RIJWIEL koop. - De Tijdgeest No 86 Zaterdag 23 Juli 1910 Zesde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOEHSDiG- en VIUOAGAVOHD. Dit miner bestaat uit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. BINNENLAND. hef twee groofe igt n.l.: irzekering Gratis. L AZIEit, JRFKADE GOES. -Varnesh, Carbolineum, Ine Teer en Kootteer, jur, Carbolballen, Carbol- Carbolpoeder, Creolin enz. oop bij inschrijving: Appelen en peren, de Appelen, oor den inmaak BOSHOFFJr. Goes- Een boek voor de Boerderij. UIT DE PERS. Welk weder zullen wij hebben bij u Lonink. Ooedgek. pelijk Kapitaal f200.000.—. luim f 50.000 Tijdgeestlot f 6,— Klassikaal f 1,20. Jt, Tijdgeestlot f 3,— Klassikaal t° 0,60. ICt. Tijdgeestlot f 1,50 Klassikaal f0,30. |ijdgeestlot f 11,— ar met f 1,— per maand. fissen geven 3 loterijen precies ineen als 1/20 Staatslot, dooh zijn rdeeliger. oaar te Rotterdam aan het Hoofd- i/ynstraat 16, te Goes bjj N. Lange Vorststr. C 243 en J. TOEN, Opril D 23, te Borsselen KRIJGER, te Ovezands bjj H. Lz. mg naar buiten na ontvangst bedrag voor porto- en zegelkoston. Verkrijgbaar bij les per Liter en per Vat.) |lVENS VOORHANDEN: Aanbevelend, J. PLAZIER. sende in den boomgaard op de tede „Buiteniust", bewoond C. VERMUE te Nieuwdorp sende in den boomgaard op de stede, bewoond door dhr. C. ITS te Borsselen. jvingsbiljetten in te leveren op 26 Juli a. s., vóór 's namiddags I et Café BOUOELING te Goes. ingen zjjn te bekomen bij boven- s eigenaren. rijn, Jenever per liter en per fl- uis, Pijpkaneel. Stokjes Vanille n Pakjes Vanillesuiker. Aanbevelend, on waren niet zoo vrooljjk. n Haldenstein", begon Nordheim oop van het gesprek op het begw1 nend, „een trotsch, oud geslacht, van 't romantische houdend, naar t. Neem me dit gezegde niet kwa- Dn. Ik. houd 't voor een groot voor- onzen nuohteren tijd", c voor geen ongeluk", stemde vic- „hoewel dat ik voor mij' er weinig voel". .weet, wat er nog kan gebeuren f le, practisch en ernstig beschouw leven; mijn levensopvatting heet iets met proza of realisme te ma* ntwoordde Victor. l hem in, dat men hem (JiseM een doortastend en, ernstig kwar sschilderd had. Hij was van p a leri zijn vader nadere bijzonde opens haar verder leven te vrag/f ïantisch is nooit ernstig en *aia~ bestrafte Nordheim, „denk aan misleidden Mefisto's duivels- aj'ijen", plaagde Victor. (Wordt vervolgd.) WE ZEEUHSCHE COURAKI Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 10.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 'snamiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Reclameberiebten 25 Ct, p. r. Bjj abonnement speciale prgs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meorr 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oereiend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, 4 contant. In Mtmorlam. f Weensdag 20 Juli was het 7 jaar geledeD, dat Z. Heiligheid Leo XIII in den Heer ontsliep. Zoo iemand dan mocht deze booge- priesterlijke grijsaard bij zijn verscheiden den apostel nazeggen„Ik heb mijn (levens), loop volbracht, het geloof bewaard." De Kerk, over welke de Heer hem stelde, wist Leo te hevestigen en uit te breiden en voor de nooden en h)ehoeften van het hem toe vertrouwde volk schiep zijne wijsheid de juiste geneesmiddelen, gelijk zijne heerlijke omzendbrieven getuigen. Hoe juist schetste Dr. Schaepman paus Leo in de volgende, sobere maar sprekende trekken „Deze paus Leo XIII is groot 1 Groot door alle menschelijke grootheid en groot door Gods genade. Een hoog karakter en een hooge geesteen denker en een vrome een dichter en een staatsman; een priester en een regeerder. Niets ontbreekt hem noch