Laatste Berichten. Leger en Vloot. GEMENGD NIEUWS. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. KERKNIEUWS. Marktberichten. Correspondentie. Ailoop Verkoopinp en Aanbestedingen nderen wederom een fin. •ok het gezelschap en naar Ter Neuzen. („VI. Crt.") Iden tuin der socië- heden de feestvie- Nieuwe Koninklijke onder directie van medewerking ver- pelschap, 35 man xtra-boot omstreeks uwe Haven aange ven wandeling door Ier het spelen van voorafgegaan door iëteit. Langs Oude ||>egaf men zich naar |eer Honig, wien een De directeur mocht >st nemen, waaraan in de kleuren van als de soirée werden tienden bezocht, wat jnderen, daar het pro- pvas gekozen en de larmonie een sohitte- er programnummers irgers hebben die ver- 'amd; integendeel. De nummers was goed, vermelding verdie- nn Phèdre en de Hon- J De tuin der sociëteit licht door Bongaalsch imgiinstige weder veel ■en naar de omgeving J'ft wel geen betoog. Inonie heeft menigeen ll geschonken. ^aii den Gemeenteraad Vrijdag 15 Juli 1910, luur. I.- mr. IX van der Vliet, kig de heer H. Poivliet. orige vergadering wor de Staten waren drie houdende o. a. goed- jip van gemeentegrond Imerdijk aan L. L. de hrijving van posten der jt909 en wijizigiiig der- In der Vliet was mede dat hij1 ontslag neemt llaad. lerrels had bericht zijn Ëerwijzer aan school B I en Stoyns hadden be aan te nemen tot lid issie yan het Fonds tot len Gewapenden dienst. het pensioenfonds der iti en de Gasfabriek, ge- ïer commissie, bestaan- le Muralt, de Vrieze en edgekeurd. (Wordt vervolgd.) (vond raakten 2 kinderen spelende in do Schelde, s. Oranje mocht het ge er één levend uit te [-e was overleden. Het esheer Dr. Klinkenberg e levensgeesten op te Stobbelaar alhier, ver- Voensdagavond met een )t lichaam ter plaatse van (middellijk geneeskundige len ingeroepen. De naald ie hebben getroffen. („Zeeuw".) berichten ging de naald Ihet hart. Thans is den bewegingloosheid voorge- ige. In de gisteravond ge- ng der Handbeog-Sociëteit i tot bestuursleden gekozen Sehrier Voorzitter (hoofd- Secretaris en A J. van Iiester. oensdagmorgen 8 uur reed ging alhier in 8 gerijtjes jk, waar het burgemeesters- stemming kwam het ge- ps om 91/3 uur zonder on ge ngen terug. Tot opzichter bij de nieuw (oomtramlijn 's Graveohage- geen legitimatiemaar een oh wel hebben; wie zijtu? [rins Edmond de Carninval. niet de Koning van Enge- politieman, wordt door eene Koningin de ander kalm. genoeg alWij behoeven weten. Volg mjj pakte de agent den „mis- zjjn breede hand by den hem zoodoende op te staan kee. Ichap was gewonnenwant (verst staande tafels Btonden re hertog De Moivella, de Itambide en andere heeren h agent terug en helderden op. i overweldigd van verbazing, om zich te verontschuldigen an, dat hij temidden van zijne uigingen eeD ruit kapot drukte, nompeldePrinsPrins larninval(„P. 's EL C.") Amsterdam-Purmerend is benoemd de heer A. Verburg van Kamperland, thans dage lijks opzichter aan een bjjna voltooid aarde werk alhier. (Z Heinkenszand. J.l. Donderdagavond werd alhier raadsvergadering gehouden. Tegen woordig alle leden, behalve dhr. J.B Braamse wegens ongesteldheid. Voorzitter de Burgemeester. Het volgende werd behandeld; Ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer Huyghebaert werd overeenkomstig zijn verzoek am sub sidie voor do aan te leggen stoomtram ge durende 20 jaren subsidie verleend van f 230 per jaarover een verzoek om f 100 verhooging voor den keurmeester van versch spek, staakten de stemmen, zoodat dit werd aangehouden tot een volgende vergadering. Aan het Groene Kruis zal f 10 worden geschonken voor de te Utrecht te houden tentoonstelling; op