IR 1EN ■KOSTUUMS ;elers. ichtsche Wagentjes Wijk bij Heden. ale Staten, o GOES. EDL1NG, No. 73 Donderdag 23 Juni 1910 Zesde Jaargang. Veischijnl «liin MAAHBAG-, WOEHSDAG en VRIJDAGAVDNB. 3 c -* Wolfaartsdijk, - Krabbendrjke. c c ende DER HAVE, Amsterdam, Landbouwers. Petroleum-Motor SCHMACHINE. TENS, Rijwielhandel, 's Heerenhoek. ELEN in voorraad R. KAAN te HOEK bij Terneuzen. Nieuwe Zeeuwsche Courant W. VAN OEVEREN. C. P. VOGELAAR. E. B. DUMOLEyN. A. MOERDIJK. J. A. v. ROMpU. J. f. A. M. v. WAESBERGHE. FEUILLETON UIT DE p&RS. BUITENLAND. Kiesvereeniging in sten aandrang aan tn O O" 0 01 ramen en stemt ,Goes" DEN DRIES Pz. ITKA.M' Secret. CO O "O 0 3 01 00 Ui :oopen, wordt u hiermede Ie soort rarkt), sterke, leverbare struiken KAPELLE bij GOES. A AK. Verzekert u dus bij de ep zich neemt. De verzekering LS, KOOPMANSGOEDEREN, aanvrage RIJVER, Kade GOES. veranderen wilt van RIJTUIG eerst eens zien, degelijke en nette iaf f 300,— en hoojer. id, CLARIJS, 's Heerenhoek. Ie werking gegarandeerd. Te bevragen by f40.— tot f 100.- e Rijwielen vanaf f 15.- igent voor 'e Heerenhoek en oW- r beroemde Transvalere, The >st, Aurora en Prince of Wales van Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.9ü Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrydag vóór een uur '5 namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoorfsfraat C 209, GOES. Reclameberiefeten 25 Ct, p. r. By abonnement speciale prjjs, Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel me&r 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X oeretend, Dienstaanbiedingen regels voor 25 Ct, A contant, 1 1 Zij die zich met ingang van I Juli a.s op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Wegens den feestdag der H.H. Apostelen Petrus en Paulus, invallende op Woensdag 29 Juni a.s. zal de in plaats van op dien dag, DINSDAG, 28 Juni verschijnen. De verzending naar de buiten-gemeenten zal iets later dan gewoonlijk geschieden, opdat in het nummer van dien dag de uitslag der herstemmingen kan worden opgenomen. Heeren Correspondenten wordt beleefd verzocht van deze publicatie nota te willen nemen. DE REDACTIE. Voor de herstemming op Dinsdag 28 Juni bevelen wy dringend aan: Voor Goes de heeren: Voor Hulst de heeren „Brandstapels", „Slavenjukken", „Uilen" en de „Goesche Courant". Een heele bazaar, lezer, zooals gij ziet doch niet door ons bijeengebracht. Dat is een verrassing, ons bezorgd door „een vrijzinnig kiezer" uit Schore. Die goede man meende, dat in deze dagen van ernstige voorbereiding en hard werken voor de stembus vau Dinsdag een leuke mop niet onwelkom zou zyn en daarom stuurde bij een ingezonden stuk aan de „Goesche Courant", doorspekt met aller grappigste uitdrukkingen, zooals„niet te willen bukken onder hetjuk van den clerus", „middeneeuw- sche toestanden", „fratsen en gekwezel van schaapachtige volgelingen der coalitie" „t y d- perk van brandstapels en galg' „vryheid van denkeu en spreken", „slavenjuk van het allesover- heerschend conservatieve cle ric al isme", „het jezuïetisme, het doel wat de middelen hei ligt" enz. ïj Nadat onze „vrijzinnige kiezer" van Sehore deze en dergelyke stadhuiswoorden heeft uitgekraamd, geraakt hy in vervoe ring en de strydbyl zwaaiend, roept hy uit: ELSA. 5.) Dat juist deze viool voor Elsa paste, zou niemand Carlo meer uit het hoofd hebben gepraat. Hij trad een groot magazijn van muziek instrumenten binnen op de Corraterie. Men kende hem en beloofde de viool spoedig te herstellen. De eerste bediende was een uitstekend muzikant en was verplicht, den kooper op de door hem verlangde instrumenten voor