ton SCHOUWING N.V. „De Tijdgeest" ADVERTENTIËN. Grafmonumenten, KERKNIEUWS. O N D E R W IJ S. Aanbestedingen AUG. VAN DYCK-PETIT Steenhouwerij. Hardsteen voor sluizen, bruggen on gebouwen marmeren Schoorsteenmantels L. EVERSDIJK, Tandarts BLAAUW, r» (wettig gedeponeerd] Prima Oude Jenever. L.J. SNIJDER te Goes. WOENSDAG 20 JULI 1910. Heeren Landbouwers! Voor den inmaak J. p. BOSHOFf Jr. - Goes. De Kanter Hordijk's Bank. Deposito-rente. Vergoeding thans 47a Herverzekering Gratis. 1 «e- i H.H. Landbouwers. VISSCHERIJ. Men meldt ons i Op de Zeeuwsche oesterbanken is het oesterbroed op de collecteurs reeds waarge nomen dit jaar zijn niet al een groote groote hoeveelheden schelpen daarvoor uitgezaaid, maar ook meer dan de laatste jaren gebruikelijk was, pannen in zee gebracht De toeneming der liefhebberij voor het pannenleggen is dit jaar grooter, omdat men zich van oesterbroed in ruimere mate Wil voorzien. Vooral in de laatste jaren had pet broed veel te lijden van jonge zeesterren, terwijl op sommige banken zeer veel zoo genaamde „zeekers voorkwamen, die in trossen in massa aanwezig, het broed doen verstikken. De schelpzuiger heeft druk werk febad en aanvankelijk visschende op de 'laauwerszich meer binnenwaarts verplaatst haar de Middelplaat in de Oosterschelde. Ook uit het Noorden zijn kokhanenschelpen voor oester-collecteurs aangevoerd. (N. R. Crt.) (Zie vervolg le blad). Nederlandsch Maria-Congres met de hooge goedkeuring van hunne Doorl. Hw. De Bisschoppen van België en Neder land, te houden op 2628 Augustus 1910, te Averbode (bij Sichem) België. De volgende circulaire is verspreid Het Katholieke, Nederlandsch sprekende olk, heeft te allen tijde behoord tot uit- erkoren geslachten, die Maria zouden alig prijzen. De buitengewone en zuivere vereering er allerzaligste Maagd en Moeder Gods «hoorde zelfs tot de kenmerkende eigen- chappen van ons volk. Dat getuigen de vele Mariakerken, de ele genadeoorden, waar een harer wondere leeltenissen vereerd wordt, en de talrijke afbeeldingen, welke in huis en langs den weg aan haar herinneren. Dat getuigen de boeken onzer godgeleerden en predikanten, de werken onzer geestelijke schrijvers. Dat getuigen ook onze geschiedenis, ODze edichten en onze beeldende kunst niet het minste. En toen een gedeelte van het christen volk werd meegesleurd door de dwaling, welke weigert Maria's heilig Moederschap en onvolprezen Maagdelijkheid te eeren, toen hebben, zij, die trouw bleven aan den dienst der Gezegende onder de vrouwen, getracht met dubbelen ijver en openlijke hulde Maria's naam te verheffen in hunne omgeving. Toen voor eenige jaren congressen werden ingesteld, waar men bijeenkwam om door onderrichting en welsprekend betoog, de kennis, de liefde en den eerbied voor Jezus in het H. Sacrament te bevorderen, bleek aanstonds, hoe sterk deze bijeenkomsten het rijk van Gods genade bevorderden, kennis en eerbied verbreidden, allerlei goede, werken tot stand brachtten of bevorderden, zoodat men zonder gevaar van tegenspraak zeggen mag, dat de zoo gelukkig alom groeiende godsvrucht voor H. Mis en H. Communie, voor een groot deel