een ingeko men reclame Hoofdelijken Omslag werd gunstig beschikt. De gemeente-rekening werd aangeboden met oen bedrag in ont vang van f 14721,81», in uitgaaf f 14157,61», goed slot f 564.20. De rekening van het Burger!. Armbestuur 1909 werd goedge keurd met in ontvang op f454,91 en een uitgaaf van f804,91, kwaad slot f350. Een door hel Armbestuur voorgedragen wijzi ging der begrooting voor 1910 werd goed gekeurd. Aan dat bestuur werd op verzoek een subsidie over 1909 van f 104 en voor de volgende jaren f350 per jaar verleend. Aan dhr. J. 11. Heier, ambtenaar van den Burgert. Stand, werd met 1 Aug. e. kl eer vol ontslag verleend. Tot lid der Commis sie tot wering van Schoolverzuim, vaca-' ture Heier, werd benoemd dhr. P. van Ilest. Op de voordracht voor de benoe ming van twee leden van het college van zetters werden naar volgorde geplaatst de heeren J. Braamse, Iz. Uijterschout, Iz. Cappon en W. van Veen. Tot tijdelijk wethouder werd benoemd dhr. Iz. Uijter schout, die zijne benoeming aannam, slaande do vergadering. Besloten werd den geheelen Zandijk tot bij de Kapelstee nog dit jaar te teeren, terwijl B. en W. werden gemachtigd, zoo mogelijk, ook met den macadamweg in het dorp hetzelfde te doen in 4911). Darna werd de openbare vergadering door den voorzitter gesloten. Stavenisse. In de Vergadering van den Dijkraad der Waterk. van den Gal. Oud- Kempenshofstedepolder werd de rekening 1909/10 voorloopig vastgesteld in ontv. op f9280.13 en in uitgaaf op f 13171,67, nadeelig slot f3891.84, in welk tekort is voorzien door betalingen vanwege het Rijk en de Provincie. Opge naakt wordt de volgende staat van aanbeveling ter benoeming van een lid van het Bestuur tengevolge der periodieke aftreding van den heer C. L. Dorst Jz. op 1 Nov a.s.: 1. C. L. Dorst Jz., 2 B. M. Suurland* 3. L. G. Tuynman. De begrooting 1910/11 wordt gewijzigd in verband met de wij ziging van de algemeene bepalingen, dat voortaan de kosten, vallende op de ont vangst van hetalingsstukfeen, niet meer ten laste van de aannemers komen, doch ten laste der polderkas. Nog wordt de begrooting gewijzigd tengevolge van het verleenen van pensioen reeds vroeger vermeld aan de dijkwerkers C. Dorst en N. Potappel i f100 's jaars. Breskens. Naar we vernemen is door de provincie met dhr. Van Melle eene over eenkomst gesloten om het havenhoofd tot aan de losplaats te verlichten met electrisch licht. (Ongeveer 400 M. afstand). Donderdag j.l. kwam voorden eersten keer in dit seizoen de tram aan, die recht streeks van Ostende naar Breskens loopt, in aansluiting op de prov. boot en de S. S. Met het mooie weer waren veel vreemde lingen meegekomen. Een achttal waggons was goed gevuld. Hoofdplaat. Door de Prov. Staten werd dezer dagen een voorstel aangenomen van Ged. Staten, met verwjjzing naar hun collega van een adres om een pensioen van dhr. J. Staelens, oud-werkman van den Cal. Hoofdplaatpolder. Oostburg. Een gedeelte van de te ver nieuwen rails in de dorpsstraat word Woensdag gelegd. Daardoor was ongeveer een half uur het verkeer bijna onmogelijk op den weg Oostburg—Draaibrug. Geluk kig was het verkeer niet druk. Woensdag nacht werd druk aan de lijn gearbeid, zoodat velen in de buurt wei een onrusti- gen nacht zullen gehad hebben. De Maat schappij BreskensMaldeghem wegens straatrumoer bij nacht gerechtelijk ver volgen, zal echter bezwaarlijk gaan. De laatste tram van Draaibrug kwam Woens dag niet verder dan Oostburg, doch werd tegemoet gekomen door een andere tram uit Breskens. De reizigers moesten zoo doende overstappen en enkele minuten te voet loopen. Hoewel er betrekkelijk weinig aan te zien