breede vlucht van gedachten, noch scherpzinnigheid m bizonderheden, noch aanstekelijke geestdrift, noch wikkende, wegende voorzienigheid. Zijn verleden is zonder wolk of zonder schaduw, vol van licht. Hij staat, onbewogen en kalm met de majestueuze kalmte der Alpenreuzen, hoog, onbereikbaar hoog. Maar zijne ziel ligt altijd in aanbidding geknield voor haar Heer en God." J) Zoo was Leo, zoo leefde hij als priester, bisschop, paus en nog van uit zijn graf spreekt hij tot ons„defunctus adhuc loquitur." Moge bet christenvolk zijne uitmuntende lessen immer gedachtig zijn! Dr. H. J. A. Schaepman; MenBchen en Boeken4e reeks, blz. 192. „Meer en meer begint in ons land de meening veld te winnen, dat de aanstaande boerin, wil haar ontwikkeling gelijken tred houden met die van den boer, ook vak onderwijs moet genieten. Van verschillende zijden hoort men stemmen opgaan en plan nen maken voor landbouw en huishoud- onderwijs aan meisjes. Volgens mijn be scheiden meening, heeft de aanstaande boerin vooral noodig huishoud-onderwijs, daarnaast landbouw-onderwijs, want zij is in de eerste plaats huishoudster, hoofd der huishouding, daarna mede-arbeidster in het boeren bedrijf." Zoo spreekt G. H. Bieleman, gediplo meerd leerares in de huishoudkunde en onderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes, in de Voorrede van haar boek, dat zij bewerkte naar eene Duitsche uitgave van S c h a f e r. Het boerenEjedrijf is voor de meeste streken als het war.i de kern der volks welvaart. Een land, waar de boerenstand ondergaat en kwijnt door den trek naar de steden of door andere oorzaken zal vroeg of laat tot verval gerakenen in de jonge Staten, die in het verre Westen opkomen en groeien, is het de boer, de landbouwer met helder verstand en nijvere handen, dio een Staat en een volk schept of tot welvaart brengt. Ook het boerenbedrijf kent moeilijke tijden; de landbouwer van tegenwoordig weet, dat geld alleen niet voldoende is, dat de nieuwere tijden ook nieuwe kennis en wetenschap mede brachten, waai vac men zich op de hoogte moet stellen, wil men niet bg anderen achterstaan. En de boerenvrouw, op wie allereerst het bestuur der hulshouding en tevens voor een groot gedeelte het beheer der boerderij rust, zij moet ongetwjjfeld bet hoofd evengoed als de handen leeren gebruiken, wil zij waarlijk haar man waardig ter zijde staan. Bij de opvoeding der boerendochters wordt dit dikwijls uit het oog verloren en op verschillende manieren wordt hier ver keerd gehandeld. Aan den eenen kant denkt de rijke boer soms zijne dochters „goed1' op te voeden door haar naar een jonge dames kostschool te sturen, waar ze een voor haar stand totaal verkeerde opleiding ontvangen. Ze komen dan thuis met een allegaartje in hun hoofd, waarmee zij niet goed weg weten, kunnen hakkelend piano spelen, nuttelooze handwerkjes maken, willen vóór alles .juffer" zijn en .schamen zich voorde gewestelijke kleeding en voor het werk, dat haar stand meebrengt. Aan den anderen kant meent de land bouwer ook wel eens, dat „bij ons soort menscben" de meisjes niet zoo veel be hoeven te leeren, dat de allerkortste school tijd al lang genoeg is. Zij gaan van de veronderstelling uit, da een boerendochter genoeg kent, wanneer zij maar vlijtig de handen nit de mouwen kan steken, en zoodoende berooven zij de toekomstige boerin van veel nuttige kennis, die zij later zoo noodig heeft in het kleine rijk, waarover zij regeeren zal. Goed, degelijk huishoudonderwijs is het dus vooral, wat de boerendochter, nadat zij de lagere school bezocht, noodig heeft, en er zijn roomsche huishoudscholen hier in het land, die met reden