Lamswaarde. Een vorstelijke weddenschap. Zaterdag 16 Juli 1910 Zesde Jaargang. No 83 Verschijnt eiken MAANDAG-,JOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. EERSTE BLAD. Immer bestaat uit 8 bladzijden Het ééne noodige. FEUILLETON. Iispim aan de zee van Azof, is een 'trein door het weigeren der retr- een hoogte van verscheidene meters De trein werd geheel vernield, verscheidene dooden en gewonden. [Belgisch blad houdt Minister Ren- r het lapje, omdat hij een Kongo- bfficier decoreerdedie al jaar dood bljjkt! .Seri. Ztg. am Mittag" meldt, dat isterie van koloniën is verwittigd, nanten ter waade van twee millioen lit Zuid-West Afrika zjjn gesmok- Lardoor de fiscus voor 700.000 mark Jicht. Men gelooft, dat de diamanten ■toevertrouwd aan vouwen, die ze rare kleederen verborgen. Men zou Jldigen op het spoor zijn. .licante is een bom geworpen in de van een een rjjfeen bankier, terwijl in diner aan zijn vrienden aanbood, der gasten zjjn dood, Twintig per zijn gewond, onder wie de bankier Itein Bernier is met de Canadeesche ooi-expeditie uit Quebec vertrokken Engelsche vlag te hijschen op alle ■n, die in het Poolgebied gelegen le Canadeesche regeering wil daar- ;en einde maken aan de bewering ereen. Staten, dat Canada niet de leiniteit over deze eilanden heeft. ex sultan van Marokko Abdoel Aziz h boord van de stoomboot „Schlesnig" Norddeutsche Lloyd, op weg naar Mem. tiet Schwarzwald sneeuwt het geducht, ordt uit Karlsruhe geseind. "n aap, dien men geleerd had, lucifers te strjjken, heeft te Tilbury (Engeland) ikinematograaf in brand gestoken, zoo- vhet heele gebouw is verbrand. Ijn preek, die duurt, tot 12.50 ts 20 minuten in de kerk behoeven te worden. De |t gewoonlijk 14 dagen, en eene II. Mis des morgens |en een algemeene H. Com- variëert natuurlijk volgens h, waar .de missie gegeven zijn het meerendeels meis- l'ken in confectiemagazijnen; pet winkeljuffrouwen of but mixlisten; sommigen zijn Iheldinnen; anderen zien er sch, dan engelachtig uit; nog hen nooit een preek gehooid bezocht; nochtans luisteren rooto aandacht. missie worden troostvolle tiereikt, alhoewel het uiterst over deze uitsluitend inwen- itelijke zaken nauwkeurige sta- i te stellen. Zeker is in ieder ui de laatste drie jaren zeven snd meisjes weder in nauwere lijn gebracht met de Kerk, en Isdienst in vele werkplaatsen, winkels niet langer als eene ïégligeable" wordt beschouwd, ekt vanzelf, dat het bijwonen lag-missies heel wat zelf-op- in de midinettes eischt. Zij h haasten met haar maaltijd, dagelijksche wandeling of ont- de open lucht voor opoffe- ln hebben zelfs harde vervol- llijden. Zoo werd een der mi- loor haar vader aan de deur llat ze bekende de missie te luieren is het niet zelden on- Jde-s moigens de H. Communie gen; twaalf meisjes, die liier- inderd waren, bleven nuchter e middagpredicatie, om op dat >t de H. Tafel te kunnen na- weerwil van zulke groote moei- bloeit en vordert dit missie- breidt zich gestadig uit. de missies zelf, hebben de ze- 'an dit heilzame werk nog an- tige instellingen in het leven o.a. een geregeld onderricht itechisinus voor die midinettes, ar eerste communie nog niet gedaan; en een hoogeren cur- godsdienstonderwijs voor haar, Ir wenschen door te dringen in is van den godsdienst, voorts Jeeshibliotheken, waar uitslui- Jde katholieke boeken uitgeleend ren ontspamiingszalen, "alleen voor l'ankelijk, waar de midinettes ont- |zijn aan de verderfelijke invloe- de Parijsche straat. L uitgevers firma Scribuer te New-Ycrk dat zij met een drukker gecoutrac- I heeft voor een millioen exemplaren Roosevelt's boek over Afrikaanscbe lerinneringen dat geïllustreerd is met door Kermit Roosevelt en andere, een wereldrecord Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f0.76, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentlën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfsfraaf C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prjjs, Advertentiën van 15 regels f O.