asscherij JE ZOOM". So 81 Dinsdag 12 Juli 1910 Zesde Jaargang. interprovisie: :LBER6S Czn„ Bergen-op-Zoom, SIEMO NS, kt, GOES. takte Cabinetten, tjes, Tafels, enz. Rif >R I RlfTEN R DE Verschijnt eiken MAANDAG-,JOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. FEUILLETON. ELSA. UIT DE PERS. BINNENLAND, ANTEN (Ziektevrij). Nu te Planten: 0 Witte Sluitkoolplanten, :ne en Gele Savoyea, Brusselsche), Andiiviepl. en er 100 f 0,30, per 1000 f 2,50. lanten, ltaliaansche Reuzen st. f 0,35, per 1000 f3,-. tor den Bloementuin Asterplanten per 100 f 2,50. ige Knolbegonia in bloei f2,50, per 100 f8.-. landsclie Plantenhandel. ER Pzn., Zwijndrecht. eoden rembours. NOIG EN ALTIJD VERMOEID. ij uw nieren wel? Zij worden 1 na cel vernietigd, waardoor ngezuiverd blijft, terwijl het eiwit uit uw lichaam kan voerd. n ontwikkelen zich zóó onge- edfs wanneer de nieren ern st zijn, gij geen and* ver- kunt merken dan algemeene hcid en afgematheid, erover verwonderd, dat gij ruit gaat en dat gij u altijd d en terneergeslagen gevoelt, ebt gij nooit uw nieren ver- toch indien uw water che- rzoclit werd, zou misschien orden, dat uw nieren oei na verwoest en het bloed niet .eren, waardoor het levenge- gelegcnheid heoft om met de ntsnappen. raakt gij dag aan dag vaster rw van de gevreesde ziekte, nieren plotseling geheel hun n en uw geheele lichaam ver- dt door het urinezuur in het djl de blaas haar kracht ver- e urineafscheiding te regelen, wanneer uw urine bewolkt of s, wanneer de afscheiding in te te kleine mate geschiedt, of rugpijn, waterzuchtige zwel- matische pynen of een blaas- verwaarlooet uw nieren dan dag langer. Uw kwaal heeft hien reeds verder ontwikkeld! _kt, en uitslet is zóó gevaar- niet spoedig genoeg beginnen et gebruik der telle Foster's eren Pillen, die zoovele man wen blijvend genezen hebben, arom op, dat de juiste naam: iugpijn Nieren Pillen op de omt. Zij zijn te Goes vorkrijg- Firma Nathan Emanuel en te bij den heer Joh. de Roos, K 157. Toezending geschiedt ontvangst van postwissel a één-, of f 10.— voor zea (17) pgerieht in 1882. de eerste familie's in Zeeland undige behandeling der goederen eljjk ingericht volgens jaren- tische ervaring. urant en inlichtingen gratis. voor Goes en Omstreken FAGEL. -MS ,N IUNNE VRIENDEN. JH ZELF AAN. (13) NIEUWE ZEEÜWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 10.75, daarbuiten 10.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór hall' drie en Vrjjdag vóór een uur namiddags, Kanfoor AdministratieGanzepoorfstraat C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prjjs, Advertentiën van 15 regels fO.50; iedere regel meor 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X nerekiend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, contant. 1IKLUIK. Het Bulgaarsche konings paar te Brussel. De koning en de koningin der Bulgaren en hunne beide zonen, prins Boris en prins Cyriel, ver gezeld van een talrijk gevolg, zijn Za terdagavond ten 11 uur 12 in het Zui derstation uit Parijs aangekomen. in het station werden de hooge gasten opgewacht door 1de heeren van der Heyde, gezant van België te Sofia en Louis Strauss, schepen van Antwerpen, ko ninklijk agent van Bulgarije in België. De koning had graaf Jean do Mérode gezonden om het Bulgaarsche vorstenpaar te begroeten. De hooge bezoekers, die incognito rei zen, zijn in een der groote hotels af gestapt. Do heer Louis Strauss