geroemd worden. Daar zou ook allicht zeer gemakkelijk vooral voor haar, voor wie dit noodig en nuttig was de landbouwhuishoud- kunde meer op den voorgrond kunnen worden gezet naast de andere vakken, waarin de huisvrouw bedreven moet zijn. Het boek van mej. Bieleman omvat in vijftien hoofdstukken alles wat de huis houdster op het platteland van nut kan wezen. In eenvoudige, duidelijke taal ge schreven verdient het waarlijk een hand- boek van de boerin te worden. In het eerste boofdstnk wordt vluchtig de eenvoudige natuurkunde behandeld. Dan volgen de huishoudelijke en bouw kundige eischen van den woning, hoe die het beste kan worden ingericht en onder houden: „Terwijl de woning van den een weelderiger inrichting zal vertoonen dan die van den ander, zoo zai toch die van een landbouwer, hoe goed de toestand zjjner beurs ook is, eenvoudig en spaar zaam gemeubileerd moeten zijn, daar de vrouw des huizes veel andere zaken te be hartigen heeft en dus niet nair behooren zou kunnen zorgen voor alle huisraad Eenvoudig en spaarzaam is nog volstrekt niet armoedig of kaal. Niets misstaat zoo zeer in de boerderij als nagebootste weelde en overdaad. De oude klok, die al in grootvaders tijd op diezelfde plaats stond, de gewreven kast, waar reeds grootmoeder haar „spulletjes" bewaarde, meubelen de kamers deftig en smaakvol; en ook waar die familiestukken ontbreken, zijn eenvoudige gladde en heldere meubels duizendmaal beter op hnn plaats dan leelijk fabriekswerkondoelmatige tafels en met pluche bekleede stoelen. Hier zou ik ook meteen willen wijzen op betgeen de schrijfster zegt over de kleeding „Daar, waar doelmatige, voor de gezond heid geheel onschadelijk, smaakvolle natio nale kleederdrachlen van oudsher nog ge bruikelijk zjjn, trachte men deze niet af te schaffen doch het dragen ervan veeleer aan te prijzen. De stoffen voor deze kleeding zijn gewoonlijk degelijker, dan die der moderne kleeding. Zij kunnen ook langer gedragen worden, want vrees voor het ten achter komen bij de mode bestaat er niet en zij zijn geheel berekend naar de werk zaamheden, welke er in te verrichten zijn. In de meeste gevallen is de aanschaffing ervan dnurder dan van de nieuwere soort kleeding; de oudere soort houdt het echter langer uit. „In ieder geval dient de kleeding van de landelijke bevolking eenvoudig te zijn, maar toch niet smakeloos." Dat de boerendochters toch mochten be grijpen, hoeveel onrecht zjj zichzelf doen door hun mooie kleeding te verwisselen tegen de nabootsing der stadsmode. De gewestelijke kleeding van de boerin kleedt haar iorschere gestalte beter, dan welke mooigemaakte japon ookde muts en het oorijzer doen de frisgche wangen en heldere oogen der jonge meisjes véél beter uitkomen, dan kunstig kapsel of nieuw-modische hoed, De kleuren zelfs, die op het land van ouder tot ouder gedragen worden, helder blauw, hard groen, sprekend bruin, passen wonderwel in de landelijke omgeving, waar fletsere kleuren zouden misstaan. Het smaak volle en deftige van de boerenkleeding is mij Dooit meer opgevallen, dan bij zekere gelegenheid, toen ik twee vrouwen van middelbaren leeftijd naast elkander zag zitten op een bank in Artis, twee vrouwen, die gewend waren zelf de handen te roeren in hunne huishouding, nu beiden in de paaschbeste kleeding; de boerin bewoog zich gemakkelijk en zag er onberispelijk uit in haar wijden rok, keurig geplooiden doek en sneeuwwitten kap; de ander in haar nagebootste dameskleedij, die niet smaakvol genoeg gekozen was en niet zorg vuldig genoeg gemaakt, deed duidelijk zien, hoe slecht op haar gemak zij was in een gewaad, dat bg haar persoon en