SINNENLANB UIT ZEELAND. A. TIMMERMAN Cz. Sociale Berichten. de laatste zitting nog met zeldzame kloek moedigheid optrad om de katholieke zaak te verdedigen. De ziekte, waaraan de groote staatsman lijdende is, heeft in de laatste dagen weer een ernstiger karakter aange nomen. De heer Woeste zal binnenkort naar Lausanne vertrekken om daar een medischen specialiteit te eonsulteeren. La ten wij hopen, dat de katholieke strijder daar genezing moge vinden. Ook de heer Beernaert, de groote poli ticus, over heel Europa en vooral in Holland welbekend, zal zich binnenkort uit het politieke leven terugtrekken. De eerbied waardige minister van staat telt 82 jaar, en hoewel hij niettegenstaande dien hoogen ouderdom onvermoeibaar scheen, hebben de dokters hem absolute rust voorgeschreven. „Inderdaad", zoo sprak de eminente staatsman tot den Brusselschen correspon dent van de „Métropole", ik voel me zeer veranderd mijn besluit staat thans vast, na de volgende conierentie Holland-België, ga ik rust nemen en den winter in het Zuiden doorbrengen. „En de Kamer", vroeg de correspondent. „Mijn suppléant, de heer van de Vjjver, is een hoogst bekwaam man. Hij zal wel voldoen Wanneer deze vermoedelijke gebeurte nissen eenmaal werkelijkheid zijn geworden, zullen velen het heengaan betreuren van twee mannen, die 40 jaar lang dag aaa dag hebben geijverd voor de katholieke zaak en een schitterend sieraad waren voor de katholieke staatspartij. IXJITSCHL AN 1>. Tramstaking te Hamburg. Naar aanleiding van het ontslag, dat twee wagen voerders wegens onregelmatigheid in den dienst Vrijdag gekregen hadden om dezelfde reden waren vroeger reeds meerdere wagenvoerders ontslagen leg den Zaterdag alle wagenvoerders op één na, van de centrale electrische tram te Hamburg het werk neer. Ook een aantal conducteurs staakten den arbeid. Toch kon de dienst nog voor een groot deel onderhouden worden, doordat men conducteurs, wagenpoetsers en andere be ambten, die het besturen van een tram geleerd hadden, ais wagenvoerders deed dienst doen. Verschillende bestuurders en conducteurs hielden een betooging voor het gebouw der directie. Zij, die zich tot de directie wendden om uitbetaling van het achter stallige loon, kregen dit, maar tegelijkertijd werd hun medegedeeld, dat zij in geen geval meer zouden aangesteld worden. De directie hsopt, zonder de stakers, binnen enkele dagen weer een geregelden dienst te kunnen instellen. SPANJE. Spanje en het Vaticaan. L>e dagbladen melden, dat de jongste nota van het Vaticaan niet alleen protesteert tegen het 1 egeeringsbe3luit, waarbij ook aan niet katholieken uiterlijke teekenen van eeredienst worden verleend, maar tevons ook de diepe droefheid des Pausen uitdrukt over de godsdienstpolitiek van het Madrileensche kabinet. De nota drukt de hoop uit, dat de regeering de strekking van artikel 11 der grondwet zal handhaven en elke bepaling of besluit omtrent de klooster-oorden zal uitstellen tot na den afloop der onder handelingen. In haar antwoord op deze nota zal de S'pkansche regeering aantoonen, dat tusschen het decreet betreffende artikel 11 en het concordaat geen verband bestaat. Verder zal de regeering het recht van de wereld lijke macht om maatregelen te nemen, welké zij nuttig acht, staande te houden. AMERIKA. De toestand in Nicaragua. Vol gens een telegram uit Washington heeft Castrillo, de vertegenwoordiger aldaar van generaal Estrada, den leider der revoluti onairen, in Nicaragua, zich tot den staats secretaris Knox gewend met het verzoek, dat hij de bevelhebbers der o.rlogschepen, die de Vereenigde Staten naar Nicaragua hebben gezonden, zou bevelen, op het stoom schip „Columbia" beslag te leggen, zoodra dit zou trachten Nicaragua te bereiken. Genoemd stoomschip vertrok de vorige week van New-Orleans met bestemming naar Bluefields, met een lading munitie en geweren, die bestemd zouden zijn voor president Madriz. Brand op een