lerichten. KERKNIEUWS. O N D E R W Ij S. Landbouw «n Veefeêiï GEMENOÖ NIEUWS, Laatste Berichten Correspondentie. en Marktberichten. ■lessen te volgen, lering gesloten. (Zeeuw.) Leidsredenen heeft Igen 1 September jn eervol ontslag nier. I men den laatsten lal slakken, welke Irkwamen en dit naakten, ook een ^norm veel schade n. Men treft wijken tmen kaal gevreten |erte en zoodoende zeer benadeelen. vind hiervan scha- ware te wenschen, gevonden worden enten te verdelgen, gors zjjn hiervoor, ïoch hun aantal is legel worden deze Immige opgeschoten vel hunne nesten, J beroofd. Tot hun [p pleinen en straten Lerhaald worden I gehouden Koning- pervogel geschoten Inden alhier, welke heerschappij over :n. I landbouwer A. v. lacht één of meer Ital zaad bieten uit- i belangrijke schade J6n, dat de politie de ■vinden. j gemeente met zijne en in don zomer Lbeidskrachten gras lijk kunnen gemaaid zich onze Booren- [jne aan, die goed □er wel 100 gemeten de machine groote ■in aanraking kwam phts weinig boven de het hooge gras niet lamiddag kwam de lielersHiel van het 1 de Bierkarstraat te luiswaarts te keeren •ijder achterop kwam 1 zonder waarschuwen |an de zijde waarop was dit echter niet bed tegen het trottoir, paard, dat kwam te or met berijder kwam verd gedeeltelijk ver- ér 1 oor de ijzers van de groot stuk uit een der J bloedde het uit de Itorrijder werd door Ipersonen uit zijn ge lost en klaagde over iud man, schrok zoo hulp kon bieden en karretje bleef zitten. school te Bergamo leele, te voorzien in elde behoefte bij de vooral op sociaal en :n om te gemoet te ligvuldige verzoeken, en van Italië aan het nomisch socialen bond lolieken gedaan, heeft ming van den Heiligen nomen een specialen voor geestelijken en jveren voor (lat deel ie, hetwelk de verbe- g van het volk sp 1 gebied beoogt, n tweejarige en duurt Vug. tot 15 Sept. De eming moet vergezeld af te geven door den tsel. Bondsbestuur van aanvrager lid is van ereeniging. Elk inge- bedrag van 20 Lire tegemoetkoming in de g der lessen, der con- stapjes is verplichtend. den tweejarigen loer en, die hem geheel en hebben, een diploma at de volgende onder- ogieb. Christelijke linistratief en Handels- onder wetten op den js, de verkiezingen, bet imeentelijk beheer, de gen van weldadigheid vereenigingen d. Theo- het boekhouden, vooral van economischen aard, teun of verzekeringen, en voor voorziening m den 4 lessen gegeven iddag, twee in den na- worden afgewisseld en entiën en practische oefe- e werking van sommige economische instellingen duidelijk in het licht te stellen en nadere uitleggingen te vragen of te verstrekken. De te behandelen onderwerpen zijn toevertrouwd aan geestelijken of leeken van erkende bevoegdheid. Elk ingeschre vene is vrij aanteekeningen te maken of ophelderingen te verzoeken aan de docenten, doch steeds na afloop der les. De opeDings-rede wordt gehouden door den bekenden proffessor Joseph Toniolo in het Volkshuis te Bergamo op 15 Augustus dezes jaars. (K. S. W.) H.H. Petrus en Paulus. Met recht en reden viert de II. Kerk telken jare den gedenkdag van den martel dood der twee apostelvorsten Petrus en Paulus, als een feestdag bij uitnemendheid- Op Petrus bouwde do lieer Zijne Kerk, toen Deze aan Simon, Jona's zoon na zijne openhartige belijdenis„Gij zijt de Christus, de zoon van den levenden God" zeide: „En ik zeg U, gij zijt Petrus en op deze steenrots zal ik mijne Kerk hou wen. en do poorten der hel zullen haar niet overweldigen" (Matth. XVI. 13—19). Van dien stonde af ,aan werd hij be schouwd als do