No 77 Zaterdag 2 Juli 1910 Zesde Jaargang. EERSTE BLAD. FEUILLETQft. Magazijn „Bitter" Lange Vorststraai G 237-238, Goes. UIT ZEELAND. Verschijnt eiken HAANDAG-, WDIHSOAG- en VRIJDACAÏOHD. 8 blaflzii DE UITSLAG. •iMtiaNiMii Vertrouwd en voordeelig adres voor Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Gioes f 0.76, daarbuiten f 0.96 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Reclameberiehtcn 25 Ct, p. r. B|j abonnement speciale prjja, Advertentiën van 15 regels f 0,60iedere regel meor 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X nerekend, Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25. Ct, A contant, De uiterste krachtsinspanning, die de vrijzinnigheid in dit district bij de stem bus van Dinsdag j.l. aan den dag legde, is niet in staat geweest den zegevieren den opmarsch van het coalit'.eleger te stuiten; de beide liberale Stalenzetels, in genomen door de heeren Elenbaas en Kakebeeke, zijn door en voor de christe lijke partijen veroverd! Dit succes is groot, des te graoter naar mate de wederstand der liberalen hard nekkiger was. Menschelijkerwijze gespro ken konden hunne pogingen niet anders dan met succes worden bekroond. Be halve over de gewone strijdmiddelen, be schikten zij over allerlei buitenkansjes: de Kuyperaffaire, de Borromeakwestie, de Statenverkiezing Stieger en „last not least" de hulp der roede broederen altemaal stormrammen, waarvoor de mu ren der coalitieveste zouden moeten be zwijken, Doch het machtige, alverwinnen- de wapen van het beginsel misten zij'. Dat was in handen van de strijders der christelijke partijen, die het even krachtig als vaardig wisten te hanteeren en er de zege mede bevochten. Toen de uitslag der herstemming den gekozenen werd medegedeeld, antwoord de een hunner met de veelzeggende woor den: „Soli Deo Gloria", „Gcde alleen de eerel" Inderdaadde eere Gods te bevorderen, ook op staatkundig terrein door de keuze van dezulken, die het christelijk beginsel willen doen doorwerken in de politiek to-t heil van land en volk, was in laatste instantie het groote doel, dat de coalitie bij de Statenverkiezingen beoogde en waarvoor ook in dit gewest de christelijke kiezers in het vuur gingen. Mochten zij otuk op kerkelijk gebied van inzicht en gevoelen verschillen, moch ten er ook bij velen oude grieven leven over verongelijking bij eene vorige verkie zing .ondervonden, toch begrepen ,zij', dat dit alles wegviel, waar het gold de zege praal van het christelijk beginsel in het openbare leven te helpen bevorderen en als trouwe bondgenoobeu ondernamen de Katholieken, de Anti-revolutionairen en de Christelijk-Historischen den verkiezings veldtocht, doof voor den sirenenzang, on gevoelig voor de lokmiddelen van den v|jand. De laster, de verdachtmaking zijn ons niet gespaard. Wij zijn en worden nog; uitgekreten voor reactiannairen, vijanden van den vooruitgang, huichelaars, schijn heiligen, beschouwd als menscien, be lust op de macht en op de vette baantjes en nog in een harer jongste num mers smulde de „Middelburgsch© Cou rant" aan de uitlating .van het Haagsche dagblad „Land en Volk", dat de coalitie, uitscheldt voor eene „clericale vennoot- ELSA. 9) 1 1 I Een bevestigend lachje zweefde om zijn lippen, z|jn oogen schitterden, toen hij Elsa's hand nam, en met overtuigende in nigheid eenvoudig verzekerde: „Ik kan het bepaald niet, omdat ik zonder Elsa niet zou kunnen leven". Elsa scheide, toen Louisa haar van haar moeder vertelde, die in haar pijhen alleen aan kind en gade dacht. Zij gat haar nu het kruis. Zij beschouwde het lang. „Eene P. en G. Zeker de namen mijner ouders". Daarop kuste ze het éénige, dat haar, van haar onbekend gebleven ouders over bleef, en reikte het Carlo, zeggende: „Neem