een TifflMuMt, 2 bekwame Timmennanskiiechts flDVERTEHTIËH. Grafmonumenten, Undbouw an Veeteelt Besluiten en Benoemingen. KERKNIEUWS. O N D E R W IJ S. GEMENGD NIEUWS, Laatste Berichten Ailoop Verkoopingen en Aanbestedingen Correspondentie. Marktberichten. Burgerlijke Stand. AUG. VAN DYCK-PETIT Steenhouwerij. Hardsteen voor sluizen, bruggen gebouwen marmeren Schoorsteenmantels voor dat zooveel haver groen van het. land naar België wordt gevoerd. Oostburg Indien in de Zomerzitting der Prov. Staten subsidie verleend wordt, voor ©ené op te richten Avond-vakteefcen- school, zal onze gemeente weer eene nut tige instelling rijker zijn. De lessen zul- len gegevten worden in d<3 a,Tïiba,chtsschool. We hopen dat de cursus, bij mogelijke oprichting druk zal bezocht worden. Niet op 24 Juni, zooals abusievelijk in het vorig nummer dezer courant stond vermeld, maar op 2 2 Juli a.s. zal al hier de paarden- en veulenmarkt gehou den worden. Hoofdplaat. Bij Gedep. Staten is een adres ingekomen, om behandeld te worden in de Zomerzitting der Provinciale Sta ten, van dhr. J. Staelens, oud-werkman van den Cal. Hoofdplaatpolder met ver zoek ojn pensioen. Philippine. Tot dijkgraaf van den Stad- Philippinepolder is benoemd dhr. B. van Hijfte. Aardenburg. Als bijzonderheid moeten we melden, dat bij dhr. G. Bloedcel een uitmuntende partij haver staat van on geveer drie gemeten, opgegroeid uit het uitgevallen graan van het vorige -jaar. Voorzekefr zal dit niet veel gebeuren. Voor genoomden landbouwer is het dus al winst. Het internationale festival alhier zal plaats hebben op 31 Juli a.s. Naar we vernemen hebben reeds achttien muziek korpsen toezegging van deelneming ge daan. Provinciale Staten van Zeeland Bij besluit van 9 November 1909 werd een verzoek van het bestuur van den calamiteuzen polder Borssele om vrijver klaring van dien polder in handen van God. Staten gesteld, teneinde daarover in do zomerzitting' een voorstel te doen. De dijkraad heeft tegen de vrijverkla ring geene bedenking. De hoofdingenieur van den provincialen waterstaat is van oordeel dat de vrijver klaring' voor de ingelanden niet gewenscht kan worden geacht,"doch meent dat daar tegen overigens geene bedenkingen kun nen worden ingebracht. Ged. Staten hebben het bestuur uitg'e- noodigd, om de vergadering van ingelan den met de beschouwingen van den hoofd ingenieur in kennis te stellen, doch deze handhaaft het verzoek om vrijverklaring, welk besluit genomen werd met 24 te gen 11 stemüren. Zooals wordt medegedeeld in een adres van D'. Wisse en 8 andere grondeigena ren of vertegenwoordigers van grondeige naren in den polder om het verzoek om vrijverklaring af te wijzen, vertegenwoor digt die minderheid van 11 stembevoeg den een grondbezit van ongeveer 469 hectaren, en hebben de 24 voorstemmers een grondbezit van ongeveer 560 hecta ren, doch volgens nader door Ged. Sta ten ontvangen inlichtingen moeten die cij fers zijn 443.3478 en 600.7667 hectaren. Nu eene aanzienlijke minderheid zich tegen de vrijverklaring verzet en deze naar de meening van den Hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat voor de ingelanden allerminst gewensch is, vin den Ged. Staten geene vrijheid de vrij verklaring voor te stellen. De wet van 19 Juli 1870, Stbl. na. 119, noch het daarop gegronde Reglement voor de ca- lamiteuze polders of waterschappen schrij ven vrijverklaring op verzoek gebiedend voor, ook al zijn de in art. 133 van het Reglement gestelde voorwaarden ver vuld. Ged. Staten stellen