rnhem. No 87 Dinsdag 26 Juli 1910 Zesde Jaargang. Bussum. ,MLon Repos", FEUIJLLETOK, nneken. veningen. elcfoon 270. Lek. <e Nachtegaal. laan, APPELDOORN. bij Nijmegen. I het Spijker, Nederland. elp (Geld.) Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOHD. UIT DE PERS. Welk weder zullen wij hebben eken, afwaschbaar behang. Ligballen. Ligkuur. Rus- Llpenwouden. Wintersport, ■mant H. C. BOLL, Hötel |over 't Mastbosch. fc. VAN WIJLAND. otus op aanvrage. n sterkade (bjj station Maas). Schoonhoven, Rotterdam eer Tel. 1. nf tn Uitspannlnj. Praeh 'ec op Oosterbeek, Arnhem, uwe, enz. Aanlegplaats der vanbevelend, W. DIJKSTRA. Bondshdt.l A. N. W. B. 'fenzine-Depót. Plat du jour Diners 5 tot 7 uur. Ruime peuners, Diners, etc. Aanbevelend, H. v. d. SLEESEN. ON VOOR ZOMER EN WINTER fN EERSTEN RANG. der Soerensohe Bosschen. in Automobiel-Garage, aai Telephoon No. 301. uken. Badkamer. bekend Modern inge- enkele kamers disponibel, pensionevoorwaarden. 480. s op aanvrage •iendeljjk gelegen Villa, 6 buizer bosschen. Uitst. tafel i. Sept. verm, prjjs. Dames „Berkenhof" Biesdelsche- Abonneinentsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 10.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór alf drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gaiuepoortstraal C 209, GOES. Reclamebeiiebten 25 CL p. r. Bij abonnement speciale prgs, Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X Berekend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 CL A contant. Een belangrijk Congres en een belangrijk Besluit. Op het zevende Congres van den Neder- landschen Middenstandsbond, den 18en, 19en en 20en Juli te Arnhem gehouden, werd na uitvoerige en met groote opge wektheid uitgesproken debatten, een belang rijk besluit genomen betreffende de be strijding der oneerlijke concurrentie. Dat wettelijke maatregelen tot bestrijding der oneerlijke concurrentie voor het behoud en den bloei van den middenstand noodig zijn,, was door alle prae adviseurs van dit congres betoogd en werd door geen spreker betwijfeld of ontkend. Slechts bleek er een z«er ernstig verschil van meening te be staan over de meest doeltreffende wijze van wettelijke bestrijding. Over deze vraag liep de hoofdstrijd op het congres. Sommige sprekers, verreweg de minder heid, meenden als afdoend geneesmiddel te kunnen aanprijzen, wanneer slechts aan het begrip onrechtmatige daad in ons Burgerlijk Wetboek een ruime omschrijving werd gegeven. Deze partij bleek van de hulp van den strafwetgever afkeerig Daartegenover stond de meerderheid, die meende dat de oneerlijke concurrentie straf rechtelijk moest worden bestreden. Maar ook hier was weder verscnil van meening te constateeron. De eene richting wilde in onze strafwet speciale gevallen van oneer lijke concurrentie omschreven zien, terwijl men anderzijds op de allereerste plaats eene algemeene strafbepaling wenschte, waarbij de oneerlijke concurrentie als zoo danig wordt omschreven en straf ba ir ge steld, terwijl daarnaast nog, naar gelang van gebleken noodzakelijkheid, speciale strafbepalingen ter aanvulling van het alge meene artikel konden worden opgenomen. Eerst dus het hoofdfort veroveren, en dan verder zien, of bier of daar de vijand zich nog in een of ander boekje verdekt heeft opgesteld, en zoo den eerlijken handel blijft bedreigep. Deze laatste stelling was steeds, en ook thans weer, verdedigd door mr. Aalberse, terwijl de tegenovergestelde meening was voorgestaan in het belangrijke prae-advies van professor Josephus Jitta. Tegen de algemeene strafbepaling bleek ter vergadering eene krachtige oppositie te bestaan, zoodat het allen schijn had alsof de Bond wilde terugkomen op het in 1904 te Nijmegen met groote meerderheid van stemmen genomen besluit, waarbij als zijn meening was uitgesproken, dat de oneerlijke concurrentie zonder eene alge meen gestelde stral rechtelijke bepaling niet afdoende zou kuuneu worden bestreden. In de vergadering gingen althans de meeste stemmen in anderen geest op. Toch werd ten slotte met op één na