)Z DUIF"1 iANTELS BEEKMAN, G'S No. 83. TWEEDE BLAD. NIEDWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 16 Juli 1910. CHINES JOLAAD straal C 32. MIDDELBURG. lantelmagazijn Specialiteit in BI o u s e n ecfoire Rokken Cosfuum- en Onderrokken aiile Costuums orsetten. tciale afdeelin voor MAATWERK. [ypoth eek ledrijfskapitaal, TRIEN, 's Heer Hendrikskinderen. SNIJ DER,Goes NSE, Middelburg. BOUWENSE. BUITENLAND FEUILLETON ELSA. UIT DE PERS. Landbouw en Veeteelt. 3ÊMENGD NIEUWS, ofsf gesorteerd en meest lommeerd Mantelmagazijn. or Dames en Kinderen. ante coupe, fijne afwerking. eleefd aanbevelend, verkrijgbaar bij Beste soort 2 TDEWIJN en JENEVER t f 27.50, voor en achterwaarts éón enkele klacht vernomen. U S. DIIITSCHLAN I>. D e E r b s 1 h. Ziehier noig eenige bij zonderheden over den ondergang van de Erbslöh, waarover wij in ons vorig nummer kortelings berichtten. Het luchtschip was Woensdagavond uit de loods te Leichlingen opgestegen. Het kwam ten val in de buurt van Neuen- kamp bij Pattscheid in de kreitz Solin gen. Het schip is geheel verbrand. De vijf mannen, die bij het ongeluk zijn omgekomen waren Oskar Erbslöh, de bestuurder, iele fabrikant Tölle uit Barmen, de ingenieur Kranz uit Barmen, de in genieur Hoepp uit Elberfeld en de mon teur Spicks. Oskar Erbslöh was een Elberfeldsch fa brikant. In 1907 won hij den Gordon-Ben- nettbeker bij den ballonwedstrijd, die van St. Louis uit werd gehouden; ook bij den ballonwedstrijd, die in dat jaar te Brussel werd gehouden, won hij den prijs alsmede in vele andere wedvluchten. In den laatsten tijd had hij zich met de motorluchtvaart bemoeid. Aan den bouw van het vergane luchtschip heeft hij een groot aandeel gehad. Hij Was medestichter en voorzitter van de Rijnsoh-Westfaal- sche Motorluchtvaart-Maatschappij Elber feld. i Een rijke boer met name Kraatz, wo nende te Lichtenrade bij Berlijn, 32 jaar oud en sedert twee jaar getrouwd, kreeg den 29en Juni een dreigbrief. Hij moest voor den lOen Juli 's avonds 3000 mark neerleggen in een groenteblik, dat op een nauwkeurig omschreven plaats lagan ders ging zijn boerderijtje de lucht in. Toen Kraatz na een paar dagen nog zoo'n brief kreeg, stelde hij zich met de poli tie in verbinding. Deze ried hem, een brief te schrijven, waarin hij een paar dagen uitstel vroeg, pmdat hij het geld niet aanstonds los kon maken, en dien, in de bus te leggen. Zoo, deed Kraatz een paar avonden geleden, en den heke len nacht bewaakten vele agenten den omtrek, maar niemand kwam opdagen, Dinsdagochtend begaf zich Kraatz naar de plek om te zien of de brief wegge haald was. Het blik lag er oogenschijn- lijk nog net zoo, maar nauwelijks raakte hij het aan of een geweldige ontplof fing slingerde hem een paar meters weg. Menschen, die toegesneld kwamen, von den Kraatz bloedend ©n bewusteloos lig gen. Volgens Duitsche bladen zal Kraatz, zoo hij al het leven er bij behoudt, voor goed stekeblind zijn. Men scheen geen, vermoeden te hebben, wie jde dader is. Omtrent dezen aanslag meldt men na der: Blijkbaar is deze aanslag niet het werk van één persoon. Men heeft in de twee dreigbrieven, die Kraatz heeft gekregen, en de adressen de hand van twee man nen en een vrouw meenen te herkennen. Bovendien moet het helsche werktuig door meer dan één persoon zijn samen gesteld. Men heeft op de plaats, waar de bom gesprongen is, in den grond een getimmerte gevonden, verder een revol ver, waarvan de trekker met een touw aan het groenteblik was verbonden. Toen Kraatz het blik uit den grond haalde, ging het pistool af en deed het schiet katoen, dat gebruikt is, ontploffen. Kraatz was Dinsdagmiddag uit nieuws gierigheid gaan kijken, of zijn brief uit het blik was genomen. Men had het hem afgeraden, maar hij ging toch. Hij zegt, dat hij den grond versch omwoeld had gevonden. Tot 's nachts 2 uur hadden politie-agenten op den uitkijk gelegen, maar niets gezien. Na hun vertrek moe ten de misdadigers