het! Draag het op uw borst, opdat ge mij niet vergeet, niet één oogenbtik!" H|j aarzelde. Ze stond op en hing hein de keten om den hals. „Zoo verberg het nu; niemand mag het zien". „Zeldzame kinderen! moge hun geluk ongestoord blijven!" sprak Ruggiero in zichzelf. „Tante Louisa, ik bezit geen rooden schap tot exploitatie Van fte Nederlandsche staatsruif". Het laat oins alles koud, want het zijn beschuldigingen, honderdmalen in de .pers en door het gesproken .woord weerlegd, „de laatste stuips trekkingen van het ster vend liberalisme", zooals de heer Van der Voort van Zijp Maandagavond te Goes zoo juist zeide. Aan de nieuwgekozenen de taak te too nen, dat de woorden „hoogst bekwame Statenleden" niet alleen en uitsluitend voor liberalen zijn weggelegd, maar ook op de mannen van christelijk beginsel met recht en reden kunnen worden toegepast. Trouwens wij zijn, wat dit betreft, vol komen gerust. Aan pns, coalitiegenooten, de taak om in de dagen van rust het met zooveel succes ondernomen werk voort te zetten, door het oefenen onzer levende strijdkrach ten, door het politiek ontwikkelen van ons kiezersvolk, door het versterken van den boudgenootschappelij'ken band. En hoezeer ook het „Soli Deo gloria" tot bescheidenheid maant, verbiedt het nochtans niet hier een woord van op rechte hulde te brengen aan al degenen, die in de laatste weken hunne beste krachten hebben besteed aan het discipli neeren van ons coalitieleger, aan het on derrichten der kiezers en aan het brengen van de lauwen en halfslachtigen tot het ware besef van hun plicht. Aan ons Katholieke valk de eer in deze verkiezing het bewijs te hebben geleverd van de beproefde trouw, de belanglooze toewijding, de eerlijke samenwerking, waarvoor het bekend staat, zoo dikwijls het de belangen der coalitie betreft. Het kan niet uitblijven, of de ure zal slaan, waarop het de kostbare vruchten zijner offervaardigheid zal plukken, 't Oude spreekwoord is zoo waar: „gutta cavat lapidem non vi sed saepo cadendo", „de gestadig vallende druppel holt zelfs den hardsten steen (van vooroordeel) uit" Door de jongste stembusoverwinning ge sterkt en bemoedigd, gaan wij met ver trouwen vooruit. Leve de coalitie! TWEEDE KAMER. Wat onafgedaan bleef. Toen de Tweede Kamer Vrijdag met zomervacantie ging en daarmee baar werk zaamheden voor het eerste jaar der nieuwe vierjarige periode afsloot, bleven er een haast reusachtig aantal wetsontwerpen onafgedaan. W|j noemen de voornaamste: bepalingen omtrent openbare inzamelin gen, wjjziging van de eerste zes titels en van het vierde boek van het Burgerlijk Wetboek enz., wijziging der wetboeken van strafrecht en van strafverordening ter be spoediging van de afdoening en ter ver eenvoudiging van de berechtiging van strafzaken die tot de kennisneming van den kantonrechter behooren, wijziging van de wet tot regeling en beperking der uitoefe ning van het recht van vereeniging en duit, zelfs geen naam; Carlo, kon de rijkste en voornaamste ten huwelijk vragen", zeide Elsa- Louisa lachte en weende en kuste haar kind. „Uw naam, lieveling, wees daarover niet bezorgd, ge draagt weldra de onzen en geldo, moderne jeugd I" „Gij' vraagt naar dat alles niet, in 't ge heel niet? Gij zijt meer waard dan mil lioenen". En hare ingeving volgend, voegde Louisa er aan toe: „Onze eenige wensch was slechts, dat niemand aanspraak op u maakte, dat ge bij ons bleefwant weet, schat! we zouden zonder U niet kun nen leven". Den volgenden morgen was Carlo de be droefde. Elsa scheen kalm en door geen teeken gaf ze te kennen, dat ze de schei ding betreurde. Ze begeleidde Carlo met Louisa naar het station. Zijn bagage was vooruitge zonden. In toeristencostuum wilde hij1 da korte reis doen. De sneeuw van den Mont-Blanc