te spelen. Hij probeerde de nieuw besnaarde viool en Carlo riep verrukt uit„Ze zingt als een mensch 1" Een zooeven binnengekomen Engelsch- man deed een bod, dat hij op Carlo's herhaalde weigering, tot een verbazende som verhoogde. Nu was deze er zeker van, dat hij Elsa iets goeds bezorgde. De Engeischman zei eenige lieflijkheden over de eigenzinnigheid der Geneefsche burgerij, die nu juist geen vleierij waren. De spelende stemde altijd nieuwe melodieën aan i met geweld bijna maakte Carlo zich Vrijzinnigenen allen die misleid zyn door bovengenoemde kuiperyen van eenige zich noemende of wanende „ooalitiegenooten"Toonen wy, ook te Schore de vrijzinnige vaan te wil len hoog houden. Zorgen wij, ons niet weer opnieuw te behoeven te sehamer, voor plaatsen van ongeveer gelijke grootte of kleiner, waar het stemmen- cijfer voor de vrijzinnigen veel gun stiger was. Teekenen wij een krachtig protest aan a. s Dinsdag door de be wuste blokjes zwart te maken, om de „broeders" te doen ervaren dat wij van hun schaapachtige volgzaamheid en jezuïten-streken niet gediend zijn. Men bedenke: de uil wroet in het duister, en welk verstandig menseh houdt zich op met uilengewroet? Men kenne a.s. Dinsdag zijn plicht! en men doe zijn plicht! Daarop is den „vryzinnigen kiezer" uit Schore de strydbyl, pardon, de pen uit de vermoeide hand gegleden en is hij inge dommeld, in het zalig bewustzijn den heeren Elenbaas en Kakebeeke de overwinning op den 28en a. s. te hebben verzekerd. Wy zullen onzen vryzinnigen vriend in zijne mymering niet storen, maar wy wen- schen de „Goesche Courant", die aan zyn anoniem gekrabbel een plaats inruimde in hare kolommen, te vragen, of zy werkelyk gelooft, dat dergelijke onzin, die misschien voor 25 of 30 jaar den een of anderen onnoozelen hals zou hebben doen schrikken, ook maar één rechtsehen kiezer in het Goesche district afvallig zal maken Moet zij het niet veeleer voor waarschijn lijk achten, dat de heeren Elenbaas en Kakebeeke, dezen rim ram lezende, zich schamen om op die wyze hun candidatuur verdedigd te zien? Is de opname van dit ingezonden prul, waarin domheid, onkunde en haat elkaar den voorrang betwisten, niet het sprekend, het éclatant bewys, dat de „Goesche Courant" „au bout de son latin", teneinde raad is? Dat zy, onmachtig om de zaak der vrij zinnigheid principieel en zakelyk te ver dedigen, afdaalt tot den rang van die obscure blaadjes, die hun kracht zoeken in het publiceeren van anonieme artikelen, waarin op de lagere hartstochten van het publiek wordt gespeculeerd, doch waarin het gezond verstand en de logica zoek zyn Waarljjk, indien de candidaten der Goe sche liberalen zyn, zooals ze ons worden afgeschilderd: deftig, ontwikkeld, bekwaam, dan moeten zij het vryzinnig orgaan, dat op die wyze hunne belangen dient, ver ontwaardigd van zich werpen en het den dichter nazeggen: „non tali auxilio, nee defensoribus ïstis", „niet met zoo'n hulp, noch met zulke verdedigers!" Indien ooit menschen de zaak van hun candidaat finaal hebben bedorven, dan zijn het thans „de vrijzinnige kiezer uit Svhore plus de redactie der „Goesche Courant". Van wederleggen kan natuurlijk geen sprake zjjn. Onzin laat zich niet weerleggen. Wanneer echter „de vrijzinnige kiezer" uit Schore, of de redactie uit de Keizer straat meenen, ook maar iets te kunnen van zijn schat meester en ijlde huiswaarts. „Mijne viool, mijne vriendinriep Elsa jubelend. Hare handen beefden, er voer een rilling door haar lichaam, toen zij het instrument aannam. Iets nieuws in haar ontwaakte haars vaders geest blies den haren het genie in, dat hem zijn leven