stoomboot. Naar uit Lacrosse, Wisconsin gemeld wordt, brak aan boord van een stoomboot, die de Mississippi bevoer, vlak bij de waterenlijn brand uit. De boot vervoerde niet minder dan 1500 personen. Gelukkig kon de kapitein oogenblikkelijk de boot aan land doen loopen. Volgens mededeeling van eenige passa giers, sprongen een zevental vrouwen en kinderen, toen zij den brand zagen in het water. Waarschijnlijk zijn ze in de golven omgekomen. Alle andere passagiers zijn gered. DE STATENVERKIEZINGEN. Friesland. De uitslag der gisteren gehouden her stemming in deze provincie zijn als volgt: LEEUWARDEN. Gekozen de heeren S. B. Drijber (lib. aftr.), K. P. W. Besuyen (s.-d. aftr.), Baron Rengers (lib.), Jansonius (s-d.) en Zandstra (s. d.) De liberalen verliezen hier twee zetels, n.l. die van de aftredende liberalen Mr. J.M. van Hettinga Tromp en Dijkstra, welke door twee socialisten zijn veroverd. FRANKEER Gekozen: S. van de Burg (lib. aftr.), J. Timmer (lib. aftr.), D. Okma (a.-r.), F. A. Terpstra (c.-h en B. Fransen (kath.) In dit district verliezen dus de liberalen twee zetel», n.l. die van de heeren H. Kingma en N. Simonsz en de socialisten één zetel n.l. dien van den heer J. G. Jansonius De rechterzijde wint hier dus 3 zetels. Vóór de herstemming bestonden de Staten in Friesland uit 22 liberalen, 8 socialen en 20 rechtschen, thans uit 20 liberalen, 7 socialisten en 23 rechtschen. Groningen. In de stad Groningen zijn de aftredende liberalen gekozen. In Znid-Horn eveneens de aftredende liberalen. Te Bedum verliezen de liberalen een zetel aan den heer Middendorp (R.K.) die gekozen werd Te Oude-Pekela werd de aftredende lib. herkozen en te Appingedam werden de vrijzinnigen herkozen. Vóór de herstemming was de stand in de Staten van Groningen 4 rechts en 41 links. Thans 5 rechts en 40 links. Kamerverkiezing Helmond. „Tot candidaat voor de Tweede Kamer der R. K. Kiesvereenigingen in het kies district Helmond is met een meerderheid van 100 stemmen gesteld de heer A. H. Fleskens, burgemeester van Geldrop". De candidaat, die vermoedelijk wel bij enkele candidaatstelling zal gekozen wor den, is nog pas eenige jaren de dertig gepasseerd. (C Begrafenis van Prinses Marie. De leden van Hr. Ms. huis, behoorende tot de vertegenwoordiging der Keningin bij de begrafenis van prinses Marie, zijn Maandagvoormiddag uit de residentie per staatsspoor van 11.48 naar Neuwied ver trokken, alwaar Z. K. H. de Prins, het hoofd der deputatie rechtstreeks uit Rerlijn zal aankomen. De Prins komt Woensdag op het Loo terug. De gezant van H. M. bjj het Duitsche Hof, baron Gevers, zal zich uit Berlijn naar Neuwied begeven ter bijwoning van de ter aarde bestelling van de Neder- landsche vorstin. Onze ministers naar Brussel. De minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk; van Justitie, mr. Regout, en van Koloniën, de heer De Waal Male- frjt, die 4 en 5 Juli te Brussel zijn ter gelegenheid van de expositie, zullen alsdan bezoeken: de algemeene tentoonstelling, in het bijzonder de Nederlandsche afdeeling, zoomede de kunsttentoonstelling in het Jubelpark, alwaar zij zoowel de afdeeling oude als nieuwe kunst zullen bezichtigen. Den Hollandschen ministers wordt tijdens hun aanwezigheid te Brussel door verschil lende autoriteiten een gastvrije ontvangst bereid. Nat. tentoonstelling voor Huisvlijt. Voor de Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt in dezen zomer te Scheveningen te houden heeft H. M. de Koningin-Moeder 3 medailles beschikbaar gesteld. Vanwege de kloosters in Limburg wordt eene rijke collectieve inzending verwacht, waarvoor 22 kloosters medewerking hebben toegezegd. Aan de opstelling der inzending ter tentoonstelling zal medewerken de Eer waarde Broedei Bergmans van het Missie huis te Steyl Goes. Dat men er niet tegen opziet van verre te komen om zijn plicht als kiezer te vervullen, bleek gisterenavond, toen reeds een persoon, die een paar maan