levenswijze niet paste. Een prachtig voorbeeld van de geweste lijke kleeding hoog te houden, geven een paar adellijke Friesche dames in den Haag, die altijd het Friesche kleed en den kap dragen, waar zij ook kernen. Wanneer de jongere boerinen eens goed ervan doordron gen waren, wat een onrecht zij zichzelf doen, haar eigenaardige en sierlijke kleeding te verwisselen tegen een dikwijls leelijke stadsmode, misschien gingen zij dan begrij pen, hoe de ijdelheid hen precies de ver keerde richting doet inslaan. Het boek van Mej. Bieleman geoft verder een duidelijke verklaring van de voedingsleer, bespreekt de voedingsmiddelen en hun toebereiding waaronder dbk het behandelen der melk en 't bereiden van boter en kaas, een groote plaats beslaat en de genotmiddelen. Aan de gezondheids leer en de ziekenverpleging, die zoo nuttige wetenschap op het platteland, waar de huismoeder met een beetje practische weten schap veel onwelzijn kan voorkomen en genezen, is veel zorg besteedook een hoofdstuk over de hulp bij ongelukken is hier ingelascht, als zjjnde buiten, waar men dikwijls ver van den dokter woont, onont beerlijk. De volgende hoofdstukken behandelen den moestuin, de varkenshouderij, de pluim veehouderij, het bestuur der huishouding en de boekhouding. De vele figuren in den tekst dragen tot de duidelijkheid bij. De goed verzorgde druk en stevige omslag voldoen mede aan de eischen, welke men een een handboek een boek, dat dagelijks in de banded ge nomen wordt, om na te slaan en te raad plegen stellen kan. „Centrum". Alb. S. Katholiek journalisms. Onder bovenstaanden titel vermeldt „De Maasbode", dat er thans ook een Fran- sche vertaling is verschenen van de Ita- liaansche brochure, welke het blad onlangs van zulke hatelijke commentaren heeft voorzien. Aan het slot van het stukje schrijft „De Maasbode": „Wanneer wij! hier nog even memoree- ren, dat zoowel het Ital'aansche geschrift als de Nederlandsehe overzetting er van door alle Katholieke bladen, die ons blad in verband met dit geschrift hebben aan gevallen, unaniem is doodgezwegen, dan werpt dit eenstemmige doodzwijgen wel een zeer bedenkelijk hcht op de polemiek dier persorganen". Het is mogelijk, dat andere katholieke bladen dan het onze inderdaad over het geschriftje gezwegen hebben, hetzij ze geen recensie-exemplaar ontvingen, hetzij1 ze be zorgd w.aren, dat de onverkwikkelijke po- lcmieken, door „De Maasbode" krachtens de brochure vau pater Chiaudano S.J. be gonnen, heropend zouden worden. In beide gevallen is hun houding te verklaren, het vae soli1) als „De Maasbode" op zich toepast, moge dit haar tot nadenken stemmen, of zij het er ook naar gemaakt heeft. In den algemeenen vorm, waarin „De Maasbode" haar verzekering .vervat, is deze echter alvast onjuist. Ofschoon ook ons geen recensie-exemplaar was toegezon den, vermeldden wij onmiddellijk in ons nummer van 11 Juni j.l. het ver schijnen der Hollandsche vertaling. Zelfs citeerden wij uit deze vertaling een gedeel te ten bewijze, dat ook Pater Chiaudano onze stelling in de polemiek tegen „De Maasbode" ondersteunt: Katholieke jour nalisten hebben zich te houden aan de „voorschriften en raadgevingen van den H. Stoel en de Bisschoppen; hebben zij bovendien wegens bijzondere omstandighe den bijzondere voorschriften ontvangen, dat zij er zich dan ook strikt aan houden". Misschien heeft „De Maasbode" bedoeld entrefilet over het hoofd gezien en wil zij er alsnog melding van maken tegelijk met de „bijzondere voorschriften van Paus en bisschoppen", welke voor de katholieke pers van ons vaderland geldig zijn. Die uitvoerig door ons medegedeelde voor schriften, welke als geldend v.oor Neder land en wegens hun autoritair karakter toch meer waarde bezitten dan de beschou- _i j-_i _L_, L 1 li .1 :.u.