Denkt er om bij de herstemming op 28 dezer: RECHTS HOUDEN! No. 72 Dinsdag 21 Juni 1910 Zesde Jaargang FEUILLETON BUITEMLflND, Mijn! eiken MAANDAG-, WOEHSD/tG- in VRIJOAGAÏOND. W. VAN OEVEJUN. C. F. VOGELAAR. E. B. DUMOLEVN. A. MOERDIJK. J. A. v. ROMFU. J. F. A. M. v. V/AESBERGHE. E L S A. NIEUWE ZEEUWSCHE COIMNT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraat C 209, GOES. Reclanieberiehten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prjjs, Advertentiën van 15 regels f 0 50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelide advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X Gerekend, Dienstaanbiedingen 6 regels voor 26 Ctj contant. j £33?" Zij die zich met ingang van I juli a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. R Voor de herstemming op Dinsdag |28 Juni bevelen \vg dringend aan: V oor Goes de heereu Voor Hulst de hetren Het levensbrood. „In de politiek is bet anti-cleri- calisme het levensbrood van de libe ralen". Aldus de socialistische schnjvar Van der Goes in het „Weekblad". Katholieke kiezers, onthoud dit alt ij d, maarvooral in verkiezingsdagen! Dan toch plegen de liberalen bun onschul digste gezicht, hun liefste manieren te toonen. Maar hun waren aard afleggen vermogen zij niet. Zoodia het er op aan gaat komen, vergeten zij al hun mooie beloften en laten de Katholieke kiezers aan hun lot over. En dat kan ook niet anders. Want ten slotte komen de liberalen, hoe onderling ook verdeeld, daarin overeen dat zij front maken tegen de christelijke staatkundige beginselen en de iupraktijk- brenging daarvan, zoodat het van hen onmogelijk te vorderen is, dat zij de pleit bezorgers zouden kunnen zijn van hen, die de christelijke beginselen aanhangen. V Ze zijn zoo knap! Dat is het wat voortdurend van de liberale candidaten wordt rondgebazuind „ze zijn zoo knap". Natuurlijk: de knap heid, het talent, de ontwikkeling behooren nu eenmaal bij de liberalen, domheid en bekrompenheid zijn kwaliteiten, die alleen bij de kerkelijken worden aangetroffen. Dit fabeltje restante uit de dagen van Cappeijne, toen de heeren liberalen zich „het denkend deel der natie" betitel den behoort zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. „Maar is dan mijnheer E. geen knappe vent, mijnheer K. geen bekwame man r" test mogelijk Maar wij betwisten op grond der feiten den liberalen het recht om „het intellect", „de kunde", „de ontwikke ling" voor zich op te eischen als een monopolie, als uitsluitend bezit. Ook de aanhangers eener christelijke staatkunde mogen wijzen op t a 1 mannen, die zoowel in de bestuurslichamen als in „Ik zou Zoud,ags overkomen!" Dit woord moest Elsa's twijfel oplossen. Zij lachte: „Neen, neen! wij blijven bij el kaar; altijd, altijd, niet waar Carlo?" De knaiap keek haar peinzend aan „Als ik kan; als ik niet weg moet om geld te verdienen. Wie weet of ik het in Génèv.e zal vinden?" Elsa werd stil; terwijl ze op Carlo leunend met den anderen rondwandelde. „Moet ge uw brood verdienen Carlo?'" hernam ze beangstigd. Het klonk zoo koddig, dat Louisa lachte. Elsa hield er niet van uitgelachen te (werden. „Lach niet tante", riep ze verdrietig uit. „Ik wil viool leeren spe len; als Carlo zijn brood moet verdienen, zal ik hem daarbij helpen". „Alles op zijn tijd", zei Huggiero en om het gesprek eene andere richting te geven, maakte hij hen op rijke magazijnen in Montreux opmerkzaam. Zijn voorslag om iets als aandenken