Sociale Berichten. Uit de Staats-Courant. Besluiten en Benoemingen. KERKNIEUWS. O N D E R W IJ S. 394e Staatsloterij. GEMENGD NIEUWS. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Ireisje naar het Liesbosch vertrekken de kinderen per r de heerlijke dennebosschen, te half tien terug keeren. r de voornaamste factor is agen van dit feest spreekt zal menig kind en menig eleiister heden met angst Moge deze angst ongegrond In de week van 1G tot en rerdea hier 534 zeebaden 299 door heeren en 235 e temperatuur van het wa- van 62 tot 64 graden, elft dezer week was het algemeen goed; de ctve- het ruw, stormachtig weer, regenvlagen. egonnen met het opstellen mators voor de electrische ze transformators zullen eld op het Letje Wolffs- Markt, Dokkade, Bellamy- 'en Boulevard, de laatste hele. iformators wordt een hoog- een kabel uit de centrale, overgebracht en van daar- reerd in een spanning van het verdeelnet langs de e stroom overgebracht voor naar de aangesloten per- VI. Ct. orgen is door den minister dsche zaken en landbouw tegenwoordigheid van H. Koningin en den Koning ■n verdere autoriteiten op aan den zeeloods E. Blonde 2e klas en den hulploods urgermedaille le klas over- toegekend voor de gevaar- van de bemanning van de h sloep „P. no. 59" op 28 ling E. Lafère, wien even- engemelde redding die bur- klas was toegekend, was zo 'plechtigheid bij' te wo- VI. Ct. igwaardigheid, Mgr. A. Col- van Haarlem, zal morgen iddag omstreeks 3 uur hier lorteplaats arriveeren, ten Vormsel toe te dienen. middag is alhier aan den de Belgische sleepboot „Di- toebehoorende aan de- happij als de John Buil, deden week de Capella aan- n Bull was naar Antwer- n en daarom had de recht beslag te leggen op de ,,l)i- isterenmiddag gaf ons mu- nst en Eer" een uitvoering an de sociëteit „Ons de ernen, dat hetzelfde gezel- lijnlijk; bij1 gunstig weer ring zal geven in'Pauklust a.s. .ugustus zullen, zooals be de kinderen der hoogste verschillende scholen, ver eren worden ten gehoore r begeleiding van „Kunst >ort a.a. een feestlied, waar- is die van den Welkomst- gecomponeerd. is door den nerboomj en uitgevoerd is van het bezoek on zier Ko- tember 1907. teren overleed alhier onze de heer, Adriaan Roozen- te Schore, 5 November a 96 jaar. In de Vrijdag gehouden acht de burgemeester een men dank aan den gemeen de leden hoofdelijk voor an achting en toegenegen- j van die zijde mocht ont- or de huldo hem gebracht van zijn zilveren ambts- 3 Juli. Spreker uitte den ji kracht mocht blijven be- jaren aan het hoofd der unnen staan en dat in de die voorbeeldig goede liar- ijven die de zittingen steeds nerkt en waarvan de ze en voor de gemeente niet sr J. v. Liere, die dit jaar bileum als zoodanig viert, voelens van den raad door ter warme toegenegenheid chfing te verzekeren en de voor hem en de zijnen te rekening over 1909 werd stgesteld in ontvang met uitgaaf f 11697.955 alzoo slot van f 482.39. ht voor aftredende zetters ct. ek| van den heer Huij'gebaiert een subsidie van f 60 per 20 jaren in de kosten van loitatie van een tramlijn ludelande Ovezand lorssele Goes werd met men besloten, het gevraag- rleenen indien de tramlijn t. tot stand gebracht, dat der gemeente ten goede lerseke. De plannen tot oprichting van een gasfabriek nemen vasten vorm aan De hier vorige week gehouden boringen zijn goed geslaagd. 's Gravenpolder. Dl de heden gehouden raads vergadering waren 5 leden tegenwoordig. Afwezig dhrn Hubregtse en Woutersen. Na mededeeling van eenige minder be langrijke stukken werd aangeboden de rekening over 1909 '-edragende in ontvang f8837.845 en in uitgaaf f8236.885, alzoo met een goed slot van f600 99. Op de voordracht voor zetters werden geplaatst de aftredenden C. Kooten en A Kievit, benevens W. de Schipper en S. Paul. Op een reclame hoofdei, omslag werd gunstig beschikt en de reclamant 5 klassen verlaagd. 