zal met koning Ferdinand alle schikkingen treffen voor het bezoek van het Bulgaarsche konings paar en van de twee jonge prinsen aan de stad Antwerpen. FHA.VH kijk DeNaundorff-quaestie. De com missie voor de verzoeken uit den Se naat heeft Donderdag den heer Foulon do Vaulx gehoord. Terwijl Ernest Daudet de commissie tot de conclusie was ge komen, dat de dauphin (de zoon van Lodewijk XVI) in de gevangenis moet zijn overleden, deed de heer Foulon de Vaulx voorlezing van een aantal stukken, ter verdediging van de stelling, dat de dauphin wel degelijk uit de gevangenis moet zijn ontkomen. Volgens den „Matin" maakten de me- dedeelingen van den lieer Foulon de Vaulx grooten indruk op de ieden der commissie. Maurice Barrès, de Franscho schrjjver, die het van al de jongeren wel het verst heeft gebracht hij klom tot het lid maatschap der academie van onsterfelij- ken, en werd nog lid der Kamer boven dien heeft in de „Echo de Paris" een open brief gericht tot den minister van finantiën. De vraag, die hij in dien brief stelt, teekent wél de voosheid der Fransche toestanden, zegt de N. Tilburgsche Crt. „Hoe is het geld besteed, dat werd gegeven voor de slachtoffers van de over- strooming Wie zulk een vraag stelt, is natuurlijk Riet overtuigd, yiat het geld goed werd besteed, en Barrès laat dat genoegzaam doorschemeren ook. Voortaan noemt men het best Rusland en Frankrijk in één adem, wanneer men het heeft over landen, waar de „admi nistratie" zoo rot is, dat zelfs gelden, voor liefdadige doeleinden bestemd, aan do vingers blijven hangen van degenen, die het moesten ronddeelen. Bij de „liquidatie" der kloostergoede ren stalen de officieele Jiquidateurs ais 13. Ruggiero lachte. „Hij zal het met ons eens zijn?" Toen zette hij de aandachtig luiste renden uit elkaar, wat ze zelf reeds dach ten: „De zaken aanhouden, zou onder de huidige omstandigheden eene dwaasheid zjjn; het beste is zo langzamerhand aan den kant te doen. Wijl het oude huis toch eenmaal moet vallen door de bouworde van dezen tjjd, heb ik gedacht een buiten te koopen, Waarin wij te zamen in gescheiden huis houden, opdat geen twist kome zou den kunnen leven. Louisa was het met hem eens, en Elsa stond verrukt. „Ziet hier eens!" en Ruggiero toonde haar de grootte van zjjn vermogen. Zijn rjjkdom was zóó groot, dat Elsa er verstomd van stónd. „Wat zjjt ge rjjk, vadertje, maar ge kunt toch niet willen, dat ik Carlo huwl" De oude man trok haar naar zich toe. Bij de ramp op Martinique en bij die van Courrières vroeg men ook: „waar is het geld gebleven" zegt Barrès. Nu weer bij het ter hulp komen van arme slachtoffers bleek de officieele Fransche eerlijkheid niet groot te zijn. Ja, ja, men moet de priesters en kloos terlingen maar uitbannen, men brengt er de natie door op hoog peil Herinnert men zich nog, dat de cor respondent van de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant", een niet voor de katho lieken gunstig gestemd inensch dus, eens schreef, dat in Spanje, en met name in Barcelona de menschen zoo eerlijk wa ren, dat ide houder van vrucht- en snoep- kraampjes 's morgens hun zaakje netjes op straat etaleerden, alles prijsden, er een busje hij zetten om het geld in te doen en dannaar hun werk gingen om 's avonds te ondervinden, dat van alles wat werd verkocht het geld door de koopers in de bus werd gedaan en geen centiem of geen appeltje verdween? Dat is