fanciers van goede Boter. JSo 80 Zaterdag 9 Juli 1910 Zesde Jaargaug. P LAZIER, GROOTE Eantels (Paletots vanaf f 2.95). Kostuums, Kostuumrokken vanaf f 1.65. Heer en- Kostuums van 10 voor 6 gld. P. A. DE LIGiN Y EERSTE BLAD. SIN NE N L A ND uit zeeland: tor Winterprovisie: ieren Landbouwers! Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOND. 8 larmonie „Euphonia". Eerste ibonnements-Concerf, TURFKADE GOES. Üack-Varnesh, Carbolineum, Bruine Teer en Koolteer, bolzuur, Carbolballen, Carbol- iken, Carboipoeder, Creolin enz. Gedurende deze maand !omer-Dpruiming Blouses vanaf 75 cenf. Kinderjurken van 50 tot 100 cM. lengte. Demisaisons en Regenjassen aan spotprijzen. Sport- en Engelsche Hemden met groote korting, terwijl alle courante goederen met 10% rabat opgeruimd worden. UIT DE PERS. Welk weder zullen wij hebben LP LAN TEN (Ziektever Nu te Planten: [ode en Witte Sluitkoolplanten, Groene en Gele Savoy en, liool (Brusselsche), Andijviepl. en epl. per 100 {0,30, per 1000 f 2,5(J. Sikoolplanten, ltaliaansohe Keuzen 100 st. £0,35, per 1000 f3,—. Voor den Bloementnin la en Aaterplanten per 100 2,50. libloemige Knolbegonia in bloei per 25 t'2,50, per 100 f8 -llollandsclie Plantenliandel. CER Pzn., Zwijndrecht NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT onbekenden rembours. winkelier zoekt Geregelde afname verzekerd. even onder letters J. S., bureau van lad. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prjjg, Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Cl Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oerekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Ct, èt contant. Giq op Donderdag 7 Juli 1910 an tuin dar Soc. V.O.V. te Goea Aanvang 8 uur. Voor deze Concerten kan men naar |en verkiezing zeer laag inteekenen, ht van toegang voor het geheele 'sgezin. 1 Verkrijgbaar bij (alles per Liter en per Vat.) TEVENS VOORHANDEN: Aanbevelend, J. PLAZIER. VAN Percols, Mousseline en gekleurde Neteldoekjes vanaf II cent Een partij 8/4 prima shirting <19 ct. ver beneden de waarde. van 12 voor 8 gld. van 20 voor 13 gld. van 25 voor 18 gld. GOES. Nog eens de Encycliek. Aan de Middelburgscho Cou rant en andere vrijzinnige blad-en en blaadjes in Zeeland, die met wellust in 'un kolommen de verslagen opnemen van "->testvergaderingen tegen de Boirromeo- mcyeliek, en de inhoud daarvan nog (aan dikken ïhet eigen redactioneele beschau- wiilgen, alles natuurlijk met de beste(!) bedoelingen, bevelen wij de lezing aan van onderstaande regelen, die een ortho dox Protestant in „De Telegraaf" plaatst. „Met veel belangstelling heb ik in den laatsten tijd in uw blad de mededeelingen gevolgd omtrent de Borromeus-Encycliek, en kon best begrijpen, dat menig protestant zich daardoor beleedigd gevoelde en pro testeerde tegen de wijze waaro-p de her vormers werden zwartgemaakt, hoewel het waarschuwen tegen het Roomsche gevaar mg wel wat overdreven voorkwam. Nu ik echter het verslag las pver de protestvergadering te Rotterdam, onder leiding van ds. Wagenaar, kan ik niet nalaten, u eenige plaatsruimte te vragen, om den protesteerenden toe te roepen: Past op, dat gij niet te yer gaat! „Is dit nu de maaier om te protesteeren een fanfarecorps en verschillende predi kanten in actie, om de protestanten »n 't harnas te jagen tegen de roomschen? „Leert dit ons de Christelijke moraal, of msesten door ons en vóóral door pre dikanten niet eerder in praktijik worden gebracht, hetgeen in Lucas 627 en 28 staat geschreven: „Maar ik zeg ulieden, die dit hoort ,hebt uwe vijanden lief, doet wel degenen, die u vervloeken, en bidt voor degenen, die u geweld doen". „Zijn deze woorden niet in tegenstel ling met de Rotterdamsche protest-verga dering „Ik zie den confessioneelen vrede eerder verstoord door dergelijke vergaderingen, k dan door de bekende encycliek zelf. „En, heeren predikanten (ik schrijf dit met schroom), laat ons toch eerst eens de land in eigen boezem steken en bekennen, ■loe dikwijls wjj, protestanten, elkander -'verketteren, omdat de een niet dezelfde leerstellingen aanvaardt als de ander, en verwondert u dan dit optreden van Pau selijke zijde? „Protestanten, denkt, vóór dat gij1 op den ingeslagen weg voortgaat, eens goed na en nóg eens na, en dan vertrouw ik, dat gij bij kalm en nuchter overleg zult moeten toegeven, dat zulk een wijze van protesteeren overdreven was en zult gij van dezen dwaalweg terugkeeren. „Nu kunt gij nog, denkt hieraan voor het te laat islM Ons dunkt, dat „Middelburgsche Cou rant" en consorten, die nog onlangs, tij dens de Statenverkiezingen, verklaarden, dat zij: zoa'n eerbied voor den godsdienst hebben, zich zullen haasten de woorden van dezen orthodoxen predikant ter ken nis van hunne lezers te brengen. Mocht „de liefde voor den godsdienst" bij hen reeds zijn verflauwd een niet onge woon verschijnsel by de vrijzinnigheid, zoodra de verkiezingen zijn afgeloopen dan hopen wy, dat zij althans neg eerlijk genoeg zullen zijti door overname van bovenstaand stukje het „hoor en weder hoor" voor hunne lezers toe te passen. Waar het om gaat. „De Maasbode" eindigt zijn nabetrach ting over de Staten-verkiezingen aldus: W anneer wij nu, de gegevens der Staten verkiezingen samenvatten, dan bestaat er reden tot tevredenheid. De positie dier rechterzijde en van ons Christelijk ministerie is ongetwijfeld ver sterkt. Het votum der kiezers houdt on twijfelbaar een goedkeuring ïn voor de Christelijke politiek. De coalitie heeft weer eens vuurproef doorstaan en is, ster ker dan ooit, uit den strijd te voorschijn getreden. Dit alles stemt tot dank. Maar daarnaast mag geen oagenblik ver geten worden, dat in den stryd der afge- loapen weken het preludium klinkt van een grooten en geweldigen etrifd, welken wij in de toekomst te voeren zullen heb ben. De strijd tegen het radicaal-socialisme zal spoediger ons in het geweer roepen, dan menigeen wel denkL Wanneer wij dit laatste punt overwegen, dan dringt zich als het ware een verge lijking op met een naburig land, dat wij niet kunnen noemen, zander het mede lijden in ons te voelen trillen: Frankrijk! Het is frappant, hoe wij1 stil-aan voor de linksche partijen dezelfde historie kun nen schrijven, die in Frankrijk reeds ge schreven is. Maar aan den anderen kant zien ,wij; Gode zij dankl - de Christelijke partijen in ons land krachtig en doelbewust aan den arbeid, niet versplinterd en ver scheurd, niet verslapt en onmachtig-krach- teloos, om met forsehen greep den vijand te weerstaan. En toch Ook aan onze zijde zien wij nog zwakke punten, die in de toekomst gevaar zouden kunnen opleveren. Niet allen onder ons zijin van liberale smetten vrij. Nog altoos maakt het li beralisme onder ons slachtoffers. Vooral in het Zuiden des lands gaf de stembus strijd ons hier en daar aanleiding tot ernstige bezorgdheid. Hier is gevaar te duchten. En voor een overgroot deel schrijven wij dit toe aan den invloed der liberale pers een invloed, die neg steeds in Katho lieke kringen veel en veel te groot is. „Les livres ont tout fait", zeide de cyni sche Voltaire van .zijn tijd. De boeken heb ben alles gedaan. En met een kleine va riant mogen wij het thans nazeggen: de kranten hebben alles gedaan. Wij mogen niet ophouden te roepen. Laat men het toch overal wél begrijpen. De liberale pers dient met alle jnacht geweerd. Niet gerust, voor deze rotte plek in ons Katholiek volksleven radicaal is weggesneden 1 Wanneer met vastberadenheid aan dit grootsche ideaal steeds wordt gearbeid, dan behoeft voor den strijd der toekomst geen vrees te bestaan. Dan trekken wij, in eendracht standvastig, op ander de hei lige banier. En met Go-d's H. Hulp zal aan ons ook 'dan de zegepraal zijin. De school volgens de Vrijzinnigen. Waar is de tijd gebleven, zoo vangt een „Uesidentiebode"-artikel onder boven staand opschrift aan: „Waar is de tijd gebleven, dat heel vrij zinnig Nederland met hart en ziel hing aan de onovertreffelijk geheeten „neu trale" openbare school, het palladium der Nederlandsche natie? Men kan het nau welijks gelooven, dat nog pas 5 jaar de tijd voorbij is, waarin, onder zwaar ap plaus der geheele linkerzijde, de roep werd uitgegalmdMaakt front voor de openbare school „Quantum mutatus ab illa", ja, wél is de tijd veranderd. Er kan nu geen jaarver gadering eener vrijzinnige partij voorbij gaan, zonder dat er ernstige klachten rij zen over diezelfde, vroeger zoo' dierbare, „school voor heel de natie". Zoowel ter vergadering van den Vrijz.