aanvoerder der apostel- schaar en na de nederdaling des H. Geestes als het hoofd van de jeugdige Kerk. Zeven jaren hield Petrus zijn zetel te Antiochië, toen hij zich in 't jaar 44 met Marcus, Apollinaris en Martialis begaf naar het centrum der toenmalige heiden- sche beschaafde wereld, Rome. Daar be stuurde hij nog 25 jaren de Kerk Gods, totdat hij onder Nero werd gevangen genomen en in 't jaar 09 aan gene zijde des Tibers den kruisdood stierf. Bekend is het, hoe de eerbiedwaardige apostel verzocht met het hoofd naar beneden ge kruisigd te worden, wijl hij zich niet waar dig achtte in dezelfde houding als zijn Goddelijk en Meester aan het schandhout te worden gehangen. Paulus, oorspronkelijk Saulus geheeten, een Israëliet uit den stam van Benjamin, genoot -eene geletterde opvoeding en was een leerling van den geleerden rabbijn Gamaliel. De jeugdige Kerk van Christus vond aanvankelijk in Saulus een verbitterden tegenstander en bloedigen vervolger, totdat hi, op den weg naar Damascus, het hoofd vol van wraakgierige plannen jegens de Christenen, op den grond werd geworpen en de stem hoorde: „Saulus, Saulus, waarom vervolgt gij mij I" Van dat oog-en- blik af aan was hij van een christenhater in een christenapostel veranderd en werkte onder den naam van Paulus aan de ver breiding des Evangelies op eene wijze, die zelfs de bewondering van den meest antichristelijk gezinde moet wegdragen. Hij doorkruiste geheel Klein Azië, kwam in Griekenland en Italië en stichtte alom nieuwe gemeenten, die hij door het op wekkend woord zijner onsterfelijke brieven in het geloof wist te bewaren en te be vestigen. Paulus' brieven vormen als het ware het kort begrip der theologie, zij zijn een onuitputbare mijn voor hem, die het Evangelie in al zijn rijkdom en schoon heid wil verstaan en smaken. Evenals Petrus werd de H. Paulus onder Nero's bestuur in 69 gevangen genomen en op denzelfden dag met hem terechtge steld, doch, wijl hij Romeinsch burger was, stierf hij niet den kruisdood maar den dood door het zwaard en wel op den weg naar Ostia. Geen wonder alzoo, dat de Kerk op dezen dag juicht en jubelt over haar eersten paus en haar eersten leeraar! En die vreugde stort Zij uit in hare gezangen en hymnen. Heenblikkende naar Ho-me, waar zich thans hoven de graven der twee apostelvorsten de majestueuze koe pel welft van Michel Angelo, roept zij uit O, Roma felix, quae duorum principum Es coronata glorioso sanguine! Ho-rum cruore purpurata oeteras Excellis orbis una pulchritudines. „O, gelukkig Rome, dat gewijd zijt door het roemrijk martelbloed dezer twee apostelvorstenHiermede gepurperd, over treft gij1 alleen reeds alle overige schoon heden dezer wereld I" Vervroegde uitkeering der rijksbijdragen aan de bijzondere schoolbesturen. D. (Mgr. Diepen?) schrijft hierover in „de Noord-Brabander" Het nieuwe Koninklijk Besluit, opge nomen in „Staatsblad" no. 153 van de vorige week en regelende de uitkeering van voorschotten op de Rijksbijdragen aan de Bijzondere Schoolbesturen zal door deze zeker met groote ingenomen heid en erkentelijkheid begroet zijn. Het bewijst, dat het de Regeering ernst was, toen zij de toezegging deed naar een weg te zullen zoeken, tot bespoe- diging ,van de uitkeoringen aan Bijzondere Sch ooibes turen. De toestand was 'dan ook voor dezen zeer bezwarend -en vaak- hoogst onaan genaam. Een voordeèld ter toelichting Wat in 1909 door de Besturen aan sa larissen en schoolkosten kon worden uit gegeven, omdat er in dat jaar aanspraak verkregen werd op Rijksbijdrage, vloeide