[ J wing van een Italiaanschen geestelijke over de tekortkomingen der Italiaansche pers, werden tot dusver door het blad, hoe dikwijls ook door ons gesommeerd, zorgvuldig doodgezwegen. En de rol len omkeerend, wil „De Maasbode" thans tegen de feiten in komen waar maken, dat haar brochure zou zijndoodgezwe gen. Het doodzwijgen werpt inderdaad „een bedenkelijk licht" op de polemische manieren van het blad. („De Tijd"). „Vae soli" zijn de eerste woorden van den Schriftuurtekst:-„vae soli, quia cum ceoiderit, nemo est qui sublevat eum", „wee hem die alleen is, want wanneer hij komt te vallen, is er niemand die hem opbeurt". (Red. „N. Z. Crt.") Onze nieuwe Senaat. Na de algemeene Eerste Kaïnerverkie. zingen is het niet onaardig, eens even na te gaan, hoe ons Hoogerhuis sedert zijne herniewing in zijn geneel samenge steld is. De Rechterzijde telt 32 leden: n.l. 18 Katholieken, 10 Anti-revolutionairen, 4 Chr.-Historischen. De Linderzijde telt 18 leden, n.l. Unie- en Oud-liberalen. Het aantal oud-liberalen is moeilijk met juistheid te zeggen, maar zeker behoo ren de heeren 'Roëil, Van Weideren Ren. gers en Sickenga tot die steeds slinkende partij. Er zijn nu in onzen Senaat: 18 advocaten. 4 doctoren, n.l. de heeren Lely, Wolt- jer, Vermeulen en Franssen. 3 Burgemeesters, n.l. van Driebergen, 's Hertogenbosch, Groningen. 6 Leden der rechterlijke macht, n.l. de heeren Verheijen, Van Basten Baten burg, 't Hooft, Van der Maessen de Som. breif, Sickenga, Pelinck. 6 Militairen, n.l. de heeren van Löben Seis, Schimmelpennick, Staal, Van Voorst tot Voorst, Van Wassenaar van Rosande, Havelaar. 1 Koloniale specialiteit, n.l. mr, Barge, oud-gouverneur van Curasao. (i Oud-ministers, n.l. de heeren Lely, Godin de Beaulort, De Marez Oyens, Ha- velaar, Staal, Roëil. 5 Landbouw-specialiteiten, n.l. de hee ren Breebaart, üojes, Knoll Welt, Mi ddels van Kessenich, De Boer. 6 i ndustrieelen, n.l. de heeren Hovy, de Jong, Laan, Merkelbach, Prinzen, Hay makers. 2 notarissen n.l. de heeren llaffmans, van Waterschoot van der Gracht. 3 financieele specialiteiten, n.l. de hee ren Bloembergen, van Nierop, Waller. Middenstandscongres. Donderdag, negen uur, werd te Arnhem het congres van den Middenstandsbond heropend. De voorzitter verwelkomde den com missaris ider Koningin Jhr. S. van (fit ters. Hierna verkreeg de prae-adviseur, mr. Aalberse, het woord ter beantwoording van de debaters. Hij zette uiteen dat bij gespecialiseerde verbodsbepaling de on eerlijke concurrentie steeds onder nieu we vormen het hoofd zou opsteken. Eene practische algemeene bepaling is daarom beter, al is deze juridisch min der juist. De heer Schuermann, prae-adviseur, verklaarde zich tegen handelsrechtbanken en iedere inmenging van leek en in de rechtspraak. Hij is voor eene algemeene bepaling en wenscht daaraan eene spe ciale regeling van onderdeelen der on eerlijke concurrentie niet vastgekoppeld le zien. Na rupliek werd met op een na al gemeene stemmen aangenomen de vol gende motie van de Utrechtsche Leo- vereeniging „De vergadering, gelezen hebbende de prae-adviezen en gehoord de verschillende besprekingen; overwegende enz. dat de ervaring heeft geleerd dat de Staat niet uitsluitend moet komen met een stel gespecialiseerde be palingen omdat dan de oneerlijke concur rentie zich onmiddellijk weer op andere punten vertoonen zou, doch dat daarbij Verwachting tot aan den avond van 23 Juli: Meest matige Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind. Zwaarbewolkte