te danken zijn aan de congressen van het H. Sacrament. Daardoor aangespoord, stelden de diena ren van Christus en zijn H. Moeder alle pogingen in het werk, om dergelijke bijeen komsten in te richten, waar zou gesproken worden over de waardigheid der H. Moeder Gods, over hare uitverkiezing, haar gezegen- den invloed op de heiliging der zielen en den vooruitgang der Maatschappij. Tegenover den wasschenden invloed van ongeloof en zedelijk bederf, waardoor de wereld ten onder dreigt te gaan, meenden zij een poging te moeten stellen ter ver meerdering van de ware godsvrucht tot Maria, welke een vernieuwing van het geestelijk leven tot gevolg moet hebben. Er werden reeds Maria-congressen ge houden te Fourvière in Frankrijk, te Freiburg en te Einsiedeln in Zwitserland, te Rome, enz., en met vreugde kan getuigd worden, dat de gehoopte gevolgen niet zjjn uitgebleven. De onderteekenaars van dezen oproep, meenden dat de tijd gekomen is, em ook onder ons volk en in onze taal een derge lijk Congres bijeen te roepen. Zij getuigen met vreugde, dat bij ons de vereering van Maria bloeiend is, dat hare feestdagen met luister gevierd worden, en haar naam en beeltenis in de huisgezinnen wordt hooggehouden, maar zjj stellen zich voor dat een Maria-congres niet anders dan allergunstigst werken kan op de vermeer dering van het geloofs- en genadeleven onder ons volk. Onder hooge goedkeuring der Belgische en Nederlandsehe bisschoppen, roepen zij de dienaars van Maria op, om met hen het eerste Nederlandsch Maria-congres te vieren. Wanneer een ieder, die daarvoor is aan gewezen door roeping of ambt, daartoe wil bijdragen van zijn kennis en ervaring, dan zullen de waarheden der geloofsleer aan gaande Maria beter gekend worden, en Maria dus meer geëerd en bemind. Dan zal de waarde van de Mariavereering voor het zedelijke maatschappelijke vraag stuk beter blijken en tot beoefening worden gebracht. De geschiedenis zal ons leeren tot welk een zielegrootheiJ en heiligheid het volk door den invloed der H. Maagd wordt gevoerd. De kunst zal ons toonen welk een vreugde en sterken vrede de dienst der Onbevlekte schenken kan. Toen de vraag rees, waar het Congres gehouden zou worden, wist het bestuur geen betere keuze te doen, dan de Norber- tijner-abdij te Averbode bij Sichem (België), waar op 21 Augustus a.s. de beeltenis van Maria, op last van Z. H. Pius X door Z. E. Kardinaal Mercier plechtig zal gekroond worden en die uitstekend geschikt is ook door ligging en gebouwen tot een heerlijke vergaderplaats. Het bestuur is echter niet overgegaan tot het vaststellen dezer keuze, dan na verkregen zekerheid, dat allen deelnemers van het Congres voldoende verblijfplaats kon worden aangeboden te Averbode, Scherpenheuvel of in het nabijzijndeLeuven. De Congresdagen zijn dan bepaald op 26 en 27 Augustus, om met eene algemeene en plechtige huldebetooging gesloten te worden op Zondag den 28sten. Algemeen Bestuur: De Hgw. heer G. Crets. prelaat der abdij van Averbode, eere-voorzitter. Mgr. van Roey, groot-vicaris van 't aartsbisdom Mechelen, voorzitter. Mgr.dr. H. J Brouwer, groot-vicaris van 't aartsbisdom van Utrecht. De ZE. heer km. De Baets, groot-vicaris van 't bisdom Gent en president van 't seminarie. M. J. Pompen, groot-vicaris van 't bisdom 's Hertogenbosch. Mgr. Hopmans, groot-vicaris van 't bisdom Breda, onder voorzitter. M. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Zeer- eerw. heer Kanunnik C. Callewaert, pres. van 't Groot-Seminarie te Brugge. Graaf Charles de Merode-Westerloo. Mgr. J. J. Graaf, voorzitter der Bisschoppelijke Com missie tot verspreiding der devotie tot O. L. Vrouw ten Nood te Heiloo, te Haarlem. Mgr. L. Janssens, secretaris der Bijfeel-commissie te Rome. Mgr. Keesen, senator. Mgr. J J. H. Menten, Huisprelaat van Z. H. den Paus en Pastoor te Maastricht. M. J. Nobels, Nijveraar te S.-Niklaas. Jonkheer Ch. Ruys de Bee- renbrouck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Maastricht. Prosper Poullet, Hooglaëraar en Volksvertegen woordiger van Leeuven. W. Prinzen, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal te Helmond. Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, President van 't Seminarie te Rijzenburg, te Driebergen. De Zeereerw. heer H. Theunissen, Pastoor-Deken van Tongeren. Prosper Thuysbaert, Prefect der Derde Orde van de H. Francieus aan de Hoogeschool van Leuven -- Robert Usens. Advocaat en Burgemeester van Groot Gelmen. Fr. Van Cauwelaert, Volksvertegenwoordiger van Antwerpen en Hoogleeraar aan de Universiteit te Freiburg. J. van den Berge, Letter kundige te Roeselaere Jhr. O. van Nispen tot Sevenaer, Onder-Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Nijmegen. Eerw. Pater Vermeersch, S J. te Leuven. E. Vliebergh, Hoogleer- aan de Universiteit van Leuven. De Secretaris voor Nederland, I. M. J. Knaapen, prof. aan de Abdij Berne te Heeswijk. De Secretaris voor België G. Franken, Abdjj Averbode. Uitvoerend Bestuur: de Hw. Heer Prelaat G. Crets. Mgr. Van Roey. E Vliebergh. E. H. Knaapen. E. H. Franken. Goes. Overgangsexamen R. H. B. S. Bevorderd van ide le naar de 2e: W, N. de Blaeij, L. A. van Doorn, H. S. Drijfhout, .1. A. Rage, M. Meense, J. H. Noiteboom, II. M. Boluijt, L. 1. Bouile- ling, L. .1. M. v. Bruggen, Hendrika de Buck, I. Groenewegen, A. L. W. v Heel, Johanna v. d. Kreke en H. C. de Raad Voorwaardelijk bevorderd .1. Ossewaarde, A. Pols. Niet bevorderd 9. Van de 2c naar ide 3e: C. A. Duvekot, W. A. Duvekot, P. A .1. gasman, -1. M. Goeman, 0. v. Gorscl, VV. Joziasse, Chr. V. Leussen, E. Th. Muilde, M. D. Ramondt, P. Sonke, J. P. Wessels, C, A. de Zeeuw, .1. O. Dekker, P. .1. Drost, A. Th. v. d. Hoes, M. de Jonge, Adra. v. d. Plassehe, A. W. y. d. Plassehe, S. Siemelink, Anne v. <1. Wart, Nelly v. d. Wart en I. IC. Wessels. Voorwaardelijk H. Klompe, J. C. v. d. Weert, Geertruida Janssen. Niet bevor derd 4. Van. de 3e naar ide 4c: .T. C. Dhont, A. -I. v. Kalmthout, H. A. Malthijssen, A. Meulendijk, M. .1. Mol, 0. v. Bruggen, J. II. Donner, II. J. Ilannink, J. den Herder, C, de Hoogh, B. de Hoogh, M. Lunenburg, A. Minderhoud, 1). v. jd. Meer Mohr, P. .t. v. Putte, II. F. Sturm. Voorwaardelijk W.ilha. Coenen. Niet be vorderd 9. Van de 4e naar do 5e: M. Baijens, -I. L. Bruinier, Carolina Coenen, M. L. Eversdijk, W. Hofman, F. Q. den Hol lander, P. Kosten, J. Lindenbergh, W. Smit, Cornelia Sturm, II. v. d. Veen, J. Wabeke en I. Wessel. Voorwaardelijk Chr. B. Felius. Niet be vorderd 4. Toegelaten tot de le klasse der B. II. B. S. te Goes: Wilholmina Warnsinck te Brakel, J. v. d. Kreeke, G. A. Blok, J. I), van Melle, M. Th, A van Bruggen, J. P. Duvekot, A. F. J de Vo-s, E,. y. d. Hoek, T. E. M. Mudde, M. M Bartels-e, H. P. M. Witkam, allen te Goes, H. F. Adam te Krabbendijk-e, A. Bruinsh-oofd te Schore, J. A. Prumers te 's Graven polder, Leuntje Jacoba W-. W-elleman te Krabbendijke, W. J. van Schaik en H. J. No-teboom te 's Heer Arendskerke, S. Wisse te Kapelle. Vïor de hoofdakte voorbereidend onder wijs slaagde te Leiden mej. C. C. M. Smits van Middelburg. IJzendijks. Dhr. J. F. v. d. Wall,(hoofd der O. L. School no. 1, is benoemd tot leeraar aan de R. H. S. te Schiedam. Met flinke meerderheid heeft de Amster- damsche Raad gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de bekende onderwijs-circulaire, onlangs door B. en W. der hoofdstad uit gevaardigd. Hij deed dit door verwerping van een motie, welke de heer Ketelaar had ingediend en waarbij de wenseh werd uitgesproken, dat de circulaire zou worden ingetrokken. Kalm en zakelijk werd het schrijven van B. en W. door wethouder De Vries ver dedigd, en wie niet door vooroordeel verblind is, zal moeten erkennen dat de banalitei ten en dreigementen, welke daartegenover werden gesteld, aan het betoog van den wethouder niets afdeden. Daar waren argumenten aan den eenen kant, groote woorden aan den anderen. Het gaat niet om de breideling van de vrijheid enz der onderwijzers, maar een voudig om bet tegengaan van een met sociaal-democratischen ondergrond gevoerde campagne tegen het het gezag. Zoowel in den Staat als in de School wordt dat gezag bestookt, en mr. De Vries kon zich ter rechtvaardiging van het stand punt, door B. en W. ingenomen zelfs op een man als mr Treub beroepen. Het is de taak der Overheid, bet gezag te handhaven en hare ambtenaren te houden binnen de grenzen, door de bijzondere verplichtingen van hun ambt en het alge meen belang gesteld. Zelfs de socialisten getuige Frankrijk kunnen niet anders doen, wanneer zij eenmaal tot een verantwoordelijke positie opgeklommen zijn. En de Amsterdamsche Raad liet zich ook terecht niet beïnvloeden door de groote woorden met hollen klank waarmee van socialistische en vrijzinnig democratische zijde he*: op'reden van B. en W. werd bestreden, of liever verdacht gemaakt. Tevens werd aldus vertrouwen uitgespro ken in het goed beleid van B. en W. (Centrum.) Tot leeraar in aardrijkskunde en geschie denis aan de Hoogere Burgerschool te Schiedam is benoemd de heer F, J. A. van de Wall, hoofd eener openbare school te IJzendijke. Een verblijdend verschijnsel. Niemand ontkent de groote waarde, welke de vorming der aanstaande onder wijzers heeft voor de lagere school. Ook op de jaarvergadering der oud liberalen toonde men dit belang in te zien. en erkende men dat de officieele, opleiding, die van Rijkswege, te kort schoot. Verblijdend