'sHeer Arands'tarke De metselaar Pronkers van Arnemuiden, werkzaam aan den bauw der nieuwe school alhier, had Zaterdagmorgen het ongeluk van een 4 "Meter hooge stelling te vallen, tengevolge waarvan eene hoofdwonde ontstond. Door Dr. v. Iwaafden wer'd de eerste genees kundige hulp verleend. "Z. 's Heer Abtskerke. Bij herstemming is tót lid van den Raad gekozen op 23 Juli 1910, do heer P. A. de Graag, met 35 stemmen. Dhr. H. Harinck had 21 stem men. Wolphaartsdijk. Tot secretaris der ge meente is benoemd de heer J. Goietheer, ambtenaar ter secretarie alhier. 's Heerenhoek. zaterdagavond hield dr. Van Iwaarden, voor een propvolle zaal bij B. de Jonge alhier, eene lezing tot oprich ting eener vereeniging van het Groene Kruis. Spreker schetste den ellendigen toestand in vele gezinnen in geval van ziekte; somde de ellende op, die had kun nen voorkomen worden door het toedienen van versterkend voedsel, in bezit van de noodige hygiënische middelen, nog meer voor het verblijf in een alleraardigst inge richt ziekenhuisje, geholpen door de teedere verzorging van verplegers of verpleegsters. Na de oprichting en de heilzame werking van het Groenv Kruis meer breedvoerig be sproken te hebben, ging men over tot het aannemen van leden, waarbij 52 leden stnande de vergadering toetraden en waaruit een bestuur, n. I. de heeren N. Pols, D. v. d. Dries, H. v.'t Westeinde, L 0. Adriaansen en Jac. Martens gekozen werden, die onder ling bunne functies zullen verdeeien. Moge deze zoo nuttige vereeniging ailen steun ontmoeten bij het ontvangen der contributie en het aanwerven van leden en donateurs Heinkenszand. Door de handbaogschutterij werd Zondag jl. prijsschietwedslrijd ge- fioudtn. Door iederen schutter was fl, ingelegd 18 schutters namen deel aan den wedstrijd, evenzoovele prijzen bestaande uit kunstvoorwei pen, waren beschikhaar gesteld. Dhr. Job v. d Dries Pz behaalde den eersten, L. de Koster Pz.den tweeden en W. v. d. Dries den derden prijs. De volgende prijzen werden behaald naar bet aantal behaalde punten. Domburg. Bij de Vrijdag gehouden her stemming voor een lid van den raad is gekozen de heer G. de Pagter (liberaal) met 120 stemmen. Dp den lieer Jacs. de Pagter (anti-re volutionair) waren 83 stemmen uitge bracht. 8 biljetten waren van onwaarde. De raad bestaat thans hit 6 liberalen en 1 anti-revolutionair. In 1907 bestond hij uit 5 anti-revolutionairen en 2 libe ralen. Tholen. Door den Commissaris der Ko ningin is J. Kaan, gemeente-veldwachter alhier, niet ingang van 1 Augustus a s. ontslagen. Hoofdplaat. In de week van 1421 Juli kwam in onze gemeente 1 geval van be smettelijke ziekte voor n 1. roodvonk. Oostburg. De loting voor de nationale militie der lichting 1911 is voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen bepaald op 5 Sept. te Breskens v.m. om 9 u. voor de gemeente Breskenste Oostburg n.m 2 u. 45 voor de gemeenten Oostbug en Zuidzande, om 11 u. 30 voor Schoondjjke met Water landkerkje te Biervliet op 6 Sept. voor de gemeente Biervliet om 9 u 30 v m te IJzcndijko op 6 Sept. voor de gemeenten ÏJzendijke en Hoofdplaat om 11 u. 30 en 11 u. v.m.; te Sluis op 7 Sept. voor Sluis om 9 u. v.m., om 10 u. voor Cadzand en Rotranchement, om 10 u 45 voor Ede met St. Kruis, om 11 u. voor Aardenburg en op 7 Sept. te Groede voor Groede en Nieuwvliet om 4 u n.m. Breskens. Dhr. L. C. v. d. Walle alhier is benoemd tot brugknecht bij 's rjjks waterstaat te Veere. Tot waarnemend haven-kantonriier in zijne plaats is aange steld dhr. I Portrie. Nieuwvliet. Mej. P. Haak, wed. van