schit terde met rozengloed in den lentemor gen. Carlo keek voortdurend oin, Mikken op de gletschers en bergen werpend. Ruggiero had met hem, Louisa en Elsa, reizen door Zwitserland naar Parijn en vergadering, aanleg van een gedeelte van de afsluiting der Zuilerzee en indijking en droogmaking van het Wieringermeor, beperking van Zondigsarbeid en nacht-' arbeid in broodbabkerijen, instelling van bakkersraden, regeling der administratieve rechtspraak (I en II), verzekering van personen tegen geldelijke gevolgen van ongevallen in landbouw-, zeevisscherij- en zeevaartbedrijven, wijziging der Gemeente wet ter leniging of verzachting van den finaDcieelen nood der gemeenten, bestrijding der zedeloosheid nadere regeling van de rechten van successie en van overgang b|j overlijden, aanvulling van de bepalingen in het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering betreffende echtscheiding, wette lijke maatregelen tot regeling der admini stratieve rechtspraak (V), vervanging der Beroepswet en herziening der Ongevallen wet 1901, wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Wetboek van Koophandel omtrent de naamlooze vennootschap van koophandel en van daarmede samenhangende artikelen in dat wetboek van strafrecht, regeling van het armbestuur, regeling van de positie van vrouwelijke rijksambtenaren en onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs, die in bet huwelijk treden, wij ziging der Arbeidswet, bepalingen ter beveiliging van werklieden bjj steenhou- werearbeid, wjjziging van art. 8 van de Drankwet, alsmede de voorstellen van wet lo. van mr. Troelstra c.s., 2o. van mr. Drucker c.s. tot het in overweging nemen van veranderingen in de Grondwet. Verder bleven nog aanhaDgig een groot aantal adressen en niet minder dan 17 moties. Over gebrek aan werk valt dus voorloopig niet te klagen. Het bestuur van den Protestantsch- Christeljjken Bond van Spoer- en Tram wegpersoneel heeft aan de regeering, de Tweede en Eerste Kamer en de directies der spoorwegen een uittreksel toegezonden van een rapport van een uit leden van genoemden bond bestaande commissie, waaraan was opgedragen, een onderzoek in te stellen omtrent de Zondagsrust bij de spoorwegen. Aan het slot van het rapport zijn eenige punten aangegeven, o a. om in geen geval opnieuw over te gaan tot bet weer inleggen van goedkoope of pieiziertreinen op Zondag, en verder het volgende: le. bet personeel, dat niet dringend be- noodigd is, worde op Zondag vrjj gegeven 2e. alle niet noodzakelijke arbeid worde op dien dag nagelaten 3e. de treinenloop worde beperkt, opdat zoo weinig personeel als mogeljjk in dienst worde gehouden; 4e. het uitgeven van kaarten tegen ver minderd tarief op Zondag worde nagelaten 5e. er worde door telstaten vastgesteld, welke treinen op Zondag overbodig blijken 6e. de stations worde er met nadruk op gewezen, dat er zoo weinig personeel als mogeljjk voor den dienst op Zondag worde Groenloopen. Men meldt dat er over enkele weken van de hand van dr. J. Wicherink, arts te Alkmaar, een brochure zal verschijnen langs de Rivière gemaakt; voor de eerste maal ging hij alleen de wereld in. „Gij zijt al bijna twintig jaar", poogde zij te schertsen, „zoo ongeveer vijftien, als mijne jaren juist geschat zijn; wij be hooren dus niet meer tot de onervaren jeugd, mijn Carlo, ons voegt wijsheid". Carlo kon zijne tranen niet bedwingen. Louisa was van meening, dat ze een goed voorbeeld moest geven; daarom alleen hield ze zich uitstekend. „Hoe dwaas!" zeiden Carlo en Elsa tegelijk en werkelijk smartte hun het schei den zoo zeer, dat ze meenden dat hun hart er van breken zou. Een schel gefluit was het teeken van vertrek. Carlo sprong in den wagen. De trein reed weg. Louisa eu Elsa keerden