niet voor MeiJuli 1910 in de kas te rug; inmiddels waren weder groote uit gaven aan de orde op afrekening met het Rijk in Mei-Juli 1911; en zoo ver der jaar in jaar uit. Dientengevolge hadden de besturen al tijd zeer geruimen tijd groote voorschot ten te doen en hadden zij steeds met gebrek aan kasgeld te kampen. Moest wegens een gerezen moeilijkheid een beslissing van den Raad van State worden afgewacht, dan werd het nog er ger, want dan duurde het soms tot No vember of December, alvorens eenige bij drage, die toch eigenlijk reeds in Jiet vorige jaar verdiend was, kon worden uitgekeerd. Die laatste o-instandigheid deed menig schoolbestuur van ©en gerechtvaardigd be roep- afzien. Men zocht dikwerf niet zijn recht, doch zag er maar liever vanaf, omdat het uit blijven der uitkeering grootcr financieel nadeel opleverde dan het prijsgeven van het bedrag, waarop men aanspraak meen de te hebben. Wie bedenkt, dat de Rijks bijdragen soms eenige duizenden beloopen zal dit gemakkelijk begrijpen. Het thans uitgevaardigd K. B. schept nu in afwachting' van latere volkomen verrekening de mogelijkheid tol uitkeering in de maand Maart, wellicht zelfs in Februari, van .ten "hoogste 60 pCt. der Rijksbijdrage, die in het vorig jaar ge noten is, of van het bedrag, waarop in het vorig jaar opgerichte scholen over dat vorig jaar aanspraak maken. 't Blijft intusschen nog altijd een uit keering .över het vorig jaar en wel slechts een gedeeltelijke, -en het woord „voor schot" is dus zeer betrekkelijk t-e ver staan. D© Besturen kunnen intusschen thans in gewone gevallen een paar maanden vroeger een flink deel der Rijksbijdrage krijgen en in geval van een geschil over het bedrag, dat door den Raad van State moet beslecht worden, een achttal maan den vroeger dan voor dit Koninklijk Be sluit. Dit alles is zeer zeker, ook met het oog op gebruikmaking van het recht van beroep, -een zeer groote verbetering, waar voor aan de Regeering oprechte hulde toekomt. Het is wel de moeite waard hier even te vragen: Hoe is de Regeering echter tot dezen tot dusverre niet toegepasten en toch zoo eenvoudigen maatregel kun nen komen? Op deze wijze: Zij heeft bij de uit keering der Rijksbijdragen aan Bijzondere Schoolbesturen een nieuw beginsel toe gepast. Zij gaat n.l. uit van de stelling, dat liet Rijk bevoegd is aan Bijzondere Schoolbesturen een nieuw beginsel toe gepast. Zij gaat n.l. uit van de stelling, dat het Rijk bevoegd is aan Bijzondere Schoolbesturen uitkeeringen te doen, of schoon de aanspraken nog niet formeel wettelijk zijn vastgesteld, mits de ge grondheid dier aanspraken voldoende ge bleken is en het Rijk door gestelde so- liede borgen gevrijwaard wordt tegen scha de tengevolge, van eventueel te groote bijdragen. Er wordt immers van de Besturen, die van dit K. B. willen profiteeren, gevergd, dat zij in de maand Februari eene aan vrage richten aan den Minister, dat zij zich daarin bereid verklaren tot terugbe taling van hetgeen eventueel te veel ont vangen is en dat zij daarom twee bor gen stellen ten genoegen van den Mi nister. Wij achten dat beginsel zeer juist. Doch wij vragen ons dan ook af, of consequente doorzetting van dat beginsel niet zou kun nen en niet zou mogen, ja zou moeten leiden tot gedeeltelijke uitkeeringen aan de Bijzondere schoolbesturen, niet over 't afgeloopen, doch over het loopend jaar. De openbare scholen ontvangen immers steeds bij! voorschot en in haar geheel, ofschoon kwartaalsgëwijze, de Rijksbijdra gen, waarop zij vermoedelijk over het loopend jaar aanspraak zullen