dhr. J. de BuiaoDjé, vroeger alhier, is een pen sioen verleend van f115 'sjaars. Zaamslag. Meende men bij het vertrek van Dr. Henesse, dat zich in diens plaats een ander geneesheer hier zou vestigen, tbaDS zal die meening we! geen waarheid worden door de opening eener apotheek in deze gemeente, waar nu maar één geneesheer meer is, doch wegens de talrijkheid der bevolking er zeker plaats zou zijn voor twee. In deze gemeente begint zich het bederf in de aardappelen op verschillende akkers op bedenkelijke wijze te vertoonen, terwijl de planten sterven. Zeker een slechte zaak voor den boer, maar nog meer voor den arbeider, die zijn aardappel-akker zoo slecht kan missen. Een mooi werk deed daarom een land bouwer dezer gemeente, die aan zijn talrijk werkvolk de huur van hun aardappel akkers kwijt schold. Ter Neuzen. Hier werd een 7-jarig meisje vermist. Ofschoon allerlei geruch ten liepen omtrent ontvoering, was er alle reden om te vermoeden, dat zij tijdens de drukte eener muzikale wandeling on bemerkt in het kanaal was gevallen. Deze onderstelling is juist gebleken. Donder dagavond is het lijkje daaruit opge- dregd. Aan boord van liet Engelsche stoom schip „Padion" alhier, is een Zweedsch matroos met zijn linkerbeen tusschen een tros bekneld geraakt. In het ziekenhuis alhier, waarheen de man vervoerd werd, is het been tot onder de knie afgezet moeten worden. Deze week wordt een tocht met autobooten gehouden van Ter Neuzen naar Antwerpen. Er zijn een groot aantal boo ten ingeschreven. Hontenisse. Gisteren (Zondag) werd al hier een groot muziekfestival gehouden, ter gelegenheid der inhuldiging van het nieuwe raadhuis. Aan dit festival werd deelgenomen door 17 muziek- en zang gezelschappen. Te 2 uur werd een optocht gehouden en des avonds werd het nieuwe raadhuis geïllumineerd. Breskens Als brugknecht hij1 den rijks waterstaat te Veere is aangesteld L. C. v. d. Walle, haven kanton nier alhier; als waarnemend doet thans dienst Iz. Fortrie. Dezen winter zal bij genoegzame deel name, voldoende onderwijskrachten en la caliteit, in verschillende garnizoensplaatsen landbouwonderwijs worden gegeven aan miliciens, die zich daartoe aanmelden. Daartoe is a.a, de garnizoensplaats Ber- gen-op-Zoom door den Minister van Oor log aangewezen. Het ziet er met de aardappelen in som mige deelen van Oostelijk Zeeuwsch Vlaan deren treurig uit. In de vroege soorten ko men reeds zooveel kwade aardappelen voor, dat nu reeds doior vele landbouwers voor plantgoed wordt gezorgd, daar zij bevreesd zijn anders het volgend jaar geen pootaardappelen te hebben. Bij de directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen is met ingang va,n 16 dezer benoemdA. Markusse, tot tijd. konnn. te water 2e kl. bij de amb. rech. 2e aid. en is ontsloeg verleend met in gang van 1 Nov. aan J. Moerdijk, komm. Ie kl. te Middelburg. Enschedé. Bij den strijd, die thans in Enschedé wordt gevoerd, doet zich weer eeDS klem mend gevoelen de kracht en de noodzake lijkheid der organisatie. De patroons zijn volledig georganiseerd, de arbeiders niet. Van de 9000 werklieden staan nog onge veer twee derden buiten elke organisatie. Met bet gevolg, dat de werkgevers thans een grooten voorsprong hebben en zelfs de onvolkomenheid kder arbeidersorganisatie bezigen als hun wapen in den strijd. De gevolgtrekking, die hier te maken valt, behoeft niet nader te worden aangeduid. Zij dringt zich vanzelf op de arbeiders moeten hun organisatie zoo krachtig en volledig mogelijk maken. Georganiseerden en ongeorganiseerden worden thans gezamenlijk op straat gezet, en voor de laatstgenoemden is dit te erger, wijl zij uiteraard van de organisatie slechts moreelen steun