te koopen, vond bij Elsa beslist verzet, de takken van wetenschap en kunst uitmuntend zijn Ten slottebij deze Statenverkiezing gaat het niet enkel en alleen over de knapheid van de candidaten. Dit zou misschien het geval kunnen zijn, als de Provinciale Staten zuiver en alleen admi nistratieve lichamen waren. Maar, wijl dat zoo niet is, wijl de Provinciale Staten hebben samen te stellen Je het Gedeputeerd College, dat waakt over de naleving der wetten en toeziet op den arbeid der gemeentebesturen, 2e de Eerste Kamer, dat gewichtige regee ringslichaam, daarom hebben de kiezers zich niet alleen af te vragen of de candi- daat voor de Provinciale Staten knap is, maar ook, of hij, gekozen zijnde, zal hande len volgens de richting en de begin selen, die zij zijn toegedaan. Daarom heeft bij ons een candidaat der rechter zijde de voorkeur. Wij vragen niet alleen knapheid, wij vragen ook begin selen. V' Ongeteekende strooibiljetten. Katholieke Kiezers I Weigert elk strooi biljet, elke circulaire, elk blaadje, dat on derteekend is door „Een Katholiek", „Een Kiezer", „Het Comité" en meer dergelijke algemeenheden. Al dergelijke onderteekenaars behooren tot die helden van de pen, die zich achter een algemeenen naam verschuilen om zoodoende ongestraft de giftige pijl tjes van hun hatelijke kritiek te kunnen afschieten en verwarring te stichteu. Weigert dergelijke persprullen uw ver trouwen, verscheurt ze of werpt ze weg. Alleen die verkiezingslectuur, waarvan wij weten, dat zij afkomstig is van onze leiders, van do voormannen onzer orga nisatie of van bekende en geachte parlijge- nooten hebbe ons vertrouwen! Hoezeer het gemis aan beginsel vastheid bij velen onzer Katholieke kiezers de goede zaak booze parten kan spelen, blijkt te Hulst. Ook de plaatselijke organen aldaar er kennen zulks. Zeer juist schrijft o.i. de Z e e u w sc h e Koerier over den uitslag der verkie zing van 14 Juni het volgende: „Wij hebben te onderzoeken de oor zaak van den onbevredigenden uitslag. De voornaamste reden daarvan is het slechte doorzicht van ve!e kiezers. Uit verschillende plaatsen ontvingen we be richt, dat stemmen „drie Katholieke can didaten en van Dalsum" volstrekt geen zeldzaamheid waren. Grooter onzin is niet denkbaar. Men, vereenigt toch geen water en vuur. Juist om de katholieke partij te on dermijnen, om ide katholieke zaak zooveel mogelijk te schaden, is de heer van Dal sum candidaat. „Ziet, de Dent du Midi heeft zijn slaap muts opgezet", riep Elsa verrukt, „o hoe grappig ziet hij er uit". Een eenvoudige, kleine rooiboot lag aan den oever. Elsa smeekte zoo lang om er mee te varen, dat Ituggiero teestemde. Vanuit het meer, zoo dicht hij zijn spie gel, schenen de hoogten nog reusachtiger, de wouden nog dichter en donkerder-, de villa's, hotels en andere gebouwen nog sierlijker. Daar lag het vriendelijk Cana; beval lige huizen, als speelgoed er uitziend, la gen tegen de bergen verspreid: ginds St. Gingolph en Bouveret; daarachter Chilian, dat 'fier en trotsch, als uit den vloed, scheen op te reizen: eene menigte van schoonheden, zooals geen tweede streek op aarde ze kau aanwijzen. Om den gondel was het water zeo hel der, dat ieder steentje op den bodem zicht baar was; dat kiezels en mosselen voor het oprapen schenen. Plotseling boog Elsa over don rand der boot; Carlo gilde en trachtte haar te grij pen; het kleed ontglipte hem en ze dreef op 't water rond. In een oogenhlik had hij