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X ceretend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, A contant. Bewoners van Lamswaarde en omstreken kunnen zich voor het nemen van een abonnement op de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" vervoegen bij den heer J. B. VAN DEN BEBG, winkelier te Lams waarde, die desgewenscht alle verdere inlichtingen verstrekt. Toen de groote menschenkenner paus Leo XIII zijn encycliek „Rerum nova rum" de wereld inzond en daarmede aan het Katholieke volk den weg wees om de vele en grove misstanden op te hef fen, die zich op sociaal gebied open baren, ontstond er in de Katholieke wev- reid een heilige wedijver om door het oprichten van bonden en vereenigingen de zedelijke en stoffelijke verheffing des Volks te 'helpen verzekeren. Allen werkr ten samen: geestelijken en leeken, om het door Leo bevolen werk zoo goedi mogelijk ten uitvoer te brengen en zelfs prinsen der Kerk achtten het niet be neden zich de hand uit te steken ter leniging van de sociale anoden, de namen Manning en Doutretoux b.v. zijn in dit opzicht welsprekend. Die edele aandrift is nog niet verr flauwd. Pius X schonk aan het streven van zijn doorluchtigen voorganger eene nog hoogere wijding, toen hij allen so cialen werkers in de Katholieke Kerk de leuze: „Alles in Christus herstellen" tot richtsnoer hunner daden medegaf. Sinds dien houdt de stichting van boiij- den en vereenigingen aan. Arbeiders, landbouwers, middenstanders, allen oir ganiseeren zich en putten uit hunne or ganisatie onder (goedkeuring en aanmoe diging der Kerk de middelen om kracht dadig mede te werken aan den wederopj- houw der maatschappij op Christelijken grondslag. Wie, die als kind der Kerk, maar ook als kind van zijn tijd dit alles ziet, juicht niet van harte over den ijver, de door tastendheid door zoovelen onzer broeders aan den dag gelegd in het streven naar de oplossing der sociale kwestie! .Wien onzer geeft het geen moed en troost, nu hjj mag ervaren, hoe ook thans, gelijk weleer, de Katholieke Kerk de ware toe vlucht is voor het verdrukte volk, de moeder der waarachtige volksbeschaving en |de zekere redster in den socialen nood, ondanks het geschetter van een God -en godsdienst vijandig socialisme 1 Toch zijn er, Üie bij al hun geestdrift voor het heerlijke dool onzer sociale wer kers en hij al de aanmoediging, die zij hun pogingen schenken, zich afvragen: SB Tegen het einde van het tweede keizer rijk was een van de meest bekende en aanzienlijke verschijningen op den boule vard des Italiens de jonge prins Edmoad de Carninvai. Zeer blond, bleek en van een phlegma, dat door niets kon worden verstoord, amuseerde hij de wereld, door middel van zijn onmetelijk vermogen, door de onzinnigste streken en invallen, die soms zoo eigenaardig waren, dat zij gansch Parijs verbaasden. Op een avond gaf hjj een groot diner in zijn eigen paleis, waar de heerlijkste wijnen stroomden en het dessert een waar Eden van lekkernijen vormde. Mijne heeren, riep de prins plotse ling nit. n hebt allen gehoord, wat daar aan den anderen kant van de tafel wordt beweerd. Welaan dan, om hoeveel wedt gij, dat ik, zonder gestolen, gemoord of wordt er wel voldoende gewerkt aan het ééne noodigede godsdienstige verhef fing des volks. Zij die zich dit afvragen, gronden hun zorg en bekommernis in deze op; i'net niet te loochenen feit, dat bij ons Katholieke volk zich hier en daar