den geleden van hier naar Selzaete (Bel gië) was verhuisd, in de stad aanwezig was om heden (Dinsdag) zijn stem uil te brengen. Ook van Amsterdam, ja zelfs van Nib bingswoude in het noorden van Noord- Holland zijn kiezers gekomen om in dit district hun kiezersplicht te vervullen. - De vorige week is hier aan den havenkant aangespoeld een jurkje, dal hij opening bleek te bevatten een partij cir culaires ter aanbeveling van de vrijzinnige candidaten. Of de visschen er nota van hebben genomen wordt niet vermeld. In verschillende tuinen hier en in den omtrek vertoont zich weer de ge vreesde aardappelziekte; niet alleen wordt het loof, maar ook de knollen woelen aangetast, zooals uit exemplaren, die men ons toonde, bleek. De Automobielfeesten op Walcheren. Men schrijft ons uil Middelburg: Zoo is dan eindelijk de dag aangebro ken, die door hotelhouders en andere zakenmenschen met groote vreugde werd te gemoet gezien; daarentegen door vele moeders met angst en beven. Want hef idee, dat zoo straks niet minder dan ruim 30 van die gevreesde automobielen de straten „onveilig" zullen maken voor hunne lievelingen, doet de kalme Mid delburgers opschrikken evenals de komst der electrische tram, veertien dagen ge leden. Wij voor ons hebben genoeg ver trouwen in hen, die de driedaagsche tocht organiseeren, om te weten, dal zij alles in het werk zullen stellen oin ongelukken te voorkomen. In de verschillende hotels, waar de auto mobilisten en hunne dames ondergebracht zullen worden door de goede zorgen van het bestuur der vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdeling verkeer in Wal cheren, is alles in gereedheid gebracht om de reizigers gelegenheid te geven van de tocht uit te rusten en zich te laVeri aan spijs en drank. Maar ook voor het onderbrengen der voertuigen is goed ge zorgd. De heer I'. .1. Wijtenburg, rijwielhan delaar, heeft achter zijn winkel in de Langedell't een cementen baan van onge veer 1400 M2. doen aanbrengen, die ook zeer geschikt is voor rolschaatsen, tennis en andere sport; en heeft in verband met de tocht den toegang tot die baan zoo danig doen verbeteren, dat de grootste auto- er makkelijk door kan rijden. Op de baan zijn aan de beide zijden overdek kingen aangebracht, waar onder de auto's tegen den regen beschermd zijn. Zooals hij alle feesten is ook thans een der hoofdfactoren hel weder, en daar over kunnen wij nog niet veel goeds schrij ven, want ook al zijn de regens op het oogenblik, dat wij dit schrijven, opgehou den, is het nog allesbehalve zomerweer en kan alleen de hoop uitgesproken wor den dat hel weder zich steeds betert, niet het minst met het oog oj) het heden avond in het Schuttershof te geven concert, waarbij den tuin buitengewoon verlicht zal worden. Van de tocht zelf is heden nog niets te melden, daarop komen wij nader terug. Alleen zijn hedenmorgen twee auto's van hier vertrokken om de andere tegemoet te reizen en als wegwijzers dienst te doen. Te ongeveer hall' zes worden de auto's hier verwacht en zullen de deelnemers ïlan te zes uur door B. en W. officieel ten raadhuize ontvangen worden, waarna ieder in zijn hotel het diner gebruikt om vervolgens te gaan genieten van het con cert van het Middelburgsch Muziekkorps. Morgen heeft de groote tocht door Wal cheren plaats en Donderdag een boottocht met een der booten der „Zeeland" naar de Belgische kust. Vlissingen. Het bestuur der vereeniging „Vlissingen Vooruit" heeft van H. M. de Koningin een groote zilveren medaille ont vangen voor de in Augustus te houden huisvlijttentoons telling. Zeemans- en Visschersbeurs te Vlissingen. Blijkens de 165e rekening en verant woording van het fonds,, de Zeemans- en Visschersbeurs te Vlissingen", bevat het fonds op 31 December 190!) een waarde van f244.153.105. In den loop van het afgeloopen jaar is het fonds vermeerderd met f 1222.175. Aan gepensioneerden werd over 1909 uitgekeerd f 9897.65s tegen f 10523 39 