dan gekomen zijn. Als Kraatz zich niet vergist heeft, en het helsche werktuig al eerder klaar is geweest. In den tweeden brief werden Kraatz en de zijnen bedreigd met het lot van het gezin der Busse's, waarvan de zes leden in korten tijd te Lichtenrade gestor ven zijn. Men dacht tot nog toe aan te 14.) O, kon Haldenstein dit tooneel maar uitwisschenHet was het eenige, waarvoor hij zich schaamde. Hadde Pietro op dat oogenblik uitgevaren gelijk hij zelf, hij ware niet zoo woedend geworden, als door diens deftige houding gedurende de geheele scène, Tegen zijn zin had het huwelijk plaats, maar hij stemde toe om verdere onheilen te vermijden. Verschrikkelijk nieuws was het voor den trotschen aristocraat om zoo in het openbaar besproken te worden; in vergelijking met de komende wroeging beteekende het echter niets. Sidonie genas, maar een toenemende zwaarmoedigheid deed haar de wereld en haar vroeger leven vaarwel zeggen. Het kwam zelfs zoover, dat zij hare kamer op de eerste verdieping niet meer verliet en slechts voor korten tijd bezoeken van den baron of van Victor duldde. Twee jaar nadien vertelde een bekende van den baron dezen aarzelend en met blijkbare bezorgdheid hem niet te kwetsen ring. Nu zullen de lijken denkelijk opL gegraven worden om te zien of dat ge zin met vergif of zoo is omgebracht. Naar 't heet, heeft de politie een spoor ontdekt. FRANKRIJK Koninklijk bezoek. Na de gasten uit Bulgarije juichen de Parijzenaars thans den jongen koning van België en konin gin Elizabeth toe. Dinsdag is het konink lijk paar te Parijs aangekomen en de ont vangst is, ook van de zijde der Parijsche bevolking, allerhartelijkst geweest. Het stationnetje van Feignies, de eerste plaats op Fransoh grondgebied aan de lijn BrusselParijs, was feestelijk verf sierd met bloemen, groen en vlaggen. Een groote menigte vulde het perron en allerlei officieele personen verheidden er de aankomst der koninklijke reizigers, De intocht in de Fransche hoofdstad was schitterend. Het Belgische konings paar nam zijn intrek in het gebouw, van het ministerie van Buitenlandscbe Za ken, tijdelijk tot paleis ingericht en met prachtige gobelins en Sèvres-porcelein ver sierd. Aan den galamaaltijd werden tusschen den koning en den president hartelijke toosten gewisseld en daarna werd door de souvereinen eene voorstelling in het théatre francais bijgewoond. Woensdag hebben de Belgische soeve reinen Versailles bezocht en des avonds in het Belgische gezantschapsgebouw een feestmaaltijd gegeven. Donderdag, de na tionale republikeinsche feestdag, woonden koning Albert en koningin Elizabeth de troepenschouw te Longchamps bij. BELGIË. Koning Albert heeft dezer dagen een paar paters Benedictijnen bij zich ont boden en hun de vraag gesteld, of de Benedictijner-orde niet genegen zou zijn, eene abdij te stichten in den Belgischen Congo. Bij die gelegenheid roemde de koning ook den liturgischen eeredienst als een beschavingsmiddel van buitengewone waarde. Het blijkt uit deze eenvoudige jnededeeling, zegt het H. v. A., dat de koning der Belgen iemand is met een ruimen blik. De geschiedenis der wereld bewijst van hoe groeten beschavenden invloed het Christendom is en onze eigen streken hebben ondervonden den gezegen- den invloed van het werk der Benedictij nen als boodschapdragers van het Chris telijk geloof. In het anti-godsdienstig tijdschrift „Bul letin de l'Institut Solvay" wordt het vol gende gezegd over de religieuzen in den Belgischen Congo: „Wat de religieuzen betreft, ben ik voor al in den Congo getroffen door haar slecht uiterlijk. De reden daarvan werd mij op gegeven: die arme vrouwen blijven soms vijf a zeven jaren in den Congo zonder naar Europa terug te keeren. De reli gieuze is een sociale waarde in den Congo, zij bewijst er groote diensten". De Eerste Kamer-verkiezing. De „Nieuwe Crt." schrijft oi.m. Aan het lidmaatschap van den heer Van Heeckeren hebben deze zelf en dr. Kuyper