eerlijkheid, maar tevens een be wijs van hoogstaande volksmoraliteit. Geloof maar, dat men in Spanje het geld voor den arme niet stelen zal! Dat zal men er gaan doen, wanneer de vrijmetselarij het er ooit zoover brengt, dat de godsdienst uit het volk is ver dwenen en de priesters en kloosterlin gen zijn verjaagd. i> ui rsc; ui an i>. Erfprins von Hohen 1 ohe-Laji- genburg af. Daar is me warempel de tweede vice-president van den Rijksdag, erfprins v. Rohenlohe-Langenburg nog over de encycliek gestruikeld. Tenmin ste de Berliner „Lokal-anzeiger" komt met dat gelooflijk bericht en die onge- ongeloofelqke oorzaak aanzetten. Het Ber- lijnsche blad heeft inzage gehad van een schrqven, do,or Holenlohe aan den pre sident graaf von Schwerin Löwitz, ge richt. De erfprins beklaagt zich daarin, dat de tusschentijdsche verkiezingen voor den rjjksdag en de verklaring van het officieele orgaan der nationaal-liberale partij het kwade bloed van de vroegere bloc-groepen nog heftiger aan 't gisten hebben gebracht. Hij had aanvankelijk ge dacht, als pacificator te kunnen optre den, maar hij acht dat volslagen onmo gelijk, vooral nude Borromaeus-en- cycliek zijn goede bedoelingen in de war kwam gooien. Want, zoo motiveert hij, die encycliek fievit een nieuwen toe stand geschapen, en ik moet de vraag ontkennend beantwoorden, of ik al dan niet in nauwe relatie kan blijven staan tot het presidium, zooals het zich verhoudt jegens de verschillende partijen. Als men weet, dat het centrumlid Dr. Spahn als eerste vice-voorzitter tot het bureau vau den Rijksdag behoort, dan heeft men het geheele geheim van de zonderlinge logica, die in bovenstaande redeneering den erfprins uit een persoon lijke verlegenheid moet redden. Hij wil met een aanhanger van den Paus, die de Borromaeus-encycliek schreef, niet meer in het Rjjksdag-bestuur samenzit- ten, daarom bedankt hij als 2de onder- „Goddank, mijn kind, nu spreekt ge toch eens heel verstandig en toont ge je een echte vrouw", plaagde hij. „Ove rigens", sprak hij ernstig, „werkte ik voor u beiden, zonder onderscheid. Versmaadt ge het nu mijne stiefdochter te worden, zoo behoudt ge als dochter de helft en Carlo word dan ernstig benadeeld". „Onze Elsa wil slechts vleierijen hoo- ren", viel Louisa in. „Uit mij heeft ze er eene met list weten te krijgen; nu beproeft ze het bij u, maar gij zijt prac- tischer". „Wat zeidet ge haar?" vroeg hij lachend. „Dat ze meer dan millioenen waard is I" „Dat is een waar woord", bevestigde hij. „0, wat moet ik toch doen, wat moet ik toch doen, opdat ge ziet, dat ik zulke liefde weet te waardeeren?" riep Elsa weenend. „Maar dat is nu toch barre on zin", berispte Ruggiero en nam zijn zak doek om zachtkens de tranen weg te ve gen, die over Elsa's wangen biggelden. „Carlo zou ons ombrengen als die blauwe oogen vochtig werden", zei hij en Elsa leunde als vermoeid tegen zijn borst. „Zoo lieveling I" Hij streek over haar hoofd. „Hier binnen slaat het trouwste voorzitter. De Evangelische Bond zal hem als een held vieren, de ernstige libe rale politici schudden het hoofd, de Ka tholieken beduiden het motief van zijn heengaan met het spreekwoord van den stok, die licht te vinden is als de hond geslagen moet worden. Het is inderdaad wel zot, dat zelfs ernstige mannen als de erfprins van Ho- henlohe-Langenburg hun hoofd verliezen en zich uit papenhaat tot zulke buiten sporige manifestaties laten