kunnen ontvangen. Wij zullen hier de houding der patroons, die, ter wille van een staking aan een der fabi ieken, waarbij een paar honderd werk lieden betrokken zijn, negen duizend arbeiders uitsluiten, niet nader qualifieeeren. Hoe wij over deze zaak denken, mag bekend worden geacht. Alleeu willen wij er nogmaals op aandrin gen dat men de uitgestotenen zal te hulp komen, van wie velen aan de grootste ellende zijn blootgesteld. Waar zulk een massa menschen, die met de staking bij de firma Menco niets te maken hebben, straks van elke verdienste verstoken zullen zijn, is snelle en krachtige hulp dubbel noodzakelijk. Wjj wekken daartoe met nadruk een ieder op. Want van welk standpunt men de zaak ook beschouwe, het aantal slachtoffers, en onschuldige slachtoffers, is groot en vereischt dringend, en vooral spoedig, steun. (C.) Aan de gemeente Tholen is uit 's Rijks kas een voorschot verleend van f 38 300 teneinde die gemeente in staat te stellen, een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de Thoolsche Bouwvereeniging ten behoeve van den bouw van 22 woonhuizen Bij kon. besluit van 20 dezer is, voor den tijd van één jaar, tot gouverncments- veearts, belast met het klinisch onder zoek van voor uitvoer bestemd rundvee, benoemd A. A. van Mansfeld, te Bergen- 1 op-Zoom. De Toediening van het H. Vormsel in de Parochiekerk fe Goes op Zondag 24 Juli 1910, Een dichte schare vulde Zondagnamiddag de ruime St. Magdalenakerk, waar een 400 vormelingen uit Goes en de parochiën van oostelijk Zuid-Beveland de plechtige stonde van de oplegging der handen ver beidden. Te half vier schreed de bisschop, vooraf gegaan door zjjn secretaris en gevolgd door de ZeerEerw. heeren pastoors van Goes, Middelburg, Hausweert, lerseke en den Vicaris van het Capucijnenklooster te Rilland, het kerkgebouw zegenend binneD, terwijl het zangkoor de antifoon „sacerdos et pontifex", „priester en bisschop" aanhief, Na een wijle voor het H. Sacrament in aanbidding te hebben neergeknield, begaf Monsigneur zich naar de evangeliezijde \an het priesterkoor, ontdeed zich van baret, handschoenen, kelen, schoudermantel en snperpli, om met de liturgische gewaden bekleed te worden, die op het altaar gereed lagen. Deze bestonden uit de amicta of schouderdoek, de a 1 b a, het lange witte kleed, de stola, de cappa ofkoorkap.de m it ra pretiosa, de gonden of feest- mijter en de baculus, of kromstaf. Met deze teekenen zijner hoogepriester- lijke waardigheid omhangen begaf zich Haarlem's Kerkvorst tot aan den drempel van de communiebank, om daar vormelingen toe te s; raken. Gloedvol en krachtig klonk zijne heerlijke rede naar aanleiding van bet epistel van den dag, waarvan de woorden die hij zich tot tekst had gekozen „Niemand kan zeggen Heere Jezus, tenzij in den Heiligen Geest" (1 Oor XII 3), zoozeer pasten bij de plechtigheid die aanstaande was. Na afloop verhief zich de bisschop van zijnen zetei, strekte de handen over de vormelingen uit en bad met ontblooten hooide den Heiligen Geest over hen af Daarna zette zich de bisschop weet ne Ier en verwisselde den gouden mijter met den witten, liturgisch mitra simplex ge heeten. Toen traden de vormelingen paro- chiesgewijze voor hem, om uit zijne handen de zalving met het H. Chrisma te ont vangen. Bij deze handelingen waren de peter en meter van iedere parochie tegen, woordig en legden iederen vormeling (de peter bij de jongens, do meter bij de meisjes) do hand op den schouder, zoolang hij voor don bisschop knielde Inmiddels zong het koor met de geloo- vigen den lofzang, „Veni Creatoren werd gezamenlijk het rozenhoedje gebeden. Na een lofzaDg ter eere der H Maagd en de hymne „Tantum ergo' gaf de bisschop den zegen met