hebben voor de onderwijzerssalarissen. Voor de bijzondere scholen is het voor schot ook na dit K. B. nog steeds over het afgeloopen jaar. Wij zien niet in, waarom onder vol doende zakelijke waarborgen, zonder eenig gevaar voor de schatkist althans een aan zienlijk deel der. Rijksbijdrage ook niet aan Bijzondere schoolbesturen over een loopend jaar zou kunnen worden uitge keerd. Is het 7e lid van artikel 59 der tegenwoordige lager onderwijswet daar voor nog een beletsel, dan behoeft het dit toch niet immer te blijven; het kan immers gewijzigd wonden. Mocht de Regeering t-e zijner tijde deze consequentie van het thans gelukkig er kende beginsel kunnen aanvaarden, dan zou de [toepassing daarvan zoor menig hijzonder schoolbestuur nog een veel groo- ter verlichting brengen, dan die waar voor wij haar thans onzen oprechten dank te betuigen hebben. SPORT- daar hierin zal uitkomen de hier zoo gun stig bekende kampioen voor 1909 Ulysses (Bosch en Drakesteijn), die tegen den be kenden wielrenner Wouters uit Puite, de renner die het vorige jaar bij den tour door Brabant zijne tegenstanders met zulk een grooten voorsprong versloeg. Hij heeft thans de match aangenomen in tegenstel ling van de vorige maal, toen hij slechts twijfelachtig beloofde te zullen uitkomen. Daarin zullen ook uitkomen de amateurs van Eekelen uit Heerle, Roovers uit Roo sendaal, Lambrechts uit Zevenbergen, be nevens tal van andere amateurs uit het noorden des lands. Zeer prachtige match zal daarop volgen achter groote motoren tusschen Lebon, die eiken avond zich traint en de proffessional Timmermans uit Den Haag, die verbazend hard gaat. Het zal enorm had gaan, daar de motoren van eerste kwaliteit zullen zijn. Ook Timmermans komt zich deze week traineeren c-,p de baan. Zoo het weer zich goed houdt beloven de wedstrijden zeer spannend te worden. Daarom op naar de Raaiberg op a.s. Zondag Wielerbaan „De Raaiberg". Men meldt ons uit Bergen op Zoom Zonda; a.s. zullen wederom groote wieler wedstrijden plaats vinden. Daarin zullen verschillende nieuwelingen uitkomen, zoo wel van hier uit de omgeving als uit ver schillende deelen des landsde namen hopen wij spoedig te kunnen publiceeren Het tweede nummer van het program wedstrijd over 15 K M. voor amateurs be looft een schitterende match te worden, De aangehouden idader werd naar Al melo overgebracht. Verdronken. Een jongen, woonach tig te 's Gravenhag© en werkzaam a-a;n de glasblazerij te Delft, is bij het zwem men. in de Provinciale vaart verdronken. Bij de paardenkeuringen te Hulst, Axel en Oostburg Donderdag, Vrijdag en Zater dag 11. werden op de bekroningslijst ge bracht 3, 3 6 driejarige en 5, 10 en 13 vier tot achtjarige merries. Dat het met den kersenoogvt dit jaar treurig gesteld zal zijn, blijkt wel uit het fiet dat boomgaarden in Zuid-Beveland, die anders voor honderden guldens verhuurd werden, thans bij de gehouden verpach tingen slechts enkele guldens opbrachten. Te Wemeldinge was verleden jaar de totale opbrengst der verpachting luim f3000 en dit jaar plm. f400. (M. O.) Tra in-i d y 11 e. 't Gebeurde in de paar dentram VeenwojidenDokkum. Ree'ds ©enigen tijd zaten we in den wagen en wachtten oip 't vertrek. Plotseling kreeg een dei- medereizigers een heer - trek in koffie. „Och conducteur, wacht nog even hé'? Nog even 'n kop koffie drinken. Kan 't nog wel?" 