-democratischen Bond, als van de Liberale Unie en vooral nu laatstelijk van de Vrije Liberalen >verd er menige harde noot gekraakt over do openbare school. 't Is of de onbesuisde actie van de Bond- onderwijzers met hun hoofdman Ossen- dorp in eens den blinddoek heeft doen vallen van de oqgen der liberalen, (lie vroeger maar niet wilden inzien, dat er voor onderwgs en opvoeding meer te pas komt dan enkel het intellect, de .ontwikke ling van het verstand. Thans wordt dat wel anders. En al hebben de heeren aan hun vroegere houding natuurlijk verplich ting, al zijn er bij, die slechts schoor voetend en aarzelend zich verwijderen van de openbare school, gaandeweg wordt dat beter, als zij het halsstarrig wangedrag der vroegere geliefde moeten waarnemen". Het blad bespreekt dan de weifelende houding van Vrijzinnig-Democraten en Unie-liberalen in de sehooJzaak en is in genomen met wat Mr. Tydeman ap den Bondsdag der Vrije-Liberalen over de openbare school zei. Verheugd over de erkenning vau het recht der godsdienstige school, oordeelt het blad, dat we al meer den weg opgaan .van „de Bijzondere school regel, de Open bare aanvulling". Het blad besluit zijn artikel aldus: „Staan de Vrijz.-Democraten en Liberale Uniemannen in halfheid of overmoed thans nog in twijfel van verre, het voorbeeld, thans gegeven, kan zijn nawerking piet missen. Nu er één schaap en welk schaap I over de brug is, volgen er vermoedelijk meer. Zoo zal dan toch nog de geruchtmakende actie der Bondsonder- wij'zers ook haar nnt afwerpen 1 Van den anderen kant, zal er (nu, mog geen stapje verder gezet moeten worden? Zal, nu de erkenning van liberale zijde is gekomen, dat het godsdienstig element in de opvoeding niet mag ontbreken speciaal als dam tegen het socialisme, zal nu wel kunnen uitblijven de intrekking der an dere leuze: „De godsdienst buiten de politiek"? De godsdienst, als basis in de politiek, is ook alleen in staat het socialisme uit de maatschap pij te weren. Maar, zoo heel licht zullen de liberalen dat niet willen erkennen. Nog minder vlug dan zij1 het in zake de school deden, vermoedden we. Want erkenden ze den godsdienst in de politiek, dan gaven ze meteen te kennen, dat ze zelf als partij op konden stappen. Deze verklaring van iemand te vorderen, is wel wat veel ge vergd. De vraag is maar, of de vordering niet door tijd en omstandigheden op den duur zal gesteld worden". Dit laatste kan waar zijn, doch vaor- loopig zijn we nog zoover niet. Aan con sequenties heeft de Vrijzinnigheid nooit heel veel gedaan, 'tls al veel dat een Vrijzinnige groep erkent, ap schoolgebied te hebben gedwaald. (Stand.) De zaak Van Heeckeren. „Het Centrum" schrijft: Het is ontegenzeggelijk de fout van barun Van Heeckeren geweest, dat hij ia zyn optreden den diplomaat niet van den afgevaardigde heeft weten te scheiden. Diplomatieke aangelegenheden kunnen zeer zeker ook in het Parlement besproken worden maar toch steeds met de noodige reserve. En reeds uit de eigenaardige wijze waarop de heer Van Heeckeren te werk ging, uit zyn voorbarigheid eenerzijds, zyn aarzeling en onbeholpenheid anderzijds, laat zich afleiden, dat hij zich niet slechts op glad ijs begaf, maar dit ook gaandeweg meer besefte. Eenmaal op weg kon hij er echter naar 't schijnt niet toe besluiten zichzelven het „halt" toe te roepen, ook niet, toen het feit, door hem naar voren gebracht, bij herhaling als niet bestaande dooe den minister werd afgewezen. Kan men in casu meer verlangen Ons dunkt niet. Het eenige goede in 't optreden van