een eind gemaakt. Het is opmer kelijk, dat geen enkele stem in de Zuid- Hollandsche Staten op jd-en aftredenden diplomaat werd uitgebracht. Mag men al aannemen, dat de roomsch-katholieken en christelijk-historischen daarbij hun eigen weg gevolgd hebben, de anti-revolutio nairen zouden Stellig het aftredend lid niet hebben losgelaten Idit bleek wel uit de houding der heeren Hovy c.s. in de Eerste Kamervergadering van 1 Juli indien dr. Kuyper het niet aldus had gewild Friesland bracht een Verrassing in den vorm van de verkiezing van - dr. Lely. Dit is blijkbaar het werk van de sociaal dat ze Gisela in Venetië gezien had. Lang zweeg hijzijn trekken verrieden tweestrijd. „Zeg me alles, wat ge weet", vroeg hij. „Een talrijk publiek bracht hem op hartstochtelijke wijze, den bewoner van het zuiden eigen hulde", ging de dame voort. „Hij stond daar trotsch en fier, en Gisela, in 't wit gekleed en met juweelen getooid, was vroolijk en bekoorlijk. Nooit heb ik haar zóó gekend". „En verder? kwamen ze naar u toe?" „Ik bezocht haar; vriendelijk ontving ze mij, en toonde me haar dochtertje. „En zinspeelde ze niet op het verleden, verlangde ze niet naar verzoening?" vroeg de baron met gejaagdheid. De gravin sloeg de oogen neer; dit zei genoeg. De jaren hadden hem nu zachter gestemd, wel bleven zijn gevoelens dezelfde: als schoonzoon zou Oarrero steeds gehaat zijn maar om Gisela en Sidonie was hij tot schikkingen bereid, mits niet publiek. Nu hij vernam, dat men het zoo gemak kelijk zonder hem kon stellen, begreep hij eerst goed, hoe diep Gisela zich in den man harer keuze moest beleedigd gevoeld hebben en kon hij, onbevoordeeld redeneerende, wel beseffen, dat zg er voor terugschrikte om democraten in de Friesche Staten geweest die de afwijzing van samenwerking dooi de liberalen bij de benoeming van Gede puteerden aldus hebben willen straffen met den val van jhr. Van Beyma. Deze is door de liberale Statenleden opgeofferd, uit vrees dat anders gelijk verleden week bij de Gedeputeerden-stemming is gebeurd de rechterzijde met de winst zou gaan strijken. Om dit te vermijden heeft men zich den wil der sociaal-demo craten laten dieteeren, die blijkbaar aan den heer Lely boven iden heer Van Beyma de voorkeur geven. Een typisch staaltje van de consequenties der door sommige liberalen bepleite linker-blocrpolitiek. De Overijselsche Staten, die sinds 1904 een rechtsche meerderheid bezitten, maak ten daarvan gebruik door aan het eenig overgebleven liberale Eerste-Kamerlid voor die provincie zijn zetel te ontne men. De heer I). W. Stork, als groot industrieel in de vertegenwoordiging van dit nijverheidsgewest bij uitstek op zijn plaats en bovendien om zijn persoonlijke qualiteiten een der meest geziene leden van de Eerste Kamer, moest wijken voor den heer R. baron van Pallandt, een be trekkelijk jong adept van de christelijk- historische partij, die tot heden in het openbaar nog geen enkele -eigenschap ver toond heeft, welke hem voor een hoog ambt in aanmerking deed komen. Het heengaan van den heer Stork, die een belangrijke plaats in de Eerste Kamer, heett vervuld, wordt in dat lichaam ook onder zijn niet-geestverwanten ten zeer ste betreurd. Jammer maar dat hun in vloed op de Overijselsche rechterzijde niet sterk genoeg schijnt geweest te zijn om hem die plaats onder de reeds kleine linksche minderheid te doen behouden. Het is waar dat de liberalen in de dagen hunner macht óók nooit veel van vrij willige .evenredige vertegenwoordiging, hebben willen weten; de Overijselsohei rechterzijde heeft dan nn die traditie ge- handhaaft. Wij waardeeren in het liberale orgaan de erkenning, dat de vrijzinnigen thans! boeten voor het misbruik, dat zij „in de dagen hunner macht" van die macht ge maakt hebben, zegt „De Tijd". En over de Friesche le Kamerverkiezing oordeelt het geachte Kath. hoofdorgaan aldus Voor de houding der liberale Staten leden in Friesland kan men geen