voor het verzoek van het bestuur van den calamiteuzen polder Borssele om vrijverklaring van dien polder af te wijzen. M. Ct. Met den provincialenstoombootdienst op de Wester-Schelde werden in 1909 het volgende aantal personen vervoerd: Van Vlissingen naar Breskens 40655, van Vlis- singen naar Borsselen 1945, van Vlissin- naar Neuzen 34924, van Vlissingen naar Hoedekenskerke 6; van Breskens naar Vlissingen 39875; van Breskens naar Bors selen 393, van Breskens naar Neuzen 2646, van Breskens naar Hoedekenskerke 14; van Neuzen naar Borsselen 4170; van Neuzen naar Breskens 2790, van Neu zen naar Vlissingen 35670; van Neuzen naar Hoedekenskerke 278; van Hoede kenskerke naar Neuzen 163; van Hoe dekenskerke naar Breskens 10, Van Hoe dekenskerke naar Vlissingen 40van Bors selen naar Vlissingen 1917, van Borsselen naar Breskens 386, van Borsselen naar Neuzen 4221, van Borsselen naar Hoe dekenskerke 2. Op de lijn Walzoorden-Hansweert wer den vervoerd 13130 van Hansweert naar Walzoorden en 14001 in tegenoverge stelde richting. Hr. Ms. kruiser „Zeeland", welke aan de marinewerf te Amsterdam verschillen de voorzieningen heeft ondergaan aan de machines en ketels, welke reparaties wer den uitgevoerd door de Ned. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen, zal de vol gende week op de reed© van Texel proef- stoomen. Men schrijft ons uit Koewacht: Sedert ©enige weken worden in deze streken veel paarden opgekocht ter ver zending naar België en Duitschland. Rui nen van 18 maanden golden 1000 tot 1100 francs, hengstveulens van eenige maanden 500 tot 6Ó0 francs, merrieveulens 400 tot 500, landbodwpaarclen gingen zelfs tot 1500 francs. De paardenfokkerij1 blijft voor vele land bouwers een ware bron van inkomsten. Jammer dat in het voorjaar zoovele veu lens gestorven zijn. Bij Kon. besl. van 20 dezer is, met in gang van 1 Augustus, aan den commies der posterijen 2de klasse M. E. A. Bachiene, laast te Goes, wegens ziekte, als zoodanig eervol ontslag verleend. Tot gezworenen zijn benoemd van het waterschap „De Vrije polders" C. A. H. Wagtho te Tholen, van den polder de „Vier Bannen van Duiveland" D. A. La brijn en C. van Westen Pz., beiden te Nieuwerkerk. Benoemd tot burgemeester van Duiven- dij'ke J. Padmos. Op den feestdag der H. H. Apostelen Pe trus en Paulus zal Z. D. H. Mgr. P. Leyten, bisschop van Breda, ter viering van den 25en verjaardag zijner bisschoppelijke wij ding eene pontificale hoogmis opdragen in zijne kathedraal aan de Haven te Breda, tot bijwoning waarvan de civiele en mili taire autoriteiten der stad zullen worden uitgenoodigd. Op Zondag 10 Juli a. s. zal Z. D. H. Mgr. Hofman, O. F. M. thans verblijf hou dend in de klooster- en parochiekerk der E. E. P. P. Carmelieten te Boxmeer, aan eenige eerw. Paters dier Orde,, de Wijdin gen van het Diaconaat en het Priester schap toedienen. Voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdacte aan school A te Bier vliet is, na herhaalde oproeping, slechts één sollicitatie ingekomen. Aan Mej. J. A. Mooij, hoofd der Chr. bewaarschool aldaar, is tegen Augustus a.s. eervol ontslag verleend. „M. C." Op het stuurliedenexamen te 's Gravenhage zijn geslaagd groote stoomvaart eerste Stuurman de heeren J. F. Jansen en O. F. de Klerkderde stuurman de heeren P. Schaap, O. H. Tammes, W. O. Harinck en D. J. Mellema. 