algemeene stemmen uitspraak gedaan ten gunste van het stelsel eener algemeene om schrijving en strafbaarstelling der oneerlijke concurrentie. De Bond bleef dus hare vroegere meening bandhaven, zeker niet bet min3t dank zij den invloed van de voortreffelijke verdedi gingsrede, door Mr. Aalberse op het Congres uitgesproken. Terecht kon Mr. ELSA. 18.) De ritmeester, eene Tange, magere ge stalte, welke in liggende houding nog grooter soheen, met bleeke, spitse trek ken en donkere oogen, die nu eens on rustig, dan weer lusteloos blikten, ont- ving zijn zoon met blijkbare vreugde. „Ge brengt nieuw leven in mijne zie kenkamer, mijn jongen", riep hij hem tegen. Hij was trotsch op den schaopen, kraehtigen jongen man, die zichzelf be wust en sterk de wereld intrad, die hem, met haar bedriegelijken glans willoos had gemaakt. Victor was het eenige in de wereld, dat do ziekte zonder zelfzucht, met reine gevoelens bemind had. Nog wat anders kwam in hem boven biji de verschijning zijns zoons. Deze herinnerde hem in woord en leven aan de idealen, waarmee hij, Udo van Ilaldenstein, had gelachen en ge spot, nu leed hij er hitter onder. Deels was het spijt en nijd, dat zijn kind verstandiger en wijzer was, dan hij eens zelf, deels onbaatzuchtige vreugde, Aalber e er op wijzen eene redeneering, welke door niemand werd weersproken dau de oneerlijke concurrentie telkens en telkens weder in andere gedaanten te voorschijn treedt. Bij een stel van speciale strafbepalingen loopt men dus groot gevaar, dat de oneerlijke concurrenten altijd vindenrijker zullen zijn dan de wetgever. De list zeilt immers, ook volgens de meening van professor Jitta, tusschen de regels dour. Het is voor den eerlijken wet gever onmogelijk om met oneerlijke eon- curenten te ooncurreeren in het uitdenken van middelen ter misleiding. Br ontstaat eon soort wedloop tusschen den wetgever en den oneerlijken concurrent. Want Proteus, de eeuwige misleider, komt telkens en telkens weder in andere gedaante op. En .daai om is op de eerste plaats noodig een algemeen gesteld artikel ter onder drukking en bestrijding der oneerlijke concurrentie. Daarnaast kunnen, zoo noodig, aanvul lingsbepalingen worden opgenomen. Zoo is ook, volgens mr. Aalberse, gewenscht, eene wettelijke regeling betreffende vlie gende winkels, vervroegde winkelsluiting, het uitverkoopwezen enz. Op deze wijze worden ook de uitwassen der oneerlijke concurrentie afgesneden. De Bondsvoorzitter, de beer Meuwsen, herinnerde er aan, dat dit Congres is de bekroning van Mr. Aalberse's arbeid, die reeds ongeveer 12V3 jaar geleden, promo veerde op een academisch proefschrift over de bestrijding der oneerlijke concurrentie en sedert dien tijd onvermoeid tegen dit maatschappelijk euvel is blijven strijden. Terecht voegde de heer Meuwsen er den wensch aan toe, dat deze bekroning vol ledig zal worden, doordat spoedig een wet tegen de oneerlijke eoncurentie in het Nederlandsche Staatsblad zal ver schijnen, in het belang met alleen van handel en industrie, maar van het geheele publiek. Want volkomen waar blijft ook nu nog wat mr. Aalberse reeds in 1898 in zijn Academisch Proefschrift schreet „De wettelijke bestrijding der oneerlijke concurrentie is een voornaam onderdeel eener verstandige sociale wetgeving". („Centrum") Mr. Paul J. Reymer. liËLGIÈ. De nalatenschap van Koning Leopold. De Belgische regeering is nu iri staat on-i te bewijzen, dat de 30 inillioen francs, juist voor Koning Leopold's dood door hem bestemd voor de stichting van verschillende particuliere maatschappijen, en die na zijn dood, zoowel door zijn erfgenamen, als door de regeering opgeeischt werden, als zijnde geld van den Vrijen Conogstaat, werkelijk aan dien staat behooren en daarom aan België moeten worden teruggegeven. Nu zullen waarschijnlijk alle maatschap pijen onwettig verklaard worden en ont bonden. In eik geval zal haar crediet in België worden in beslag genomen. Een bevredigende legeling zal er even dat hem bespaard bleef, wat hiji droeg. /Victor trok; een tabouret