eerbied hebben, zij is infra dignitatem, he neden peil. En toch is het in Friesland gebeurde „De Nieuwe Courant" merkt het terecht op niets anders dan een ty pisch staaltje van de consequenties, waar toe deze politiek a la Roodhuyzen leidt, welke p!m aan de winnende pvermacht der Christelijken te weerstaan heul en heil zoekt bij de socialisten. „De N. Ct." mag de liberalen al smeeken en bidden om toch van dien noodlottigen dwaal weg terug te komen, de zucht tot zelf behoud zal ook hier sterker blijken dan het politieke eeregevoel. Do „groote" liberale partij is aan het verdwijnen: wij kunnen er niet over treu ren, maar wij hadden ©en politieke macht met zoo'n glorieus verleden een ineer eer vollen dood toegedacht en toegewenscht. Koloniën. Oost-lndiê. Een nederzetting in' de pan gehakt. Blijkens een nit Ned. Indie ontvangen regeeringstelegram zyn op 29 Juni de be woners van de Maleisehe nederzetting Sa- libalao (gouvernement Sumatra's westkust) door de inboorlingen vermoord. Bovendien zjjn den volgenden dag bjj het te Siphora voorgekomen verzet twee inlandsche millitairen beneden den rang van officier licht gewond. Tijd van maaien. Als eenmaal het bloeien der granen is afgeloopen en Je bevruchting is ge hem aan nieuwe krenkingen bloot te stellen. „Gisela is gelukkig", zei hij Sidonie„het was de eerste maal, dat haar naam tusschen hen genoemd werd. Zij lnisterde met ingehouden adem naar hetgeen hij wist mee te deelen en verzocht de gravin bij haar te komen. Nieuwe levensmoed scheen haar te bezie len; Sidonie hoopte van jaar tot jaar, hoopte met taaie volharding en zette haar eenzelvig leven voortzij liet het voortaan echter toe, dat men haar voorspeelde of voorzong. Daardoor vormde zich om haar een kleine, uitverkoren kring; dezen te vergrooten of tot iets anders te maken dan muzikale bijeenkomsten poogde Haldenstein I evergeefs. Zoo bracht hij zijn leven lange jaren door. Gisela was voor de ouders verdwenen, alsof ze niet bestaan had; zijn eenige zoon, ritmeester Udo von Haldenstein, sleepte zjjn leven in pijnen of kunstmatige ver- dooving voortSidonie bleef in zichzelf gekeerd, ziekelijk en slechts toegankelijk voor muziek; daarbij klampte ze zich vast aan eene huop, die hij niet meer had. Er werd snel en hard aan de deur geklopt. Bijna op hetzelfde oogenblik werd ze ge opend en een jonge, groote, blonde man trad binnen. slaagd, dan begint zich dadelijk de kor rel te vormen, welke na eenige weken het rijpe graan zal leveren. Langzamer hand hebben er pu in de plant groote veranderingen plaats, het grootste deel van 't plantenvaedsel Iwordt als organi sche stof opgehoopt jn den korrel om, als reserve voedsel te dienen en zoo de instandhouding der soort ,te verzekeren. Zoodra het graan rijp is, kan het gemaaid, en geoogst worden. Maar er is nog al heel wat verschil tusschen het begrip rijp zijn bij onze landbouwers. Volkomen rijp is een zaad pas, wanneer het totaal is volgroeid -en vanzelf van de moeder plant valt. Zoolang wacht geen enkele boer met oogsten en te recht, want dan zou hij verplicht zijn de korrels één voor één van het veld op te lezen. Maar in het rijpingsproces onderscheidt men ver schillende stadiën. No.wacki verdeelt dit proces jn vier tijdperken, n.l. fie melk- rijpheid, de geelrijpheid, de volrijpheid en de d'oodrijpheid. Tijdens de melkrijphei-d is het veld nog volkomen groen. Wel beginnen de halmen aan de benedenzijde een weinig geel te worden en de bla deren krijgen reeds enkele geelachtige stre pen, maar de knoopen zijn nog groen en sappig en de korrels zijn nog groen en gevuld met een melkachtig vocht. Wprdt het graan in dezen tijd geoogst, dan zijn de korrels wel kiemkrachtig, maar de vochtige inhoud krimpt nog erg in en de graankorrels zien er later erg ver schrompeld en klein uit. Voor zaaigraan is dit soort weinig geschikt. Worden stroo, bladeren, halmen en kafjes geel en beginnen de hladknoopen van bene den af te