zijn buis uit en was haai' nagesprongen. Hij was een stoutmoedig zwemmer en buitengewoon Men behoeft om de waarheid daarvan te onderzoeken niet ver te kijken. Hier en elders ziet men dat zij, die al lang met kerk en wat naar kerk zweemt gebroken hebben, haantje-de-voorste zijn om van Dalsum's candidatuur aan te prijzen. En wat met den heer van Dalsum na het verschijnen van zijn eigen blad gebeurde, bewijst ten volle dat hij in lijnrechten strijd staat met de Room- sche beginselen. Hoe kan men dan hem stemmen en tevens katholieke candidaten? 'tls de grootste inconsequentie. Wil men hem per se nemen, wil men beslist de belangen onzer partij benadee- len, het zij zoo, maar laat dan als-jo- belieft de namen der katholieke candi daten rusten. Die passen niet bij den naam van Dal sum. l Voelt men daarentegen nog iets voer de zaak, die ook eenmaal den heer van Dalsum lief was, voelt men dat wij nog iets anders te doen hebben dan het dak boven ons eigen hoofd en den vloer on der onze eigen voeten weg te breken, stemme men dan uitsluitend katholieke candidaten. En a 1 onze candidaten. Hierop kan niet genoeg gewezen wor den. i Niemand weglaten om deze of gene reden, maar ze zonder uitzondering alle maal stemmen. Daar schuilt onze kracht. Het stemmental onzer candidaten mag geen 10 schelen. Eensgezind moeten we oprukken. En hiertoe doen we een krachtig be roep op al onze mannen. Van stonde aan beseffe ieder zijn plicht. Werkt met aaaaaasaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa V a De bevestiging van het ministerie- a a Heemskerk, het vertrouwen in onze a V Christelijke regeeringsmannen, de ver- 3 sterking van het Christelijk bewind J in ons land't Zijn alle evenzooveie 3 dringende redenen voor ons, Katno- a lieken, zoowel als voor onze Coalitie- a to a genooten om ook in de Provinciale 3 Staten mannen van reclits 3 3 af te vaardigen. 3 a a aaaaaaaaaeaaeaaaaeaaaaaaaaaa uw woord, overal en waar ge kunt, wij zullen het met de pen doen. Helpt met onsi de kiezers overtuigen van het gewich tige der taak, Voor welker vervulling zij op 28 dezer geplaatst worden. Hier is te voeren een strijd, erger en ernstiger dan tegen liberalisme eu socia lisme, hier is te voeren een strijd tegen verkankering in eigen boezem. Dien vijand te verpletteren sta in o>ns aller wapenspreuk gegrift! Op, mannen 1" sterk voor zijne dertien jaren. Toen Elsa boven water kwam, pakte hij ze met koortsigen greep, sloeg de eene hand ander den schouder der bewuste- looze en zwom met de andere naar den tegemoet schietenden gondel. Toen ook hij bewusteloos werd, haalde men heiden in de boot en landde bij het naaste huis. Lang hieven de pogingen om de drenkelingen tot het leven terug te roepen vruchteloos, ofschoon twee in de haast geroepen geneesheeren zich met de kinderen bezig hielden. Toen. Elsa het bewustzijn herkregen had, scheen Carlo nog levenloos. Haar blik viel ,op hem; in hartverscheurende, zwak ke jammerkreten riep ze zijn naam. Had hare stem tooverkracht? Carlo's lange, zwarte wimpers, die on beweeglijk op het marmerbleek gezicht lagen, vertrokken zich onmerkbaar; hij begon ite ademen, de borst bewoog zich: hij was goed, hoewel zwakker dan Elsa, wier krachten snel weerkeerden. Dien nacht bleven ze allen in Montreux. Den anderen morgen hadden de kinderen vrees en zwakte uitgeslapen en zaten in den warmen zonneschijn op de kade. Carlo keek huiverend naar het water. „Elsa, te denken, dat