het Allerheiligste, waarmede de plechtigheid was geëindigd. Aan de zijde van het altaar ontdeed zich monseigneur van de liturgische gewa den, om op de wijze als hij gekomen was, zegenend het kerkgebouw te verlaten. De plechtigheid maakte op alle aanwe zigen een diepen indruk. Moge deze vooral voor de nieuwgevormden blijvend zijn en huu menigmaal in bun volgend leven bet woord in de ooren klinken waarmede de bisschop zijne vermaning sloot„Ik vermag alles in Hem, die mij versterkt. Heden, Maandag, dient Monseigneur het vormsel toe te Ovezande en 's Heerenhoek. Morgen(Dinsdag)ochtend, na het opdragen eener pontificale hoogmis te Middelburg. Per rijtuig begeeft zich dan de bisschop in den middag naar Vlissingen, teneinde daar het H. Vormsel toe te dienen. Woensdag is Zierikzee aan de beurt en Donderdag verricht de bisschop de Sacra menteels handeling op Tholen om van daar naar zijne residentie terug te keeren. Door de Zeereerw. paters Capueijnen te Helmond zijn als koofd-zelateurs en boofd- zelatricen voor de inzameling van giften, enz voor de missie-Borneo, onder hooge goedkeuring van H. D. H. de Bisschoppen van Nederland aangesteld in onze prov. de navolgende heeren en dames Dhr. A. Rottier te Hulst, mej. J. Rottier te Hulst, mej. A. S. en J. v. d. Walle te Hulst, mej. J. v. Mosselvelde te Axel, mej N. Brakke te Grauw, mej L 0. Verdonck te Hoofdplaat, mej. Steenbakker-Verdonck te Heinkenszand, mej. E. Lemsen te Lams- waarde en mej. E. Davidt te Sluiskil. Bij' het gehouden overgangsexamen aan de De Ruyterschool te Vlissingen zijn be vorderd tot de 3e stuurliedenafdeeling F. van. Harmeien, C. J. A. van der Hoe ven, J. Bi. A. Jagt, G. Joosse, H. Korte- bout en J. P. Nonhebei; voorwaardelijk: A. H. Schot, Wi. Vader, F. C. van de Vrie en C. H. Wjllemse. Vier leerlingen zijn niet bevorderd. Aan het toelatingsexamen "tot de voor- xbereidingsklasse werd deelgenomen door 12 adspiranten. Toegelaten zijn: J. II. Bromelow,'P'. Die- derickx, K. Heeres, G. Pleyte, H. J. Reijn- ders, C. W. de Veer, W. J. A. Weijèns, J. Welleman, en J. M. Waale. VI. Ct. Zierikzee Mej. Ida M. G. Spruijt slaagde in het eindexamen voor de H. B. S. Toegelaten tot het gymnasium te Mid delburg, na afgelegd examen, J. Moolenburgh leerling der R. H. B. S. alhier. Breskens. Dhr. P. A. Soetens, vroeger alhier woonachtig is bevorlerd tot de 2e klasse aan de de Hoogere Burgerschool te Gorinehem. ÏJzendijke. Door de afdeeling „ÏJzendijke en omstreken voor Volksonderwijs" is be sloten een subsidie te verleenen van f 5 voor de neutrale bewaarschool te Biervliet. Aardenburg Voor hoofd der school voer M U. L, O. hebben zich thans drie solli citanten aangemeld. Hulst Bij het gehouden examen voor het Mercurius-diploma van de federatie van Handels en kantoorbedienden slaagde uit onze stad dhr. J. L. G. Stubbè. Met hem slaagden dhr. A. A. Rouflfaer te Middelburg, J. A. v. Dixhoorn te Middelburg, en B H. J. van Rosevelt te Vlissingen. Grauw Op 21 Juli jl. slaagde voorde hoofdacte te 's Bosch, mej. L. J. M. Kindt alhier. Oud-Vossemeer. Mej. Th. Vrouefelder, onderwijzeres aan de II K. School alhier, is benoemd aan de openbare school te Vijlen-Vaals (L Het Bijzonder Onderwijs. Blijkens liet verslag over het lager on derwijs in 1909, vermeerderde liet aantal der scholen in ons vaderland met 57. En deze 57 scholen méér in het jaar 1908 bestonden uit58 bijzondere scholen, want het aantal der openbare scholen nam met één afl Do bevolking der bijzondere scholen nam n.l. toe met niet minder dan 12.120 leerlingen, waarvan 59.38 jongens' en 6182 meisjes. De bevolking der openbare scholen Ver meerderde slechts met 251 kinderen in dat jaar; het aantal jongens nam name lijk toe met 