een verslapping openbaart van den ech ten, katholieken godsidienstzin. Al is het O|0-k volkomen waar, dat voor de meeste katholieken in ons goede Nederland het door den paus veroordeelde modernisme met al zijn theorieën en systemen een gelukkig nog gesloten boek is, toch geldt ook hier het woord: „les idéés marchent", de ideeën gaan hunsweegs en vooral de modernistische begrippen van (Onafhankelijkheid en ont voogding van het gezag verbreiden zich in onze Katholieke denk- en gevoelsat- luosfeer als evenzoovele „miasmen", als een smetstof en maken zachtkensaan den band, die ons Katholieke volk aan de Kerk bindt, al losser en losser. Wam -neer men daarbij bedenkt, (dat de lofwaar dige pogingen, die in het werk worden gesteld om de kinderen des volks op te beuren uit hun vaak deerniswaardigen toestand, hun een menschwaardiger be staan te verschaffen, hen te ontwikkelen, hen binnen te leiden in de paradijzen van Kunst en Wetenschap, als van zelf tot gevolg hebben, dat het volk zich her wUst gaat worden iets te zijn, een elej- rnent te vormen in de maatschappij, dat meetelt, dan spreekt het vanzelf, dat eene zoo nauw mogelijke aansluiting van. het volk aan de Kerk, een zoo innig mo gelijk medeleven met de Katholieke gier meenschap noodzakelijk is, wil het her boren volk voor de maatschappij een aam winst in stede van een gevaar worden. En dan is het geen wonder, dat in de herinnering dergenen, die het hoven- staande bepeinzen, het heerlijk evangef lieverhaal opleeft van den Goddelijken Meester, die tot de bedrijvige Alartha de zinrijke woorden richtte: „Martha, Maiy tha, gij zijt bezorgd omtrent vele dingen, doch slechts ééne zaak is noodig". En op Maria wijzende, die aan Zijne voe ten gezeten, naar Zijne lessen luisterde, voegde de Heiland er aan toe: „Maria heeft het beste deel verkoren!"1) Het ééne noodige! Wordt er in onzen tijd van werken en arbeiden aan de op lossing der sociale kwestie ernstig ge- -noeg aan gedacht'? Zijn wij er diep genoeg van overtuigd dat de godsdienstige ontwikkeling van ons volk voor al het andere gaat? Volgens de christelijke staatsleer bet- staat de maatschappij niet o,m ziehzelve, heeft zij haar doel niet 111 zich, maar dient om, vpor de menschen den weg te effenen, waarop de Kerk hen leidt naar het hemelsch vaderland. Hoe meer dus de kinderen der Kerk van de ware beginselen van den godsdienst zijn door drongen, hoe krachtiger hun geloofsle ven is, des te veiliger zullen zij o.p so ciaal en maatschappelijk gebied kunnen werken aan hunne stoffelijke en zedej- lijke verheffing, wijl zij dan verzekerd zijn van den onmisbaren zegen Gods. Nu is er een oud spreekwoord, dat zegt „Wie de Kerk niet tot moeder heeft, kan God iniet tot Vader hebben", en daar om zal eene hernieuwing der maatschap pij in Christus, zooals Pius X wensoht en verlangt, eene hopelooze taak bliji- iemand ter wereld beleedigd te hebben, zonder met de wet door de geringste over treding in conflict te geraken, alg een boef bij den kraag gepakt en naar de wacht ge sleept wordt zoodra het u maar belieft? Hjj sprak op zjjn gewonen, kouden, onverschilligen toon, waarmee hjj ojk de meest ongewone dingen beweerde en de vreemdste vooretellen deed en zjjne woor den overstemden duidelijk het gelach en het algemeen gesprek. Ieder zag hem verbaasd aan. Te midden van de stilte sprak hij Ik wed 2000 Lonis wie durft? Er waren vele rijke lieden aanwezig, voor wie hoog wedden niets nieuws was, maar de buitensporig hooge som deed hen aarzelen en zij wilden eerst omtrent alle voorwaarden opheldering hebben, alvorens zich bij zulk een weddenschap aan te sluiten. Is er geen dubbelzinnigheid in het geen gij zegt, geen woordenspel of zoo? vroeg de