is, hadden de werk zaamheden Woensdagavond veel bekijks. Schoondijke. Het ylasplukken of trekken is hier en in de omstreken weer begon- nen. Veel Belgische arbeiders uit de grens- dorpen komen het vlas trekken. Door echte trekkers worden 600—800 schran ken per dag getrokken. Het loon is een halve cent per schrank. Velen verdienen er dus een aardig daggeld mee. Het meeste vlas gaat naar Belgiëeen enkele scheeps lading gaat naar Holland. Zuiddorpe. De pluk van groene erwten te velde trekt hier vele schoolkinderen van school naar den akker. Voor het plukken wordt 2 cents per K.G. betaald en menig kleine kleuter plukt zonder overhaasting per dag meer dan 50 K.G. erwten. De Belgische landbouwers komen weder naar hier om in „den polder" haver te velde te koopen. Er worden al flinke prijzen besteed gemiddeld 125 gulden per Gentseh Gemet (44 A. 56 c.A.). De haver is kort van stroo, maar belooft veel beschot. („VI. Crt.") In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van besturen, werd mededeeling gedaan van het Kon. besluit, houdende beslissing naar aanleiding in het beroep van den Commissaris der Koningin in Zeeland tegen het besluit van Ged. Staten dier provincie, genomen op het verzoek om Rijkssubsidie voor de bij zondere lagere school in den Verlorenhoek, voorheen Armendrjk te Axel, van het R -K. Kerkbestuur aldaar. Alsnog is verklaard, dat dat bestuur over 1909 geen aanspraak op Rijkssubsidie kan maken wegens het niet tijdig vervuld zijn van een vacature van onderwijzer aan genoemde school. („VI. Crt.") Bij den nationalen schietwedstrijd, uit geschreven daor de schietvereeniging Prins Maurits te Leur, zijn door Zeeuwsche vereenigingen of personen de volgende prijzen behaald Korpswedstrijd op geweer of karabijn M 95 de 15e prijs door de Kon, Scherp- schuttersvereeniging Vlissingen, met 175 punten. Personeele baan M 95 de 29e prijs door D. G. van Niel te Vlissingen, die op de vaste baan den 23 prijs verwierf. Op de vrije baan met hetzelfde geweer werden winners van den 32 prijs Ij. Bootsgezel te Breskens, van den 36en W. K. Hering te Middelburg, van den 48sten J. Bruggeman te Baarland. In den korpswedstrijd buks won de scherpschuttersvereeniging Vlissingen den 6en prijs met 422 punten. Op de vrije baan waren winners van den 7en prijs W. K. Hering, van den 20en Elout te Domburg, van den 22en L. Biesta te Vlissingen en van den 35en J. Louwerse te Oost-Soubug. In den korpswedstrijd cylinder won de scherpschuttersvereeniging Vlissingen den 6en pry's met 415 punten. Op de vrije baan revolver en pistool werd de 15e prijs gewennen door W. K. Hering en de 24e door A. J. de Koning te Vlissingen. Dagmedailles behaalden Elout en W. K. Hering. Zondag heeft te Leur de prijsuitreiking plaats. (M. C Goes. Verschenen is het verslag over het dienstjaar 1909/10 omtrent den toe stand van het Waterschap „De Breede Watering bewesten Ierseike". Het is eene kloeke brochure van 40 pagina's druk, vol met minutieuze bij zonderheden over genoemd waterschap. Dit 33e jaarverslag is onderteekend door den dijkgraaf .1. Oele Hz. en den ont vanger-griffier G. If. van der Meer-Mohr. Amsterdam. Heden vertoefde Prins Hendrik eenige uren ijn de stad teneinde prof. Salomson te consulteeren over een jichtaanval. Prof. Salomonson is specia liteit in de Eleotrische Therapie. Apeldoorn. De Koningin heeft plan in het begin van Augustus eenige dagen ten paleize Soestdijik te verblijven, ten einde den verjaardag der Koningin-móeder mede te vieren. Heerenveen. Op 31 Juli, 1 en 2 Aug. a. s. zal de aviateur Van Maasdijk boven liet, terrein der IJsclub vliegtochten hou den. Hij is de eerste Nederlandse