huiswaarts. Het huis scheen te groot; de eerste dag duurde eindeloos lang. Kaarten en brieven werden over en weer gezonden. In dezen tijd ontdekte Elsa, dat ze talent voor schrijven bezat; behalve in uitvoerige brieven aan Carlo, legde zij1 haar kunst neer in oen dagboek. Tot nog toe had zij' er nooit aan gedacht hare persoonlijke ervaringen en ondervin ding te vereeuwigen, der jeugd zoo eigen. De scheiding gaf haar 't denkbeeld in, dat zij Carlo voor alles rekenschap waarvan de titel is: „De onverdedigbaar heid en ontoelaatbaarheid van het groen loopen". Dr. Wicherink vat zijn eindoordeel samen in de volgende woorden „Het nut van den groentijd is gering en kan langs anderen weg evengoed zco niet veel beter verkregen worden; he nadeel en de gevaren van den groentijd zijn vele; in zijn wezen verwerpelijk en in zijn toepassing verfoeilijk, gebieden de goede naam en de eer der studentenwereld, de gcede naam der universiteiten, de goeden naam en de eer van ons voik, dat het gioen- loopen te n spoedigste verdwijne". STATENVERKIEZING GELDERLAND. Herstemming 30 Juni In A a 1 t e n viel het antirev. aftredend lid Tenkink. In zijn plaats werd gekozen de heer Van Everdingen (lib In Arnhem verloren de vrijzinnigen een zetel aan de rechtschen. Gekozen werd de heer D. Lyberse (antirev.) In Z u t f e n werden een vrijz.-dem. en een liberaal gekozen. De Koningin te Brussel. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft Uit de verklaringen door Nederlandsche ministers afgelegd, mag bepaald worden afgeleid, dat het bezoek van Koningin Wilbelmina aan Brussel als een vastgesteld feit moet worden aanzien De datum van dit bezoek zal worden bepaald, tijdens het verblijf van koning Albert en koningin Elisabeth in Holland, cp 5 September. Misschien wel zal dit bezoek nog kunnen plaats grijpen in den loop van September of October, zoo niet zal het verdaagd worden tot de lente van 1911. Veeren- en Kapokbedden, Kapok-, Zeegras- en Stroomatrassen, Ledikanten, Wollen-, Sitsen en Molton dekens, Kinderdekens vanaf 25 cent. Karpetten, Gemaakte en Gebreide Goederen, enorm groote keuze in Sporthemden. Kapok, Veeren en Zeegras bij het ge wicht aan de laagst mogelijke prijzen. Uitsluitend soliede kwaliteiten. Voortdurend in alle artikelen groote voorraad en keuze. Goss. Moderne Biolrduurkunst. Aangezien het reeds als bewezen mag worden aangenomen, dat door het hor- schuldig was en dat zulk nauwlettend ge bruik vau den tijd een goed middel was om zich zeiven te loeren kennen en naar omstandigheden te verbeteren. Zij wilde zich met ernst nagaan: sedert zij haar levensdoel zoo schoon en klaar voor oogen had, loonde het de moeite op zich zelf le waken. Carlo moest eene goede vrouw hebben en zij wenschte om zijnentwil de volmaaktheid na te streven. Een reis naar Zurich en Carlo's bezoe ken thuis waren de lichtpunten der twee jaren, die de voltooiing zijner studiën vor derde. De Eskalade van het tweede jaar kon hjj niet bjjwonen. Ruggiero kleedde zich als een raads heer uit de middeleeuwen en Elsa. was eene patricische uit dien tijd. Zij gaf zich alle moeite om door vroolijkhcid de goede bedoeling haars vaders te beloonen; maar toch vond ze, dat eene Eskalade zonder Carlo niets was. In het voorjaar keerde deze met eene diploma „hoogste onderscheiding" thuis en nu drong hij zoowel als Elsa aan op openlijke verloving. Elsa's schoonheid wekte bewondering, haar talent opzien. Door den liefelijken ernst, die uit haar wezen sprak, sedert ze wist, dat ze Carlo's zuster niet was, Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot aan den avond van 2 Juli Matige tot krachtigen, Zuid Westelijken tot westelijken wind, zwaar bewolkt, waarschijn lijk regenbuien Dezelfde temperatuur. duren op de