den heer Van Heeckeren was, dunkt ons, juist dit, dat het der regeering gelegenheid heeft gegeven te ontkennen, wat sinds jaren bij wijze van verhaal door het land ging, namelijk dat de Duitsche keizer in 1904 een soort van ultimatum tot onze Koningin zou hebben gericht. Verder te willen gaan en ontsluiering te verlangen van hetgeen mogelijk heeft plaats gevonden of besproken werd in het wederzijdsch vertrouwen van diplomatiek geheim, zou een bedenkelijk precedent opleveren waarbij nog komt, dat dejuistheid van het inzicht des heeren Van Heeckeren uit het tot dusver geplubiceerde niet overtuigend naar voren treedt en de ver onderstelling voor de hand ligt, dat hij zich ten aanzien van den brief des Duitschen keizers vergiste, hjj ook met betrekking tot ware of vermeende gebeurtenissen den bal zij het dan volkomen te goeder trouw misslaat. Maar het zwaarst weegt hier zeker het belang des lands, dat bij de voortzetting dezer discussie wel eens in 't gedrang zou kunnen 'komen. Het was niet slechts de minister, die hierop zinspeelde, maar de heer Hotv, die het voor den heer Van Heeckeren opnam en aan wien deze zijn stukken ter inzage had gegeven, verzekerde, „dat vele der stukken, die de heer Van Heeckeren tot rechtvaardiging van zijn standpunt bezit, van delicaten aard zijn, zoodat het in 's lands belang is, groote omzichtigheid in acht te nemen." Waar de zaken aldus staan, het vrijuit spreken dus blijkbaar onmogelijk zou zijn, en buitendien het eenige nader geformu leerde „feit" met nadruk van de regeerings- tafel was weersproken, schoot de Kamer inderdaat niets anders over, dan de discus- sie te sluiten, al had dit, wij geven het gaarne toe voor den beer Van Heeckeren een minder aangename zijde. Gedeputeerde Statenverkiezingen. In alle provinciën zijn de leden van ga- deputeerden door de Provinciale Staten herkozen, behoudens de enkelen, die bij de jongste verkiezingen zijn uitgevallen. In Noord Holland, dat in zijn meerder heid liberaal is, werden de overleden of uitgevallen leden v. d. Wall Bake, v. Tie nen en Roëll vervangen door v. Hamel, Kappeyne en Zijp, allen liberaal; waarbjj de gekozenen 34 37 stemmen erlangden tegen 23 stemmen, welke telkens op prof. Fa bi us werden uitgebracht. De heer Kappeyne hoopt over 14 dagen weer af te treden, wanneer baron Roëll (yrij lib.) in de Staten zal teruggekeerd zijn, waaruit hij bij de jongste Staten- stemming door zijn unie-liberalen geest verwant Serrurier werd uitgeworpen. Thans maakte de heer De Vries vrijwillig voor den gevallene plaats. In Friesland liep het nog wonderlijker. Daar zijn 21 Linksche en 23 Rechtsche leden in de Staten. Toch werden in het Gedeputeerd college gekozen of herkozen Nauta (a. r.), Okma (c. h.) en Visser (r. k.) als buitengewoon lid. Herkozen werd ook v. d. Zwaag (soe.). Thans telt het Gede puteerd college 3 Rechtschen, 3 Liberalen en op de wip v. d. Zwaag. Zoo ergens, dan hebben bier de socia listen het heft in handen. De verhouding in de Staten loeh is 19 Liberalen, 8 Socia listen en 23 Rechtschen. In Overijsei waar de meerderheid in de Staten overwegend Rechts is, herkozen de Staten met bijna algemeene stemmen twee liberale Gedeputeerden en een katholiek. Een daad van onpartijdigheid, die elk het zijne geeft, en ook de verdiensten van andersdenkenden erkenteen daad waaraan de zoo schrikkelijk exclusieve liberale meerderheid in Noord-Holland een voorbeeld mag nemen. (Z.) Prov.-Statenverkiezingen. Hieronder volgt een vergelijkend over zicht van den stand der verschillende provinciën, waar strijd gevoerd is, vóór en na de periodieke verkiezingen. Het lijstje is ontleend aan het „Huisgezin". Friesland. Vóór Rechterzijde 20 Liberalen 22 Socialisten 8 Groningen Rechterzijde 4 Liberalen 37 Socialisten 4 O v e r ij s e 1. Rechterzijde 25 Liberalen 20 Socialisten 2 Gelderland. Rechterzijde 37 Linkerzijde 25 Utrecht. Rechterzijde 32 Linkerzijde 9 Noor d-H o 11 a n d Rechterzijde 26 Liberalen 42 Vrijz.