790, doch het aantal meis jes verminderde met 539. (Ned.) Eind-Examens H. B. Scholen in Zeeland. Tweede Groep. Voor dat examen, dat te Goes werd afgenomen, zijn Zater dag geslaagdde dames Ida M. G. Spruijt, yan Zierikzee; Anna M. P. A. Liebert van Goes; Anna P. Broeke en Cath. M. van Dieren, beiden van Middelburg; be nevens de heeren H. F. Beekkerk va,n Ruth, J. dhr. Fanoy en P. J. Hendrikse, allen van Middelburg. Drie candidaten werden afgewezen. Ie klasse le lijst trekking 25 Juli. f 20.0001747 f 2000: 8104 1000: 1917 11459 14905 f 400: 3105 7681 9491 f 200: 3007 14882 f 100: 724 1160. 6230 7164 14674 17699 f 20: 371 585 4405 4407 4568 5914 5920 5944 5972 6612 6622 6642 G671 6694 11969 12000 Bovenstaande trekking heeft voor zooverre het de prijzen beneden 100 be treft alleen betrekking op de nummers, die in Zeeland zijn geplaatst. Hot H. Vormsel. Julianus de Af vallige, wilde zijn terugkeer tot het heiden dom op een luisterrijke wjjze met eeu plechtig offer vieren. De heidensche priesters hadden scherpe messen doen aanbrengen, en vuur voor het altaar; maar groot was hunne teleurstelling, daar de messen het vleeach der offerdieren niet konden doorsnijden en er op verstompten, terwijl het vuur uitdoofde en met alle moeite niet was te ontsteken. Ze spraken toen tot Julianus- „Er moet hier een Christen tegenwoordig zijn, die ons tegen werkt." Ze spraken de waarheidonder de pages van den keizer was een Christen, die weinig dagen te voren het H. Vormsel had ontvangen. Zekere Noratus, die tot het Christendom bekeerd was, viel weder af, toen een nieuwe vervolging begonhij vreesde voor marte ling Die lafhartigheid sproot, volgens de geschiedschrijvers van dien t(jd, daaruit voort,dat Noratus zich niet had laten vormen, ofschoon hij daarvoor meermalen in de gelegenheid was geweest. Eusebius: Kerk. Geschiedenis. Een noodlottig ongeluk had Vrijdagmid dag te Harlingen plaats aan boord van het stoomschip' Professor' Buijs. Een hoeveel heid petroleum werd aan boord en naar de machinekamer gebracht, alwaar de derde machinist, de 18-jarige A. Zorg drager, van Midsland, de vloeistof ging overgieten in de daarvoor bestemde tank, zich bijlichtende met een machinekamer- lamp. Door een niet opgehelderde oorzaak vatte de petroleum vuur en ontplofte deze met een zwaren knal. De jonge man kreeg de brandende massa over zijn lichaam uitgestort en stond in. een oogwenk! in volle vlam. Oogenblikkelijk hadden de stuurlieden, door den knal, rook en vlammen gewaar schuwd, de brandslang aangekoppeld en was het vuur in enbele minuten gebluscht. De jonge man was echter tot onherkten- baarwordens toe verminkt daar de vlam men, terwijl de kleeren hem van hiet lichaam waren verbrand. Hoewel het le ven nog niet geweken was, kon de ge roepen geneesheer, dr. D. P'. v. Nouhuijs, die oogenblikkelijk 'ter plaatse was, niet meer de minste hooip geven. Oogenschijin- lijfc bewusteloos, bleef de levensvonk in het eenmaal zoo krachtig jonge lichaam nog een paar uren voortgloren, .totdat ein delijk de dood intrad. Een brave zoon was zijn ouders ontvallen op> de verschikke- lijkste wijze, die er te bedenken is. Gedekt door de driekleur werd hef overschot van den qngelukkigen jangen man naar het Ziekenhuis overgebracht. De Engelsche en Ilollandsche stoomsche pen hesohen daarop de vlaggen halfstoks en brachten den overledene aldus den laats,ten zeemansgroet. De ouders verloren het vorige jaar ook een zoon, die oip zee overhoord sloeg en verdronk, terwijl met de Pr. Willem II ook 'een zoon gebleven is. (N. Harl. Crt.) Lochem. Hedenmorgen ontving de Burgemeester van Lochem een brief van Pachrach, waarin deze mededeelde dat hij zijn vader en moeder had ver moord