verheerlijkt en een nieuwe wereld geopenbaard bad. Ruggiero kwam uit den winkel, Louisa uit de keuken, eerst onvast en zacht, toen bezielend, weldra tonen ruischten, die lang zamerhand zich reiden tot de wijze van „Sancta Lucia". Daar stond Elsa; gemakkelijk hield ze de viool in de armen, hief zich op de teenen en staarde met stralende oogen als in de verte, die haar iets heerlijks toonde Haar gezicht bloosde, zeker en gemakke lijk hanteerde ze den strijkstok. „Vader, tante, Carlo! ze zingt, cara amica zingt van zelf, ze heeft een ziel als wy1", riep Elsa toen ze een oogen blikje poosde. Dan volgden de melodieën elkaar ap; melodieën, die ze kende en welke haar genie haar ingaf. Gewaagde overgangen, wonderlijke gedachten verbonden ze. „Dag en nacht zou ik met cara amica waar maken van hetgeen in het ingezonden stuk beweerd wordt, speciaal wat betreft het „jezuïetisme en het doel heiligt de middelen", kunnen zy ons ieder oogenblik bereid vinden om hunne meeningen grondig en zakelijk te wederleggen. Mits zy strijden met open vizier, niet achter het masker der anonymiteit Den dollen hond, die U op den weg bespringt, vermoogt ge met een wol ge- mikten slag van uwen stok onschadelijk te maken, maar onmachtig staat gij tegen over het kruipend ondier, dat in het gras verscholen, op het onverhoeds vooruitschiet en U de giftanden in het vleesch slaat. Zie het ingezonden stuk in het nummer der „Goesche Courant" vau 21-Juni jl, onder bet opschrift: Schande voor Schore. V Een vernietigend oordeel. „De liberalen hebben allen invloed op de massa... verloren. Finaal verloren! De liberalen mogen macht hebben, in geld, in bezit, in hun fabrieken, op hun kantoren, in hun pers.... en nog teren op hun vroegere grootheid, ontzettend is de zekerheid, waarmee het einde nadert van hun politieke macht. Dat einde nadert als de avond na den dag zóó gewis...." Waar dit te lezen staat? Zeker in „de Maasbode' of in „de Standaard.' Pardon lezer, in het socialistische hoofd orgaan „Het V o 1 k". En dan te weten, dat J h r. R 0 11 in 1905 en De Klerk en Borgesius in 1908 hun zetel in de Tweede Kamer ver kregen met behulp van socialistische stemmen en dat in 1905 de Ensehedesche liberalen den socialist Van Kol stemden tegenover den katholiek Engels Is er wel één partij, die zoozeer „en déconfiture" is als de liberale? Nummer van Zondag 19 Juni, 2e blad. De herstemmingen. De „Standaard" wijst er op-, hoe ook deze stembus wederom getoond heeft, dat het dubbele siinkings proces van het liberalisme, wel verre van gestuit te zijn, nog altoos langzaam maar gestadig door gaat. Waar 't Liberalisme 'het rechts aan ons verloor, zegt het blad, zag het links nog maals door de Socialisten een bras in zijn linie slaan. Het blad waarschuwt vervolgens zijne lezers om zich door deze huidige tra gische positie van liet liberalisme, bij de herstemmingen niet tot werkeloosheid te laten verlokken, en besluit aldus Toch zal de weerstand, dien ze van 23 tot 30 Juni hij de herstem ming bieden, juist uit dit tragische van hun positie den moed der wan- willen praten", zei Elsa, toen het "Carlo eindelijk gelukte haar de viool te ont nemen. „Wat zal ze mij nog veel vertellen, byna zoo schoon als gij; mijn Carlo!" „Schooner dan ik! vroeg hij twijfelend. Elsa scheen hem nu, als ware ze plots jaren ouder geworden; hij was jaloersch op cara amica, die haar misschien zon veranderen. Of de kinderblik der kleine zuster in zijne ziel las? 