in 1908. Volgens den staat van de verleende pen sioenen bedragen deze thans 1' 24750.84 in het jaar. Het aantal uitkeering genietenden be draagt 77, welk getal door nieuwe aan vragen nog staal vermeerderd te worden, wat geen gunstigen invloed op de reeds bestaande kortingen zal uitoefenen. Zierikzee. Voor de kennis der politieke gezindheid onzer stailgenooten is de jong ste candidaatstelling voor den Gemeen teraad van groote waarde. Het mag daar om nuttig geacht worden, eenige feiten in chronologische volgorde op te som men en te belichten. Daar Was vooreerst candidaat gesteld de heer J. Hogerland, lid der vrijz. de- inocr. kiesvereeniging. De kiesverceniging „Gemeentebelang" nam het initiatief daar toe op een vergadering, die, naar men fluistert, door zes leden bezocht was. Wij willen aan „Gemeentebelang" geens zins het recht betwisten candidaat te stellen, wien zij wil. Maar is in vroe ger jaren ook de heer Timmerman niet haar uitverkorene geweest? Indien deze heer haar sindsdien onaannemelijk is ge worden, waarom motiveert zij haar oor deel dan niet ter voorlichting van an dere kiezers, die niet kunnen inzien, om welke reden de heer Timmerman hun steun niet meer verdient? Gesteld, in den boezem der vergadering waren de gronden daarvoor aangegeven, dan restte nog de mededeeling der motieven, aan buitenstaanders, vooral daar hot 't oor deel geldt eener kiesvereeniging, die meent, zich neutraal te kunnen noe men en slechts het algemeen welzijn der gemeente beoogt. Dat de „neutrale" vereeniging op steun aanklopte hij de liberale kiesvereeniging is een tweede oji te lossen probleem. Men voelde zich blijkbaar weinig sterk en wilde gaarne de hulp hebben van de mannen eener zuiver-staatkundige rich ting. Men was na de eerste, tevens uiter- ste-krachtsinspanning au bout de son la- tin, maar bezat daarvoor het bewustzijn, dan schijn gered te hebben van nog een zelfstandig organisme te zijn. De liberale kiesvereeniging bevond zich wel wat in 'n „impasse". Voor haar moest het moeilijk zijn den candidaat over te nemen van een partij, waarvan het haar aanhangende blad vóór twee jaar schreef, dat zij reeds genoeg mannen in den Ge meenteraad had. Dit bezwaar werd ech ter niet voldoende gevoeld, althans met meerderheid van stemmen word aan den candidaat van „Gemeentebelang" de voor keur gegeven boven oen liberaal. Waar om? Het antwoord hebben wij noch ge lezen, noc.h gehoord. We willen ons dus niet in gissingen verdiepen, waarom de vrijzinnig-democraat beter was dan de li beraal. En hoe gedroegen zicli de vrij zinnig-democraten? Men zou venvachten, dat zij den heer H., hun geestverwant, overnamen. Toch niet. En de reden, waar om zij het lieten, strekt hun niet tot oneer, integendeel. Een der leden, de heer L. Bonter, stelde voor, «le rechten «Ier minderhe den te erkennen, waartoe zicli een schoone gelegenheid aanbood, nu de heer H„ hun partijgenoot, candidaat was gesteld, Ge steund door een ander lid, wenschte de heer Bonter de candiilatuur van den heer Timmerman te steunen. Hoewel dit voor stel verworpen werd, ging men in op het Bestuursvoorstel, om zicli hij dezo gelegenheid te onthouden. Wij vestigen de aandacht op de wel rechtvaardige, desniettemin nobele han delwijze dezer kiesvereeniging, die een partijgenoot reeds door twee vereenigin- gen gesteld, loslaat om daardoor den min derheden de gelegenheid te geven, teil minste één vertegenwoordiger der anti- rev. partij naar den Raad Ie zenden. Wie bleken meer rechtvaardigheidsbe sef te bezittende vrijzinnig-democraten of de katholieken? Wij, die tot de laatsten behooren, heb ben niet den schoonsten rol gespeeld 1 Terwijl in Zuid-Holland en andere pro vinciën bij den jongsten stembusstrijd de drie Christelijke partijen hand aan hand gingen, terwijl de Katholieken altijd de eerenaam 'gehad hebben van hondgenooten te zijn, wier trouw hecht is, braken wij hier met alle coalitieverband. Wij lieten moedwillig den candidaat «Ier anti-rev, kiesvereeniging in den steek. Waarom? Het blijft een groot vraagteeken. Intusschen bedankte, zooals bekend is, de heer Hogerland voor de candidatuur die hij reeds had aangenomen. 