Si lig ernaai machi ne als het ware een nieuw veld voor vrouwelijke bezigheid geopend is, zullen voorzeker velen onder onze lezeressen met groote belangstelling hooren, dat de Singer-Maat- schappij binnenkort in onze stad weder 'n volledigen cursus in het moderne bor- derne borduren zal doen houden. In dezen cursus zullen geheel gratis de meest verschillende soorten van bor duurwerken onderwezen worden, zooals bijv. platsteek, puntsteek, koordbordu- ren, monogramborduren, Smyrna-borduren enz., enz., en vestigen wij' daarom, de at tentie van bezitsters van Singer-naaima- chines op deze uitstekende gelegenheid om zich in het moderne borduren en stoppen te bekwamen en zoodoende nog veel meer nut dan tot nog tas uit de Singer-machine te trekken. Zij', die van dezen cursus wenschen te profiteeren, dienen zich aan te melden aan het kantoor van de Singer-Maat- schappij, Korte Kerkstraat no. 120, alhier, Begrijpelijker wijze was er Dinsdag avond j.l. een groote toeloop! van belang stellenden naar bins bureau in de G&nze- poortstraat, waar de cijfers der verschil lende stembuxeaux, naar gelang zij1 bin nenkwamen, werden genoteerd. Al spoe dig bleek, dat de kansen der rechtsche candidaten goed stonden en toen Ierseke meeviel en Kruiningen en Krabbendijlke niet bleken tegen te vallen, was het lot ten gunste van de heeren Van Oeveren en Vogelaar beslist. Zoodra deze uitslag bekend was zag men vele blijde gezichten en ook teleur gestelde. Eenige jongelui, naai- men zegt Hoogerburgerschoili eren, en blijkbaar reeds vroegtijdig opgeleid in de alleen zalig makende politieke leer, meenden den uit slag der herstemming te mpeten begroe ten met een scherp gefluit. Ieder, die door deze jonge liberaaltjes voor een man van rechts werd gehouden, ontving zijn deel van deze ovatie. Een voorbijganger riep hen niet zonder geest toe: „Fluit maar flink uit, wij fluiten van nu af zes jaar lang". Zondag 3 Juli a. s. zal de Harmonie „Euphonia" van hier deel nemen aan het Internationaal muziekfeest te Eeckeren hij Antwerpen. Op z|jn verzoek is eervol ontslagen als dijkgraaf van den Schengepolder J., M. Kakebeeke alhier. Donderdagmiddag ging het muziek gezelschap „Hosanna" al spelende naar het station om luister bij te zetten voor het te Kapelle te houden Zomerfeest van den Christelijken Jongelingsbond, dat daar zijn jaarfeest vierde. Des avonds keerde het ko-rps met den trein weer terug. Er was veeL volk aan het station alhier aan wezig, daar het nog op een stukje mu ziek had gerekend, maar men werd teleur gesteld, daar het reeds te donker was. scheen ze te lijden onder opmerkzaam heid bewezen door heeren, die eene ver gelijking met Carlo niet konden doorstaan. Een jonge, rijke Serviër, vooral die cup het conservatoire de zangkunst, en op de universiteit de letteren bestudeerde, drong zich voortdurend en hardnekkig met zijn aanzoeken op. Hij was niet gewoon af gewezen te worden, zijn hartstochtelijk temperament geraakte door hare koelheid in zoodanige opwindjing, dat hij in Rug- giero's huis drong en op eene wijze op trad, dat tusschenkomst der politie noa- dig was. Ofschoon de betrokken personen deze zaak geheim trachtten te houden, werd ze tsch bekend. Er doken geruchten op omtrent Elsa's onbekende afkomst, die Ruggiero en Louisa verontrusten, Carlo ergerden en haar zelf verheugden. „Het best is, vadertje, dat we ons nu publiek verloven", zei ze op een avond- kort na Carlo's thuiskomst. „Wij' hebben het rijpelijk overwogen, ook reeds schriL telijk, ik denk, dat ge ons in de huidige omstandigheden gelijk zult geven''. als ge nu eens mijne toegevend heid mij tot verwijt maakt? Ge zijt nog zoo jong mijn kind!" bracht hij in 't mid den. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1