's Avonds verhaalde ze van de wondor,- ly-ke dingen, die „hare vriendin" haar be zorgen zou. „Gij zult zien, dat ik met haar schat ten zal verdienen; dan blijven we hier samen wonen en leven, gelijk in sprook jes; alle dagen heerlijk en in vreugde, ja, iederen dag al schooner en gelukkiger. Maar, Carlo, zult ge dan ook altijd van me houden?" Het pianospel, dat Elsa was begonnen te leeren, mocht ze nalaten. Haar aanleg voor de viool werd in het conservatorium als uitmuntend beschouwd en ze maakte spoedig verbazende vorderingen. Hare wilskracht ontwaakte met de hartstochtelijke liefde voor haar instrument en de geestelijke ontwikkeling van het tot nu toe door liefde verwende, ietwat nukkige hoolpi doen opvlammen; en zoo w;e ook maar één oogenblik inslapen op onze lauweren, zijn we bij de her stemming weg. Nu eerst zal de worsteling haar hoogtepunt bereiken. Het zal nu man tegen man gaan, en dit te meer, daar vooruit vaststaat, dat wij in do meeste districten 't niet halen kunnen. Daarvoor wonnen we te veel bij de eerste stembus. Toch mogen we daarom niet aar zelen, om opnieuw met nog ver hoogde inspanning ons in het strijd gewoel te werpen. Er zijn districten, waar het onze schande zou zijn, zoo we niet wonnen. Maar ook in die andere districten, waar onze kans hachelijk staat, moet met vaste hand een worp naar den zetel worden ge daan. Er kan ook in de herstemming nog kans op winste zijn, en elk dis trict moet zich opmaken, alsof van aller trouw in dat districtde uit komst afhing. Vooral in een district waar het om den Roomschen can didaat zal gaan, moeten we den plicht van trouw, die op ons rust, verstaan. De Roomsche kiezers heb ben ons trouw geholpen. Die trouw moet hun worden weervergolden. Met aan overmoed gespeenden moed hebben we, tot het laatste oogenblik toe, in elk district in de bres te staan. Van op zien komen spelen, kan nu geen sprake meer zijn. Er komt bij herstemming niets uit de bus, dan wat ge zelf door voorbeeldigen ijver in de linie brengt. lïAlilK Heiligverklaringen. Zondagmor gen heeft in de consistoriezaal van het Vaticaan, naar een Havas-telegram uit Rome meldt een plechtige bijeenkomst plaats gehad van de congregatie der Ri ten, onder voorzitterschap van den Paus. Op de gebruikelijke wijze werd het de creet voorgelezen van heiligverklaring in de zaak van de gelukzalige Florida Ce voli, religieuse van C'itta dl Casteilo, van den gelukzaligen Francois Liberman, stichter van de congregatie van het Hei lig liart van Maria te Parijs, van de ge lukzalige Marguerite Bourgeois, stichteres van de congregatie van O. L. V. te Mon treal. De Paus aanhoorde de lezing van het decreet, gezeten op zijn troon. Hij sprak na afloop der lezing een rede uit, waarin hij zijn omgeving aanbeval een voorbeeld te nemen aan de deugden der drie geluk zaligen. uvrrsuuLAA i». De ziekte van den Keizer. Vol gens een door den lijfarts Dr. Ilberg, on- kind, was liare jaren vooruit Terwijl deze toenamen, behaalde Elsa het eene succes na het andere. Hare viool klonk en zong onder haar zwakke, doch vaste hand Zij gaf reeds de gansche schaal der menschelijke ge voelens weer, toen Elsa nog te jong scheen om iets te begrijpen dan vrooljjke ge noegens en kinderlijke spelen Ruggiero en Louisa waren ongerust en trotsch te gelijk. „Ik geloof, dat zij tot een kunste naarsfamilie behoort", sprak gene, „als haar aanleg nu maar niet het middel wordt om ze tot de haren terug te voeren". Carlo's trots was het haar spel te bege leiden. Bij gebrek aan oefening hielp hem zijn fijn gehoor en de geestelijke omgang, dien hij met de jeugdige kunstenares had. Zoo noemden haar spoedig leeraren en scholie ren en als zoodanig was ze bekend in den ruimen kring van vrienden en be kenden. De geniaalste der professoren stelde bij zonder veel belang in haar talent. Mét booge kleur smeekte ze hem op zekeren dag om haar een anderen leermeester te geven, daar ze zich niet langer bij „Ma demoiselle" wilde oefenen. „Wat heeft ze u dan misdaan vroeg hij. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot aan den avond van 23 Juni: Zwakke meest Zuidwestelijke wind. Be wolkt tot zwaarbewolkt. Waarschijnlijk regen of onweersbuien. Dezelfde temperatuur. derteekend bulletin, neemt de knieaan doening van den Keizer een gunstig ver loop. De bloeduitstorting is, tot op on- beteekenende resten, opgeheven. Bloed vinnen of huidwonden hebben zich niet vertoond. De op onverantvvoordeiyke wijze ver spreide tijding dat de Keizer een opera tie had ondergaan, is volkomen valsch. Ook de bijzonderneden, die de „Lokal Anzeigcr" heeft gegeven otver de beweerde operatie van den Keizer op Zaterdag, en voornamelijk de feitelijke mededeeiing over de aankomst van den chirurg, ge heimraad Dr. Bier, op het paleis, en de assistentie, die de lijfarts des Keizers bij dé operatie zou geboden hebben, zijn ab soluut van allen grond ontbloot, zooals Kouter uit zekeren bron verneemt. De chirurg, geheimraad Dr. Bier, was den geheeten Zaterdag geen oogenblik op het Nieuwe Paleis aanwezig. Prinses Feodora van Slees wijk-Hol- stein, de jongste ruster van de keizerin van Duitschland is Dinsdagmorgen te Carlsruhe aan een hartverlamming over leden. i.-'S tril.l.M» Zware brand te Harwich. Een hevige brand heeft Zaterdagnacht te Har wich de oude pier, waar vroeger de boo ten van de Great Eastern Railway aan legden, bijna gebeel verwoest. Het vuur brak uit in een paar oude loodsen, waar gerst en hout waren opgeslagen. De par tijen gerst werden vernield, maar het hout werd in het water geworpen, met be hulp van een groot aantal zeelieden. Ook vier wagons kolen verbrandden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt geschat op ongeveer 20.000 pond. Do Conferentie in zake de verhouding tusschen de beide huizen van 't Engel- sche parlement is geconstitueerd. Van elke partij nemen vier leiders eraan deel; van de regeering de ministers Asquith, lord Crewe, Lloyd, George en Birreli en voor do oppositie de heeren Balfour en Austen Chamberlain met de lords Lands- downe en Cawdor. De eerste bijeenkomst dier heeren is vermoedelijk uitsluitend gewijd geweest aan de vaststelling van de wijze van werken. Overigens zullen de beraadslagingen geheim zijn. lltlVlvKI.I K. De ramp der „Pluvioise." Vlak bij de periscoop heeft men het scheeps- boek van commandant Callot gevonden, dat jdo aanteekeningen over de laatste „Ze zeide dat ik alles en allen vergeten zou, als ik door mijn spel rijk en beroemd was geworden; meent gij ook, mijnheer, dat ik Carlo, en vader, en tante Louise, en het oude, lieve huis zou kunnen ver geten? De juffrouw is leelyk, ik wil niet bij haar blijven I" De kunstenaar was tevens een menschen- kenner. Hij begreep de opwinding der jonge ziel en gaf van nu af alleen Elsa les. Bij hem maakte ze reuzenvorderingen; op twaalfjarigen leeftyd verkreeg zij het kunstenaarsdiploma. „Carlo, zulten wij gaan reizen?" vroeg ze bij het begin van den winter. „Keizen? Waarbeen?" „Professor Mario doet me het voorstel om met hem en anderen concerten te geven in Zwitserland, Frankrijk en Italië Het zal niet lang duren en veel geld op. brengen". „Een concertreis Daanroor kan ik niet gebruikt worden," sprak Carlo verdrietig. Elsa begreep, dat Carlo's begeleiding daartoe niet voldoende was en zei beslist neen. (Wordt vqrvolgd.) lil

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1