snelheid, het meerder aantal koeren, dat er vervoerd wordt, 'en aangenamer rezen. Er moet gevraagd worden aan den aan vrager, waarvoor wij ons moeten behelpen met een ding d,at hij zelf op den achter grond schuift. Wjij' moeten ook niet den ken dat wij' den tram spoed'g zullen zien rijden, wanneer wij die f 700 toestaan. In het gunstigste geval hebben wij "dan over 10 jaar een stoomtram!; als alle wiegen misschien al zijn overgegaan tot de elec trische tram. Verondersteld dat het met de aanneming ernst is, dan moeten wij toch vragen wat is het belang der ge meente. Daarom is spr. voor spoed, maar met beleid. Do heer De Witt Hamer laat de quaes- tie rusten boe men er over denkt: dich ter of verder van de stad. Maar hij vraagt wie heeft bij1 een tram 't meeste belang? Do tram zal hoofdzakelijk dienen voor vervoer van landbouwvruchtendan is 't ook billijk dat de buitengemeenten het grootste contingent betalen. Het is geen verhouding dat Goes betalen zou f700, overeenkomstig een door den con cessionaris vastgestelden basis voor het aantal inwoners. Diens voorstelling om trent de gevolgen van de invoering van een tram acht Spr. ook zeer overdre ven. Dat enorme verkeer voorziet Spr. niet. Laat 't waar zijn dat uit de bin nenlanden van Baarland de menschen in dichte drommen in den tram zullen stappen, gelijk de heer Fr. v. d. Putte meent te kunnen verzekeren, imiaar zij

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1