-dem. 6 Socialisten 4 Z u i d-H o 11 a n d. Rechterzijde 51 Linkerzijde 31 Zeeland. Rechterzijde 24 Linkerzijde J8 Na. 23 17 10 5 36 4 27 16 4 40 22 32 9 26 36 7 8 55 27 26 15 1 Het rapport der Krupp-commissie. Wy lezen in de „Nieuwe Courant": De Haagsche correspondent van het „Berliner Tageblatt" heeft, ondanks de strenge geheimhouding die ten opzichte van het Krupp-rapport wordt in acht genomen, een bolangrjjk bericht aan zyn blad kunnen seinen. Hjj zegt daarin het volgende „Ik verneem thans, dat de commissie de onhoudbaarheid der beschuldigingen van Verwachting tot aan den avond van 9 Juli Zwakke tot matigen, noordelijke tot noord westelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Dezelfde temperatuur. Thomsom tegen Krupp heeft vastgesteld. Krupp heeft nooit verouderd materiaal geleverd, alleen werd hem dit bij uitzon dering door het departement van Koloniën besteld. De leveringen voldeden altijd vol komen aan de gestelde eischen. „De bestellingen van Krupp zullen met geen kanon verminderen. Het marine- departement gaat by de beschuldigingen vrij uit, alleen het ministerie van Koloniën en dat van oorlog hadden lichte fouten begaan. De Krupp-affaire schijnt dienten gevolge op een reusachtig fiasco van Thomson uit te loopen". Uit dit bericht, waarvan de verantwoor delijkheid bljjve voor den correspondent van het „Tageblatt", blijkt opnieuw, dat het volstrekt onmogelijk is, het rapport der Krupp-eommissie geheim te honden. Wij verwachten daarom, dat de Kamer in September op de zaak zal terugkomen en alsdan wel tot publibatie van het essen- tieele gedeelte van het rapport zal besluiten. Ned. ministers ter tentoonstelliing te Brussel. De drie ministers zijn van hun bezoek aan de tentoonstelling te Brussel terugge keerd. Er kan nog worden medegedeeld, dat Koning Albert op de aan de ministers verleende audiëntie, met alleen Zijn genoe gen te kennen heett gegeven over de binnen eenige maanden naderende gelegenheid om de Koningin der Nederlanden in ons land te bezoeken, doch tevens inlichtingen gevraagd heeft naar onze koloniale toestan den, en veel belangstelling getoond in het koloniaal vraagstuk. De regeerinsgautoriteiten en het tentoon- sleliingsüestuur toonden zich hoogst dank baar voor de schideryen Rubens en Van Dijck, die het Nederi. gouvernement en kunstverzamelaars hier te lande ten behoeve der tentoonstelling van oude kunst in bruikleen hadden gegeven. Helmond. Door mr. Swane is aan het uitvoerend bestuur der Kath. kies7ereeniging „Hel mond" machtiging verleend, aan de kiezers mededeeling te doen, dat hij in geen geval een verkiezing zal aanvaarden. Tevens verzoekt hy de kiezers de stem uit te brengen op den candidaat der R. K. Kiesvereeniging. „Centrum" Bolsward. Gisterenmiddag is vrjj plotse ling op 65 jarigen leeftyd tengevolge van een bloeduitstorting in de hersenen over leden de heer C. J. van der Veen, Burgemeester van Bolsward. De heer v. d. Veen was sedert 1898 burgemeester van Bolsward. Het Koloniaal Museum. Naar aan het Hdbl. gemeld wordt, is de verplaatsing van het Koloniaal Museum van Haarlem naar Amsterdam thans verzekerd. De commissie, welke zich daarvoor heeft gevormd, heeft thans een totaal aan bydra- gen van één millioen gulden de som, welke noodig geacht wordt voor de stichting van het Koloniaal Instituut. In de t-a Utrecht gehouden verga dering van den Bond voor Staatspensioi- neering werd gepresideerd door pastoor Prins uit Haarlem, Men vraagt oasl wie dia pastoor P is. Tot naricht van vragers en anderen diene, dat deze heer niet is een R. K. geestelijke, maar de pastoor der Oud- Roamsche gemeente (Jansenisten) te Haar lem, de heer N. Prins. Onze R. K. geestelijken zijn voor Staats- pensioneering nog niet zoo enthousiast! Goes. Zaterdag 16 J uli a.s. vergadert hier de „Bond van werkfiedenvereenigingen op Zuid-Beveland" De heer Jac. Welleman, wethouder van Krabbendyke zal een lezing houden over het ontstaan en ontwikkeling der ondersteuningsfondsen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1