dikke hertog de Morvelta. Volstrekt niet, zei de prins, ik geef u mijn wooid als edelman. Maar, zei een ander, u zult waar ken, wanneer ïfiet vóór alles een levendig geloof, een echt mannelijke godsvrucht en eene kinderlijke onderwerping aan het geestelijk gezag onzen arbeid sterkt en adelt. Vooral in onzen tijd is dit hoog noodzakelijk; ook hier is „periculum in mora", ook hier brengt talmen gevaar. Reeds heeft eene droevige ervaring in onze omgeving geleerd, hoe een katho lieke bevolking, schijnbaar door en door gehecht aan het Roomsche geloof, de mo derne begrippen van onafhankelijkheid en eigen superioriteit heeft ingezogen, die het den weg hebben doen inslaan, welke door don katholiek nimmer mag worden betreden én wijl die weg voert naar een, voor den Katholiek verboden terrein èn wijl de gidsen o-p dien weg niet dezul ken zijn, aan wie de Kerk de leiding harer kinderen, het zij op sociaal of po iitiek gebied, mag toevertrouwen. Moge het „ééne noodige" onzen stoe- ren werkers op sociaal en politiek ge bied steeds voor oogen staan, mogen al len, die het waarachtig heil des volks beoogen, daarop vooral hun streven rich ten Dan zal inderdaad alles hersteld worden in Christus. 1) Luc. X. 41. 42. De Eerste Kamer. Nu de liberaal Stork in Overijsel is vervangen door den Ghr.-Historischen heer Baron van Pallandt bestaat de Eerste Kamer thans uit 32 rechtschen en 18 linkschen. Vóór de veridezingen was de verhouding 3119. De gefotografeerde brief. „Land en Volk" heeft de volgende brief kaart ontvangen Zeil a/See 10.7.10. M, H. de Red. In een Nederlandsch blad, dat ik hier vond, stond dat door uw blad een bericht zou zijn medegedeeld, alsof ik dezer dagen in een schrijyen van mijn hand aan Baron van Heeckeren had aan geboden, zijn herbenoeming te willen be vorderen, mits op beding, dat hij van nu af aan zweeg in de bekende zaak en mij mijn brief terugzond. Ter retificatie stel ik hier tegenover, dat van mij heel dit jaar geen enkel schrijven aan genoemd Kamer lid is uitgegaan. Vermoedelijk is hier verwarring in het spel met een ander schrijven, waarvan sprake was in de „Stand." van 6 Juli jl waarin van bevor dering vah zijn herbenoeming met geen woord sprake was, maar aan een vriend, die zeer voor zijne herbenoeming ijverde, werd medegedeeld, wat misschien nog eenig redmiddel zou zijn ter bereiking van wat hij beoogde. U dankzeggend voor de plaatsing van deze regelen heb ik de eer hoogachtend te zijn Uw. dw. KUYPER. De Pauselijke Zegen. In Woensdag te Schiedam gehouden vergadering van de Hanze in het Bisdom Haarlem, verleende de zeereerw. zeergel heer dr. J. Nouwens namens Z H. Paus schjjnlijk het een of ander doen, dat, zon der aene directe beleediging te zjjn toch het misnoegen der politie opwekt, bjjv. in een onmogelijk costuum door de straten gaan en zoodoende een hooy kwajongens verzamelen, zoodat een of andere agent in het belang van het onbelemmerd verkeer verplicht is, u te dwingen een minder opvallend gewaad te kiezen. U vergist u geheel en al, antwoordde Edmonl de Carninvai, als ik in zonder linge kleeding op straat ging, zou men mjj hoogstens beleefd verzoeken naar huis te gaan, Neen, ik verzeker u, hij zal mg als een misdadiger bjj mjjn kraag pakken en arresteeren, overtuigd met mg een goede vangst te hebben gedaan, hoewel ik mij hoegenaamd niets zal te verwjjten hebben. Nu, hoe zult u dat aanleggen vroeg de bankier Castambide, een uiterst nerveus en opgewonden man, geljjk de meeste beursmannen trouwens. Dat is mgn geheim. U zult moeten erkennen, dat ik u dat niet vooraf kan zeggen. Natuurlijk nietl Maar nu ben ik er. Pius X den Pauselijken zegen aan alle Hanzeleden Rotterdam V. Mr. A. de Jong, de nieuwbenoemde