verkleuren en droog te wor den, dan is het graan g e e 1 r ij p. De kor rels zien er reeds geel uit en de inhoud is betrekkelijk droog, maar nog zacht en gemakkelijk kneedbaar. Men ziet er niet meer zoozeer het vocht in, maar men kan het nog voelen. Bij de volrijpheid is het stroo geheel geel en de hladknoopen bruin. De korrels beginnen los te zit ten en de inhoud is melig en droog. Bij de doodrijpheid vallen de korrels gemak kelijk uit de kafjes, het stroo wordt broos en de aren breken vaak in hun geheel af. Gaat men nu na, welke de beste tijd is om te maaien, dan zal men spoedig inzien, dat het tijdperk der groen rijkheid daarvoor minder geschikt is, wijl men dan nog te veel verlies lijdt. Dan moet er nog te veel stof naar den kor rel worden verplaatst. Dit werk is groo- tendeels afgeloopen in het tijdperk der geelrijpheid. Dan moet de korrel nog: maar alleen het overtollige vocht ver liezen en dat kan even goed na het maaien, dus in de hokken geschieden als op stam. Wacht men met maaien tot de volrijpheid of tot de doodrijpheid, dan zal men allicht wat korrels verliezen, die uit de kafjes springen zoowel bij het maaien als door wind en regen en ver der bij 't oogsten. Verlies lijdt men der halve bij het a 1 te vroeg maaien en zeker bij laat maaien, de tijd der geel rijpheid is zeker de meest geschikte. Maar om die te treffen voor al zijn graan, dat levert zeker heel groote moeilijkhe den op. Men dient wat af te gaan op de ontwikkeling en den rijpingstoestand van gemiddelde en normale planten en kieze dan den maaitijd niet te laat. Het gaat niet aan alles in één dag te oog sten op een boerderij en beginne daarom in tijds. Overdrijven mag men echter in deze ook niet, wijl dat evenmin voor deel oplevert. Lamswaarde. Aan de Onderlinge Land- bouw-Ongevallen Verzekering van den Noord-Brabantschen Boerenbond, bij welke verzekering de R. K. Boerenbond van O. Z. Vlaanderen sinds eenige weken is aan gesloten, wordt door de afdeeling Lams waarde reeds deelgenomen. Een twaalftal groote werkgevers, met belangrijke loonuitgaven, hebben hunne arbeiders daarbij reeds verzekerd. In Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen is het vlastrekken volop aan den gang, Groo te hoeveelheden tegen 350 tot 450 francs „Goedendag, grootvader 1" riep hij en omarmde den ouden heer. „Victor jongen 1 waar bomt ge vandaan Haldensteins gelaat vrooljjkte op, zjjn blik werd vriendelijker en opgeruimd klonk zijne stem. „Maai ga zitten, ik zal iets verfrisschends laten brengen". „Neen, neen, grootvader!" Victor hield hem tegen, toe hjj naar de schel wilde gaan. „Ik heb buiten gegeten. Nu ben ik vast besloten om zoo spoedig mogelijk het beheer van den Haldenburg over te nemen". „Eindelijk toch eens eene vreugde! Hoe is dit zoo snel in u opgekomen? Welke redenen hadt gij uwe reisplannen op te geven?" Onderzoekend keek hij zijn kleinzoon aan. Opgeruimd riep Victor uit: „De gedachte, dat de naensch voor den arbeid en niet tot een doelloos rondreizen in de wereld ge boren is. „Maar er moet toch een of andere zijn, dat ge zoo snel van meening veranderdet", hield de oude man aan. „Dezen keer is het toch niet het befaamde cherchez la femme", lachte Victor. „Wilt u het precies weten? Mijn bezoek aan Erwin Tunk en wat ik daar van zijn werken en streven zag, heeft invloed gehad bjj de per g'emet te Velde Verkocht, worden naar België vervoerd, maar een gelukkig ver schijnsel voor deze streek is, dat tal rijke landbouwers slechts, geheel of ge deeltelijk, hun vlas gebookt verkocht heb ben, om in Februari of Maart aan trein of water te leveren. Het gewas wordt dus in de schuren gereden, en Vele ar beiders kunnen in den aanstaanden win ter een behoorlijk loon met boken ver dienen. Naar kwaliteit is er 17 tot 20 francs per 100 K.G. gebookt besteed, waarop 100 francs voorschot per gemet, terwijl natuurlijk het lijnzaad voor den verkoo- per blijft. Nog zijn er verscheidene landbouwers, die noch jglroen, noch gebookt vlas ver kocht hebben, maar hun gebookt vlas in het voorjaar verkoopen, in de hoop als dan hoogere prijzen te kunnen bedingen. Te Nijmegen zal eene vergadering woq- den gehouden van de Besturen der Provin ciale Boerenbonden, die bij den Neüerland,- schen Boerenbond zijn aangesloten. Deze vergadering zal in November a.s. plaats hebben, wegens eene reis naar Amerika door den secretaris. Intusschen zullen de Besturen oinder,- staand program kunnen bespreken, ver beteren en aanvullen, en daarvan kiunnen doen blijken vóór half October. 