naderbij, plaatste zich naast zijn vader en kuste diens hand. „Leedt ge weer veel, sedert we elkaar niet gezien, hebben, geliefde vader 1" vroeg hij teeder. „Laten we daarvan niet spreken; kla gen is dubbel lijden; vertel me van je zelf". Udo was liet eens geweest met Victors reisplannen, maar hij verheugt zich toch over haar afstei. „En dan, vader, komt ge hij me en ge zult u veel beter gevoelen", vleide de jonge man. De andere lachte kort en spottend; als een smartkreet klonk het. „Ik zal hier teven en sterven. Mijne reizen gaan van het bed naar de sofa, heen en weer, maar, wanneer kwaamt ge heden aan?" Deze vraag bracht het gesprek op de wandeling met haar avontuur en de nieuwe kennis. De schildering van het pianospel boe zemde den zieke belangstelling in. Even als voor Sidonie was de muziek voor hem het eenige, wat hem nog aan de wereld bond. „Chopin's Nocturne I hoie bewonderde ik ze, als Gisela ze speelde. Gelooft ge, wel getroffen worden met de dochters van den ©verleden Koning, wat vergemakkelijkt zal worden door de verzoenende houding van Prinses Clémentine. De strijd tegen de speelholen. Donderdagavond omstreeks half elf deed het parket van Gent, vergezeld, van politie en gendarmen in burgerkleeding, een inval in de speelzalen van de Kurzaal te Ostende, welke onlangs verpacht zijn aan de Soeiété littéraire aldaar. Alle in- en uitgangen werden omiddellijk op slot gedaan en toen de magistraten de speeltafels naderden, ontstond een onbe schrijfelijke opschudding. De talrijke aan wezige vreemdelingen protesteerden uit al hun macht en uitten zelfs bedreigingen. De geheele inzet werd in beslag genomen alsook de kas van den wisselaar, waarna tot het verhoor der spelers werd overgegaan. Het voorgevallene verwekte een groote ontsteltenis in de Kurzaal. Zoodra het con cert was afgeloopen, begaven zieh de leden van bedoelde sociëteit en vele vreemdelingen naar de speelzalen, en daar deze gesloten waren op iast der justitie, werden de deuren opengeduwd, zoodat velen uit de zalen ontsnapten, terwijl weer anderen uit nieuws gierigheid binnentraden. Den ganschon nacht werden de zalen door politie bewaakt en reeds om 9 uur 's ochtends was het parket weer ter plaatse ter voort zetting van het onderzook. DCITSCHLAA», Schaken. In de 5e ronde van het Harnburgsche schaaktoumooi te Hamburg beeft Duras van Niemzowitsch, Forgaes van Speyer, John van Leonhardt en dr. Tartakower van Jacob gewonnen. Remise werden de partijen Schlechter- Marshall, Spielmann-Teicbman, Salwe-dr. Tarrasch en Chotimirsky-Alekhine. De partij Köhnlein-Yates werd afge broken. De stand is nu: Schlechter 41/2; Duras, Marsbal!, Niemzowitsch en Salwe 3 Teieh- man 21 en een onbesliste pattijChoti- mirsky, John, dr. Tartakower en AlekLine 21/2Forgaes 2 en een onbesliste partij Speyler en Spieltaann 2Köhnlein, Leon hardt en Yates 1V3 en een onbesliste partij; dr. Tarrasch lV3; Jacob 1 en een onbesliste partij. Aan een groot gevaar ontsnapt. Volgens een telegram uit Garnish (Z.-W.) partij van Ierland), zijn een aantal torpedo vernielers Donderdag ternauwernood aan een gevaar ontsnapt. Komende van Killary, stoomden zij Zuidwaarts, toen zij plotseling verrast werden door een mist, zoo zwaar, als nog maar zelden op de Westkust van Ierland is waargenomen. Toen zij eenigen tijd in dezen mist ge varen hadden, meenden de gezagvoerders, dat zij kaap Dursey Head reeds gepasseerd waren en daarem zetten zij koers naar het Oosten, om bezuiden Ierland om te varen. De schepen bevonden zieh echter nog dat uw nieuwe vriend, want dat schijnt Nordheim reeds te zijn tot me zal kot- men. om toe door muziek te verkwikken.?" „Zeker zal hiji het doen, waarschijnlijk reeds morgenmaar vader Victor talm de besluiteloos. „Spreek - mijn jongen", zei de vader vriendelijk'. „Zult ge boos zijn, als ik u verzoek om me te vertellen, wat er met Gisela gebeurd is?" Bereidwilliger dan hij gehoopt had, ver telde de ritmeester aan Victor d.t treur spel van het huis. „Ze moet een zeldzame vrouw geweest zijn", sprak deze nadenkend. „Hebt ge