he aviateur, die zulks in ons land doet. Gent. De aviateur Kinet, die Zondag j.l. zoo ongelukkig kwam te vallen, is heden overleden. Lissabon. Telegrammen over de vij andelijkheden, uitgebroken op liet eiland Coluan en Chineesche zeeroovers, mel- Coluan tusschen de Portugeezen en Chi- neesehe zeeroovers, melden, dat |de Portugeezen het fort hebben ver- meeste.nl en de zeeroovers doen vluchten. De Chineesche gouverneur sprak zijn voldoening uit over den dienst door de Portugeezen aan do beschaving bewezen. De commandant van den krui ser „Dona Amalia" heeft den Chineeschen bewindhebbers hulp toegezegd voor het geval de vijandelijkheden zich mochten hernieuwen. In de week van 6 tot en met 12 Jut1 kwamen in Zeeland vijf gevallen van be smettelijke ziekte voor en wel een geval van roodvonk te Oostbapelle en vier geval len van diphteritis, nl. een te Breskens een te Huist, een te Koudekerke en een te Westdorpe. Door Ged. Staten is benoemd tot agent van den. provincialen stoomböotdienst te Borssele M. de Kunder, thans dekknecht bij dezen dienst. De algemeene vergadering van de Ned. vereeniging voor de pharmacie zal bet vol gend jaar op Walcheren worden gehouden. By kon. besluit is tot luitenant-kolonel by het derde regiment infanterie benoemd de majoor P. A. T. Zanino te Vlissingen en bjj het 11e reg. tot majoor de kap. J. H. van der Hegge Zjjnen, adj. van bet reg. grenadiers en jagers; de luit.-kolonel Zanino blijft te Vlissingen in garnizoen; ook is aan deH luit. kol. W. H. B. Stoof van het lie reg. inf., op zijne aanvrage, ter zake van langdurigen dienst, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Hij was niet van gisteren. Een gezelschap voetreizigers dwaalde door Gelderlands achterhoek en ontmoette op een der schoonste punten een eenvoudig boertje. Men besloot eens een aardigheid met hem te hebben en begon met te vragen of hy het landschap ook mooi vond. Ik vermoed, zei een uit het gezelschap, dat je een heel eind ver van hier kunt zien op helderen dag. Jao, 'eeren, 'n'iel end. Me dunkt, op een helderen dag als vandaag moet je Arnhem wel kunnen zien liggen. Ja, antwoordde het boertje, en ver varder as Aorem. Ik denk wel tet Amsterdam of Maas tricht, zei een ander met een knipoogje tot zijn tochtgenooten. Jao vast, en nog wel vardei Verder dan Amsterdam en Maastricht Wel baas, zeg dan eens, tot hoever jewel kunt zien? Wel 'eeren, as 'et 'n klaore nacht is dan kan je van hier tot an den maan kieken. Zomer en Winter. Te Westmaas stapten dezer dagen in het huwelijksbootje een bruidegom van 35 met een bruid van 71 jaar. Beiden zijn armlastig. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Verzoeke een plaatsje in uw blad voor het onderstaande Vrijverklaring Calamlteuzen Polder Borssele. Er waren aan de Honte- of Wester- schelde een tweetal calamitouze polders Ellewoutsdijk en Borssele, die nauw aan elkander verbonden waren, want één dijk graaf behartigde beider belangen. Maar aan die innige verbintenis kwam in 1905 een einde, Ellewoutsdijk voelde zich in staat vrijverklaring aan te vragen om niet langer calamitous te moeten zijn, en de Prov. Staten stonden dit toe Of schoon do wateistaat geen termen vond er tegen te adviseeren, werd door haar de toestand van het vrijwordende Ellewouts dijk niet zoo heel schitterend geacht. Borssele bleef eenige jaren in kalme rust voortdoezeleD, totdat het zich den 23 Aug. 1909 sterk waande en de stoute schoenen aantrok door ook vrijverklaring aantevragen Maar nu was Holland in last, de water staat komt een inspectietocht houden en kijkt met arendsbiikken rond of het niet veel leeuwen en beren op den weg kan op