'n Volgende maal willen we nog wijzen op eenige inconsequenties hij de bespre king van het tweede gedeelte dezer ge schiedenis. Onderwijl raden wij de Katholieken, die meenen, dat een anti-rev. in onzen Raad een zoo fijroot gevaar is, eens het advies te vragen van het Bestuur van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland I In afwachting daarvan be velen wij aan als lid voor den Gemeente raad de heer Eliewoutsdijk. Woensdag 13 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze burgemeester, de heer v. d. Bent, alhier werd ingehaald. Deze dag zal voorzeker niet onherdacht voorbijgaan. Men is reeds druk bezig, met het treffen van voor bereidende maatregelen. Heinkenszand. Het hoofd der II. K. School, de heer P. van Hest, mocht Maan dag bij de viering van zijn 25sten ver jaardag de meest ondubbelzinnige bewij zen van belangstelling van de zijde zij ner schoolkinderen ondervinden. Zij zon gen hem onder leiding van het onder wijzend personeel eenige liederen toe en vereerden hem een barometer en eenige bloemstukken. Tholen. De jaarlijksche tentoonstelling der school-voor hand- en bouwkundig teekenen werd alhier Zaterdag in de ge meente-bewaarschool gehouden. De voor zitter, de heer Hollestelle, opende met een woord van lof aan de leerlingen deze vergadering, prijzende in hen, datgene dat door getrouw schoolbezoek, noeste vlijt en aanhoudende wilskracht weer dil jaar kon worden tentoongesteld. Diploma's worden uitgereikt aan.1. Eindhout, E. E. J. Quist, J. M. Bal, J. Elen baas, H. van de Velde, I'. Voordijk, C. Bur gers en 1'. Schot. Aan Voordijk inel lof. Voor getrouw schoolbezoek worden prij zen toegekend aan Jacobus Deurloo f2 50, aan Vriens f2.50, F. Burgers f2, O. J. Lievisse Adriaanse I 2.50, C. Burgers f 2.50, P. Schot f 2.50, J. ('ornelisse f 2, L. Deurloo f 1.50, Anthonie Deurloo f 1.50, P. de Jonge £1.50, F. Janssens f 1.50, II. Meerman f 1, H. Verkouteren t' 1 en aan E. Janssens f. Voor betrachte vlijt en gemaakte vor deringen worden prijzen toegekend aan: I'. Vriens f2,50, J. Lievisse Adriaanse f2, Jacobus Deurloo 1'2, II. Meerman f2, C. Noordijk f2, P. Schot f 1.50, Burgers f 1.50, 11. A. Enthoven f 1.50, J. Goossen f 1.50, B. E. J. Quisl £1.50, H. v. d. Velde 1' 1, L. Janssens f 1, F. Burgers f 1, D. Eind hout f 1 en aan J. ('ornelisse 11. Aan het einde der tentoonstelling sprak de lieer Hollestelle de Leeraren en leer lingen allen hartelijk toe, terwijl namens de leeraren de Directeur der School de heer Luiendijk, liet Bestuur dank bracht voor hun ijver en moeite die jaren weer geheel belangeloos verricht. Hij wenschte het Bestuur toe, dat het zich nog vele malen mag kwijten van deze eervolle taak, en drukte do leerlingen op het hart te bedenken, dat ze nu in de gelegenheid zijn zicli te bekwamen, waarom hijl dan ook aandrong op getrouw schoolbezoek en met aandacht de lessen te volgen. Hierop werd de vergadering gesloten. (Zeeuw.) Axel. Wegens gezondheidsredenen heeft (1e heer P. Dregmans tegen 1 September aan 11. M. de Koningin eervol ontslag gevraagd als notaris alhier. St Jansteen Klaagde men den laatsten tijd over het groote getal slakken, welke in het veevoeder voorkwamen en dit hierdoor onbruikbaa- maakten, ook een massa ruspen richten enorm veel schade aan, aan de houtgewassen. Men treft wijken aan waar honderden boomen kaal gevreten worden door dit ongedierte en zoodoende den groei der boomen zeer benadeelen Ook de fruitteelt ondervind hiervan scha delijke gevolgen en het ware te wenschen, dat er een middel kon gevonden worden om deze schadelijke insecten te verdelgen. Onze gevederde zangers zijn hiervoor de aangewezen dieren, doch hun aantal is onvoldoende. In den regel worden