0 en W. Souburg. De voordracht voor hoofd der Chr. School voer Chr. Volkson derwijs alhier (alphabetisch) bestaat uit de heeren W. P. Calliber, te 't Zand bij Middelburg; E K. Pols, te Neerbosch en J. Twerda, te Groningen, onderwijzers aan Chr. Scholen. „Zeeuw" Biervliet. Voor ondenvij'zer met ver plichte hoofdakte aan de O. L. school alhier heeft zich, na herhaalde oproeping, slechts één sollicitant aangemeld. Met ingang van 1 Augustus is aan Mej. C. de Mooy, hoofd der Christelijke Bewaarschool, eervol ontslag verleend. Aardenburg Dhr. G. den Toom, hoofd der O. L. school alhier en leeraar in Teekenen en Wiskunde aan de Normaal lessen te Oostburg, is benoemd tot hoofd eener O. L. school te Utrecht. Een nat a,vontuur. Wij lezen in de „Prov. Gron. Ct." de volgende lan delijke schets: Een jonge dame van het land fietste Zondagmiddag in het zweet haar aan- sehijns bij Westerbroek langs het Win- schoterdiep. Men kon het aa,n de grillige bochten, die het wielspoor aldoor over het zandpad maakte, zien, dat ze groote moeite had den goeden weg te houden. De wandelaars keken het boerinnetje, dat met hoogroode, bolle wangen op de. wan kelende fiets doorhobbelde, zonder van iemand ter wereld notitie te nemen, miet angstig gemoed achterna. Waar zou dat op uitloopen, zoo dicht langs den water kant. La,ng ging het wonder boven wonder goed. Maar plotseling nam ze een leelijken draai, zoodat ze de glooiing afging en in het water rolde. Hulp was spoedig bij' de hand, maar Janneke had haar fiets zoo lief, dat ze zonder die niet wilde gered worden. „Ik troet, mien fiets trook oet". Of men al riep„Loat nou toch lös wicht", omdat het haast onmogelijk was, het meisje op te halen, ze liet niet los. Toc.h moest ze wel, omdat ze anders het leven er bij zou hebben ingeschoten. Op den wal gebracht, wilde ze voor alles de fiets en „heur hondje", dat opi den zwarten vloed dreef, gered hebben. Vcrkleeden wilde zij zich niet, het vrien delijk aanbod daartoe van mej. Wortel- boer aldaar werd afgeslagen met een „waoveur, zoo nat bink nait". Liever nam ze haar rokjes bij' elkaar en wrong ze netjes uit. Toen kwam het hoedje weer op, werd de fiets weer genomen en toog Janneke vol moed verder, geen oogen- blik afgeschrikt door het natte avontuur, dat haar op het eerste uitstapje naar de stad overkwam. Een consternatie van je wel- ste. Aan het Schuitendiep te Groningen was het Maandagmiddag, omstreeks 6 uur, een consternatie van je welste, ver telt de „Pr. Gr. Ct." Daar was de koopman B. Z. biji het oude metalen pakhuis van den heer Rosen- boom gekomen, om een partij oud ij'zer te verkoopen. De meesterknecht Muller, die den koopman te woord stond en het ijzer woog, kreeg met den verkoop ver schil over de vraag, of een der stukken wel ijzer was. Men besloot de vraag op te lossen door het stuk te slaan. Het voorwerp bleek hol te zijn en toen het kapot geslagen was, kwamen er gassen te voorschijn, die blijkbaar eene vergiftigen de uitwerking hadden. Althans de meester knecht Muller en drie andere knechts, die in de nabijheid werkten, werden on passelijk en kwamen, nadat zij eerst frisch afgewasschen waren, weer bij. De heer Rosenboom wilde het beden kelijke goedje niet in zijne bergplaats heb ben en liet het weer op den wagen van J. leggen, die nu den wagen naar het Schuitendiep krooi. Maar nog niet alle gassen waren vervlogen. Want de vrouw van een schipper, die daar met zijn schip ligt, werd nu bedwelmd maar kwam; na door dr. Van Calcar te zijn behandeld, weer bij. Ook ondervonden de omwonen den grooten last va.n de bedenkelijke dampen. Onder anderen kregen twee kin deren het zoo benauwd, dat ze naar het ziekenhuis moesten worden gebracht, waar