of betrokken lucht. Waarschijnlijk regen met kans op onweer. Warmer. tevens noodig is een algemeene bepaling, waardoor de oneerlijke concurrentie als zoodanig wordt aangetast; draagt den „Middenstandsbond" op zich in idliezen geest tot de hooge regeering te wenden met een adres en verder alle overige stappen te doen die kunnen lei- |den tot het spoedig indienen van een desbetreffend wetsontwerp." Omtrent het vraagpunt der oneerlijke concurrentie stelde de voorzitter als con clusies van het debat voor, bij de re geering aan te dringen op het indienen van een wettelijke regeling voor aandui ding van handelswaren en in verband hiermede de inrichting van de noodig© keuringsdiensten. Deze conclusies werden bij acclama tie goedgekeurd. De volgende conclusie van de Arnhem- sche vereeniging van Handel en Nijver heid. „Het is verboden verpakte goederen te leveren, in een winkel of op eenige an dere voor het publiek toegankelijke ver. koopplaats voorhanden te hebben uit te stallen in het openbaar, rond te bren gen, rond te venten, te vervoeren, of voor uitvoer in opslag te hebben, indien niet op alle verpakkingen voorkomt in duide lijke letters en cijfers de hoeveelheid in Nederlandsch maat, idito-gewicht of aan tal der verpakte artikelen. Werd na eenige discussie eveneens bij acclamatie goedgekeurd. Do voorzitter, zijn ingenomenheid uit sprekend met het resultaat der bespre kingen, bracht mr. Aalberse onder geest driftig applaus der vergadering, in het bijzonder hulde voor zijn arbeid ten be hoeve van dit congres. Spreker herin nerde, dat de heer Aalberse reeds 12 iaar strijdt voor een wettelijke bestrijding der oneerlijke concurrentie. Hij hoopt, dat een spoedige indiening van een wet de kroon op zijn arbeid moge zetten. Na do gebruikelijke rondvraag merkte de heer Van Wijnbergen (Handelsvereeniging Rotterdam) op, dat de Middenstandscan- gressen steeds in beteekenis toenemen, dat hun invloed grooter wordt en dat dit in hoofdzaak te danken is aan den arbeid van het bondsbestuur, in het bijzonder van den onvermoeiden, energieken voor zitter, den heer Meuwsen. Onder langdurig geestdriftig applaus, waarbij- de congressisten zich van hun zetels verhieven, werd den bondsvoorzit ter een bijzonder hartelijk© ovatie ge bracht. De voorzitter bracht ten slotte dank aan allen, die tot het uitnemend slagen van het congres hebben medegewerkt, in het bijzonder aan de prae-adviseurs. Het congres ging daarna uiteen. Een Katholiek burgemeester in Friesland? Men schrijft aan de Maasbode: Door de Katholieke kiesvereeniging van de stad Bolsward is aan H. M. de Ko ningin een adres verzonden, inhoudende het verzoek om in de burgemeester-va cature ter plaatse een katholiek te be noemen. Aangezien de raad van genoemde ge meente reeds langen tijd overwegend rechtsch is, en de Katholieke partij ai- leen grooter is dan A..R. en C.-H. te zamen, meenen Bolswards Rooinschen te mogen verwachten, dat aan hun verzoek aandacht zal worden geschonken. Zulks te meer daar in geheel Friesland, waar de Roomschen een niet onbelangrijke min derheid vormen, geen enkel burgemeester gevonden wordt tot die partij hehoorend. Juist Bolsward is om bovengenoemde re. denen de plaats die voor een dergelijke benoeming bij uitnemendheid is aange wezen. Het is derhalve te hopen, dat degenen onder de Katholieken in ons land, Jdie voor een dergelijke functie in aanmerking meenen te komen, van hun recht tot sol licitatie zullen gebruik maken, opdat niet Bolswards actieve Katholieken zullen moeten worden teleurgesteld, wegens ge. brek aan Roomsche sollicitanten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1