stellen om Borssele van de vryverklaring af te houden, en jawel, in dat Borssele, waar jarenlang geen gevaar bestond, wordt nu een reeks van „noodzakelijke" werken bijeengeschommeld, over enkele jaren te verdoelen, van een millioen guldens. Wat daarbij vreer»! aandoet is dat som mige dier werken op honderden Meters afstand van de wal moeten worden uitge voerd, zelfs zijn er stukken gezonken op meer dan 850 M. uit den dijk. En toch trots deze werken schrijft de Waterstaat in haar rapport aan Ged Staten dat tegen de vrijverklaring overi gens geene bedenkingen kunnen worden ingebracht en er voor de Provinciale geen bezwaar tegen bestaat. Ieder in Borssele zal nu toch de vrijver klaring toejuichen zou men wanen. Wie is niet gaarne vrij zie den gevangene hoe hij hunkert naar vrijheid, hoor het gedempte lied van den vogel in de kooi, dat alleen weer in volle kracht klinkt als hij vu) is. Te Borssele denken een 11-tal ingelanden er anders over, zy vragen de Prov. Staten maak ons toch niet vry, de aanvraag is in niet het belang van den polder, en ze hebben succes gehad want Borssele wordt niet vrij. Wtt een eenvoudig adres groote gevolgen kan hebben. Ware het 10 tal voorstemmers in de vergadering der Prov. Staten 12 meer geweest dan was de polder Borssele zijn eigen heer en meester, dan hadden de achterliggende polders niet meer in vrees behoeven te leven van te moeten bijdragen bij buitengewone werken, voor welke mogelijkheid de Provincie en het Rijk ook blootstaan. Maar het heeft niet zoo mogen zijn. Laat men nu niet denken dat Borssele de boel verwaarloost want in dit jaar zal voor meer dan f 100,000 aan onderzeesche oeververdediging worden uitgegeven. Een verzoek om vrijverklaring waar geen bijzondere bezwaren tegen in te brengen waren, is misschien haast nooit geweigerd, nu echter wei. Moge een later te herhalen verzoek een een beter onthaal vinden. Een onpartijdig opmerker. Van 14 en 15 Juli. MIDDELBURG. Ondertrouwd; J. J. de Waal, jm. 30 j. en P. J. Robijn, jd. 27 j.; sWj. J. Zielstra, jm. 24 j. en B. Tazelaar, jd. 21 j. Getrouwd: A. Goetgeluk, jm. 2 6j. en W. Harpet jd- 25 j.; F. V. B. Martens, jm. 40 j. en L. G. Andriessen^ jd. 30 j.; A. Witte, jm. 24 j. en E. van de Velde, jd. 22 j. Bevallen: W. J. de Broefeert, geb. van Zoom, d.; S. Maas, geb. Louwerse, cl.; L. Vader, geb. Francois, (tweel.) z. en d. Overleden: J. de Broekert, d. 1 dag. Van 815 Juli. KRUININGEN. |OnderlrouwdJohan Maartens, 31 j. wedn. en Forra Ki-om heen, 21 j. jd.Lauras Witte, 23 j. jm. en Maria Verburg, 19 j. jd. Geboren: Maatje, d. v. Arte Reijnhont en Tannetje Beenakiker. Overleden: Meerten, 3 mnd., z. v. Wil lem Rij-kel van der Klei en Berendje Koenen. Van -14 Juli. IERSEKE. Ondertrouwd8, Cornelis Ja cobus van Liere, 21 j. j.m. en Dina dommee, j.d. 18 jaar. Gehuwd: 14, Francois van den Boom gaard j.m. 24 j. en Johanna Suzanna .Sonke j.d. 26 j. Geboren: 10, Adriaan Jozias, z. v. Ja cobus Sandee en Jacoba Laurina de Koeijer; 11, Apolonia Hendrina, d. v. Cor nelia Joos van Liere en Jacoba Loof. Overleden: 8, Pieter Anthonie, 8 w. z. v. Pieter Marinus Riedijk en Janna iversdijk. (Vervolg van het 2e blad.) Sluis. Dinsdag jl. diende Z. D. H. Mgr. Hoffman O. F. M., het Heilig Vormsel toe in de kapel van de Eerw. Broeders in het pensionnaat. Het Vormsel. In de laatste week dezer maand zal, gelijk reeds gemeld werd, Haarlems bis schop, Z. D. H. monseigneur A. Callier, in het dekenaat Middelburg het H. Vormsel toedienen. Ten allen tijde heeft de Kerk groot ge wicht gehecht aan de toediening van dit Sacrament en zelfs in de dagen der ver volging trachtte zij zooveel mogelijk op gezette tijden