zij werden bijgebracht. Onder politiegeleide werd het beden kelijke goedje buiten de bebouwde kom gebracht. Uit een onderzoek bleek, dat het af komstig is van materiaal, dat bij den bouw van het graanpakhiüs van den heer Van Munster gebruikt is voor het produceeren van kunstlicht. Een nat pak. Scheveningsche strand. Lekker Zondagsweer. De zee is aan 't „vloeien". D'r was een pa met peuters. De jreu- ters plasten lekker in de brandinggolfjes. En pa lag lekker in het zand van de zonnewarmte te smullen. Wat vredig tooneel! Maar 'twas vloed. De kindertjes weken al spelend terug met het opkomend water, zorgden ervoor dat de kleeren niet nat werden. Maar pa pa was zachtjes aan heerlijk in den dut ge raakt: dat lekker warme zand ook! En toen kwam het te gebeuren. Daar kwam, o schrik, een golf aanrollen en schuimen, grooter dan vele harer voor gangsters. En daar lag pa opeens midden in 't silte water. Opspringen was het werk van een oogenblik, maar nat worden gaat nog vlugger. Pa keek beteuterd rond, wie 'm dat gelapt had. Maar daar trok de groote zee zich niets van aan Uitgehongerd. Zondagavond viel te Nijkerk een net gekleed voetreiziger op den openbaren weg bewusteloos neer. Men kon duidelijk aan zijn goed verzorg de kleeding zien, dat men niet met een landlooper te doen had. De dokter werd geroepen, die last gaf den vreemdeling per brancard naar het ziekenhuis over te brengen. Alle pogingen het bewustzijn te doen terugkeeren bleven vruchteloos. Eerst Maandagnamiddag kwam de man weer bij kennis, waarbij het vermoeden van den geneesheer werd bewaarheid, dat honger de oorzaak 'der ongesteldheid was. De man was van Meppel naar Amster dam geweest pm werk. Dit was hemi toe gezegd en nu zou hij zonder een cent op zak te voet naar vrouw en kin deren gaan pm de blijde tijding te bren gen. Vrijdag had hij het laatst wat ge nuttigd. Zijn eergevoel weerhield hem, te vragen. Na goed te zijn verpleegd heeft hij de reis naar Meppel voortgezet. Naar het lustrum feestl Men schrijft d.d. 21 Juni uit 's Gravenhage Om een denkbeeld te geven van de reusachtige menscihenmassa's, die heden ochtend per Hollandsohe Spoor naar Lei den vertrokken, diene, dat niet minder dan vijftig politie agenten met drie briga diers, drie inspecteurs en een hoofdin specteur, onder persoonlijke leiding van den commissaris der 2e afdeeling, den heer Dietz, van des ochtends half acht tot ongeveer twaalf uur noodig waren voor het bewaren der goede orde. Buiten op straat, waar gelegenheid was derde klassekaartjes voor Leiden te koo- pen, waren twee lange queue's opgesteld, waarvan de een somtijds tot op het Rijfe- wijksche plein, de andere onder de over kapping tot nabij den Parallelweg reikte. Ook in de vestibule en voorbij de con trole tot aan de trap naar de richting Amsterdam, stonden de reizigers in twee queue's opgesteld. Kwam nu een trein voor de richting Leiden voor, dan wer den uit de gang tot het perron zooveel menschen toegelaten, als er naar schat ting in den trein, konden. Daardoor werd voorkomen, dat ook maar één oogenblik gedrang van eenige beteekenis ontstond onder de duizenden, die vanochtend naar de Leidsche feesten trokken. Toen de drukte wat luwde, werden de politieagenten bij gedeelten in de wacht kamer toegelaten en daar op belegde broodjes en bier onthaald. In den loop van den ochtend betuigde de hoofd-commissaris van politie, de heer Versteeg, zijn groote tevredenheid over de genomen maatregelen. Middelburg. Tot administrateur van' de vereeniging „Walcheren Onderling" tot dekking van het risico, op het arbeids contract is benoemd de heer A. Punt te Middelburg. Vlissingen. De middenstandsvereeni- ging „Gemeenschappelijk Belang" Jieeft be sloten tot oprichting van een onderling© credietbank. Tot afgevaardigde naar het Midden stands-congres, de volgende maand te Arnhem te houden, werd benoemd de heer A. Huson. I Vissingen. De vergadering van aan deelhouders der Maatschappij „Zeeland" besloot verder op voorstel van commissa rissen, het beschermheerschap der Maat schappij aan Prins Hendrik aan te bieden, terwijl tot commissaris in plaats van wij'- len baron TE. Mackay werd benoemd de heer J. A. Cremer. (Zie het verslag1 in dit nummer.) De Interpellatie over de Borromaeus-encycliek in de Tweede Kamer. Den Haag. In de heden gehouden zit ting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal interpelleerde de heer Van Doorn, liberaal afgevaardigde voor Gouda, den minister van Buitenlandsche Zaken over de Borromaeus-encycliek van paus Pius X. Hij zeide, dat de Kamer niet heeft te oordeelen over de verklaring, van geloofspunten door het hoofd van een of ander kerkgenootschap, maar er is een grens, zooals thans het geval is met de Borromaeus-encycliek, wanneer de eer van ons volk en de eer van hen, die ons volle hebben vrijgemaakt, wordt aangerand. In- terpellant vraagt den minister of de regee ring tegen de pncycliek heeft heeft gepro testeerd of er tegen protesteeren zal. De minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. de Marees van Swinderen, interpel- lant beantwoordende, zegt, dat de regee ring, wijl ze geen encycliek heeft ont vangen, ook niet heeft geprotesteerd of zal protesteeren. De heer Van Dioorn, repliceerende, vindt 's ministers antwoord onvoldoende, gezien het protest in Europa. Hij1 zal niet ver der op de zaak ingaan, het oordeel over latende aan het Nederlanidsche volk (Op de tribune wordt ©enig applaus gehoord. De voorzitter verzoekt stilte). Den Haag. De Huisvlijttentoonstelling te Scheveningen zal 12 Juli a.s. geopend worden. Den Haag Door de Tweede Kamer werd ter vervulling van een plaats van raadsheer in den Hoogen Raad no. 1 op de voordracht geplaatst Mr. A. M. Pleijte, advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam. Rotterdam. Vannacht is de kunstmest- fabriek der firma Van der Have op de Persoonshaven afgebrand. Den Haag. Wegens eene lichte onge steldheid is minister Cool verhinderd de vergadering der Kamer bij' te wonen. Mexico-clty. Bij een spoorwegongeluk! op de lijn Mananillo; waarbij een trein, die troepen vervoerde, .ontspoorde, zijn' 37 dooden en gewonden. Onder de dooden zijn vijf officieren. Oostkapelle. Woensdag werd door notaris Hosang publiek verkocht de hofstede, ge naamd Even buiten aldaar. Koopers van de hofstede met bchuur en erf 55,70 a- bouw land dhr. H. Willemse voor f3210; 2470 a. weiland dhr. H. Sturm voor f 650 67,50 a. dito dhr. P. A. Bakker, Koudekerke, voor f 1403 32,40 a. bouwland dhr. J. van Sluis voor f 82963,70 a. weiland aan dhr. A. Pluijmers te Middelburg, voor f 1529 99,50 a. dito dhr. B. Coppoolse voor f2517. De koopers bij wier naam geen woonplaats vermeld, wonen te Oostkapelle. ,.M. C Borssele. Woensdag had de aanbesteding plaats van het verzwaren van den zeedijk tusschen de dijkpalen 0 en 20 met bijbe- hoorende werken. Raming f20.300. Inschrij vingsbiljetten waren ingekomen vanJ. van den Elshout, Made (N.