mag het dan ook heeten, uit het officieel onderwijsverslag te con- stateeren, dat de vorming van onderwijzers aan bizondere inrichtingen op confessio- neelen grondslag voortdurend breeder omvang aanneemt en de Rijkskweekscholen reeds ver achter zich laat Blijkens het officieel verslag siaagden over 1908 van de Rijkskweekscholen 116 kweekelingen voor de onderwijsakte, van de gemeentelijke kweekscholen 64, van de protestansche 101 en van de katholieke 219. De openbare inrichtingen leverden dus 180 geslaagden, do bijzondere confessio neele 350. l)it is ook hierom van groot belang, omdat de geslaagden der bijzondere kweek scholen niet alleen leerkrachten schenken san het bijzonder onderwijs maar ook oor een deel de openbare school van godsdien stig onderlegde onderwijzers voorzien. Voor de heeren van links die niet allemaal, wij erkennen het, maar toch nog voor een aanzienlijk deel een grooten mond opzetten over het rijksgeld, dat, als men lien boort, met schepels vol aan het bijzonder onderwijs gegeven wordt „ver spild" zal de heer Tydeman na zijn jongste Bondsvergadering wel niet meer zeggen is het misschien interresant te verne men, dat de 116 geslaagden der Rijks kweekscholen de schatkist f384,402 kosten, de 359 geslaagden der protestantsche en katholieke kweekscholen f 299,666' Iedere leerling der Rijkskweekscholen kost dus gemiddeld f4167, der bizondere confessioneele inrichtingen f 856. Misschien dat deze cijfers tot eenige ingetogenheid znllen stemmen als in de toekomst de subsideering der bizondere kweekscholen weer eens ter sprake mocht komen. (Ilsgez.) Openbare Verkoomiftgeft Juli. 16 Kwadendamme, woonhuis, schuur en bouwland groot 2.73,50H.A,,v.d.Kloes. 16 Kwadendamme, vruchten te velde, appe len en bessen, Hollmann Verhoek. 16 Schoondfke, vruchten te velde, Snidt. 18 Biervliet, 10 gem. gerst, Hendrikse. 20 Goes, meubelgoederen enz., van Dissel. 20 IJzend(jke, 7 gem. rogge, Hendrikse. 20 Colijnsplaat, 6 werkpaarden, 22 stuks hoornvee, 2500 KG. hooi, landbouw- gereedsch., meubelen enz., Noord(jke. 20 Kruiningen, vruchten te velde, Schram. 21 Goes, Ijzerwaren, timmermansgereed schap enz., van Dissel. 21 Hansweert, afbraak van eikenh. tjalk schip, Hollm. Verh. 21 Groede, vruchten te velde, Hendrikse. 22 Waarde, vruchten te velde, hofstede Sint-Annaput, Schram Van Campen. 22 Kamperland, boereninspan, Gelner. 23-Aug. 6 Kloosterzande, hofstede, groot 47.99.40H.A.,E.B.Dumo)eijn J.Goderie. 23 's Gravenpolder, vruchten te velde, Neervoort. 25 IJzendyke, vruchten te velde, Hendrikse. 26 Colijnsplaat, vruchten te velde, Noordpe. 26 Oostburg, vruchten te velde,Hammacher. 26 'tZand bij Middelburg, hofstede groot 20.74.75 H.A., Hosang. 27 Kats, 12 paarden, 52 stuks hoornvee, inspan, huisraad, enz., v. Dissel. 27 Colijnsplaat, vruchten te velde, Noordpe. 28 Borssele, nieuw gebouwd woonhuis met erf, v. Cleef. 29 Ierseke, vruchten te velde, Hollm Verb. 29 Ierseke, woonhuis en 4 perc bouwland, v. d. Kloes. 29 Nieuwdorp, recht van erfpacht met op stal, v. Cleef. 29 Colijnsplaat,8 werkpaarden, 20 st.hoorn vee, landbouwgereedsch. meubilair, enz., Noordpe. 