'tKon ;nog wel en geduldig wachtten we tot de heer zijn koffiédorst had geleschl en we konden vertrekken 'nt lamolijk tijdje na den officieelen tijd. Kalm, paarden trammetjes-kalm1 sukkel de 't naardje verder. Op eens hield de wagen weer stil. Wie dachten minstens een nieuwen passagier te zien binnenkoi- inen, maar we zagen nietsja toch, daar aan den kant Van den weg' stand eenzaam en verlaten een geit. Die zou toch wel niet de reden van ons opont houd zijn. Maardaar stapt de con ducteur Uit, 'n melkemmertje in de hand. Werkelijk, 't was om de geit. We stop ten, omdat de conducteur 't beestje even moest melken, 'k Wist niet wat te doen, lachen om het komische van 't geval of, huilen om een dergelijke nalatigheid? En dan moet je komen uit een stad, waar een „el-ec- trische" is. Hoe het ook zij, ik lachte niet en huilde niet en dacht alleen hoe het toch kwam, dat ik zoo iets zoo vreemd vond, 't was toch zoo dood een voudig Maar wat nuwe stap pen alweergeen passagier te zien; slechts een huisje, een eenvoudig', net huisje. Daar stapt de conducteur uit. Melkemmertje in de hand, gaat hij naar 't huisje. Oh ja nu was het raadsel op gelost. De conducteur woonde daar ên bracht de versche geitemelk naar moe der de vrouw. (P. G. Ct.) Brand te Rotterdam. Donderdag nacht heeft aan de Persoonshaven te Rot terdam ©en groote brand gewoed in de fabriek van kunstmest en veevoeder van den heer Iman J. v. d. Have. Sedert vier weken was het complex van gebou wen weder met één uitgebreid, een stee- nen gebouw van twee verdiepingen hoog, met 'een zuiggas-installatie is een aan grenzende machinekamer. In dit pand worden tapicawortels ge malen tot meelpoeder. Er was 200.000 K.G. op den zolder opgeslagen. Een hoofdagent van politie ontdekte te 3.15 den brand. j Dadelijk werd de brandweer gealar meerd die met 8 sectiespuiten en 3 stoombrandspuiten ter plaatse verscheen, Reeds een half uur na het uitbreken stortte het platte dak in en vervolgens de vloer der tweede verdieping alwaar 1500 zakken meel lagen opgestapeld, Door vallende stukken steen werd een pijpleider van een der stoomspuiten aan het hoold getroffen en bloedend verwond. De helm werd eveneens vernield. De machinerieën, die zich op de eerste en tweede verdieping bevonden, zijn ge heel verloren. Aangehouden. De dader van de inbraak bij den juwelier Roskamp te Gronau is door den schoorsteenbouwer Kemke, zijn vroegeren patroon te Gro nau, herkend als te zijn Pieter Deijs, gé boren te Baarn. Vermoedelijk is de ont vluchte, van wien nog geen spoor is ont dekt, een zekere .Co-melis Hofman, 24 jaar oud, geboren te Maastricht. Een spaarkas! Een z,g. spaarkas „De Nederlanden", (directie Bremer, Kous broek Co., kantoor Poststraat. 21, Leeu warden, vertegenwoordigd door geheel Ne derland, had in vtele plaatsen in de pro vincie Friesland en zelfs over de gren zen, in Overijsel, spaarzegelboekjes we ten te plaatsen. Voor elk dubbeltje dat '-men spaarde, plakte men een zegeltje- in. Kreeg men het boekje vol, dan had men f5.20 gespaard, voor welk bedrag men een keus mocht doen uit een prijs lijst van allerlei huishoudelijke artikelen, Doch 'nu er vele personen zijn, die hun boekje half vol hebben Iaat de directie plotseling niets meer van zich hooren. [Jit informaties is gebleken, dat Bremer en Kousbroek reeds geruimen tijd ver dwenen zijn, althans Leeuwarden hebben verlaten,. (Tel.) Heidebrand. D-e commandant van veldleger, luitenant-generaal D-e Meester, was de gëheele week tegenwoordig bij de schietoefeningen in de legerplaats te Oldebroek. Bij een -der regiment-menoeu- vres, geraakte de heide in brand en nam door 'de droogte, zoo spoedig in omvang toe, dat de manoeuvre moest worden af gelast -en vriend en vijan-d moest