-B.) f 22800 J. Lindenberg, Wemeldinge f 19500 J. Wol- fert, Hoek 19100J v. Drommelen, Hoek f 19501 A. Jacobs, Goes f18480 A. Ka- relse, Borssele f 19400 C. v. d. Heuvel, Raamsdonksveer f24200. Gegund aan A. Jacobs, Goes voor f 18480. Nog werd aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April van de aarde-, kram- rijs en steenglooiing- werken aan de waterkeering van den cala miteuzen polder Borssele. Raming f 8210,72. Inschrijvingsbiljetten waren ingekomen van: A. Wiskerke, Ellewoutsdijk f8200; A. Karelse, Borssele f 7860A. Jacobs, Goes f 7738 J. Lindenberg, Wemeldinge f 8100; J. de Bree, Neuzen f 7638; J. Jansen, Neuzen f7763. Gegund aan J. de Bree Neuzen voor f 7638. V. d. R. Neuzen. Zullen u dezer dagen schrijven. Redactie. Correspondent St. Jansteen. Indien het Dinsdagavond nog kan, meldt dan volgens uw aanvraag zoo dra mo gelijk. Redactie. L. de B, Oostburg. Hartelijk dank voor uwe rectificatie. De Redactie. Middelburg, 16 Juni 1910. Ter graanmarkt van heden was tenge volge der paardenmarkt geen aanvoer. Dientengevolge kon geen noteering werden opgemaakt. Officieele noteering van den marktmeester. Boter f0.63 a f0.69, voor particulieren f 0.71 per Vs kilo. Eieren f 3.70, voor particulieren f 4.10 per 100 stuks. Noteering v. d. marktzetter van de 1 andbouwvereenig i n g Boter f 0.63 4 f 0.69, voor particulieren f0.71 per 1 's kilo. Eieren f 3.70, voor particulieren f 4.10 per 100 stuks. GOES. Ondertrouwd23, Laurus Karei Jacobus de Hond, 25 j. jm. en Francina van Boven, 23 j. jd. Gehuwd23, Willem Franciscus Rejjn- hout, 33 j. jm. en Johanna Maria Stefes, 24 j. jd.Louis Adrianus Matthjjs Sampon, 25 j. jm. en Francina Willeboer, 23 j. jd. Van 23 en 24 Juni. MIDDELBURG. Ondertrouwd: \V. Barent- sen, j.m. 20 j. en A. Bakker, j.d. 19 j. R. Oosterhuis, j.m,. 27 j. en L. H. W;. Diesch, j.d. 22 j.; A. Goetgeluk, j.m. 26 j. en W. Harpe, j.d. 25 j. Getrouwd: P. A. P. van Oppen, j.m, 23 j. en S. Good, j.d. 22 j. Bevallen: S. de Bruijne, geb. Daniëlse, d.; M. Guerand gb. de Witte z. Overleden: A. J. van der Hoyst, 6 in|. z.; ,1. de Croo, 76 j. ongeh. z. Van 1724 Juni. IERSEKE. Ondertrouwd: 18, Ferdinan- dus Christiaanse, j.m. 33 j. en Adriana Mieras, j.d. 27 j. Gehuwd23, Andries van der Vliet, j.m. '24 j. en Pieternella Adriana Eckhardt j.d. 20 jaar. Geboren: 16, Cornelis Adriaan, z. v. Marinus van Sabben en Maria Minnaard; 22, Cornelis Johannes, z. v. Johannes van Oost en Cornelia Kole; 23, Elizabeth, d. v. Adriaan Danker en Jannetje Zoeteweij. Overleden: 22, Pieter Leendert van Oeveren 64 j. echtgenoot van Janna Meij- aard. Voor de vele en hartelijke bljjken van belangstelling gedurende de ziekte en het overlijden van mijne geliefde eebtgenoote ondervonden, betuigen wij onzen bartelijken dank. L. J. DE JONGH en Familie. Goes, 24 Juni 1910. Bij dezen betuigen wij onzen harteljjken dank voor de vele blijken van belang stelling, in het bijzonder aan het muziek gezelschap „Euterpe" van Heinkenszand, ondervonden bjj het vijftigjarig huwelijks feest onzer geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders JAN JACOBUS DE JONGE en HELENA VAN GESSEL. Heinkenszand, Louisapolder. Namens de familie, JACOBUS DE JONGE. Vlissingen, 24 Juni 1910. Stationstraat L 5 en 6 Bergen-op-Zoom Zandsteenen, Slijpsteenen, Trottoirbanden, Straatkelen, enz. Groot Magazijn van in alle stijlen en kleuren. MARMEREN SALONKOLOMMEN EN ZUILEN ENZ. Terstond gevraagd: voor geruimen tijd werk. Wed. W. F. VAN RIET Jb., Goes. Terstond gevraagd bij MATH. VAN LIERE, 's Gravenpolder

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 3