deze nuttige diertjes, door sommige opgeschoten knapen gevangen of wel hunne nesten, van eieren- of jongen beroofd. Tot hun zou de waarschuwing op pleinen en straten aangeplakt, mogen herhaald worden Spaar de Vogels". Bij de Vrijdag gehouden Koning- Sohieting werd de oppervogel geschoten door A van den Branden alhier, welke dus voor een jaar de heerschappij over zijn meieleden zal voeren. Hengstdijk. Bij den landbouwer A. v. Hijfte hebben des nacht één of meer deugnieten een honderdtal zaadbieten uit getrokken, waardoor hem belangrijke schade is toegebracht. Het ware te wenschen, dat de politie de lafhartige daders kon vinden. Doordat in deze gemeente met zijne uitgestrekte grasvelden en in den zomer weinig beschikbare arbeidskrachten gras en klaver niet behoorlijk kunnen gemaaid konden worden, schafte zich odzo Booren- bond een maaimachine aan, die goed voldoet. Er zullen dezen zomer wel 100 gemeten mede gemaaid worden. Dezer dagen kreeg de machine groote schade, doordat zij in aanraking kwam met een paal, die slechts weinig boven de grond uitstak en door het hooge gras niet was bemerkt. Ossenisse. Zondagnamiddag kwam de boodschaprjjder J. PielersHiel van het Zeedorp alhier door de Bierkarstraat te Hulst gereden om huiswaarts te keeren toen hem een motorrijder achterop kwam dien hij niet zag en die zonder waarschuwen wilde passeeren. Aan de zijde waarop deze dat wilde doen was dit echter niet mogelijk de motor reed tegen het trottoir, en zwenkte onder het paard, dat kwam te vallen en op den motor met berijder kwam te liggen. De motor werd gedeeltelijk ver nield en het paard verloor de ijzers van de achterpooten en een groot stuk uit een der hoeven. Bovendien bloedde het uit de voorbeenen De motorrijder werd door ijlings toegeschoten personen uit zijn ge vaarlijke positie verlost en klaagde over pijn. Pieters, een oud man, schrok zoo hevig, dat hij geen hulp kon bieden en als wezenloos op zjjn karretj" bleef zitten. Sociaal-Katholieke school te Bergamo Om, althans ten deele, te voorzien in eene algemeen gevoelde behoefte bij de Katholieke Actie, vooral op sociaal en economisch gebied en om te gemoet te komen aan de menigvuldige verzoeken, uit verschillende deelen van Italië aan het bestuur van den economisch socialen bond van Italiaansche katholieken gedaan, heeft deze met volle instemming van den Heiligen Stoel, in beraad genomen een specialen leergang te openen voor geestelijken en leeken, die zich beijveren voor dat deel der Katholieke Actie, hetwelk de verbe tering en verheffing van het volk op economisch en sociaal gebied beoogt. De leergang is oen tweejarige en duurt elk jaar van 15 Aug. tot 15 Sept. De aanvrage voor deelneming moet vergezeld gaan van een bewijs, af te geven door den Bisschop of het Plaatsel. Bondshestuur van het Discees dat de aanvrager lid is van eene katholieke vereeniging. Elk inge schrevene moet een bedrag van 20 Lire (f 10) storten ter tegemoetkoming in de kosten. De bijwoning der lessen, der con- ferentiëu en der uitstapjes is verplichtend. Bij het einde van den tweejarigen leer gang wordt aan allen, die hem geheel en met ijver gevolgd hebben, een diploma uitgereikt. De leergang omvat de volgende onder- Werpen a. Apologieb. Christelijke Sociologiec. Administratief en Handcis- recht in het bijzonder wetten op den arbeid, het onderwijs, de verkiezingen, bet Provinciaal en Gemeentelijk beheer, de Openbare Instellingen van weldadigheid en de coöperatieve vereenigingen d. Theo rie en praktijk v_n het boekhouden, vooral in zake instellingen van economiscben aard, van onderlingen vteun of verzekeringen, voor den arbeid en voor voorziening in belastingzaken. Eiken dag worden 4 lessen gegeven twee in den voormiddag, twee in den na middag. De lessen worden afgewisseld en gevolgd door conferentiën en practisclieoefe- ingen, ten einde de werking van sommige

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 2