overhalen als dit aftreden beteekent. Maar die haat zit de gestreng orthodox opgevoede Protes tanten in het bloed en wij, Katholieken, kunnen ons nauwelijks een denkbeeld vormen van de ontzaglijke voorooideelen, die zij tegen ons koesteren. In het jong ste nummer van de „Germania" vindt een bekeerling dan ook uitsluitend in het anti-katholieke instinct van het protestant- sche Duitschland de verklaring van het heidensch krijgsgeschreeuw, dat om eeni- de kwaadwillig uitgelegde woorden van de Borromaeus-encycliek is opgegaan. ITALIË. Groot geleerde en nederig Christen. De groote ltaliaansche ster renkundige Schiaparelli, de grootste ster renkundige in de tweede helft der negen tiende eeuw, is jdezer dagen overleden. In den Senaat, waarvan Schiaparelli lid was, noemde Re minister, die hem huldigde, hem „den roem van Italië en van de wetenschap." Welnu, deze man is gestorven, zoo als hij geleefd beeft: als geloovig en godvruchtig katholiek, evenals Pasteur, Lhermitte, Secchi, Leverrier en andere groote geleerden. Met groote godsvrucht ontving hij op eigen verzoek de 'laatste H. Sacramen ten. Hij zelf was kalm en rustig, terwijl zijn omgeving aan de grootste ontroe ring ten prooi was. Welk een heerlijk en treffend voor beeld van een geleerde, wiens roem ook door de geheele anti-katholieke pers wordt verkondigd. Een uitstekend voorstel. Meermalen hebben wij yroeger op den uitstekendon maatregel gewezen in som mige landen van voorwaardelijke veroor deeling. Thans is het onze Minister van Jusiti- tie, Mr. E. R. H, Regout, die in de Eer ste Kamer verklaard heeft, dat een voor stel tot invoering van voorwaardelijke veroordeeling van hem is te wachten. Zoowel de antecedenten van dezen Mi nister voor zijn ministerschap als het geen reeds van hem werd gezien in den tijd, dat hij deze functie vervult, doen het vaste vertrouwen 'koesteren, dat deze belofte gelijk gesteld mag worden met de daad. Tjjd, omstandigheden en persoonlijkheid wettigen dat vertrouwen in hooge mate. Deze serieuse en even eminente man, inziend de hooge wenschelijkheid van de hart voor je, bijna zoo trouw als dat van Carlo, wat ge natuurlijk niet gelooft!" „Ja, ja, Vadertje", stamelde Elsa. 's Avonds lag ze lang wakker en bij het rood schijnsel der lamp herinnerde ze zich al die gelukkige jaren, welke ze in het oude huis doorleefd had. Door de met gordijnen behangen ramen zong in dezen nacht de noordenwind zijn wilde liede ren, half klagend, half toornend; Elsa's oogen loken eindelijk toe, ze lachte in den droom, die haar Carlo's beeld deed zien. Een schip, dat het droeg, gleed) zachtkens over den diep-blauwen stroom; aan den oever verhieven zich palmen en eukalyptussen, bloeiden vurige cactus sen, schitterden leliën en wuifden rozen en orchideeën. „We zijn thuis", sprak Carlo; het schip legde aan en Elsa ont waakte. Nog woedde de storm, maar de zon brak nu en dan door de wolken. Elsa stond vlug opin huis en op straat was alles leven en beweging; ze had een gat in den dag geslapen. „Daarom was ik ook in vreemde lan den", antwoordde ze op de plagerijen van tante Louisa en verhaalde deze den heerlijken droom, die haar het schoonste getoond had, wat ze tot nog toe gezien voorwaardelijke veroordeeling, zal haar ons geven. Men weet wat het behelst. Dat degene, die zich voor de eerste maal aan eenig (niet te ernstig) misdrijf heeft schuldig gemaakt, in de gelegen heid wordt