later nooit meer iets van haar gehoord?" Neen, eerst eenige maanden na het groote spoorwegongeluk kwam de familie op do vreeselijke gedachte dat misschien Gisela met man en kind daarbij konden omgekomen zijn. Bij1 het bestuur der spoorwegmaatschap pij herinnerde zich niemand de gevraagde personen gezien te hebben. Do eenige, die aanwijzing had kunnen geven was door overspanning, waanzin nig geworden. Carrero's naam werd sedert jaren niet meer gehoord en tevergeefs waren de be- benoorden Dursey Head en in volle vaart ging het op de rotsachtige kust af. Plotseling trok de mist op en de bewo ners van Garnish, die vol aandacht hadden staan te luisteren naar de sirenes der booten, zagen op dat oogenblik een aantal torpedo vernielers recht op de kust afkomen Twee ervan raakten steeds bijna de kust en als de kapiteins niet oogenblikkelijk T. genstoom hadden doen geven, dan zouden zij zieh te pletter hebben geloopen. Had de mist nog slechts enk/ le oogenblikken aangehouden, dan had een verschrikkelijke ramp plaats gehad. Nu liep alles zonder ongelukken af. Prachtige vlucht over zee. Loraine heeft na de meeting van Bourne mouth eene vlucht heen en weer naar het eiland Wight gedaan in minder dan één uur. De zee-arm die dit eiland van Bourne mouth scheidt is ongeveer 30 kilom. breed. SPANJE. Een aanslag op ex-minister-president Maura. BARCELONA. De heer Maura kwam Vrijdagavond om half twaalf hier aan en werd in het station door de autoriteiten ontvangen. Op 't oogenblik, dat hij een vriend omhelsde, loste Manuel Paso Roca, een 20-jarig persoon uit Barcelona, drie pistoolschoten op Mura, die licht aan arm en been werd gewond. Zijn vriend werd eveneens aan 't been gewond. De aan valler is gearresteerd. Maura werd aan boord van de stoom boot „Miramar" gebracht, die naar Palma op Majorka vertrok. (Deze aanslag zal geen verbazing wekken. Maura is door zijn ferm optreden tijdens de revolutiedagen te Barcelona zeer gehaat bij anarchisten en socialisten, zóó zelfs, dat het nieuwbakken socialistische Kamerlid Iglesias dezer dagen in de Kamer durfde verkondigen, dat hij het geen misdaad zou achten, als men Maura vermoordde, ten einde hem te beletten weer aan het bewind te komen. Men begrijpt, dat deze woorden niet zonder protest bleven. De voorzitter der Kamer heeft voorge- gesteld om in het procesverbaal der bijeen komst verzet aan te teekencn in zake den afschuwelijken aanslag, die tegen Maura is gepleegd. Dit voorstel werd met leven dige toejuichingen begroet, De minister-president schijnt de verant woordelgkheid voor het gebeurde toe te schrijven aan zekere volksvertegenwoordi gers, die onlangs hebben verklaard, dat zij een aanslag, zelfs op een persoon, gerecht vaardigd achttea. De conservatieven riepen bij het uileen- gaan Leve de Koning!, terwijl de repu blikeinen Leve de republiekriepen. De Cortes zijn verdaagd. Wij kunnen nog de volgende bijzonder heden mededeelen over den gisterenmorgen gepleegden aanslag op den grooten Katho lieken Spaansohen Staatsman Maura, zegt de Msbode. De heer Maura kwam te half twaalf met den exprestrein uit Madrid te Barcelona aan. Toen hij uitgestapt was en een zijner vrienden omhelsde vuurde een schamel roemdste detectives in de weer, iets van hem. te weten te komen. Aangenomen moest dus worden, dat hij toen verongelukt en onbekend begraven was, dat Gisela en liet kind bij de ramp ook omkwamen; of dat ze 'ergens stil voor zich zelveri leefden. „En wat denkt gij er van, vader", vroeg Victor bewogen. „Het eerste. De navorschingen waren zoo uitgebreid, dat ze niet zoo volslagen op niets hadden kunneii uitloopen, als Carrero en Gisela, -nog leefden". „Ma,ar het kind", sprak Victor. „Dat juist is het wat Vader geen rust laat en mij vaak droevig stemt", ant woordde Udo von Haldenstein. „Het kleine meisje, Elsa, noemde het de gravin, d:e ons de eenige tijding bracht, kan goed zijn en groeit misschien op in treurige omstandigheden", 's Avonds vroeg Victor den grootvader, of hij niet op de plaats des onheds zelve onderzoek had ingesteld. Ze