gij" door aan DIIITSOHLAXI). De Encycliek. Het is volkomen juist, dat, gelijk de „Köln. Volksztg." zegt, èn door de Prui sische regeering èn door den H. Stoel alles is gedaan wat met inachtneming der waar heid, gedaan worden kon om de beweging, die deels spontaan, grootendeels kunstma,- tig, maar in elk geval totaal onverwacht over de encycliek was ontstaan, tot be daren te brengen. De protestanten kunnen niet klagen, zegt het Centrumsblad, over den heer V o n Bethmann H oil weg, die een nota opstelde, scherper dan gewoonlijk in di plomatieke stukken aangetroffen wordt, en het feit dat door den Paus aan de Duit- sche bisschoppen werd bericht, dat de encycliek niet afgekondigd moest wor den, is een apart in de geschiedenis staand geval. Alleen in Bamberg is zij in het dioce saan blad afgedrukt, vermoedelijk een ge volg van technische omstandigheden, waardoor zoo.vaak met publicaties iets gebeurt, wat het publiek maar niet ver mag te verstaan. De aartsbisschop zelf was bovendien af wezig. Maandag heeft de Curie een door den kardinaal-staatssecretaris onderteekende nota aan den gezant overhandigd, waar in deze gezegd heeft, dat de Heilige Stoel van meening is, dat de oorsprang dezer opgewondenheid gelegen is in het feit, dat het doel, waarop de encycliek was gericht, niet recht is begrepen en dat daar door eenige van hare zinsneden in een beteekenis zijn uitgelegd, die aan de be doelingen van den Heiligen Vader geheel vreemd is. Daarom stelt de kardinaal er prijs op te verklaren, dat Zijne Heiligheid met op recht leedwezen het bericht van zulk een groote opgewondenheid heeft vernomen, daar, zooals reeds openlijk formeel is ver klaard, eenig oogmerk om de niet-katho- lieken in Duitschland of de vorsten van dit bind te krenken, volstrekt niet in zijne bedoeling heeft gelegen. In het Pruisische Heerenhuis is Dinsdag ook over de encycliek te doen geweest. Graaf Zieten Schwerin protesteerde hier. De katholieke afgevaardigde baron Lands berg antwoordde hem echter, dat hij niet kon toegeven, dat de encycliek een kren king der evangelische bevolking inhoudt. Ik begrijp, zeide hij', aan den anderen kant wel, dat de encycliek de evangelische be volking heeft ontstemd. Ik sluit mij aan bij de hoop, door den vorigen spreker uit gesproken, dat de confessianeele vrede daardoor niet verstoord zal worden. De „Osservatore Romano' 'deelt de vol gende nota, mee: Op de voorstellingen door den Pruisi- schen gezant aan de Curie gedaan, naar doening overmeesterd hield hij op. Het was hem verboden om Elsa over hare verhouding tot de familie te spre ken; Huggiero en Louisa hielden het voor beter haar vooreerst nog in de meening te laten, dat ze gelijk Carlo, een kind des huizes was. 's Namiddags keerden zo huiswaartsde kinderen lieten elkaar niet los; het water had nog zijn verschrikkin gen voor beiden. „Zijt ge erg boos op me?" vroeg Elsa voor 'tnaar bed gaan, terwijl ze tot Hug giero opzag. Hij zette haar op zijn knieën, zeggende „Boos op u zijn, dat is onmogelijk, maar wees in het vervolg wat voorzichtiger, mijn kindl" Carlo moest vandaag ook aanstonds ter ruste gaan en haar niet met een liedje of eene dichterlijke muzikale improvisa tie in slaap zingen, beval Elsa na de bekomen vergeving. In het magazijn bevonden zich eenige oude violen, üp goed geluk pf zocht hij er drie uit om ze den zangleeraar zijner school te laten onderzoaken. „Monsieur le profes seur" vroeg lachen de, of zijn leerling, die nooit eene bizoin- dere voorliefde voor muziek getoond had, LI I IJ :J:! i-.H Ll« aanleiding van de afkondiging der ency cliek Editse Saepe, heeft de kardinaal- staatssecretaris dato 13 Juni geantwoord als volgt: (Hier volgt het bovenvermeld schrijven van Z.