1. De Wet op het Arbeidscontract brengt de landbouwers in een moeilijke positie; hoe daarin te voorzien. 2. Het wetsvoorstel der jaehtcommissie. 3. De Ongevallen-verzekeringwelke zijn de beste propagandarmid,delenis het niet gewenscht ,te verzekeren van af -13-jarigen leeftijd; is er geen middel oim kleine land bouwers tegemoet te komen in het betalen der premie. Ongelukken. Woensdagmorgen reed de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. Slob, bij het voorbijrijden van een omnibus tegen een boom, waardoor de tilbury omsloeg en de burgemeester met een slag op den grond terecht kwam. Hij kreeg eenige verwondingen aan het hoofd en een paar tanden werden hem uitgestooten. Het slechte weer. In de „Nc,w- York Herald" tracht Camille Flammarion een verklaring voor Jiet slechte weer te geven. Na komeet en zonnevlek vrij van schuld te hebben gepleit, zegt hij„In werkelijkheid is d® Oplossing eenvoudig. In de Vereenigde gtaten, vooral in het Oosten, heeft men onder groote hitte golven te lijden gehad. De temperatuur; steeg tot 122 graden in de schaduw. Het zelfde wordt uit Tunis bericht. Nii heb ben wij in de laatste twee maanden zeer, sterke westelijke winden te registreeren. De h'itte-golf uit Amerika vormt groote damp-massa's, die door de winden over den Atlantischen oceaan naar 't oosten ge bracht worden. Wanneer deze dampen bij' de grenzen van het Europeesche vaste land, hetzij aan de Fransche, hetzij aan de Éngelsche kust, gekomen zijn, stoot ten zij op een koele, nevelige atmosfeer. Elke zonneschijn bevordert de verdam ping van de aarde, er ontstaan wolken, die tot regen worden. De westelijke winden verhaasten en versterken dit proces en laten over het Europeesche vasteland de verzamelde regenmassa's neerkomen. Dat kan pas veranderen wanneer in Amerika de hitte verdwijnt of de richting van den wind omslaat. Dan zal ook de zon in onze breedte weder haar kracht terug krijgen. Het is opmerkelijk, dat koel, vochtig weer in Midden-Europa over 't algemeen met een heete, droge temperatuur in Ame rika correspondeert. Nu heeft de aarde in onze breedte-graden reeds veel voch tigheid opgenomen; deze moet eerst weer verdampen en dat kan slechts geschie den wanneer wij langen tijd, sterke, warme zon hebben. Wanneer dit niet geschiedt, wijziging mijner plannen". Udo von Haldenstein had, geleerd door zijne eigene jeugd en zich den verderfelijken invloed herinnerend, die de weelde en de valsche schittering des levens op hem hadden uitgeoefend, de opvoeding van zijn zoon toevertrouwd aan een om geest en karakter algemeen geachten leeraar. Onder de indrukken, die een kalm en vreedzaam familieleven aanbiedt, waar men belang stelt in het schoone en waarachtig goede, was Victor met den eenigen zoon zijner pleegouders opgegroeid. Man gewor den, speelde hij niet met het leven, gelijk zijn vader en dacht hij breeder en vrijer dan zijn grootvade, die steeds had geleefd, te midden der voordeelen van een ver- vlogen tijd. Hij wist zeer goed, dat er een groot ver schil bestond tusschen hen en hemdes- niettegenstaand was hij aan beiden met oprechte kinderliefde gehecht. Iedere botsing vermeed hij zorgvuldig. Trots zijne jeugd was hij zoo verstandig te zwijgen, als er stellingen verkondigd werden, die niet de zijne waren. (Wordt vervolgd,,)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 5