gesteld door een voortaan onberispelijk gedrag, vrij te blijven van de gerechte of wettelijke straf, met al les wat daarmee samenhangt. Wat heeft dikwijls een enkel misdrijf verschrikkelijke gevolgen voor het ge heele leven 't Is de eerste stap geweest op het verkeerde pad, en die eerste stap wordt gemakkelijk door vele andere gevolgd. Te zorgen dat dit echter niet gebeurt, eischt veel zelfoverwinning; die zelfover winning, uiteraard gepaard gaande aan een verafschuwing van wat men misdeed wordt beloond, er wordt de premie op gezet van straf vrij te blijven. De man is dan feitelijk nog niet ver oordeeld, draagt althans door dat niet veroordeeld zijn een getuigenis bij zich van goed gedrag voor 't heden, en zal hij wat gemakkelijker een eerzame po sitie kunnen verkrijgen of behouden, dan wanneer doorgemaakte straf, uitgeboete schuld, hem tevens gestempeld heeft tot misdadiger. Wat een krachtige aansporing is dat voor den betrokkene, zijn uiterste best te doen niet te hervallen; hoe zal dit hem persoonlijk niet alleen ten goede komen, maar ook de maatschappij! Ein delijk naarmate dat meerderen door de voorwaardelijke Veroordeeling gehouden worden in goeden toom, 't kan ook een niet te versmaden geldelijk voordeel, al dient dit argument zeker op de aller laatste plaats, aan de Justitie opleve ren. Om de eenvoudige reden, dat wie niet gestraft wordt, ook niet in de staatshotels, ten koste van den Staat behoeft te logee- ren. 'tls geen wonder dat zulk een uitia-- ting van Minister Regout, onmiddellijk de ondubbelzinnige Sympathiebetuiging uitlokt ook van bladen als het Handels blad. 'tZou ook geen wonder zijn, dat zulk een voorstel met vlag en wimpel er door ging, behoudens misschien zeer onder geschikte bepalingen. Laten we van harte hopen dat het instituut der voorwaardelijke veroordee ling spoedig bij ons ingevoerd moge wor den. (Meijer. Cour.) Een gewichtige mededeeling aan gaande de Borromaeus-encycliek. De .Staatscourant" van Zaterdagavond jl. bevatte de volgende officieele mededeeling vanwege het ministerie van Buitenlandsche Zaken De Zaakgelastigde van den Heiligen Stoel te 's-Gravenhage heeft den 6den Juli j.l., in opdracht van den Kardinaal-Secre- had. De eerste lange brief van Carlo kwam dien morgen aan. Hij was in Alexandrië aangekomen en zou dien dag Clinton ontmoeten om met hem in zijn klein jacht Delphia den Nijl stroomopwaarts te reizen. „Een vreemd, grootsch tooneel, een bont en woelig leven omringt me, lieve Elsa, maar overal heb ik een gevoel van met je vereenigd te zijn; voor de ziel bestaat noch ruimte, noch tijd", zoo ein digde de brief, dien Elsa onder weenen en lachen herhaaldelijk las; en dien ze kuste en aan heur hart drukte. Tweede Hoofdstuk. i In Berlijn-West zat een oiud, blijkbaar zeer voornaam heer in zijn met kostba ren eenvoud gemeubelde kamer. De sier lijke villa in de Diergaarde-straat behoor de hem, van uit de rameu had hij het gezicht op de wel-is-waar kale, maar reeds ontbottende hoornen. De bronzen busten van Wilhelm I, den overwinnaar, en van Frederik Hl, den held, zoowel in den strijd met den vij and ais tegen een smartvol lijden, ver sierden het eikenhouten bureau, aan 't Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 12Juli: Zwakke tot matigen Noord-Oostelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Warmer. taris, uit naam van Zgne Heiligheid den Paus aan den Minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, met verzoek zulks ter hooge kennis van Hare Majesteit de Konin gin te brengen, dat Zgne Heiligheid met leedwezen vernomen heeft de onjuiste uit legging in Nederland aan de Encycliek „Editae saepe" betreffende St. Caroius Borromaeus gegeven, en dat Zij, smartelyk aangedaan door de gedachte, dat door deze uitlegging eenige woorden der Encycliek Hare Majesteit pijnlijk zouden hebben kunnen treffen, er prijs op stelt Harer Majesteit te verzekeren dat Zijne Heiligheid met de bovenbedoelde woorden geenszins gedoeld heeft op de Vorsten uit het Huis van Oranje-Nassau noch op de voorouders der niet Katholieke onderdanen van Hare Majesteit. Katholieke Organisatie. Dr. Hoffman verzoekt ons te willen mededeelen, (in antwoord op vele aan hem gestelde vragenwelke organisaties nu door het HgEw. Doorl. Episcopaat óók voor de katholieke geneeskundigen w e 1 gewenseht worden) dat het ontvangen antwoord ook voor hen „den ernstigen w e n s c h" inhoudt zich in „k a t h o 1 i e k e organisatiën te vereenigen. De hier gespatieerde woorden zijn letterlijk aan 't schrijven ontleend. En het woord „katho lieke" in de uitdrukking „katholieke orga nisatiën" is in 't bisschoppelijk schrijven onderstreept. „De Tijd". De aanstaande samenkomst van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zal na afhan deling van de voor de openbare beraad slaging gereed zijnde of nog aan de orde te stellen onderwerpen, hoogst vermoedelijk de laatste in dit zittingjaar zijn. Eerste Kamer-verkiezingen. Dinsdag 12 Juli zullen de Provinciale Staten in alle gewesten moeten voorzien in de vervulling van de plaatsen der leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, welke dit jaar volgens rooster moeten aftreden. Aan de beurt van aftreding zijn voor: Noord-Brabant: W. Merkelbach (kath.) Jhr. B. J. J. S. M. van der DoesdeWil- lebois (kath.) GelderlandJ. E. N. baron Schimmel- penninck van der Oije van Hoevelaken (chr.-hist.) voorzitter, Mr. W. H. J. Th. van Basten Batenburg (kath.) Zuid-HollandJhr. P. M. G. von Fisenne ikath.) Dr. P. J. F. Vermeulen (kath.), Mr. J. E. C. baron van Heeckeren van Keil (anti-rev.) Noord-Holland: Jhr. Mr. J. Röell (lib.), welk de heer zat en vanwaar hij opkeek, alsof zijne gedachten elders waren. Niet op hen, onder wier heerschappij hij zijne laatste jaren had beleefd, richtten zich de oogen van den in gedachten verzon ken man. Zij rustten op het levensgroot- geschilderde borstbeeld eener jonge vrouw, dat er boven hing en door een meesterhand geschilderd was. Het scheen, alsof deze schoon gevormde lippen zich tot spreken openden; als straalde wer kelijk leven en niet zijne ideale naboot sing uit die groote blauwe oogen. Vorm en trekken van het portret waren jeugdigmaar eene uitdrukking van diepen ernst, die uit het liefelijk gelaat sprak, wekt bij den beschouwer de vraag, of dit kinderlijk schoone schepsel nooit oprecht vreugde had gekend; of eene smart zijne lente-vreugde had geknakt! Kon de oude man hierop antwoorden, wijl hij als ge boeid naar het portret opzag, zoodat zijn oog vochtig werd en hij er met de hand langs streek, als wilde hij iets wegvegen, dat 'tgezicht verduisterde? Het verleden met al zijn smart stond nu Weer, gelijk reeds zoo dikwijls vroeger, voor zijn geest. En wie weet hoeveel ma len. dit nóg zou gebeuren? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1