Ëm. Kardinaal Merry del Val). In den loop van den avond van 14 Juni heeft de gezant van Pruisen, Von Muhl- berg mondeling de volgende verklaring afgelegd aan den kardinaal-staatssecreta- taris „Dat zijne regeering met voldoening ken-' nis genomen had van de in bovenstaande nota bevatte verklaringen en dat de Rijks kanselier hem gelastte, aan den H. Vader zijne hartelijkste dankbetuigingen te stu ren, voor de waardige houding Zijner Hei ligheid in dit geval. De Rijkskanselier beschouwt die hou ding als een kostbaren waarborg voor het voortduren der vriendschappelijke betrek kingen tusschen den H. Stoel en Pruisen". Verandering in het Pruisi sche ministerie. Den minister van landbouw Von Arnim en den minister van binnenlandsche zaken Von Moitke is hun ontslag verleend, waarom zij verzacht hadden. Beide ministers verkregen de Roode Adelaar-orde met kroon en eiken loof. De oppefpresident der Rijnprovincie Von Schorlemer-Alst is tot minister van land bouw en de opperpresidont van Silezië Von Dallwitz tot minister van binnen- landsehe zaken benoemd. De ongesteldheid van keizer Wil hem. Volgens de „Neue Ereie Pres- se" is de ongesteldheid van keizer ^Vil helm reeds van ouden datum. Reeds "tij dens zijn bezoek aan Londen heeU hij aan een dergelijke opzetting in de gewrichten, geleden. Dpor een zeer radicale behandeling kreeg hij echter eerst een opzetting in de gewrichten en later in de knie. iteaakuijh. Treinbotsing. Bij het station Ville- preux kwamen Zaterdag twee treinen in hotsing. De schok was vreeselijk. Wa gens vlogen in brand, waardoor het red dingswerk zeer werd bemoeielijkt. Na een arbeid van 7 uur zijn 10 dooden en 27 gewonden te voorschijn gebracht. I..MJEI,.tAD. De voorstanders van het stemrecht voor vrouwen hebben een overwinning behaald, want Vrijdag heeft de heer Shackleton, lid van het parlement voor Lancashire, een wet voorgesteld 0111 stemrecht voor het parlement te geven aan die vrouwen, die dat recht reeds bezaten voor gemeen telijke verkiezingen. Het wetsvoorstel werd in het parlement goed opgenomen, en een eerste lezing ge- de kunstenaarsloopbaan wilde kiezen. „Niet ik, iemand met meer talent dan ik, wenschte eene viool", antwoordde de knaap. Dat Elsa het moest bezitten en eene uitnemende violiste zou worden, was voor hem een uitgemaakte zaak, wijl ze het instrument van hem verlangde. Professor Martin's doffe blik verhelder de plotseling, toen hij1 de slechtst uitziende, viool in de hand nam en haar aandachtig beschouwde. Hij zag, dat Carlo hem met gespannen aandacht volgde. „Het oude ding is niet veel waard", zei hij onverschillig, „maar er is iets aan, waarin ik belang stel; vraag uwen vader naar den prijs, ik wil deze viool kooipen". Carlo glimlachte beleefdelijk. „Dank u, monsieur, maar Elsa moet kiezen, ik kan niets bepalen". „Elsa, wie is dat?" vroeg de professor, verstoord, dat hij zijn spieren zoo weinig beheerscht had. „Mijne kleine zuster". En Carlo was met zijne violen al buiten, voordat de andere het kon verkinderen". „Een verstandige jongen, hoe dam, -'twas waarlijk een echte Guorneri". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1910 | | pagina 1