hare kinderen met het H. Vormsel te sterkenzoo weten wij b.v. dat, wat deze streken betreft, in het midden der 18e eeuw de bekende apostolische Vicaris Petrus Codde, die op den huize „Be- renstein" te Heinkenszand, terzelfder plaatse waar thans het R. K. Kerkgebouw verrijst, het H. Vormsel aan de Katholieke Zeeuwen heeft toegediend. Waarom houdt de H. Kerk het sacra ment des Vormsels voor zoo bijzonder ge wichtig Omdat, zooals de catechismus leert, het Sacrament des Vormsels een Sa crament is, waarin de gedoopte, door de oplegging der handen (des bisschops) en de heilige zalving den Heiligen Geest ontvangt en daarmede de genade om het H. Geloof manmoedig en standvastig te belijden. Uit de Handelingen der A.poatelen (VIII :14-17 en XIX 5—6) blijkt, dat de Apostelen den H. Geest, hun door den Zaligmaker beloofd (Joan. XII 3739) en op den Pinksterdag geschonken, hebben medegedeeld aan de nieuwbekeerden door handoplegging en steeds heeft de Kerk standvastig geloofd, gelijk zij nog gelooft dat de bisschoppen, de wet tige opvolgers der apostelen, diezelfde macht bezitten. De bediening van het Sacrament des Vormsels is dan ook uitsluitend aan de bisschoppen toevertrouwd en ook hierin steunt de Kerk op de H. Schrift. Immers wij lezen, dat zij die naar Samaria gezonden werden om aan de nieuwbekeerden (nieuw- gedoopten) den H. Geest mede te deelen apostelen waren, n.l. Petrus en Jo hannes (Hand. VIII 14 enz.) Intusschen wordt somwijlen om hoogstgewiebtige redenen, vooral in missielanden, aan den priester de bediening des Vormsels toege staan, doch dit blijft altijd een hooge uitzondering. -) De toediening van het H. Vormsel is in hoofdzaak zeer eenvoudig. De bisschop strekt de handen uit over hen, die gevormd worden en roept den H. Geest over hen af. Dan zalft hij ieder der vorme lingen afzonderlijk, met de gewijde zalf, die „chrisma" genoemd wordt, op het voor hoofd en zegt daarbij ,,Ik teeken u met het teeken des kruizes en ik vorm u met het chrisma des heils, in naam des Vaders en des Zoons en des H. Geestes, Amen!" Deze zalving is het zichtbaar teeken, dat de gevormde inwendig met den H. Geest wordt gezalfd en versterkt, gelijk voor het wezen van een Sacrament wordt gevorderd, want, zoo leert ons de Kerkeen Sacra ment is een uitwendig teeken door Christus ingesteld, beteekenende eene bijzondere genade, die door hetzelve gegeven wordt. Ten slotte geeft de bisschop aan den vormeling een zaehten tik met de hand op zijn wang. Dit is eene symbolische handeling, welke voor den vormeling tot eene herinnering moet strekken, om zoo noodig smaad en lijden met en voor Christus geduldig te dragen. Het Sacrament des Vormsels stempelt dus den Christen tot een soldaat van Christus en rust hem toe met de hulp en de kracht van den H. Geest voor den strijd des levens. Indien alle gevormden dit in dachtig waren, hoeveel grooter zou het getal zijn der degelijke, heldhaftige Katho lieken Ten slotte zij nog vermeld, dat hij of zij die gevormd wil worden, gedoopt, tot de jaren van verstand gekomen, behoorlijk in den godsdienst onderwezen en in staat van genade moet zijn, zooals de Kerk leert. d. w. z. iedere geestelijke, die met de bisschoppelijke waardigheid is bekleed. Want behalve de gewone bisschoppen, die een bis dom besturen, heeft men ook z.g. missie bisschoppen, die als apostolisch vicaris een zeker missiegebied besturen en toegerust zijn met de bisschoppelijke waardigheid. Vroeger hadden dezen achter hun titel de letters i. p. i. Zoo was b. v. in ons land kort voor het herstel der bisschoppelijke hiërarchie baron Van Wijckerslooth „bisschop van Curium i. p. i." d. w. z. bisschop