zaten aan de thee. Haldenstein's oogen rustten op Gi- sela's portret. Hij verschrikte door Vic tors onverwachte vraag. Verward scheen hij naar een antwoord te zoeken, dat hij echter niet vinden kon. „Gisela, hoe komt ge daar nu dp i neen, Verwachting tot aan den avond van 26 Juli: Matige, tot kraehtigen, later afnemende Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind. Aanvan kelijkregen. Later tijdelijk opklarend. Dezelfde temperatuur. gekleed jongmensch drie schoten op hem af uit een Browning-revolver. De heer Maura kreeg een kogel in het been en een schampschot aan den linkerarm. De vriend werd door een derden kogel aan zijn djj gewond. De dader werd onmid dellijk gearresteerd. Hij is een achttien jarig livreiknecht en heet Posa-Roca. Zijn vader en broeder zijn eveneens in voor- loopige hechtenis gesteld. De heer Maura werd onmiddellijk aan boord van den kruiser „Miramar" gebracht en daar door dokter Zarpada verbonden en behandeld, waarbij gelukkig bleek dat geen der beide verwondingen ernstig waren. De vriend, de heer Olivera werd eveneens aan boord der „Miramar" gebracht. De politie had de meest mogelijke voor- zorgs maatregelen genomen niet alleen op het station maar langs den geheelen weg want men scheen een aanslag te duchten. Toen Maura uitstapte begonnen de aanwe zige partijgenooten hem luide toe te juichen waardoor de aandacht der agenten een oogenblik werd afgeleid, en de moordenaar zijn wapen kon te voorschijn balen. Een nicht van den heer Maura, die het eerst uitgestapt was wierp zieh na het tweede schot moedig op den moordenaar en poogde hem bet wapen te ontwringen. Dit gelukte haar niet volkomen, doch toch in zoo ver dat het wapen een andere richting verkreeg en nu de heer Olivera licht gewond werd. De heer Maura reisde met zjjn geheele familie, vrouw, kinderen en nog eenige politieke vrienden In de haven werd onmiddellijk een veilig heidsdienst georganiseerd om iedereen tc beletten de „Miramar" te naderen zoolang het schip nog op stroom lag. Alleen de autoriteiten en eenige bekende politieke personen, die Maura eendeels kwamen gelukwenschen en anderdeels hun veront waardiging uitspreken, werden toegelaten. Ook de rechter van instructie had een kort onderhoud met den gewonde. Dokter Zar pada zeide later dat het rechterbeen en de linkerarm getroffen waren doch absoluut ongevaarlijk. Óm half twee lichtte de „Miramar" haar anker en zette koers naar Palma de hoofd stad der Balearische eilanden. Bij zijn eerste verhoor zeide de dader dat hij niet van plan was geweest den heer Maura te dooden doch alleen schrik aan te jagen. De Ma Jridsche bladen van alle richtingen uitgezonderd de socialistische en eenige ultra radicale, die alleen het feit vermelden zonder commentaar, keuren den aanslag in de sterkste termen af. De conservatieve bladen wijzen er op dat de aanslag het natuurlijk uitvloeisel is van de laster-, haat- en wraakcampagne tegen den oud-minister gevoerd, een campagne die zelfs vanaf het spreekgestoelte der Cortes gepredikt werd. die gedachte kwam niet in. mij op, hoe is het mogelijk, dat dit niet gebeurde", sprak hijl meer tot zichzelf dan tot zijn kleinzoon., „D-e gedachten waarom dit alles moest geschieden, maken mij onrus tig, vertwijfeld; waarom bleef zij ook nu juist weg, die uitkomst had kunnen ge ven?" Dezen avond ging Joachim von Halden stein vroeg naar zijne kamer, den vol genden dag hield hij zich in een onge naakbaar zwij'gen, dat Victor niet dorst storen. 's Namiddags kwam dr. Erich Nordheim, Victor leidde hem naar zijn vader. Groot vader moest dien morgen uit en Sidonie ontving geen bezoeken. Des ritmeester uiterlijk trof Nordheim. Nooit zou Victor hem die weekheid van stem en dat optreden vol deelneming heb ben toegekend, hetwelk hij jegens den zieke aan den dag legde. In de belendende kamer stond een prachtige Blüthnervleugel. Victor opende da deur en Erich speelde op Udo-'s ver zoek Chopin en Mendelssohn. „Nu nog de Cis-mol", vroeg de kranke. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1