trach ten den bran-d t-e stuiten, wat ten slo-tte aan de Gentraalspoorw-eg gelukte, doch niet, 'dan 'nadat -een -groote uitgestrektheid heide en -eenige H.A. d-ennenbosschen door het vuur was vernield,. Gevolgen van de tec t ie v e-1 ec- tuur. Uit Woensel wordt gemeld De jongen, die verleden week een dreig brief aanbood aan m-evr. de wed, Bo- denstal -en daartoe gekomen was door het l-ez-en van detectieve-romans, was sinds Vrijdag uit de ouderlijke woning verdwenen. Dinsdag nu is hij weer thuis gearriveerd na eenige dagen rondgezworven te heb ben in de omstreken van Gennep. 'tls een treurige geschiedenis, die weer een keer te meer bewijst, hoe gevaarlijk sensatielectuur is. Kinderplastiek. Bij het voorbij rijden van -een sproeiwagen: „O, maatje, kijk's I-een regenbui op wielen 1" G e -e n wond e r. Uit -de redevoering van een burgemeester bij gelegenheid der plaatsing van 't portret zijns voorgangers en de raadzaal Inderdaad M. H de overledene was de bescheidenheid zelve, reeds bij zijn "leven verdiende hij hier opgehan gen te worden, doch hij was er niet toe te bewegen". (Vad.) Een zonderling!. Bij de politie te Venta meldde zich -een p-ersoon aan, die voorgaf t-e zijn graaf Adelbert van Gro- weck, oud 23 jaar. Hij deelde mede, dat hij in Hess-en-Dannstadt zijn zuster ver moord had. Wat van al deze verhalen te gelooven is, kan nog niet worden vast gesteld, maar zijn uiterlijk lijkt niet op dat van een graaf. Vermoedelijk is de graaf niet wel bij het hoofd. (L. K.) Een ontvluchte aap. Mevr. W|. D-„ aan de Lei-dsche vaart te Haarlem, bezit -een aap. Do-nderdaglnkldag zijn kans schoon ziende, brak hij uit en maakte een wandeling in de omgeving. Hij zocht zijn weg niet op den beganen grond, maar over de daken. Een wilde jacht, waar bij zich verschillende vermakelijke too- neeltjes voordeden, volgde. Eu eindelijk, nadat men een uur of wat in het ge touw was geweest om sinjeur te pakken te krijgen, gelukte dit een paar mannen, die hem op een zolder van een der hui zen van de Brouwerstraat, alwaar hij zich op- een aldaar staand bed had neerge vleid, overmeesterden. (O. H. Ct.) Een w ijnk e 1 d er en ,de dieven. Woensdagnacht is ing-ebrokeii in een huis te Molenschot. Door het slot der achter deur te verbreken is men in de keuken terecht gekomen en heeft men zich aan de daarin bevindende spijzen en dran ken te goeil gedaan. Vooral de voorraad wijn is duchtig aangesproken. Reeds vroeg in den morgen was de inbraak hekend en toen men op eeni-gen afstand een paar slapende kerels in een sloot zag liggen, kreeg men direct vermoeidenst Spoedig werd |de brigadier te Rijen gewaarschuwd, die terstond op jacht ging en het be wuste tweetal arresteerde. Goes. Hedennamiddag tegen 5 uur passeerden de verschillende auto's, die deelnemen aan den grooten automobiel- tocht door Zeeland, onze gemeente op hun tocht naar Middelburg. De wagens verkeerden in goeden staat. Op verschil lende punten der stad, vooral in de na bijheid van de Steenenbrug bevond-en zich vele nieuwsgierigen om de wagens te zien voorbij gaan. Den Haag. Tegen Jhr. G. v. S., die den 16en April mevrouw W. te Rijswijk dood schoot, is door de rechtbank 7 jaren gevangenisstraf geëischt. Amsterdam. Hier is opgericht eene N-ederlandsch-e vereeniging ter bescher ming van zwakzinnigen. Schoterland. Hier werden gekozen 3 aftredende liberale statenleden, een af tredend vrijzinnig-democratisch statenlid en één socialist. De liberalen verliezen één zetel aan den socialist. Dusseldorf. Men seint van hier aan het Nieuws van den