30 Biervliet, 6 gem. tarwe, Zijlstra. Aug. 3 Ierseke, 8 paarden, 17 stuks hoornvee, inspan, enz., Hollm. Verh. 3 Nisse, vruchten te velde, Pilaar. 3 Nisse, vruchten te velde, Neervoort. 4 Kruiningen, boereninspan. Hollm. Verh. Sept. Kruiningen, hofstede St Annaput te Waarde, groot 66.10.40 H.A., Schram Fiocco. Juli. 20 Goes, bouwen woon- en winkelhuis a. d. Klokstr. groot plm. 525 M2. J. W. v. d. Weert W. Jzn. 23 Hansweert, beuwen 5 woonhuizen, W. Sterk. 28 Ovezand, bouwen woonh., J. J. le Clerq. Aug. 3 Middelburg, Gebouw prov bestuur 11 u.: leveren, storten en effenen van steen tot voorziening ea uitbreiding van de stortebedden van de Oostsluis te Neuzen. Raming f2500. Inl. o. a. hoofdingen.-dir. te Middelburg. Tot onze diepe droefheid overleed na een langdurig en geduldig lijden, in den ouderdom van 19 jaren, na voorzien te zijn van de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefden Zoon Albert van 't Westeinde, in leven leerling van het Bisschop pelijk College te Roermond. M. van 'tWesteindeRemijn en Kinderen 's Heer-Arendskerke, 9 Juli 1910. Stationstraat L 5 en 6 Bergen-op-Zoom Zandsieenen, Slijpsteenen, Trottoirbanden, Straatkelen, enz. Groot Magazijn van in alle stijlen en kleuren. MARMEREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ. voor Zaad en Karweistroo binden, BIEZELINGE. Consult te GOES ELEEN DINSDAG van EEN UUR tot HALF DRIE, ten huize van Mej. MARTEIN, Oostwal, naast Café Geus Vraagt het merk Te verkrijgen bij den Heer De Besturen van de West-, Noord-, Zuid- en Nieuwe West- Kraaiertpolders maken bekend, dat zal worden gehouden op alle Watergangen en Springwatergan- gen, Heulen en Dammen, alsmede op de Bermen der Dijken en de Wegen, in genoemde polders ge legen, op De sorteerende WANMOLENS uit de Fabriek „DE ROEM" over treffen elk fabrikaat in alle opzichten. Levering 2 maanden op proef. Prijs en teekening op aanvrage en gratis. J. H. RIJKEN te Boekei (N.B.) Specialiteit in sorteerende Wanmolens. Brandewijn, Jenever per liter en per fl. Kandijgruis, Pijpkaneel. Stokjes Vanille en Pakjes Vanillesuiker. Aanbevelend, GOES. Koninb. (Soedgek. Maatschappelijk Kapitaal f200.000.—. Reserves Ruim f 50.000 1/5 3 pCt. Tijdgeestlot f 6,— Klassikaal f 1,20. 1/10 3 pCt. Tijdgeestlot f 3,— Klassikaal f 0,60. 1/20 3 pCt. Tijdgeestlot f 1,50 Klassikaal f0,30. 3 pCt. Tijdgeestlot f 11,— Betaalbaar met f 1,— per maand. De Polissen geven 3 loterijen precies dezelfde kansen als 1/20 Staatslot, doch zijn veel voordeeliger. Verkrijgbaar te Rotterdam aan het Hoofd kantoor Wijnstraat 16, te Goes bij N. FRANKIN, Lange Vorststr. O 243 en J. VAN DONGEN, Opril D 23, te Borsselen bij C. DE KRIJGER, te Ovezande bij H. BOONMAN Lz Toezending naar buiten na ontvangst bedrag plus f 0,15 voor porto- en zegelkosten. PRACHTKLEUR. MESKANT-VORM. Wateropnaine: Straatklinkers c 13 Melselklinkers 6 Hard grauw 10 Best Rood 17 cl* a METAALKLANK. KLOEKFORMAAT. Als gij veranderen wilt van RIJTUIG komt dan eerst eens zien, degelijke en nette afwerking. vanaf f 300,— en hoojer. Aanbevelend, J. A. CLARIJS, 's Heerenhoek.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 7