en gisterenmorgen om half tien naar Den Haag was vertrokken. De brief bevatte ook f80 tot betaling van schuld zijner ouders. Direct na ontvangst van dezen brief heeft de burgemeester van Lochem om 10 uur hedenmorgen de wo ning van het echtpaar laten openbreken en vond den man in den gang en de vrouw in. bed beide met afgesneden keel, aan den muur waren vele bloedvlekken. Vermoedelijk is de vader toen hij uit de Synagoge kwam vermoord, nadat de moe der al Vermoord was. De Burgemeester van Lochem heeft toen direct, in ver band met den door hem ontvangen brief, naar den Haag getelegrafeerd. De moor denaar was waarschijnlijk op het oogen- b.lik dat de afschuwelijke misdaad is ge pleegd in een vlaag van krankzinnigheid. Hij hield veel van zijn ouders, die in niet gunstige omstandigheden verkeer den en veel aan hun eenig kind opof ferden. De voordeur was van binnen ge sloten, zoodat men niet begrijpt, hos de moordenaar is weggeloopen. In het vertrek is niets gevonden, waarmede de moord kan geschied zijn. Het echtpaar leefde gelukkig. Heel Lochem is ontsteld over deze afschuwelijke handelwijze. Het par ket uit Zutphen is om! 2 uur naar Lochem vertrokken. De moordenaar is ongehuwd. De lijken zijn naar het politiebureau ge bracht, er is nog geen verlof tot begra ving gegeven. (Zie. ook' onder Binnenland in dit nummer.) Veendam. De 36-jarige arbeider Dron- kers wonende te Veendam is heden in de jenever gestikt. Hij laat vrouw en 6 kinderen achter. Oosfwolde. Een zekere Van Sprang heeft zijn 8-jarig broertje doodgeschoten. Pari|s. Gisteren (Zondag) had in Frankrijk de verkiezing plaats van de helft der conseils département.aux (provinciale Staten!) Omstreeks 1 uur hedennacht waren 637 uitslagen bekend, in den stand van de par tijen is weinig verandering gekomen. In de Oostelijke Pyreneeën hadden ongere geldheden plaats bij de bestelling der te legrammen. Door hulp der troepen had ontruiming plaats. GOES Geboren: 24, Jan, z. v. Pieter de Waard en Cornelia Melio. MIDDELBURG.Ondertrouwd: N. de Witte, j.m. 24 j. en J. M. Kalle, j.d. 22 j.C. A. Cornelisse, j.m. 24 j. eu E. Klap, j.d. 22 j.; T. T. Winkler, j.m. 29 j. en W. J. Balfcenstein, j.d. 27 j. BevallenJ. H. van Leeuwen, geb. Rij'n- tjes d.M. Rijnhout, geb'. La Bruijere, d.M. Geldof, geb. de Pagter, z.E. Cop- pejans, geb. Hommens, z.N. van Driel, geb. Potapipel, z. ZIERIKZEE. Gehuwd: 20, J. Zijta, j.m. 36 j. j.m. en L. Vijverberg, 37 j. j.d. Geboren: Een zoon van Chr. Hille- brand en F. van Dommelen; 15, Een doch ter van J. Kweek en M. Boogerd; 17, Een zoon van G. Aleman en W. Verton; 18, Een zoon van II. A. van Dijke en L. Lem- som. Overleden: 14, M. Gilden, 16 j. d. (over leden te Noordgouwe).; 17, A. M. Tram per, 19 j. ongeh. z. IJ z e n d ij k e, 23 Juli 1910. Ter graanmarkt van heden bepaalde de aanvoer zich hoofdzakelijk tot tarwe, die van f9 50 tot 1 10.25 liep, althans de beste soorten. Koolzaad eD karwei bleven onver kocht, wogens te hooge vraagprijzen. Rotterdam, 25 Juli 1910. Tarwe tamelijk ruim aangeboden, onver anderd f7,50 a f9,—. Uitgezochte partijtjes daarboven. In de overige artikelen ging niets om. Vlas geen noteering. Zeeuwsche Eieren f4,a f4,20. Overmaasche Eieren f4,40 a f4,60. V a r k e d s 275 a 285 ct. Licht soort export 25 a 26. Mais. Am. Mixed f af—, stoo- mend 1 f—Witte Servische Mixed f132, stoomend fa fGele Servische Mixed f a f—Gele La Plata f af—, stoomend f a f Grove Donau f128 af stoomend f 127,50 a f Odessa f Aardappels. Westlandsche zand f2.— a f2.40, Westlandsche poters f 0.90 af 1.10, Westlandsche klei f 1,50 a fl,80, Geldersche Kralen f 2,20 a f 2,40 per kinnemand. Handel tamelijk.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 3