van Curium in partibus infidelium of in het Hollandschbisschop van het bisdom Curium „dat in het land der ongeloovigen ligt". Met die ongeloovigen werden dan meestal Moham medanen bedoeld. Zou nu door de een of andere omstandigheid dat landschep Curium uit de handen der ongeloovigen tot de Kerk terug keeren dan had de bit schop van Curium de plicht de herderlijke zorg daarover op zich te nemen. Zoolang dit echter niet geschiedde, bleef „van Curium i. p. i „eertitel, doch hij, die den titel droeg was inderdaad bisschop en ook als zoodanig gewijd. Tegenwoordig wordt de titulatuur i. p. i. niet meer gebezigd, maar heeten de missie bisschoppen: „titulair bisschop' van dat of dat landschap: b,v. Monseigneur Luflpen - een zoon van Zeeland I die apostolisch vicaris van Batavia is, heet „titulair bisschop van Orope", doch hij is en blijft een bisschop, zoo goed als de bisschop van Breda of Haarlem. 'Jj In de laatste jaren van het herdersambt van den apostoliscben vicaris van Batavia Mgr. Claessens, had pastoor van Santen toenmalig superior der missie in Nederlandech lndie, de volmacht om op de z.g. buiten bezittingen het H. Vorsmel toe te dienen. Th o len, 12 Juli 1910. Nieuwe tarwe f 6,50 a 9,haver f 3,50 a f 4,60rogge f 5,50 a f 6.wintergerst f 4,50 a f 5,aardappelen blauwe f 4,80 a f5,60; witte f0,a f0,peren f5, a f6,appelen f5,a f6,— per HL.; hooi f25,a f30,— per 1000 K.G.stroo f7.a f 11, per 100 bossenzomergerst f 4,a f 4,50 per H.L. Middelburg, 14 Juli 1910. Ter graanmarkt van heden was de aan voer wederom niet groot. Tarwe was in een vaste stemming. Van den nieuwen oogst werd een enkel monster karweizaad getoond. Prijs onbekend. Nieuwe tarwe i 6.50 a f 7. Officieele noteering van den marktmeester. Boter f0.66 f0.70, voor particulieren f 0.73 per 1/3 kilo. Eieren f 4.10, voor particulieren f4.50 per 100 stuks. Noteering v. d. marktzetter van de landbouwvereeniging. Boter f 0.66 k f 0.70, voor particulieren f0.73 per 1/2 kilo. Eieren f 4.10, voor particulieren f4.50 per 100 stuks. Correspondenten Oostburg jen Kruinin- gen. Uwe berichten over de vrouwenkies- reehtmeetings hebben wij niet geplaatst, doch zullen binnenkort naar aanleiding daarvan op de kwestie zelf uitvoerig terug komen. De Redactie. Vlissingen. Door not. Vethacke zijn Dinsdag openbaar verkocht: lo. een huis Breewaterstraat groot 1 Are 92 c.A. Hoogste inschrijver de heer J. H. Stout- jesdijk voor f1605, kooper idezelfde voor f2055; 2o. een winkelhuis St. Jacobstraat groot 44 c.A. Hoogste inschrijver de heer J. H. Stoutjesdijk voor f3655, kooper de heer H. A. Martens voor f 44453o. een huis Breewaterstraat groot 1 Are 40 c.A. Hoogste inschrijver de heer J. Passenier voor f1500, kooper ,de lieer H. J. Luit- wieler voor f IGLO4o. een huis Bree waterstraat groot 2 Are 62 c.A. Hoogste inschrijver en kooper de heer P. A. van der Staal voor f 27585o. een dubbel woonhuis Kalkhokstraat groot 1 Are 18 c.A. Hoogste inschrijver de heer H. H. F. Fastenau Jr. voor f 2110, kooper de heer A. Meerman voor f2610; 6o. een winkel huis Slijkstraat groot 55 c.A. Hoogste inschrijver de heer G. Passenier voor f 1600, kooper de heer H. J. Luitwieler voor f1610; 7o. een huis Lange Groe- newöud groot 68 c.A. Hoogste inschrijver de heer G. C. But voor f 1425, kooper de heer W. L. Dommissie voor f1525. Alle koopers wonen alhier. (Z.) Oostburg. Donderdag j.l. werd in het Café „De Vier Emmers" aanbesteed liet bouwen van eene landbouwersschuur voor dhr. P. de Backere in den Aardenburg- schen polder. Minste inschrijver dhr. I. Christiaansen alhier voor f 10054.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 3