wethouder van Rotterdam, zal, naar het „Rott. Nwsbl." verneemt, in September a.s. het lidmaatschap van de Tweede Kamer (district V) neerleggen. De anti revolutionnairen zullen naar alle waarschijnlijkheid het raadslid den heer Diemer candidaat stellen bij de daaruit voortvloeiende verkiezing. Kamerverkiezing te Eindhoven. Van blijkbaar goed ingelichte zij le vernam de „Eiudh. Crt.", dat sinds de vorige week de Hoogedelgestr. heer Vincent van den Heuvel, afgevaardigde der Tweede Kamer voor dit district, zijn mandaat heeft gesteld in de handen van den voorzitter der R. K. Kiezersvereeniging „Eindhoven" met de bijvoeging, dat hg dit mandaat begin September a.s. wenscht neer te leggen. Huisvljjttentoonstelling. Na afloop der opening van de Huisvljjt tentoonstelling, beeft een officieel diner plaats gehad van het Bestuur en de ver schillende tentoonstellingscommissies in het Palace Hotel te Scheveningen, waarbij o.a. aanzaten Minister Heemskerk (Minister Talma was verhinderd;, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. Patjjn, en de waarn. burgemeester van 's Gravenhage, de heer Jansen, alsmede de gezant van Duitschland, de heer Von Muller, en de chargé d'affaires van Rusland, Prins Ouronssoff. Minister Heemskerk sprak in warme bewoordingen zjjn waardeering uit voor het werk van den Volksbond. Telegrammen van hulde werden verzonden aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins, waarop antwoorden werden ontvangen. Z. K. H. de Prins sprak in zjjn antwoord zjjn beste gevoelens uit voor het welslagen van de tentoonstelling en haar voileiige beant woording aan het doel, waarmede zij is aangevangen. Over deze tentoonstelling' leest men het volgende Nu er zooveel aandacht wordt geschon kei) aan de tentoonstelling te Brussel, zou haast alle attentie verloren gaan voor een andere, die in ons eigen land op dit oogen- blik wordt gehouden Geen zoo groote, geen algemeene, maar toch eene, waarvan gezien het doel en de omstandigheden groot en veel nut is te verwachten. Wij bedoelen de tentoonstelling van Huisvlijt te Scheveningen eergisteren ge opend Het initiatief er toe ging uit van den Volksbond tegen Drankmisbruik en niet minder dan twee volle jaren heeft men aan de voorbereiding gewerkt. Veel moeite heeft bet gekost, veel te leurstelling maar van den anderen kant heeft men veel steun en belangstelling ondervonden. Daar is bjjna geen factor van beteekenis in onze maatschappelijke inrichting of er werd sympathie door betuigd en steun van genoten. De koninklijke familie, (de Prins eere-voorzitteu zijnde; loofde prachtige U zult een agent op den schouder klop pen en zeggen„Oude jongen, ik ben je man. Ik heb in een aanval van razernjj mjjn heele familie vermoord, en nu heb ik berouw. Neen mjj mee en sluit mjj op, zoodat het recht zjjn loop kan hebben. Een homerisch gelach volgde op deze woorden. Het denkbeeld, dat prins Edmond, een echte aristocraat, een agent op den schouder kloppen, hem „oude jongeu" noemen en hem om verlossing van zjjne gewetenswroeging zou vragen, wekte dolle hilariteit. De prins alleen bleef koel en ernstig. Hij verzekerde de bankier doodbedaard, dat een dergeljjke komedie niet bjj hem opkwam en herhaalde toen zjjn vraag: Wie zet 2000 Louis in? Ik doe het 1 riep Castambide pochend. Den volgenden dag, tegen zeven uur des avonds ongeveer, als de boulevards een bjjenzwerm geljjk zijn en de restaurants vol beginnen te warden, baande zich een armoedig gekleede man die met gebogen hoofd voortliep en hier en daar eindjes sigaar opraapte, die door anderen waren weggeworpen, een weg door de menigte. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 16 Juli: Meest zwakke veranderlijke wind, veran derlijke bewolking, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, koeler in het Noorden. medailles uit, het Rijk gaf flinke subsidie, de residentie een terrein en een waarborg som; mannen van naam en positie, ge zanten van vreemde mogendheden, alle werkten mede om het succes te verzekeren Daar was ook geen onderscheid hoege naamd in de samenwerking wat godsdienst betreft; naast veel werk, zeer veel van andersdenkenden prijkt er een verzameling van kloosterarheid, nuttig en fraaie hand werken, die in hun afdeeling de kroon spannen. Waarom wij dit alles mededeelen i Dat men zien kan hoe universeel en al les overtreffend het groote gewicht van huisvlijt wordt ingezien. Eén groote dwaling doet aan de reputatie van huisvlijt veel kwaad; dat men't werk verwart met huisindustrie, terwijl zij daar mede niets te maken heeft, integendeel tot een zekere hoogte er de tegenstelling van is. Huisvlijt producten zijn dan ook eigen lijk iets anders dan hetgeen gedaan wordt door menschen, die reeds op andere wijze een middel hebben om in hun voornaamste levensonderhoud te voorzienmet het doel, hun vrijen tijd ernstig en aangenaam, ook voordeelig, te besteden. Onnoodig derhalve verder de groote wel doende kracht er van uiteen te zetten. De Volksbond tegen drankmisbruik be vordert de huisvlijt zoo krachtig om het door dezen bond hoofdzakelijk beoogde doel Maar er is nog veel meer te bereiken natuurlijk, zóóveel meer als er bereikt wordt wanneer de lediggang, des duivels oorkus sen, wordt weggenomen. Alle kwalen, alle rampen, alle zonden, alle ongeluk, alle gebrek, ook uit leddiggang voortspruitend, de huisvlijt zal ze min of meer krachtig overwinnen. Scheveningen is voor velen onzer te ver af en de meesten zullen dus de huisvlijt- tentoonstelling niet bezoeken, zullen niet met eigen oogen aanschouwen wat reeds gedaan wordt, en kan gedaan wordenwe zullen dus geen onnut werk doen met er binnenkort er op terug te komen. Maar zeker is dat de genoemde Volks bond hier een werk heeft tot stand ge bracht, waarop hij trotsch mag zijn, een werk tot heil van velen. ^Meijer Crt.; Flink zool In het Provinc. Blad van Noord-Holland waarin wordt aangegeven op welke data de lotelingen voor de nationale militie dit jaar hun lotingsplicht zullen hebben te vervullen, heeft de commissaris der Konin gin in roode létters het volgende laten afdrukkenDaar de ondervinding heeft geleerd, dat vele lotelingen op den dag der loting zich schuldig maken aan bet misbruik van sterken drank, zoo verzoek ik den burgemeesters oin al de hun ten dienste staande middelen te bezigen om dit misbruik zooveel mogelijk tegen te gaan. De man was nog jong en moest, te oordeelen naar zjjn bleek, fijn gezicht en zjjne smalle, witte handen, eenmaal tot de hoogere kringen hebben behoord. Bljjkbaar was de man tot verval geko men doar ongeluk of laster, wie kon het weten? Daarvan getuigden de armoe dige, aan de knieën schier doorzichtige broek, de scheef geloapen laarzen, de vale jas, die tot het midden was dichtgeknoopt, zeker om de afwezigheid van linnen te* verbergen, en de ouderwetsche breede in de oogen gedrukte vilten hoed. En toch scheen de ongelukkige nog niet geheel wanhopig te zijn, want aan zijne propere, schoon armoedige kleeren was nog eene zekere netheid te bespeuren, gelijk menschen van zijn slag maar zelden ver- toonen. Voor het restaurant „Vigneron," een van de aanzienlijkste lokalen uit die dagen, slechts door de fijne tleur bezocht, stond hjj een oogenblik stil en koek door de spiegelruiten naar de rijk gekleede dames en voorname heeren, die men juist aan het bedienen was aan de sierlijk getooide tafels

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1