Dag, dat Zeppelin's luichtschip „Deutschland" waarschijnlijk den 15den Juli a.s. naar Nederland zal komen -en wel naar Arnhem, misschien ook 'naar Amsterdam. Het gaat nog over eene zekerheids stelling van 1000 Mark, waartegen ech ter geen bezwaar schijnt te zijn. Brussel. Minister van Staat Beernaert gaf gisterenavond een diner aan de Neder- landsch-Belgische Conferentie. Hartelijke toosten werden gewisseld. Daarna had eene receptie ;tl-en stadhuize plaats. Cairo. De moordenaar van Boutros Pascha is hedenmorgen opgehangen. Parijs Uit Algiers ontvangt men tele grammen, die van een voortduren der aardbeving gewag-en, vooral in het land schap Aumale. De bewoners kamp-eeren in het open veld. Twaalf personen zijn gedood. W. te Schiocton Wise (U. S.) Uw schrijven ontvang-en en gaan hier mede aocoord, D-e Administratie. Aan dhr. A. Beugelink te Middelburg is toegewezen de levering van gerookt en pekelspek voor de soldatenmenages te Middelburg gedurende het tweede halfjaar 1910 tegen den prijs van f0,76 do KG. (M.O.) Door het bestuur der waterkeering van den calaniiteuzen polder „Borssele" werd in de directie kamer te Borssele in twee perceelen aanbesteedde steenbe- storting tot verdediging van den oever van voornoemden polder, tusschen de aaneen- gesloten verdediging en het oeverwerk met drie dammen. Raming voor elk perc f 4100Ü De minste inschrijving bedroeg f88560. (M. C.) Goes, 28 Juni 1910. Wegens gebrek aan aanvoer geen notee ring opgemaakt. Versche boter per KG. f 1.06 a f 1.20 middenprgs f0.68; aan particulieren ver kocht a f'0.625, per pond. Aanvoer ruim, niet opgeruimd. Versche eieren per 100 stuks t 4. a f4.20; middenprijs f 1.per 25 stuks;, aan particulieren verkocht a f0. Aanvoer gering. Noteering van den markt zetter der landb. afd. Goes en Kruiningen: Boter f 1.06 a f 1.20 per KG, rekenprijs f 1.16 Aan particulieren a f 1.24. Eieren 14.a f4.20 per 100 stuks, rekenprgs f4.— Aan particulieren a f 0. Eierenverkoop „Onderafdee- ling Z u id B e v e 1 a n d V. P. N." Aangevoerde eieren 11091 stuks Prgs f 4 20 per 100 stuks. Rotterdam, 28 Juni 1910. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd42 paarden, 1284 magere rundereD, 503runderen, 185 vette kalveren, 91 nuchtere kalvereu, 600 graskalveren, 3 schapen, 5 varkens, 113 biggen, 4 bokken. Prijzenrunderen le qual. 76 a 77 ct., 2e 68 3e 60; ossen le qual. 70 a 0.2e 68 3e 60; stieren le qual 61 a 0.ct., 2e 53 a 03e 47kalveren le qual. f 0.90 a f 0.925 2e 85 a 0.— 3e 75 ct. Melkkoeien f 150 a f 250, kalfkoeien f 160 a f300, stieren f 160 af 330, pinken f 57 a f105, vaarzen f75 a f135, biggen f 12 a f 18, Hitten f 70 a 180, Paarden f 60 a f 250, slagt f 50 a f70, Nuchtere kalverenfok f 15 a f 24, id. slacht, f 7 a f 13. Handel redelijk. Juni. 3') 's Gravenpolder, pruiken, Neervoort. 30 Krabbendgko, inboedel, ffollm. Verh. Juli. 1 Heinkonszand, grooto partg afbraak, v. C eef. 1 Retrancheu-ent, 5gem. gerst, He.-.drikse. 2 Biervliet, 6000 K.G. hooi, Zijlstra. 2 Waarde, 4 H.A. koolzaad, Schram. 4 Philippine, 7 gem. gerst, Zijlstra. 4 Goes, 15 paarden, 42 stuks hoornvee, Hollni. Verh. 5 Goes, winkelhuis, L. vorstttr. C 215, Pilaar. 6 W isst kerke (N.-B.), 4 paarden, hoornvee en landbouwgereedschap, Gelner. 6 Ellewoutsdijk, woonhuis, schuur en erf, v.d. Kloes. 7 Kapelle, wtonhuis met tuin, Liebert 7 lerteke huis met schuur, tuin, boom gaard en meubelgoederen, Schram. 7 Schoondgke, bouwland, weiland en woonhuis, Smidt. 7 Midlelburg, timmermanswinkel. Ver hulst.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 3